SUPPORT 65 566585 ttionaris m/v |0e STEM GIDS D2 )bic instructeur ele telefoons Kopen? mjktiekrachten teurzonweringen EN ADVOCATE! akhulp rper week IECENTRUM BREDA speelfilms zaterdag speelfilms zondag Zwijgen kan goud waard zijn BRIDGERUBRIEK Goede start Huissen Kasparov in Fontys schaaktoernooi SCHAAKRUBRIEK i/IBER 1997 i i i i i ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1997 B52616 jerenomrneerde sportschool zoeken wii rde instructeurs die part-time danwel fulltime Hen CIOS ALO of soortgelijke vakdipiJSTj" iessen volgen om bekend te worden met ri* brj deze sportschool leuk om van je hobby je werk te maken als nobiele telefoons, faxen, telefooncentrales dan Een commerciële MBO-opleiding is vereist rt hebben van een rijbewijs. Het betrefteen vast ^e bedrijven in Roosendaal en omgeving zoeten _ïn die per direct aan de slag kunnen Het betroft nagaziiov/erkzaamheden Vaste baan cPTIONISTE ledrijf !n de omgeving van Roosendaal znn we een persoon rnet MBO-opleiding. Je werk de telefoon aannemen, correspondentie en administratie verrichten andidaten tot 23 jaar die kunststofkozijnen en zonweringen willen plaatsen/ monteren od men voor lange tijd aan de slag HTWAGENREINIGERvoo! in Oosterhout zoeken wij gemotiveerde krachten n hoge-drukreimger vrachtwagens wilien ken. het betreft een fuiitime funktie JDER/BELADER >edrijf m Roosendaal zoeken we krachten die rijden met een vrachtwagenchauffeur en die steren bij het legen van bedrijfscontainers HBO -ersvoor bMETEN BUITENLAND irojekt te Berlijn Ben je voor minimaal 1 jaar mr en opleiding civiele techmek of Weg en liefst aangevuid met werkervaring l/IOTIETEAM Wij zijn op zoek naar rde krachten tot 25 jaar voor Job Support verk willen verrichten Het gaat om promotie-werk /enementen en beurzen 3TENT-BOEKHOUDER bedrijf In Roosendaal zoeken we een rde kracht die als assistent boekhouder aan de mge ervaring in de boekhouding of administratie is vereist ZENDBURO ng van de huishoudelijke dienst lur per week) dagelijks van 18.00-20.00 uur. kunnen hun sollicitatiebrief i richten aan itoormanager 03 EP Breda ip korte termijn een Ervaring in een revalidatiecentrum strekt tot aanbeveling. Arbeidsvoorwaarden De CAO-Ziekenhuiswezen is van toepassing. De functie is ingedeeld in schaal 40 van genoemde CAO, met een minimum van f 2.980,- en een maximum van f 4.150,- bruto maandsalaris op fulltime basis. Informatie Nadere informatie over deze functie kunt u telefonisch inwinnen bij de heer L. Corsius, sectormanager, tel. 076-5331706 en/of bij mevrouw E.Tiggelman, personeels functionaris, tel. 076-5331716. Procedure Kandidaten die aan de functie-eisen en verwachtingen voldoen worden uitgenodigd schriftelijk te solliciteren. Uw sollicitatie kunt u richten t.a.v. mevrouw E. Tiggelman. Brabantlaan 1. 4817 JW Breda. De sluitingsdatum is 10 dagen na het verschijnen van deze advertentie. Breda, O76-5331700 voldoet eken wij u tof uiterlijk neelszaken, Kansas Pacific Amerikaanse speelfilm uit 1953. Regie: Ray Nazarro. Hoofdrollen: Sterling Hayden, Eve Miller, Barton Ma- cLane, Reed Hadley en Irving Bacon. Western. In 1860', kort voor het uitbreken van de Bur geroorlog, wordt een spoorweg aangelegd die Noord en Zuid verbindt. Zuidelijke elementen zijn tegen deze spoorlijn en sa boteren waar ze kunnen. Was hington stelt een kapitein aan, die als civiel ingenieur ervoor moet zorgen dat de spoorlijn af komt. (SBS 6,13.20-14.35) The Killing Mind Amerikaanse speelfilm uit 1990. Regie: Mi chael Ray Rhodes. Hoofdrollen: Stephanie Zimbalist, Tony Bill enLeeTergesen. De jonge Isobel Neiman trekt met haar jaren lange ervaring als psychologe bij de FBI naar de politie van L.A. Ze helpt er bij het opstellen van profielen van daders in nooit opgeloste moordzaken. Ze komt terecht in een keiharde mannenwereld waar ze te ma ken krijgt met de pesterijen van de sergeanten Jepson en Robin son, alias Frick en Frack. (België Nederlands 1, 13.30- 15.05) Windwalker Amerikaanse speelfilm uit 1980. Regie: Keith Merrill. Hoofdrollen: Trevor Howard, Nick Ramus, James Eemar en Serene Hedin. Op zijn sterfbed vertelt de oude Indi aanse strijder Windwalker zijn levensverhaal aan zijn kleinkin deren. Met rode oortjes luisteren ze naar hoe Windwalker de ge lukkige beginperiode beschrijft. Windwalker is dan getrouwd met Tashina en zij schenkt hem twee zonen. Ongeluk begint hem te achter volgen wanneer Tashina sterft en zijn jongste zoon, The Lost One, wordt ontvoerd door Crow-strijders. (RTL 4,14.05-16.00) Carry on behind Engelse speel film uit 1975. Regie: Gerald Thomas. Hoofdrollen: Kenneth Williams, Elke Sommer en Joan Simms. Komedie. Nadat archeoloog Roland Crump zijn wetenschappelijke voordracht aan de universiteit in algehele chaos ziet eindigen omdat de technicus per ongeluk een seksfilm afspeelde, vertrekt hij samen met zijn Russsische collega Anna Vooshka voor zijn volgende opgraving naar het Engelse platteland. Op het terrein vinden ze onder dak in een aftandse caravan. De toeristen volgen het blootleggen van een Romeins erotisch mo zaïek met stijgende interesse. (België Nederlands 1, 15.05- 16.50) ma Yankee Doodle Dandy Ameri kaanse speelfilm uit 1942 van Michael Curtiz. Hoofdrollen: Ja mes Cagney, Joan Leslie en Wal ter Huston. Muzikaal portret van de variété-artiest George M. Cohan, die als kleine jongen meedeed aan de vaudeville-act van zijn ouders. (BBC 2, 15.50-17.55) Airport '77 Amerikaanse speel film uit 1977. Regie: Jerry Ja- meson. Hoofdrollen: Jack Lem- mon, Lee Grant, Brenda Vacar- ro, Joseph Cotton en Olivia de Havilland. De ongeneeslijk zie ke multimiljonair Philip Ste vens besluit zijn paleisachtige landgoed met zijn privé-kunst- verzameling in te richten als een museum. Hij nodigt een aantal kunstcritici, verzamelaars en rijke vrienden uit om samen met hem in zijn privé-jet naar z'n landgoed te reizen voor de ope ning. Maar op weg naar Florida - met de kunstcollectie aan boord - wordt het vliegtuig ge kaapt. (RTL 5, 20.30-22.40) Ghostbusters II Amerikaanse speelfilm uit 1989. Regie: Ivan Reitman. Hoofdrollen: Bill Mur ray, Dan Aykroyd en Sigourney Weaver. Komedie. De Ghost busters keren wederom terug met twee maal zoveel kennis en kracht om de wereld te redden van de meest afschuwelijke ge drochten. Er zijn al vier jaar voorbij sinds de jagers voor de laatste maal uitrukten om menig spook om het leven te brengen. Maar die rust wordt ze niet ge gund. Het huwelijk van Dana Barret met Venkelman is inmiddels ge strand en ze heeft een kind over gehouden uit een volgend huwe lijk, dat ook alweer is beëindigd. Ze woont nu alleen met haar acht maanden oude zoontje, Os car. Alles lijkt perfect te gaan totdat blijkt dat de kleine plot seling een eigen leven gaat lei den. (Veronica, 20.30-22.30) Counterfeit Contessa Ameri kaanse tv-film uit 1994. Regie: Ron Lagomarsino. Hoofdrollen: Tea Leoni, David Beecroft en D.W. Moffat. Een meisje uit de arbeidersklasse doet zich voor als gravin om