'Nijvel-bende gewone criminelen' Westen kijkt slechts naar bloedbad Algerije Candle in the Wind breekt alle records™ KORT folgens hoogleraren hebben overvallen niets met politiek te maken Duizenden Heel Zuidoost-Azië zucht onder dikke laag smog Joden in Rwanda' )MMENTAAR ®STEM BUITENLAND AS Twee doden bij vliegtuigongeluk omgeving Gent BUITENLAND KORT [EMBER 1997 A4 niet. Geen wonder daarom jerde toen de Raad van Ker- gerlijke ongehoorzaamheid uitgeprocedeerde buiten- noet zich naar de uitspraak sondanks zal Dijkstal de po- kerken waarin asielzoekers reactie van staatssecretaris an een andere orde. Zij sug- men waren, want de kam- chtsloze gevallen zijn. Vol- niet terugwillen en dus zelf De kerkelijke organisatoren het hier gaat om uitgepro- jgezonden kunnen worden, rn als het dus gaat om toe- Staat der Nederlanden uit in hun lot overgelaten, dan se verwijt dat de Raad van ivertrokken. Voor de kerken ran louter regels, maar om rs en zoiets is bij uitstek het het geweten staat daar nog t de geschiedenis slecht be te onderwerpen aan een in ische interpretatie van een kend gedrag, want een bur- joen na ampele overweging luenties van zijn opstandig- ezien worden als zo'n daad ogen van de kerkgenoot- :de instantie lijkt mevrouw binnenkort met de kerken nden van uitgeprocedeerde llicht was het daarom beter [rhaast kort aangebonden te Algerijnen hsterdam en Rotterdam 'illegale criminele Alge- uit een overleg van Pa- titie met de Tweede Ka le honderden criminelen in en daar ook niet meer ijn maakte nadrukkelijk [egale circuit, afkomstig Algerijnen die op de Ide moordpartijen in het pensioenen ank (SVB), de instelling pen opsporingsactie van onrechte geen gebruik e adressen van AOW'ers insioenfondsen en verze il AOW'ers alsnog aan- oensioen. Zij ontvangen .rtarrvv "r'i-Utcnoolrtc t gisteren de 19-jarige E. raf van vier jaar en TBS ader en stiefmoeder. Het ir met bijlslagen gedood. S met verpleging geëist, r de bizarre moordpartij at onaannemelijk. Voor- veroordeelde vriend was rijfveer tot de moord. us 1997 ivoerster tegen drugs en Spangen, heeft de Rooie ïry is Verdoold voor veel :den. De Rooie Reusprijs, ctievoerder 'Rooie Reus' ie man, vrouw of organi- ijke wijze inzet vóór be- g en tegen maatschappe en een bedrag van 5000 ie in centrale busstation van Verenigd Streekvervoer mensen gewond geraakt, reeks half negen kwam de [tie aan de achterzijde van De Interliner was net ver- ,itig passagiers aan boord. |t de chauffeur verklaard bus 'op hol sloeg'. VSN- liet eerste keer is dat de 1 zou hebben begeven. 25 'oor nader onderzoek stil- rscheiden ji het witte doek, Monique recht dragen. De 45-jari- tijdens de opening van batssecretaris Nuis (Cul- rscheiding Officier in de van Monique van de Ven idse Filmfestival. (ij ruzie icier van justitie van Den erzoek tegen twee politie- bechtpartij in Den Bosch. !n een van de regiopolitie jongeren op straat na een in kwamen met hun vrou- lagnacht rond half drie op ven jongeren tegen. Twee pn de vrouwen duwde een waarop een woordenwis- de jongeren slaags raak- ploedneus, een blauw oog streekvervoer grotere stem in het streek- iteren ingestemd met een die de provincies de be te stellen. De wetswijz'- meer concurrentie in het satie en een andere bekos- emaakt voor meer markt- tsvoorstel gaat niet over I I I I I DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1997 Mf onze correspondent Brussel - Volgens de Leuvense «leraren strafrecht Fijnaut en Verstraeten hebben de bloedige vervallen op warenhuizen in de jjjfn '80 in België niets te maken |jet een extreem-rechts