Nog één rekening na opname Verpl ontk de do Zwerver sterft na val voor politiebureau Warmoesstraat ehstbm ||||commentaaii CDA en WD dringen aan op noodwet voor Schiphol Onderzoek betaald ouderschapsverlof Chirac hard uit Nederlai Bukmanbestuurder van de oude stempel Akkoord in ziekenhuizen Omwonenden Schiphol klagen over hun gezondheid Grote brand in Rotterdam DE STEM BINNENLAND A4 Blauw op straat CDA-vragen over asbest tijdens oefening in Polen PvdA'er Houda beraadt zich over positie Junkiebond: keurmerk voor dealpanden BINNENLAND KORT Vrachtverkeer aanslag op kinderlongen Uitstel proces Van Vondel en Langendoen Meer leerlingen verpleegkunde nodig Zeehonden met zenders uitgezet 1,5 miljoen voor traumahulp Bosnië Onderzoek sterilisatie gehandicapten pestem 500 zweepslag IuLT met zÜn hernieuwc hmgsstandpunt ook stelling f.^mioi' Jospin, die niet oi i i i i i WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1997 Van onze verslaggeefster Amsterdam - Voor het politiebureau Warmoesstraat in Amsterdam is maandagavond een 48-jarige zwer ver bewusteloos geraakt en later aan hersenletsel overleden in een zieken huis. De man was het bureau uitge zet. Hij wilde worden ingesloten. Agenten dachten dat hij dronkenschap simuleerde. De rijksrecherche stelt een onderzoek in. Volgens een woordvoerder van de politie is de man zelf gevallen en zou geen spra ke zijn van te hardhandig optreden door agenten. De korpsleiding heeft zelf de rijksrecherche ingeschakeld voor een onafhankelijk onderzoek naar het poli- tie-optreden. Maar een verslaggeefster van deze krant, die toevallig ter plaatse was, heeft ande re waarnemingen gedaan. Zij zag maan dagmiddag rond half vijf hoe de deur van het bureau openging en twee agen ten een man hardhandig het trapje af gooiden. Hij kwam op zijn rug terecht en bleef roerloos liggen, zonder geluid te maken. Vanachter het raam keken vrou welijke agenten een halve minuut lang toe hoe hij op straat lag, maar zij kwa men niet in actie. A. van Duivenvoorden, hoofdinspecteur van de Rijksrecherche, wil met deze fei ten geconfronteerd geen commentaar geven. De Amsterdamse politievoorlich- ter K. Wilting wil evenmin ingaan op de gebeurtenissen: „Als er fouten zijn ge maakt, moeten die uiteraard boven wa ter komen." Waarschijnlijk vandaag zal sectie worden verricht op het lichaam van de zwerver. De afgelopen dagen kwamen de politie en de zwerver diverse keren met elkaar in aanraking. Zondagavond veroorzaak te de man volgens de politie op de Dam problemen. Hij was gevallen en leek dronken. Agenten namen hem mee naar bureau Warmoesstraat om hem in te sluiten. Onderzoek door een arts wees uit dat de man overmatig alcoholgebruik simu leerde. „Kennelijk om onderdak bij de politie te krijgen," aldus de politie. De man werd niet ingesloten, maar heenge zonden. De arts constateerde ook een hoofdwond, waarvoor volgens hem na der medisch onderzoek niet nodig was. Maandagavond kwam de man naar het bureau Warmoesstraat. Ook nu wilde hij worden ingesloten. De politie vermoed de dat de man weer deed alsof hij dron ken was en zette hem twee keer het bu reau uit. Bij de tweede keer viel hij voor de deur op de grond en bleef bewuste loos liggen. Hij overleed in een zieken huis. Een woordvoerder van de Stichting Voila, een organisatie in Amsterdam van en voor daklozen, spreekt van een raar voorval. „Het is wel raar om iemand zo de straat op te sturen. Hoe kunnen zij zien dat hij simuleert? De politie moet in elk geval altijd een gesprek aangaan. Er is alle belang bij dat wordt uitgezocht wat er precies is gebeurd." Van onze Haagse redactie Den Haag - Binnen de muren van het ziekenhuis is de vrede ge tekend tussen directies en specialisten, na tientallen jaren van verbeten strijd. Voor patiënten betekent