DE STEM V ^7^1 Carine Hutsebaut blijft vechten voor waarheid in de Dutroux-affaire 1 Woedend was België. Laaiend op politie, justitie en regering. Zij waren verantwoordelijk voor de affaire Mare Dutroux oordeelde België dat massaal en witheet de straat opging. Bijna een jaar la ter berust België en gelooft het al lang niet meer in de aange kondigde veranderingen. Maar onderzoekster Carine Hutsebaut uit Brussel is nog altijd des dui vels. „De deuren zijn inderdaad weer potdicht, maar ik vecht door." E1 ,997 Jo'1nCandle In TJ Aqua - Barbie Girl NFXkDood°n9e-(Meer>^ De Kast - In Nije Dei PuH Daddy Faith Evans. Be Missing You Bzn - Wedding Bells T Spoon-Sex On The Beach Will Smith - Men In Black M. Borsato en T. Oosterhou Wereld Zonder Jou ls De Bos - On The Run Ginuwine - When Doves Gy Backstreet Boys-Everybody (Backstreet S Back) Blackstreet - Fix R. Kelly - Gotham City Flamman Abraxas -1C :- Love Eternal -1 Wanna Be The Oily Meredith Brooks - Bitch Coolio Feat. 40Thevz -CII When U Get There The Kelly Family-Because ir Love Mariah Carey - Honey Combs Wes - Alane Tina Cousins - Killin' Time The Verve - Bitter Sweet Symphony Boyz II Men-4 Seasons Of A Loneliness Refugee Camp All Stars - Avenues Dj Madman - Trouw Met Mij Frans Bauer - Bella Madonna Shola Ama - You Might Need Somebody Party Animals - My Way UI' Kim - Not Tonight Ultra Nate - Free Hanson - Where'S The Love Keith Sweat - Nobody Sweat I Vengaboys - Parada De TettasJ Chilli Feat. Carrapicho - Tic, ij Tac Michael Jackson - History Golden Earring - Burning 2 Br. On The 4Th Floor - I'M Thinkin1 Of U Bob Carlisle - Butterfly Kisses Nalin Kane - Beachball Ricky Martin - Maria George Michael - You Have Been Loved Dj Madman - Meisje (Zo Lelijk 1 Als De Nacht) Aaron Carter - Crush On You Age Of Love - The Age Of Lovj No Mercy - Kiss You All Over Jiskefet - Mijn Club Janet F.Q~ Tip/J.Mitchell - Got' Til It'S Gone Members Of Mayday - Sonic j Empire Boyzone - Picture Of You O Die 3 - Jongens Is Ook Schitterend! -V.V.T. (Voltooid Verleden Tijd) Nance - He'S My Favourite Dj! Nek - Laura Non C'E Porn Kings - Amour (C'Mon) Babyface Feat. S. Wonder How Come How Long Texas - Black Eyed Boy Marianne Weber - Als Sterren Stralen I All Saints -1 Know Where Its At Yukkie B. - Wat Nou Jon Bon Jovi - Queen Of New Orleans Todd Terry - Somethin Gom C Chumbawamba - Tubthumpin Chumbawamba 2 Eivissa - Oh La La La Hanson - Mmm Bop De Verleiding - Wilde Zee Missy Elliot - The Rain Anouk - Nobody'S Wife The Verve - Pipe The Freshmeij The Course - Ring My Bell Rolling Stones-Anybody Sea My Baby? De Heideroosjes - Wurst i Van Dik Hout - De Zon Achterna Mary J Blige - Everything Bellini - Samba De Janeiro Ruth Jacott - Altijd Dichtbij Hero - Toen Ik Je Zag Finley Quaye - Sunday Shinini The Braxtons - Slow Flow Elvis Presley - Always On My Mind ,T r. Without A Doubt - Don ^F Celine Dion - Call The Man Live - Turn My Head Spiros - De Aarde Beeft Spargo - Indestructible, Paul De Leeuw - 'K HebJeLie En Wacht Op Jou! Normaal - Rockjes Skik - Op Fietse Lohues Babyface - Talk To Me Ub40 - Tell Me Is It True Gino Politi - Bella Africana Mama'S Jasje - Als De Dagv Tp°rank Boeijen - Eenvoudige Man Bjork - Joga Bee Gees - Still Waters (B"" Shola Ama - You'Re The (rt 'bio Doubt - Spiderwebs 'De deuren zijn weer potdicht!' j - ...fe-V'. I'Carine Hutsebaut: „Soms wil je het uit schreeuwen: ziet nou niemand wat er aan lit hand is in dit land?" foto herman ricourt taRomainvanDamme In haar kantoor aan de rand van het Brussels centrum lacht ze schamper. „Natuurlijk wordt er geprobeerd mij op