complot de staat. Het ging volgens Hen om uiterst gewelddadige 'ge wone'misdadigers, die geen poli- itieke motieven hadden. Lnaut en Verstraeten zijn de Vlaamse rapporteurs die in op dracht van de Belgische minister van justitie De Clerck het gerech telijk dossier over de bende heb ben doorgelicht. De professoren hebben verslag uitgebracht aan de parlementaire onderzoeks commissie, die na een reeks hoor zittingen voor de zomervakantie vanaf volgende week over het rapport vergadert. Bij de brutale overvallen van de Bende van Nijvel vielen in totaal 28 dodelijke slachtoffers. De da ders zijn nooit gevonden. Uit een eerder gehouden parlementair onderzoek kwam naar voren dat het gebrek aan resultaat te wijten was aan het geklungel van de el kaar tegenwerkende politiedien sten en gerechtelijke arrondisse menten. De bevindingen van de straf rechtspecialisten Fijnaut en Verstraeten zijn nagenoeg dezelf de. Zij geloven bovendien niet dat er een verband bestaat tussen het buitensporige geweld van de bende en seksfeesten, waaraan enige slachtoffers zouden hebben deelgenomen. Ook zijn er volgens de onderzoekers geen bewijzen dat de Rijkswacht plannen had voor een staatsgreep en de mis- daadgolf daarom zelf had uitge lokt. Fijnaut en Verstraeten zijn van mening dat het spoor naar ex treem-rechts terrorisme voldoen de is onderzocht als motief voor de aanslagen van de Bende van Nijvel. Nergens is volgens hen ge bleken dat er een verband be staat. De specialisten denken eer der dat de overvallen het werk waren van in de jaren '80 in Bel gië beruchte gangsters, onder an deren de bendes van Haemers, De Staerke en de Borrains. Door de complexe gerechteijke organisa tie in België is het onderzoek door een gebrek aan coördinatie vastgelopen. De Rijkswacht krijgt nog wel het verwijt dat het een overval op een wapendepot in 1982 per se zelf wilde afhandelen en geen pottenkijkers dulde. Eind oktober wordt het eindrapport van de parlementaire commissie verwacht. Bijstrijk (anp) - Het bloedver ten in Rwanda gaat door neemt zelfs toe. Tussen ja nuari en augustus van dit jaar zeker zesduizend mensen, voor het merendeel «gewapende burgers, het le en verloren. Het dodental jïgt waarschijnlijk aanzien lijk hoger. mensenrechtenorganisatie Amnesty International stelt in vandaag te verschijnen rap portdat de moordpartijen in au gustus een dagelijks verschijnsel waren geworden. Veel van de slachtoffers zijn mensen die naar Rwanda zijn gerepatrieerd. Hon- ierdduizenden vluchtelingen ijn eind vorig jaar onder dwang lit de Democratische Republiek en Tanzania gezet. Soldaten van het huidige Rwan- tee regeringsleger (RPA) en ge- groepen bestaande uit Men van het vroegere regerings- leger (FAR) maken bewust jacht kp mannen, vrouwen en kinde- zegt Amnesty. Velen zijn lerdwenen' en hun families we ten niet of zij nog in leven zijn. |9oewel beide groepen verant woordelijk zijn voor het doden, taidt Amnesty de RPA verant woordelijk voor het grootste deel M de moordpartijen de afgelo- tijd in het noorden van tanda. Dat is het deel van het and waar het meeste geweld roorkomt. De gevechten tussen ie RPA en gewapende bendes lijn de afgelopen maanden sterk Kegenomen. delen van het noordwesten Mn ontoegankelijk, wat dé pendingen van de mensenrech- makkelijker maakt. De be- leeft in permanente jt. Zij weten dat, wat hun et hische afkomst ook moge zijn, zij slachtoffer kunnen worden van J ran of andere partij in het con- ®ok internationale hulporgani- ontkomen niet aan het ge- Ma. Verscheidene buitenlandse «aar ook binnenlandse leden van