Ook Heerenveen kan Ajax niet testen DE STEM Groningen wint voetbalgevecht met Feyenoord Hoek mild voor tegenstander ichtste overwinning op rij voor Amsterdammers Blind niet tegen Maribor Belgische bond onderzoekt corruptie scheidsrechters ^SWH-keeper Willem Jan Barendregt behoedt zijn team voor debacle Ploeg Haan stuurloos «aai 'ns flink uit en huur een motorfiets bij tigchelaar Breda! Zowel toer-, als choppermodellen. Bel voor informatie^r^ oi \3 MAANDAG 29 SEPTEMBER 1997 B1 f Mr Henri van derSteen leerenveen - Een typisch Ne- erlandse wedstrijd is leuk, laar niet geweldig goed. Hee- inveen-Ajax, het duel tussen e nummers een en twee, werd 'terdagavond een typisch ederlandse wedstrijd. Ove- gens met in totaal twaalf uitenlanders. Na afloop lonk applaus voor de verlie- ir. Heerenveen had het ge- fobeerd en het was niet ee- ikt: 0-1. ïsschien dat PSV en Feyenoord nog een demarrage in petto heb ben, anders wordt Ajax welhaast fluitend kampioen dit seizoen. De competitie is zo'n beetje op een kwart afgewikkeld, niemand die de Amsterdammers tot op heden een strobreed in de weg heeft kunnen leggen. Zeker defensief is Ajax nog geen enkele keer getest. Ook zaterdag in en tegen Heeren veen gebeurde dat niet. Het wordt toch onderhand inte ressant te weten of Ajax zich ach terin ook goed houdt tegen echte oppositie. Goed beschouwd speelt Morten Olsen - zelf tot zijn veertigste een prachtige libero - Van onze verslaggever Amsterdam - Danny Blind mist de UEFA-Cupwedstrijd A]ax-Branik Maribor, die morgen in Amsterdam wordt ge speeld. De verdediger heeft een blessure aan de rechterlies, hij vrijdag tijdens de training opliep. De Amsterdam mers speelden in de eerste wedstrijd in Slovenië met 1-1 ge- De Deen Michael Laudrup en de Portugees Dani, die zaterdag we gens een achillespeesblessure en ziekte de competitiewedstrijd te gen Heerenveen misten, zijn door trainer Morten Olsen wel voor e uiopese confrontatie geselecteerd. Ook McCarthy, die wegens f n aegrafenis naar Zuid-Afrika was, zit bij het gezelschap van u, f spelers dat gisteren naar Caüantsoog afreisde. §aan met een grote groep. Gewoon omdat ik vind dat alle jPe ers het verdienen," aldus Olsen. „Veel spelers zijn heel goed npZ1?' Ze s §asten die vaak op de tribune moeten zitten. Ze trai- n anatiek en zijn daardoor van grote waarde." e jax-groep telt slechts één dissonant. Een ontevreden wereld- ampioen: Marcio Santos, gekwetst in zijn trots. De Braziliaan, biiii 8? rï°°r a^e blessures voor het eerst op de bank zat, is dip eilt u setectee voor Maribor gelaten.- „Ik neem de twintig mee hun best doen," wilde Olsen er alleen over zeggen. met niet meer dan één echte ver dediger in zijn elftal: Van der Sar. Iedereen die achterin staat, is geboren als voetballer, niet als verdediger. Tobiasen, Frank de Boer, Oliseh en Sier (de achterste lijn van zaterdag, omdat Blind ziek was) zijn spelers die het no dige gemeen hebben: ze spelen op techniek en inzicht, ze maken zelden harde, laat staan smerige overtredingen. Op de wreef Heerenveen kwam zaterdaga vond in een bruisend Abe-Lens- tra-stadion nauwelijks tot een uitgespeelde kans. Alleen de jon ge Ruud van Nistelrooy had mis schien moeten scoren. Het koopje van FC Den Bosch (een miljoen) baalde daarom na afloop. „Ik had de gelijkmaker op m'n schoen. Ik wilde hem op de wreef nemen, maar de bal stuitte. Daarom schoot ik binnenkant." De bal waaide wijd weg van Van der Sar vandaan. Van Nistelrooy speelde overigens verder