PvdA wil de macht niet kwijt Leve Wolffensper ger genoemd als NOS-bestuurder Per saldo heeft Visser z'n zin gekregen Eind dit jaar is er duidelijkheid over HSL-bedrijven' Schiphol krijgt zijn zin, zoveel is zeker 1 T 4 Britse reg Sociaal-democraten krijgen CDA-achtige trekjes De KlIB. Je beste kennis in Brabant. Voor moord o DE STEM BINNENLAND DESTEM Twijfel en verdenking BINNENLAND KOR] Verhoor Winnie Mandela verder op 13 oktober Harde aanpak voor jonge Britse criminelen Gevaar voor nieuwe aardscholdien i i i i i ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1997 COMMENTA( {- Door Paul Kokke Den Haag - Het lijkt wel een trauma. Staat een PvdA-premier aan het hoofd van een succesvol kabinet, slaagt de PvdA er zelf niet in afstand te nemen van haar grootste concur rent. Steeds bleek de WD de afgelo pen tijd in de peilingen een paar ze tels voor te liggen op de PvdA. Niks premierbonus, die altijd wel goed is voor een paar zetels extra. Het hing de PvdA-Kamerleden Van Traa en Van Heemst, niet de minsten in het so ciaal-democratisch smaldeel, de strot uit. Deze week opperden zij dat de PvdA maar eens moest denken aan een coalitie met het CDA, mocht zij bij de komende verkiezingen niet als grootste partij uit de bus komen. Want om onder premier Bol- kestein te moeten dienen in een volgend kabinet, dat was echt te gortig. De man is nu al lastig genoeg. Ze verwezen daarbij naar het beruchte kabinet Van Agt-Den Uyl-Terlouw, dat tussen 1981 en 1982 's lands belangen probeerde te dienen, voordat het vech tend uiteen viel. De PvdA was niet de grootste partij en daarbij kwam dat de combinatie Van Agt-Den Uyl niet boter de. De jurist van de Heilige Landstichting had weinig op met de doctorandus uit Buitenveldert, die als een soort supermi nister op Sociale Zaken het moeilijk na kon laten de eerste viool te spelen. Dat de sluwheid van Van Agt de PvdA vervol gens dwong uit het kabinet te stappen, zijn de sociaal-democraten nooit verge ten. De angst zit er bij de PvdA nu al, in dat ze bij de komende verkiezingen niet de grootste partij wordt. Kiezers zijn nu een maal grillig, helemaal nu ideologische as pecten bij de gang naar de stembus geen grote rol meer spelen. De PvdA-stemmer van vandaag kiest morgen met evenveel gemak voor de WD. Dat komt niet in het minst, doordat die PvdA in de ogen van menig kiezer een groot deel van haar so ciaal-democratisch gedachtengoed heeft verkwanseld. Premier Kok heeft al eerder verklaard dat hij geen 'genadebrood' van de WD wil eten. Maar hij heeft daarvoor een meer in houdelijk argument. Als de PvdA de ver kiezingen niet wint, is dat een duidelijke afwijzing van zijn beleid. En daar dien je dan je consequenties uit te trekken. Natuurlijk zijn de uitspraken van Van Traa en Van Heemst bedoeld als een waarschuwing aan de kiezer, die nu nog twijfelt of hij op de PvdA zal stemmen. Het moet alle hens aan dek worden. Maar ze geven ook blijk van een staaltje poli tiek machtsdenken, dat in ieder geval in de fractie lijkt te hebben post gevat. Men wil blijven regeren, desnoods met het vroeger zo verfoeide CDA. Want dat het CDA groter zal worden dan de PvdA, lijkt uitgesloten. Tijdens de Algemene Beschouwingen ver klaarde PvdA-fractievoorzitter Wallage uitdrukkelijk dat hij het kabinetsbeleid inzet van de verkiezingen wil maken. Die uitspraak krijgt door de uitlatingen van Van Traa en Van Heemst een wrange bij smaak. De kiezer mag oordelen, maar als dat oordeel de sociaal-democraten niet aanstaat, moet desnoods maar gekozen worden voor een andere coalitiepartner. Als Kok maar premier mag blijven. Het CDA had in het verleden ook al last van dat soort redeneringen. Toen moest Lubbers