id a in tie. Zaktelefoon straks niet meer gratis BIEDT ZICH AAN: HULP IN DE HUISHOUDING VERGOEDING: CIRCA 150,= PER JAAR oMtnerwjind Miele Beleggen in Begaclaim staat gelijk aan gokken Adidas staat op 'drie strepen' 13,45 )TT Telecom en Libertel: Soeharto lanceert Indonesische motorfiets \RLE AUTO'S Miele-'Sommerwind'-droogautomaten er is geen betere L&GALL its bijzonders. ECONOMIE A6 Mjardendeal in Amerikaanse inanciële wereld ECONOMIE KORT Van Lier koopt Duitse schoenenfabriek China grootste visproducent ter wereld Shell-prijs voor wetenschapper Mooij Pretpark Asterix gaat naar de beurs Record aan opdrachten voor architecten VNU-dochter koopt reclameprijs Miljardendeal in financiële wereld VS Jeltsin: amnestie voor kapitaalvlucht I]ll§ije grootsie diamantairs Amsterdam Textielimporteurs slaan alarm i//\ct'ic.PiA.oA.e.iic.yi pptct ft"j AeClj he \>0DrAeeiprï~j2:evi De Meeuw zorgt snel voor (tijdelijke) ruimte tl Bonus Mile Ook wijnexpert lijn nieuwe boek, Ie wijnliefhebbers Gall aangeboden jjnen gesefeOteercl: re Viognier-ciTuM* ie smaak en een jls meer gevraagde pile en fruitrijke thardonnay-druif. De druivensoort [delijk waarneem- 5660555. jen Haag (anp) - Er komt een eind aan het gratis of bijna gra- ;sweggeven van GSM-telefoons. jfl Telecom en Libertel gaan de bonussen die zij de wederver- ;#pers betalen voor het aanbrengen van abonnees op hun mo- iielenet, drastisch verlagen. lESTEM i I I I I DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1997 [oor die bonussen kunnen ver ders van telefoons en abonne- lenten de zaktelefoons nu vaak oor niets aanbieden. gevolg van de maatregel zal jjn dat de GSM-telefoons voor aan voor reële bedragen worden irkocht. Afhankelijk van de in loopstrategie van een winkelke- m zal dit tussen de 50 en 400 ijlden liggen voor de goedkoop te modellen. >IT Telecom en Libertel hebben «loten de bonus per klant met lid gulden te verlagen. Hoeveel ajdan nog uitkeren willen zij uit iMurrentie-overwegingen niet zeggen. Volgens service-provider Debitel, verkoper van abonnementen, iaat het om een substantiële ver- aging. IT Telecom is tot de verlaging overgegaan omdat 'de hoogte van Je bonussen de spuigaten begon it te lopen'. Het bedrijf sluit mo menteel maandelijks ongeveer nieuwe abonnementen af. liet de verlaging kan het dus 6 niljoen gulden per maand bespa- 'roblemen )e Consumentenbond is altijd fel egenstander geweest van het of bijna gratis aanbieden an telefoons, dat meestal ge- gaat met een abonnement oor drie jaar. 1 mensen, vooral jongeren, la- zich door de gratis telefoons eiden en komen in financiële imblemen zodra de rekening van !t gesprekskosten binnenkomt. Door de telefoons voor de echte vaarde te verkopen zal het mo biel bellen op den duur goedko per worden, is de verwachting. Bovendien worden de kosten overzichtelijker. Ook PTT Telecom en Libertel zijn geen voorstanders van het gratis aanbieden van telefoons, omdat zij vinden dat de gebruikers zich bewust moeten zijn van de waar de van him apparatuur. De bonussen zijn indertijd inge steld om de markt te veroveren. Libertel zal de verlaging van de bonussen ten goede laten komen aan zijn klanten. Cadeautje De kosten van het bellen gaan binnenkort omlaag, kondigt een woordvoerder aan. „Volgende week bestaan we twee jaar en dan komen we met een aardig ca deautje." Libertel kondigde deze week aan met GSM-telefoonkaarten op de markt te komen met vooruit be taalde gesprekskosten. Hiervoor is geen abonnementsgeld ver schuldigd. Wel moet de gebruiker een - dure - GSM-telefoon aan schaffen. Indonesië maakt zich niet alleen sterk voor een eigen auto. President Soeharto kondigde gisteren ook een nieuw model motorfiets van Indonesische origine