uitstekend. Bij Ajax speelde spits Arveladze geweldig; hij miste alleen enkele enorme kansen. Babangida speel de een stuk minder geweldig, maar die scoorde wel. Hard en hoog joeg de Nigeriaan de bal na een uur' voetbal tegen het net, na een prachtig passje van Litma- nen. Het bleek de beslissende zet in de partij. Ajax maakte indruk met gedisciplineerd en behoorlijk snel voetbal. Te snel voor Hee renveen, dat in arren moede Van Nistelrooy in de spits heeft staan, een jongen die eigenlijk achter de spits beter tot zijn recht komt. De Brabander is met de jonge Afri- Rorije (links), de maker van heide Groninger doelpunten, in duel metBoateng. fotoanp Brussel (belga) - De Belgische voetbalbond zal een onderzoek instellen naar de corruptie onder scheidsrechters. De aanlei ding hiertoe zijn de beschuldigingen van René van Aeken. Van Aeken beweert dat in het verleden acht scheidsrechters voor com petitiewedstrijden door Anderlecht zouden zijn omgekocht. Hij heeft de namen van de acht in een dossier aan de Belgische bond overhan digd. Secretaris Peeters ontkende dat aanvankelijk. Hij had het dos sier van a tot z gelezen, maar geen spoor van die namen gevonden. Bij navraag bleek Peeters een bladzijde te missen. Op die bewuste pa gina stonden acht namen. Peeters heeft het dossier doorgestuurd naar de bondsprocureur en hem gevraagd een onderzoek in te stellen. De procureur zal tegelijkertijd onderzoeken of er inderdaad twintig men sen rondlopen die er hun vak van maken wedstrijden te regelen. Die beschuldiging kwam uit de mond van Patrick Orlans, manager van Eendracht Aalst. „De voetbalbond kent deze mensen," aldus Orlans, „maar treedt niet op." Peeters betreurde deze aantijgingen zonder be wijsmateriaal. „Als Orlans A zegt, zal hij ook B moeten zeggen," ver klaarde Peeters. Sport Door Jaap van Essen Groningen - Wat voelden ze zich weer thuis, de maar liefst zeven Zuid-Amerikaanse spelers die gisteren deelnamen aan FC Gro- ningen-Feyenoord. Ze belandden in een voetbalgevecht volgens de beste tradities van het werelddeel dat zij verlieten om voetbalroem en geld te vergaren. Toen de stof wolken in het Oosterpark gister middag om kwart over vier ein delijk waren opgetrokken, bleek Feyenoord de eerste competitie nederlaag te hebben geleden: 2-0. Bovendien verloren de Rotter dammers - niet voor het eerst dit seizoen - een van hun elf acteurs. Henk Vos ging in het eerste kwartier na rust tweemaal olie dom over de schreef. Tweemaal trapte hij Jan Veenhof, de tweede keer nog onnodiger dan de eerste keer. Scheidsrechter Van Dijk moest beide malen geel trekken, zodat Vos kon inrukken. Zo langzamerhand een gebruike lijk ritueel bij Feyenoord. Het be gon al met de idiote charge van Vos in de eerste wedstrijd tegen FC Jazz. Fraser (tegen Sparta) en Van Gastel (tegen De Graaf schap) aapten de spits na, waarna Vos gisteren blijkbaar de tijd rijp achtte zijn meesterschap te be wijzen. Trainer Arie Haan nam het na af loop zowaar nog op voor zijn re cidivist. De redenering was wat vreemd. „Er gebeurde zoveel. De scheidsrechter had wel een pak extra kaarten mee kunnen ne men. Ik heb veel ergere overtre dingen dan die van Vos gezien." Daarmee zei Haan niets te veel, want Groningen-Feyenoord was een wedstrijd met een uitzonder lijk hoog hardheidsgehalte. De zeven Zuidamerikanen voerden niet eens de boventoon. Het wa ren juist de notoire Nederlandse schoppers die steeds weer over de schreef gingen. De categorie van Atteveld, Koeman, Veenhof, Van