Wacht nog maar even met Memphis JM Mi M Winkler Prins Encarta belooft gouden bergen Internet Explorer Platform Preview Nooit een tellertje vertrouwen t m Als Windows 98 het goed doet, heb je niet zoveel meer in huis dan met Windows 95 [Dagblad De Stem] INTERNET E5 1 htt&l ://www.stem.nl I E-maih Leon@stem.nl ±1 I Sinds twee weken ben I ik betatester van Micro- I softs Memphis, dat vol- I gend jaar vermoedelijk 1 de officiële naam Win- Idows 98 zal dragen, de beoogde opvolger van I het langzamerhand I alomtegenwoordige (Windows 95. Dat predi kaat betastester klinkt Inatuurlijk geweldig, Imaar ik ben niet meer j idan een vlijtige compu- Iteraar. Daarom heb ik ïnu ook de hulp gezocht van Ken Michielsen, die leen stuk hoger staat op lie computerate ladder. «Samen hebben we twee ■eken lang Memphis lover de rooie proberen |te jagen. SI® E3 kSl L±J" Microsoft m m m Microsoft'- - icrosoft Internet Iorer4.0 INTERFACE DE Spel tegen paparazi Internet stimuleren Scoot Kijk binnen bij Ikea Afgedankte computers Honderd keer sneller? IER 1997 I b I a d "De Limbur en /.a. '.a. kof- 9 e. SNEEUWVAKANTIES Onze winterbrochure belooft witte bergen team I gouden prijzen! LangS! safari's in Oostenrijk auto I (pendel)bus-,trein- en vlieQ' reizen naar aantrekkelijk» wintersportbestemmingen I in Oostenrijk, Italië, Frank I rijk, Andorra, Duitsland »„l Tsjechië. Bel KRAS ster I Vakanties 073 - 5 999 999 pecial van Reizen en Recreatie"! nnenkort de winter centraal. Dé jm uw aanbod extra opvallend i aandacht te brengen... Met 25%: als u adverteert op de zaterdag' af na de Special. Informatie en veringen Tel: (073) 612 52 25 Fax: (073)615 72 83. 0^ ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1997 Location: Reacties: CHIPS BITES Eind oktober verschijnt een Leuwe Nederlandstalige ency clopedie op CD-ROM: de Encarta 98 Winkler Prins editie. Micro soft ('s werelds grootste soft warehuis) en uitgever Reed Else- vier hebben de nieuwe encyclo pedie in Amsterdam geïntrodu ceerd. De specificaties en de de monstratie (een CD-ROM ter be oordeling was nog niet beschik baar) zijn veelbelovend. Het ziet ernaar uit dat de andere uitge- Lis van Nederlandstalige ency clopedieën in het stof moeten bij ten. complete elektronische ver- |sie van Kramers woordenboek Nederlands, een encyclopedie met de omvang van ruim de helft van de meer dan twintig delen van de papieren versie, ongeveer 8 miljoen woorden, 51.245 arti kelen, meer dan 100.000 tekst verwijzingen, 73 animaties, 482 (land)kaarten, 729 audiofrag- menten, 33 video's en 25 panora mafoto's waarop de gebruiker met behulp van de muis rond kan kijken. Daarnaast ook nog eens 2.200 koppelingen naar 'sites' op het internet, om daar aanvullen de informatie op te halen. Het aardige van de Encarta ency clopedie is dat er erg veel infor matie uit het Nederlandse taal gebied in zit (Nederland en Vlaanderen). Het is dus niet zo maar een vertaling van eerder verschenen versies van Encarta. Je kunt zo'n 500 Nederlandse websites via Encarta bereiken. En meer dan 10 procent van de totale inhoud van de CD-ROM gaat volgens Microsoft en Reed Elsevier ook daadwerkelijk over Nederland. Dat is in elk geval be duidend meer dan de bestaande Nederlandstalige encyclopedieën op CD-ROM te bieden hebben. De encyclopedie kan op het in ternet regelmatig worden aange vuld met 'jaarboek'-achtige aan vullende en actuele informatie. Ongeveer een jaar lang kan de koper van het schijfje zijn ency clopedie 'updaten'. Daarna zal hij of zij overigens wel aangewe zen zijn op een nieuwe