Bouwen in België wordt makkelijker Schipper verdrinkt in haven Breskens Agenten riskeren strenge straf na dood zwerver Paus luistert naar Bob Dylan [eeste Zwitsers voor leroïne-experiment Wielrenner maakt noodlanding 'Dozentruc' kost Duitser halve ton DESTEM **Letterbak** /an Puzzelend 90 gebundelde met een goed mtlerl »om Vouwse Plan dienen hun bus 3054, 4800 [lEENDERT V.D. BORN AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N ouden Kalf oor Van Gogh lardbeving treft ilawesi: 15 doden Sociale partners sluiten akkoord Brinkman eist nieuw onderzoek Dylan: voor het zingen de kerk in Verzamel hier alle letters uit de vakjes met een ster. Maak met deze letters een plaatsnaam H in de balk van de dagoplossing. ISPINVELD 33 en 37 - 4815 HR BREDA - TEL. 076-5223166 deSte ;J7e JAARGANG 2 KATERNEN )e Binnenkrant A2 [innenland A3 tuitenland A4 jteland A5 A6 A7 «V-urogramma's A8 B1 t/m B10 8 710311 000218" I I I I I MAANDAG 29 SEPTEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Kieslijst verstoort feestje van De Hoop Scheffer PAGINA Van Heeswijk wint laatste Vuelta-rit PAGINA NAC voelt zich bestolen door arbiter Luinge Stuurloos Feyenoord onderuit MIN./MAX. 10/21 PAGINA Hoek doet goede zaken tegen ASWH PAGINA PAGINA Mist Vanochtend is er grote kans op mist. Daarna komen er op klaringen. Morgen wordt nog een mooie dag, daarna wordt het steeds wisselvalliger. De wind is zwak tot matig. i van Gogh. ■recht (anp) - Theo van Gogh Treft gisteravond in Utrecht een [ouden Kalf gewonnen voor zijn hma 'In het belang van de laat'. De jury van het Neder- jids Film Festival bekroonde de n als Beste TV Drama. Aan het (ouden Kalf is een bedrag ver inden van 25.000 gulden. [de film probeert een Koerdi- pe dichter een verblijfsvergun- pg te krijgen als politiek vluch- Turkije heeft echter om Kn uitlevering gevraagd vanwe- f de vermeende moord op een pital Turkse officieren. Reden de Binnenlandse Veilig- fedsdienst zich grondig in de lak te verdiepen. Ito van Gogh won op het Ne- plands Filmfestival van 1996 al il Gouden Kalf voor de Beste igie met de film 'Blind Date'. prta (rtr/afp) - Een aardbe- feg op het Indonesische eiland Rlawesi, het vroegere Celebes, Jreft gisteren aan zeker vijftien leasen het leven gekost. Hon- Irden mensen raakten gewond. Ie beving had een kracht van 6,0 [de Schaal van Richter. Van onze verslaggever Baarle-Nassau/Breda - Werkgevers en werknemers in de bouw in België en Nederland hebben een akkoord bereikt waardoor (tijdelijk) werken over de grens véél eenvoudiger wordt dan nu het geval is. Het is binnen de Europese Unie de eerste overeen komst in zijn soort. De overeenkomst, die vandaag in Baarle-Nassau wordt onderte kend, is vooral van belang voor Belgische en Nederlandse bouw ondernemingen die tijdelijk werknemers in Nederland of Bel gië detacheren. Tot nu toe wer den aannemers geconfronteerd met de eigen (en vooral: verschil lende) sociale regels en stelsels van Nederland en België. In ons land zijn dat 'bedrijfstaakeigen regelingen', die op grond van de CAO van toepassing zijn op gede tacheerde bouwvakkers. Vereenvoudiging De nieuwe Belgisch-Nederlandse overeenkomst zorgt er voor dat Nederlandse aannemers in België niet langer verplicht zijn de 'weerveriet- en getrouwheidsze gels' te betalen. De Belgische aannemers zijn niet langer an derworpen aan het (Nederlandse) Vacantiefonds, het Risicofonds, het Opleidings- en Ontwikke