Als je -zoals de Australiërs- helemaal onderaan onze aardbol woont, dan kijk je toch vanuit een iets andere invalshoek naar de wereld dan bijvoorbeeld de Fransen of de Italianen. Meer ondersteboven, zeg maar. Kijk maar naar de wereld van de wijn. Australië heeft die wereld de laatste -&9T 7.95 twee decennia letterlijk op z'n kop gezet. Trouwens ook Nieuw Zeeland doet daar inmiddels hard aan mee. Het grote verschil tussen de wijnwereld beneden en boven de evenaar zit 'm vooral in het feit dat ze daar beneden veel minder vasthouden aan eeuwenoude wijn- wetten, gewoontes en tradities zoals de Europeanen. Australiërs en Nieuwzeelanders experimenteren meer. Je hoort wel 'ns zeggen dat hun wijnen minder elitair en daardoor toegankelijker zijn. Toegankelijk voor een nieuwe generatie wijndrinkers. Maar ja, wat versta je onder een toegankelijke wijn? Volgens de Australiërs zijn dat wijnen die niet al te ingewikkeld zijn. Die duidelijk herkenbaar zijn en die je makkelijk kunt onthouden. Wijnen die vooral opvallen door hun fruitige aroma's, afdronk en hun volle kleur. Dan hebben we het niet alleen over de befaamde cépage-wijnen. Maar ook over wijnen die gemaakt zijn uit verrassende combinaties van klassieke druivensoorten. m m |8ii Combinaties die in Europa tot nu toe- hoogst onge bruikelijk waren. Australische en Nieuwzeelandse wijnen die perfect passen bij de moderne, mondiale keuken. Zelfs de wijnetiketten zijn eigentijdser. En vertellen in gewone directe taal wat er onder de kurk zit. Kortom, de Australiërs en Nieuwzeelanders hebben 'n ongedwongen, volkomen eigen stijl van wijnmaken ontwikkeld. Een stijl die aansluit bij de moderne levensstijl. En die daarom wereldwijd aanslaat. Die nieuwe stijl proef je bij voorbeeld in de bijzondere, Australische combinatie van cabernet-, shiraz- en merlotdruiven van de beroemde rode aarde van Wynns Coonawarra Estate. Een volle wijn met veel fruit. Heerlijk bij pasta's en vleesschotels. Of onze witte AH Riverina creek, mild, vol, droog, met de geur en smaak van zacht fruit en citrus, fles lliter-T^r 6.95. Ook de Nieuwzeelanders hebben hun eigen stijl. Anders dan die van hun buren. Omdat klimaat en bodem sterk verschillen. Maar toch ook diezelfde toegankelijkheid. Neem maar eens een slok van onze witte Montana Marlborough Sauvignon Blanc. Van de oogst van dit jaar dus. Of probeer onze witte AH Longride View maar eens: droog, met frisse grastonen boven de citrus en een groene appelgeur, fles 1 liter -&§5~ 7.95. Dan gaat er een nieuwe wijnwereld voor u open. Een wereld die geurt en smaakt naar appeltjes, kruisbessen groene grassen. U bent er vast ondersteboven van. et als deze advertentie. Lindemans Bin 50 Shiraz. Diep donkerpaars. Vol en vlezig. Rijpe, zoete bramen, bosbessen, peper. Zwoel vanille-aroma van houten vaten. Bij rood vlees en pittige stoofschotels. Fles 0.75 liter J4r95~ 10.95 Naturally Australia Chardonnay. Volle smaak van tropisch fruit. Subtiele afronding van Amerikaans eikenhout. Fles 0.75 liter Lindemans Cawarra Dry Red. Volle droge rode wijn. Smaak van rijp rood fruit en een vanilletoon van het hout op de achtergrond. Fles 0.75 liter JS5T 6.95 Lindemans Bin 65 Chardonnay. Romig. Rijpe perziken, vijgen, meloenen, papaja, ananas, walnoten en hazelnoten. Bij vis, oosterse gerechten of wit vlees met roomsaus. Fles 0.75 liter -5h95~ 8.95 Lindemans Cawarra Colombard-Chardonnay. Fris, meloen, lychees, gepar fumeerd door de colombarddruif. Vol, fruitig en kruidig door de chardonnay. Om zo te drinken. Of bij vis, lichte pasta's en geitenkaas. Fles 0.75 liter 5V9T 6.95 Australië yiapiuo - - ?s te"1 i si' Glass Mountain. Fris en zoet. VoOr wie niet van een droge witte wijn houdt. Fles 0.75 liter 7.95 WYNNS Cabernet Sauvignon, Merlot/Shiraz. Volle, extractrijke rode kwaliteitswijn. Boordevol fruit, kruiden en andere smaak- en geurimpressies. Fles 0.75 liter J2H957 1 i-aO Montana Marlborough Sauvignon Blanc. Heel fris. Appeltjes, kruisbessen, groen grassig. Ook mango en grapefruit. Bij garnalen, schaal en schelpdieren of een Griekse salade met feta. Fles 0.75 liter JAVFT "."3 Montana Marlborough Chardonnay. Romig. Op houten vaten gerijpt. Exotische vruchten. Iets van caramel. Ideaal bij romige, rijpe kaas, vis of varkenshaas met een romige saus. Fles 0.75 liter JJ-rOT Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 4 oktober a.s. Tacot»» Breda Elt "Je voordeligste winkel \oor geluid, lie! Schotelt