:ht? Levenslang voor 24 leden maffia - J Partijbelang sterker dan compromisbereidheid Turks leger rukt verder op in Irak Oorzaak smog-ramp in 'nevel' gehuld Britse regering doet koerswijziging EMU af als 'pure speculatie' ing in Brabant KORT De zonneboiler ENLAND KORT X pESTEM BUITENLAND A5 Voor moord op anti-maffia-rechter Falcone Verhoor Winnie Mandela verder op 13 oktober Harde aanpak voor jonge Britse criminelen Gevaar voor nieuwe aardschokken SI T?; Het ëevaar v°°r daar wil ik alles van weten Regeringen Zuidoost-Azië drukken zich uit in raadsels SEPTEMBER 1997 A4 COMMENTAAR en, open ijn materiaal ior hem ■even is het dat uit, .eidse t lijlmer lat er erzoek. oog. Wie belang heeft laai en zijn gegevens zo gewenste is. bii wetenschappelijk 0n. ïgsonderzoek. Desondanks li L~' Mang ervan overtuigd, o -t, maar eveneens minde, balpenmoord, de bevrach r neerstortte, en de Heren- twijfel bestond aan de vol- -k. De indruk werd gewekt en dat daarom de uitkom en. adden d waren i aan dit terecht i de volledigheid van het om «.erecht is en of de suggestie •hooligans juist is dat justitie een op dit moment niet vastge- eimzinnig doet en gedaan heeft de supportersveldslag bij Bever- et onderzoek betrokken, advoca- opnames na een uitspraak in rie en de verdediging werd ex- .er beschikking te stellen. Daar- fragment ontbreekt en zo meer en justitie falen of, erger nog er wederom vraagtekens ge- -i misschien zelfs wel bij dein jsmethoden, is zonneklaar. Niet noordzaak Picornie vanwege de Nader onderzoek naar de ge in noodzakelijk 1 te veel' ing dat Nederland te veel af- iek dat Nederland de cijfers xt om kritiek van landen die k niet dat we die landen op )at zei vice-premier Dijkstal irtijleden ilandse Zaken) vindt dat de ingeschakeld mag worden op de lijst van een politieke r voelt er niets voor, dat de verkiezingen voor de Twee rnen. Dat verklaarde Dijk- erraad. Eerder dit jaar ont- 1A wel eens de BVD inscha- id na te trekken. ormerveer in Wormerveer heeft de po- ge gevonden van een pasge- of het een meisje of jongetje ais naar aanleiding van de olombiaan ;ht die vorige week met een uit de penitentiaire inrich- ien en daarbij om het leven rit de gevangenis. Volgens r A. Minkenberg van De c gevangen gezeten in zoge- ng). Ze voerden in 1993 met de rechtbank in Den Haag te schaffen. De Colombiaan ras al eerder bij ontsnappin- 'aarders die een vuurwapen Colombiaan in maart 1993 sen ontgroening en gaan onderzoeken welke amelijke en geestelijke ver- orkomen. Ook willen zij een -bruik. Minister Ritzen (On- jandelijke Kamer van Vere- jpgerold luid heeft in samenwerking van een drugsbende opge- het organiseren van groot- nd. enen wij onze deuren. JB is een optie, xnderen over praten, ien. 1 van de KUB in TILBURG, t naar de opleiding: 23 oktober. _m/v tzegel naar: hting, Antwoordnummer 60641, j I I I I I ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1997 poor Bob van Huët Londen - De Britse Labourre- lering heeft berichten dat men ;'oU overwegen toch snel deel 'e nemen aan de Europese Mo netaire Unie (EMU) afgedaan 'pure speculatie'. pe gezaghebbende Financial Ti- had gisteren gemeld dat de stemming in het kabinet omslaat dat verschillende ministers er- voelen om het Britse pond voor nog voor de volgende parlements verkiezingen, in 2002, op te geven. Het goed geïnformeerde verslag in de FT had prompt gevolgen in de Londense City, het internationale zakenhart. De koers van het pond sterling daalde vier1 pfennig (1,5 procent) tegen de Duitse mark. Tot nu toe was de Britse munt een geliefde zekerheid geweest van geldhandelaren, temidden van al le twijfels over de EMU. De vori ge, Conservatieve, regering en ook premier Blair hebben steeds ge zegd dat het zeer onwaarschijnlijk zou zijn dat Groot-Brittannië meegaat in de eerste groep van EMU-landen. Die zou op 1 janua ri 1999 willen beginnen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Financiën noemde de FT-onthulling 'pure specula tie', maar zei niet