6AWBZ nog verder uitkleden' Streng» regels Britse Groen licht voor eigen ziekenfonds van Akzo Nobel 'Sorgdrager moet opstappen', zegt Politiebond NPB Luxemburg* Agrarische hogescholen irriteren Van Aartsen Bossche raad kraakt harde noten over GGD-rapport 't Kinderhof 'Nederland verloor onschuld in Angola' Palestijnen w woest op Net Jorritsma opent nieuwe Stichtsebrug Wijers wil concurrentie in benzine commentaar DE STEM BINNENLAND RVZ adviseert minister Borst: Doelmatigheid thuiszorg kan nog wel beter DE STEM Nieuw niet altijd beter BINNENLAND KORT Frekie-trofee voor Paul de Leeuw WD wenst uitleg van Van Mierlo Brits rundvlees wordt vernietigd Steeds meer geboorten buiten huwelijk VHP poetst grijs imago op Zorgverzekeraars niet doelmatig genoeg Boetes geëist tegen Albert Heijn Vrachtvervoer gecompenseerd DESTEM Na ongeluk Diana i i i i i VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1997 Den Haag (anp) - Minister Van Aartsen van Landbouw is ontevreden over de manier waarop het bestuur van de Agrarische Hogeschool in Den Bosch te werk gaat in het samenwerkingsproces in het Hoger Agrarisch Onderwijs (HAO). Hij zei dat gisteren tijdens een begrotingsoverleg met de vaste Kamercommis sie voor Landbouw. De minister maakt zich boos over het groeiend particularisme bij sommige besturen van Agra rische Hogescholen, waarbij hij vooral Den Bosch bedoelt. „Het bestuur van Den Bosch probeert zich onder het Peper-concept uit te werken. Daarmee richten ze hun rug naar de toekomst. En dat is slecht voor de agrarische studenten," aldus Van Aartsen. Hij merkte terloops op dat de voorzitter van het bestuur in Den Bosch de oud-voorzitter van het Landbouwschap, Jef Mares, is. Naar aanleiding van het rapport Peper over de toekomst van het landbouwkennis-systeem heeft de regering begin dit jaar beslo ten tot de vorming van een con sortium van Agrarische Hoge scholen. De besturen van de scholen hebben hier mee inge stemd, volgens Van Aartsen. Met name Den Bosch is nu bang dat dit ten koste gaat van de samen werking met scholen in de regio. Van Aartsen ging tijdens het overleg summier in op de kritiek die de Algemene Rekenkamer begin deze week uitte over de manier, waarop de minister de verzelfstandiging van het land bouwkundig onderzoek wil vormgeven. Volgens Van Aartsen houdt de overheid ook in de toekomst vol doende zeggenschap over- het geld dat besteed wordt aan land bouwkundig onderzoek. De Re kenkamer twijfelde hieraan. „Ik denk dat de Rekenkamer het op dit punt niet helemaal bij het rechte eind heeft," aldus Van Aartsen. Op de vraag van CDA-kamerlid Van Ardenne waarom er drie miljoen op de Landbouwuniver siteit Wageningen bezuinigd wordt, antwoordde Van Aartsen dat de uitgaven per Wageningse student nu te hoog zijn in verge lijking met die van studenten aan andere universiteiten. De verhoging van de personele uitgaven op het ministerie van Landbouw van 4 naar 7 miljoen gulden is volgens de minister volledig het gevolg van de uit werking van de CAO-afspraken. Er is zeker geen uitbreiding van arbeidsplaatsen aan de orde, verzekerde Van Aartsen de Ka- Den Haag (anp) - De Algemene wet bijzondere ziektekos ten (AWBZ) zou minder voorzieningen moeten dekken. Alleen onverzekerbare risico's zouden er onder moeten vallen. De overheid zelf zou de verantwoordelijkheid moeten dragen voor de uitvoering van de AWBZ. Dat is de kern van het advies dat de Raad voor Volksgezondheid en Zorg (RVZ) gisteren heeft uitge bracht aan minister Borst (VWS). De regeling moet in beginsel al leen gelden voor de financiering van gezondheidszorg voor mensen met ernstige en langdurige beper kingen. Slechts bij uitzondering moeten kosten voor huisvesting uit de AWBZ worden betaald. Oorspronkelijk was de wet ook bedoeld voor onverzekerbare risi co's, met name voor de verpleging en verzorging van chronisch zie ken en gehandicapten. Maar in de loop van de