Demotivatie rechters alamiteit' 'Artsen slordig bij herhalingsrecepten' 'Als-ie nu nog een ongeluk had gehad' Touringcar gewild voor drugssmokkel 'Vlucht ruimtesonde gevaar voor wereld' NS experimenteren met snelle trein Boosheid over snelle plaatsing asielzoekers Journalisten duiken onder A2 ESTEM BINNENLAND A3 Harm deken advocatenorde 000 0 o Qoo Baantjer wint de Gouden TeleVizier-ring Ontuchtige huisarts moet geld geven aan slachtofferhulp Jos, Fons en Bets nu op video! Willy Wortel politie te slim af SEPTEMBER 1997 >ot-Brittannië en Ierland ;tig weer. In de nacht en ege ochtend plaatselijk mist mogelijk hardnekkige be. king. Verder flink wat zon le loop van het weekeinde in and toenemende bewolking if en toe regen. Middagtem. atuur van 15 graden in be. kte gebieden tot circa 20 in nige streken. gië en Luxemburg: Fraai en og weer met veel zon. In de ht en ochtend kans op enke- nistbanken.' Middagtempe- uur rond 20 graden. 3rd- en Midden-Frankrijk; rhoudend rustig en zonnig :r. In de nacht en ochtend r en daar mist. Warm met xima veelal tussen 23 en cir- !6 graden. d-Frankrijk: Rustig en og weer. In de nacht en ege ochtend kans op mist ■der veel zon, in de Pyre- en soms wat meer bewol- g. Aanhoudend zomers :m met maxima tussen tus- 25 en bijna 30 graden, ■tugal: Tamelijk bewolkt en iral zaterdag in het zuiden tijd tot tijd veel regen, mo- ijk ook onweer. Middagtem- atuur afhankelijk van het tal opklaringen tussen 20 16 graden. inje: Vrij veel bewolking en ral in het zuiden fikse re- i- of onweersbuien. Met na- zaterdag kan veel neerslag len. In het noordoosten is minder bewolkt en buiig en nt ook geregeld de zon door. xima van ruim 20 graden gs de Golf van Biskaje tot :a 28 graden met zon in het den. ïarische Eilanden: Nu en zon, maar vooral zondag kans op enkele regen- of jveersbuien. Middagtempe- uur ongeveer 27 graden, llorca en Ibiza: Zonnige pe len, maar ook een kleine is op een bui. Middagtempe- uur ongeveer 27 graden, ië: Droog en veel zon, af en enkele wolkenvelden. Mid- itemperatuur ongeveer 25 den. ekenland en Kreta: Zonnige ioden en meest droog, op de lische zee waait eerst een /ige noordenwind. Middag- iperatuur van circa 21 gra- rond de Egeische Zee tot 25 atselijk in het westen, itsland: Rustig en overwe- id zonnig najaarsweer met le nacht en ochtend plaatse- mist. Middagteiïipëratuiir zon ongeveer 20 graden, in Rijndal enkele graden ho- itserland: Droog en veel in het noorden soms wat ken. In de nacht en ochtend atselijk mist en nevel. Mid- ftemperatuur met veel zon ;eveer 22 graden, itenrijk: In Vorarlberg en ol wat wolken. Droog. Mid- (temperatuur iets onder de graden in bewolkte gebie- in het zuiden met zon ruim graden. tipaj 'paorj 'uappjw ubpJoB Wd I I ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1997 woningen (anp) - Huisartsen ün vaak slordig bij het ver dekken van herhalingsre- epten. Zij laten het uit drijven daarvan te vaak lïer aan de assistent en ma- ,en hierover geen goede af braken. Daardoor staat soms Ju verkeerde hoeveelheid op ,et recept en zijn aanwijzin- a voor het gebruik ondui- lijk of zelfs afwezig. Bat concludeert huisarts F. Dij- iers in zijn proefschrift waarop hij op 8 oktober promoveert aan de Rijksuniversiteit Groningen. Dijkers heeft zijn praktijk in Maasdam en is als huisartsenop leider verbonden aan de Er asmus Universiteit in Rotter dam. Volgens Dijkers zijn de gecon stateerde fouten gelukkig nooit van ernstige aard. Maar hij vindt wel dat de 'herhalingsreceptuur' ten onrechte weinig belangstel ling van huisartsen heeft. Zij zouden hierover duidelijker af spraken moeten maken met hun assistent. Bovendien vindt Dij kers dat de huisarts patiënten die langdurig herhalingsrecep ten krijgen, minimaal één keer per jaar op controle moeten roe pen om te bezien of voorschrij ving van dat medicijn nog wel juist of noodzakelijk is. De promovendus stelt wel vast