expliciet dat het bericht onjuist was. Het stand punt van de Labour-regering heette niet gewijzigd. Verwezen werd naar een recente toespraak van minister Cook van Buiten landse Zaken, op 19 september. Daarin wordt nogmaals gesteld dat het 'onwaarschijnlijk leek' dat Groot-Brittannië vanaf het begin zou deelnemen in EMU. Cook heeft overigens nooit uitgesloten dit in een later stadium wel te doen, mocht de euro een groot succes blijken. Formeel heeft de Britse regering tot 1 januari 1998 de tijd om dui delijk te maken of men al dan niet mee wil in de eerste EMU-ronde. Maar volgens een woordvoerder van Buitenlandse Zaken zouden de belangrijke beslissingen daar over pas 'ergens in het voorjaar' worden genomen. Dat is overigens midden in de periode waarin de Britten het Europese voorzitter schap hebben. City-analisten vermoeden een 'geïnspireerde lek' achter het FT- verhaal en verdenken Downing Street ervan een proefballon op te laten. Net als bij de Conservatie ven heerst binnen Labour veel verdeeldheid over de EMU. Het Britse ministerie van Financiën kan echter niet ongelukkig zijn geweest met de reactie van de Ci ty. Een minder harde pond geeft de klagende Britse exporteurs weer wat ruimte. In het Britse bedrijfsleven denken velen dat de eigen economie kan worden ondermijnd als de euro boot wordt gemist. Ook in de fi nanciële wereld bestaat vrees dat Londen dan zijn dominante posi tie zou kunnen verliezen aan Frankfurt. Caltanisetta (afp/dpa/rtr) - Een Khtbank in Caltanisetta op Si cilië heeft gisteren 24 leden van de maffia veroordeeld tot levens gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan de moord op de anti-maffia-rechter Gio vanni Falcone. Onder hen zijn de der Bazen Salvatore Toto Biina en zijn rechterhand Leolu- caBagarella. De rechtbank bepaalde dat de ver oordeelden de eerste anderhalf jaar van hun straf in complete afzonde ring moeten doorbrengen. Verschei- veroordeelden maken deel uit van'la Cupola', het hoogste gezags- van de Siciliaanse Cosa Nos- Ook Bernardo Provenzano levenslang. Provenzano, die sinds de arrestatie van Riina wordt xwd als een van de nieuwe van de maffia, is nog voort vluchtig. Zes maffialeden kregen straffen van 15 tot 26 jaar cel voor him aandeel de aanslag op Falcone. Negen verdachten werden vrijgesproken. De procureur had tegen 32 verdach- levenslang geëist. Slechts één de veroordeelden, maffiabaas Aglieri, was in de rechtzaal aanwe zig toen de vonnissen werden uitge sproken. Het proces dat in februari 1S95 begon, werd gevoerd in een zwaar beveiligde bunker in de ge vangenis van Caltanisetta. Falcone, zijn vrouw Francesca en drie politiemannen, kwamen in 1992 om het leven bij een reusach tige bomontploffing. De auto waar in zij zaten werd op een weg even buiten Palermo geheel vernietigd. De maffia had onder de weg een springlading van ongeveer vijfhon derd kilo verborgen: De voormalige maffiabaas Brusca bekende eerder dit jaar dat hij de moord had gepleegd. Volgens hem was de aanslag tevens bedoeld als een waarschuwing aan de toenmali ge premier Andreotti, door wie de criminele organisatie zich verraden voelde. Brusca, die na zijn arrestatie met justitie ging samenwerken, kreeg 26 jaar gevangenisstraf. Twee maanden na de moord op Falcone werd zijn collega en vriend Borsellino vermoord met een in een auto verborgen bom. De twee moor den wekten een golf van afschuw in Italië op. De regering ham verstrek kende maatregelen om een einde te maken aan de terreur! van Riina en zijn Corleone-clan. Falcone slaagde er in 1984 in een belangrijk lid van de maffia, Tom- maso Buscetta, zover te krijgen dat hij ging praten. Buscetta bevindt zich momenteel in de VS onder be scherming van de politie. De rechter wist voor het eerst de belangrijke groep leiders aan de top van de Cosa Nostra te ontmaskeren en hun hiërarchie te doorgronden. Anna Falcone, zuster van de vermoorde rechter, en rechter Morvillo, broer van de eveneens vermoorde vrouw den de uitspraak in het