zijn karwei vooral afmaken. Lukte dat niet met de VVD, dan maar met de PvdA, zoals in het laatste kabinet- Lubbers. Politici reageren wel vaker bij de waan van de dag. Van Traa en Van Heemst de den hun uitlatingen dan ook naar aanlei ding van peilingen, waaruit bleek dat de VVD de grootste partij was. Inmiddels is er al weer een andere peiling verschenen, waar nu ook de effecten van Prinsjesdag ('de mooiste begroting sinds de Tweede Wereldoorlog' met leuke dingen voor de mensen) en de Algemene Beschouwingen zijn meegenomen. Nu blijkt de PvdA weer twee zetels voor te liggen op de WD. Of de liberalen nu overwegen een coalitie met het CDA te vormen, kan een WD- woordvoerder niet bevestigen. „Ach, pei lingen, dat zijn net de dagkoersen van de beurs." tan onze Haagse redactie Den Haag - D66-fractieleider Gerrit-Jan Wolffensperger wordt genoemd als een van de leden van de nieuwe Raad van Bestuur van de NOS. Het kabinet zou de benoeming van de raad, die op 1 januari aan de slag moet gaan, over enkele weken bekend ma ken. Wanneer Wolffensperger tot de raad toetreedt, betekent dat zijn vertrek uit de actieve politiek. De D66-fractievoorzitter was gis- het paarse kabinet in 1994 ging de teravond niet voor commentaar bereikbaar. De fractiewoordvoer der van D66 wilde het vertrek van Wolffensperger bevestigen noch ontkennen. „Wij zeggen helemaal niets meer. We laten het allemaal maar even gaan," aldus de woordvoerder. Vice-fractievoor- zitter Van Boxtel zei ervan uit te gaan dat 'Wolffensperger met veel plezier in de fractie blijft. Voor de rest heb ik geen commen taar.' In Den Haag wordt al enige tijd gespeculeerd over het vertrek van Wolffensperger uit de Twee de Kamer. Naast de NOS-baan zou hij ook kandidaat zijn voor de functie van Commissaris van de Koningin in Utrecht. Die functie komt binnenkort vrij. Als fractievoorzitter van D66 is Wolffensperger nooit goed uit de verf gekomen. Bij de formatie van post van minister van Justitie aan zijn neus voorbij. Hoewel hij geen trek had in het fractievoorzitter schap, zwichtte hij voor de druk vanuit zijn fractie. Volgens dagblad het Parool, dat de vorming van de nieuwe NOS- raad van bestuur gisteravond be kend maakte, is de samenstelling van de raad in Hilversum met verbijstering ontvangen. Naast Wolffensperger zouden ook Vera Keur, directeur-voorzitter van de Vara, en Harry Kramer, topamb tenaar van het ministerie van OCW, van de raad deel uit maken. De omroepwereld is verre van en thousiast over de samenstelling ervan. Staatssecretaris Nuis (D66, me diabeleid) verklaarde enige tijd geleden dat hij de samenstelling van de raad al rond had. ONDERZOEKEN vereist een onbevangen, open oog. Wie belang k bij enig resultaat, loopt licht de kans zijn materiaal en zijn gegeven te manipuleren dat de uitkomst de door hem gewenste is. Deze regel, die normaliter voorgeschreven is bij wetenschappelijk derzoek, geldt evenzeer voor opsporingsonderzoek. Desondanks politie en justitie niet voldoende van het belang ervan overtuigd, resultaten van de IRT-enquête wijzen dat uit, maar eveneens dm diepgaand bestudeerde zaken als de Leidse balpenmoord, de bevrsj ting van het El-Al vliegtuig dat in de Bijlmer neerstortte, en de Her lesramp. In al deze gevallen bleek naderhand dat er twijfel bestond aan de» ledigheid of de juistheid van het onderzoek. De indruk werd ge«( dat de autoriteiten iets te verbergen hadden en dat daarom de uifc sten van het onderzoek gemanipuleerd waren. Nu is er door advocaten twijfel gezaaid aan de volledigheid van het» derzoek in de moordzaak Picornie. Of dit terecht is en of de suggej van de verdediging van de Feyenoord-hooligans juist is dat justitie# eigen