urs Weer geen hogere lasten in Oostburg Smeekbede om regen in bos van Erasmus I T' Sluis-Aardenburg betaalt niet mee aan nieuw Zwin College id werk... )po/ec ZEEUWSCH-VLAANDEREN rioMEi 0fT Werklustige José veertig jaar bij Dethon POLITIE RAPPORT °£ratis polsbo^0^ EILIGING DE STEM ZEELAND Inbraak vakantiewoning Bromfiets gestolen Aanrijding met schade Winkeldiefstal Rijverbod Autoradio weg Inbraak Aanrijding Radarcontrole Haarmanweg Terneuzen dicht Avontuur Voorraadje FESTIVAL VAN 11 SEPTEMBER - 4 OKTOBER 1997 THEMA: i i i i i ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1997 R 1997 X 87 ern, de meest complete rt brand- en inbraakwe- Nederland zijn ruim 600 e zin van het woord, it van het totale beveili- lijk met vestigingen in s zijn onder andere ban- i tenminste 1 jaar erva- ngenoemde systemen, en rijbewijs. ;tie, dan kunt u uw schrif- gedetailleerd curriculum .P.G. Verweij, Sector icern. Van onze verslaggeefster Oostburg - De gemeente Sluis-Aardenburg betaalt niet mee aan de nieuwe huisves ting van het Zwin College in Oostburg. De twaalf miljoen gulden die de gemeente Oost burg investeert in het nieuwe schoolgebouw, moet ze dus al leen ophoesten. Oostburg wil deze kosten binnen een periode van veertig jaar heb ben afgeschreven. Sluis-Aarden burg eiste dat hiervoor geen pe riode van veertig maar van zestig jaar zou moeten gelden. Daar naast is er bij de buurgemeente van Oostburg nog te veel ondui delijkheid over de toekomstige bestemming van het voormalige KWL-gebouw aan de Bredestraat en de voormalige lts aan de Nieuwstraat. Een belangrijk ander argument vindt Sluis-Aardenburg het feit dat Oostburg de centrumgemeen te van West-Zeeuws-Vlaanderen is waar dan ook een groot deel van het rijksgeld naar toe gaat. Dit meldde wethouder A. Ros- endaal van de gemeente Oostburg gisteren tijdens de behandeling van de Oostburgse begrotings voorstellen voor 1998. „Ik ben zeer teleurgesteld in de opstelling van Sluis-Aardenburg. Wij vin den het een morele verplichting dat deze gemeente meebetaalt aan de nieuwe school. Twintig procent van het aantal leerlingen dat momenteel onderwijs volgt aan het Zwin College is afkom stig uit Sluis-Aardenburg. Het middelbaar onderwijs in Oost burg is voor heel West-Zeeuws- Vlaanderen van groot belang en ik ben dan ook verontwaardigd dat Sluis-Aardenburg geen cent wil meebetalen. De argumenten die ze ons, na maandenlang wachten op hun standpunt, heb ben meegedeeld vind ik gezocht. Gezien het morele belang hadden ze een bijdrage moeten geven." De nieuwe huisvesting van het Zwin College is voor Oostburg de grootste 'financiële klapper' in de begroting voor de komende jaren. Van de twaalf miljoen, wordt er drie miljoen uit de reserves ge haald. Voor volgend jaar is er 810.000 gulden gereserveerd. De overige negen miljoen gulden wordt afgeschreven over een pe riode van veertig jaar. Van onze verslaggeefster Oostburg Ondanks forse investeringen blijft de bevolking van de gemeente Oostburg ook in 1998 een flinke lastenverzwa ring bespaard. De tarieven die het zwaarst aantikken, zoals de afvalstoffenheffing en de onroerende-zaakbelasting (OZB) blij ven op gelijke hoogte. :eft een HBO werk- en 1 marketing- of bedrijfs- ïs. Als bemiddelaar heeft ardigheden, kunt u zelf- en en beschikt u over tren relevante werkerva- de commerciële dienst- g. Het is belangrijk dat u toekomstig werkgebied itig bent of bereid bent n te verhuizen. U bent in t van rijbewijs B en een V UIT NAAR UW REACTIE! e? Richt dan uw sollicita- urriculum vitae tot tien na plaatsing van deze lor Start, t.a.v. de heer 4815 NC Breda (o.v.v. i onderzoek kan deel uit- re. Uitsluitend diegenen, voldoen, nodigen wij uit art streeft ernaar meer ochtone afkomst of ge- sgeschikten in dienst te ke geschiktheid genieten L L L N Vaste baan of projectmatig