maffia-proces bij. Johannesburg (rtr/dpa) - In Jo- lannesburg is gisteren de onder- traging begonnen van Winnie Sladikizela-Mandela, de voorma lige echtgenote van de huidige Zuid-Afrikaanse president, door ie zogenoemde Waarheids- en Verzoeningscommissie (TRC). De commissie onderzoekt onder meer Madikizela-Mandela's aandeel in ie moord op de 14-jarige Stompie Seipei in 1989. De ondervraging vond achter gesloten deuren plaats. De zitting werd geschorst lot 13 oktober. Vao onze correspondent tonden - Britse gemeentebestu- Kn, politie en juristen hebben over het algemeen positief gerea- 'd op de ingrijpende voorstel- van de Labour-regering om jeugdcriminaliteit aan te pakken, h wat de meest drastische hervor mingen heten sinds vijftig jaar wil minister van Justitie en Binnen landse Zaken, Jack Straw, een veel hardere aanpak van jeugdige delinquenten én hun ouders. Straws voorstellen maken deel uit Jan een omvangrijkere nieuwe Wet op Misdaad en Ordeloosheid. I VERVOLG VAN VOORPAGINA Maar de materiële schade in de Provincies Perugia en Macerata is oor deze tweede schok nog ver dubbeld. In Assisi raakten ook het antieke gemeentehuis en verschei dene andere kerken beschadigd. Foligno stortte de Romaanse «ttentoren in en in Nocera Um- mjo is het middeleeuwse gemeen- enuis in een ruïne herschapen, ttwijl de hulpverlening op gang «wam en groepen soldaten en vh^iig6rs naarbet ramPgebied «trokken, werd gistermiddag de lanen in het rampgebied aan- slu t °m ®as en water af te tv'®01 bun huizen te verlaten. televisie en radio den gisteren regelmatig ge- Ssregels uit voor het geval er uJ7we aardschok volgt: blijf e buurt van ramen en kasten; vi,P. onder bedden of tafels; stri naar nhdden van de tros? l maar hi kelders of me- om §ebruik de auto niet huln6 T® te houden voor de Md voorbij 6n voorloPi8 no8 Door Frans Wijnands Bonn - Het belastingsysteem in Duitsland blijft de komen de jaren ongewijzigd. Volgens het bedrijfsleven en de vak bonden is dat een catastrofe voor de arbeidsmarkt en een klap in het gezicht van alle vier miljoen werklozen. De laatste poging om eeh breed politiek compromis te ivinden voor de ingrijpende belasting hervorming/verlaging is mis lukt. Een nachtelijke vergader marathon van de parlementaire bemiddelingscommissie leverde geen resultaat op. Bedrijfsleven en vakbonden be kritiseerden het mislukken van de onderhandelingen die alles bij elkaar zeven maanden heb ben geduurd. Breekpunt was de tegenfinanciering van de door regeringscoalitie èn oppositie beoogde verlaging van de loon(neven)kosten. De partijen gaven elkaar giste ren de schuld van het mislukte overleg. Woordvoerders van de regeringscoalitie CDU/CSU/FDP verwijten cle so cialistische oppositie een egoïs tische blokkadepolitiek. In rege ringskringen wordt SPD-voor- zitter Oskar Lafontaine als de grote boosdoener gezien. Hij zou - om verkiezings-strategische redenen - een akkoord in de weg hebben gestaan. De SPD en Groenen, die gisteren in Bonn voor opzien zorgden door een gemeenschappelijke persconferentie te geven, wijzen die beschuldigingen van de hand. Volgens 'rood-groen' is de coalitie nog steeds niet in staat een concept voor te leggen dat betaalbaar is en tegelijk sociaal rechtvaardig. Volgens de oppo sitie komt het regeringsvoorstel er in de praktijk op neer dat de Duitse rijken nog wat rijker worden, en de armen armer. In beide kampen zijn pogingen ondernomen om een consensus te bereiken. Aan socialistische zijde probeerde Henning Vo- scherau, de onlangs teruggetre den burgemeester van Hamburg dat. Aan CDU-zijde heeft frac tieleider Wolfgang Schauble een toenaderingspoging gewaagd. Hij stelde een verhoging van de benzine-accijns voor ter finan ciering van de verlaging van de loon(neven)kosten maar vond daarvoor in eigen gelederen geen steun. Volgens de woordvoerster van de Groenen, Kerstin Müller, heeft Schauble zich met die mis- Minister Waigel heeft het be lastingsysteem niet kunnen hervormen. foto anp lukte poging 