lingsfonds, het Scholingsfonds en de Vut. Dit betekent voor zowel Belgische als Nederlandse onder nemingen een enorme vereenvou diging voor het uitvoeren van projecten 'over de grens'. fern (ap) - De Zwitserse kiezers hebben gisteren massaal hun leun uitgesproken voor het liberale drugsbeleid van hun rege- ng, waaronder het omstreden maar succesvolle experiment e gratis heroïne aan chronisch verslaafden te verstrekken. een referendum stemde 71 pro- fnt voor dit liberale beleid; 29 "cent was tegen. let ministerie van Volksgezond- |M liet meteen na het bekend orden van de uitslag weten er- Ier te streven de vrije verstrek- Fg van heroïne aan zwaarver- Nden, een praktijk die ook in jederland wordt overwogen, een Indische grondslag te geven, ft experiment, waarbij elfhon- frd verslaafden aan heroïne feden geholpen, wordt als ge legd beschouwd omdat de yugscriminaliteit in de grote Fden aanzienlijk is afgenomen, fx daalde het aantal verslaaf- ln dat aan de gevolgen van ftgsgebruik overleed. 1)'® van het regeringsbeleid ftmen aangekondigd de strijd l>en alle soorten drugsgebruik ft op te geven. v 1 mei begint in Nederland een experiment waarin gedurende drie maanden onder medisch toe zicht heroïne wordt verstrekt aan vijftig zwaarverslaafden, zo be sloot de Tweede Kamer vorige week. Het Zwitserse burgerinitiatief 'Jeugd zonder Drugs', dat de in zet was van het referendum en waarmee werd opgeroepen tot een veel stringenter drugsbeleid, werd weggestemd met een grote re meerderheid dan was ver wacht. Het burgerinitiatief werd gelan ceerd door overwegend conserva tieve organisaties, die de hon derdduizend handtekeningen verzamelden die in Zwitserland nodig zijn voor een referendum. Het referendum van gisteren wordt nog gevolgd door een tweede, waarin juist om een ver dere liberalisering van het drug beleid gevraagd wordt. Werkgevers en werknemers aan beide zijden van de grens zijn er trots op dat ze dit resultaat heb ben bereikt in onderling overleg; er ligt dus geen nieuwe wetgeving in België en Nederland aan ten grondslag. Juridische scherpslij pers vinden waarschijnlijk nog wel wat foutjes, vandaar dat het nu gaat om een tijdelijke over eenkomst die later kan worden bijgesteld. OrgEinisaties Het initiatief voor het overleg is genomen door Interfisc BV uit Den Haag en er heeft een indruk wekkend rijtje organisaties aan het overleg van de afgelopen tijd deelgenomen. Uit België waren dat: de Nationale Confederatie van het Bouwbedrijf, de Nationa le Centrale voor Metaal-, Hout en Bouwvakondernemingen, de Algemene Centrale en de Christe lijke Centrale van de Houtbewer kers en Bouwvakarbeiders. Van uit Nederland namen aan het overleg deel: het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf, de Bouw- en Houtbond FNV en de Hout- en Bouwbond CNV. Vertegenwoor digers van het (Nederlandse) So ciaal Fonds Bouwnijverheid en het (Belgische) Fonds voor Be staanszekerheid van de Werklie den uit het Bouwbedrijf zorgden voor de kennis van de sociale stelsels in beide landen. Arbeidsvoorwaarden De basis voor het overleg was de vraag of een werknemer met de zelfde leeftijd, functie en erva ring op grond van de Belgische en Nederlandse stelsels gelijkwaar dige arbeidsvoorwaarden heeft. Uit onderzoek blijkt dat de ver schillen te verwaarlozen zijn. De onderhandelingspartners be sloten vervolgens rap de CAO-re- gels 'op ondernemingen in deta chering' op te