versie van de CD-ROM. Van de systeem vereisten wordt niet iedereen blij. Je moet echt een behoorlijk mo derne PC hebben, het program ma werkt alleen onder Windows '95 of Windows NT (gebruikers van oudere software, of mensen met een Macintosh-computer kunnen het dus wel schudden). Andere systeem-vereisten zijn: minimaal 20 megabyte ruimte op de harddisk, 8 megabyte intern geheugen, een SVGA-kaart van minimaal 1 megabyte, een ge luidskaart, en voor iemand die de 'updates' van het internet wil ha len minimaal 4 megabyte extra ruimte op de harde schijf en voor elke update ook nog eens 1 mega byte (en updates verschijnen elke maand). De CD-ROM speler moet minstens 'double speed' zijn, maar de eerste indruk is dat de schijf daarmee niet vooruit te branden zal zijn. Het moet echt sneller... AI met al belooft de Encarta-sa- menwerking tussen Microsoft en Reed Elsevier gouden bergen. De eerste indrukken leiden tot de slotsom dat de joint venture tus sen beide bedrijven op dit vlak die pretentie nog kunnen waar maken ook. Encarta (98, Microsoft (in sa menwerking met Reed Elsevier), prijs nog onbekend. n gezamenlijke rubriek van De Stem, :blad en Eindhovens Dagblad. :n tel. 076-5312300, fax. 076-5312310. Kir Jan Koesen |ïoor de niet-ingewijde: Memphis is in feite een verbeterde uitvoe- ing van Windows 95. Het is een Iterating system waarin overal, ipde gekste plaatsen, contact met |Mernet mogelijk is. Zeg maar listig dat Memphis is doordrenkt an Internet. Het systeem is dan |»k gekoppeld aan de browser In- |temet Explorer 4.0, waarmee Mi- Jsoft-opperhoofd Bill Gates |0)n concurrent Netscape wil Internet Explorer 4.0 Platform Preview - Microsoft Internet Explorer File Edit View Go Favorites Help <i= Baek Forward Stop Refresh Home Search Favorites Print Font Mail Address jhttpV/www.microsoft.com 1 Wwr l Links 0 To the search pa... |J)j Today's Links [5| Bucks Net 1^1 Internet Explorer 4 Microsoft MICROSOFT PRODUCTS SEARCH SUPPORT SHOP WRITE US _j Coining Soon: Internet Explorer 4.0! Microsoft is the verge of releasing the Platform Preview test release of Internet Explorer 4.0an open, integrated suite of Internet software that includes the industry's premier Internet client and basic collaboration solution for end users, IT managers, and developers. Internet Explorer 4.0 expands on the innovation introduced in Version 3.0 to achieve Microsoft's vision: complete integration of the Internet and the PC. The end result is a dramatically easier and more personalized way for people to get the most out of the Internet. Mirrncnft rlncpltrto mctmnprc ptArroftM r> nc v c w Bat is op zich jammer, want Nets cape is voortreffelijk. En dan zijn Iw er nog niet, want als Memphis Buigend voorjaar uitkomt, krui pen we daar maar twee, drie jaar |nee werken, want Microsoft wil b uiteindelijk allemaal aan het besturingssysteem NT 5 helpen, dat eindelijk echt de zo lang ver beide en nooit gekregen stabiliteit moet geven. De betaversies van NT 5 komen overigens ook bin nenkort uit. Laat ik eerst maar beginnen met de conclusie. Als Memphis (Win dows 98 dus) het goed doet, heb je niet zoveel meer in huis dan met de versie uit '95. Nog sterker, als je gewoon werkt of speelt met je computer en alles doet het, dan zie ik geen redenen om over te stappen op een nieuw besturings systeem met alle risico's en cha grijn vandien. Memphis is vooral bedoeld voor computergekken als ondergete kende en Ken en voor Internet- verslaafden. Als ik een huis-tuin- en-keukencomputeraar was, zou ik gewoon nog een paar