aan. Indonesië moet op eigen benen kunnen staan en onafhankelijk zijn op het gebied van auto en motorfietsen. Om dat te onderstrepen maakte Soeharto, die in de zeventig is, een ritje op een motorfiets door de tuinen van het presidentiële Merdeka-pa- leis. Indonesië is na China en India de belangrijkste afzetmarkt ter wereld voor motorfietsen en staat vijfde op de wereldranglijst van producenten van deze tweewielers. Het aantal motorfietsen dat er rondrijdt, nadert de elf miljoen. foto anp iew York (anp/krf/rtr) - De taerikaanse financiële reus Tra ilers neemt voor ruim negen illjard dollar (18 miljard gulden) blomon Inc. over, het moederbe- rijt van effectenhuis/zakenbank Salomon Brothers. De aanwinst al een combinatie vormen met ™th Barney, die al behoort tot ItTravelersgroep en op dezelfde «treinen actief is. iavelers maakte de transactie isteren bekend. De nieuwe com- jinatie krijgt de naam Salomon taith Barney Holdings. Be- tuursvoorzitter Sanford Weill van de vorming van een fi- ancieel sterke concurrent wat ti)wel elk facet van de effecten- Mdel betreft, waar dan ook ter 'treld. Door Willem Reijn Breda - Eindelijk ligt-ie er dan: de prospectus voor de beursgang van de Begaclaim. Lezing van veertig pagina's over de claim van het Breda se Begemann-concern en Joep van den Nieuwen- huyzen bevestigt de ver wachting: beleggen in Bega claim staat gelijk aan gok ken. De Begaclaim is een mega- claim. Begemann en Joep van den Nieuwenhuyzen menen recht te hebben op een vergoe ding van 1,2 miljard gulden, om dat zij stellen ernstig benadeeld te zijn door de vervolging van Van den Nieuwenhuyzen in de HCS-affaire. De vervolging van Van den Nieuwenhuyzen, toenmalig voorzitter van de raad van be stuur van Begemann, begon en eindigde - na een arrest van de Hoge Raad - met vrijspraak. On dertussen stortte het wereldwij de bedrijvenagglomeraat Bege mann in en pakte Van den Nieu wenhuyzen zijn biezen. Begemann en Van den Nieuwen huyzen hebben hun claims sa mengevoegd in één rechtszaak tegen de Staat. De opbrengsten worden verdeeld in de verhou ding 77,5 procent voor de aan deelhouders Begemann en 22,5 procent voor Joep van den Nieu wenhuyzen. De claim op de Staat wordt per 1 oktober verhandelbaar op de Amsterdamse effectenbeurs. De prospectus voor de beursgang moet de beleggers informatie ge ven over de claim en normaliter ook inzicht bieden in de waarde van de certificaten Begaclaim (formeel 'certificaten van aan delen B' van Begemann gehe ten). Dat inzicht biedt de prospectus echter nadrukkelijk niet. Dat is al vanaf pagina één duidelijk: "Waarschuwing. De toekomsti ge certificaathouders dienen zorvuldig de risico's te overwe gen. Omdat allerminst zeker is wat de uitkomst zal zijn van de juridische procedures, is over de netto-opbrengst van de vorde ringen en de certificaten geen voorspelling te doen. Deze waarde kan ook na afloop van de juridische procedures nihil blijken te zijn of meer of minder dan de door Begemann en Van den Nieuwenhuyzen begrote schade." Kortom: de waarde van de claim bedraagt ergens tussen Joep van den Nieuwenhuyzen foto anp nul en 1,2 miljard gulden. De facto heeft de claim al een note ring aan de Amsterdamse beurs, omdat er zowel Begemann-aan- delen mèt als zonder recht op een certificaat Begaclaim wor den verhandeld. De beurs blijkt dat recht op cir ca twee gulden te waarderen, waarmee de reële waarde van de totale Begaclaim blijkbaar op ruwweg tien miljoen gulden is geschat, na aftrek van de miljoe nen verslindende juridische rechtsgang, die waarschijnlijk volgende eeuw bij de Hoge Raad zal eindigen. De onderbouwing van de mega- claim is niet veel exacter dan eerder is aangegeven door Bege mann. De prospectus