zo het hart te winnen van een aan trekkelijke zakenman. (Nederland 1, 20.32-22.05) The World's Oldest Living Bri desmaid Amerikaanse speelfilm uit 1990. Regie: Joseph L. Scan- lan. Hoofdrollen: Donna Mills, Brian Wimmers en Laura Press. Brenda Morgen is een succesvol advocate die alles heeft wat ze van het leven mag verwachten, behalve een man en kinderen. Eigenlijk is ze er niet zo zeker van dat ze die wel nodig heeft. Maar ja, ze is midden dertig en haar vrienden zijn allemaal ge trouwd en nu wil haar jonge se cretaresse Sheila ook al trou wen. Waar moet ze nu een be trouwbare assistente vinden? (België Nederlands 1, 21.15- 22.45) The Wrong Woman Amerikaan se speelfilm uit 1995. Regie: Douglas Jackson. Hoofdrollen: Nancy McKeon, Michele Scara- belli en Chelsea Field. Thriller. Melanie komt verhuist naar een ander stadje en komt als secre taresse te werken bij een pro jectontwikkelaar. Ze heeft last van ongewenste intimiteiten van de directeur. Als hij op een dag dood wordt aangetroffen, valt de verdenking op Melanie. (BBC 1,22.00-23.30) Cutting Class Amerikaanse speelfilm uit 1989. Regie: Rospo Pallenberg. Hoofdrollen: Dono van Leitch, Jill Schoeien en Brad Pitt. Horror. Brian Woods terugkeer op school, na jaren in een psychiatrische inrichting te hebben gezeten, is zwaar en de enige die enigszins in hem is geïnteresseerd is Paula. Al snel vinden er gruwelijke gebeurte nissen plaats in het gebouw. Wanneer het lijk van een leraar wordt gevonden naast het kopi eerapparaat rollen er uit het ko pieerapparaat allemaal kopie tjes van het hoofd van Brian. (TV 10,22.20-00.55) On her Majesty's Secret Service Engelse speelfilm uit 1969. Re gie: Peter Hunt. Hoofdrollen: George Lazenby, Diana Rigg en Telly Savalas. De aan groot heidswaanzin lijdende schurk Blofeld dreigt alle planten en dieren op aarde met een virus onvruchtbaar te maken als de VN hem niet erkennen als graaf uit de oude adel. Geheim agent 007 - James Bond - weet in vermomming Blofelds vesting binnen te dringen. (Duitsland 1, 22.40-00.50) Raid on Entebbe Amerikaanse speelfilm uit 1977. Regie: Irvin Kershner. Hoofdrollen: Peter Finch, Charles Bronson, Horst Buchholz en Martin Balsam. Film over de redding van de passagiers van een door Pales- tijnen gekaapt vliegtuig door Is raëlische commando's op het vliegveld van Entebbe (Oegan da) op 4 juli 1976. (SBS 6,22.55-01.25) Under the Piano Canadese speelfilm uit 1995. Regie: Stefan Scaini. Hoofdrollen: Amanda Plummer, Megan Follows en Te resa Stratas. Franny probeert haar autisti sche zusje te bevrijden uit de ij zeren greep van hun egocentri sche moeder. (Nederland 1, 23.03-00.31) Last Call Amerikaanse speel film uit 1990. Regie: Jag Mundh- ra. Hoofdrollen: William Katt, Joseph Campanella, Stella Ste vens en Joseph Dellger. Een za kenman en een sensuele danse res vormen samen een team om wraak te nemen op een zwendel aar. (Veronica, 23.05-00.35) Color of Night Amerikaanse speelfilm uit 1994. Regie: Ri chard Rush. Hoofdrollen: Bruce Willis, Jane March en Ruben Blades. De New Yorkse psycho loog Bill Capa zoekt na de zelf moord van een van zijn patiën ten steun bij zijn collega Bob Moore in Los Angeles. Hij ver trouwt hem toe dat hij sinds een tijdje wordt bedreigd en ver moedt dat de dader lid is van zijn wekelijkse therapiegroep. Als Moore wordt vermoord, be sluit Capa diens sessies voort te zetten. (België Nederlands 1, 23.20- 01.20) Family for Joe Amerikaanse speelfilm uit 1990. Regie: Alan