jaartjes wachten totdat NT 5 verlost is van alle bugs en ook drivers heeft voor alle apparatuur en alle soft ware kan draaien, dus ook de goeie ouwe DOS. De installatie van Memphis ver liep bij mij vlekkeloos, bij Ken traden er problemen op. Na een weekje klooien had ik de volgen de balans: alles bij mij deed het onder Memphis net zo goed als onder Windows 95, maar het sys teem kon mijn Iomega Zip drive niet vinden, dat o zo handige en nooit herrieschoppende in- of ex terne apparaat waarmee je flop pies van 100 Mb kunt vullen. Aangezien ik niet van de Zip af wil, zou dit voor mij al een reden zijn om niet over te stappen. Ook was er enig gehannes met mijn Logitech PageScan Color Pro die me tot dusverre niets in de weg had gelegd. Ken, zeer behendig in hard- en software, kon met Memphis maar niet zijn ISDN aan de praat krij gen. En daarmee kon hij dus niet de digitale snelweg op, notabene het hoofddoel van Memphis. ISDN heeft echter meer proble men met Windows-drivers. De hardware van die dubbelsneile telefoon is beter dan de software, wat de PTT ook beweert. Problemen met ISDN zijn dan ook niet helemaal in de schoenen van Microsoft te schuiven. Ook kon Ken niets doen met de nieuwe tv-conneetie van Memphis, al heeft hij een tv-tuner in zijn pc. Die tv-grap is kennelijk alleen op de Amerikaanse markt gericht. Memphis belooft ook nog een au tomatische update van drivers. Welnu, ook deze zegening kregen wij geen van beiden aan de praat. Maar dan de goede kanten. Per slot is dit nog maar een beta. Win dows 98 biedt diverse extra's (als ze het tenminste doen), en het ziet er allemaal wat gelikter uit dan bij 95. Heel aangenaam is het feit dat het programma zelf vroeg om mijn FAT16's over te zetten op FAT32. Dat is op zich een hele operatie, maar je kunt met FAT32 veel eco nomischer met de ruimte op je harde schijf omspringen. Tot mijn stomme verbazing deed de soft ware dat kunstje terwijl alles al geïnstalleerd was. Perfect. De eerste uren spelen waren spannend. En volgens de specifi caties kregen we nu het volgende erbij: het eerder genoemde FAT32, een beter power manage ment (Windows 98 hoeft nooit uitgezet te worden, de pc gaat echt 'slapen' om wakker te schrikken bij fax of telefoon), hij heeft ingebouwde steun voor de nieuwste snufjes zoals DVD, USB (universele serial bus waarmee een einde moet komen aan geza nik met nieuwe hardware) en AGP (veel betere graphics). Je desktop gaat als je dat wil op een html-pagina lijken (zeg maar een Internet-pagina) en alles wat op Windows 95 draait, moet het ook op 98 doen (dat laatste bleek dus niet waar te zijn met deze be ta 2 versie). Memphis is te koppe len aan liefst acht monitors, er is een troubleshooter en ik verwacht veel van de automatische updater (die het dus bij ons nog niet deed). Voorts is de ingebakken browser Internet Explorer 4.0 (waarvan volgende week de nieuwste, Ne derlandse versie uitkomt) even sterk als Netscape. IE 4.0 is feite lijk onmisbaar wil je die Internet connecties uitbuiten. Het is natuurlijk weer een slim Bill-trucje die je zo met handen en voeten aan zijn software bindt. Memphis heeft ook verbeterde MMX-steun en de System File Checker maakt kiekjes van je in stellingen. Als je iets doet, en je hebt er spijt van, dan herstelt die checker weer de oude situatie. En dat is wonderbaar. Moet u straks overstappen? Zoals ik al zei, dat zal voor de meeste Windows 95-gebruikers niet no dig zijn. Want Memphis is on danks enkele nieuwigheden lang niet zo'n overgang als destijds van Windows 3.xx naar Windows 