liiierlei manieren zwart te maken. Ik wil de liaarheid weten en laat me niet opzij zetten, [inkom, ik weet inmiddels veel. Dan maak je lier in dit land geen vrienden! Ksrine Hutsebaut (41) haalt de schouders op. pat moet ik dan doen? Van de toren sprin- misschien? Dat zouden ze wel willen ja, Ita zijn ze van mij af." |0phaar visitekaartje staat psychotherapeute, Ivictimoioge en consultante pedofiliezaken. [Zij werkt voor de vereniging ICMAC (Inter national Center for Molested en Abducted [Children) en is nauw betrokken bij onderzoe naar kindermoorden in binnen- en bui- [ienland. Ze schreef er een boek vol gruwelijk- itden over. p tracht me te verplaatsen in het zielenleven de slachtoffers, van de ouders, en ja, zelfs put de moordenaars. Ik probeer te begrijpen mrom ze kinderen doden. Genieten ze er- i!«? Is het de alom bekende 'onbeheersbare {tag' of is het iets anders? Wat is het dan? Ik mij in het hol van de leeuw te wagen pn een antwoord te vinden op deze vragen, vet hol van de leeuw: dat is bij de kinder moordenaars zelf. |Tegenstanders Het staat op de achterkant van het boek dat F jitel 'Kinderen houden niet van krokodil- heeft gekregen. Meer dan 250 pagina's ■ver pedoseksueel misbruik en kindermoor den. Allemaal 'natte-vinger-werk' van een ge- mtreerde psychotherapeute roepen haar te genstanders die niets nalaten haar in een waad daglicht te stellen. Carine Hutsebaut reageert in alle rust. Ze Kgt regelmatig als deskundige gevraagd te ufrï™ voor televisieprogramma's als Nova. JiMaar ik weet het, de mensen die me willen I, chakelen, noemen me incompetent. Niet 1, ik heb geen goede diploma's, ik doe Paar wat." I'oor haar ligt een artikel uit de Franstalige I ant Le Soir. Daarin wordt ze aangevallen IiJm °n<^er meer Claude Lelièvre, afgevaar- 'gde van de Franstalige tak van de vereni- ag rechten voor het kind. Een psychothera peute die op een verdachte manier in de dos- f ere over pedofilie rondzwerft, typeert Clau- y lelièvre haar in de krant. diepe zucht. „Ik zal het u uitleggen." Lf PaPier en pen om de lijntjes haarfijn e tekenen. „Die meneer Lelièvre is een end van de ex-minister Jean-Pierre Grafé. re Lrafé wordt ervan beschuldigd minderja- Sen seksueel misbruikt te hebben. In 1993 PU dat gebeurd zijn. Wat gebeurt er nu?" l' kent een journalist van Le Soir en Pis nitKi V0°t, Z,^n karret3e' Hii ma§ ongena- PB thalen. Ik kan niets, ik weet niets, ik doe wt' Wat-0ra interessant te lijken en mijn Plagiaat"^®esckreven keL staat boordevol I fot 'f00?' j°e k°ostieid borrelt naar boven, r eit dat ik veel belastende informatie Weekend ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1997 heb en sinds jaar en dag geen kans onbenut laat politie en gerechtelijk systeem aan te kla gen, leveren mij inderdaad geen voorstanders op. Luister, moeten diploma's in eerste in stantie door de Belgische staat erkend zijn?" „Kom, België biedt geen enkel alternatief en hier kan men geen enkele richting kiezen voor de behandeling van pedoseksuelen! Zijn di ploma's trouwens garanties voor fouten? In dien ja, hoe verklaart men dan dat psychia ters faalden in him diagnostiek in de zaak Dutroux en dat de Rijkswacht, toch gevormd om mensen als Dutroux te vinden, daar maar niet in slaagden?" Labyrint Welkom in België waar de waarheid omtrent allerlei schandalen zich schuil blijft houden in een labyrint van verdachtmakingen, be schuldigingen en praktijken die het daglicht niet verdragen. De echte schuldigen worden beschermd, zegt België dat al lang weer over gegaan is tot de orde van de dag. Hier en daar herinneren