schorten, waardoor alle betrokkenen een veel simpe ler administratie kunnen voeren. Hoewel Europese wet- en regel geving nog voor menig obstakel kan zorgen, laten de betrokken partijen toch trots weten dat grensoverschrijdende samenwer king, 'hoewel niet altijd eenvou dig', wel degelijk tot een goed einde kan worden gebracht. De Amerikaanse zanger Bob Dylan heeft zaterdag in Italië een concert gegeven voor paus Johannes Paulus II. Dylan trad in de stad Bologna op tijdens een jongerenbijeen komst, onderdeel van een Eu- charistie-congres. Volgens de organisatoren was Dylan uitgenodigd als 'verte genwoordiger van de beste rockmuziek' en vanwege zijn 'spirituele aard'. Voor meer dan 300.000 mensen gaf Dylan de paus een hand en speelde in diens aanwezigheid twéé van zijn bekendste num mers: A Hard Rain's Gonna Fall en Knocking on Heaven's Door. Daarna hield de paus het voor gezien; hij ging naar bed. Dylan ging nog even verder. foto epa Van onze verslaggever Breskens - De 63-jarige R. Pee- ters uit Antwerpen is zaterdaga vond verdronken in de Vissersha ven van Breskens. Peeters was schipper van het mo tor-zeiljacht Flyer uit Antwer pen. Met twee begeleiders en ne gentien internaatsjongeren maakte hij een boottocht. Het schip lag naast een vissersboot. Rond 22.50 uur viel Peeters, die wilde overstappen op de naast liggende vissersboot, in het wa ter. Enkele opvarenden van de Flyer sprongen hun schipper te hulp. Met veel moeite wisten zij hem op het achterdek van de Fly er te brengen. Een half uur lang werd tevergeefs getracht hem te reanimeren, eerst door douane beambten, vervolgens door een arts en ambulancepersoneel. Later in de nacht zijn de opva renden van de Flyer met bussen terug naar Antwerpen gebracht. Daar werden zij door schoollei ding en ouders opgevangen. (ADVERTENTIE) _12_ BREDA Een puzzelactie voor de lezers van De Stem en Brabants Nieuwsblad met een prijzenpakket t.w.v. ƒ25.000,-. I u/zelend floor /Zuidwest - /S/ederlantl 17 29 0 30 I 22 Puopt i jjOOSEIL L/r Lin3»natit, Tot en met 18 oktober kunt u iedere dag meedingen naar onder neer een gratis breedbeeld kleurentelevisie, een video camera, een multimedia- computer en vele andere fantastische prijzen. Zie elders in deze krant. Joker Productlons/Veroniq116 De wielerronde van Wernhout eindigde gistermiddag voor Ralf van de Hazel uit Zaandam in de warme schoot van een argeloos toekijkende dame. Achter de lintafzetting- staand, zag ze voor de zoveelste keer die middag het peloton passeren. Op dat moment ook schoot de aanzettende Noord-Hollander met zijn rechter schoen uit de clip van zijn pedaal. Van de Hazel verloor de contro le over zijn fiets en schoot pardoes het publiek in. Hij reed vol in op Amsterdam/Hilversum (anp) - De Rijksrecherche verdenkt twee agenten van het Amsterdamse bureau Warmoesstraat van doodslag of zware mishandeling met als gevolg de dood van een zwerver. Vandaag valt de beslissing of de twee worden voorgeleid voor de officier van justitie. Minister Sorgdrager van Justitie vindt dat zij streng moeten worden gestraft als blijkt dat zij niet integer heb ben gehandeld. Integriteit moet bij de politie hoog in het vaandel staan. Niet integer zijn is iets heel anders dan fouten maken, onder streepte Sorgdrager gisteren. De 48-jarige dakloze Adrie van Driel stierf een week geleden aan hersenletsel nadat hij het bureau was uitgezet. Volgens getuigen gebeurde dat op