jaren is zij uitgegroeid tot de grootste financieringsbron van de gezondheidszorg. Het as pect van de onverzekerbaarheid is naar de achtergrond geschoven. Via de AWBZ gaat er achttien miljard gulden naar de ouderen zorg, geestelijke gezondheidszorg en de zorg voor geestelijk en licha melijk gehandicapten. Niet alleen zorg, maar ook de huisvesting van en dienstverlening aan de doel groepen vallen onder de AWBZ. De verstrekkingen van de AWBZ sluiten onvoldoende aan op de in dividuele wensen en behoeften, aldus de raad. Voor veel instellin gen en tehuizen bestaan wacht lijsten. Met de vergrijzing van de bevol king zal het beroep op de AWBZ toenemen. De RVZ gelooft niet dat de regeling bij de huidige eco nomische groei onbetaalbaar wordt. Maar om de regeling in de toekomst betaalbaar te houden en de wet beter te laten aansluiten bij de sterk veranderende behoefte van de patiënt, adviseert de RVZ de regeling terug te brengen tot zijn oorspronkelijke doel. De RVZ pleit voor het scheiden van zorg, wonen en dienstverle ning. Een punt waarbij de minis ter overigens haar kanttekeningen plaatste. De AWBZ wordt gericht op zorgverlening, aldus het ad vies. De sector volkshuisvesting zou verantwoordelijk moeten zijn voor huisvesting, ook van kwest- bare groepen als psychiatrische patiënten. In beginsel moet ieder een zoveel mogelijk gebruik ma ken van gewone, zo nodig aange paste woningen, diensten en me dische zorg. Amstelveen (anp) - De Ziekenfondsraad heeft gisteren het groene licht gegeven voor het ziekenfonds van Akzo Nobel. De raad adviseert minister Borst van Volksgezondheid het fonds toe te laten als ziekenfonds. De kans bestaat dat nu meer be drijven een eigen ziekenfonds oprichten. De Ziekenfondsraad concludeer de in zijn vergadering dat het fonds aan alle eisen voldoet. Een fonds mag geen winstoogmerk hebben, het moet minimaal 1,1 miljoen gulden in kas hebben en de verzekerden moeten inspraak hebben. De Ziekenfondsraad be treurde het echter, dat hij geen in houdelijk oordeel mag vellen over de zaak. Met name de FNV en de Nederlandse Patiënten/Consu menten Federatie (NP/CF) hebben moeite met het iniatief. Volgens de organisaties gaat het dwars in te gen de ontwikkeling om tot grote ziekenfondsen te komen. De NP/CF vreest dat de werknemers van het chemieconcern bevoor deeld worden boven andere verze kerden. Akzo Nobel heeft in 1993 voor haar ziekenfondsverzekerden een aanvullende verzekering inge steld. Regionale ziekenfondsen voerden de regeling uit. Deze sa menwerking kwam onder druk te staan door overheidsmaatregelen om de concurrentie tussen de zorgverzekeraars te vergroten. Akzo Nobel besloot vervolgens om, net zoals het eerder deed voor haar particulier verzekerden, een eigen ziekenfonds op te richten. Amsterdam (anp) - De Nederlandse Politiebond NPB vindt dat minister Sorgdrager van Justitie het veld moet ruimen na de blunders rond de van incest verdachte Schiermonnikoogse ex- politiechef Lancee. NPB-voorzitter Van Duijn zegt dat in het jongste nummer van het magazine van zijn organisatie. „Het wachten is op het rinkelen altijd deskundig en professio- van de telefoon in huize Lancee, waarbij Winnie zelf aan de lijn is om te melden dat een ongekende schaamte zich van haar heeft meester gemaakt. Zo erg zelfs dat zij daaraan politieke conclu sies verbindt," stelt Van Duijn. Sorgdrager heeft eerst in maart dit jaar de Tweede Kamer laten weten dat door politie en justitie in de zaak-Lancee, ondanks te kortkomingen, niet onverant woord' was gewerkt. Afgelopen augustus evenwel kwam de mi nister daar enigszins van terug. Zij erkende bij nader inzien dat politie en justitie fouten hebben gemaakt in het onderzoek naar incest door Lancee en dat zij niet r neel zijn opgetreden. Van Duijn stelt onomwonden dat een mi nister van enig kaliber er niet aan ontkomt om zelf ook stuk ken te lezen. Dat Sorgdrager de brief aan de Kamer