stickers met het op schrift Bescherm onze kinderen nog aan de wanhoop en woede die Walen en Vlamingen vorig jaar verenigden in hun aanval op het ge zag. De Witte Mars bracht honderdduizenden op de been. Hét begin om schoon schip te ma ken, meende België. Dat was toen. Nu gelooft België al lang niet meer in de aan gekondigde veranderingen en beloofde arres taties van de 'topmensen'. In november vorig jaar kregen de ongeruste ouders van de ver moorde kinderen te horen dat het niet lang meer zou duren. Toen werd het doorgescho ven naar de lente van dit jaar. Maar weer niets. De klap zou nu net voor de zomervakanties komen, was een nieuwe be lofte. Niemand heeft die klap gehoord. De scholen zijn alweer begonnen en de stapels dossiers van onopgeloste kindermoorden en verdwenen kinderen die zo pront in beeld ge bracht werden, liggen her en der in het land weer achter kastdeuren en in diepe lades. „Absoluut waar, die bescherming," zegt Cari ne Hutsebaut. „Hooggeplaatsten die ver schrikkelijke fouten hebben gemaakt, die zit ten bijna allemaal nog op hun stoel. Man, voor u hier iemand hebt buiten gestampt. Kijk eens naar onze Willy Claes. Topman bij de Navo die van alles mispeuterd heeft. Die hebben ze echt buiten moeten zetten! Een graai in een van de overvolle kasten. „Dit is een procesverbaal over Mare Dutroux en zijn vriendin, augustus 1995. Wat staat er op gestempeld? Niet dringend! Ondertekend door Daniel Decraene, commandant van een recherche-eenheid in die omgeving. Die man zit er nog." Bijna een jaar geleden kwam de opgekropte Belgische volkswoede naar buiten in de zogeheten Witte Mars. Nu lijken de Belgen allang niet meer te geloven in de toen aangekondigde veranderingen. foto anp Ze neemt geen blad voor de mond. „Ik heb al jaren, lang vóór de affaire Dutroux, geroepen dat er in dit land iets gebeurt wat absoluut niet kan. Niemand luisterde, niemand deed iets. Tot de zaak ontplofte." Daderprofiel Ze pakt een grijze ordner en bladert die drif tig door. „Hier lees maar mee. Enkele weken na de ontvoering van Julie en Melissa heb ik aan de hand van de gegevens die toen bekend waren, een daderprofiel geschreven. Dat is toevallig mijn vak." Carine Hutsebaut schreef dat de twee meisjes vermoedelijk in handen waren gevallen van een recidivist. „Van een methodisch type. Volgens mij was hij nog niet zo lang uit de ge vangenis ontslagen, in het bezit van een psy chiatrisch dossier, zijn leeftijd tussen de 35 en 40 jaar. Vermoedelijk wonend in de buurt van Charleroi. Werk kwijt, gescheiden. Ik heb toen gezegd, deze man is zeer gevaarlijk en moet opgejaagd worden om hem zo snel mo gelijk te kunnen pakken." Pas een jaar later werd Mare Dutroux bij toe val aangehouden. „Je kon dat daderprofiel zo over hem heen leggen. Ik heb niet alle wijs heid in pacht, o nee. Maar ik heb jarenlang er varing, ik verdiep me al lang in deze ver schrikkelijke materie. Analyseren, observe ren, luisteren en kijken." Gegrepen Ruim tien jaar geleden werd Carine Hutse baut gegrepen door de verdwijning van Ge- vrije Cavas. Ontvoerd in Brussel. „Zo maar weg. Van het ene op het andere moment. Zes jaar oud. Ik had toen een kind van die leeftijd en dacht, en dat zou jouw kind eens moeten zijn!" Vijf jaar later overkwam het haar weer. Toen verdween er een meisje en doken er verhalen op over pedofiele netwerken. „Ik dacht toen, ongelooflijk dat het met je kind kan gebeuren. Ik ging er over praten, met mijn man, met fa milie en met vrienden. Iedereen zei, je bent gek om je daar mee bezig te houden. Maar ik ben op die trein gestapt en dan kun je