Rafkin. Hoofdrollen: Robert Mitchum, Ben Savage, Jessica Player, David Lascher en, Juliette Lewis. Komedie. Chris, Mary, Nick en kleine Holly Bankston zijn pas wees gewor den. De rechtbank dreigt hen van elkaar te scheiden en in kin dertehuizen te plaatsen, omdat er geen volwassene is die voor hen kan zorgen. De kinderen ne men het heft in handen en kie zen een dakloze uit die ze omto veren tot hun langverloren grootvader. (RTL 4, 23.45-01.30) And so they were married (Joh nny doesn't live here anymore) Amerikaanse speelfilm uit 1944 (zwart-wit). Regie: Joe May. Hoofdrollen: Simone Simon, Ja mes Ellison en Minna Gombell. Als Johnny Moore opgeroepen wordt voor dienst geeft hij de sleutels van zijn flat aan zijn vriendin Kathie Aumont. Hij vergeet dat veel van zijn vrien den ook een sleutelbos hebben. (BBC 2,01.35-02.50) Sunday too far Away Australi sche speelfilm uit 1975. Regie: Ken Harmam. Hoofdrollen: Jack Thompson, Phlis Ophel en Reg Lyle. De rivaliteit tussen een groep Australische schaapscheerders wordt versterkt doordat de overheid de bonussen intrekt. Een stakingbreker moet naar het gebied om de boel te sussen. (BBC 1,02.20-03.55) DEMONTAGESPECIAl'5' The Perils of Pauline Ameri kaanse speelfilm uit 1947. Regie: George Marshall. Hoofdrollen: Betty Hutton, John Lund, Billy DeWolfe, William Demarest en Constance Collier. Levendige, onderhoudende musical-come- dy waarin het leven wordt ge schetst van Pearl White, een ster van de zwijgende film. (SBS 6,13.00-14.40) That Darn Cat Amerikaanse speelfilm uit 1965. Regie: Robert Stevenson. Hoofdrollen: Hayley Mills, Dean Jones en Dorothy Provine. D.C. is een kat met een overzadigbare honger. Als ze op een dag achter een mand met zalm aanloopt, belandt ze in de schuilplaats van twee boeven die een bankbediende vasthou den. Net voordat D.C. ervandoor fiaat, kan het slachtoffer haar polshorloge om haar nek gespen, waar een S.O.S. op staat. (België Nederlands 1, 13.50- 15.40) pig Solomon's Mines Ameri kaanse speelfilm uit 1950. Regie: Compton Bennett en Andrew Marton. Hoofdrollen: Deborah Kerr, Stewart Granger en Ri chard Carlson. Een vrouw gaat Met de hulp van haar broer en Hen Quatermain op zoek naar haar man, die verdwenen is bij e jacht in Afrika. Ze komen te am,1; in de Salomo-mijnen. (BBC 1,16.35-18.20) The Great Train Robbery Engel se speelfilm uit 1979. Regie: Mi- Rel Crichton. Hoofdrollen: Se an Connery, Donald Sutherland Lesley-Anne Down. Edward lerce wil de trein vol met goud an Engelse soldaten overval ue. Het enige probleem is dat de «nis vol goud met vier verschil- m ,e sleutels opengemaakt worden. Om in het bezit te «omen van de sleutels roept hij e hulp in van de kruimeldief itv ,8nn Z1in maitresse Miriam. (TV 10, 20.00-21.55) Earthquake Amerikaanse speel- 1974. Regie: Mark Rob- Kevin Costner en Madeleine Stowe in 'Revenge' (SBS 6, 21.00 uur). son. Hoofdrollen: Charlton Hes ton, Ava Gardner, George Ken nedy, Lome Greene en Lloyd Nolan. In Los Angeles breekt de hel los wanneer een aardbeving, met een kracht van 9.9 op de schaal van Richter, het gebied treft. In de hele stad is de aarde gescheurd, zijn snelwegen weg gerukt en gebouwen ineen ge stort. Hoogspanningskabels storten neer op de hysterische menigte. Een naschok veroor zaakt een breuk in de dam bij Hollywood. Wanneer die door breekt, zal de vallei onderstro men. (RTL 5,20.30-22.55) The Man Next Door Amerikaan se speelfilm uit 1995. Regie: La- mont Johnson. Hoofdrollen: Mi chael