kennelijk heeft getekend zonder de bijbehorende stukken te lezen, noemt Van Duijn olie dom. Lancee werd in april 1996 door een naar Schiermonnikoog over gevlogen arrestatieteam als een vuurwapengevaarlijke verdach te van zijn bed gelicht. Dat, na dat zijn 17-jarige dochter Bianca hem had beschuldigd van sek sueel misbruik. Die beschuldi ging trok zij later in. Begin volgende maand opent minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) de tweede Stichtse brug over het Gooimeer bij Huizen, onderdeel van de A27 autosnelweg. De 4,5 km. lange nieuwe brug ligt pal naast de oude. Rijkswaterstaat is nog bezig de A27 vanaf de Stichtsebrug door te trekken tot Almere, waar deze snelweg wordt aangesloten op de A6. foto wfa Den Bosch (anp) - De Bos sche gemeenteraad heeft gis teravond tijdens een inter pellatie harde noten gekraakt over het vernietigende GGD- rapport over kinderdagver blijf 't Kinderhof. Volgens de WD-fractie, die het spoed debat had aangevraagd, gaan de conclusies van de GGD veel te ver. Ook andere fracties zetten vraagtekens bij de door de on derzoekers geconstateerde mis standen. De CDA-fractie repte van niet onderbouwde, sugges tieve beweringen. De affaire krijgt overigens geen politieke gevolgen. De manier waarop wethouder drs. R. Rottier de zaak heeft aangepakt, heeft bre de steun in de gemeenteraad, zo bleek. De wethouder heeft van begin af aan erkend, dat de ge meentelijke controle te kort is geschoten. De Bossche raad is het met Rot tier eens dat er strenger toezicht moet komen op de naleving van de kwaliteitseisen in de plaatse lijke kinderdagverblijven. De raad is het in grote lijnen ook eens met de dwingend voorge schreven manier, waarop 't Kinderhof orde op zaken moet stellen. In het GGD-rapport staat dat in het particuliere kinderdagver blijf op een aantal momenten te veel kinderen zijn aangenomen, terwijl er een tekort was aan personeel. Baby's zijn in hun wiegje gevoed op een manier die de GGD bestempelt als medisch verwerpelijk. Rottier zei eerder dat in 't Kinderhof sprake was van affectieve verwaarlozing. Ook liet de hygiëne te wensen over. Donderdag erkende de wethouder dat sommige conclu sies wellicht zijn overbelicht. De politie beschikt over één ver klaring van een ex-leidster dat de voormalige directrice en eige naresse van 't Kinderhof met een kind een seksueel getinte hande ling zou hebben verricht. Bewij zen daarvoor zijn er niet. Bij de politie is bovendien door één ouderpaar aangifte gedaan van verwaarlozing en oplichting. Een aantal ouders trekt overi gens, net als de gemeenteraad, de conclusies van het rapport in twijfel. Volgens hen is er niets mis met de manier waarop de kinderen in 't Kinderhof zijn be handeld. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Wijers (Economische Zaken) is 'niet onder de indruk' van Shells verklaring over de hoge ben zineprijs in Nederland. Daar om gaat hij door met een on derzoek naar de afwezigheid van concurrentie tussen de benzinepompen. Dat onder-, zoek kan leiden tot strafrech telijke vervolging van de oliemaatschappijen. Shell verklaarde woensdag dat de winstmarges niet te hoog zijn en dat er wel degelijk prijsver schillen zijn. Wijers is het daar niet mee eens, zo bleek gisteren in de Tweede Kamer. Volgens hem is er 'geen prijsconcurren tie' tussen benzinepompen. De Kamer steunt de minister volle dig. Er loopt ook een onderzoek van de Economische Controle Dienst naar verboden prijsafspraken tussen de vier grote oliemaat schappijen, die de markt beheer sen. Pomphouders bewerend dat anoniem. De minister gaat er nog niet van uit dat er prijsaf spraken zijn gemaakt, maar sluit dat ook niet uit. PvdA-Kamerlid De Jong wil oliemaatschappijen verplichten om hun klanten korting te bie den in plaats van spaaracties. Wijers is echter niet van plan om zich hiermee te bemoeien. „Bon netjes, handdoeken, air miles, ze doen maar. Als er