ontvangt digitaal Nu speciale i iesbosstraat U - Breda/Princenhage Ton van 't Veer is een Bredase at leet, op de lange afstand tussen top en sub-top in, die in het in Breda verschijnende Stadsblad iedere week een stukkie schrijft over wat hem en zijn makkers met lopen zoal overkomt. Ik weet uit ervaring dat wat ik nu beweer tot enige irritatie zal gaan leiden, maar omdat dat een liefhebberij van me is, irritatie veroorzaken, zit ik daar niet mee. Ik kan me me daar ditmaal overigens nog iets bij voorstellen ook. Als ik me ergens niet thuisvoel is het in netwerken van dikke old boys, die elkaar borrels en klussen toe schuiven en intussen op eikaars schouders staan te slaan: ik vind jou lief en geweldig, hoe vind je mij? Dat soort werk. Neemt u me vooral niet kwalijk als u zich in dat soort kringen jofel voelt, maar ik krijg er altijd acute braak- en vluchtneigin gen van. Desondanks: ik lees die stukkies van Van 't Veer al tijd, want ik vind ze leuk. Hoe vind je die van mij, Ton? Geweldig? Dank je. Mooi. Zo heeft-ie een keer beschreven hoe hij in het Mastbos hard liep te lopen toen er een eekhoorn op zijn kop viel. Zoiets intri geert mij in hoge mate, want dan ga ik me onmid dellijk afvragen bij hoeveel mensen op de hele wereld, in heden of verleden, ooit een eekhoorn op hun tet ter terecht gekomen is. Hoe groot is de kans op het op de kop krijgen van een levende eekhoorn bij zo veel kilometer per jaar door een bos lopen in een mensen leven? Ga daar maar eens over na denken. Overigens hield de stom verbaasde getroffene er destijds en kele fikse schrammen en een paar dagen barstende koppijn aan over. Hij moet niet zeuren van schram men en koppijn, dacht ik toen ik dat lachend las, want voor hetzelfde geld was-ie die Dobermann Pincher tegengekomen, die zijn maatje Jos Koniuszek iets eerder en een eind verderop ontmoet had. Dat was op zo'n zwoele zomernacht, waarin Koniuszek, terwijl de normale rest van de wereld op een terras zit, nog wel eêns tien 'óf' Mritig kilometer wil gaan trainen, gekleed in een broekje en een hemdje; Stond er ineens in zo'n pokke-Do^ bermann tegen hem te grommen, de in het maanlicht glimmende twee rijen messen in zijn bek zo on geveer tegen zijn kruis. Waarmee pikdonker ineens een heel andere dimensie kreeg. Nog nooit heeft Ko niuszek zó lang zó doodstil gestaan. Waar waren we? Oh ja, afgelopen woensdag schreef Van 't Veer over het opvallende verschil in humor tussen lopers en voetballers. Zo veel lol als hij in zijn voetbaljeugd op vel den en in kleedkamers bij Sparta en een partij andere Rotterrrrrdamse clubs gehad heeft, zo weinig valt er te lachen met lopers. Hij noemt daar een aantal voorbeelden, en ver roest, zelden werd ik door zo'n por tie herkenning getroffen. Niet dat ik ooit een voetbalkleedka mer van binnen gezien heb, want ik miste zowel de aanleg als de inte resse. Maar ik heb wel wat aan an dere teamsporten gedaan en tegen woordig probeer ik af en toe wat mee te hobbelen in bostrainingen en regionale stratenloopjes. Pro gressie boek ik wekelijks, maar dan voornamelijk in het oplopen van nieuwe en metterjaren langer du rende blessures. Leeftijd, mopper ik in mezelf, en intussen vind ik dat zweten heerlijk, en mijn kop loopt lekker leeg na een hele dag collec tief interessant doen over allerlei fu tiliteiten. Maar wat ik inderdaad ook gecon stateerd had, is een fnuikend gevoel voor humor, gekoppeld aan een hoog gehalte van zichzelf serieus nemen in het lopersvolk. Van 't Veer beschrijft hoe ze hem aankijken als- of-ie van Lotje getikt is als-ie voor een halve marathon in een kleedka mer of bij de inschrijving een geintje probeert te maken. En heeft heim wee naar katten, dolletjes, voor de gek houden, elkaar verrot schelden en daarna een pint gaan drinken in oe kantine. Verdomd, het is nog allemaal waar ook, maar waar zou dat aan liggen? s dat misschien een kenmerk van al- e individuele sporten, ómdat ze nooit hebben geleerd om elkaar te Katten? Van 't Veer wordt bedankt. 'I heeft me besmet met zijn heim wee naar de honkbalkleedkamer. aar je al snel leerde om je splinter nieuwe nette schoenen in je tas mee e nemen naar het veld, voordat ze een r°omijsje, of, erger nog, een rse bolus in deponeerden. Het is eer twee jaar geleden dat ik voor l.i fen wedstrijdje gespeeld ff' 'k volgend seizoen dat ogkloterige lopen maar verge ren en lekker mee gaan kwallen met °e veteranen? Léon Krijnen

de Stem | 1997 | | pagina 10