Ontkean, Pamela Reed en Annette O'Toole. Thriller. Alles lijkt heel normaal te verlopen als Eli Coonley in een klein plaatsje komt wonen om daar te gaan werken in de winkel van zijn broertje. Iedereen verwel komt hem met open armen en denkt dat hij een rustige maar vooral ook erg aardige man is; iedereen behalve zijn buur vrouw Wanda Gilmore. Zij is de enige die weet dat hij net is vrij gelaten uit de gevangenis waar hij zeven jaar heeft uitgezeten vanwege drie gewelddadige ver krachtingen. (Veronica, 21.00-22.45) Revenge Amerikaanse speelfilm uit 1990. Regie: Tony Scott. Hoofdrollen: Kevin Costner, Anthony Quinn, Madeleine Sto we, Tomas Milian en Joaquin Martinez. Thriller. Tibey is een machtige miljonair die zijn im perium met strakke hand bes tiert en zich laat beschermen door handlangers en huurmoor denaars. Hij laat alleen de voor malige luchtmachtpiloot Coch ran, die hem ooit zijn leven red de, toe in zijn domein. Cochran is op de hoogte van Tibey's slechte reputatie maar neemt zich voor hier afzijdig van te blijven en om te genieten van een welverdiende vakantie. Tot hij zijn oog laat vallen op de jon ge vrouw van zijn gastheer. (SBS 6, 21.00-23.10) Salö o le 120 giornate di Sodoma Italiaanse speelfilm uit 1975. Regie: Pier Paolo Pasolini. Hoofdrollen: Paolo Bonacelli, Giorgio Cataldi en Uberto Paolo Quintavalle. Een hertog, bis schop, rechter en bankier voeren wrede seksuele martelingen uit op acht jongens en meisjes, die ze hebben geselecteerd na een grootscheepse razzia in de om geving van het Italiaanse dorpje Saló. (Nederland 3, 22.57-00.50) The Hawaiians Amerikaanse speelfilm uit 1969. Regie: Tom Gries. Hoofdrollen: Charlton Heston, Geraldine Chaplin en Tina Chen. Whip Hoxworth ves tigt zich in 1870 met zijn vrouw Purity op Hawaii. Hoewel hij in eerste instantie alleen een stuk onvruchtbare grond heeft, weet hij met de ananasteelt een goed kapitaal te verdienen. Zijn Chi nese huishoudster Nyuk Tsin krijgt van hem een stuk land als startkapitaal. Als haar man le pra krijgt, gaat ze met hem in ballingschap. (Duitsland 1, 00.25-02.35) The Last Sunset Amerikaanse speelfilm uit 1961. Regie: Robert Aldrich. Hoofdrollen: Rock Hudson, Kirk Douglas en Dor othy Malone. Een voortvluchti ge gevangene besluit een oude vriendin op te zoeken, die nu ge trouwd blijkt te zijn en een zes tienjarige dochter heeft. Hij stemt erin toe voor haar man een kudde naar Texas te brengen, maar wordt ontdekt door de wetsdienaar die hem al van be gin af aan op de hielen zit. (BBC 2, 00.35-02.30) Vorige week hadden we het over een spel waarin een begin nende bridger met AHV874 van harten geen 2Ha openings bod deed omdat hij in totaal maar negen punten had. Ande ren hadden wel een zwakke 2Ha geopend. Zijn rechter tegenstander kwam mede door zijn pas in 3SA en hij begon met zes har tenslagen op te rapen. Zijn zwij gen bleek goud waard. Het is niet de bedoeling de zwakke twee als pre-emptief wapen ter discussie te stellen. Het toeval wil echter dat vorige week op een clubavond een soortgelijk spel op tafel kwam met ongeveer dezelfde effecten. De nuances waren dit keer iets fijner. DIAGRAM 1 O opende meestal 2Ha. Z bood 2SA, N 3SA en daarbij bleef het. Nou zijn veel spelers bang dat ze op hun kop krijgen van hun partner als zij niet met de door hem geboden kleur uitko men en daarom kwam W dus telkens braaf met harten uit. Die ging dan via de twee en de vrouw naar het aas. Z telde acht vaste slagen; vier in klaveren, twee in