organisaties zijn vermoord, laardoor zijn hulpprogramma's W de mensen die ze het meeste «ghebben, vastlopen, amnesty zegt dat zowel de wandese regering als de inter nationale gemeenschap de toe- "7 bagatelliseert. Rapporten -demedia over de slechte situa- van de mensenrechten zijn aars en buitenlandse regerin- f«n lijken de ernst van de toe- ndmette inzien en blij- pleiten voor repatriëring van wandese vluchtelingen uit de CHnt iïHet is onvoorstel- wdat veel landen blijven aan- e" dat het voor vluchtelin- W veilig is om naar Rwanda te- ft te keren. Dat is volstrekt on- f«. zegt Amnesty. Jakarta (afp) - De smogvor- ming door branden op Suma tra heeft zich gisteren verder over Zuidoost-Azië uitge breid. Gisteravond lag er over een enorm gebied, dat zich uitstrekte van Thailand tot de Filipijnen, een dikke laag rook. In Indonesië ver oorzaakte de luchtvervuiling de eerste doden. Twee men sen overleden door ademha lingsstoornissen, als direct gevolg van de rook. Een woordvoerder van de Indo nesische autoriteiten schatte het aantal mensen dat direct door de vlammen wordt bedreigd op niet minder dan twintig miljoen. In Palangkaraya op Borneo werden in de lucht drie keer zoveel rook- deeltjes gemeten als wat gezien wordt als het maximum toelaat bare. Ook op Sulawesi (het vroe gere Celebes), Irian Jaya en Java zijn branden uitgebroken. Meer dan 32.000 mensen op Su matra en Kalimantan kampen al twee maanden met ernstige ademhalingsproblemen als ge volg van de rook. De autoriteiten raden de bevolking aan maskers te dragen om ogen en longen te beschermen, en roepen ouders op kinderen onder de tien jaar thuis te houden en niet naar school te sturen. Velen moesten al in het ziekenhuis worden be handeld. Ook Maleisië, Singapore en de Filipijnen lijden onder de reus achtige rookwolken. In Singapo re is de kwaliteit van de lucht onder de veiligheidsgrenzen ge zakt. Het ministerie van Milieu zei dat de zoegenoemde Stan daard VervuilinggihdèSë'glktèi'èn op 98 stond, 's Ochtends werd even lZfJ' gemeten. Niveaus bo ven de 101 worden als ongezond beschouwd. De regering heeft ouderen en zieken aangeraden binnen te blijven. In de Maleisi sche provincie Sarawak bereikte de vervuiling dinsdag al de geva renzone. De Filipijnse president Ramos kondigde gisteren de vorming van een 'speciale intergouverne mentele macht' aan, waaraan behalve Manilla ook Maleisië, In de haven van Dumai op Sumatra kwamen twee Maleisische marineschepen aan met 1040 brandweerlieden die de Indonesiërs gaan helpen bij'dë''Èïtïjll tegen dëbösbïclHdëh. Indonesië;'BruneUefi Singapore Sitlds' 1983, toen' meer-dan drie zouden moeten deelnemen. Ma leisië liep hierop gisteren al vooruit. In de haven van Dumai op Sumatra kwamen twee Ma leisische marineschepen aan met 1040 brandweerlieden die de In donesiërs gaan helpen bij de strijd tegen de bosbranden. Sinds het begin van de branden is in Indonesië al meer dan 300.000 hectare bos in vlammen opgegaan. Het is de ergste brand miljoen hectare bos werd ver woest. De meteorologische dienst van Singapore voorspelde dat de re genval in de regio de komende twee weken aanzienlijk onder de gebruikelijke niveaus zal liggen. De kans dat regen de grote bos branden enigszins dooft, is daar mee afgenomen. De hevige smogvorming lijkt een negatief effect te hebben op de "tüéfistèhinöustrie ih dë' Gistermiddag gaf het Deense ministerie van Buitenlandse Za ken al een negatief reisadvies voor Maleisië, korte tijd later deed Bonn hetzelfde. Ook een groot Zwitsers reisbureau riep zijn klanten op niet naar Borneo, Sumatra en