Milieudefensie gooit het roer om Brinkman aanvaardt ontslag Stoney licht jeugd voor over softdrugs c I iezelUd Katholiek Nederland is de klap te boven BEL 09-093008844 Al eerder problemen met Interliner 5718 Patijn voorstander tijdelijke vergunning bewoners tentenkamp Opinie onderzoek De Vries STEM BINNENLAND A3 WIE DRAAGT VAN AVOND UW RING? EN WIN EEN SXJPERPRIJS MS V? Onrustzaaier krijgt 30 maanden Somalisch gezin herkent in woningrel situatie vaderland MBER 1997 lili' t. na lier e naar ïttannië en Ierland. rustig weer. In de i/roege ochtend plaat- Verder zonnige pe. r vooral in het en daar ook hard- wolkenvelden. Mid- iratuur van 15 graden cte gebieden tot 20 in treken. Luxemburg: Fraai en er met veel zon. In de )chtend kans op enke- nken. Middagtempe- im 20 graden. n Midden-Frankrijk: end rustig en zonnig de nacht en ochtend laar mist. Warm met tussen 23 en 28 gra- nkrijk: Rustig en per. In de nacht en htend kans op mist. eel zon, in de Pyre- ms wat meer bewol- tanhoudend zomers :t maxima tussen tus- 30 graden. Tamelijk bewolkt en ot tijd regen, mogelijk eer. Vooral zaterdag regen vallen, met na- t zuiden. Middagtem- afhankelijk van het aklaringen tussen 20 den. 'ooral in het zuidwes- ilijk bewolkt en van ;ijd regen of onweer, ie zaterdag kan veel vallen. Verder staat er lidelijke Costa's tijde- vind. In het noordoos- t in het algemeen wat en op veel plaatsen Middagtemperatuur en 30 graden, he Eilanden: Nu en maar vooral zaterdag op enkele regen- of >uien. Middagtempe- igeveer 27 graden, en Ibiza: Zonnige pe- naar ook een kleine en bui. Middagtempe- ïgeveer 27 graden. :ijdag in het uiterste erst nog kans op een lagtemperatuur onge raden, langs de Adria- jdag wat frisser, and en Kreta: Zonnige maar vrijdag vooral ostelijk deel van het vasteland ook wolken- kans op een bui. Op :he Zee waait tijdelijk ge noordenwind. Mid- eratuur van circa 20 •ond de Egeische Zee latselijk in het westen, d: Rustig en overwe- mig najaarsweer met ht en ochtend plaatse- Middagtemperatuur 20 graden, in het nkele graden hoger, ind: Droog en veel ir vooral op het pla- :en Zurich en Lausan- nacht en ochtend op tsen mist. Middagtem- omstreeks 22 graden, jk: Droog en veel zon, ht en ochtend plaatse- Middagtemperatuur maden. >ju;i U3U9IS 'sagej} 'imJOJflj J I I I I I VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1997 jjifiinze Brandsma sterdam - De Vereniging ieudefensie overweegt te ,an lobbyen voor een ver fde aanleg van lijnen voor hogesnelheidstrein: de SL-Oost (Amsterdam- Btsland) en -Noord (rich- hg Scandinavië). nee kiest de milieu-actie- Up een nieuwe opstelling. „We inderdaad wat pragmati- jer geworden, ja", geeft oordvoerder Geert Ritsema toe. medewerker van de Vereni- m Milieudefensie wil het :oord 'ommezwaai' niet horen, laar hij noemt de nieuwe koers 5, Milieudefensie zakelijker, juder de confrontatie zoeken. het over proberen met de KLM tot een akkoord te ko men. En zegt zelfs dat hij het de KLM gunt om meer ruimte te krijgen voor de veel profijtelijker intercontinentale vluchten door het schrappen van de korte vluchten, als passagiers binnen Europa kiezen voor de snelle trein en tegen het vliegtuig. Milieudefensie maakte woensdag bekend het initiatief te hebben genomen tot constructieve ge sprekken met de KLM en de Ne derlandse Spoorwegen. De be doeling is om luchtreizigers min der het vliegtuig en meer de (ho- gesnelheids-) trein te laten ne men voor