95. De nieuwe mogelijkheden zijn in wendig. En heeft Internet u niets te bieden, dan is overstappen zin loos. Het nieuwe systeem toonde zich op mijn machine stabiel. Ik heb nog geen crashes gehad. Maar Ken moppert nog en daar heeft hij alle reden toe... M now something completely dif- 'rait, om met Monthy Phyton te spieken. Schrik niet, maar ik ga mijn jl bureau opruimen, en intussen schrijf I een Interface vol over wat ik alle- ""al tegenkom. Het zai over een uur of anderhalf even wennen zijn, 1 een opgeruimd en schoon bureau, j maar het zai waarschijnlijk net zo tijdelijk zijn. Want volgende week is net Internet in Business in de RAI, en alle bedrijven die zich in Amsterdam gaan presenteren, willen dat weten I ook. Een week geleden heb ik mijn ge- moed gelucht over junk-e-mail en wat daartegen te doen, zoals mail- J™8ramma's met filters installeren. ik die stapel oud papier voor mijn neus eens goed bekijk, zijn die j mail-filters de komende jaren in cy- 1,5space net bard nodig als rook- ters dezer dagen in Maleisië, Thai- I a™, Singapore, Indonesië en de Fi- I «Pijnen. Met die constatering dringt zich een ander merkwaardig fenomeen op: ue meesten van de honderden be- rijven die zich volgende week op Presenteren als sneller, beter «n vooruitstrevender, versturen alle Persberichten nog via fax of good I "Id snail-mail. 1 ^at ,naP 'k niet. Dat schreeuwt alle- I u he! hoogste dak dat het t elektronische wiel en weet ik m jWa^ a"emaal nog meer uitge- en beeft. Intussen komt er op n bedrijf kennelijk geen enkele I agressieve ziel op de toch wel zeer 3tleve Qedacbte om eens de l, en e-mail-adresseen van alle ranten en tijdschriften in een elek- 1 eSladresboek te verzamelen Jen zich daarmee op jaarbasis een ka- pitaai te besparen. Goed, een willekeurige greep uit wie en wat ons de afgelopen maan den per papier heeft laten weten dat er op internet iets belangrijks aan de hand is. Wat zegt u? Maar ja, natuurlijk, alie adressen die hierna genoemd gaan worden, zijn, zoais we dat op deze pagina gewend zijn te doen, gelinkt op de internetpagi na van De Stem Online. Gaan we: TV 8 Brabant heeft een si te geopend, met daarop onder meer 'Nieuws, Programmagegevens, Fun en Zakelijk'. U kunt er een wande ling door het gebouw maken, of een bezoekje brengen aan de studio, de montage-units, de redactie en de uitzendstraat. Vanaf woensdag 1 oktober is-ie open, en dan kunt u ook terecht op de horoscoop-pagina met intieme foto's van ene Barbara. Aldus de fax van TV 8 Brabant. Ook de Kamer van Koophandel Mid den Brabant heeft een site, maar doet daar kond van per brief. Infor matie voor ondernemers, cursussen, bijeenkomsten, startersinformatie, informatie over nieuwe bedrijven en faillissementen, het lijkt erop dat de KvK-site een van die sites is waar snei relevante informatie gevonden kan worden. Zeker nu de mogelijkheid geboden wordt om, tegen een vergoeding van een tientje per raadpleging, de zogenaamde uittrekselinformatie via internet te betrekken in plaats van de vertrouwde gang naar tiet lo ket te moeten maken. Volgende fax: de gemeente Hilver sum heeft het gemeentehuis, het in 1931 voltooide meesterwerk van Willem Marinus Dudok, opengesteld voor bezoekers uit de hele wereld. De virtuele wandeling door het Raadhuis is geproduceerd door No tion Pictures dat twintig 'binnen- wandelfoto's met behulp van de nieuwste techniek op het gebied van de interactieve fotografie' in ei kaar gezet zegt te hebben. Kodak, Volkswagen, Bomico, MVSP, Wolters Kluwer, VNU, RTL, SBS6, Reed