dit dat ze na een op name voortaan één rekening krijgen thuisgestuurd in plaats van een bundel. Dit is de eerste stap naar een 'zie kenhuis nieuwe-stijl' of, in de woordkeus van de betrokken be roepsorganisaties: het geïnte greerd medisch-specialistisch be drijf. De strijd ging al die tijd over de bijzondere positie van medisch specialisten in de ziekenhuis-or ganisatie. De meeste artsen zijn zelfstandig. Zij 'huren' praktijk ruimte, bedden en faciliteiten, zoals operatiekamers en labora toria. Vandaar de aparte rekenin gen per verrichting voor de pa tiënt. Veel opeenvolgende bewindslie den op Volksgezondheid wilden Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CDA wil van staatssecretaris Gmelich Meijling (Defensie) opheldering over de mogelijke blootstelling van de luchtmobile brigade aan asbest. Dat zou zijn gebeurd tijdens een militaire oefening eerder dit jaar in Polen. De Kamerleden Van der Hoeven en Van Ardenne willen vooral weten of het klopt dat De fensie drie helicopters liet landen op met asbest besmette plaatsen. De legerleiding zou van tevoren hebben geweten dat daar asbest lag. Volgens een Arbo-deskundige zou het om verpulverd asbest gaan, wat zeer schadelijk is voor de gezondheid bij inademing. Den Haag (anp) - PvdA-Kamer- lid Houda beraadt zich over de uitkomsten van een onderzoek naar zijn financiële handel en wandel. Houda werd er vorige maand van beschuldigd inkom sten uit zijn kledingimportbedrijf te hebben verzwegen. Hoewel het Kamerlid ontkende de leiding over het bedrijf te voeren en daaraan te hebben verdiend, vroeg hij zelf om een onderzoek. De conclusies zijn gisterochtend besproken in de PvdA-fractie. Houda heeft tot vanochtend be denktijd gevraagd. Dit moet het mensen gemakkelij ker maken arbeid en zorg te com bineren. Het onderzoek naar be taald ouderschapsverlof vormt een van de plannen uit de nota 'Kansen op combineren: arbeid, zorg en economische zelfstandig heid', die het kabinet vrijdag be spreekt. Melkert noemde doorbetaling gisteren belangrijk omdat 'het kan helpen dat vrouwen niet na de geboorte van een kind met werken stoppen'. „Als het wat beter wordt betaald wordt bo vendien de kans groter dat ook mannen ouderschapsverlof opne men en de zorgtaken dus eerlijker deze situatie beëindigen. De spe cialisten zouden gewoon in loon dienst moeten komen van het zie kenhuis, zoals al jaar en dag ge bruikelijk in de academische zie kenhuizen. De specialisten heb ben zich hier altijd met succes te gen verzet. Zij hielden vast aan hun zelfstandigheid. Borst, de huidige minister, zag kans het conflict te beslechten met haar 'Wet op de geïntegreer de medisch-specialistische zorg', waarin de relatie tussen zieken huis en specialist wordt vastge legd. Onder dreiging van deze wet, die binnen Tweede- en Eer ste Kamer kan rekenen op een ruime meerderheid, gingen de specialisten overstag. Er kwam na vijf weken onder handelen een akkoord. Kern daarvan: specialisten kunnen zelfstandig blijven als ze dat wil len, maar alleen de directie gaat 'over de centen'. De specialisten krijgen in het vervolg niet meer per verrichting betaald, maar voor de tijd die zij aan een pa tiënt besteden. Cardioloog J. Kingma, voorzitter van de Orde van Medisch Specia listen gaf gisteren toe dat zijn or ganisatie tot het compromis was gedwongen. „Er kwam een wet gevingstraject aan. Er lagen twee opties: de loopgraven in of mee werken." De keuze viel op het laatste. Kingma: „Ik zal mijn achterban proberen te overtuigen van de waarde van dit convenant." Van een overgave wilde hij niet spre ken. „Wij zijn niet 180 graden ge draaid. Het handhaven van de vrije keus tussen vrij beroep en loondienst was voor ons door slaggevend." Voorzitter Kok van de Neder landse Vereniging van Zieken huizen (de