hardhandige wijze. De Rijksrecherche hield vrijdag een 38-jarige hoofdagent en een 29-jarige agent aan. De twee zijn uit hun functie gezet. Een groep van vijftien mensen met fakkels demonstreerde zater dagavond op de stoep van het bu reau Warmoesstraat. Van Driel wilde vorige week maandag worden ingesloten. Agenten dachten dat hij, net als een dag eerder, dronkenschap si muleerde en zetten hem twee keer het bureau uit. De Stichting Voila, een organisa- Van onze verslaggever Breda - Een Duitse zakenman zegt in Breda voor 42.000 Duitse marken (ongeveer 50.000 gulden) te zijn opgelicht. Hij dacht ruim driehonderd telefoons te hebben gekocht, maar uiteindelijk bleek hij vooral lege dozen te hebben aangeschaft. Na een telefonische afspraak kwam de zakenman uit Duits land dit weekeinde naar Breda om de partij telefoons te kopen. Zijn 'zakenpartners' lieten hem daar een doos met telefoons zien. Klant en verkopers gingen ver volgens een hapje eten en intus sen zou de wagen van de Duitser volgeladen worden met de overi ge dozen, vertelde hij de politie. De Duitser betaalde de afgespro ken 42.000 Duitse marken aan zijn voorkomende zakenpartners, die daarop vooral vriendelijk knikkend afscheid namen. Toen hij de dozen later voor de zekerheid controleerde, ontdekte hij dat ze leeg waren, op die ene na. tie van en voor daklozen in Am sterdam, spreekt van een bela chelijke handelwijze van de poli tieagenten. „Ze hadden een van de opvanginstellingen moeten bellen voor onderdak voor Van Driel. Er is op het bureau notabe- ne maatschappelijk werk aanwe zig. Instellingen zijn verplicht opvang te verlenen," zegt coördi nator A. Angien. Volgens hem was Van Driel een voor instellin gen moeilijk houdbare persoon, die praktisch al z'n geld uitgaf aan drank. De Amsterdamse afdeling van de Nederlandse Politiebond bena drukt dat hulpinstanties vaak fa len of niet meewerken. „De poli tie wordt 24 uur per dag gecon fronteerd met krepeergevallen. Die problemen kan de politie niet oplossen, een oplossing is ook niet om iemand keihard naar bui ten te zetten. Als dat is gebeurd, is dat onprofessioneel gedrag," vindt voorzitter H. van Rijn. Rotterdam (anp) - De ontslagen Rotterdamse politiechef Brink man gaat toch niet akkoord met de conclusie van SER-voorzitter K. de Vries dat zijn terugkeer bij het Rotterdamse korps uitgeslo ten is. Brinkman wil dat minister Dijk stal van Binnenlandse Zaken een nieuwe onderzoeker aanwijst. Als de minister dit weigert, zal Brinkman opnieuw een kort ge ding aanspannen. Brinkman liet vorige week nog weten dat hij zich neerlegt bij de conclusie van De Vries. Brink man komt na bestudering van het rapport van De Vries echter tot de conclusie dat De Vries zich heeft laten inpakken door korps beheerder Peper. (ADVERTENTIES) I de vrouw, die achterover viel. Ook andere toeschouwers tuimelden omver. De aangereden dame hield een gekwetste neus over aan de botsing. De geschrokken Van de Hazel mankeerde niets, maar staakte desalniettemin de koers. Voor de grootste consternatie zorgde een toegesnelde hulpverlener. Hij viel flauw bij het zien van het bloed dat uit de neus van de dame stroomde. Hem oplappen kostte de meeste tijd. foto's ton schlüter De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijvingf 93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon...Bank/Gironr: Handtekening: Stuurdeze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1