informant tracht te beschermen, kan op dit moment niet vast® steld worden. Wel is het duidelijk dat de politie geheimzinnig doet en gedaan heel over de toevallige video-opnames van de supportersveldslag bij Betj wijk. De band is niet of te weinig bij het onderzoek betrokken, advoc ten kregen pas de beschikking over de opnames na een uitspraak i kort geding tegen het openbaar ministerie en de verdediging werde: pliciet verboden de band aan de media ter beschikking te stellen. Dai enboven lijkt het of er een essentieel fragment ontbreekt en zo meei Het is te vroeg om te stellen dat politie en justitie falen of, erger» de waarheid geweld aandoen. Maar dat er wederom vraagtekens» zet kunnen worden bij dit onderzoek en misschien zelfs wel bij de> het algemeen gehanteerde opsporingsmethoden, is zonneklaar.® alleen dient het onderzoek naar de moordzaak Picornie vanwegeo nu gerezen twijfel heropend te worden. Nader onderzoek naar dege- woontes en praktijken bij politie lijkt even noodzakelijk. Verslaafden in de shotruimte van de Pauluskerk. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) hoopt eind dit jaar knopen door te hakken over de betrokkenheid van het bedrijfsleven bij de hoge-snelheidslijn (HSL). Het diner dat Jorritsma donder dagavond gaf voor de top van on dernemend Nederland, heeft vol gens de minister 'veel creatieve ideeën opgeleverd'. Meer duide lijkheid wil zij pas geven als er meer 'sessies' met de bedrijven achter de rug zijn. „Dit was pas een eerste ronde," benadrukte de minister gisteren voor aanvang Van het kabinetsberaad, jorritsma wil het bedrijfsleven graag zoveel mogelijk betrekken bij ontwerp, financiering en ex ploitatie van de HSLAmsterdam - Brussel. Van de de 8,6 miljard die de HSL gaat kosten, zou min stens 1,5 miljard moeten worden gefinancierd uit 'private midde len'. De lijn moet nog deze kabi netsperiode worden aanbesteed en in 2005 klaar zijn. Na afloop van het besloten eten tje wilden ook de aanwezigen weinig kwijt over hun bevindin gen. Honderden verschoppe lingen vinden dagelijks een veilige haven in de Rotterdamse Paulus kerk. Dominee Hans Vis ser zwaait er de scepter. Hij steekt zijn nek uit voor heroïneverslaafden en alle anderen die over de rand van de maat schappij dreigen te val len. Door Mart van der Sanden Rotterdam - Tussen de bouwput ten voor het Centraal Station in Rotterdam, waaruit een penetran te rioollucht opstijgt, doolt een vrouwelijke junk rond. Ze vraagt willekeurige voorbijgangers om een gulden. Als ze er tien zo ver krijgt dat ze over hun hart strij ken, kan ze teruglopen naar de Pauluskerk, op een steenworp af stand. Daar kan ze met een 'joet' een streep heroïne (0,1 gram) ko pen. In de Pauluskerk is het hartstikke druk met daklozen, asielzoekers en drugsverslaafden. Elke dag lo pen er zo'n honderd tot honderd vijftig junks binnen om hun hon ger naar harddrugs te stillen. On der de kosterij is een gebruikers ruimte met twee gedoogkamers, één om te chinezen (heroïne roken van aluminiumfolie of zilverpa pier) en een tweede om te shotten (spuiten). Gele kotsbakken staan bovenop de kast waarin de schone spuiten en watten zijn opgebor gen. Aan de roestige tafels, die zijn be zaaid met bebloede tissues, lepels en spuiten, zitten een stuk of tien junks die zichzelf een shot toedie nen. Aan de muur hangt een waarschuwing: 'Het spuiten in de hals of hes is ten strengste verbo den'. Een naald steken in een van de belangrijkste slagaders van je lichaam is te link en een dode zou de reputatie van de Pauluskerk geen goed doen. Dominee Hans Visser loopt even binnen om te kijken of alles goed loopt. Hij runt de Pauluskerk, voorheen Perron Nul, dat in 1995 wegens