Kuala Lumpur af te reizen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag ziet voorals nog geen aanleiding voor een ne- Wichelen - Een noodlanding van een eenmotorig sportvliegtuig in Wichelen, twintig kilometer ten oosten van Gent, is gisteren mis lukt. Het toestel vloog in brand bij het ongeluk in een polder vlakbij de Schelde, nadat de pi loot op het nippertje een crash in een woonwijk had vermeden. De 39-jarige piloot en zijn passagier kwamen in de vlammen om. De piloot had problemen met de mo tor. (ADVERTENTIE) a,yesblouse-jasje y°lblend bouclé 1,1 antraciet en bruin deun is geldig zolang voorraad strekt. Am,ci Consumentenservice (030) 635 63 33. Door Wilko Voordouw Parijs - Het is een hele schra le troost in de oceaan van el lende die sinds zes jaar over Algerije wordt uitgestort: de AIS, de gewapende arm van de verboden partij FIS, heeft besloten de wapens neer te leggen. Het 'Armée Islami- que du Salut' (het Islamiti sche Reddingsleger) deed dit een dag na de zoveelste bloe dige slachting in het land, die volgens getuigen aan meer dan tweehonderd burgers - en dan voornamelijk vrou wen en kinderen - het leven kostte. Wat er op het eerste gezicht uit ziet als een mooi gebaar, stelt ei genlijk niets voor. De macht van het FIS-leger beperkte zich nog slechts tot enkele kleine gebie den in het oosten van Algerije. Bovendien hield de AIS zich al enkele maanden rustig. Sinds de vrijlating van de charismatische leider Abassi Madani - half juli - was het heilige vuur van de Dji- had (heilige oorlog) een beetje gedoofd. Dat laatste is niet het geval bij de GIA, de Gewapende Islamiti sche Groep. Uit naam van die organisatie zijn de laatste maanden tientallen slachtingen uitgevoerd in de omgeving van de Algerijnse hoofdstad Algiers. In de nacht van maandag op dinsdag werden volgens sommi ge getuigen meer dan tweehon derd dorpelingen uit Bentalha, op slechts dertig kilometer ten zuiden van Algiers op gruwelij ke wijze vermoord. Iemand zag een doormidden gehakte baby. Bij vrouwen en kinderen werd zonder aanziens des persoons de keel doorgesneden. De slachtof fers bloedden langzaam dood. Een commando van omstreeks zestig mannen had in de nacht het dorp in bezit genomen. Stra- ten werden afgezet, de bevol king naar enkele pleinen gedre ven. Wie de overvallers niet wil de volgen werd ter plekke afge slacht. Op de pleintjes voltooi den de terroristen hun macabere werk. Het zal wel nooit bekend wor den hoeveel mensen precies zijn vermoord. De autoriteiten hou den het op 85 doden. Getuigen op minstens het dubbele. Pers en publiek werden na de ontdek king van het bloedbad door het leger op afstand gehouden. De meeste slachtoffers zijn direct begraven. Het klinkt verschrikkelijk, maar de gebeurtenissen in Bentalha zijn bijna normaal in de recente Algerijnse geschiedenis. Drie weken terug lijkt het moslim fundamentalistisch geweld in een hogere versnelling te zijn geschakeld. Op 29 augustus werden in Raïs twee- tot drie honderd mensen vermoord. Het afgelopen weekeinde vonden in Beni Messous, vlakbij Algiers, 63 personen de dood. Diezelfde nacht maakte een commando een einde aan het leven van 53 mensen in Médéa. Alle doden vallen op dit moment in de Mitidja, beter bekend als de Driehoek van de Dood. Het is de streek direct ten zuiden van Algiers en het lijkt er op alsof in dat gebied op dit moment een soort patstelling heerst. Over dag is het leger de baas in deze meest gemilitariseerde regio. Maar 's nachts blijven de solda ten in de kazernes en houden de terroristen - fundamentalisten maar ook leden