koepel van directies) vergeleek de houding van de spe cialisten met 'een onbestuurbare MIR-raket die nu gelukkig weer in goede banen is geleid'. Hij toonde zich opgelucht dat het conflict uit de wereld is. „Het heeft de afgelopen jaren veel energie gevergd. Ik ben blij dat we nu verder kunnen. Het ver richtingensysteem is afgeschaft en dat was ons hoofddoel." Het gesloten akkoord is volgens Kok geen garantie voor rust in de toekomst: „Het is als een trouw boekje: een begin maar geen ga rantie voor een gelukkig huwe lijk." „Mijn twaalf konijnen die in de tuin rondliepen zijn allemaal doodgegaan aan lever- of botkanker"„Plotseling optredende irri taties van ogen en neusslijmvliezen als ik naar buiten ga.„Hoofd pijn veroorzaakt door te weinig slaap". Het is een greep uit een verzameling gezondheidsklachten van omwonenden van Schiphol. De lijst met tweeënvijftig klachten werd gisteren in de Tweede Ka mer overhandigd aan CDA-Kamerlid Biesheuvel, voorzitter van Van onze Haagse redactie Den Haag - CDA en WD in de Tweede Kamer dringen aan op een noodwet om op Schiphol meer vliegtuigen te laten landen. Woordvoerders van beide partijen hebben dat gisteren gezegd. De Tweede Kamer praat morgen met minister Jorritsma van Ver keer over de problemen van de luchthaven. Schiphol legde eer der deze maand het vliegverkeer to 1 januari tijdens spitsuren aan banden om overschrijdingen van de geluidsnormen te voorkomen. CDA en WD willen de manier veranderen waarop de overheid de geluidsoverlast rond Schiphol meet. De luchthaven dreigt de la- waaigrenzen te overschrijden op plaatsen waar geen of nauwelijks mensen wonen. Op plekken waar huizen staan, is nog genoeg 'ge luidsruimte' over. De wet eist op dit moment dat Schiphol overal aan de geluid normen voldoet. CDA en WD vinden dat onredelijk. De nood wet zou Schiphol de kans geven om het teveel aan kabaal op plaatsen waar geen mensen wo nen weg te strepen tegen 'ge luidsruimte' op andere plekken. Overigens is het de vraag of een noodwet op tijd klaar is om Schiphol dit jaar lucht te geven. Volgens de VVD moet het kabi net in dat geval vooruitlopend op de noodwet overtredingen gedo gen. De liberalen geloven niet dat de rechter daar een punt van maakt. D66 voelt er weinig voor om te teugels te laten vieren zolang de handhaving van de geluidsnor men te wensen overlaat. Uit een rapportage van de luchtvaartin spectie blijkt volgens D66-Ka- merlid Van 't Riet dat Schiphol al in maart gewaarschuwd is voor de dreigende overschrijdin gen van de geluidsnormen. Van 't Riet: „De luchthaven heeft daar toen niets mee gedaan. Het beeld dat Schiphol de politiek voor het blok zet, wordt daardoor steeds meer bevestigd." De PvdA bepaalt haar definitie ve standpunt zodra minister Jor ritsma haar visie per brief aan de Kamer heeft gestuurd. Rotterdam (anp) - De Rot terdamse Junkiebond heeft in nauwe samenwerking met de Gemeentelijke Genees kundige Dienst (GGD) in de Maasstad een onderzoek ge daan naar drugspanden. In het verlengde hiervan voert de Junkiebond een keur merk in voor drugspanden. Woordvoerster N. Storm van de Rotterdamse Junkie bond: „De Junkiebond hoopt met het plan de over last van dealpanden tegen te gaan. Tegelijk willen we een onderscheid aanbrengen tussen goede en slechte ver koopadressen, zodat gebrui kers zekerheid hebben over de kwaliteit van de drugs." Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Melkert (Sociale Zaken) laat onderzoeken of in Nederland betaald ouderschapsverlof kan worden inge voerd. worden verdeeld." Het ouderschapsverlof in Neder land is momenteel in principe on betaald. In sommige CAO's be staan regelingen, die wel in een doorbetaling voorzien. Het on derzoek moet uitwijzen hoeveel betaald ouderschapsverlof gaat kosten en hoe het kan worden ge financierd. Melkert wil vooralsnog niet zeg gen hoeveel geld hij voor betaald ouderschapsverlof over heeft. Een volgend kabinet moet daar over beslissen. Wel kondigt hij aan dat ook werkgevers en werk nemers aan de toekomstige rege ling moeten meebetalen. GEEN voorkeursacties, geen lui de protesten: Piet Bukman houdt er gewoon mee op. Hij verzet zich niet tegen het besluit van het CDA-leiding om hem niet meer op de lijst te zetten voor de Kamerverkiezingen van volgend jaar mei. Door Jeroen den Blijker BERODDELD, beschimpt en vernederd. Piet Bukman, ooit prominent CDA-politicus van gereformeerde huize, heeft een akelig jaar achter de rug. Wat de kroon op zijn politieke carrière had moeten worden, werd uiteinde lijk een nachtmerrie: hij krijgt het Kamer voorzitterschap maar niet in de vingers. Nu ook zijn partijgenoten hem in de steek laten, rest hem weinig anders dan de eer aan zich zelf te houden. Ooit behoorde hij tot de machtigste mannen in het CDA. Zijn naam boezemde ontzag en respect in: als partijvoorzitter smeedde hij de drie bloedgroepen in de periode 1980-1986 op vakkundige wijze aaneen. Autoritair, rechtlijnig en hoekig. Of, zoals hij hetzelf verwoordde: „Geen dis cussie, geen vragen, alleen applaus. Zo hoort het." Niet voor niks luidde zijn bijnaam in die dagen 'de Lenin van Voorschoten'. En nóg is hij niet bepaald geliefd in het CDA. Een voorkeursactie om hem alsnog op de CDA- Kamerlijst te krijgen zou nooit slagen. Een politiek dier is Bukman eigenlijk nooit geweest. Wheelen, dealen, fel debatteren: het ligt hem niet. Hij heeft geen gevoel voor ti ming. Of, zoals tijdens zijn Kamervoorzitter schap zo vaak is geconstateerd: Bukman voelt het debat niet aan. De tweeënhalf jaar die hij in de Kamerbank jes sleet, voordat hij zijn partijgenoot Deet- man kon opvolgen, vraten dan ook aan hem. Bukman'Geen discussie, geen vragen, alleen applaus. Zo hoort het'. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Hij kwam niet uit de verf. Want Piet Bukman is vooral een bestuurder van de oude stempel. Een man die zijn sporen heeft verdiend in het door CDA-politici zo bejubelde 'maatschap pelijk middenveld'. Zijn curriculum vitae wemelt van de functies: Landbouwschap, de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de So ciaal Economische Raad, de Rabobank. Machtige (belangen)organisaties waar de po litiek destijds altijd naar luisterde, al was het alleen al omdat menig CD A-kiezer er lid van was. Juist deze grote bestuurlijke ervaring zorgde ervoor dat Lubbers hem in 1986 vroeg voor zijn kabinet. Lubbers heeft, naar verluidt, wel wat moeten wegslikken: wat moest hij, de ongrijpbare katholiek, met die starre gere formeerde? Maar tegelijk moest er wel nog wel, met oog op de rust in de partij, een gere formeerde in zijn kabinet. Bukman werd uit eindelijk dus minister van Ontwikkelingssa menwerking. Grootse plannen zijn van hem uit die periode niet bekend. De tuinderszoon uit het West- land had, zo luidde het verwijt van critici, geen hart voor de Derde Wereld. Zo zorgde hij ervoor dat op ontwikkelingssamenwer king voor het eerst in de geschiedenis bezui nigd kon worden. Maar naar zijn eigen idee was hij een goed staatssecretaris. Zo goed zelfs dat hij hoopte in het volgend kabinet als minster terug te kunnen komen. Hij kwam terug, maar niet als minister. Lub bers gunde hem 'slechts' de functie van staatssecretaris op Economische Zaken. Het was fors slikken voor de man met een groot ego. Dagenlang liep hij chagrijnig door de gangen van het ministerie, zo verhalen oud medewerkers. Toch: nog geen jaar later kon Bukman alsnog naar de koningin om zijn geloofsbrieven aan te bieden. Hij werd opvolger van de katholiek Braks die struikelde over het dossier van de visfraude. Daarmee was