overlast door drugscrimi naliteit door de gemeente werd gesloten. Pas nog kreeg hij het weer eens aan de stok met de au toriteiten. Visser had bemiddeld tussen drugsdealers en gebrui kers. Voor vijf 'krepeergevallen' had hij een lagere prijs bedongen, pakweg de helft van de markt waarde op straat. Hij werd op de vingers getikt door het openbaar ministerie. Hij was net een stap te ver gegaan. Visser beloofde daar op dat hij zijn actieve bemiddeling zou staken. Maar dat kon hij ook rustig doen, want de afspraken met de dealers waren intussen al lang gemaakt en lopen ook ge woon door. Als een drugshande laar zich er niet aan houdt, komt hij de Pauluskerk niet meer in. Visser: „Als iemand me belazert, gooi ik hem eruit." Per saldo heeft Visser gewoon zijn zin gekregen. De krepeergevallen krijgen nog steeds goedkope heroïne. Visser: „Het zou ook god geklaagd zijn als je druggebrui kers die geestelijk volkomen in de war zijn, aids hebben, over totaal geen sociale vaardigheden be schikken en van wie de doktoren geen idee hebben wat ze met hen aan moeten, zou overlaten aan de zwarte markt." Daar zouden ze binnen de kortste keren kopje on der gaan. Vissers grootste frustratie is dat de politici in Den Haag volledig buiten de werkelijkheid staan, geen idee hebben van de omstan digheden waaronder een junk moet zien te overleven. Visser ziet zijn conflicten met de autoriteiten als een spel, maar wel een met een hoge inzet, namelijk het belang van de verslaafde. „Ik gedraag me als een duikboot die af en toe bo ven water komt, ziet dat er weer op hem geschoten wordt en dan weer onderduikt. Het is een kwes tie van steeds maar blijven schop pen tegen de wet om een millime ter te winnen. In een spel moet je steeds bewegen, niet doordende ren, maar ook rekening houden met je 'tegenstander'." 'Nederland betaalt EU wel te veel' Den Haag - Het kabinet blijft van mening dat Nederland te veel af draagt aan de Europese Unie. De kritiek dat Nederland de cijfers manipuleert, is onterecht. „Als het gaat om kritiek van landen dit zelf netto-ontvanger zijn, dan geloof ik niet dat we die dit punt al te serieus moeten nemen.Dat zei vice-premier Dijkstal vrijdag na afloop van de ministerraad. Rol BVD bij screening partijleden Den Haag - Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) vindt Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) ingeschakeld mag om de achtergrond van een kandidaat op de lijst van een politieke partij na te trekken. Maar de minister voelt er niets voor, BVD alle kandidaten voor de komende verkiezingen voor de Twee de Kamer en gemeenteraden gaat screenen. Dat verklaarde Dijk stal gisteren na afloop van de ministerraad. Eerder dit jaar ont stond commotie, toen bleek dat de PvdA wel eens de BVD kelt om de achtergrond van een partijlid na te trekken. Babylijkje gevonden in Wormerveer Wormerveer - Op een industrieterrein in Wormerveer heeft de po litie gistermiddag tussen afval het lijkje gevonden van een boren baby. De politie wil niet zeggen of het een meisje of jongetje was, hoe oud het is of andere gegevens naar aanleiding van vondst vrijgeven. j "•Ttrt'TT- Helikopterpiloot kende Colombiaan Sittard - Ü'e 30-jarige piloot urt Utrecht die vorige week met helokopter trachtte de Colombiaan O. uit de penitentiaire inrich ting De Geerhorst in Sittard te bevrijden en daarbij om het leven kwam, kende de Zuid-Amerikaan uit de gevangenis, plaatsvervangend gevangenisdirecteur A. Minkenberg van De Geerhorst hebben de twee gezamenlijk gevangen gezeten in heten EBI's (Extra Beveiligde Inrichting). Ze voerden in 1993 met negentien andere gedetineerden voor de rechtbank in Den een proces om de zware bewaking af