maar markt werking is." "i-ff"- -ri r*1 Den Haag (anp) - De doelma tigheid in de thuiszorg is niet minder dan in andere sectoren binnen of buiten de gezond heidszorg, maar ook daar voor verbetering vatbaar. Dat is de conclusie van een onderzoek van het bureau Bakkenist Ma- nagment Consultants onder negen instellingen voor thuis zorg. Staatssecretaris Terps tra (VWS) heeft het eindrap port over het onderzoek don derdag aan de Tweede Kamer aangeboden. In de loop van 1998 worden alle 136 instellingen voor de thuis zorg getoetst op hun doelmatig heid aan de hand van de methode die BMC heeft ontwikkeld tijdens het onderzoek naar de negen in stellingen. Daarover hebben Terpstra (VWS) en de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) overeenstemming bereikt. De LVT kwam begin dit jaar met het aanbod in de thuiszorg een doelmatigheidsoperatie te star ten. Het was een alternatief voor de marktwerking, die in de sector voor grote onrust zorgde en na een Kamerdebat in juni werd be vroren tot 2001. Een doel van in voering van marktwerking was vergroten van de doelmatigheid. Ook alle instellingen voor de thuiszorg hebben het rapport gis teren gekregen. Wanneer de in- stellingsraad het goedkeurt, kan de doelmatigheidsoperatie begin- Van onze Haagse redactie Den Haag - Voor en tijdens de gewraak te VN-missie in Angola is fout op fout gestapeld. De Tweede Kamer reageerde er gisteren 'onthutst' en 'diep teleurge steld' op, maar prees WD-minister Voorhoeve van Defensie om diens ade quate handelwijze in de kwestie. PvdA- woordvoerder Valk concludeerde na af loop sip: „In Angola verloren wij een beetje onze onschuld:" In de overzeese 'hel' (Voorhoeve) ging van al les mis. Officieren en onderofficieren dron ken zich veelvuldig ongans. Sommigen scheurden aangeschoten in jeeps rond. An deren probeerden diamanten te verhandelen of een partij marihuana te smokkelen. Bo vendien gingen diverse vredessoldaten stel selmatig 'met kleine meisjes naar bed'. Voorhoeve vindt evenwel dat de soldaten 'onder bizarre oorlogsomstandigheden' moesten werken. De minister gaf toe dat de mijnenvegers slecht waren voorbereid op de omstandigheden die ze in Angola aantroffen. „Hun kennis van dat land ontsteeg nauwe lijks het niveau van Kuifje in Afrika," meen de Valk zelfs. Het ontbrak ter. plekke bovendien aan socia le controle en directe leiding. „Men werd soms lange tijd alleen of met z'n tweeën op pad gestuurd. Het tuchtrecht functioneerde niet, omdat de bevoegde instantie in Amers foort zetelde en dat was wel héél ver weg," erkende Voorhoeve. De buitenlandse VN-leiding nam klachten over misdragingen niet serieus. De Neder landse ambassade in Rwanda stuurde een alarmerend memorandum naar het departe ment van Buitenlandse Zaken in Nederland, maar de verantwoordelijke minister werd niet in kennis gesteld. Zijn collega van Justi tie (toen Hirsch-Ballin) evenmin. De toen- maliger bevelhebber van het leger (Couzy) hield zijn mond over 'Angola' ook dicht. Al lemaal fout, erkende Voorhoeve, de politieke leiding had te allen tijde over de misdragin gen geïnformeerd moeten worden. Voorhoeve werd deze zomer op de hoogte ge bracht van klachten van voormalige VN'ers over collega's. Hij gaf de inspecteur-gene raal der krijgsmacht onmiddellijk opdracht nader onderzoek te verrichten. De laatste deed afgelopen maand verslag van de schok kende feiten, die tussen 1991 en medio 1994 werden gepleegd. Sinds 1995 staan Neder landse militairen onder bevel van een eigen contigentscommandant en de chef-defensie- staf en hebben de Nederlandse autoriteiten de boel weer onder controle. Voorhoeve heeft daarmee ook het contact tussen politiek en militaire leiding gestruc tureerd: „De chef-defensiestaf loopt dage lijks bij me binnen om dingen te bespreken." Bovendien worden militairen nu voor ver trek naar het buitenland speciaal getraind en opgeleid. Voorhoeve zegde toe dat