Gobbel, Fraser, Boateng en uiter aard Vos voerde de regie. Arie Haan had zijn elftal nog wel het veld ingestuurd met de op dracht rustig en gecontroleerd te voetballen tegen het gehandicap te Groningen. Feyenoord begon inderdaad rustig, controle was er echter maar weinig. De Rotterdammers hadden zón der uitzondering ruzie met de bal. En de irritatie die daaruit voortvloeide, reageerde men op elkaar af. Dat leverde vreemde taferelen op. Het begon al voor de wedstrijd met reserve Cruz, die bij de warming-up volstrekt af zijdig van de selectie bleef en geen stap op het veld zette. Vos, die ondanks zijn wanpresta tie tegen Vitesse en schorsing voor het Champions-League-du- el met Kosice, wèl in de basis stond, werd na enkele pijnlijke missers door zijn teamgenoten opzichtig genegeerd. Zijn maatje in de spits, de Rus Kornejev, kreeg al snel bonje met Sanchez. Het duo weigerde elkaar vervol gens nog aan te spelen. Op die manier is het lastig ballen tegen een ploeg die weliswaar niet overloopt van de kwaliteit, maar wel bereid is te knokken. Geholpen door wat slordig vlag- werk van grensrechter Merks kwam FC Groningen daardoor niet onverdiend op voorsprong. Rorije ontsnapte in de 31e mi nuut aan de Feyenoord-defensie en knalde keurig raak. Zeven mi nuten later stond dezelfde speler alweer buitenspel, maar mocht nogmaals verdergaan en maakte er 2-0 van. Daarmee was de wedstrijd ge speeld, want Feyenoord maakte een machteloze indruk. Haan probeerde in de rust middels een donderspeech en enkele wissels zijn ploeg nog in het spoor te zet ten. Van Gobbel maakte plaats voor Boateng, 'omdat hij zich niet aan de afspraken hield'. Connolly kwam voor Kornejev. Het enige wat er veranderde, was dat Feye noord ophield 'rustig' te spelen. De mouwen werden weer eens opgestroopt in een poging de ge brekkige voetbalkwaliteiten te verhullen. Dat lukte aardig, want omdat Groningen onder aanvoe ring van desperado Atteveld vro lijk meeging in de strijd, letten de 14.000 bezoekers bijna niet meer op de bal. De talloze elleboogsto ten, de vliegende tackles, het duw- en trekwerk, ze leverden al les bij elkaar tenminste nog een schouwspel op. Feyenoord speelt woensdag de tweede wedstrijd in de Cham pions League, thuis tegen Kosice. De Rotterdammers moeten win nen, anders wordt de Europese campagne een lijdensweg zonder weerga. Maar of Haan zijn stuur loze troepen tijdig weet te her groeperen om de Slowaakse kam pioen te beteugelen, moet na de muiterij van gisteren betwijfeld worden. FC GRONINGEN - FEYENOORD 2- 0 (2-0). 31. Rorije 1-0, 40. Rorije 2-0. Scheidsrechter: Van Dijk. Toeschou wers: 14.500. Rode kaart: 60. Vos (Feyenoord) 2x geel. Gele kaart: Hui- zingh, Peeper (FC Groningen), Boa teng (Feyenoord). FC GRONINGEN: Lodewijks; Wat- timury, Koeman, Veenhof en Schoenmakers (35. Rodriques); Hugo (70. Matthijs), Atteveld, Huizingh en Peeper; Rorije (80. Koen) en Bombar- da. FEYENOORD: Dudek; Van Gobbel (46. Boateng), Fraser, Picun en Graff (60. Glaucio); Bosvelt, Van Gastel, Kornejev (46. Connolly) en Van Bronckhorst; Vos en Sanchez. wedstrijd die op papier een top per was, maar in de praktijk geen onuitwisbare indruk maakte. Het was reuze gezellig in het stadion en de jongens op het veld speel den met aanstekelijk enthousias me, dat wel. De Haan: „We heb ben redelijk gespeeld. Ik vond het een mooie wedstrijd en het pu bliek vond het een mooie wed strijd. Daar gaat het om." Te kritisch Duwen en trekken voor het Heerenveen-doel: de