te schaffen. De Colombiaan zit een straf uit van veertien jaar. Hij was al eerder bij ontsnappin gen betrokken. Met hulp van twee bewaarders die een vuurwapen naar binnen smokkelden, ontsnapte de Colombiaan in maart 199! uit gevangenis De Schie in Rotterdam. Maatregelen tegen uitwassen ontgroening Zoetermeer - De studentenverenigingen gaan onderzoeken wi maatregelen zij kunnen nemen om lichamelijke en geestelijke ver nedering van hun (aspirant)leden te voorkomen. Ook willen zij een eind maken aan buitenmatig alcoholgebruik. Minister Ritzen (On derwijs) heeft dat afgesproken met de Landelijke Kamer van Vere nigingen (LKvV). Drugslijn naar Engeland opgerold Dordrecht - De politie Zuid-Holland Zuid heeft in samenwerking met de Britse politie vier kopstukken van een drugsbende pakt. Het viertal wordt verdacht van het organiseren van groot schalige drugstransporten naar Engeland. Door Bob van Huêt (ADVERTENTIE) Het kabinet beslist volgende week of de geluidsnonnen rond Schiphol versoepeld worden. Over de afloop van de discussie bestaat weinig twijfel. Maar de kritiek op Schiphol en minister Jorrits ma groeit. Door Jean Dohmen Den Haag - Dat de geluidsgrenzen van Schiphol dit jaar versoepeld worden, staat inmiddels wel vast. De enige vraag die het kabinet nog moet beantwoorden, is de ma nier waarop. Premier Kok zei tijdens de algemene be schouwingen dat het kabinet een oplos sing voor het geluidsprobleem van Schip hol 'binnen de grenzen van de wet' zoekt. Het gedogen van geluidsoverlast was vol gens de premier nog niet aan de orde. „Maar," voegde Kok daar in een adem aan toe, „als het niet mogelijk is om Schiphol binnen de kaders van de wet meer ruimte te geven, komen Kamer en kabinet elkaar nader te spreken". De kans dat het kabinet overschrijdingen van de geluidsnormen gaat gedogen, is de ze week wat groter geworden door het ad vies dat de Commissie Geluidhinder Schiphol heeft uitgebracht. De commissie concludeerde dat het onmogelijk is om de geluidsgrenzen dit jaar te handhaven en adviseerde minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) overschrijdingen oogluikend toe te staan. Dat laatste is ook het stand punt van WD en CDA. Regeringspartij PvdA twijfelt nog, maar lijkt bereid om de scherpe kantjes van de lawaaigrenzen af te halen. De opstelling van kabinet en Kamer be looft een nederlaag te worden voor PvdA- minister De Boer (Milieu), die de proble men van Schiphol enkele weken geleden nog wegwuifde als 'typisch een geval van jammer'. Volgens De Boer was het vol strekt ondenkbaar dat aan de geluidgren- zen - „een belofte aan het volk" - getornd zou worden. De Boer lijkt het binnen het kabinet van haar college Jorritsma te gaan verliezen. In de Tweede Kamer groeit intussen de er gernis over de houding van de minister van Verkeer en Waterstaat. Regeringspar tijen D66 en de kleine oppositiepartijen vinden, dat haar controle op de naleving van de lawaaigrenzen jammerlijk heeft gefaald. Volgens RPF-kamerlid Stelling werf had Jorritsma Schiphol begin 1997, toen duidelijk werd dat de geluidsgrenzen overschreden dreigden te worden, veel harder moeten aanpakken. „De minister heeft steken laten vallen," zei Stelling werf. Dat ze brieven stuurde aan de direc tie van de luchthaven, was onvoldoende. Jorritsma trok zich niets van de kritiek aan. Ze heeft Schiphol bijtijds op de pro blemen gewezen en daarmee haar plicht gedaan, vindt de minister. Veruit het zwaarst is de kritiek van de Ka mer op Schiphol. D66 en de kleine opposi tiepartijen denken dat de luchthaven de geluidsoverlast dit jaar bewust uit de hand heeft laten lopen om de politiek on der druk te zetten. Schiphol zou in een vroeg stadium hebben