orf RIA grijpt zijn eerste puntjes Nort drei^ te ve Scheidsrechter trakteert Terneuzen op drie rode kaarten Dubieus rood en strafschop bij Twente kosten Bredanaars weer punten Uitgesproken Zaalvoetballers De Rooy goed op dreef de Stem TOEGIFT OP MAANDAG ZEELAND VIJFDE KLASSE A Domburg ontsnapt in en tegen Graauw aan nederlaag DERDE KLASSE A Burgemeester Compensatie Pornoster 'Happy birthday' 'Fly Schumi' Sponsor Als Schipho Veroorzaker BS identiek aan Creutzfeldt-Jac< Lottowinnaj is onvindbaj 11111 MAANDAG 29 SEPTEMBER 1997 Bij Van onze sportmedewerker Temeuzen - RIA boekte de eerste winst van dit seizoen. In een wedstrijd met twee ge zichten won de Westdorpse formatie met 3-1 van Zeeland Sport in de vijfde klasse A van het KNVB-voetbal op zondag. Koploper Domburg ontsnapte te gen Graauw aan een nederlaag. Het houtwerk stond treffers van de thuisploeg in de weg en pas in blessuretijd sloegen de bezoekers toe: 0-2. Vogelwaarde was bij zónder goed op schot in het duel tegen Walcheren en won maar liefst met 6-0. RIA-ZEELAND SPORT 3-1 - In de eerste helft kreeg RIA de beste kansen, maar was het Zeeland Sport dat op 0-1 kwam door Ab- die Yousoufamed. Na rust waren de rollen omgedraaid en kreeg Zeeland Sport de betere sco ringskansen. RIA-doelman Jur- gen Zohlandt was zeer goed op dreef en stopte diverse inzetten van de bezoekers. RIA scoorde wel en boog de achterstand om in een 3-1-zege door treffers van Ewald Pollet (strafschop), Arno Verlinde en Giovanni la Heijne. GRAAUW-DOMBURG 0-2 - Graauw had bij de pauze met 2-0 voor moeten staan, maar zag Marc van Troost en Ronald Vael het houtwerk raken. Daarnaast werd er nog een Graauw-inzet van de doellijn gehaald. Na rust leek het duel op een doelpuntloos gelijkspel uit te draaien. Pas in de negentigste minuut dacht Ko Brand daar anders over en schoot van afstand loeihard via de bin nenkant van de paal 0-1 op het bord. Ruim in blessuretijd liet Marcel Blok 0-2 noteren. VOGELWAARDE-WALCHE- REN 6-0 - Vogelwaarde heerste op alle fronten. De enige kans die Walcheren kreeg was een straf schop in de zeventigste minuut bij de stand 5-0. Patrick Vonck stopte die, maar Walcheren kreeg een herkansing, omdat de arbiter de penalty over liet nemen. Op nieuw stopte Patrick Vonck die inzet. In de eerste helft liep Vo gelwaarde uit naar 3-0 door tref fers van Michel Nieuwelink (2x) en Arno Wauters. Na de pauze werd de productie verzorgd door Arno Wauters (2x) en Rudi Raas. HULSTERLOO-HOOFDPLAAT 1-1 - Hulsterloo had het beste van het spel en was ook het meest gevaarlijk. Hoofdplaat mocht dan ook niet mopperen met deze puntendeling. In de zestiende mi nuut kwam de thuisploeg op voorsprong via een kopbal van Stefano de Vos. Een kwartier voor tijd legde Robbie Jonkman uit een strafschop de 1-1-eindcij- fers vast. RENESSE-AARDENBURG 2-1 - Een hardwerkend Renesse greep de winst op basis van die inzet. Toch kwamen de bezoekers in de twaalfde minuut op voor sprong door Frans van Dongen. Bij de pauze stond de thuisploeg echter aan de positieve kant van de score door treffers van Leon Bakker en Wilco Hoogerhuis. Laatstgenoemde scoorde met een boogbal vanaf 40 meter. In de tweede helft drukte Aardenburg wel, maar wist Renesse met veel arbeid de voorsprong vast te hou den. ZEELANDIA-OOSTBURG 2-1 - Zeelandia speelde niet goed, NAC voelt zich machteloos Door Ad Pertijs Enschede - Over de wed strijd zelf wilde Herbert Neumann zaterdagavond aanvankelijk helemaal niet praten. Zo ontdaan was de NAC-trainer over de ma nier waarop zijn club bij FC Twente in de slotfase een zeker lijkende zege uit handen had