Elsevier, NLnet, Ziff Davis, Busi ness Age, Wegener, sorry, maar het wordt me teveel. Hup de prullen mand in. Verroest, kijk nou, mijn overbuurvrouw begint zowaar in beeld te komen. Met alies wat ik vandaag en morgen niet lees, hoop ik weer wat tijd over te gaan houden om weer eens een paar bakstenen aan mijn eigen site Door Léon Krijnen Maar waarom die fax, temeer daar ik van Notion Pictures in het verle den met enige regelmaat informatie via de in dit metier meer voor de hand liggende elektronische snel weg heb mogen ontvangen? Stapels met persberichten omtrent de nieuwste spellen of upgrade's van vorige spellen komen dagelijks via de fax of via de post binnen. Mis schien doen ze dat wel expres, in de klaarblijkelijk volledig juiste veron derstelling dat dat papier nog we ken lang op mijn bureau blijft lig gen, terwijl zo'n e-mailtje met een click op een delete-button volledig verleden tijd is. Ik blader nog maar wat door die sta pel: Toshiba, Oracle, Microsoft, ICL, te metselen. Ik weet dat er aan de content nog een en ander man keert, zoals sommigen zowel in gas tenboek als e-mail terecht opmer ken, maar dat kan me op dit mo ment niet zoveel bommen. Zolang het gebouw nog in de steigers staat, moet het aftimmeren en behangen nog maar even wachten tot alles glas- en waterdicht is. De afgelopen weken heb ik me on ledig gehouden met het proberen te begrijpen van Java en CGI-scripting en ik geloof dat dat begrijpen een beetje begint te lukken. Ik krijg af en toe wel wat klachten omdat som mige buttons niet blijken te werken in Explorer 3.0, maar ik weet dat ze het wel doen in Explorer 4.0 en Communicator 4.0, dus dat pro bleem lost zich mettertijd vanzelf op. Ik ben trots op de door mij hoogst persoonlijk van een Amerikaanse si te gepikte en bewerkte search satel lite, die zich zo leuk opent in dat pop-up-window, waarin alle grote en bekende zoekmachines zich ver volgens presenteren. De schrijver van het originele script krijgt een eervolle vermelding en een link. Hetzelfde geldt voor degene die het Perl-script voor de site-search ge schreven heeft. Het zou een kleine kunst zijn om de link naar de maker ervan weg te scripten, maar omdat- ie zo'n puik stukje werk geleverd heeft, krijgt ook hij een eervoile ver melding. Hoewel het toch weer even klunge len was voordat ik dat privé-zoek- machientje aan het draaien had. Wie het al vaker gedaan heeft of he lemaal thuis is in de wondere wereld van Unix weet precies wat ik fout gedaan heb: het script binair uploa- den inplaats van in ASCII, tegen Perl vergeten te zeggen dat die dat script moet accepteren, een van de files een foute mode toekennen, verkeerde paden, en meer van dat soort beginnersfouten. Een tellertje staat er ook op, maar neemt u dat vooral niet al te serieus, zoals u er goed aan doet geen enke le getal op of over internet klakke loos aan te nemen. Het ding werkt, zoals iedereen die kijkt, kan consta teren die een keer op de reload-but- ton drukt. Maar omdat ook de coun ter door een in mijn eigen cgi-bin geïnstalleerd Perl-script aange stuurd wordt, en niet, zoais vaak het geval is, door een door de provider aangestuurd script waarvan de out put afgeschermd is, kan ik ermee doen wat ik wil. Na de eerste 23 (yes!) officiële be zoekers maakte ik bij het uploaden het zoveelste foutje, waardoor de teller pardoes naar nul terugkeerde. Daar werd ik niet bepaald vrolijk van, waarna ik me afvroeg of de ou- put van het programma ook door een leek als ik te beïnvloeden was. Dat bleek te simpel voor woorden, waarna ik de