noemt de volgende bedragen: De gedaalde beurskoers tussen augustus 1991 en heden van 170 naar 30 gulden. Grootaandeel houder Van den Nieuwenhuyzen heeft hierdoor een verlies gele den van zo'n 250 miljoen gulden; Begemann kon geen eigen ver mogen meer aantrekken en moest daardoor iheer leningen aangaan: 150 miljoen gulden; Mislukte acquisities doordat de procedures het vertrouwen in Begemann hebben geschaad: 230 miljoen gulden; Begemann was eerder ge dwongen om bedrijven te verko pen als gevolg van de enorme schuldenlast: 400 miljoen gul den; Om dezelfde reden moest Be gemann faillissement aanvragen voor verscheidene dochters: 120 miljoen gulden; De naam van Van den Nieu wenhuyzen is door het slijk ge haald. Aantasting van de goede naam, gederfde inkomsten, ver mogensschade en proceskosten: 50 miljoen gulden. De rechter zal moeten oordelen of die scha deposten werkelijk aan de HCS- zaak te wijten zijn. Verder zal hij moeten oordelen of het Openbaar Ministerie Van den Nieuwenhuyzen ten onrechte heeft vervolgd. De door Begemann ingehuurde rechtsgeleerden als prof. Van Schilfgaarde en prof. Kortmann menen van wel, terwijl prof. Mohr is toegetreden tot het be stuur van het administratiekan toor. Een rondgang langs analisten van vooraanstaande effecten kantoren in Nederland leert dat geen analist vooralsnog de moei te nemen om de prospectus uit voerig te analyseren. In die krin gen blijkt de claim weinig se rieus te worden genomen. Het blijft echter oppassen, zo valt te beluisteren. „Justitie doet er goed aan om met sterke deskundigen op de proppen te komen, want Bege mann heeft wel befaamde hoog leraren tegen veel geld weten in te huren. Maar het zou te gek zijn als de gemeenschap straks door slordigheid van justitie voor een claim opdraait, terwijl Begemann door slecht manage ment ten onder is gegaan." Loon op Zand - Eigenaar G. van Spaendonck van de Nederland se schoenenfabrikant Van Lier heeft de veel grotere branchege noot Gallus overgenomen. Door de overname van het Duits- Oostenrijkse familiebedrijf wordt de 36-jarige Van Spaendonck marktleider in Europa op het gebied van luxueuze mannen schoenen. Gallus heeft een omzet van circa 135 miljoen gulden. De goed winstgevende onderneming heeft 900 werknemers. Van Lier heeft een omzet van 20 miljoen gulden. Rome - China is en blijft de grootste producent van vis en vis producten ter wereld. Vorig jaar was het goed voor een op brengst van 27,3 miljoen ton op een totale wereldproductie van 115,9 miljoen ton. De aquacultuur zit in de lift. Die groeide met meer dan 50 procent. Rotterdam - Prof.dr.ir. J. Mooij is de Koninklijke/Shell Prijs 1997 toegekend. Hij krijgt 50.000 gulden. Mooij is hoogleraar theoretische en toegepaste natuurkunde aan de TU Delft. Hij ontvangt de onderscheiding voor zijn experimenteel onderzoek naar het quantumgedrag van elektronen. Parijs - Asterix gaat naar de beurs. Het Franse pretpark krijgt een notering op de beurs van kleine en middelgrote bedrijven in Parijs. Pare Asterix is na Disneyland Paris en Futuroscope het grootste pretpark van het land. Vorig jaar kwamen er 1,7 mil joen bezoekers. Op een omzet van 303 miljoen franc (101,5 mil joen gulden) kwam een nettowinst van 15,5 miljoen franc (5,2 miljoen gulden) uit de bus. Het park ging in 1989 open. Voorburg - Architecten hebben in de eerste helft van 1997 voor 13 miljard gulden aan nieuwe opdrachten ontvangen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is dit een absoluut record. Ten opzichte van het eerste halfjaar van 1996 steeg de waarde van de orders met 27 procent. Eind juni was de order portefeuille gegroeid tot in totaal ruim 37 miljard gulden. New York - VNU heeft Clio Awards