hij de Kamer in het vervolg periodiek op de hoogte zal stellen van het verloop van vredesmis sies. Tegen tien van de 230 Nederlandse militai ren die in Angola actief waren, heeft defen sie bewijslast verzameld. Vijf 'verdachte' militairen ontspringen de dans, omdat ze niet meer onder de wapenen zijn. Eentje moet zich voor de rechter verantwoorden vanwege een poging tot drugssmokkel. De anderen zijn 'beboet' met een aantekening in hun personeelsdossier. Sommigen van hen hebben daartegen al beroep aangetekend, aldus Voorhoeve. OP HET EERSTE gezicht is er weinig mis met de PvdA. De partij i5ew belangrijk speler in de huidige coalitie en de pragmatische koers-s! migen spreken van het in de steek laten van beginselen - spreekt mensen aan. Uit de jongste peilingen blijkt dat een groot aantal k zers vertrouwen heeft in de daden van de sociaal-democraten neer nu verkiezingen zouden worden gehouden, zou de PvdA rwi zetels de grootste partij zijn. Ondanks deze succesjes kampt de partij intern met grote problemen de aanloop naar de verkiezingen van 1994 predikte voormalig n» voorzitter Rottenberg de totale vernieuwing. Vooral in de samen® ling van de Kamerfractie moest die vernieuwingsdrift tot uitdrukkii komen. Voor een deel is de wens van Rottenberg vervuld, maar het v moeilijk vol te houden dat de formule tot wederzijdse tevredenhé heeft gewerkt. Drie nieuwkomers hebben of te horen gekregen van de partijleidinqi. zelf de conclusie getrokken dat ze na 1998 niet in de Tweede Kamerta rugkeren. Het kan geen toeval zijn dat het drie vrouwen betreft,® nagenoeg dezelfde klachten. Ze constateren dat in de met een b zuurgraad doordesemde PvdA-fractie een macho-cultuur heerst end fractievoorzitter Wallage een machtspoliticus is die weinig aandati aan nieuwelingen besteedt. Hiermee zijn de nieuwkomers niet van alle zonden vrijgepleit. Deo derschatting van het zware beroep van parlementariër is ook eenm gelijke reden voor het minder goed functioneren van een deel var, nieuwe lichting, maar over het haantjesgedrag van de mannelijkefr; tieleden van de PvdA is al eerder geklaagd door de vrouwen in defrj tie. De commissie Dunning, die de kandidaten voor de kieslijst van 1998^ lecteert, is blijkbaar (nog) niet geschrokken van het geringe effectv; de vernieuwingen die in 1994 werden doorgevoerd. Die commissi vindt dat opnieuw een frisse wind door de PvdA-fractie moet ga: waaien. Datzelfde geluid valt te horen bij het CDA. De selectiecommissies moeten lering trekken uit de ondervindingt van de PvdA in de afgelopen periode. Nieuw is niet altijd geschikte niet per definitie beter dat de zittende routiniers. Zoetermeer (anp) - Paul de Leeuw krijgt dit jaar de Frekie-trofee van de Stichting Welzijn Gehandicapten Nederland (SWGN). De entertainer wordt hiermee onderscheiden voor zijn baanbrekend werk voor gehandicapten. De Leeuws benadering van en opvat ting over gehandicapten, vooral in zijn tv-programma's, dragen bij aan het integratieproces van deze groep mensen, aldus de stichting. De Leeuw krijgt de onderscheiding zaterdag aan het eind van het Muziekfestival 'Maak de droom waar' in het Sport paleis Ahoy' in Rotterdam. De Leeuw presenteert dit festival. Den Haag - De WD verwacht van minister Van Mierlo (Buiten landse Zaken) opheldering over enkele keiharde uitlatingendoor een van zijn ambtenaren. In het NRC-Handelsblad van woensdag beschuldigt R. Bosch, ambassaderaad in Wenen, de Israëlische premier Netanyahu onder andere van het doorvoeren van etni sche zuiveringen tegen de Palestijnen. De WD vraagt zich af of Van Mierlo het met deze stelling eens is danwel stappen over weegt tegen de auteur. Bosch neemt in het artikel Netanyahu zwaar onder vuur. Diens regering „buit de gewelddadigheden steeds weer uit door nog harder tegen de Palestijnen op te tre den". Israël zou ze ook als excuus gebruiken om gemaakte af spraken niet na te komen. Bosch