dat herhalingsrecepten uit oog punt van tijdbesparing onmis baar zijn in de huisartsenprak tijk. Patiënten die langdurig de zelfde medicijnen gebruiken, hoeven daardoor niet meer tel kens op het spreekuur te komen, maar kunnen telefonisch om een herhalingsrecept vragen. Vooral de anti-conceptiepil wordt veel vuldig via een herhalingsrecept uitgeschreven, evenals kalme ringstabletten, slaapmiddelen en hartmedicatie. Dijkers volgde in 1993 het voor- schrijfgedrag van zeven huisart sen in de gemeente Oud-Beij er- land. Een derde van het aantal uitgeschreven recepten bleek een herhalingsrecept te zijn. Daar mee zaten deze huisartsen dui delijk onder het landelijk gemid delde van 42 procent. Dijkers verklaart dit uit het feit dat de bevolking van deze gemeente ge middeld genomen vrij jong is. Opvallend was dat Dijkers voor al fouten aantrof in de herha lingsrecepten die de assistent namens de dokter had uitge schreven. Een derde van deze re cepten bevatte een fout, tegen over veertien procent van de re cepten die de dokter zelf had uit geschreven. ta onze verslaggever Utrecht - „Als een functie bij de rechterlijke macht niet meer aantrekkelijk is voor toekomstige eerste klas juris ten, dan is de schade aan onze samenleving niet meer te overzien. En als er ook bij de huidige rechters demotiva tie optreedt, is dat een calamiteit." De landelijk deken van de Orde Advocaten heeft gisteren op de jaarvergadering in Utrecht gewaarschuwd tegen het drei- verlies aan capaciteit en kwaliteit bij de rechterlijke t in Nederland. Luidt de deken de noodklok? Vognet niet," sprak mr. J. Huy- decoper voor een gehoor van eni- [e honderden advocaten. „Ik loop dat tijdige signalen ertoe mimen bijdragen, dat er wordt lijgestuurd." lok de voorzitter van de Neder- andse Vereniging voor Recht spraak, de Arnhemse gerechts- ïofpresident mr. L. van der Weij, onlangs gezegd dat 100 miljoen gulden aan extra midde- in nodig is om de kwaliteit van ((rechtspraak op peil te houden. Deken Huydecoper signaleerde diverse knelpunten. Zo is het in- ïen van rechters relevant la- dan het inkomen dat topju- tisten elders kunnen verdienen. ■Er zijn nog geen tekenen dat het (intrekken van goede rechters lieronder lijdt, maar het is struisvogelpolitiek om te denken dit zo zal blijven," aldus ïuydecoper. re knelpunten die de capa citeit en kwaliteit van het rech- ke werk in gevaar brengen, tijn de invoering van de 36-urige •erkweek; de invoering van nieuwe wetgeving, die de werk tak verhoogt; het opleggen van beperkingen aan de functie van techter-plaatsvervanger, waar door de meeste advocaten daar waarschijnlijk voor zullen be- O O D o^O o0 o, - - OcoQoj _<©-o Oo0Q o O )Oo O O O t O-O lo0o Hilversum (anp) - De Gou den TeleVizier-ring gaat dit jaar naar de politieserie Baantjer. De Ring wordt al sinds 1964 toegekend aan de makers van het populairste televisieprogramma en is de meestbegeerde publieks prijs in omroepland. Voor het eerst dit jaar kon tien lezers van andere om roepbladen dan dat van de AVRO meestemmen. Hon derdduizend kijkers stuur den het stembiljet in. Baan tjer liet de NCRV-program- ma's Villa Felderhof (praat- Programma waarbij de gas ten logeren in een Zuid- Brans landhuis) en Blik op de Weg (waarin de verbor gen camera wegpiraten be trapt) achter zich. Baantjer-vertolker Piet Ro mer ontving de onderschei- dmg tijdens het rechtstreeks uitgezonden 32e Gouden leleViziergala uit handen 'an de Amerikaanse comé dienne Ruby Wax. Voor de acteur was het de tweede keer dat hij die gang maak te. In 1964 won hij, toen als zoon van Stiefbeen, ook al de eerste Ring. (ADVERTENTIE) De beste beurs 'oor studie en beroep 19 Q 7 1 °kt°ber Openingstijden: yy' Jaarbeurs 09.30-17.00uur Utrecht (vrijdag tot 18.00 uur) danken. De advocatuur heeft in middels ook de elektronische snelweg ontdekt, zo bleek giste ren tijdens de jaarvergadering. Advocatenkantoren