gegeven. Had moeten geven volgens de Duitser. Want de strafschop die arbiter Roelof Luinge Twente gunde, was er in zijn ogen geen. Jan van Halst was het om het even en hij knalde vanaf elf meter de - overigens verdiende - gelijk maker (1-1) achter Karelse. Er- win van de Looi, de veroorzaker van de penalty, was ej- toen al niet meer bij. Hij hield aan zijn aanvaring met Sumiala rood over. „Ik zie bijna alle wedstrijden op tv, maar volgens mij is NAC de enige club in het betaalde voetbal die bij een strafschop ook nog eens rood krijgt. Al die andere kwamen er af met geel, een waar schuwing of helemaal niets," klonk het verbitterd uit de mond van Neumann. De trainer meldde op de gebrui kelijke persconferentie, tien mi nuten na de wedstrijd, dat zijn spelers gebroken in de kleedka mer zaten. Zo oogde hij zelf ook. De gentleman-trainer had moeite om een heer te blijven. „Ik pro beer me onder controle te hou den," zei hij. Vijf tellen later luchtte hij alsnog zijn hart. „Ik vind het schandalig wat er van daag gebeurd is," meldde Neu mann om vervolgens Luinge ouderwets onder vuur te nemen. „Het was niet alleen de penalty. Als ik van mijn jongens hoor wat hij in veld tegen ze zei. 'Jij haalt het einde niet', kreeg Roelofsen te *Antti Sumiali (links) gaat tegen de grond en verdient daarmee de door NAC fel bestreden strafschop voor FC Twente. Erwin van de Looi (rechts) kon even later met een rode kaart van het veld. foto anp horen en wat hij Feskens toeriep, wil ik hier niet eens herhalen. Zo iets kan toch niet." De wedstrijd zelf viel er volgens hem bij in het niet. En dat alle maal vanwege een strafschop, waarin NAC een schoolvoorbeeld van een 'Schwalbe' zag, maar die aan de andere kant ook niet zo maar uit de lucht kwam vallen. Bij een hoge voorzet van Van Halst zochten Van de Looi en Su miala elkaar op voor een lucht duel. De NAC-verdediger raakte de bal met het hoofd, maar kopte het speeltuig daarbij op de borst van de Finse aanvaller. De bal viel tussen hen en doelman Ka relse in en samen gingen ze er achteraan. Sumiala viel daarbij. „Zomaar," oordeelde Van de Looi en de rest van NAC. Wanneer Luinge direct en luid had gefloten, was er nog niets aan de hand geweest, maar de man gaf eerst een teken met beide ar men dat er op duidde dat de Fin zich niet moest aanstellen en het spel derhalve doorging. Drie tel len later floot hij alsnog. „Ik dacht om Sumiala geel te geven," zei Van de Looi. Later vertelde Luinge dat hij met het bewuste gebaar de voordeel- regel in werking stelde. Een voet baller weet echter niet beter dat het het één of het ander is en daarom bleef NAC woest. Zozeer zelfs dat Neumann uit zijn rol viel. Even later excuseerde hij zich daar al weer voor. „Maar wat wil je. Bij Heerenveen krijgen we een strafschop tegen en rood voor At- modikoro na een 'Schwalbe', te gen NEC krijgen wij geen penal ty, afgelopen woensdag wordt een doelpunt volkomen onterecht afgekeurd en dan vanavond dit weer. Op een gegeven moment wordt het je teveel." De emoties liepen aanvankelijk zo hoog op dat NAC niet zag of wilde inzien dat FC Twente de gelijkmaker wel degelijk ver diende. In de eerste helft dicteer den de Bredanaars het spel en kwamen ze via Milieic (een intik- kertje na een weergaloze actie van Arveladze) op 0-1. Na de pauze verhoogde Twente druk en tempo en was NAC even machteloos als het zich na de penalty voelde. De Bredanaars lieten het spel teveel op zich af komen. Twente kreeg ruimte en NAC kwam er niet meer uit. Ook al omdat veroverde ballen steeds snel weer ingeleverd. Twente kreeg weliswaar niet veel uitgespeelde kansen, maar de ge lijkmaker hing constant in de lucht. Bij het naar beneden halen ervan hielp Luinge in de 80e mi nuut een handje. Van de Looi: „Het was alsof hij er op had zit ten wachten." FC TWENTE - NAC 1-1 (0-1). 