aar ase! Provinciale droom 'Vreemde vogel' Jens Krol superkweker inderen rwijs!" wm HÉ JA, DAT KEN I r school IJ wast'r mee weg oor *?vee vaut de sSTEM ZEELAND C5 o Centrum Nederland 121/2 M ïfort. LjT meest opmerkelijke be- j richt in de kranten van de afge- lopen weken was voor mij het nieuws dat het provinciebe Blindganger Niet van alle markten thuis Op de centen R.K.-KERKDIENSTEN P.C.-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN K!_ Twee vrienden 1BER 1997 Xi; I I I I I ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1997 lerwijs en bestrijding van het tot de belangrijkste taken van de ven en één op de vijf mannen in kt. Miljoenen kinderen krijgen handicapte kinderen in de i de minste kansen. Centrum Nederland voor hen J Uw hulp is dringend nodig. In u graag verstrekt. Issaulaan 5, 1075 AH Amsterdam I i Lima the living planei campaign •t Wereld Natuur Fonds in Zeist. fen, draai- vouw- en 1001 kastaccessoires jaar Ischuifdeurkasf met combi-element 37. stuur van Zeeland denkt over I gratis openbaar vervoer. Let wel, het zijn nog maar frivole dromen. Volgens de krant lig gen er absoluut nog geen con crete plannen. Aanleiding voor de overwegingen is een memo I nit België, waar in de stad Has selt een dergelijk experiment al een tijdje loopt. De Vlamingen zijn lyrisch over de resultaten van hun project. In hun enthousiasme hebben ze ne boulevards aangelegd I voor wandelaars en fietsers! Het moet daar een vleesgewor den Utopia zijn in die stad zon der auto's. De bussen vervoeren vier maal zoveel passagiers als vroeger. .dis dat het resultaat is van rei zen zonder kaartje moet die score door de Zeeuwen over troffen kunnen worden, denkt men blijkbaar bij de provincie. vraag me echter af of het I aantal extra passagiers alleen maar afhankelijk is van de prijs van het buskaartje. Gelijk met het sluiten van de kassa heeft Hasselt immers haar lijnen en i bestemmingen aangepast. In- I dien dat in Zeeland gebeurt zou t een goede reden zijn om de I auto te laten staan. Vooralsnog staan de reistijden, aansluitin gen en wachttijden bij het openbaar vervoer in Zeeuws- \1aanderen bovenaan in de mopper-top-tien. En niet zonder reden. Mijn Ber gen op Zoomse vriendin ver trok met de bus van 17.30 u. vanaf het Stadhuisplein in Ter- I neuzen. Later hoorde ik dat zij 's avonds om 21.00 u. thuis ge- I komen was. Het zal nog wel even duren voor zij de reis naar Zeeuws-Vlaanderen weer on- derneemt. Met de auto sta ik i via de Liefkenshoektunnel I in vijftig minuten bij haar voor de deur. Als ik in procenten probeer uit te rekenen hoeveel tijd dat scheelt, duizelt het mij. Natuurlijk kan het openbaar vervoer in dit soort situaties de auto nooit evenaren maar dit verschil is wel zeer frappant. Met name de aansluiting via het veer Kruiningen-Perkpol- der op de intercity is een enorm struikelblok. Geen wonder dus dat mensen die de keus hebben in een geval als dit de auto ne men. In Hasselt wrijft het stadsbe stuur zich in de handen omdat door de afname van auto ge bruik de plannen voor een dure rondweg geschrapt kunnen worden; in Zeeuws-Vlaanderen zou het kostbare Duurzaam Veilig project de kast in kun nen. Dat zou ook alweer heel wat gemopper schelen! Reizigersorganisatie Rover stelt dat passagiers, die niet hoeven te betalen, niet zorgvul dig om zouden gaan met wat gratis is en is tegen het hele idee. Als ik de treinstellen zie waar een ploegje voetbalsup porters is uitgestapt heb ik niet de indruk dat de rijtuigen door hen met veel respect behandeld zijn, ondanks hun prijzige treinkaartje. Volgens Rover kiezen mensen op basis van tijd en gemak. Daar ben ik het hele maal mee eens. Het is een waanidee dat mensen in Zeeuws-Vlaanderen massaal voor openbaar vervoer zouden kiezen als het gratis zou wor den. Pas als er rigoureus aan frequentie, aansluiting en be reikbaarheid gewerkt wordt zullen er nieuwe reizigers ko men. En dan hoeft het niet gra tis; verplaatsen kost nu een maal geld. Daar tegenover staat, wie blijft zitten waar hij zit, komt nergens. Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Jeanette Vergouwen, Harold de Puys- seleijr, Eugene Verstraeten en Frank Deij. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips op- en of aanmerkingen belt u: 0115-45769. U kunt ook schrijven naar Postbus 145,4532 CG, Terneuzen. IN ANTWERPEN lijkt het rijden door de binnenstad op het invul len van een puzzel en als voetganger is het bijna niet doenbaar om veilig over te steken. De niet bewaakte oversteekplaatsen zijn al leen geschikt als je beschikt over een goede levensverzekering - voor de nabestaanden dan - en de zebrapaden met lichten leveren blijkbaar ook moeilijkheden op. Aan het begin van een van de zijstraten van de Groenplaats staan stoplichten en er is een zebrapad. Op de paal voor de voetgangers oversteekplaats hangt een bordje met de tekst Alleen voor blin den. Een puzzel op zich, want de zienden steken hier gewoon over als het licht op groen staat en de blinden kunnen het bordje niet lezen. Hier oversteken zou weieens een blindganger kunnen ople veren. (JV) VAN beroep doet hij iets met investeringen en financiële con structies. Om er voor te zorgen dat niemand te veel belasting betaalt. Want dat vindt hij zo wat het ergste wat iemand kan overkomen. De belastingdienst spekken als dat niet nodig is. Zondegeld, noemt hij dat altijd. Hij is dus een man die op de centen let, kun je wel zeggen. En hij kent honderden trucs die hij, tegen betaling uiteraard, best wel wil doorspelen. „Als je niet te veel wilt betalen moet je bij mij zijn. Ik ben van alle markten thuis," hoor je 'm vaak en tegen iedereen die het wil horen zeggen. In dat deel van Zeeuws-Vlaanderen moeten ondernemers het vooral van mond-tot-mond-reclame heb ben. Vorige week kreeg zijn grenzen- loos geloof in eigen kunnen en kermis een gevoelige deuk. Hij moest de treurwilg die achter in zijn tuin stond wat aftoppen. En de ladder die hij al zeventien jaar had staan en waarmee hij dat klusje wilde klaren beviel hem niet meer. Hij moest eigen lijk een A-ladder hebben, zeg maar twee ladders schuin tegen elkaar, die je niet tegen maar onder de boom kunt zetten. Hij had er op televisie al vaak ver lekkerd naar gekeken in een van die tuinprogramma's. In de winkel kreeg hij toch nog enige aarzeling. Zo'n laddertje kostte maar liefst zevenhonderd gulden. Dat geef je niet elke dag uit. Maar de wetenschap dat de aankoop hem nog vele jaren plezier zou geven, -als finan cieel adviseur dacht hij zelden aan de korte termijn - deed hem beslissen de ladder toch maar aan te schaffen. Nog vol van de aankoop maakte hij zijn buur man, die net op het moment dat hij zijn karwei wilde aanvangen over de schutting keek, trots deelgenoot van zijn nieuwe aanwinst. Hoewel hij niet be paald een hekel aan zichzelf had lag het doorgaans toch niet in zijn aard op te scheppen over de hebbedingetjes die hij zich kon permitteren. Maar dit lad dertje was wel zo fijn dat hij er niet over kon zwijgen. „Wat er dan wel zo mis was aan die andere ladder," wilde de buurman toch graag weten. Ja, dat was geen A-ladder natuur lijk, dommerik, hoorde hij zich zelf bijna zeggen. Maar dat laatste slikte hij in. De buur man haalde de oude ladder er bij, keek één tel, en vouwde de ladder open, precies in de stand zoals zijn nieuwe ladder erbij stond. Dat van die 'alle markten thuis' gebruikt hij de laatste tijd in zijn verkooppraatjes wat min der. (FD) ER zijn in Hulst ook nog ambte naren die niet voor zichzelf wer ken, maar zich ijverig inspan nen om de gemeentelijke finan ciën op