kunnen zich nu aansluiten bij een communi catienetwerk dat de naam 'Balie- Net' heeft gekregen. Het digitale net is alleen beschikbaar voor advocaten en wordt door strenge toegangsprocedures en techni sche barrières afgeschermd. Minister Sorgdrager van Justitie vindt honorering van advocaten volgens een systeem van no-cu- re-no-pay in bijzondere gevallen bespreekbaar. Daar moet dan wel een wettelijke basis voor ko men. Dat zei de bewindsvrouw op de jaarvergadering. Amerikaanse praktijken wijst zij echter nadrukkelijk van de hand. Daar wordt dit systeem op grote schaal onder andere toegepast bij schadeclaims voor persoon lijk letsel. De beloning loopt op tot wel 50 procent van het resul taat. Dat past volgens de minis ter niet in de Nederlandse rechtspraktijk. Op beperkte schaal kan het in Nederland wel, meent Sorgdra ger. De advocaat spreekt dan met zijn cliënt af alleen te declaren bij een gunstig resultaat. De ho norering moet dan redelijk zijn en niet bepaald worden door de advocaat en de hoogte van het bedrag dat hij voor zijn cliënt heeft binnen te halen, aldus de minister. De minister maakte verder be kend dat zij de komende jaren een bedrag van rond de 1 miljoen gulden beschikbaar stelt voor de aansluiting van de sociale rechtspraktijk op de elektroni sche snelweg. Tenslotte wees zij erop dat ook zij vindt, dat er honderden miljoenen guldens nodig zijn om de rechterlijke or ganisatie te moderniseren. Die investeringen moeten er in een volgende kabinetsperiode ko men. Begin volgend jaar legt ze haar plannen op tafel. „Ik hoop ook zelf in een volgend kabinet daaraan uitvoering te kunnen geven," zei Sorgdrager. Almelo (anp) - De rechtbank in Almelo heeft gisteren de 57-jarige huisarts R.F. uit Al melo veroordeeld tot het stor ten van 10.000 gulden in de pot van het Landelijk Bureau Slachtoffer Hulp in Utrecht. Verder heeft hij zes maanden voorwaardelijk gekregen. Tegen de man was wegens seks met twee vrouwelijke patiënten een voorwaardelijke gevangenis straf van een jaar geëist. De rechtbank legde de man de boete op, zodat hij kan voelen dat hij fout zat. Verder achtte de rechter de straf een gebaar tegenover de slachtoffers. De ontucht vond plaats in 1992 en 1995. Toen de zaken aan het licht kwamen, leg de de verdachte zijn praktijk neer. De vrouwen zochten hulp bij de huisarts in verband met psychische problemen. F. zou geen weerstand hebben kunnen bieden aan de vrouwen, die ver liefd op hem waren geworden. De vereniging Slachtofferhulp Nederland is volgens een woord voerder blij met het geld, maar vindt directe genoegdoening voor de slachtoffers veel belangrijker. „Wat ons betreft hoeft de rechter in zo'n geval de dader niet auto matisch te veroordelen tot een storting in onze kas," aldus de zegsman. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Die agent vroeg me eerst of Eric mijn zoon was. Daarna vertelde hij me dat Eric was neergestoken. We zijn zo snel mogelijk naar het ziekenhuis gereden. Daar zaten Corné, Ed win en Sjak op de EHBO-afde- ling te wachten. Ik vroeg ze of Eric er erg aan toe was. Ze wis ten het niet. Het was maar een gaatje van twee centimeter diep, dacht één van de jon gens." „Toen we een uur later door een ziekenbroeder naar boven wer den gebracht, zei hij dat we er niet te licht over moesten den ken. Weer een paar uur later, om een uur of acht 's ochtends, kwam de chirurg die Eric be handelde, naar ons toe. 