12. Mili- cic 0-1, 81. Van Halst 1-1 (strafschop). Scheidsrechter: Luinge. Toeschouwers: 7750. Rode kaart: 81. Van de Looi (NAC). Gele kaart: Roelofsen (NAC). FC TWENTE: Boschker; Oude Kamp huis, Hoogma, Van Halst en Karnebeek; Steinmann (78. Ajoepov), Ten Hag, Ter Avest (46. McKinnon) en Ten Caat; Pe- trov (78. Sumiala) en Vennegoor of Hes- selink. NAC: Karelse; Atmodikoro, Schreuder, Van de Looi en Gudelj; Gaasbeek, Ste wart, Feskens en Brusselers (81. Mac- Donald); Milicic (68. Roelofsen) en Ar veladze (89. Gorter). Door Peter Snelders Terneuzen - Terneuzen beëin digde met acht man de wed strijd tegen Unitas'30, maar won wel met duidelijke 5-2- cijfers dit beladen duel. Al vrij vroeg werd Danny Magito om onbegrijpelijke redenen weggestuurd door dienst doende scheidsrechter Van Vliet uit Breda en kort voor het einde liet hij ook uitblin ker Michel de Vries inrukken. Tot overmaat van ramp gaf hij na het eindsignaal ook nog doelman Peter Huls rood, om dat die de bal wat te hardhan dig naar hem toe plaatste. De man in het zwart werd terecht met enige scpesis ontvangen bij Terneuzen. Vorig seizoen had hij immers de rood-zwarte brigade in de wedstrijd tegen Terheijden op drie rode kaarten 'getrac- teerd'. De man leek dat duel nog niet vergeten en schotelde al in der tiende minuut laatste man Danny Magito eveneens rood voor. Nie mand op het sportpark, zelfs niet bij Unitas'30, wist waarom de man in het zwart direct zo'n zwa re sanctie uitdeelde. Hij kende bij een voor het oog totaal onschul dig duel de bezoekers een straf schop toe en deelde rood uit aan de totaal verbaasde Magito. Ver- r Een verdediger van Terneuzen begaat een overtreding tegen een aanvaller van Unitas'30 (licht shirt). Hierdoor kreeg de ploeg uit Et- ten-Leur een penalty toegewezen. foto camile schelstraete bale ondersteuning van zijn teamgenoten Michel de Vries en Marvin Hamelink werden met geel gehonoreerd. Uit die straf schop scoorde Jeroen Poppelaars 1-1, want in de vijfde minuut was de thuisploeg reeds op voor sprong gekomen door Michel de Vries. De verbazing over die gelijkma ker en onstane commotie was nog niet verwerkt of Terneuzen stond reeds aan de positieve kant van de score. Op aangeven van Barry van der Hooft scoorde Michel de Vries 2-1. Precies elf minuten mocht Terneuzen op die voor sprong teren. Toen scoorde Willi am Huijben met een ver schroeiend afstandsschot via de binnenkant van de paal 2-2. On danks de minderheid in spelers oogde het aanvalsspel van Ter neuzen gevaarlijker dan dat van een traag opbouwend Unitas'30. Kort voor rust onderstreepte Tom Nieuwelink dat gegeven door al leen voor de doelman van de be zoekers te verschijnen. Zijn inzet bleef echter onverzilverd. In de tweede helft leek het een kwestie van afwachten wanneer Terneuzen door de knieën zou gaan, maar het tegendeel was waar. Terneuzen speelde veel fris ser, met meer inzet en had ook meer individuele kwaliteiten in huis dan de bezoekers. Zo soleerde Tom Nieuwlink langs twee verde digers en scoorde vanaf de rand van het strafschopgebied 3-2. Unitas'30 kon daar aanvallend weinig tegenover stellen en moest zelfs na afloop nog content zijn dat de cijfers niet groter uitvie len. Zo schoot Danny van de Vel de tegen de paal na samenspel met Barry van der Hooft en zag Rolf Mobach een kopbal tegen de lat belanden. Kort daarna strandde Marvin Hamelink op