'tot op het bot ge blameerd'. Minister Waigel van Financiën blijft volgens haar 'een bewindsman op afroep' die nu met het probleem zit zeven miljard mark verminderde be lastingopbrengsten op te van gen. De SPD heeft aangekondigd een, wetsontwerp te zullen presente ren om de sluipwegen bij de be lastingen af te sluiten. Eergiste ren nog heeft de Bond van belas tingbetalers in een zwartboek de Duitse overheden - van hoog tot laag - beschuldigd van verspil ling van zeventig miljard belas tinggelden door slordigheid en knoeiwerk. De CDU wil proberen delen van de belasting- en pensioenher vorming door te zetten maar heeft daartoe weinig mogelijk heden. Wel zal de verlaging met twee procent van de 'solidari- teitstoeslag' voor de opbouw van oostelijk Duitsland worden doorgezet. De liberale coalitie partner FDP maakt daar een po litieke halszaak van; terwille van haar imago als belasting- vriendelijke partij. Bondskanselier Helmut Kohl, die gisteren in Berlijn de eerste steen voor het nieuwe Bun- deskanzleramt legde, vindt het zeer jammer dat er geen akkoord is bereikt. De belastinghervor ming/verlaging zal volgens hem nu een van de hoofdthema's van de al begonnen campagne wor den voor de Bondsdagverkiezin gen eind volgend jaar. Het nieu we parlement zal volgens Kohl pas in 1999 een nieuwe poging j tot belastinghervorming kunnen ondernemen. Tot die tijd gebeurt er op dat gebied niets. Algemeen wordt gevreesd dat daardoor de economische groei zal worden afgeremd. De voor zitter van het Duitse Werkge- versverband, Dieter Hundt, zei dat partijpolitieke belangen kennelijk belangrijker waren dan economisch vernuft. De voorzitter van de Duitse Kamers van Koophandel, Hans Peter Stihl, sprak van een 'negatief signaal naar de investeerders'. Lagere belastingen voor de bur ger hadden de binnenlandse koopkracht moeten vergroten en daarmee ook de afzet en omzet van de Duitse industrie op de thuismarkt. De vice-voorzitster van het Duitse Verbond van Vakverenigingen, Ursula Enge- len-Kefer, vreest zelfs een nieu we golf werkloosheid nu er bin nen de meeste bedrijven geen animo zal zijn het aantal ar beidsplaatsen uit te breiden. Zij kondigde hogere looneisen aan, hetgeen weer haaks staat op de noodzaak tot bezuinigen tenein de aan de 'Maastricht'-criteria voor toetreding tot de EMU te voldoen. Ankara (rtr/dpa) - Het Turkse leger, dat begin deze week Irak binnenviel, is inmiddels vijftig kilometer diep in het noorden van dat land binnengedrongen in zijn jacht op strijders van de Koerdische Arbeiderspartij PKK. Aan de inval doen zo'n vijftienduizend Turkse militairen mee, ge steund door tanks en pantservoertuigen. Volgens functionarissen van de grenswacht gisteren zijn Turk se soldaten zelfs de Iraakse provinciehoofdstad Dohuk binnengetrokken. Pantsereen heden bewaken de bergpassen tussen Dohuk en de Iraakse grensstad Zakho. Volgens het persbureau Anatolia zijn in middels 44 Koerdische strij ders gedood. De gevechten ne men nog altijd in hevigheid toe. Irak heeft woedend gereageerd op de zoveelste Turkse inval in het land. De officiële Iraakse pers heeft gevraagd om een 'passende vergelding'. Bagdad heeft de controle over het noorden al lang verloren aan elkaar bestrijdende Koer dische partijen. De Iraakse luchtmacht mag zich niet bo ven het noorden van het land vertonen. Dat wordt afge dwongen door westerse ge vechtsvliegtuigen. Donderdag bombardeerde de Turkse luchtmacht ongeveer tien kampen van de PKK in Noord-Irak. Die zouden 'met de grond gelijk zijn gemaakt'. Volgens een officier van het le ger betrof het 'normale opera ties langs de grens tegen het binnendringen van separatis tische terroristen' in Turkije. In de kampen verbleven naar schatting ongeveer duizend PKK-aanhangers, die volgens Anatolia een week geleden uit Iran en Syrië naar Noord-Irak waren gekomen om de PKK te helpen in haar strijd tegen een andere Koerdische organisatie. In Ankara is vernomen dat Turkije zich zorgen maakte over enkele overwinningen