'U moet maar nergens meer op rekenen', zei hij." Op 5 april 1996 - twee dagen nadat Eric op de operatietafel was bezweken - gaf de dader zichzelf aan. Dat was voor Harry 'een enor me opluchting'. Van de eerste tot de laatste minuut volgden hij en Riet de rechtszaak waar in de 19-jarige Bredanaar op 29 juli van dit jaar door het Ge rechtshof in Den Bosch tot zes jaar celstraf werd veroordeeld. „Erics dood is zo zinloos, dat is eigenlijk nog het ergste van de hele zaak. Hij was vrachtwa genchauffeur. Dus als-ie nu nog een ongeluk had gehad. Nu ligt het anders. We zullen het ge zicht van de dader nooit kun nen vergeten. Ons leven is ver woest." Ook het dagelijkse bestaan van Erics stapvriend Sjak (30) is door de dood van zijn collega danig beïnvloed. Af en toe, vooral vlak na de steekpartij, knaagde het 'schuldgevoel'. „Dan dacht ik regelmatig: 'Waren we maar een half uurtje later uit die friettent weggegaan. Hadden we daar maar op de taxi ge wacht. Waren we maar in Zun- dert gaan stappen.' Maar die dingen bedenk je altijd achter af." Net als aan Erics ouders werd ook aan Sjak en Edwin (24) ge vraagd of ze over Erics dood met ondersteuning door slacht offerhulp-medewerkers wilden verwerken. „Ik heb een keer een praatje met die mensen gemaakt," zegt Edwin. „Ze beloofden me toen, Het graf van Eric van Mieghem dat ze met me mee zouden gaan naar de rechtszitting, maar daarna heb ik nooit meer wat van ze gehoord. In het. begin overheersten bij mij de wraak gevoelens tegenover die man die Eric had gestoken. Maar langzamerhand bekijk ik het FOTO DE STEM/DICK DE BOER weer nuchter. Als ik bijvoor beeld voor eigen rechter zou spelen, word ik daarvan uiter aard zelf de dupe." Grave (anp) - De gemeente Grave is woedend op het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA), omdat er veel eerder asiel zoekers zijn geplaatst in een leegstaande kazerne dan de bedoe ling was. Ook de omwonenden hebben verontwaardigd en emo tioneel gereageerd. (ADVERTENTIE) Het gemeentebestuur is overval len, zegt burgemeester dr. P. Ze- lissen. „Er was een zorgvuldige proce dure uitgestippeld om Grave voor te bereiden op de komst van de asielzoekers. Daar is nu in één keer door het COA een streep door gehaald." De inspraakprocedure was nog niet afgerond en de gemeente raad moet nog instemmen met de inrichting van het nieuwe asiel zoekerscentrum. Het zou 6 okto ber in de raad aan de orde ko men. Volgens plan zouden de vluchte lingen medio volgende maand in Grave arriveren. Een eerste groep van 140 asielzoekers kwam volgens de burgemeester echter volkomen onverwachts al donderdagmiddag aan en de rest volgt dit weekeind. „Er was sprake van een demo cratisch proces. Het COA heeft dat doorkruist. Het meest verve lende is dat het gemeentebestuur daardoor aan gezag heeft inge boet. Ik begrijp dat het COA met de handen in het haar zit, maar dit is heel slecht," aldus burge meester Zelissen. Een woordvoerder van het COA zegt dat de versnelde ingebruik name van het centrum noodza kelijk was wegens de enorme toestroom van vluchtelingen. ook bekend al" 't Benkske: iedere week te zien bij TV8, maar op veler verzoek de leukst^ 10 avonturen nu ook op video. Wat moe» u doen? Maak f 29,95 over op bankrekeningnummer 47.06.56.123, t.n.v. TV8 o.v.v. uw naam en volledige^ De video wordt u dan zo [mogelijk toegestuurd. Veldhoven - Touringcar-bedrijven wor den vaak gebruikt voor het transport van drugs en andere smokkelwaar. Daar is directeur T. van Gerwen van reisbu reau/busonderneming Van Gerwen in Veldhoven van overtuigd. Deze week werden door oplettendheid van personeel bij Van Gerwen twee koffers met 100.000 xtc-pillen (straatwaarde 2,5 mil joen) gevonden, die voor transport naar Ben- idorm in Spanje waren aangeboden. „Natuurlijk brengen criminelen niet voor 2,5 miljoen xtc naar een reisbureau als ze niet enige zekerheid hebben dat zoiets succes heeft," erkent de directeur. „In ben er dan ook zeker van dat de truc in het algemeen best vaker wordt uitgehaald en dat het ook lukt." Van Gerwen erkent ook, dat personeel bij reis/busondernemingen, zoals hostessen en chauffeurs, in verleiding kan komen om een oogje dicht te knijpen. Het gaat bij een klei ne drugssmokkel immers soms al om miljoe nen guldens. „Personeelsleden riskeren zwa re gevangenisstraffen als ze betrapt worden. Het is ook in het belang van de ondernemer