van de lokale mafia - ongestraft huis. Rondom de in-activiteit van het leger en de brutale wijze waarop de zo genoemde moslim-fundamenta listen huishouden, doemen steeds meer vragen op. Want ook in de nacht van maandag op dinsdag hadden de terroristen uren de tijd om hun lugubere karwei uit te voeren. Het Westen ziet machteloos toe hoe het Algerijnse bewind onder leiding van oud-generaal Liami- ne Zeroual zijn bevolking laat uitmoorden, terwijl de staatskas nog altijd wordt bijgevuld door de aardgas- en olie-inkomsten. De pomp-installaties in het Noord-Afrikaanse land zijn be ter beschermd dan de bevolking. In Algerije is een sinister spel aan de gang. Zeroual en de zij nen noemen zich de éradica- teurs, de uitroeiers van het mos- lim-fundamentalisme. Dat de den ze door eind 1991 het FIS buitenspel te zetten toen die de kamerverkiezingen dreigde te winnen. Maar sindsdien hebben ze de greep op het spel verloren. Want het door de autoriteiten als 'restanten terrorisme' om schreven GIA-leger moordt meer en grondiger dan ooit. In de eerste jaren van de terreur werden voornamelijk inteRec- tuelen, schrijvers, rechters en journalisten het slachtoffer. Maar in 1995 veranderde de strategie. GIA-commando's ver kleedden zich als soldaten en vermoordden de burgerbevol king. Dat gebeurde vooral - en nog steeds - in de onherbergza me en bergachtige streek die nu de Driehoek des Doods wordt genoemd. Sommige waarnemers houden het er nu op dat er in de top van het Algerijnse leger een machts strijd aan de gang is, die over de hoofden van de bevolking wordt uitgevochten. Een deel van de militairen - die graag Zeroual aan de kant wil zetten - zou be wust de soldaten in de kazernes houden als de GIA moordt. Dat deel van het leger wil op die ma nier provoceren dat de buiten wereld - en dan met name de Amerikanen en Fransen, die Ze roual mordicus steunen met als voornaamste argument dat je niet mag praten met mensen die kinderen vermoorden - zich in de Algerijnse crisis mengt. Tot nu toe houdt die buitenwe reld zich angstvallig buiten het gevecht. Alleen VN-secretaris- generaal Kofi Annan riep op tot stappen. Maar hij werd tot de orde geroepen door Zeroual die stelde dat de VN zich niet moet bemoeien met binnenlandse aangelegenheden. In Frankrijk roepen steeds meer intellectue len op tot actie. Ook politici van diverse pluimage, zoals de so cialist Frangois Hollande en oud-minister Frangois Léotard hebben er genoeg van aan de zij lijn te staan. „Het probleem moet worden geïnternationali seerd," aldus socialist Hollande. Léotard wil een 'inteüectuele en morele revolte'. Maar niemand weet exact wat er moet gebeu ren. Want er is geen alternatief voor handen in Algiers. Er is geen grote, goed gestructureerde en vooral democratische opposi tie. De democraten behaalden bij de laatste verkiezingen rond 20 procent van de stemmen. Hilversum (anp) - Elton Johns single Candle in the Wind 1997 ter nagedachtenis van prinses Diana heeft alle Nederlandse verkoop-,, records gebroken. In twee weken tijd zijn er al meer dan een half - miljoen exemplaren van het schijfje over de toonbank gegaan, zo meldt platenmaatschappij Mercury, en de vraag is nog steeds enorm. Over de hele wereld zijn er inmiddels 8,5 miljoen cd's verkocht?,'i- waarvan 2,5 miljoen in Groot-Brittannië, 1 miljoen in Frankrijky 900.000 in Duitsland en 450.000 in Canada. In de Verenigde Staten kwam de single pas afgelopen dinsdag uit™ Met acht miljoen bestellingen bereikte het nummer in no-time de status 'multi-platina'. In vijf van de veertig landen waar de single