ruiten, een in Door Ruud van den Bergh harten en een in schoppen. Maar door het 2Ha openings bod van O kon hij er bijna zeker van zijn dat hartenheer ook wel bij O zou zitten. De negende slag zou dus uit harten kunnen komen als hij nog een harten uit N zou voorspelen. Aldus ge beurde en 3SA kwam binnen. Ton de Jong uit Engelen be sloot de Oosthand op voorhand te passen. Hij vond het kwets baar tegen niet kwetsbaar met zeven magere puntjes niet aan trekkelijk zijn hartenlengte te laten horen; dat zou misschien in een volgende beurt nog kun nen. Z opende ISA, N bood 2SA en weer werd het contract 3SA voor Z. W kwam uit met schoppen en de boer van O hield die slag. De volgende schoppen werd weer in Z gedoken en in W genomen, maar de derde slag was voor schoppenaas. Z incasseerde eerst twee klaverenslagen en daarna zijn twee ruitenslagen in de hoop dat als de ruitens 3-3 zouden zitten, hij met de vierde ruiten van N zijn negende slag zou kunnen maken. Helaas, W kwam in de derde ruitenronde aan slag en incasseerde nog twee schoppenslagen; een down. Met openkaarten is te zien dat Z na het schoppenavontuur zijn contract had kunnen maken door tweemaal harten van tafel te spelen, maar die aanwijzing had hij door de openingspas van De Jong. Een grappig spel uit dezelfde week was dit: DIAGRAM 2 Het is niet meer bekend hoe het volledige biedverloop was, maar dat is niet zo belangrijk. Toen N in zijn zoveelste bied- beurt 6K1 bood, werd dat na twee maal pas door W gedou bleerd. Er werd weer twee keer gepast en nu bood Z 6Sch om dat N tijdens het bieden zijn schoppens had laten horen. Na weer twee passen doubleerde O en nu bood Z 6SA dat door W weer gedoubleerd werd, maar nu volgden er drie passen. Achteraf bleek pas dat Z met veel geluk in het goede contract zat, maar ook hoe gelukkig hij dit afspeelde. Daarbij moet wel verteld worden dat hij van bei de op dat moment geen flauw benul had. W kwam uit met ruitennegen voor het aas van O en de vol gende ruiten was voor de heer. Schoppenaas, -heer en -vrouw werden gespeeld. Toen Z zag dat W niet meer bekende en zijn twee resterende ruitens wegdeed, dacht hij dat hij wel enkele slagen down zou gaan. Na hartenheer en -vrouw ging een kleine harten naar het aas en omdat O niet meer bekende, hij deed een klaveren en een ruiten weg, achtte Z zich defini tief kansloos. Dit was nu nog over met N aan slag: DIAGRAM 3 Op ruitenvrouw deden O en W respectievelijk een schoppen en een harten weg. Uit Z ver dween ook een schoppen. Maar op ruitenboer zat eerst O in de knoei. Hij deed klaverenvier weg en uit Z verdween schop pennegen. Nu was W aan de beurt. Die moest hartenboer vasthouden en toen werden de drie laatste slagen met klaveren gemaakt. Heel lang na afloop van het spel kwam de clou bo ven en toen zag Z het pas. Agenda: 4 oktober Cafédrive Bergen op Zoom; 5 oktober BC's Oosterhout en De Ridders Cafédrive Oosterhout. DIAGRAM 1 DIAGRAM 2 DIAGRAM 3 O gever 652 OW kw V 102 10653 AHV7 HV987 y 75 V92 965 N W O Z B3 HV8643 B84 104 A104 V AB9 AH7 B832 Z gever Nlem.kw. 4 V B8653 9832 V108 82 V A94 VB74 H753 N W O z B10765 V 10 A65 B942 AHV93 HV72 H10 A6 - V - VB H75 B10 y - -- V B8 -- N W 0 z V108 B94 93 y 7 - A6 Vandaag wordt de tweede ron de van de bondscompetitie ge speeld. Huissen, sinds dit sei zoen Heijting Huissen, is de competitie uitstekend begon nen. In de openingwedstrijd werd subtopper Priva de Lier met 12-8 verslagen. Het was een overwinning van het collectief, want bij Huissen verloor nie mand. Vooral de remises van Klaassen en Geert Berends te gen respectievelijk Foerman en nationaal kampioen Hans Jan sen waren bijzonder nuttig. De topspelers Baljakin en Mark Kemperman zorgden voor de overwinning. Na vandaag, waarin de wedstrijd tegen Dos- tal Wegenbouw Vorden op het programma staat, is duidelijk of Huissen zich weer in de strijd om de landstitel gaat mengen. A. Baljakin-R. Heusdens (Huissen-Priva 13-9-1997) 1. 