die de PKK had geboekt in haar strijd tegen de Koerdische mi litie van Barzani. van Falcone, woon- FOTO REUTER Bangladesh evacueert half miljoen mensen Dacca - De autoriteiten in Bangladesh hebben gisteren een half miljoen mensen laten evacueren uit het zuidelijke kustgebied, waar een zware tropische storm uit de Golf van Bengalen wordt verwacht. De inwoners van het kustgebied is aangeraden hun be zittingen achter te laten en het binnenland op te zoeken, waar op vangcentra in gereedheid worden gebracht, verklaarden functio narissen in Dacca. Hulpdiensten staan eveneens paraat. Driedui zend hulpverleners, politie en leger begeleiden het vertrek. Atlantis onderweg naar Mir Cape Canaveral - Het Amerikaanse ruimteveer Atlantis is gister ochtend met zeven bemanningsleden vertrokken naar het Russi sche ruimtestation Mir. Het veer werd vanaf de basis Cape Can averal in Florida gelanceerd, enkele uren nadat het hoofd van het ruimtevaartcentrum Nasa het groene licht had gegeven voor de missie. Atlantis brengt onder meer de Amerikaanse astronaut David Wolf naar Mir, die zijn landgenoot Michael Foale gaat ver vangen in het door problemen geteisterde ruimtestation. Foale verblijft al vier maanden in Mir. Behalve Wolf, een 41-jarige arts, bestaat de bemanning onder meer uit de Fransman Jean-Loup Chrétien en de Rus Vladimir Titov. Het ruimteveer, dat voor de zevende keer naar Mir reist, zal komende nacht vastkoppelen aan Mir. België verscherpt controle op vlees 'Brussel - België gaat de controle op vleesverwerkende bedrijven en slachterijen opvoeren om fraude tegen te gaan. De regering in Brussel besloot,gisteren tot ,de oprichting van een speciaal vlees fraudeteam met deskundigen van verscheidene disciplines. De in spectiediensten zullen anders worden georganiseerd. Er moet controle komen van boerderij tot aan consument. Er komen on aangekondigde controles op wegen en in havens. Op een zwarte lijst zullen de namen van bedrijven prijken die zich ooit schuldig hebben gemaakt aan fraude. De geldboetes voor vleesfraude wor den flink verhoogd. GIA verwerpt bestand Algerije Londen/Algiers - De radicaalste fundamentalistische groep in Algerije heeft gisteren de massamoorden in het land in een ver klaring het werk van God genoemd. De GIA wees pogingen af om over een bestand te praten. In een verklaring die de Gewapende Islamitische Groep faxte aan het Arabische dagblad al-Hayat in Londen en Parijs stond: „Wij zijn die groep, met Gods permissie, die doodt en moordt en wij blijven dit doen tot het woord van de religie heeft gewonnen en het woord van God prevaleert. Laat ie dereen weten dat wat wij doen met doden en moorden en plat branden en plunderen dicht bij God staat... Wij laten u weten krachtens ons geloof en onze manieren: geen dialoog, geen be stand en geen verzoening." Levenslang voor Serviër Düsseldorf - Een Serviër is gisteren in Duitsland tot levenslang veroordeeld wegens oorlogsmisdaden in Bosnië-Herzegowina. Een rechter in Düsseldorf veroordeelde de vijftigjarige Nikola Jorgic onder meer op basis van elf aanklachten wegens volkere- nenmoord en dertig wegens moord. Jorgic is op alle punten van de lange aanklacht schuldig bevonden: naast volkerenmoord en moord ging het om 36 gevallen van zware mishandeling en drie honderd ontvoeringen. Jorgic was tijdens de Bosnische oorlog (1992-1995) militieleider van de beruchte extreem-rechtse Servi sche Tsjetniks. Het proces heeft negen maanden geduurd. Jorgic weersprak alle beschuldigingen. (ADVERTENTIE) De zon geeft ons enorm veel energie: meer dan veertig keer zoveel dan we jaarlijks aan gas, electriciteit én benzine verbruiken. Die zonne-energie kunnen we thuis het hele jaar door (óók; bij 'n bewolkte hemel) gebruiken. Bijvoorbeeld om het douche- of badwater te verwarmen met een zonneboiler. i1 Voor elk daktype 'n zonneboiler Overheidssubsidie Milieuvriendelijk Aanzienlijke besparing op energiekosten Past op bijna elke CV-ketel TNO getest Koop- en