is uitgebracht voert Candle in the Wind de hitlijst aan. De verkoop van Do they know it's Christmas van Band Aid in 1984 is nu al ruim overtroffen. Tophit aller tijden is nog altijd White Christmas van Bing Crosby. Van deze single werden er sinds 1942 30 miljoen verkocht. De tweede plaats staat op naam van de Beatles-single I wanna hold your hand (13 miljoen sinds 1963). Candle in the Wind is een oud nummer dat Elton John en zijn vaste tekstdichter Bernie Taupin oorspronkelijk schreven als een ode aan de legendarische filmster Marilyn Monroe. Alle opf brengsten gaan naar het Diana, Princess of Wales Memorial Fundi. gatief féïsadvies. Wel wordt pa tiënten met cara of hart- en vaatziekten die een reis naar In donesië, Singapore of Maleisië hebben geboekt, aangeraden voor vertrek de huisarts te raad plegen. „Zonodig kan deze groep reizigers hun boeking naar Zuidoost-Azië zonder probleem annuleren," zegt directeur G. Couvreur van de ANVR, de over koepelende organisatie voor de reisbranche. Vrouw Arafat aangehouden Gaza/Jeruzalem - Israëlische soldaten hebben gisteren Suha Arafat, de echtgenote van de Palestijnse president, aangehou den bij een wegblokkade op de Westoever. Het incident gebeur de toen Suha Arafat en negen lijfwachten terugkeerden uit Bethlehem, waar zij en haar echtgenoot een receptie ter ere van de Tsjechische president Havel hadden bijgewoond. Bij een Is-™r raëlische controlepost ter hoogte van Hebron werd ze aange- houden, omdat ze geen geldige papieren bij zich had. „Ze wilden mijn auto doorzoeken en vroegen of 'mevrouw Arafat' gewaiK pend was. Het was echt vreselijk. Alsof ik de veiligheid van de-' staat Israël in gevaar breng!", aldus een ontdane Suha in een vraaggesprek met de Israëlische radio. Verkiezingen in Republika Srpska Belgrado - Twee met elkaar overhoop liggende leiders van de J Bosnische Serviërs hebben gisteren een akkoord bereikt over vervroegde parlements- en presidentsverkiezingen. Dit gebeur- de na bijna vijf uur overleg in Belgrado in aanwezigheid van de president van Joegoslavië, de Serviër Slobodan Milosevic. Zo-';*' wel de presidente van de Republika Srpska (RS), Biljana Plav sic, als het Servische lid van het collectieve Bosnische staatspreT sidium, Momcilo Krajisnik, leggen hun functie in de weegschaal bij verkiezingen op 7 december. Die gang naar de stembu^ wordt georganiseerd door een commissie van het nieuwe parle ment, dat op 15 november wordt gekozen. Plavsic, die in Banja" Luka zetelt, is al maanden in een machtsstrijd verwikkeld met de haviken in Pale rond Krajisnik en haar voorganger Radovan Karadzic. TT' Nederlanders weer welkom in China New York - De Nederlandse ministers Zalm, Sorgdrager en Van Aartsen hebben van Peking het groene licht gekregen voor een bezoek aan China. Dit heeft minister van Buitenlandse Zaken Hans van Mierlo gisteren gezegd na een gesprek met zijn Chine- se ambtegenoot Qian Qichen. Van Mierlo noemde het een bij zonder hartelijk gesprek, waarin de Chinese minister zei dat déJ; Nederlanders welkom zijn. Volgens minister van Mierlo beho ren ook problemen waar het Nederlandse bedrijfsleven mee te ,kampen had, zoals exportvergunningen, tot het verleden. Hij I "n'öëffi&e in dat verband met name de problemen van de Makft) om zich in China te vestigen. De betrekkingen tussen Nederland' 'fti China wareA'in hrioèïllj'kheden gekomen nadat Nederland tij- dens het voorzitterschap van de Europese Unie steun had toege zegd aan een VN-resolutie waarin kritiek werd uitgeoefend opffij de situatie van de mensenrechten in China. PLO-politie