te krikken. Dat merkte de Hulster juwelier en goudsmid Ger de Bruijn. Die kreeg een aanmaning in de bus omdat hij zijn baatbelasting niet op tijd had betaald. Het ging, zo meld de het gemeentelijk schrijven, om een nog open staand fors be drag van één cent! Binnen tien dagen betalen, dreigde de ge meente, die er ook nog eens een bedrag van een tientje 'aanma- ningskosten' bovenop zette. Het is wel duidelijk dat men in Hulst nogal op de centen zit. (EV) Zoals baasjes wel eens op hun hond gaan lijkengaan sommige vogelliefhebbers op den duur ken merken van hun gevederde vrienden vertonen. Bij sommige mensen neemt dat opmerkelijke vor men aan, zoals bij deze bezoeker aan een vogeltentoonstelling, nee, niet in Vogelwaarde, maar ge woon in Sint Jansteen. De vogels in hun kooien spraken van een 'vreemde vogel', foto wim kooijman Het dorp Hengstdijk is een vruchtbare bodem voor zonnebloemen. Dat bleek wel uit de resulta ten van een zonnebloemwedstrijd voor de kinderen van de plaatselijke St. Jozefschool. Van de 50 uitgedeelde zonnebloempitten waren er 26 uitgegroeid tot volwaardige zonnebloemen. De lengte varieerde van 1,50 meter tot 4,70 meter. Dit uit de kluiten gewassen exemplaar werd gekweekt door Jens Krol die daarmee de hoofprijs in de wacht sleepte. De aanmoedingsprijs ging naar de kweker van de kleinste zonnebloem, Martijn Durinck. foto wim kooijman fc Liep in de winkel van d'n Boerenbond, aoi'k eneens Herard vore mij staon. Niefsgierug istij nie, alleen weetij alles gjèrn en ij pelden mij dan ook bots aon toen tij zag dank meej'n zaksken zaod in mijn anden sting.,, Wa d'ijj gekocht Free? Ma'k's zien? Ne zak mee onkruidzaod nondeverdomme! Wat toeje daor nou mee?" Onkruidzaodsnooftij wijer lik as ne ruin die net zijn pook volgedronken èt, ifiuil nondekerdju, vuil! Ge wil toch zeker nie zeggen dagge da d'in ouwen of zet? Lel de wjèreld ist'r van vergeven en gij zouw't gao zaoien, wie ètta d'al geweten? Zaaide da nou echteluk Free? Nee toch? Zo zout enk't van ze leven nog nie gefreten!" Hou is Herard n'n elen goejen, braoven kloot, maor toent verstand uitgedeeld wier, stongtij, spijtug voor im oor, eel wijd van achteren! Oe zegge ze da d'ier? et zwart haorn uitgevonnen, maor t'wit wast'r toen wel al 'n week! riendeluk ist nie dank da zo zeg, maor ik deenk dank'm toch nie teveel afbreek. Lj oor'tus nogal in zijnen nek gezeekt en dan zijnk ook nie de lesten in zo'n geval, aas ik dochtDie gaomen zijn zakken 's vol doen! „Oezo, da vinde overal?" Broo3'fe. „Vuilzaod?" vroo'k nog 's, „kende gij dan enen boer dieta d'op zijn land èt? ee, nie om kapot te spuiten, maor vaneigen enen die atta voor't zaod zet?" Lie kendenij daor'm ook nie, maor wa kik'r mee most toen wïld'nij malgeree weten. ongen,zeej'k, „ge komt wel 's bij ons eeh en g'è wel's op d'n achterbuiten gezeten, an weette dammen maor 'n eel klein ofken èn en da ligt'r alt eel proper bij. a s ammel t'werk van Lewies, die doeta vreed gjèrn, eel wa liever as mij. Van smèrres tot saoves zouse staon kappen, maorjao op zo'n lapken grond! s n alfuurken mee eur kapperken overal last vlieg, dan is z'al twee keren rond. a toenk ik nou...voeld'm...stiekem vaneigen, dan esse weer werk en isse ketent.... vegoed schoon dagge da dan keu kopen eeh Free!" en ik docht: „Gij zit'r mee weg vent!" '-AV.UII, ièh,\ WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 9 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 10.30 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zat. 19.00 u. Verrezen Christus: zon. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zond. 9.30 u. Zondag 28 september GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: geen opgave ontvangen. Terneuzen: Opstandingskerk, 10.45 u. ds. A. Klap (HA). Zaterdag 27 sept. Opstandings kerk, 15 u. ds. A. Klap (HA) Zaamslag: hervormde kerk, 10 u. ds. A. de Haan (startdienst). GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. R. van der Wolf, 15 u. ds. J. Burger. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 10 en 15 u. ds. H. Mos- tert. Zaamslag: 9.30 u. ds. L. Leeftink, 16.30 u. ds. A. Souman. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10.00 en 15.00 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (Mavo school 'Het Rave lijn'): Ds. Goudswaard Terneuzen: (De Schakel) 10 u. dhr. T. van Nes. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9 u. ds. G. van de Wete ring. Retranchement: 10 u. dhr. W. Kruidenier. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. G. van de Wetering. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: (Vermaning) jaarlijk se Zeeuwse Buitendag. Goes: jaarlijkse Zeeuwse Buiten dag. Middelburg: jaarlijkse Zeeuwse Buitendag. Vlissingen: jaarlijkse Zeeuwse Buitendag. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (St.-Baafskerk), 10.30 u. ds. H. Valk (HA). Oostburg: (gereformeerde kerk), 10 u. ds. J. Riesenbos. Oostburg: (hervormde kerk), 10 u. ds. C. van Duinen (startdienst). CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (De Hoekzak) 10 u. Dhr. R. Bogaerts Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. Acker, tel. 0114-313167 WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. De Nijs (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. Jordens, tel. 0115- 618398. Aflevering 530 A. JURGGEBURTH UIT Hulst wil nog even terugkomen op het wijd verbreide 'lied' 'Een is Ene' uit voorgaande afleveringen. In 1942 op pensionaat in Mariëngaarde verblijvend zong zij deze - ondeugende - Een is een, ene god alleen. Ene Zaligmaker en anders geen. Twee is twee stenen tafelen. Als gebakken wafelen. Drie is drie patriarchen Abraham, Isaak en Jacobus. Vier is vier evangelisten, die de waarheid wisten. Vijf is vijf dwaze maagden, die de heer behaagden. Zes is zes kruiken wijn, die er op de bruiloft van Kana zijn. Zeven is zeven sacramenten, die krijg je zonder centen. Acht is acht zaligheden zijn er hier beneden Negen is negen koren engelen die in de hemel bengelen. Tien is tien geboden voor die(weer opnieuw beginnen) ...ene god alleen, een....enzovoort. Van het bekende lied Twee Vrienden onder meer uit het repertoire van Ambras, zond zij ons de (een?) Brabantse versie. Die verschilt nogal wat van wat er in Zeeuws-Vlaanderen gezongen werd en wordt. Wij zijn er twee vrienden, zo zijn er niet veel. Krijgt de een een pak slaag, krijgt de ander zijn deel. Al hebben we geen geld, toch hebben we veel praats. We zijn een paar vrolijke maats. In de herberg gekomen, daar ziet men ons graag. We zijn in het drinken ook niet al te traag. Een fles voor ons beiden is zo door de keel En we drinken precies evenveel. Krijgt de een soms verkering, is d'ander erbij. De ene week voor Jan, de andere voor mij. En komt er een kindje, wat gauw is gedaan, Dan moeten we er om loten, wie voor vader zal gaan. In Holland daar zjn er de koeien een pracht. Ze geven per dag wel een liter of acht, Maar geeft dan zo'n koe eens geen melk of geen zier, Dan is het beslist wel een os of een stier. Mijn vader is zeeman, hij is kapitein, Hij vloekt als een ketter en zuipt als een zwijn. En als hij dan eens geen jenever meer heeft Dan drinkt hij het vat scheepspetroleum leeg. Hij was eens in Bagdad, de boot die was lek. Hij wist in het stadje geen heg of geen steg. Een Turk die bood hem een harempje aan, Maar hij, vrijgezel, liet ze mooi staan. We zijn nu gekomen aan het eind van ons lied. He was flauwekul, maar dat hindert toch niet? Het klonk toch wel aardig, beminnelijk en teer? We gaan nu weer eind'gen, tot de volgende keer. Pegam.

de Stem | 1997 | | pagina 29