32-28 20-25 2. 37-32 15-20 3. 41-37 10-15 4. 31-27 5-10 5. 36- 31 20-24 6. 46-41 17-22 7. 28x17 12x21 8. 41-36 21-26 9. 33-28 7- 12 10. 39-33 24-30 11. 35x24 19x39 12. 43x34 13-19 13. 44-39 8-13, 14. 49-43 14-20 15. 27-22 18x27 16. 31x22 10-14 17. 36-31 20-24 18. 31-27 24-30 19. 40-35 14-20 20. 35x24 20x40 21. 45x34 12-18 22. 34-29 9-14 Waarom niet het actieve 19-24x24? 23. 39-34 14-20 24. 43-39 2-7 (2- 8 29-23! 22-18 39-34!+) 25.28-23 19x17 26. 27-21 16x27 27. 32x23 7-12 Constructief spel voor zwart is er niet. Het is alleen maar verdedigen. 28. 50-44 11-17 29. 44-40 6-11 30. 47-41 4-9 31. 41-36 9-14 32. 38-32 3-9 33. 42-38 11-16 34. 40- 35 17-21 35. 36-31! 13-18 36. 35- 30 9-13 37.31-2712-17 38.23x12 17x8 39. 33-28 14-19 40. 29-23 19-24 41. 30x19 13x24 42. 23-18 1-7 43. 38-33 24-30 44. 28-23 30- 35 45.27-22 7-11 46.32-28 11-17 47. 22x11 16x7 48. 28-22 21-27 49. 22x31 20-24 50. 31-27 25-30 51. 34x25 35-40 52. 27-22 8-12 53.18-13 40-45 54.13-9 7-11 55. 9-412-17 56.4-1017x19 57.10x6 en zwart gaf het op. Voor Balja kin, die in 1990 zijn eerste com petitiewedstrijd voor Huissen speelde, was het op een totaal van 65 partijen zijn 50e over winning voor Huissen! M. Kemperman-V. Fridman (13-9-1997) 1. 32-28 18-23 2. 33-29 23x32 3. 37x28 13-18 4. 38-32 9-13 5. 39- 33 4-9 6. 44-39 17-22 7. 28x17 11x22 8. 41-37 6-11 9. 46-41 11- 17 10. 50-44 7-11 11. 43-38 1-6 12. 48-43 20-24 13. 29x20 14x25 14. 32-28 16-21 15. 31-26 11- 16(?) De strijd verscherpt zich. Een belangrijk alternatief was 21-27 37-31 9-14 en 19-23. 16. 37-31 10-14 17. 41-37 5-10 18. 37-32 2-7 19. 47-41 7-11 20. 41-37 14-20 21. 31-27 22-31 22. 36x27 9-14 23. 27-22 18x27 24. 28-23 19x28 25. 33x31 14-19 26. 38-33 12-18 27. 43-38 10-14 28. 49-43 3-9 29. 33-28 Zonder vrees voor 17-22? 26x17 22x33 38x29! 11x2229-24!+. Zwart be gint nu een avontuur, waarvan de afloop onvoorspelbaar is. Achteraf bezien was 20-24 nu verstandiger geweest. 29... 18-22? 30. 38-33 13-18 31. 34-29 20-24 Hier kwam het kr om ogende 19-24 sterk in aan merking. Vermoedelijk heeft wit dan niet beter dan 35-30. 32. 29x20 15x24 33. 39-34 14-20 34. 43-38 8-12 35. 34-30 25x34 36. 40x29 20-25 37. 29x20 25x14 38. 35-30 14-20 39. 30-25 9-14. Iets beter is 20-24, maar na 44- 40 9-13 33-29 24x33 28x39 21-27 (19-24 32-27) 32x21 16x36 25-20 zijn alle kansen aan wit. 40. 44-39 20-24 41. 39-34 21-27 42. 32x21 16x36 43. 26-21 17x26 44. 28x8 26-31 45. 37x26 36-41 46. 8-2 41-47 (11-16 42-37 33- 29+, of 18-23-29 38-33 42-37+) 47. 2x16 24-30 48. 33-39 30x39 49. 25-20 14x25 50. 29-24 19x30 51. 38-32 47x27 52. 16x7 30-35 53. 