werken Bij de start van het project gaat u met Polec een arbeidsover eenkomst aan voor de duur van het project. Contracten variërend van één tot drie jaar behoren ook tot de mogelijkhe den. Als projectmedewerker bent u dus bij Polec in dienst. Net als elke werknemer heeft e recht op vakantiedagen en vakantiegeld. Naast een goed salaris biedt Polec haar project medewerkers een aantal aan trekkelijke arbeidswaarden, zoals een spaarloonregeling, een premievrij pensioen, een uitgebreid verzekeringspakket en een hypotheekofferte. Uw sollicitatie bij Polec Of u net afgestudeerd bent of een technicus met (ruime) ervaring, wij nodigen u uit om met ons te praten over uw mogelijkheden bij Polec. Neem voor meer Informatie contact op met Polec Eindhoven (040) 245 36 30 Breda (076) 522 78 82 Den Bosch (073) 612 43 55 Maastricht (043) 321 85 85 Venlo (077) 351 66 99 Bergen op Zoom (0164) 25 77 Bij de afvalstoffenheffing is zelfs sprake van een meevaller. Elk huishouden krijgt namelijk honderd gulden korting op deze heffing en de leges voor milieu vergunningen voor bedrijven worden een stuk verlaagd. Al leen de toeristenbelasting en het rioolrecht gaat met tien procent omhoog. Dit blijkt uit de begrotingsvoor stellen voor komend jaar die gis- I teren door wethouder A. Ros- I endaal zijn gepresenteerd. De eente heeft voor 1998 een I sluitende begroting afgeleverd en sluit af met een post Onvoor zien van 112.000 gulden, 18.000 gulden lager dan vorig jaar. In deze begroting is overigens wel rekening gehouden met de inves tering voor de nieuwe huisves- tmg van het Zwin College 1.000 gulden voor 1998 en in I totaal drie miljoen uit de reser- vepot). I Voordeel I Het ingang van volgend jaar 1 wordt de algemene uitkering op een vast peil ingeschat, waarbij I eventuele kortingen of over- I schotten worden verrekend met I de reserve herverdeling Ge- I aeentefonds. De onzekerheid I over de omvang van de algemene I uitkering uit dit fonds is hier- I door voor een belangrijk deel weggenomen. Op deze manier is I het mogelijk gebleken om struc- I turele ruimte van 332.000 gulden lait 1997 over te brengen naar '""8 wat een voordeel oplevert Ivan in totaal 350.000 gulden. I Voorts is in de begroting reke- I omg gehouden met de dekkings- I raiddelen die in de Voorjaarsno- zijn aangegeven, zoals de I groei van gemeentelijke belas tingen en de tariefsaanpassing van de toeristenbelasting. Ook de gunstige rentestand (ongeveer 6,5 procent) speelt een belangrij ke rol bij het opvangen van de kapitaallasten. Oostburg haalt komend jaar 6,7 miljoen gulden uit de reservepot van in totaal 32,5 miljoen gul den. Ten behoeve van het ver- keersveiligheidsproject Duur zaam Veilig wordt zeven ton uit de reserves gehaald. De eenmali ge bijdrage van zes ton voor de Euregiotuinen en de drie miljoen voor het Zwin College leggen eveneens een flink beslag op de reserves. Handelshaven Privatisering van de tennisac- commodatie in Breskens (110.000 gulden), fietspad IJzen dijke (610.000 gulden), aanpas sing kleedkamers voetbalvereni ging IJzendijke (450.000 gulden), renovatie van het Ledeltheater (167.000 gulden) en niet te ver geten de forse investeringen in de handelshaven van Breskens en het stimuleren van de bedrij vigheid in deze vissersplaats na het wegvallen van het autoveer kosten Oostburg veel geld. De begrotingsruimte voor 1998 bedraagt ten slotte bijna 444.000 gulden. Hiervan wordt 175.000 gulden gebruikt voor de onder- houdsvoorziening van de gebou wen, 125.000 voor de herbezet ting in het gemeentehuis in ver band met de 36-urige werkweek, 31.000 gulden voor subsidiever hoging en er is dus ruim 112.000 gulden over voor onvoorziene uitgaven. De raad zal tijdens de komende commissies haar licht laten schijnen over voorgestelde begrotingen. Retranchement - Bij een in