huurmogelijkheden Al méér dan 20.000 zonneboilers geplaatst! Branchevereniging Holland Solar in samenwerking met de Stichting Promo Zonneboiler, opgericht door AGPO, ATAG/LZE ervNEFIT FASTO Bel voor meer informatie Holland Solar (030) 232 80 08 of stuur de ingevulde bon in een ongefrankeerde envelop naar: Holland Solar, Antwoordnummer 9004, 3500 ZA Utrecht. U ontvangt dan het actiepakket 'Alles over zonneboilers'. Naam I Adres I I Postcode I I I I I E3^ j plaats Jakarta/Genève/Rijswijk (dpa/rtr/anp) - Terwijl dui zenden brandweerlieden voor de vierde achtereenvolgende dag hun schijnbaar hopeloze strijd streden tegen het vuur op Borneo en Sumatra, lijkt de Indonesische regering ein delijk de eerste stappen te hebben gezet om schuldigen van de milieuramp op te spo ren. Jakarta stelde gisteren veertien bedrijven mede verantwoordelijk voor de verwoestende branden. Om hun plantages uit te breiden zouden zij bos hebben gerooid door het in brand te steken. Het ministerie van Landbouw in Jakarta zei dat de niet met name genoemde bedrijven gestraft worden. Er zijn bewijzen dat de ondernemingen hun plantages voor palmolie, rubber en hout hebben geprobeerd uit te breiden door brand te veroorzaken, al hoewel dat verboden is. Milieu activisten waarschuwen al langer tegen deze praktijken. Er is ech ter nooit serieus naar hen geluis terd. In toenemende mate wijzen waarnemers nu de zwakheden in het Indonesische politieke sys teem aan als hoofdoorzaak van de ramp die zich voltrekt. Vol gens het gezaghebbende week blad The Economist hebben cor rupte bestuurders de palmolie concerns veel te lang hun gang laten gaan. Jarenlang werd een oogje dichtgeknepen als de eige naars van de plantages illegaal De media, die veelal onder streng regeringstoezicht, wedijveren in hun berichtgeving in terughou dendheid. Eerder deze week, toen het zicht in Kuala Lumpur al tot enkele meters beperkt was, liet de Maleisische krant The Star een deskundige opdraven die ver kondigde dat het roken van één enkele sigaret gevaarlijker is dan stukken land afbrandden om ruimte te krijgen voor hun activi teiten. Door het rigide politieke systeem in het land is de bevol king nauwelijks bij machte om effectief te protesteren. Zelfs nu nog verkiezen Indone- sië's buurlanden om de proble men te bagatelliseren. Terwijl de eigen burgers nauwelijks nog adem kunnen halen, beperken de regeringen in Maleisië, Brunei, Singapore, Thailand en de Fili- pijnen zich tot sussende medede lingen. de voortdurende smog, die overi gens steevast eufemistisch als 'nevel' wordt aangeduid. Kenne lijk maken de regeringen zich meer zorgen over de zo gekoes terde harmonie binnen Asean dan om de gezondheid van de ei gen burgers. Ook gisteren weer deden duizen den brandweerlieden verwoede pogingen om de vuurhaarden op Borneo, Sumatra en Sulawesi te bestrijden. Tot nu toe lijken zij geen vooruitgang te boeken. Ge schat wordt dat tussen de vijf honderd- en achthonderdduizend hectare bos en struikgewas in middels in vlammen is opgegaan. De schade aan het milieu is niet te overzien. De verstoring van het ecologisch evenwicht zal in veel gevallen een keten van reacties op gang brengen. Zo wees een Maleisische milieu-deskundige gisteren op de vérstrekkende ge volgen van de negatieve invloed van de smog op het richtingge voel van bijen in Noord-Maleisië. Die kunnen daardoor minder goed voedsel vinden, leveren minder honing, en bestuiven minder bomen en planten. Uit eindelijk betekent dit minder voedsel voor fruiteters en herbi voren. Direct na het neerstorten van een Airbus op Sumatra gisteren, maakten Nederlandse reisorgani saties bekend alle reizen naar het eiland tot tenminste 5 oktober af\ te gelasten. De ongeveer vierhon derd getroffen vakantiegangers hebben een alternatief reisdoel aangeboden gekregen, aldus een woordvoerder van de reis branche. Eerder al verdwenen reizen naar Irian Jaya, Zuid-Su- matra, Kalimantan en Oost-Ma- leisië van het programma.

de Stem | 1997 | | pagina 5