bestemmingen in Euro pa. Daartoe wil Milieudefensie haar verzet tegen de aanleg van HSL-spoorlijnen opgeven. Ster ker nog: de milieulobby denkt er zelfs over om voor een snellere aanleg van HSL-lijnen te gaan knokken. Milieudefensie door de bocht? Een ommezwaai? Medewerker Geert Ritsema: „Ei genlijk zijn wij nooit tegen de HSL geweest, maar hebben daar steeds een aantal voorwaarden - mitsen - aan verbonden. Wij wil len aan de HSL meewerken als daardoor minder mensen met het vliegtuig gaan. Het mag niet zo zijn, dat de trein via station Schiphol zorgt voor meer aan voer van vliegtuigpassagiers. Via de HSL kunnen ook vliegtuigpas sagiers via Schiphol afgevoerd worden. Vervangend vervoer. En wij blijven van mening dat een HSL zo min mogelijk schade aan landschap en milieu moet toe brengen. Goed inpassen in het landschap dus. Bundelen met een snelweg bijvoorbeeld en als het niet anders kan, ingraven of via een tunnel." Geen nieuwe koers dus? „Nou, het nieuwe is dat wij nu echt enthousiast meewerken in gesprekken met onder meer de KLM en NS." Minder ideologie, meer pragma tisme? „We zijn wat pragmatischer ge worden, ja. We zitten met de KLM om de tafel en die gesprek ken zijn niet vrijblijvend, maar constructief. Wij proberen tot een deal te komen." Milieudefensie 'dealt' met de KLM? „Dat kan ik me voorstellen, ja, al zijn we nog niet zover. Wij probe ren echt overeenkomsten te be reiken." Geen acties meer, geen kort ge dingen? „Eh, de kort gedingen om het vliegverkeer gaan wel door. Maar we zijn zakelijker geworden, pro beren punten van overeenstem ming te vinden. In die zin zijn wij wel veranderd. Vroeger ging het ons om de principes, om het con fronteren. Nu willen we zakelij ker zijn, zelfs concessies doen, zoals nu met de HSL. Het moet natuurlijk wel winst voor het mi lieu opleveren." Zijn de concessies dan wel zo groot? „Er bestond een grote weerstand tegen de hogesnelheidslijn bij de milieubeweging in brede zin. Wij willen ons er nu toch sterk voor maken. Ik kan me voorstellen dat wij zelfs voor de aanleg van HSL- lijnen gaan lobbyen. Want snel gaat dat bepaald niet; kijk maar naar de plannen voor de HSL- Oostlijn en de Noordlijn." «onze Haagse redactie ten Haag-De voormalige Rotterdamse korpschef Brink- verzet zich niet langer tegen zijn ontslag. Hij gaat iet minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) praten over 'passende' afvloeiingsregeling. lat maakte zijn advocaat gisteren I, nadat SER-voorzitter De 'iies in zijn onderzoek tot de con- [isie was gekomen dat terugkeer an Brinkman naar Rotterdam mr. C. van Leeuwen legt [[inkman zich er nu bij neer, dat ivoor hem geen toekomst is bij iet Rotterdamse korps. „Brink- un is geen Don Quichotte. -voorzitter De Vries presen- le gistermorgen de uitkom van zijn onderzoek naar de re-Brinkman. De Vries was Is onafhankelijke deskundige ingetrokken door Dijkstal. Die «est op last van de rechter op- iiuw bekijken of Brinkman niet kon keren bij het Rotter- lamse korps. Het oordeel van De iies was duidelijk: „De verhou- fcgenjsijn zodanig verstoord dat erugkeeï geen reële mogelijkheid i," tzijn rapport wijst De Vries de orpschef impliciet aan als hoofd- in de affaire. Een be- fflgrijke oorzaak van het conflict volgens De Vries de stijl van lei- Inggeven van de oud-militair, takman botste meteen al na zijn in Rotterdam met de jpische overlegcultuur bij de po- is De Vries opereerde takman niet handig. Hij