zelf om aangeboden bagage goed te controle ren, want je bus wordt in beginsel in beslag genomen en de goede naam van de zaak staat op het spel." Degene die bij Van Gerwen de koffers met xtc afleverde, had slimmer te werk kunnen gaan, meent de directeur. De nog onbekende verdachte bracht maandag twee ongelabelde koffers naar de bus, dre op het punt stond om van de opstapplaats in Geldrop naar Spanje te rijden. Hij vertelde dat hij de koffers bracht voor iemand die ze vergeten was. „De koffers hebben even in de bus gestaan, om- Een gek plaatje was dat, in de krant van gisteren, van dat vliegveld in zee. Zo zou het er inderdaad uit kunnen zien, op die ene windstille dag die zich eens in de vier jaar op de Noordzee voordoet. Want waaien doet het natuurlijk op zee en fikse delen van het jaar niet zo'n beetje ook. Dan ziet zo'n stuk be ton er toch wat grimmiger uit, zeker als er slagregens, mist en ander ongemak dat we onder de verzamelnaam Hollands weer kennen, aan worden toegevoegd. De ingenieurs zullen ongetwijfeld rekening gehouden hebben met stijgende zeespiegels en inklinkende bo dems, eb, vloed en springtij, maar dan nog lijkt zo'n ei land me een vorm van hoogmoedswaanzin. Men gaat er vanuit dat voor het veiligstellen van de be langen van de luchtvaart letterlijk geen zee te hoog te gaat. Het bouwen van zo'n luchtkasteel duurt misschien nog wel langer dan de wereldvoorraad kerosine strekt. Zou Schipbreuk een leuke naam zijn voor zo'n eiland? MERIJN Utrecht (anp) - De wereld loopt onaanvaardbaar grote risico's door de vlucht van de Amerikaanse ruimtesonde Cassini, die op 13 oktober vertrekt naar Saturnus. De sonde heeft 34 kilo plu- tonium-238 aan boord, dat 275 maal gevaarlijker is dan het 'ge wone' plutonium-239. Dit stelt een groep medici, vere nigd in de Nederlandse Vereni ging voor Medische Polemologie (NVMP). De Cassini gaat van Sa turnus foto's maken en metingen verrichten. De sonde zal verder de sloep Christiaan Huygens uit zetten naar Titan, een maan van Saturnus. De energie van de sonde wordt geleverd door 34 kilo plutonium- 238. De radioactiviteit van dit spul is 275 maal sterker dan het plutonium-239 dat in atoombom men werd gebruikt. De NVMP spreekt van een ge vaarlijke missie van de Cassini. Ten eerste kan er bij de lancering wat misgaan, zoals in 1986 bij de Challenger, waardoor er pluto nium vrijkomt. Ten tweede vliegt Cassini niet rechtstreeks naar Saturnus, maar via Venus. In 1999 vliegt de sonde terug in de richting van de aarde en zal dan door de zwaartekracht zoveel snelheid maken dat hij naar Sa turnus wordt gezwiept. De Cassini zal op vijfhonderd ki lometer hoogte en met een snel heid van twintig kilometer per seconde langs de aarde razen. Een kleine afwijking kan er vol gens de medici voor zorgen, dat de ruimtesonde als een meteoor in de dampkring verbrandt en dat het plutonium in kleinje deel tjes in onze atmosfeer terecht komt. Volgens de artsen is dat een grote hoeveelheid. Een tiende micro gram plutonium-238 veroorzaakt, al longkanker. „Zo'n gezond heidsrisico mogen we onder geen' enkele voorwaarde lopen," aldus1 de vereniging. Amsterdam (anp) - De journalisten Stella Braam en Mehrrief Ülger zijn deze week ondergedoken wegens de op handen zijn de publicatie van hun boek 'Grijze Wolven. Een,?oektocht naar Turks extreem-rechts'. Twee in Nederland wonende topmensen van deze fascistoïde organisatie hebben Braam en Ülger met de dood bedreigd. De politie heeft hen aangeraden tijdelijk een schuiladres te zoeken. Aan dat advies hebben ze noodgedwon gen gehoor gegeven. Ulger is tijdens het onderzoek al een keer de loop van een een pistool tegen zijn nek gedrukt. De journalisten leggen in hun boek, dat dinsdag in de winkels ligt, de werkwijze bloot van de aan de nationaal-socialistische partij MHP ge lieerde 'jeugdbeweging'. De Grijze Wolven proberen sinds enige jaren een onschuldig imago