Heerenveen- spelers Mitrita (links) en Straal houden Ajacied Tobiasen in be dwang. Doelman Vonk kijkt toe. foto anp kaan Ebiede de smaakmaker van Heerenveen. De ploeg van Foppe de Haan speelt lekker voetbal, maar mist ten enen male de kwa liteit om mee te doen met de top drie. Dat is de club natuurlijk niet kwalijk te nemen. Het betekende zaterdag wel een Zijn confrère wilde ook niet al te moeilijk doen. Op de vraag wat zijn indruk is na acht wedstrijden Nederlandse competitie, zei Ol sen: „Ik geloof dat jullie te kri tisch zijn op je eigen competitie. Als ik sommige wedstrijden in het buitenland in zijn geheel zie... Elders wordt ook niet overal even fantastisch gespeeld." De Deen was vérder blij dat Ajax de test goed had doorstaan. „Zo zag ik deze wedstrijd, als een test. We moesten heel agressief spelen, Heerenveen niet in het spel laten komen. Dat hebben we goed ge daan. Het enige manco was dat we te weinig hebben gescoord, daarom kwamen we op het laatst nog even in de problemen. Verder heb ik heel de wedstrijd rustig op de bank gezeten." HEERENVEEN - AJAX 0-1 (0-0). 57. Babangida 0-1. Scheidsrechter: Uilenberg. Toeschouwers: 13.800. Gele kaart: Mitrita, Gusatu (Heeren veen). HEERENVEEN: Vonk; Straal, Hans- ma, Klompe en Mitrita; Ebiede, Con- stantinovici en De Visser; El Khatta- bi (73. Gusatu), Van Nistelrooy en Samardzic. AJAX: Van der Sar; Tobiasen, Oli seh, Frank de Boer en Sier; Ronald de Boer (86. Rudy), Litmanen (81. Melchiot) en Witschge; Babangida, Arveladze en Hoekstra. ooral door het perfecte optre- en van ASWH-doelman Willem an Barendrecht bleef de Zuid- [ollandse formatie een afgang espaard. Hij verrichtte de 'on- logelijkste' reddingen, loek was zonder meer superieur. Alleen jammer dat we er zo lang ter deden om de zege veilig te lellen. Pas in de zesde minuut oor het einde scoorden we 0-2 en as het een kwestie van 'kat in et bakkie'. Eerlijk gezegd had ik at doelpunt liever wat eerder ien vallen," merkte een dik te reden Hoek-trainer Adriaan lieuwenhuijse op na afloop, [oek maakte het zichzelf af en moeilijk, terwijl dat tegen een pponent als ASWH absoluut iet nodig was. De Zuid-Hol- indse ploeg van trainer Arie Ro- ijn treedt al enkele weken op alve kracht' aan door het ont leken van de belangrijke scha- ils als Edwin Middendorp en Ichel Devilee. Voorts ontbrak on Tempelaar. Bij Hoek was lorstopper Geert de Poorter oetblessure) niet van de partij, ijn plaats werd achterin ingeno- m door Kurt Pacqué. oek begon onstuimig. Forceerde prechts een fiks aantal corners i dat resulteerde al in de der- inde minuuWn de terechte ope- iagstreffer. Een voorzet van Hu- it vaj^daHemel- hij moet dui- ilijk nog wennen op dit niveau - landde op het kopgrage hoofd in Mare Minnaert. Tegen zijn ilsende inzet was Barendregt insloos. Een heerlijke opkikker oor de Zeeuws-Vlamingen, die iter verzuimden door te druk- 81. iretig Ie Hoek-aanval 'liep' niet lekker oor rust. Zowel Angelo Nijs- ens, Ad Gladdines als Jacky ambert liep regelmatig op sim- ele wijze in de buitenspelval, Oor het povere ASWH, één van Dave Gijsel juicht, nadat hij H de zwakste broeders in de hoofd klasse, goed gehanteerd. „Mijn spitsen waren te gretig. Dat was de oorzaak," meldde Nieuwen- huijse. In de openingsfase kwam Hoek goed weg, toen Erwin Dek (sterk spelend) één keer werd dolge draaid door Ton Wurth. Bij de voorzet van Wurth maaiden de Hoek-verdedigers finaal over de bal heen en het leer kwam schiet- klaar voor de voeten van Vincent