braak in een vakantiewoning aan de Kaapvaartstrraat is een geldbedrag van ruim tweehon derd gulden gestolen. De wo ning werd op dat moment ge huurd door twee vrouweft üit Valkenswaard. Terneuzen - Vanaf de Zelden- rustlaan is een Puch NTT met een waarde van 4400 gulden ge stolen. De brommer is eigen dom van een 17-jarige jongen uit Koewacht. Clinge - Bij een aanrijding op de 's Gravenstraat hebben twee auto's schade opgelopen. De aanrijding ontstond op het mo ment dat een 24-jarige automo biliste uit Clinge linksaf een in rit wilde inslaan. Op hetzelfde moment werd zij links inge haald door een 64-jarige auto bestuurder, eveneens uit Clinge. Temeuzen - Een pakje schroe ven ter waarde van ƒ10,85 is een 45-jarige inwoner van Sas van Gent op een boete van 220 gul den komen te ktlan. De man werd in een winkel aan de Ken- nedylaan betrapt toen hij de schroeven zonder betalen wilde meenemen. Terneuzen - Een 31-jarige au- tombilist uit het Belgische Uk- kel heeft in de nacht van don derdag op vrijdag een proces verbaal en een rijverbod van zes uur gekregen. De man reed over de Binnenvaartweg met een al coholpromillage van ruim 1,3. Oostburg - Uit een auto die ge parkeerd stond op het Sint Eli- giusplein in Oostburg, werd gis ternacht een autoradio ter waarde van 800 gulden gesto len. Oostburg - In een woning aan de Castor in Oostburg werd gis ternacht ingebroken. De 47-ja- rige bewoner mist 300 gulden en wat persoonlijke spullen. Aardenburg - Een 46-jarige au tobestuurster uit Maldegem (België) veroorzaakte gister morgen een aanrijding. Zij liet een tegenligger, een 16-jarige bromfietsbestuurder, niet voor gaan tijdens het linksaf slaan. De bromfiets werd volledig ver nield, de auto liep deukschade op. De bromfietser hield er schaafwonden aan over. Koewacht/Axel - Tijdens een radarcontrole tussen 10.45 uur en 11.45 uur werd geconsta teerd dat 19>van de 89 passan ten harder reden dan de toege stane snelheid, 50 km/u. De hoogst geconstateerde snelheid was 88 km/u. Tussen 12.00 uur en 13.20 uur werd gecontro leerd op de Langestraat in Axel. Van de 318 passanten reden er 43 harder dan de toegestane snelheid, 80 km/u. Een automo bilist reed 124 km/u. »José van Opdorp komt in de koets aan bij Dethon. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Terneuzen - Wegens werkzaamheden is de Mr. F. J. Haarmanweg van maandag tot en met 23 oktober afgesloten. Het gaat om het gedeelte tussen de brandweerkazerne en de Stationsweg. De weg krijgt een nieuwe asfaltlaag. Het verkeer wordt omgeleid via de Guido Gazelle straat. Van onze verslaggever Oostburg/IJzendijke - Hij glunderde van oor tot oor. José van Opdorp (56 jaar) uit IJ zendijke stapte gistermiddag uitermate vrolijk op de Markt in Oostburg in een landauer, waarna het stapvoets richting industrieterrein ging. José herdacht het feit dat hij veertig jaar in dienst is bij Det hon Industrie, de Oostburgse ves tiging van het Zeeuws-Vlaamse sociaal werkvoorzieningschap. De eerste jubilaris sinds het be staan van het schap die deze mijl paal bereikt. Als 16-jarige jongen trad hij in dertijd aan bij sociale werkplaats Het Lam in Oostburg, dat nog maar net een permanente vesti ging aan de Schouwburgstraat had betrokken. In zijn beginjaren hield José zich bezig met het stoelenmatten, iets wat de werk plaats deed in opdracht van een Sluisse meubelfabriek. Toen bij zijn werkgever een vrachtwagen in gebruik werd genomen, was José er als de kippen bij om zijn werkdagen als bijrijder te vullen. Jarenlang waren hij en de vracht wagen onafscheidelijk. In de huidige vestiging had José zich bezig met allerlei taken die vooral liggen op het huishoude lijk vlak. „Hij is het prototype van diegenen waarvoor de sociale werkvoorziening in het leven is geroepen", zei gisteren een der werkmeesters. Op de dagen dat