doelman Edwin Hultermans. Fei ten die aangeven dat Terneuzen veruit de gevaarlijkste ploeg was. De definitieve knock out deelde een hardwerkend Terneuzen vijf minuten voor het verstrijken van de officiële speeltijd uit. Michel de Vries ging goed door op links en bediende Danny van de Velde op maat: 4-2. De strijd leek ge streden, maar scheidsrechter Van Vliet wilde de spanning nog te rugbrengen door de bezoekers opnieuw een strafschop toe te kennen. Michel de Vries kreeg bij die actie zijn tweede gele kaart en kon dus met rood vertrekken. Zou Unitas'30 die strafschop ver zilveren dan kon een slechts met negen man spelend Terneuzen nog flink in de problemen komen. De inzet van Dimitri de Vriend was illustrerend voor de totale indruk die Unitas'30 maakte. Een volkomen verkeerd ingeschoten bal verdween naast het Terneu- zen-doel. In de extra tijd liet Danny van de Velde zelfs nog 5-2 noteren en liet daarmee een to taal gedesillusioneerd Unitas'30 achter. Terneuzen-trainer Paul Telussa was bijzonder tevreden over zijn manschappen. „De jongens heb ben zich puur op karakter langs deze tegenstander geknokt. Een compliment aan de ploeg. Dit biedt vertrouwen voor de naaste toekomst. Het is alleen jammer van die rode kaarten. Ik zal één van de laatsten zijn die kritiek le vert op een scheidsrechter, maar wat deze man allemaal liet zien overtrof alles." Naast de genoemde gele en rode kaarten waren er ook nog gele kaarten voor Rolf Mobach (Ter neuzen) en Frank van Vugt en So Bouchadan van Unitas'30. maar greep toch de winst. Uit een voorzet van Marcel Krant scoor de Angelo Schaalje 1-0. Drie mi nuten voor rust kwam Oostburg verdiend op gelijke hoogte door Dimitri Overmeire. Na de pauze was Zeelandia sterker. Zeker vanaf het moment dat de Oost burg-doelman met rood het veld moest verlaten. Kort voor tijd scoorde de ingevallen trainer speler Tonny van Iersel uit een doelworsteling 2-1. JONG AMBON-CORN BOYS 2-2 - Een vrij evenwichtig duel, dat overschaduwd werd door het overlijden van Corn Boys-voor zitter L. Marquinie aan de zijlijn. Na tien minuten nam de thuis ploeg de leiding, maar nog voor de pauze kwamen de bezoekers langszij. Na rust nam Jong Ambon op nieuw een voorsprong, maar weer had Com Boys een antwoord klaar. Eindredactie: Jacques Hendriks. STEFAN EFFENBERG heeft zijn zinnen gezet op de functie van burgemeester in zijn ge boorteplaats Niederkrüchten. De Duitse voetballer werd af gelopen woensdag met zijn vrouw vrijgesproken van het mishandelen van een dronken man. De middenvelder van Borussia Mönchengladbach handelt voornamelijk uit revanchege- voelens. „Ik wil burgemeester worden, om ervoor te zorgen dat dergelijke zinloze proces sen niet meer voorkomen. Iede re burger in Niederkrüchten betaalt belasting, die aan dit soort onzin verspild wordt. De burgers draaien op voor de kos ten." De eerstvolgende verkiezingen in Niederkrüchten, nabij de grens met Nederland, worden in 1999 gehouden. Effenberg moet nog bezien of hij zijn poli tieke loopbaan kan combineren met zijn voetbalcarrière. NEGEN JAAR nadat hem in Seoul de gouden medaille was 'ontstolen', heeft de Ameri kaanse bokser Roy Jones ju nior, inmiddels prof, ter com pensatie van het leed een Olympische orde gekregen. Hij verloor destijds in de finale van het zwaarweltergewicht op punten van de Zuid-Koreaan Park Si Him. Dat was een abso luut schandaal. Een onderzoekscommissie van het IOC kon geen bewijzen van malversatie vinden en liet Park de titel. Ook de resultaten van andere partijen waarbij Korea- nen waren betrokken, waren discutabel. Als eerbetoon over handigde