Piet Bukman, einde lijk minister, weer terug in de wereld die hij zo goed kende. Jammer genoeg waren de tijden veranderd. Er waren grote problemen - bijvoorbeeld het mestoverschot - op te lossen en Bukman kan daar niet omheen. In populariteit bij de boe ren heeft hij zich daarom nimmer kunnen meten met zijn voorganger Braks. Dat hij toch het beste voorhad met zijn ach terban bleek in 1994 toen het beroemde 'aardgasbriefje' uitlekte. In die brief drong hij er bij CD A-collega Andriessen (Economi sche Zaken) op aan de prijsverhoging van aardgas een jaar uit te stellen met het oog op de komende verkiezingen. Het briefje typeer de de wijze waarop het CDA jarenlang Den Haag had bestuurd. Een amice-briefje bo vendien dat Bukmans politieke positie fors heeft geschaad. TIJDENS DE afgelopen algemene beschouwingen werd aan het the 'veiligheid op straat' nauwelijks aandacht besteed. CDA-fractieleid1' Jaap de Hoop Scheffer was de enige die het kabinet aanwreef dat!' op dit essentiële beleidspunt tekort was geschoten. Hij werd door* coalitie om de oren geslagen met cijfers waaruit bleek dat de laat! tijd sprake was van daling van de criminaliteit. Zelfs de WD liet geen kritische geluiden horen. Dat is opmerkt want de liberalen zijn er altijd als de kippen bij om dit publieksvriïï lijke onderwerp als geestelijk eigendom te claimen. Nog niet zo h» lang geleden schreeuwde WD-voorman Frits Bolkestein van de dal dat er meer 'blauw op straat' moest. Tienduizend agenten erbij luidde zijn eis. Van die verkiezingsbelofte is weinig terecht gekomér In de periode na de algemene beschouwingen heeft zich een aa, dachttrekkend geweldsdelict voorgedaan. In Friesland werd een mar op straat doodgeslagen nadat hij opmerkingen had gemaakt te» vier jongeren die fietsen vernielden. De dood van Meindert Tjoell®, maakte veel emoties los. Het hele land leek in rouw gedompeld, Net land leek zich collectief te bezinnen over de gewelddadigheid straat. Politiek Den Haag werd door deze met massale publiciteit omgeven rouwbetuiging wakker geschud. Tijdens een partijraad in Bussurn reed de WD-fractieleider weer zijn stokpaardje. Hij pleitte voor meer politie op straat. Hij werd gevolgd door zijn partijgenoot Dijkstal. De minister van Binnenlandse Zaken vindt dat er extra agenten mi komen. Dijkstal rept daarbij niet over de obstakels die de realisering van dg roep om meer agenten op straat tot nu toe in de weg staan. Sinds de nieuwe Politiewet van 1994 zijn de korpsbeheerders verantwoorde! voor het politiebeheer. Landelijke prioriteiten kunnen door Dijksta niet worden afgedwongen. De korpsbeheerder maakt dus uit of schikbare gelden worden besteed aan nieuwe computers of aan a». ten op straat. Dijkstal en zijn collega Sorgdrager van Justitie willen deze wet veran derd zien, maar ze hebben tot nu toe niet kunnen aangeven hoe dj wens in de praktijk gerealiseerd kan worden. De korpsbeheerders zeg gen intussen hardop dat deze minister van Binnenlandse Zaken niet it staat is het meningsverschil op te lossen. Wie in een dergelijke positie verkeert, past terughoudendheid. Oat geldt eveneens voor Bolkestein, die zijn verkiezingsbelofte niet heeft waargemaakt. De WD'ers hebben echter gemeend Nederland duidt lijk te moeten maken dat de thema's politie en misdaad van de zijn. Het is een brutaal staaltje van politiek opportunisme. de Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat. De klachten zijn dit jaar verzameld door de actiegroep Baanbrekers Haarlemmer meer. Volgens de actiegroep gaat het vooral om klachten over de ademhaling en de slaap, met daaraan verbonden stress, vermoeid heid en concentratieproblemen. In bepaalde wijken werden veel kankergevallen gemeld en een hoge sterfte van huisdieren. Rotterdam (anp) - In een palletfabriek in