ECEB BUURT UITDEnïïIïïïïi inanciële meevaller voor Kust YVV finrieü'tie Zweven boven aarde geeft geweldige kick WEEKAANBIEDINGEN: ACTIEF ken voor st van nchemie ibestpuin chelde Ernstige vervuiling in Geen geld meer voor Stichting Hoekspositie voor bedrijfsterreinenbeleid IJzendijke Ook op zondag en maandaj aanaag expert i 51 cm KLEURENTELEVISIE I oriv6^ 'rost negentigduizend gulden, waarvan de I ivorrlf1016- 45 °00 gulden betaalt. De andere helft I»»-.. Se™ancierd door de zeven Zeeuws-Vlaamse Dagverse vlaai! gratis slagroom op uw vlaai The Amaretta Collection C3 ZEELAND Veronica- en Harmonie-succes KILO SPEKLAPPEN 6.90 KILO MAGERE HAMLAPPEN ƒ10.50 KILO MAGER SOEPVLEES ƒ12.90 100 gr. BEENHAM (eigengemaakt) 1.99 100 gr. EISALADE 0.99 100 gr. GEBRADEN GEHAKT 0.99 Ltburgs college van B en W wil ruim 165.000 gulden uittrekken KEUZEMENU'S van 48.so, 59.5° 69.50 NAJAARSCOLLECTIE Nachtkleding (100% katoen) - Badjassen I Zweefvlieg vereniging Jan van Gent uit Nieuwvliet I Nieuwvliet - Ter hoogte van I Nieuwvliet rijden automobi listen op de provinciale weg van Sluis naar Breskens re- matig een stuk langzamer I dan normaal. Vooral tijdens [mooi weer vlot het verkeer- 1 riet echt. Oorzaak zijn de deltavliegers en parapenters l die bij Nieuwvliet-dorp in lucht zweven en de aan- I dacht trekken van met name toeristen die langs het vliegterrein rijden. Oostburg zet subsidie definitief stop Agrarische Jongeren houden ploegwedstrijd Bram Moens wil fietsrecord terug Werk brandweer Terneuzen neemt gestaag toe Terpstra opent verpleegtehuis DE VERENIGING Vóór 10.00 uur Geopend: maandag tot en met zaterdag van 08.00 - 20.00 uur zondag van 08.00 - 18.30 uur in Breda op het station lerdag van 08.00 - 20.00 uur i -18.30 uur iet station zoals vlaai moet zijn. Vers! SELECTED DEALER; mannenmode Haagdijk 65 4811 TP - Breda -Tel. 076-5211339 Melka EPTEMBER 1997 WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1997 C4 Van onze verslaggeefster Zuidzande - De Koninklijke Muziekvereniging Veronica uit Zuidzan- de onder leiding van Rony D'Herck en drumband Harmonie uit Oost burg onder leiding van Wim Lasoen en tamboer-maitre Jan Boone be haalden afgelopen zondag een muzikaal succes op het 37e Internatio nale Herfstmuziekfestival in het Belgische Izegem. Een gedeelde tweede en derde plaats met de Koninklijke Fanfare Sint Cecilia De Zwaan uit het Belgische Lichtervelde werd door de drie ju ryleden toegekend met 85 van de honderd te behalen punten. Het optreden bestond uit een kort concert en een muzikale rondgang in Emelgem. De marswedstrijd vond 's middags plaats op de Markt van Izegem. Aan het eind van de westrijd werd door alle deelnemende korpsen 'Don't cry for me Argentina' uit Evita van Webber gespeeld. (ADVERTENTIE) (Geldig van woensdag 24/9 t/m dinsdag 30/9) LANGE BRUGSTRAAT 4, 4811 WR BREDA, TEL. 