Anita DeFrantz, sinds kort de eerste vrouwelij ke vice-voorzitter van het IOC, Jones negen jaar na dato de oorkonde. „Het is geen goed- makertje, maar een hoge on derscheiding. We zijn van me ning dat Jones tot de grootste boksers ter wereld behoort." Jones jr., die onlangs zijn we reldtitel in het halfzwaarge- wicht heroverde ten koste van Montell Griffin, geldt in de Verenigde Staten als een voor beeldig sportman. De bokser uit Florida is onder meer een enthousiast strijder tegen do ping. Destijds in Seoul was hij in de finale oppermachtig. Jones maakte drie keer zoveel punten als zijn Koreaanse opponent. Die voelde zich dan ook be paald ongemakkelijk met de zege. „Jij bent de ware kam pioen," zei Park dan ook heel eerlijk, maar hij behield zijn medaille. Scheidsrechter Aldo Leoni begreep ook niets van de uitslag. „Wat doen ze je aan...," zei hij tegen Jones toen hij de arm van Park omhoog moest steken. DE ITALIAANSE Jessica Rizzo heeft zich 0nt- popt als een actieve speelster op de sponsormarkt. Eerst sloot ze een overeenkomst met jf Lazio Rugbyclub onder jg motto 'een goede scrum is nooit weg', donderdag tekende contract met het vrouwenvoet. balteam van FC Montecatiii Dat Toscaanse elftal zal ooi shirtreclame gaan maken vo® de decoderkaart waarmee Eb zo's pornokanaal van de satel liet is te plukken. BOBBY CHARLTON speelt volgende maand een voetbal wedstrijd om zijn zestigste ver jaardag luister bij te zetten. Ej komt niet uit voor zijn geliefde Manchester United, maar toegezegd te spelen bijjfi een amateurclubje uit Man chester. Ter gelegenheid van Charltons verjaardag heeft Moss op 11 oktober een wedstrijd georga niseerd tegen Tintwistle Villa. De jubilaris hoopt de volle ne gentig minuten te Charlton traint nog regelmatig mee met de selectie van Man chester United. In 1968 won hij met United de Europa Cup voor landskampioenen. Twee jaar daarvoor veroverde hij met het nationale elftal van Enge land de wereldtitel. MICHAEL SCHUMACHEE scheurt deze week Duitse hit parade binnen. De formule I- coureur, gisteren in eigen land weinig succesvol, brengt van daag zijn eerste CD op de markt. Voor zijn song Schumi Fly' bestaat grote be langstelling. In de voorverkoop werden er reeds 150.000 be steld. Dat betekent dat de cou reur aan het einde van de vol gende week in de top tien staat. BEN SONNEMANS heeft wel een heel bijzondere sponsor. De Koninklijke Marechaussee on dersteunt de Europees kam pioen indirect. Niet met maar met vakantiedagen. Tij dens de NK alle categorieën Den Bosch prijkte het logon de militaire politie op de lin ker- en rechtermouw, beeld van Adidas. „Ik ben in dienst van de mare chaussee. Ze betalen me niet met geld, maar met verlofda gen. Ik kan op jaarbasis 35 da gen extra uittrekken om me be zig te houden met judo," ver klaarde de Haarlemmer, word dan gewoon doorbetaald. Indien ik in de knel kom, bij voorbeeld door een extreem druk jaar, hebben ze nog noodpotje met dagen voor me achter de hand." Tennisser John van Lottum in Tennis Magazine: „Mensen journalisten voorop - vergelijken mij altijd met andere anden spelers. Meestal van die ideale schoonzonen, zoals Jan Siemerinli En dan komt er ineens eentje die iets anders is en dus wordt voet stoots aangenomen dat die knul fout bezig is." Judo-bondscoach Cor van der Geest in Sport International: wil er geen algemene regel van maken, maar in het judo weetil zeker: mannen zijn makkelijker te trainen. Als Ben (Sonnemaffil er doorheen zit dan zegt hij godverdomme en gaat er nog voor. Vrouwen worden chagrijnig en beginnen te huilen." Volleybal-international