Rotterdam-Noord vannacht nog een zeer grote brand. De brandweer sprak van een enor me vuurzee die ook naburige bedrijven bedreigt, evenals woonhuizen waarvan de bewoners inmiddels zijn geëvacueerd. Bij de brand was nog niemand gewond geraakt en er waren vaarlijke stoffen vrijgekomen. De hitte is tot op honderden meters voelbaar. De brandweer minstens tien bluswagens ingezet. De vlammenzee is zo heet c brandweer de naburige percelen niet nat kan houden. Het water ver dampt onmiddellijk. Met twee blusboten van de havendienst probeert de brandweer meer water aangevoerd te krijgen. De pallets bevinden zich op een bedrijfsterrein aan de Industriewegii de Spaanse Polder. Op 21 augustus brak ook al brand uit in een pal letfabriek, een kilometer verderop. FOTO ANP Wageningen - Vrachtverkeer pleegt een aanslag op de longen van kinderen die dicht bij de A16 bij Dordrecht wonen. De door ver keersdrukte veroorzaakte luchtverontreiniging blijkt recht streeks verband te houden met de verminderde longfunctie en luchtwegen bij kinderen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Landbouw Universiteit Wa geningen onder ruim duizend kinderen tussen 7 en 12 jaar, die bij de snelwegen rond Dordrecht wonen. De zware uitlaatgassen van vrachtwagens leidden tot hoesten, astma-aanvallen en bronchi tis. Hoe dichter de kinderen bij de snelwegen wonen, des te vakeren heviger kwamen de ongemakken voor. Het verkeer van personen auto's had geen invloed op het functioneren van de longen van de onderzochte kinderen. Den Haag - Het proces tegen de voormalige Haarlemse recher cheurs K. Langendoen en J. van Vondel voor de rechtbank in Den Haag is uitgesteld tot 24 en 25 maart 1998. Het zogenoemde 'ko ningskoppel' wordt verdacht van meineed toen ze getuigden in het kader van de Parlementaire Enquête Opsporingsmethoden. Commissievoorzitter Van Traa deed vorig jaar aangifte wegens meineed. Voor de inhoudelijke behandeling van de twee zaken waren aan vankelijk 28 en 29 oktober gereserveerd. Nu is volgens de recht bank in Den Haag echter al duidelijk dat het gerechtelijk vooron derzoek niet tijdig kan worden afgerond. In een verklaring van de rechtbank staat dat de rechter-commissaris nog twee belangrijke getuigen moet horen. Den Haag - Er zijn meer leerlingen nodig in de verpleegkunde en verzorging. Een toename van anderhalf procent van werknemers in de zorgsector is voldoende om de gevolgen van de vergrijzing op te vangen. Dat blijkt uit een rapport dat de Organisatie voor Strategisch Ar beidsmarktonderzoek in opdracht van het ministerie van Volks gezondheid heeft opgesteld. Als vrouwen in dezelfde mate blijven kiezen voor een baan in de zorgsector, zullen er voldoende han den aan het bed zijn, veronderstelt het rapport. Rotterdam - Voor de kust van Zuid-Holland zwemmen negen bij zondere zeehonden rond. De dieren zijn uitgerust met zenders en een antenne op de kop. Wetenschappers hopen zo meer informa tie te verzamelen over het gedrag van de zeehonden. De negen zeehonden zijn gisteren uitgezet in het Brielse Gat, een natuurgebied onder de rook van de Maasvlakte. Het gaat om die ren die vorig jaar zijn geboren in het centrum voor Wadden en Noordzee EcoMare op Texel. Den Haag - Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) trekt ruim 1,5 miljoen gulden uit voor geestelijke gezondheidszorg ui Bosnië. Het geld gaat naar een programma van Artsen zonder Grenzen om post-traumatische klachten en andere psychische problemen die samenhangen met de oorlog, te behandelen. Circa 14 procent van de inwoners van Sarajevo heeft, volgens pei lingen uit 1995, psychische problemen die direct samenhang® met de oorlog. De verwachting is dat dit percentage de komende jaren nog zal groeien. Den Haag - De Inspectie voor de Gezondheidszorg