wilde 1 veranderingen doorvoeren riep daarmee 'wrevel' op in het «ps. „Men had het gevoel dat hij »r sprak dan dat hij overlegde •luisterde," aldus De Vries, kk de verhouding met de burge- ïeesters in de regio Rotterdam stal snel te wensen over. Brink- 'fflgaf hen het gevoel dat hij hen uet serieus nam en over hen heen 'ilste, aldus De Vries, js SER-voorzitter oordeelt dat de taerdamse burgemeester Peper leen onredelijk' risico nam, toen 'j iemand uit de krijgmacht bin nenhaalde bij het korps. Hij vindt ook dat Peper terecht op afstand bleef, toen het conflict begon met een aanvaring tussen de kersverse korpschef en de ondernemings raad van het korps. „Anders was het conflict alleen maar ver scherpt." Ook vindt De Vries dat Dijkstal niet verweten kan worden dat hij eerder had moeten ingrijpen. De SER-voorzitter wees erop dat de minister al snel nadat de korps chef in aanvaring was gekomen met de ondernemingsraad, over leg heeft gevoerd met Peper en Brinkman. De Vries haalde fors uit naar Brinkmans advocaat die met al lerlei negatieve kwalificaties over Dijkstal en Peper naar buiten was gekomen. Met name de opmerking over Dijkstal („hij dQfi.talles.uiLde losse pols, het lijkt wel of hij saxo foon speelt"), noemde De Vries onfatsoenlijk. De onderzoeker wilde echter niet ingaan op het rapport van Peper over Brinkman, waarin de burge meester de korpschef neerzet als een labiele man die de druk niet aankan. Dijkstal noemde het rapport van De Vries gisteren 'helder', maar wilde er verder niet op reageren. Ook Peper wilde niet reageren. Geflankeerd door Stoney bladert minister Borst de folder 'Hasj Wiet, wat weet je wel, wat weet je niet' door foto anp Den Haag/Utrecht (anp) - Minister Borst (Volksge zondheid) heeft gisteren aan het begin van een grote voorlichtingscampagne voor jongeren over cannabis toe gegeven ooit, op advies van haar jongste zoon, een joint te hebben gerookt. Het bleef bij dat ene experiment. Zij gaf gisteren op het Aloysius College in Den Haag het start sein voor de campagne 'Hasj Wiet, wat weet je wel, wat weet je niet'. Zij hoopt dat de jeugd gaat begrijpen dat zij beter niet aan softdrugs kan beginnen. Via posters, tv-spotjes en fol ders, die op alle scholen voor het voortgezet onderwijs wór den verspreid, krijgen jongeren informatie over hasj en wiet. Voor gebruikers zijn er tien tips om verstandig met softdrugs om te gaan. De voorlichtingscampagne is opgezet door het Trimbos-insti tuut, in opdracht van het minis terie van Volksgezondheid. Hij loopt een maand en is gericht op alle jongeren. Voor ouders is er de brochure 'Uw kind en drugs'. Opgesierd door de stripfiguur Stoney geven de folders ant woord op vragen als: kun je ver slaafd raken, als je vaak stoned bent? Gaan hasj en alcohol sa men? Kun je er ziek van wor^. den, als je het eet? Voor meer informatie verwijst de folder naar de drugs Infolijn (0900- 1995). Affiches komen te han gen bij onder meer scholen, in koffieshops en in grote disco theken. Uit recent onderzoek van het Trimbos-instituut is gebleken dat van jongeren boven de 14 jaar 30 procent ooit wel eens hasj of wiet heeft gebruikt, 15 procent is een regelmatig ge bruiker. Voor hen zijn er tien tips, zoals: gebruik het niet op school of in het verkeer, koop het niet pp straat, maar in een koffieshop en neem het niet mee als je naar het buitenland gaat. De campagne is niet opgezet als poging het gebruik uit te