International overgenomen, de organisatie achter de reclameprijs The Clio Award. De over name loopt via VNU's Amerikaanse dochter BPI Communica tions. The Clio Award is een internationale prijs in de reclame branche, die vooral in Amerika de aandacht trekt. Jaarlijks din gen duizenden inzendingen uit de reclame- en adverteerderswe reld mee naar de tachtig verschillende Clio-beeldjes. De omzet ligt op enkele miljoenen guldens per jaar. New York - De Amerikaanse financiële reus Travelers heeft voor ruim negen miljard dollar (18 miljard gulden) Salomon Inc. overgenomen, het moederbedrijf van effectenhuis/zakenbank Salomon Brothers. De aanwinst zal een combinatie vormen met Smith Barney, die al behoort tot de Travelersgroep en op dezelf de terreinen actief is. Travelers, gevestigd in New York, is actief in de verzekeringwe reld en brengt ook allerlei andere financiële producten aan de man. Salomon Brothers is een van 's werelds bekendste effec tenhuizen en zakenbanken. Moskou - De Russische president Jeltsin heeft amnestie in het vooruitzicht gesteld voor bedrijven en burgers die geld illegaal in het buitenland hebben ondergebracht. Deze hoeven slechts 10 tot 15 procent van de elders geparkeerde middelen af te dragen aan de staat als ze hun tegoeden legaliseren. Volgens schattin gen hebben Russen vijftig tot honderd miljard dollar in het bui- Jjtajlaud uitstaarpf! {>31 nsv Amsterdam - De twee grootste diamantairs in Amsterdam, Gas- san Diamonds en Coster Diamonds, sturen aan op een fusie. De twee werken al jarenlang nauw samen in de stichting Diamond Foundation Amsterdam, een in 1982 opgerichte organisatie ge richt op promotie van Amsterdam als City of Diamonds. Beide bedrijven zijn ongeveer even groot. Samen zijn ze goed voor on geveer 200 miljoen gulden omzet en ongeveer duizend werkne mers. Den Haag - Tientallen Nederlandse textielimporteurs hangt een forse naheffing van de Europese Commissie boven het hoofd. Die kan hun de kop kosten, schrijven het Nederlands Verbond van de Groothandel en de Vereniging Importeurs Verre Oosten in een brandbrief aan staatssecretaris Van Dok van Economi sche Zaken. De navordering geldt de textielimport uit Bangladesh over de afgelopen drie jaar. Over die periode beliep de import 1,8 mil jard gulden. De naheffing zou voor de hele Europese Unie uitko men op 200 miljoen gulden. Voor Nederland zou dat 30 miljoen gulden zijn. (ADVERTENTIE) ERIJ DE VRIES VNBIEDING! <ussens incl stof v.a. 295,- atis gemaakt. Zeer voordelig j fauteuils, eetkamerstoelen, met leer zeer VOORDELIG, a. 9,95. Vitrage v.a. 4,95. :ialiseerd in draperieen. lelstoffen en overgordijnen. ANGEN GRATIS GEMAAKT. EN VAN DEZE ADVERTENTIE) ir worden vrijblijvend thuis n thuisgebracht, at. Donderdag koopavond, ikenstraat 99, 3878. Fax: 076-5208790. ii. Ladenkastje met 5 ^en.[ eiken nw.Hxb 90x68 «I 200,- 076-5870805. GASFORNUIS metoven^ temp.klokje, 53x53 60,-. 0165-534784. Sport aangeb: Jy NINGSAPPARAAT om roeien, 75,- 0165-53360B| casions sbruikte en schadevrije auto s cars en personenbusjes. VIERING, GARANTIE NIEUWE AANVOER: irijven, snelle beslissers en en de scherpste prijzen-".. Schijndel 073-5513853 Miele biedt nu tijdelijk een wel heel aantrekkelijke hulp in de huishouding aan: de 'Sommerwind'-droogautomaat. Een luxe uitgevoerd actiemodel met tijdelijke voordeelprijzen van 1.499,= voor het model met luchtafvoer en 1.899,= met condensdroging. Omdat Miele-droogautomaten gemaakt zijn voor een levensduur van ruim 20 jaar* zijn de afschrijvingskosten 70,= tot 95,= per jaar. Door de lage stroomkosten** komt daar jaarlijks nog slechts circa 65,= bij. De 'Sommerwind'-droogautomaat - met intelligente Miele-elektronica en het 'Sensitive'-systeem