er niet meer af. De trein bracht haar vaak in het buitenland. Ze studeerde aan onder meer het Gracewell Institute of Birmingham in Engeland, de Eco- le Nationale de Magistrature in parijs en de School of Public Affairs, Department of Jus tice, Law and Society in Washington. De getuigschriften en diploma's hangen aan de muren van haar kantoor. Dat waren cur sussen van een paar dagen en hebben absoluut geen waarde, zeggen haar tegenstanders. „Ze zeggen en doen maar. Ik weet wat ik gedaan heb, welke studies ik gedaan heb. Ik zal u nog wat laten zien." Het zijn papieren van onderzoeksrechters die haar vragen als deskundige in rechtszaken op te treden. „Waar komen die officiële verzoe ken dan vandaan? Ook verzonnen misschien? Het is logisch dat ze op me loeren. Één fout, en ik ben reddeloos verloren. Dat besef ik. Dan word ik onthoofd!" Meer dan eens heeft ze overwogen België de rug toe te keren. „Maar als ik dat zeg tegen bekenden en mensen die bij me aankloppen, zeggen ze allemaal, blijf hier want met u heb ben we nog iemand die doorvecht. Zoals Pat sy Sörensen, wethouder in Antwerpen, die zegt ook waarop het staat. En ook zij heeft het De militaire eer van Martin Reagan Vrouwenbladen en het buikgevoei WEEKEND WEEKEND Pretparken hebben vertrouwen in de toekomst VAKANTIE REIZEN niet gemakkelijk." Ze neemt de bedreigingen dan maar op de koop toe. De afluisterpraktijken ook. „Vier dagen na het maken van het daderprofiel van Dutroux ben ik opgepakt en enkele uren ver hoord. Waarom? Nou, ik had zo een goed da derprofiel gemaakt dat ik Dutroux wel móest kennen, zeiden ze. Wellicht had ik er ook mee te maken. Opgepakt Toen haar boek uitkwam, werd ze opnieuw opgepakt en riskeerde ze volgens justitie ze ven maanden cel. „Dat heeft te maken met dossierschennis. Maar dat heb ik op de koop toegenomen. Ik vond dat ik iets moest doen. Het boek is geschreven vóór de verdwijning van Julie en Melissa, Uit de ervaringen die ik had met politiediensten en gerecht wist ik dat dit niet kan en kon. Ik wist dat ik risico nam, maar ik heb nooit een klacht over het boek gehoord." Ze bestudeert inmiddels ruim zestig dossiers van vermoorde en vermiste kinderen. Ouders bellen wanhopig bij haar aan. „Kinderen die zomaar verdwenen zijn. Die thuis goeiendag zeiden en nooit meer terug gekomen zijn. Weg, nergens te vinden. Moet je eens inden ken, je kind, foetsie." Ze heeft zelf drie kinderen en daarom wordt haar verweten dat ze geen afstand kan ne men. „Maar ik kan dat moedergevoel heel goed uitschakelen. Dat heb ik wel geleerd, analyseren, zo nuchter mogelijk. Het gevoel helemaal uitschakelen, kan niet! Je komt de meest walgelijke dingen tegen. Dat je zegt, nee, dat kan niet waar zijn." Soms vlucht ze een paar weken weg. Dan INTERNET wordt het ook haar te veel. „Ja, dat moet, even eruit. Anders wordt je compleet gek, ge stoord. Alles moet je natrekken, de meest gek ke dingen. Niets mag je laten liggen. Vaak zijn de daders op het eerste oog normale men sen, Keurige baan, vriendelijk, kortom, wei nig of niets op aan te merken." Feestjes In haar boek beschrijft ze verhalen van kin deren die misbruikt worden op feestjes voor de beter gesitueerden. Het zijn de verhalen die volgens haar de hooggeplaatsten in België liever niet willen lezen. „Waar gebeurde ver halen. De namen zijn gefingeerd, logisch. Ik moet ook mensen beschermen. Het zijn verha len die je niet wilt geloven en waarvan je zegt, dat kan dus niet bestaan." Ze bestaan, zegt Carine Hutsebaut grimmig. „En veel meer dan wij denken. Niet alleen ver, maar ook dichtbij. Dat willen