roeien. Er is gekozen voor het geven van feitelijke informatie, omdat onderzoek heeft aangetoond dat dat beter werkt dan campagnes waarin iets wordt verboden of het belerende vingertje wordt geheven, aldus prof. Rigter van het Trimbos-instituut. (ADVERTENTIE) De Gouden TeleVizierrïng: vanavond Nederland 1, 21.05 uur °lPB VROLIJK E| At J Dikke ouders krijgen dikke kinderen. Tot die opzien barende conclusie komt een Amerikaanse onderzoe ker. Nou hebben wij hier ook wel dikke mensen, maar in Amerika, waar de mens vooral fysiek onbegrensd blijkt, is dat veel en veel erger. Afgezien van de vele miljoenen die er in volstrekte armoede leven, is het één uitdijende massa. Naar Amerikaanse maatstaven ben je misschien als ba by pas te vet als we hier zouden spreken van een nood situatie. Een Nederlands paar met mollig kind, zou van een Amerikaanse arts te horen kunnen krijgen dat het zich niet dik hoeft te maken, maar het kind wel enige aansterking behoeft. Het is volgens de betreffende onderzoeker ook zo dat slanke ouders vaker een slank kind krijgen. Op dit on derdeel lijkt het onderzoek een beetje dun, want er wordt geen lijvige onderbouwing aan gegeven. Verder stelt de goede man dat in het geval dunne ou ders met een dik kind of omgekeerd, er in het latere le ven van de ouders een zekere corrigerende dan wel be dervende werking uitgaat. Waar je mee omgaat, daar word je mee besmet, zeg maar. Om dikte tegen te gaan adviseert de onderzoeker om bij het opvoeden vooral op voeden te letten. MERIJN Van onze verslaggever Eindhoven - Met dezelfde op hol geslagen Interliner, die zich woensdagavond in de stationsrestauratie in Eindhoven boorde, zijn al eerder twee vergelijkbare ongelukken gebeurd. In sep tember 1996 duwde deze Interliner 5718 bij een verkeerslicht in Nijmegen twee auto's weg en in mei van dit jaar ging het voer tuig spontaan rijden in de Wasstraat in Uden. Bij het ongeluk eergisteravond in Eindhoven raakten negen mensen gewond, twee mensen kregen hartklachten. Een slacht offer ligt nog in het ziekenhuis. De bus is in beslag genomen door de politie die een technisch onderzoek instelt. Volgens een politie-woordvoer- der wordt daarbij TNO in Delft betrokken. Alle Interliners in Nederland blijven inmiddels in de garages, totdat duidelijk wordt wat er precies mis is met het elektronisch gas-systeem, dat moet verhinderen dat een bus met open deuren kan wegrij den. Chauffeurs die eerder op de 5718 reden, vertelden gisteren dat dit voertuig al twee keer eerder op hol sloeg vanuit stilstand. Direc teur W. van Wouw van buson derneming Hermes NV bevestigt dit. Van Wouw: „Het ongeluk in Nijmegen werd geweten aan het feit dat er ten onrechte een bout tussen de kabels had gezeten. Na het tweede geval, in de Was straat, hebben wij direct aan de bel getrokken en is de bus naar DAF gebracht. Er zijn toen ver beteringen aangebracht en ons werd verzekerd, dat de bus vol strekt veilig zou zijn. Ik vind dat we nu het zekere voor het onze kere moeten nemen en dat we er van uit moeten gaan dat moge lijk in alle bussen een dergelijk mankement kan optreden." Hermes-directeur Van Wouw zegt dat de schade-afwikkeling een heel ingewikkelde zaak gaat worden. „Er zijn heel veel men sen en organisaties met schade: passagiers, omstanders, de NS, de franchise-houder van de res tauratie, Hermes en ook de ge meente Eindhoven die straat- meubilair vernield zag worden. Passagiers in de bussen