op te bouwen nadat zij eind jaren zeventig, be gin tachtig door gewelddadige acties tegen met name linkse Turken en Koerden in de publiciteit waren gekomen. In hun boek ontmaskeren beide onderzoeksjournalisten dat onschuldige imago. Utrecht (anp) - De supersneltrein Thalys klieft komend en vol gend weekeinde door de nacht op het traject Amsterdam-! Utrecht. De meeste spoorwegovergangen en het station Maars- sen worden afgesloten. De Nederlandse Spoorwegen gaan uit proberen wat er gebeurt als de trein met tweehonderd kilome ter per uur over slappe bodem raast. Nooit eerder werd er in Neder- 2005 de hogesnelheidstrein (HST): land met zo'n snelheid op een oud naar Keulen en Frankfurt gaat; 584 14 85 dat we wilden kijken of er toch nog iemand kwam opdagen. Toen dat niet het geval was, zijn ze naar de Veldhovense politie gebracht en daar werd de xtc gevonden." „Een koffer moet per se een label hebben en de naam en adres op een label moeten over eenstemmen met de namen en adressen op de reizigerslijst," zegt Van Gerwen. „Wij con troleren dat ook. Koffers met labels die niet kloppen, laten wij soms zelfs openmaken door de eigenaars. Misverstanden zijn bij ons zo goed als uitgesloten, omdat wij ook als reisbureau optreden. We hebben alles in één hand. Zo beschikken wij over de beta lingsafschriften van onze passagiers. Bij touringcar-bedrijven die honderden mensen en een massa bagage per dag vervoeren, is de controle waarschijnlijk minder goed, mak kelijker te omzeilen en kunnen er eerder misverstanden ontstaan." spoor gereden. De NS Railinfra- beheer wil proefondervindelijk vaststellen wat de trillingen van de trein bij dergelijke snelheden aanrichten aan het bestaande spoor. Ir. R. Jasker, verantwoordelijk voor de veiligheid bij de proefne ming, garandeert dat de trein niet zal ontsporen en dat ook het spoor of de bovenleiding niet worden vernield. „Zover laten we het natuurlijk nooit komen. De volgende och tend moeten er weer treinen over het traject rijden. De kans op ontregeling van de dienst is heel klein," aldus Jasker. De deskun digen van de NS zeggen dat de omwonenden niets van de trillin gen zullen merken. De Thalys is lichter en stiller dan de gewone treinen. De proef is vooral bedoeld om ge gevens te krijgen over de gevol gen voor de spoorbaan. Als in rijden, moet het traject dagelijks snelheden van tweehonderd kilo meter per uur kunnen verdragen. De grond tussen Abcoude en Maarssen bestaat voor een deel uit zachte klei en veenlagen. An ders dan bij de HST-Zuid naar Brussel, waar voornamelijk over zandgrond wordt gereden, baart de slappe bodem tussen Amster dam en Utrecht de NS zorgen. In juni is al proefgereden met een snelheid van 160 kilometer per uur. Komend weekeinde wordt de snelheid opgevoerd tot 180. Begin oktober wordt de kritische snelheid van tweehonderd kilo-: meter per uur bereikt. Langs het traject is een reeks: meetapparatuur aangebracht. Op vier plaatsen tussen Abcoude en Maarssen wordt de maximum-i snelheid bereikt. Dat vraagt heel wat stuurmanskunst, want het bochtige traject is lang niet over al geschikt om zo hard te rijden. Zwolle (anp) - Een technische wonderboy van zeventien uit Zwolle heeft de politie deze week flinke hoofdbrekens bezorgd. De knaap werd door de politie klem gereden, toen hij 80 kilometer per, uur reed. Hij moest onder begeleiding van een motoragent naar het bureau rijden. Tijdens de rit kon de brommer opeens niet harder dan 40. Ook van een nadere inspectie van de brommer werden de agenten niets wijzer. Toen ze de tweewieler uit elkaar dreigden te halen om te zien wat er aan de hand was, liet Willy Wortel zijn uitvinding zien. Onder het zadel van de opgevoerde brommer had hij een afstandsbe diening gemonteerd, waarmee hij de snelheid kon regelen. Op de rol- lertestbank bleek dat de brommer 110 kon rijden. De uitvinder gaat op de bon.

de Stem | 1997 | | pagina 3