teller voor gemak en vrolijkheid maar op twaalfduizend en nog wat heb laten beginnen. Dat staat tenminste iets interessanter. Een kwajongenstreek, dat weet ik ook wel, maar waarom zou ik, als het voor een beginner zó simpel is om zo'n tellertje te manipuleren, die grote wereldwijde sites vertrouwen die beweren dat ze tweehonderd duizend hits per uur of per dag heb ben? Dat ISDN ioopt intussen nog steeds als een tierelier, al wil het 's avonds nog wel eens tegenvallen. Want dan, als het druk wordt in cyberspa ce, willen er wel eens sites en/of rou ters overbelast zijn. En op het mo ment dat er niks binnenkomt, dan maakt het niet uit of je aan een 64 kilobit ISDN-verbinding of een 2400 bauds-modem hangt: wachten is wachten. Maar daar staat tegenover dat als-ie loopt, het ook lekker snel gaat. Vooral 's morgens is zo'n ver binding een zegen die ik iedereen toewens. Mijn bureau is leeg. Ik ben benieuwd hoe lang dat duurt. Op Internet is een spel verschenen waarop de hoofdpersoon kan ervaren hoe vervelend het is door paparazi, persfoto grafen van pulpbladen, te worden belaagd. Het spel Papa- Razi is gemaakt door G.O.D.D. Game Development Group. De makers trekken fel van leer tegen opdringerige persfoto grafen. De hoofdpersoon in dit spel met een driedimensionaal ka rakter, beweegt zich in straten en gebouwen voort, wordt intussen hinderlijk voor de voeten gelopen danwel in de ogen geflitst en moet onwelgevallig taalgebruik van persfo tografen over zich heen laten gaan. Het spel kan gratis wor den overgenomen. Nederlandse en Belgische bedrijven hebben de handen in eengeslagen om het gebruik van Internet in de Benelux te stimuleren. De Internet Alliantie Benelux wil de achter stand op de VS verkleinen. Simac uit Veldhoven hoort tot de oprichters. Binnenkort nemen Wolters Kluwer, PTT Te lecom, krantenuitgeverij Wegener en Enertel zitting in de vereniging. België is onder meer vertegenwoordigd door Belgacom en Uitgeversbedrijf Tijd. Opvallend is dat de belangenclub ook Nederlandse of Belgische dochters van Amerikaanse moe derbedrijven accepteert. Digital, IBM België, Microsoft Be nelux en Novell Benelux zijn eveneens lid van de alliantie geworden. Hoe de bedrijven de achterstand willen wegwerken, is niet bekend. PTT Telecom probeert in Nederland al enige tijd op eigen houtje het gebruik van Internet te stimuleren. Dat be zorgt het concern uit Den Haag meer telefoontikken. Enige tijd geleden presenteerde de telecomgigant een plan om de abonnees een gratis e-mailsysteem aan te bieden. Dat zou de drempelvrees voor Internet weg moeten halen. Vol gens PTT Telecom gebruiken de Nederlanders Internet nog onvoldoende, aanzienlijk minder dan Amerikanen. Omdat de markt te klein is, investeert het bedrijfsleven ook niet voldoende. Een van de opvallendste tv-reclames van de laatste weken is de gratis telefonische zoek-service van Scoot, een soort telefonische Gouden Gids die de informatiediensten van PTT naar de kroon wil steken. De Scoot-service is gelijktij dig op Internet gestart. Er kan gezocht worden op tref woord, bedrijfsnaam en via een merk- en winkelwijzer. Scoot claimt dat binnen enkele seconden het gezochte in beeld verschijnt. Na enige zoekvragen te hebben ingegeven valt het resultaat inderdaad mee. De snelheid waarmee de antwoorden verschijnen is in het Internetverkeer van nu een unicum. Het internationale Ikea-woonwarenhuis is onlangs gestart met een eigen website. Behalve pure productinformatie geeft Ikea ook gelegenheid een kijkje te nemen in de huizen van Ikea-klanten