vindt bovendien dat de Israëli sche premier slim gebruik weet te maken van het uit de Tweede ..Wereldoorlog voorkomende.schuldgevoel ten opzj.Pht?,van joden. ,,U-. Tl -. iSSSflB Vlissmgen - De verdachte 707 ton Brits rundvlees, in april dit jaar in beslag genomen in een koelhuis in de haven van Vlissm gen, wordt vernietigd. Een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid heeft dit gisteren bevestigd. Het vlees is na on derzoek door de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) afgekeurd voor consumptie voor zowel mens als dier. Voorburg - Steeds meer kinderen worden buiten het huwelijk ge boren. In de landen van de Europese Unie is het aantal buiten echtelijke geboorten in dertig jaar (1965-1995) verdrievoudigd. Het gaat daarbij steeds minder om ongewenste zwangerschappen van jonge, alleenstaande moeders en steeds meer om samenwo nenden paren die een kind krijgen. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Houten - De ledenvergadering van de VHP, een vakbond voor middelbaar en hoger personeel, heeft de 31-jarige Miriam Notten gisteren gisteren als nieuwe voorzitter van de organisatie. Met haar benoeming wil de VHP af van het imago van 'grijze-pakken- club'. Notten, marketing- en verkoopmanager bij Signaal Com munications, wil dat de VHP iets te bieden heeft voor jonge werknemers die aan het begin van him loopbaan staan. Zij is het jongste lid van het geheel vernieuwde VHP-bestuur. Notten volgt G. van Ham op die leiding heeft gegeven aan een interim-be stuur. Den Haag - Minister Borst van Volksgezondheid vindt dat zorg verzekeraars veel doelmatiger kunnen werken. De toezichtscom- missie CTU van de Ziekenfondsraad moet gaan kijken of zieken fondsen doelmatig met hun geld omspringen. Zorgverzekeraars die het goed doen, zouden hiervoor moeten worden beloond. Dit zei Borst gisteren tijdens een overleg in de Tweede Kamer over doelmatigheid van zorg. Volgens de Kamer is er in de hele zondheidszorg geld te besparen door efficiënter te werken. Haarlem - Officier van justitie mr. E. van Keken heeft gisteren voor de economische politierechter in Haarlem een boete van 55.000 gulden geëist tegen het concern Albert Heijn. De groot grutter zou in 1995 en 1996 een milieuwet hebben overtreden Volgens de officier moet het bedrijf ook 250.000 gulden aan de staat betalen als onterecht verkregen voordeel. Sinds eind 19" zijn supermarkten verplicht een keer per kwartaal een preventie ve controle op koelinstallaties uit te voeren. AH wordt verweten dit bij filialen in Oosterbeek, Meppel, Tiel, Huizen en Geldermal- sen niet te hebben gedaan. Bovendien ontbraken bij het distribu tiecentrum Tilburg bij drie installaties de juiste papieren. Albert Heijn zou er ruim zeven ton mee hebben bespaard. De rechtbant doet uitspraak op 9 oktober. Den Haag (anp) - Een Kamermeerderheid gaat akkoord met bf compenseren van het vrachtvervoer voor de accijnsverhogi» op diesel. Dat bleek gisteren tijdens een overleg van de Kam met staatssecretaris Vermeend van Financiën. Per 1 juli is de accijns op diesel met vijf cent per liter verhoogd. In ij kregen gewone automobilisten compensatie in de vorm van een W motorrijtuigenbelasting (MRB). Voor het zware vrachtvervoer wasde ze vorm van compensatie niet mogelijk, omdat de MRB voor deze s tor al op het Europese minimum ligt. De compensatieregeling geldt met terugwerkende kracht tot 1 1997. Vervoersbedrijven moeten per vrachtwagen bonnetjes bew# van te veel betaalde accijnzen. Daarbij geldt een minimum van n derd liter per tankbeurt en een maximum van 50.000 liter per jaai^ Voor de langere termijn staat de introductie van paarse diesel op programma. Dat is gewone diesel met een kleurtje die door vrach» gens goedkoper kan worden getankt. Brussel (anp) - Luxemburg be schuldigt de Nederlandse mi ester Zalm ervan de cijfers over de financiële bijdrage aan de Europese Unie te manipule