geweten dat er dit jaar te veel vliegtuigen dreigden te landen, maar ondernam niets om dat te voorko men. Schiphol zou zo de politiek hebben willen dwingen tot een verruiming van de lawaaigrenzen, die een sterke groei van de luchthaven de komende jaren in de weg staan. „Het beeld dat de luchthaven een soort coup pleegt, wordt steeds meer beves tigd," zei D66-Kamerlid Van 't Riet eerder deze week. Het was Van 't Riet opgevallen dat de luchtvaartinspectie Schiphol al een half jaar geleden, in maart, had gewaar schuwd voor overschrijdingen van de ge luidsgrenzen. Voor Schiphol was dat ech ter geen reden om actie te ondernemen. Ook toen minister Jorritsma de luchtha ven in mei tot twee keer toe op de dreigen de overschrijdingen wees, ondernam de luchthaven niets. Schiphol ging pas tot actie over nadat de plaatsvervangend directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdient (RLD) de lucht haven begin augustus een gepeperde brief stuurde. De maatregelen die Schiphol ver volgens aankondigde, hadden uitsluitend betrekking op de nachtelijke geluidsnor men. Van maatregelen om overtredingen van de geluidsnormen overdag te voorko men, was op dat moment geen sprake. Het duurde nog ruim een maand, tot 11 sep tember, voordat de luchthaven strenge maatregelen nam om overschrijdingen van de geluidsnormen overdag te voorkomen. Schiphol besloot toen het vliegverkeer in spitsuren te halveren. In een brief aan de minister wees directeur Smits er fijntjes op dat die maatregel grote gevolgen heeft. De ambitie van Schiphol om uit te groeien tot een 'mainport', een belangrijke Euro pese luchthaven, komt erdoor op losse schroeven te staan. De luchtvaartmaat schappijen KLM, Transavia en Martinair voerden de politieke druk diezelfde dag verder op door met een gezamenlijke ver klaring te komen, waarin ze becijferden dat de schade van die maatregel in de hon derden miljoenen kan lopen. Hoewel een goede onderbouwing van die cijfers ontbrak, misten ze hun uitwerking niet. De Tweede Kamer was 'compleet verrast' door de maatregel van Schiphol en drong aan op een spoeddebat met Jor ritsma. Binnen enkele dagen pleitten Ka merleden van CDA, WD en PvdA al voor een versoepeling van de geluidsgrenzen - een pleidooi waar het kabinet nu gehoor lijkt te gaan geven. Directeur Smits van Schiphol kan tevre den achterover leunen. Zijn luchthaven heeft dit jaar een belangrijke overwinning behaald. Nog voor het eind van het jaar waarin de 'harde' geluidsgrenzen voor het eerst van kracht zijn, lijkt de politiek ze alweer van tafel te vegen. Voor: Op woensdag 22 ea donderdag t J 23 oktober 1997 openen wij onze deuren. Voor iedereen die een oogje op ons heeft, Of denkt, de KUB is een optie. Ben kijkje nemen kan nooit kwaad. Met eigen ogen zien waar anderen over praten. Kiezen is kijken. Eens kijken of we elkaar vinden. rv rrTRTTttG."^ Vul deze bon in en kom woensdag 22 of donderdag 23 oktober naar de voorlichtingsdagen van de KUB in TILBURG. Voorlichtingsdag 22 oktober 1997 algemene economie bedrijfseconomie fiscale economie econometrie international business bestuurlijke informatiekunde Voorlichtingsdag 23 oktober 1997 psychologie sociologie wijsbegeerte taal-en cultuurstudies taal, informatie en communicatie nederlands recht Katholieke Universiteit Brabant juridische bestuurs wetenschap i theologie personeelwetenschappen vrijetijdwetenschappen aibeid en sociale zekerheid beleids-en organisatie wetenschappen Mijn belangstelling gaat in de eerste plaats uit naar de opleiding: Ik wil ode graag informatie over de opleiding: Ik kom naar de voorlichtingsdag op: woensdag 22 oktober. O donderdag 23 oktober. Ik neempersonen extra mee. D Ik kom