arresteert activisten Jeruzalem - De Palestijnse politie heeft gisteren ongeveer twin tig leden van de radicale beweging Harnas gearresteerd in Na-* blus op de Westelijke Jordaanoever. Ze reageerde hiermee op ei" sen van Israël na de bekendmaking van de identiteit van plegerg van zelfmoordaanslagen in Jeruzalem. De meeste gearresteer den zijn Hamas-activisten die Israël in 1992 naar Libanon heeft"1* uitgewezen en later mochten terugkeren. Onder hen is het hoofd van de plaatselijke tv-zender al-Afaq. De PLO-politie sloot dé 'J1'1 zender. mi. Turkse tanks in Noord-Irak Diyarbakir - Meer dan honderd Turkse tanks en militaire voer-"1 tuigen zijn doorgedrongen in Noord-Irak, waar Turkse troepen eerder dit jaar hebben gevochten tegen rebellen van de afscheid" dingsbeweging PKK. Tientallen tanks zijn dinsdagmiddag de'** Iraakse grensstad Zakho gepasseerd, aldus ooggetuigen giste- 1 ren. Turkse civiele functionarissen zeiden dat de Koerdische Democratische Partij in Irak de hulp van Turkse troepen heeft'' 't ingeroepen in haar strijd tegen de PKK. In mei maakten tien-""!1 duizend Turkse soldaten op Iraaks grondgebied eveneens jacht- op PKK-guerrillastrijders. Dezen gebruiken Noord-Irak als ba sis om aanvallen te plegen in Zuidoost-Turkije. Nederlandse claims voor Zwitserse banken Basel - Tot nu toe hebben negentien Nederlanders een claim in gediend bij de Zwitserse banken, waarin ze het tegoed van hun overleden familieleden opeisen. De overledenen, vooral joden, hadden in Zwitserland een bankrekening.Dit heeft Th. Bauer van het accountantskantoor Ernst Young in Basel verklaard. Het kantoor is belast met de afwikkeling van de claims namens de Zwitserse banken. De Zwitserse banken publiceerden in juli wereldwijd een eerste lijst met ruim 1800 namen van 'verdwe nen' rekeninghouders van voor en tijdens de Tweede Wereldoor log. Daarop zijn tot dusver 28.000 verzoeken om informatie bin nengekomen, waaronder ruim 600 uit Nederland. Verdachte Zwitserse postroof aangehouden Alicante - De Spaanse politie heeft een jonge Zwitser aange houden die wordt verdacht van betrokkenheid bij 'de roof van de eeuw' op 1 september op de Zwitserse posterijen in Zürich. Daarbij werd omgerekend een bedrag van zeventig miljoen gul den buitgemaakt. De 21-jarige Dieter Müller werd na een wilde achtervolging per auto opgepakt in de toeristenbadplaats Tor- revieja in de omgeving van Alicante. Parijs mikt op tekort van 3,1 procent Parijs - Het Franse begrotingstekort zal dit jaar uitkomen op 3,1 procent, net iets boven de norm van 3 procent voor toetreding tot de Europese muntunie (EMU). In 1998 zal het tekort niet bo ven de 3 procent komen. De regering-Jospin rondde gisteren de besprekingen over de begroting voor 1998 af. Minister van Fi nanciën Dominique Strauss-Kahn liep vooruit op het beraad door aan te kondigen dat het begrotingstekort volgend jaar bin nen de EMU-norm zal blijven liggen. President Chirac kan zich in deze plannen vinden, maar waarschuwde tegen al te ingrij pende bezuinigingen in de defensie. Tran Due Luong president van Vietnam Hanoi - Het Vietnamese parlement heeft gisteren ingestemd met de benoeming van de 60-jarige technocraat en vice-premier Tran Due Luong tot president. Hij volgt generaal Le Due Anh op (77). Bijna 98 procent van de 450 parlementsleden bracht zijn stem op hem uit. Luong was kandidaat gesteld door het centraal comité van de communistische partij van Vietnam. Hij was al tien jaar vice-premier en gaat door voor een naaste medewerker van secretaris-generaal Do Muoi.

de Stem | 1997 | | pagina 5