hij vrij is of va kantie heeft wordt in zijn woon omgeving -José woont zelfstan dig in IJzendijke- een beroep op hem gedaan. „Ik ken niemand die zo snel een moestuim omspit als hij," zegt zijn vroegere buurjon gen Ronald. De jubilaris werd na zijn korte rit op ludieke wijze ontvangen in de hal van Dethon Oostburg. Daar na volgde een feestelijke bijeen komst in de kantine waar hij lo vend werd toegesproken door fi nancieel directeur G. Sponselee (die niet met legen handen kwam), zijn werkmeester A. Scheppers en bestuurslid Jacky Boogaard. De gelukwensen gin gen vergezeld van onder meer een gouden pen en een gouden pen ning. Bij de huldiging waren ook oud collega's van het eerste uur, in middels al de tachtig gepasseerd, aanwezig. Over ruim een jaar wenkt voor José de VUT. Of hij daarvan met plezier gebruikmaakt, is zeer de vraag.- (ADVERTENTIES) nicl voor projecten ecten voor technici Door Peter Maas IK heb even zitten twijfelen, zou ik hier wel iets over §chrijVen? Er is namelijk een kans dat-sjemand het leest en wie weet gaan ze erdan oök eens kijken. Juist de onbekendheid van het gebied maakt het zo charmant en je ziet er bijna niemand. Het bos van Erasmus, ook wel De Knok- kert genaamd, is gelegen tussen Nieuw- vliet en Cadzand in de Strijdersgatpolder. Borden van Staatsbosbeheer verwelko men ons en wijzen de weg naar het par keerterrein. Het bos van Erasmus. De naam verwijst naar de vorige eigenaar. De hoeve van D. Erasmus werd in 1970 opgekocht door het waterschap en later overgedragen aan Staatsbosbeheer. Rondom het erf werd zo'n twaalf hectare bos ingeplant, maar de fraaie erfbeplanting werd gehand haafd. Dat was voor die tijd best bijzon der. De aanleg van het bos rondom dit erf is aangelegd met strakke, rechte paden. De beheerders van dit moment houden er wat andere gedachten op na dan de ont werpers van destijds. De brede paden worden niet of nauwelijks gemaaid. Hier en daar verdwijnen de paden onder een woeste begroeiing van bramen of brand netels. Een boswandeling wordt daardoor weer een avontuur. Je weet van tevoren niet goed waar je terecht komt of welke paden begaanbaar zijn. Centraal in het bos van Erasmus ligt het erf van de voormalige boerderij. Een bomenwei met oude popu- teren. Aan de zijkant een rijtje door ziek te gevelde iepen. Hoewel, geveld zijn ze us niet-Het dode hout mag er blijven staan en zorgt voor een. haast surrea- ustischksfeer. We lopen linksom langs /het weiland en passeren een perceel met beuken en abe- ,e.n bospad ligt al vol met afgevallen o aderen, maar de typische geur van het elenblad ontbreekt. Links en rechts meidoornstruiken. Het valt op dat de s ruiken midden in het bos, vol in de scha- uw, praktisch geen vrucht dragen. Even erderop wel, bij een open plek, waar het m ae zon goed toeven is. Eigenlijk moet je er een stoeltje bij je hebben en gewoon Bomenwei in het bos van Erasmus. even zitten en genieten. Het aangename na jaarszonnetje, de heer lijke stilte, het ruisen van de populieren. Op dit moemt bloeit alleen nog maar het viltig kruiskruid. Een maandje geleden zal het waarschijnlijk hier gewemeld hebben van de vlinders. Veel bladeren van de esdoorns vertonen grote bruine schroei plekken. Welk organisme is hier nu weer verantwoordelijk? Is het een schimmel, vi rusinfectie of misschien wel een bladmin- eerder? Aan de achterzijde van het bos kijken we ineens uit over de laaggelegen weilanden van de Strijdersgatpolder, met aan de ho rizon de molen van Cadzand. Zo te zien is Sjaak weer volop aan het malen, hij kan het immers niet laten. Hier in de zon komen we nog tal van vlin ders tegen zoals kleine vos, klein koolwit- FOTOWIM KOOYMAN hondsroos beginnen al aardig te rijpen en sa men met de bessen van meidoorn en sleedoorn zorgen ze straks in de winter voor een aardig voorraadje