niet naar de voorlichtingsdagen. Naam:- Adres:s PC woonpl.: Geboortedatum: _m/v Ik zit in 4 VWO 5 VWO 6 VWO anders: School: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Katholieke Universiteit Brabant, Studievoorlichting, Antwoordnummer 60641, 5000 WB Tilburg. Of bel: 013-4662211. Internet: http://cwis.kub.nl/~buro/pv/studeten I «gSIIHlÜ gering i ijl overwegen toch snel deel te nemen aan de Europese Mo netaire Unie (EMU) afgedaan als 'pure speculatie'. De gezaghebbende Financial Ti mes had gisteren gemeld dat de stemming in het kabinet omslaat dat verschillende ministers er- voelen om het Britse pond en voor Caltanisetta (afp/dpa/rtr) - E rechtbank in Caltanisetta op S cilië heeft gisteren 24 leden v de maffia veroordeeld tot leven lange gevangenisstraf wege* medeplichtigheid aan de moo op de anti-maffia-rechter Gi vanni Falcone. Onder hen zijn Baas der Bazen Salvatore To Riina en zijn rechterhand LeoL ca Bagarella. De rechtbank bepaalde dat de v oordeelden de eerste anderhalf ja van hun straf in complete afzond ring moeten doorbrengen. Versche dene veroordeelden maken deel u van 'la Cupola', het hoogste gezag orgaan van de Siciliaanse Cosa No tra, Ook Bernardo Provenzan kreeg levenslang. Provenzano, di sinds de arrestatie van Riina wor beschouwd als een van de nieu" leiders van de maffia, is nog voo vluchtig. Zes maffialeden kregen straffen va 15 tot 26 jaar cel voor him aande in de aanslag op Falcone. Nege verdachten werden vrijgesproke De procureur had tegen 32 verdach ten levenslang geëist. Slechts van de veroordeelden, maffiabaa Aglieri, was in de rechtzaal aanwe zig toen de vonnissen werden uitge sproken. Het proces dat in februa 1995 begon, werd gevoerd in ee zwaar beveiligde bunker in de ge vangenis van Caltanisetta. Johannesburg (rtr/dpa) - In Jo hannesburg is gisteren de onder vraging begonnen van Winnie Madikizela-Mandela, de voorma lige echtgenote van de huidige Zuid-Afrikaanse president, door de zogenoemde Waarheids- en Verzoeningscommissie (TRC). De commissie onderzoekt onder meer Madikizela-Mandela's aandeel in de moord op de 14-jarige Stompie Seipei in 1989. De ondervraging vond achter gesloten deuren plaats. De zitting werd geschorst tot 13 oktober. Van onze correspondent Londen - Britse gemeentebestu ren, politie en juristen hebben over het algemeen positief gerea geerd op de ingrijpende voorstel len van de Labour-regering om jeugdcriminaliteit aan te pakken. In wat de meest drastische hervor mingen heten sinds vijftig jaar wil Minister van Justitie en Binnen landse Zaken, Jack Straw, een veel hardere aanpak van jeugdige delinquenten én hun ouders. Straws voorstellen maken deel uit van een omvangrijkere nieuwe Wet op Misdaad en Ordeloosheid. VERVOLG VAN VOORPAGINA Maar de materiële schade in de provincies Perugia en Macerata is door deze tweede schok nog ver dubbeld. In Assisi raakten ook het antieke gemeentehuis en verschei dene andere kerken beschadigd. Foligno stortte de Romaanse Klokkentoren in en in Nocera Um- 's het middeleeuwse gemeen tehuis in een ruïne herschapen, terwijl de hulpverlening op gang kwam en groepen soldaten en vrijwilligers naar het rampgebied vertrokken, werd gistermiddag de anen in het rampgebied aan baden om gas en water af te uiten en hun huizen te verlaten. 8 j haanse televisie en radio onden gisteren regelmatig ge- agsregels uit voor het geval er 88n "ieuwe aardschok volgt: blijf de buurt van ramen en kasten; krtap onder bedden of tafels; naar het midden van de tv f maar niet in kelders of me- °s^atlons; gebruik de auto niet hi.i vfeS vrij te houden voor de Mbpverleners. Het gevaar voor «et voorbij^611 V00rl0pig nog r

de Stem | 1997 | | pagina 4