vallen bij aankoop van hun kaartje in ieder geval wel automatisch in een verzekering." Den Haag - De rechtbank in Den Haag heeft een 57-jarige brandstich ter uit Den Haag gisteren veroordeeld tot 30 maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Hij krijgt die straf wegens zijn dubieuze rol in de gebeurtenissen na de brand in de Haagse Schilderswijk, waarbij in maart van dit jaar zes le den van een Turks gezin om het leven kwamen. Het betrof een drama in de familiesfeer, maar de 57-jarige buurtbewo ner wilde aanvankelijk doen geloven dat er sprake was van racistische motieven. Hij organiseerde een protestmars, stuurde dreigbrieven naar zijn eigen adres en stichtte ook brand in zijn eigen woning. De recht bank verklaarde er zwaar aan te tillen dat de man heeft gespeeld met de gevoelens van onrust onder de mensen in de Schilderswijk. Den Haag/Nairobi (anp) - Staatssecretaris Patijn (Buitenland se Zaken) wil een tijdelijke verblijfsvergunning voor uitgepro cedeerde asielzoekers die niet kunnen terugkeren naar hun land van herkomst. Bewoners van het tentenkamp in Dwinge- loo zouden voor een dergelijke vergunning in aanmerking ko men. Bisschop Muskes neemt het op voor de armen, De Raad van Kerken richt een tentenkamp in voor asielzoekers. De kerk houdt zich meer en ®eer bezig met maat schappelijke vraagstuk ken. Voor Walter God win is het een teken dat Katholiek Nederland aan het opkrabbelen is. Hd katholieke volksdeel - en taar beperk ik mij in eerste in stantie toe - heeft de afgelopen scennia een merkwaardige ontwikkeling meegemaakt. Dat ng voor een deel samen met tat oordeel dat anderen, niet- atholieken dus, over 'roomse Nederlanders' hadden. '°g in 1955 schreef P. van marzee in zijn boek 'Het mo derne humanisme in Nederland' e volgende: „Wij zuüen ons nans met Rome in Nederland ezighouden...Geschraagd door Un grote economische macht, Oor de fabelachtige kapitalen aarover zij kunnen beschik- «n doen zij een greep naar de "jacht over ons gehele volk. Al- wijst daarop en in niets valt ""te ontkennen. Het is schrij- Z6S kakend, dat in beslo- m, j lnS reeds door hen wordt stff Wat hun te doen wanneer zij de absolute meerderheid in het land hebben verworven." Tegen dit soort groepsbeelden moesten katholieken in ons land opboksen. Dat de katholieke kerk of nu de kerken samen (zie de discussie over kerkasiel) de macht van de staat willen over nemen, is niet aan de orde. Door de situatie van de katho lieken in de vijftiger jaren ble ven politieke leiders, zoals C.Romme, nog altijd spreken over een 'onvoltooide emanci patie' om daarmee de eenheid te stimuleren. Toch was er feite lijk sprake van een volledige ge- lijkberechtiging en rond 1960 was de organisatorische sterkte van de Nederlandse katholieken op zijn hoogtepunt. Toen kwam in de paus-getrou we katholieke gemeenschap de oproep van Johannes XXIII om door middel van een 'aggiorna- mento' (bij de tijd brengen) de kerk intern te hervormen. In geen land ter wereld is daarin zoveel geïnvesteerd als in Ne derland en na afloop van het Vaticaans Concilie kwam er zelfs een geheel nieuw kerk-mo- del op tafel, dat Romeinse amb tenaren geenszins beviel. Want, stel je voor, bisschoppen deel den hun macht in hun feitelijke gezagsuitoefening met 'gewone' leken, priesters en religieuzen. De klap, die Rome toen uitdeel de door bisschoppen te benoe men, die weer eigenmachtig gingen optreden, kwam heel hard