voedsel voor tal van vogels. Momenteel is het hier een wat stille tijd voor vogels. Toch horen we het heel zachte geluid van de goudhaantjes met daar doorheen het brutale van de ek ster. Een Vlaamse gaai verraadt zichzelf, hout duiven vliegen op en boven de wei staat een torenvalk te bidden. Nog wat boeren zwaluwen, het zullen wel de laatste zijn, want op dit moment is het kermis in Ter- neuzen en dan behoren ze eigenlijk te ver trekken. Terug het donkere ruige bos in. Wie van zuur houdt kan hier nog heel goed een maaltje bramen plukken. We komen nog wat jonge knotpopulieren tegen en een perceel met redelijk dikke Spaanse aken njiet een ondergroei van hazelaars. Terug je en een blauwtje. De bottels van de aan de ingang is het de moeite waard even te kijken bij het oude huis. Er staat een mooie beuk, maar die heeft kennelijk ooit zijn top verloren. Bliksem? Nu is er een hele holte ontstaan en in mijn fantasie zie ik er zo een bosuil in zitten. Aan de oprij laan twee statige Italiaanse populieren. Nu zijn er in Zeeuws-Vlaanderen natuur lijk heel wat meer bossen (nou ja, bos sen...) ingeplant in de jaren zeventig, maar het bos van Erasmus heeft iets aparts. Het is juist de nieuwe aanplant in combinatie met de oude structuren die voor verras singen zorgen. De wei met oude populie ren, restanten van een hoogstamboom- gaard, meidoornhagen, oud elzenhakhout en knotbomen. Verder zijn er nog vee drinkputten en daar wordt in een keer duidelijk dat het bos van Erasmus ernstig lijdt aan verdroging. Er waren al meer dingen opgevallen in het bos. Het vroegtijdig vallen van het blad. Sommige meidoorns hebben nu meer vrucht dan blad. De bladeren van de zwarte elzen zijn omgekruld en de popu lieren in de bomenwei dragen bruin ver dord blad. De paden door het bos, waar voor je normaal beter laarzen kunt aan trekken, liggen er nu droog bij. De grond is zelfs gebarsten. Een veedrinkput aan de achterzijde van de put staat helemaal droog. Op de bodem groeit nog zilte waterranonkel, geflan keerd door wat rode water-ereprijs. Op de kale bodem krioelt het hier van de spinne tjes. In de grote put eveneens, vooraan, staat het waterpeil veel lager dan nor maal. Op de slikkige, kapotgetrapte oever groeit veel rode ganzevoet en blaartrek kende boterbloem en er is wat opslag van jonge wilgenstruikjes. In het haast melk witte water groeit gekroesd fonteinkruid, terwijl over het wateroppervlak de schaatsenrijders heen en weer schieten. Het bord vooraan bij het parkeerterrein maakt melding van 'een gratis concert in D Knokkert'. Het blijkt hier te gaan om een gebied waar nog boomkikkers voorkomen! Nu is de boomkikker een soort die ook graag in het zonnetje zit, maar het is en blijft toch een amfibie en die heeft graag wat vocht on der de voeten. Als je rondkijkt in de na tuur, zie je eigenlijk maar een ding: een smeekbede om regen. el der spizg* BANATUL FILHARMONISCH ORKEST MET HET BREDA'S MANNENKOOR o.Lv. MARCEL VERHOEFF solisten: Vladimir Dragos, bariton Laura Gabriela Feier, sopraan Elisabeth Damen, sopraan Robert Nagy, tenor werken uit: Verdi, Donizetti, Bizet, Wagner en Rossini Zondag 28 september, St. Baafs Aardenburg Aanvang: 15.00 uur Toegang 35.- 25.- 15.- CJP/Pas 65: 5.- korting Kaartverkoop: Zuidlandtheater, 0115-695555 of 45 min. vóór aanvang bij de kerk. Sponsors: Rabobank, R M Isolatie, Leenhout's Aannemingsbedrijf met dank aan Zeeland Nazomer Festivals Mobiel Optiek bestaat 1 jaar! U krijgt daarom bij inlevering van deze waardebon een polshorloge cadeau (bij besteding boven 350,-). Bel voor informatie voor onze standplaatsen of ^oBiet Q voor een afspraak: 06 53397932. ftjt C.P.E. Schelfhout, Mobiel Opticien Polec is ISO-9002 en VCA-VNP gecertificee^ Polec is lid van de VNP en aangesloten btj Internet: www.polec.nl

de Stem | 1997 | | pagina 25