over de hele wereld, de World Wide Li ving Room. Ikea heeft hierbij een aardig concept bedacht door niet alleen het standaardgezin te belichten, maar ook de alleenwonende vader met zoon, de student op kamers, het pasgetrouwde stel, het net verhuisde gezin en een wo ninginrichting gezien door de ogen van een hond. Het inter nationale karakter houdt wel in dat begeleidende teksten in het Engels zijn. Op de Universiteit Twente is een systeem ontwikkeld dat het mogelijk maakt de nog bruikbare, maar ook schadelijke onderdelen van afgedankte computers en televisies te her kennen. De elektronische onderdelen kunnen dan worden verwijderd voordat de rest van de printplaat wordt vernie tigd. Het systeem is ontwikkeld door de 31-jarige Natasha Kroupnova. Zij is er donderdag op gepromoveerd aan de fa culteit Elektrotechniek van de UT. Doordat pc's en tv's verouderen, groeit ook de afvalberg 'bruingoed' gestaag. Deze afgedankte apparaten bevatten echter nog onderdelen, zoals geheugenchips of kristallen, die gerecycled kunnen worden. Milieu-onvriendelijke com ponenten als elektrolytische condensatoren kunnen even eens apart worden verwijderd. Een expert kan weliswaar op het oog de waarde van een printplaat inschatten, maar bij grote hoeveelheden is dat onbegonnen werk en komt de nauwkeurigheid in het ge ding. Het systeem van Kroupnova is een combinatie van sensoren en camera's, waarmee de herkenning van elektro nische onderdelen op een printplaat wordt geautomati seerd. Met de verzamelde gegevens kan eventueel een robot worden aangestuurd. De nieuwe technologie is flexibel zodat het ook voor andere doeleinden kan worden toegepast. Zo kunnen met het sys teem bijvoorbeeld lege melkpakken op een lopende band met huishoudelijk afval worden opgespoord. Het project is uitgevoerd in het kader van het Innovatief Onderzoeksprogramma Recycling van Senter en het minis terie van Economische Zaken. Daarin vindt onderzoek plaats naar nieuwe technologie op het gebied van afvalrecy- cling. Computers kunnen honderd keer sneller worden en hon derd keer zoveel informatie verwerken als nu het geval is. Dat kan dankzij een vinding aan de Rijksuniversiteit Gro ningen, waarbij moleculen onder invloed van licht razend snel schakelingen tot stand brengen en daarmee informatie overdragen. Het kan echter nog wel tien jaar duren voor de vinding toe pasbaar is en voor grote informatiesystemen nog wel langer. De scheikundige drs. H. Huck promoveert vrijdag op dit on derzoek. Tot nu toe waren de mogelijkheden in verhouding beperkt aangezien de hoeveelheid informatie die een chip kan opslaan eindig is. Volgens de universiteit is de vinding een doorbraak. „Vooral grote bedrijven met omvangrijke bestanden, kunnen hiermee hun voordeel doen", legt Huck uit. „Ze kunnen veel grotere gegevensbestanden aanleggen en mutaties veel sneller verwerken." De werking van een computer komt er op neer dat informa tie wordt teruggebracht tot schakelingen naar een 0- of een 1-toestand, een zogenaamde binaire schakeling. Elektrische pulsen brengen deze schakelingen tot stand in chips.Hucks heeft nu een molecuul ontwikkeld dat uit twee vormen kan bestaan. Ze vergelijkt dit met een linker- en een rechter hand. Het molecuul kan onder invloed van licht van de ene vorm in de andere overgaan, de linkerhand kan dus een rechterhand worden. Op die manier zijn deze moleculen te gebruiken als schakelaar voor de 0- en de 1-toestand. Voor links naar de genoemde sites: zie de internetpagina op De Stem Online.

de Stem | 1997 | | pagina 49