we niet zien, niet weten. Als wij horen van een pedo seksueel die kinderen misbruikt en wij ken nen hem niet, zeggen we, knoop hem op. Als het de buurman is, is er meteen twijfel. Dan is het van, Maurice? Zo een vriendelijk man, zeg, die doet dat nooit." Zo werkt het in feite volgens haar ook bij jus titie en de poltiie. „Die instituten voelen zich aangevallen als er ontdekt wordt dat er in hun organisatie een pedoseksueel rond loopt. Dan wordt die beschermd, want anders komt de politie met een slechte naam te zitten. In de politiek precies hetzelfde. Dat is een groot probleem. Ze dekken elkaar." „De oplossing is zo simpel. Die politieman of politieker die zich schuldig maakt aan een misdrijf buiten stampen en vervolgen, voor de rechter met die man. Het moeten individuen worden, zodat ze zich niet meer anoniem kun nen verschuilen in het instituut. Ze moeten geïsoleerd worden." Inmiddels weet ze niet beter en heeft er mee leren leven. Het is en blijft moeilijk werken. „En dan zeg ik het nog heel beschaafd. Zeker in een land als België. Dat zal nu toch wel bg- kend zijn. Ze werken me tegen. Ik snap dat wel, ik zit op hun terrein. Het terrein van de politie, de speurders. Dan komt er ene Carine Hutsebaut die zegt, dat en dat is er aan de hand. Daar moet je eens opletten. Een regel rechte bedreiging voor hen. Daar hebben ze geen trek in." Dus, zegt ze, sta ik vaak alleen. In haar boek schrijft ze: Ik loop verbaasd rond in deze we reld, op zoek naar mensen die iets willen doen aan deze problematiek.Ik loop al jaren alleen. Mijn zoektocht naar het waarom van dergelij ke drama's wordt door mijn omgeving met ar gusogen bekeken. Niemand wil er blijkbaar iets mee te maken hebben. Ze noemt het terrein waarop ze zich begeeft, de schemerzone. „Het is zo moeilijk om er gens een vinger achter te krijgen. Ik probeer op mijn manier in België iets op gang te bren gen. Ik klop aan bij verschillende ministeries en andere instanties. Je krijgt dan alleen maar ellenlange vragenlijsten. Een papieren molen die je weg houdt van de eigenlijke pro blematiek. Daar verzet ik me tegen. Soms wil je het uitschreeuwen: ziet nou niemand wat er aan de hand is in dit land?" Soms kun je het niet laten zien, beseft ze. „Laatst zijn er in Frankrijk weer 5000 porno banden gevonden. Afschuwelijk. Baby's en jonge kinderen worden misbruikt, je wordt er misselijk van. Maar die beelden kun je moei lijk op televisie laten zien en vragen, wie her kent deze kinderen? Ik bedoel, het is zo een gesloten wereldje waarin het zeer moeilijk binnen dringen is." Ze gruwelt. „Specialisten vermoeden dat een pedoseksueel in zijn leven 200 slachtoffers maakt. Ongeveer een kwart van de misbruik te jongens wordt zelf dader. Die maken dan ook weer tientallen slachtoffers. Zo ga je maar door. Het Frans ministerie heeft eens becijferd dat 25 procent van de kinderen sek sueel misbruikt wordt." Bescherming Het is geen wraak die haar drijft, zegt ze met klem. „Maar het wordt wel tijd dat we de da ders voor hun verantwoordelijkheid stellen. Niet het kind moet nee zeggen tegen pe- dosexualiteit, het zijn de daders die nee moe ten zeggen. We kunnen niet meer verder met het kind zei geen nee, dus ben ik maar verder gegaan." „Wat ik bovenal wil bereiken is dat onze kin deren beschermd worden. Ik wil de mensen laten zien wat er in deze wereld allemaal ge beurt, hen bewust maken van de gevaren. Dat er veel Dutrouxs rond lopen. We moeten onze kinderen tegen hen beschermen. Helaas is het in dit land nog vaak andersom en worden zij beschermd."

de Stem | 1997 | | pagina 41