Elles Leferink in De Volkskrant: „Ik b® geen echte topsporter, ik gedraag me er althans niet naar. Ik 1» niet alles voor de sport. Ik ga uit, ik drink, kies voor school en ge niet gewoon. Ik doe alles wat een topsporter niet mag doen. 1" kennen ze me niet in het Nederlands team. Hier ben ik veel serieu zer." Roda JC-trainer Martin Jol in De Telegraaf: „Weet je, mijn eeisi' ontmoeting met Arnold (Nol) Hendriks gaf me een goei" We gingen ergens aan tafel en toe bad hij voor het eten dacht gelijk, hé, dat is iemand die mij nooit kwaad zal 1 nen. Iemand die bidt, weet het verschil tussen goed en kwaad. Van onze sportmedewerker Terneuzen - De Rooy heeft na vijf wedstrijden al een forse en moge lijk beslissende kloof geslagen in de vierde klasse van het zaalvoet balrayon Terneuzen. Afgelopen week won die ploeg achtereenvolgens met 11-2 en 7-4 van respectievelijk Checkpoint en Bonded Stores en heeft een voorsprong van acht punten op gebouwd op de nummer twee in de klassering. Wel heeft De Rooy één wedstrijd meer gespeeld. UITSLAGEN Derde klasse: Kota Radja-Wuw sen/De Bruin 3-3, Smit-W DoW Qutility-Gemeente 2 1-3, V?~ Adhanco 0-1. Vierde klasse: De Rooy-Checkpoin 2, Broomchemie-Atoom Boys 4-s. ded Stores-VV Dow 3 8-4, Man?, Café Bee 3-3, De Rooy-Bonded 7-4. STANDEN Derde klasse: W Dow 1 3-9, 4-9, Maas 3-7, W Dow 2 4-f. te/Boussen/De Bruin 4-7, VaAPf n 6, Kota Radja 4-4, Gemeente 2 4-«> tility 4-2, Smit 4-0. AWd Vierde klasse: De Rooy 5-l5> ,,j| Boys 4-7, Broomchemie 4-6, 4-6, Checkpoint 4-6, Bonded 6, Marmara 4-4, W Dow 3 4-0. 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Grote Gids A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 C1 t/m C4 D1 t/m D6 RTV-programma's D6 Door Willem Reijn New York - KLM en ha de druk op minister Jor groeien. NorthWest drei dertekende, nieuwe tie KLM op te zeggen, als wordt. Een aparte ontbindingsck voor Schiphol is op aandi van de Amerikanen toegei Het contract kent nog een t ontbindende voorwaarde: het geval KLM met een wenste Europese partner komt zetten. Alitalia valt niet onder die noemer, wa Italianen genieten de voo van NorthWest. Dat bleek tijdens een toelic op de nieuwe samenwerk overeenkomst tussen Nortl Airlines (NWA) en KLM, di teren officieel in New York de president-directeuren Fasburg van NWA en Lec Wijk van KLM is onderte Met het contract is de stri tussen de maatschappijen begraven en ligt de weg voor nieuwe vormen van sieve samenwerking. De positie van Schiphol is bij essentieel, onderstre< Dasburg en Van Wijk in eer lichting. Op dit moment Schiphol vijf jaar lang nauwelijks te kunnen groei gevolg van de strikte geluid men. Bij een marktgroei va Londen (afp) - Het eiwi hoogstwaarschijnlijk de ziekte BSE veroorzaakt, zelfde als het eiwit dat bij sen de hersenziekte Creutzf Jakob veroorzaakt. Dat blijk twee studies waarvan de uitk sten gisteren in het Britse we schappelijke blad Nature zij: publiceerd. Al langer bestond er bij w< schappers een vermoeden d een verband bestaat tussen 1 ziekten. Ze dachten dat de z van Creutzfeldt-Jacob wordt oorzaakt door het eten van v afkomstig van runderen be met de 'gekke-koeien-zi BSE. Het bewijs hiervoor ko ze tot dusver echter niet leve Den Haag (anp) - De Lotto 1 dit weekeinde iemand miljt gemaakt maar kan hem niet den. Gistermiddag had de o kende Amsterdammer die zi dagavond de jackpot van i liefst 2,5 miljoen won, zich niet gemeld. En dat terwijl Lotto nog nooit zo'n klapper gehad. De Lotto heeft dit ja; twaalf prijzen boven een mil gulden uitgekeerd. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1997 | | pagina 22