aan. Katholiek Nederland Door Walter Goddijn was versuft. Als organisatori sche eenheid (ontzuiling) werd het steeds zwakker, maar de plaatselijke parochies bleven, vooral door leken, actief. Pas na het paus-bezoek (1985) ging men in het Vaticaan inzien, dat er verkeerde inschattingen wa ren gemaakt en kwam er in Ro me een nieuw beleid. Er werden bisschoppen benoemd, die weer dichter bij het volk stonden, zo als de Brabantse bisschop Tiny Muskens. Bewegingen als de Mariënburg, in Den Bosch ontstaan, en voor al de daarop steunende Acht Meibeweging, bij het paus-be zoek begonnen, gingen steeds meer aandacht geven aan socia le kwesties. Het leek wel of men wilde zeggen: we hebben in spanningen genoeg gedaan om de' kerk van binnen te hervor men, we gaan ons nu meer met de medemens bezig houden. Het kerkelijk beleid sluit zich de laatste jaren hierbij aan door ook kerkelijke brieven te wijden aan sociale problemen en door te proberen de interne spannin gen op te lossen door een dia loog-proces. Die sociale op stelling is overigens geheel in de traditie van het Tweede Vati caans Concilie. Bisschoppen hebben regelmatig gesprekken met delegaties van alle politieke partijen, ook in deze 'paarse' periode. Zij maken beter en effectiever dan vroeger gebruik van de media en niet, zoals vroeger, uitsluitend van katholieke media. Het is met name duidelijk, dat kardinaal A.Simonis tegen woordig een bijzonder goede perschef heeft (J.P.Witsen, overgekomen van Elseviers Ma gazine). De oecumenische contacten zijn versterkt, zodat het de kardi naal geen enkele moeite kostte om afgelopen dinsdag alle mis verstand uit de weg te ruimen en zich pal achter de actie voor asielzoekers van de Raad van Kerken stelde in het Drentse Lhee bij Dwingeloo. Bisschop Muskens schroomt niet om dit type sociale acties voor de 15% arme gezinnen in ons land, door hem ook geëntameerd met de Raad van Kerken, publiek te ondersteunen in het prikkelend decor van een prostitutie - be drijf in Roosendaal. Dit type ondernemers en prostitués en hun klanten zijn overigens ook mensen, die alle respect verdie nen, zoals ook uit het leven van Jezus blijkt. Een van de meest treffende. tek sten die, gezien de actuele en enigszins kritische spanningen tussen kerk en politiek, juist nu geciteerd kunnen worden, komt uit de Pastorale Constututie over 'Kerk en Wereld' (Gau- dium et Spes) en luidt als volgt: „Vooral in een pluralistische samenJeving is het van groot belang een juist zicht te hebben op de verhouding tussen staat en kerk en om helder onder scheid te maken tussen wat christenen - afzonderlijk of in groepsverband - geleid door hun christelijk geweten, op ei gen gezag doen als burger en wat zij in gemeenschap met hun herders doen in naam van de kerk. Staatssecretaris Schmitz heeft groot gelijk, dat de kerk geen staat in de staat mag worden en niet op de stoel van de overheid kan gaan zitten. Dat doen noch de katholieke kerk, noch de Raad van Kerken. Zij stimule ren alleen christenen, indivi dueel en in organisatorisch groepsverband, om hun per soonlijk geweten te volgen. Zij stimuleren ook op allerlei ter reinen vrijwilligerswerk. Zon der het maatschappelijk mid- delveld en zonder mannen en vrouwen, die zich vrijwillig, dat wil zeggen zonder enig honora rium, inzetten voor plaatselijke parochies en kerkelijke ge meenten, voor diaconie, voor hulp in arme landen van Europa en buiten Europa, is de landelij ke