gaat kijken ot de richtlijnen voor het steriliseren van verstandelijk gehandicap ten uit 1980 voldoen aan de huidige wetgeving. Dit heeft minis'® Borst van Volksgezondheid de Tweede Kamer toegezegd. Borst verwacht dat de richtlijnen in orde zijn. D66-Kamerlid Va» Boxtel had Borst vragen gesteld over het steriliseren van verstan delijk gehandicapten. In Nederland vindt sterilisatie alk® plaats onder strikte voorwaarden. Tot de ingreep wordt pas besloten, als andere behandelingen we werken. De gehandicapte of de wettelijke vertegenwoordig1? moet toestemming geven. Als de patiënt zich verzet, wordt de be handeling gestaakt. Van onze redactie buitenland ojyad/Londen/Dubai (afp/rtr/ borah Parry (41) ontsnapt aan hank in Saudi-Arabië haar sc' stralische collega Yvonne Güf de doodstraf staat. parry's Britse collega en vrien Lucille McLauchlan (31) w wegens medeplichtigheid vero deeld tot acht jaar cel en vijfh derd zweepslagen. Het was de broer van de vermo de Gilford die besliste over het van Parry door een verklaring tekenen, waarin hij zegt te will afzien van de doodstraf. Dit he parry's advocaat Salah al-Hej lan gisteren meegedeeld. Volg* hem hebben Gilford en de bei verpleegkundigen de overee lcomst ondertekend. De vo waarden van de overeenko maakt hij pas over enkele dag bekend. Volgens de Saudische wet k aan de familie van het slachtoff worden gevraagd of de doodstr moet worden uitgevoerd of wo den omgezet in de betaling v zoengeld aan de familie. Voor e niet-moslimvrouw is dat gemi deld 16.000 gulden. Gilfor broer heeft tot voor kort volg houden dat hij stond op uitvo ring van de doodstraf. De rechter achtte bewezen dat twee vrouwen op 12 decemb 1996 de 55-jarige Gilford om h leven hebben gebracht. Direct hun arrestatie bekenden ze voll dig. Parry en McLauchlan tro" ken hun bekentenis later in, o dat ze die onder dwang zoud hebben afgelegd. Geketend In de verschillende fases van h proces kwamen de vrouwen gek tend voor de Saudische rechte' Omdat de meeste zittingen acht gesloten deuren plaatshadde bleef grote onduidelijkheid b staan over wat nu eigenlijk aanklacht wax. Pas in een lat stadium mochten de advokat van de yqrdaqhten op de zitti aanwezig zijn. De zaak tegen de beide verplee sters heeft tot veel medeleven g leid in Groot-Brittanni McLauchlan en Parry werden december gearresteerd op ve denking van het doodsteken doodslaan van hun Australisc collega Yvonne Gilford (55) een ziekenhuiscomplex in Dh Van onze correspondent Parijs - De Franse president Oost-Franse stad Troyes opni derlandse drugsbeleid. Hij n val in Europa en denkt er n de Franse noordgrens op te 1 cent van de drugs die in Fra Nederland. Chirac deed zijn uitspraak ti dens een tweedaags bezoek aa net Oostfranse Troyes. Hij rea geerde met zijn opmerking op d vraag van een drugshulpverh ner, die stelde dat het drugspro bleem in de stad was verdub neld, sinds de nieuwe snelwe; AS van het Noordfranse Arra: l"a,7'r0^es naar Dij°n *s aange 'egd. De Franse president meen de daarop, dat Nederland 'eei Probleemgeval' is en dat d «ugssmokkel vanuit Nederlan steeds meer de rust verstoort e at ook Duitsland zich daa steeds meer aan ergert.' Chira vindt de Nederlandse houdin volstrekt onverenigbaar met d »ens van een Europese con s ructie die een minimum aa narmonisatie vereist. „Negentï Procent van de soft-, hard-, e chemische drugs komt uit Ne herland of stroomt naar Neder land toe om vandaar te worde gedistribueerd. Ondanks d Dun?16* bli^f ik op miin stan(i T,, staan wat betreft de con Je* aan de noordgrens. Da Pijt mij voor de Belgen, wan van "°nderVinden daar hinde liseririend St8at tegenover leff nister Van soft"drugs. en m. Vcnm mNieu Dominiqu en rle voor hetzelfde piel r me afgelopen week aan he te

de Stem | 1997 | | pagina 4