voor perfect gedroogd en kreukvrij wasgoed - vormt zodoende een ideale hulp in de huishouding tegen een relatief lage vergoeding. bij gemiddeld gebruik van 6 a 10 uur per week -bij wasgoed dal in een Miele-wasaulomaat gecentrifugeerd is mei 1.400 toeren per minuut -berekeningswijze wordt op aanvraag toegezonden Van onze rechtbankverslaggever Breda - Veel concurrenten van Adidas proberen regel matig mee te profiteren van het wereldbekende drie-stre- pen-beeldmerk van het van origine Franse bedrijf. Dit jaar heeft Adidas Benelux B.V. al zeventig sommaties ver stuurd om te stoppen met de ver koop van kledingstukken die te veel op die van Adidas lijken. In veruit de meeste gevallen is daaraan gevolg gegeven. Een en keling wilde niet luisteren en werd daarom in kort geding voor de rechter gedaagd. Gisteren was het de beurt aan H M Hennes Mauritz Nether lands B.V. uit Amsterdam. De in Etten-Leur gevestigde Adidas Benelux B.V. eiste voor de Bre dase vice-president mr. J. Leij- ten dat H M de verkoop van haar fitnesskleding-lijn Work out staakt, een voorschot van vijftienduizend gulden betaalt op de schade die door deze ver koop is ontstaan en de behaalde winst overdraagt. Work-out Volgens Adidas verkoopt H M in 41 vestigingen in Nederland onder het merk Work-out brui ne, blauwe en oranje kleding stukken met op de bij Adidas ge bruikelijke plaatsen twee witte strepen. De merknaam zit aan de binnenkant van de hals. Bij de consument ontstaat verwarring in verband met de drie strepen van Adidas. Vorig jaar heeft mr. Leijten in een soortgelijk kort geding tegen Marca/C A beslist in het voor deel van Adidas. Het gerechtshof in Den Bosch was het in hoger beroep met hem eens. In dit ge schil is inmiddels een bodempro cedure aanhangig gemaakt waarin H M ook partij is. Volgens mr. P. Claassen staat vast dat binnen de Benelux twee met de hoofdkleur van het kle dingstuk contrasterende en ver ticale strepen een inbreuk vor men op het beeldmerk van Adi das, als de strepen zijn aange bracht op de plaatsen waar Adi das die altijd heeft. Dat zijn de mouw, de broeknaad en de shirt naad. Claassen stelde gisteren dat H M nagenoeg alles namaakt dat bekende ontwerpers en merken in de wereld op de markt bren gen. Dat wordt dan voor een laag bedrag verkocht. De omloopsnelheid is belangrijk. De kwaliteit van deze kleding is dan ook beduidend minder. Adi das wil met het kort geding voorkomen dat H M de ko mende tijd op het randje van wat wel en wat niet mag blijft balan ceren. Mr. A. Snijders ontkende na mens H M dat dit bedrijf met sterk contrasterende kleuren van strepen en kleding werkt. De twee strepen liggen dichter te gen elkaar aan dan bij Adidas. Bovendien brengt Adidas de strepen altijd in combinatie met de merknaam of met een afbeel ding van drie blaadjes. Zijn con clusie: geen inbreuk op het beeldmerk. Decoratie Mede op grond van een uit spraak van het Landgericht van München concludeerde hij dat twee ter decoratie aangebrachte strepen al vele tientallen jaren zeer gebruikelijk zijn en dat zul ke strepen niet het monopolie van Adidas kunnen zijn. Hij vindt het onaanvaardbaar dat in het Verenigd Europa de ene lid staat de gewraakte H M-kle- ding inbreukmakend zou vinden en de andere niet. Volgens mr. Claassen is de uit spraak van München in de Mar- ca-zaak bij het hof uitvoerig ter sprake geweest. Het hof heeft dit standpunt niet overgenomen. Het staat zijns inziens ook haaks op een aantal belangrijke arres ten inzake merkbescherming. Uitspraak 3 oktober. (ADVERTENTIE) De Meeuw Oirschot B.V., Tel. 0499-572024. De Meeuw Zwolle B.V., Tel. 038-4773155. Internet-site: http://www. demeeuw. com E-mailadres: demeeuw@pi.net

de Stem | 1997 | | pagina 7