politiek nergens. Vrijwilligerswerk is het sociale kapitaal van ons land. Zeker nu sommige 'paarse' partners maar al te graag dat middenveld, als vroegere machtsconcentratie, proberen te ontmantelen. Zie de pogingen om het omroepbestel te banaliseren. Dat het CDA en andere kleine christelijke partijen zich bij de algemene politieke besluitvor ming aansluiten, kan ik begrij pen. Zij weten ook wel, dat wet ten altijd generaliserend wer ken. Zo zijn wetten nu eenmaal. Maar op wetten zijn ook per soonlijke uitzonderingen. Vrij willigers die in de concrete en een vaak aangrijpende ontmoe ting staan met individuele ge vallen, mogen altijd een beroep doen op hun geweten.. De 'waardigheid van de menselijke persoon' staat dan voorop. Walter Goddijn is emeritus-hoogle raar godsdienstsociologie aan de Ka tholieke Universiteit Brabant. Patijn zei dat gisteren in het Ra- dio-1 Journaal. Een dergelijke vergunning moet volgens de be windsman alleen worden ver strekt aan mensen die hebben meegewerkt aan hun uitzetting, maar niet meer in hun vroegere vaderland worden geaccepteerd. In de Tweede Kamer heeft Patijns partijgenoot Rijpstra (WD) aan staatssecretaris Schmitz (Justitie) maatregelen gevraagd tegen het door de kerkelijke organisaties in gerichte asielzoekerskamp. Vol gens de partij is ingrijpen door de politie echter nu niet aan de orde. Een dergelijke actie zou niet bij dragen aan de oplossing van het vraagstuk. Als uitgeprocedeerde asielzoekers geen medewerking verlenen, vindt de WD wel dat zij niet moeten worden opgevangen. De Afrikaanse Raad van Kerken (AACC) heeft de behandeling van asielzoekers die door de Neder landse overheid op straat zijn ge zet, onmenselijk en onchristelijk genoemd. „Zo'n handelwijze valt buiten de grenzen van de moderne beschaving," schrijft secretaris dr. José Chipenda van de AACC in een verklaring naar aanleiding van het tentenkamp voor tech nisch onverwijderbare asielzoe kers in Dwingeloo. Deze mensen krijgen van de overheid niet eens de minimale benodigdheden om te overleven, aldus de verklaring. Den Bosch (anp) - Het Somalisch gezin dat afgelopen zomer een woning toegewezen kreeg in het Hugo Verriesthof in D^n Bosch, ziet definitief van bewoning af. Het gezin voelt zich in de wijk niet veilig, nadat buurtbewoners heftig tegen hun komst te hoop liepen. Volgens directeur C. Hobo van de woningbouwstichting Hertoghuizen herkende het gezin in de rel de situatie in hun vaderland, dat ze eerder had ontvlucht. Burgemeester A. Rombouts wil het niet nog een keer zover laten ko men. Als zich in de toekomst nog eens zoiets voordoet, stapt de ge meente onverwijld naar justitie, liet hij gisteren weten. De kwestie in het Verriesthof is wat hem betreft afgedaan. Hij betreurt het dat het gezin - man, hoogzwangere vrouw en driejarig kind - van de woning heeft afgezien. Rombouts voerde de afgelopen weken gesprekken met buurtbewo ners. Ook met vier lieden die banden onderhouden met de extreem rechtse groepering het Nederlands Blok. Volgens Rombouts was de lucht geklaard en kon het gezin zonder risico verhuizen. Met name de vrouw zag dat echter niet zitten. Omdat haar man bij twee werkgevers zeven dagen in de week werkt, is ze vrijwel altijd alleen thuis. De woningstichting gaat zo snel mogelijk andere huisvesting zoeken voor het Somalische gezin. De omstreden woning wordt nu toegwezen aan een ander buitenlands gezin.

de Stem | 1997 | | pagina 3