7-2 en zwart gaf het op. Een prima overwinning. Het is deze week precies een jaar geleden dat Jannes van der Wal overleed. Uit zijn boek Mooi Slagwerk het volgende probleem ter oplossing. Hoe wint wit? Vandaag om half twee barst in Tilburg het geweld geluidloos los in het Fontys schaaktoer nooi. Voor het tweede jaar heeft de stichting van Hoge scholen in Zuid-Nederland een prachtig veld van jonge scha kers bijeengebracht die het mo gen opnemen tegen een verte genwoordiger van de gevestig de orde. Ditmaal niemand min der dan Kasparov zelf. Met een gemiddelde rating van 2667 valt het toernooi in categorie 17. Op papier de grootste kansheb bers zijn behalve Kasparov, met zijn torenhoge rating van 2820, Kramnik (2770) en Sjirov (2700). Kasparov is 34 jaar en daarmee gemiddeld zo'n 12 jaar ouder dan zijn pupillen. Jeroen Piket (28) past eigenlijk niet meer in de bankjes maar hij moet zijn, met Gelfand gedeelde, eerste plaats verdedigen. Voor Neder land is verder alleen Tilburger Loek van Wely ter plaatse. Bei den zijn door hun onderlinge match in Monaco lekker inge speeld en Loek heeft er zoveel vertrouwen in dat hij zichzelf op 8 uit 11 ziet eindigen. Een hele andere voorbereiding kende Kasparov. In Argentinië gaf hij enkele simultaans waar onder een tweerondige kloksi- multaan aan zes borden tegen het Argentijnse olympiade team. Zo'n zware tegenstand kan een simultaangever ver schrikkelijk opbreken, zo niet Door Theo Hommeles Kasparov. Enkele partijen maakte hij snel remise en op de andere legde hij zich geheel toe. Kasparov - Panno Oscar Panno is een grootmees ter die inmiddels de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt zal hebben. Zijn eerste grote ver richtingen dateren van midden jaren vijftig. 1. d2 d4 Pg8-f6 2. c2-c4 e7-e6 3. Pbl-c3 Lf8-b4 4. Ddl - c2 Oa3 Lb4xc3+ 6. Dc2xc3 b7-b6 7. Lcl-g5 c7-c5 8. e2 e3 d7-d6 9. d4xc5 b6xc510. OO Pf6 - e4 Dc3 d3 Pe4xf2 Wint zwart na melijk een stuk met 11... Pxg5 dan levert hij dat direct weer in door het antwoord 12. h4. Maar toegegeven, de zetten van Kasparov zien er uit als die van een beginner. 12. Lg5xd8 Pf2xd3+ 13. Lflxd3 Tf8xd8 14. Ld3 -c4 d6 - d5 15. c4xd5 Lc8 - b716. Pgl - e2 Pb8 - d7 Zwart kan zijn pluspion niet be houden en had misschien voor zichtig 16... Pa6 moeten spelen. De tekstzet laat de witte pion wel erg ver komen. 17. d5xe6 Lb7xe4 18. e6-e7 Ik denk dat Panno dit niet had zien aankomen 16. Td8-e8 19. Tdlxd7 f7- f6 20. Pe2 - g3! In een simultaan gebeuren re gelmatig ongelukjes maar hier is er van opzet sprake. 11. De oude Argentijnse groot meester had misschien ver wacht de e-pion snel te kunnen afpakken. De wereldkampioen zal hem echter lang genoeg be zig houden om er een andere pion voor in de plaats te verove ren. 20. Le4-g6 Te gevaar lijk ware 20... Lxg2 21. Tgl Lh3 22. Tc7 Kf7 23. Pe4! 21. h2 - h4! h7 - h6 22. h4 - h5 Lg6 - h7 23. Thl - h4 Ruim baan voor de to ren. 23.Kg8 - f7 24. Th4 - c4 Te8xe7 25. Td7xe7+ Kf7xe7 26. Tc4xc5 Ke7-d6 27. b2-b4 Ta8 e8 28. Kcl-d2 Te8-e5 29. Tc5xe5 Kd6xe5 30. a3-a4 De vrijpion op de damevleugel gekoppeld aan de vastgelegde zwarte pionnen aan de andere kant garanderen wit de winst. 30. Lh7-g8 31. b4-b5 Lg8 - b3 32. a4 - a5 Lb3 - c4 33. b5 - b6 a7xb6 34. a5xb6 Lc4-d5 35. e3-e4 Ld5-b7 36. Kd2-e3 Lb7-c6 37. Pg3-f5 Lc6xe4 38. g2-g4 Nauwkeurig gespeeld. Nu zelfs rommelen met f6-f5 niet meer kan gaf zwart het op. Kasparov won het evenement met 8,5 uit 12. Hij verloor slechts een partij. Een dergelij ke score, maar dan uit 11 ron den, zal in het Fontystoernooi zijn doel zijn. U kunt t/m 9 oktober de par tijen dagelijks van nabij mee maken. Aan het Reitseplein 1 in Tilburg wijzen de borden u de weg. Zoals altijd is er des kundig commentaar. De rustda gen zijn op 1 en 6 oktober, de toegang is gratis en de partijen beginnen om half twee. Op in ternet raadplege men voorts www.lostcity.nl/chess/fontys. t

de Stem | 1997 | | pagina 33