ren. Zalm verspreidde onlangs cijfers waaruit bleek dat Nederland rela tief de grootste netto-betaler is aan Brussel, terwijl het rijke Luxemburg netto geld ontvangt. Pe Luxemburgse ambassadeur bij di Jean- cijfer fabel ten guide tribu Het b fingei ven v hol Dat g tellen Door Bob van Huêt Londen - De Britse Pers Klachtencom nieuwe gedragscode gepresenteerd v( verscherpte regels moeten eraan bijdr beschermen van VIP's en gewone Brit code werd opgesteld na kritiek van prinses Diana over de houding van so laatste jaren van haar leven. Volgens de nieuwe richtlijnen zouden kranten geen paparazzi- materiaal meer mogen gebrui ken. Hieronder worden foto's verstaan die zijn gemaakt bij al dan niet gemotoriseerde achter volgingen of door het bespieden met telelenzen. Foto's maken van personen op particulier terrein was al verbo den. Nieuw is de uitbreiding met locaties die de betrokkene rede lijkerwijs als privé mag be schouwen. Hieronder vallen bij voorbeeld bezoeken aan restau rants, kerken en ook de beruchte badpakfoto's in zwembaden of aan het strand. Krantenuitgevers moeten zich voortaan vergewissen van de herkomst van foto's en paparaz- zii-materiaal weigeren. Het zo geheten 'door stepping', het aan houdend aanbellen bij mensen thuis, of de 'media scrum' waar bij grote groepen fotografen let terlijk iemands huis kunnen be legeren'2ijn evenmin toegestaan. Kinderen en jongeren onder de achttien mogen niet meer wor den geïnterviewd, gefotogra feerd of anderszins lastig geval len vanwege privé-omstandighe- den. Het laatste heeft vooral betrek king op de bescherming van de pnvac prinse am en Meer gevraa trekki: leed of Lord van de missie scherp langrij zijn op alle h Britse de niei onders tegen s De nie voor d Lord televis: hielder Hoewe zich de de vlal staat e twijfel mens worder 'sensat: bieding Een pa ste vrif of een c Camill: Door Dora Rovers Tel Aviv - Palestijnse leiders hebben g geerd op de aankondiging door de Israël hu van uitbreiding van een van de jood; Westelijke Jordaanoever. Ook de Verenigde Staten lieten hun afkeuring blijken over de Plannen voor de bouw van drie honderd extra woningen in de nederzetting Efrat ten zuiden van Bethlehem. De mededeling 'ani de Israëlische premier komt "et moment dat Israëlische en alestijnse onderhandelaars in ashington proberen het vre esproces te redden, na een diepe crisis van een half jaar. alestijnse leiders waarschuw en gisteren dat deze provoce rende stap tot nieuwe zelfmoord- anslagen kan leiden. Volgens usseini, de Palestijnse minister e,IS belast met Jeruzalem, edt Netanyahu de terroris- 5h(L'organisaties. De islamiti- e Hamas-beweging reageerde e een pamflet aan het persbu- Iau keuters waarin ze verklaar- plagen buiten Israël te zul- n Plegen. l'.-^J^rikaanse minister van Wenlandse Zaken Albright. P op tot bevriezing van de pnnnen'.De minister sprak van ier„een?^dige maatregel die on- r?lgbaar is met de Ameri- rnnSe msPanningen het ver- uwen tussen Israël en de Pa rijnen te herstellen. Netanya- tie't ri6 T}ge week nog een crisis j„„ "alestijnen over de vesti- Jv®n kolonisten in twee hui- iunl°0SWeruzalem in de kiem '1 an do v gaat voorbi aan de eis ël 7i ,V?reniSde staten aan Is- ie hof te onthouden van acties het vredesproces schaden. oerrif3, fche regeringswoord- n> uitv tte toe dat het gaat i oktnK en,ng van Plannen die al ge nro 6r rï°or de toenma- [|edep|/niej ^dzhak Rabin zijn «gekeurd. Bovendien hoeft bouw van de driehon derd hu derd bi Palestij confisqi voerder opposit breidinj komt de een sle zeer ex vredesp Netany; ongetwi verrassi Palestij: hington voorber sche mi Zaken derhanc Albrigh ring koe goede h worden definitie Israël hington sprekke kunnen zullen d trekt he niet veri lijke Jor se leider van volg dit uitst de vrede Voor de definitie tijnse ge geopend besluitei van een Gazastre verbindi zastrook daanoev van het de Gaza:

de Stem | 1997 | | pagina 4