Goossens. Gelukkig voor Hoek stond het vizier van Goossens, de man die later een gele kaart kreeg voor een domme overtreding op Franky Standaert, allesbehalve juist afgesteld. Het betekende eigenlijk de enige mogelijkheid voor ASWH, dat slechts twee uitblinkers kende: efc op een 0-2-voorsprong heeft g keeper Willem Jan Barendregt en linksbuiten Kolo Mulbah, een Li beriaanse asielzoeker die zich pas bij ASWH heeft aangemeld en van wie deze ploeg nog veel lol kan beleven. Het was goed voor Hoek dat er slechts één aanvaller van dit niveau in ASWH opereer de, anders zou de nachtrust van de Hoek-verdedigers beslist on prettig geweest zijn. Voor Hoek was het ook gunstig dat Mulbah in de slotfase gewisseld door AS- WH-trainer Romijn. Een onbe grijpelijke zet. Verbazend was dat het superieu re Hoek in het eerste kwartier na de hervatting ver terugviel. Het spel was in die periode onrustig en weinig verzorgd. Toch kreeg Hoek een reeks niet te missen kansen. Jacky Lambert kwam al leen voor keeper Barendregt te staan, maar de Koewachtse goal- tjesdief faalde. Kentering De kentering kwam toen Nieu- wenhuijse in de zeventigste mi nuut Dave Gijsel in het veld bracht voor Jacky Lambert. Gij sel, als ie het op zijn heupen krijgt een onnavolgbare spits, brak enkele keren goed door, maar had weinig geluk met zijn schoten. ASWH-keeper Barend regt bleek over uitschuifbare ar men en benen te beschikken en behoedde zijn team voor een complete afgang. Zes minuten voor tijd had Gijsel dan eindelijk zijn verdiende succes, toen hij na een prachtig hakje van Nijskens in balbezit kwam en Barendregt kansloos liet. Na twee minuten in blessuretijd pikte Ad Gladdines zijn doelpuntje mee en bracht daarmee de eindstand allerminst geflatteerd op 0-3. Hoek maakte in Hendrik Ido Ambacht onder aanvoering van 'vechtjas' Patrick Naudts in zijn totaliteit een soli de indruk. Uitblinkersrollen wa ren er voor Mare Minnaert, die zich steeds beter thuis gaat voe len bij zijn oude club na een 'ver loren jaartje NAC', en Jos Kay- ser, de krachtige verdediger die dikwijls mee naar voren durfde komen, de nodige fraaie combi naties op de grasmat losliet en voor veel gevaar zorgde. En na tuurlijk keeper André de Letter, die foutloos werk afleverde. Za terdag thuis tegen debutant Ter Leede kan Hoek zijn aspiraties foto wfa/john de pater nog eens onderstrepen. De for matie van Adriaan Nieuwen- huijse heeft zich na vier wedstrij den met een derde plaats in de rangschikking in een uitstekende uitgangspositie geplaatst. ASWH-HOEK 0-3 (0-1) - 13. Mare Minnaert 0-1, 84. Dave Gijsel 0-2, 92. Ad Gladdines 0-3. Scheidsrech ter: Leen Koedam. Gele kaarten: Vincent Goossens (ASWH). Toe schouwers: 1000. ASWH: Willem Jan Barendregt, Paul Koster, Bouwe Bos, John Hopstaken, Ruud Dorst, Ralph van Winger- den(46. Mark van de Velde), Jacco Hessing, Bert Duijnhouwer, Ton Wurth, Kolo Mulbah (70. Jan Rijs- dijk), Vineent Goossens. HOEK: André de Letter, Jos Kayser, Kurt Pacqué, Erwin Dek, Franky Standaert, Mare Minnaert (83. Frank van Damme), Patrick Naudts, Hu- bert van de Hemel, Angelo Nijskens, Ad Gladdines, Jacky Lambert (70. Dave Gijsel). jorTon Koomen [endrik Ido Ambacht - [oek was zaterdagmiddag eer mild voor tegenstan- er ASWH. De Zeeuws- laamse topclub zegevier- e met 0-3-cijfers in Hen- rik Ido Ambacht en dat (as gezien het aantal kan en - met name in de twee ehelft - maar een geringe [spiegeling van de rechtsverhoudingen. HOOFDKLASSE A

de Stem | 1997 | | pagina 13