076-5224844 EIGEN TECHNISCHE DIENST - NOOIT VOORRIJKOSTEN Bij haaruitval kan 2-componentenlijm een oplossing zijn. Maar u kunt ook even bij ons langskomen om eerst tie oorzaak vast te stellen, zodat wij u het juiste advies kunnen geven. KAFHfcHSAH I IKbLEN-HAAKAUVItSWINKLL Als je je Haar serieus neemt Markendaalseweg 6 - Breda - Tel 076-5205830 Eigen worstmakerij Eigen vee, dus profiteer mee maak kennis met onze Gratis parkeren Schoolakkerplein (op 2 minuten loopafstand) Restaurant Vivaldi, Ginnekenweg 309, Breda, Tel. 076-5600201 Hanro - Rösch - Louis Féraud - Egeria Nu op z'n mooist bed-, bad- en hulshoudlinnen nw. ginnekenstr. 6 - 4811 nr breda - 5142080 s tóen, geen gele plaat 0f bel. tschade leuzen - Bij een aanrijding fe kruising van de Axelse- fct met de Frederik van enstraat is gisterochtend schade ontstaan aan de au- Jvan een 76-jarige Terneu- ■|ar en een 24-jarige plaats- lot. De 76-jarige man gaf 1 voorrang. De betrokken Lrurders kwamen met de |k vrij. rdrijders londijke/Terhole - Bij een ïieidscontrole op de rijks- I bij Schoondijke zijn giS- jphtend 122 bestuurders be rd. De grootste snelheids- schrijding bedroeg dertig |neter. Bij een gelijktijdige ■role op de Hulsterweg in ïiole schreef de politie 64 lieidsbekeuringen uit. Hier de grootste overtreder 32 neter te hard. i en zoon, 6. P. Zegers, 7 G rloudt, 9. gebroeders Scheele' Snelle Duif Clinge, 92 jonge Jen, 986,23 mpm: 1,4,9 en 10. J ■Spaandonck, 2 en 8. P. Rok- 13,6 en 7. A. Thijs en zoon, 5 llaet. verwachting Axel, 97 duiven 1,78 mpm: 1. P. de Bakker, 2! Ian Damme, 3,4 en 5. P.'de fter, 6. J. Weesepoel, 7,8,9 en fombinatie Mui-Kop. lluiskilse Reisduif, 37 jonge ■en, 922,92 mpm: 1,2 en 4. A phaut en zoon, 3. W. de Clip- tr, 5. J. du Puy. Iw Leven Koewacht, 51 jonge len, 940,39 mpm: 1,6 en 9. Th. [lock, 2,7 en 8. gebroeders Van ke, 3 en 4. L. de Feyter, 5. L. de Ijn, 10. G. Schalkens. Sneller Breskens, 53 jonge jen, 986,95 mpm: 1. I. den ker, 2. H. Mookhoek en zoon, |7. S. van de Lijke, 4,6 en 8. S. Tie Velde en zoon, 5,9 en 10. R mit. enspel Hulst/St.-Jansteen, duiven, 1002,08 mpm: 1. L. 2 en 6. J. de Cock, 3. T. Kuy- l 4. E. Burm, 5. A. van Daalen pon, 7. A. Thijs, 8 en 9. P. d'- Jit, 10. E. de Beule. Ite de Beste Schoondijke, 42 Ten: 1 en 2. L. van de Leije, 3. Joogaard, 4. W. van de Velde, I. Tanghe. enspel Eerste de Beste londijke/Steeds Sneller IJ- ■ijke, 134 jonge duiven, 986,53 1. P. de Smet, 2. A. Dusar- 3 en 8. combinatie Dellaert, fcn 9. combinatie J. du Puy en i, 6. combinatie Groosman, 7. pn de Leije, 10. C. de Regt en Ceijer. VD D2: Annemarie en la Nijsse. ME Dl: Boud Bak- D2: Ivo Kuypers. MD Dl: Poppe/Manfred Tarant. MD 'Villy van Leeuwen/Willy Ver- GD Dl: Ineke Groos- Rob Gruben. GD D2: Yolan- Witte/Wilfried van Over- Tgangen Tilburg. Geschie- e, Zuiddorpe. 1 en de provincie Zeeland üdsoverlast van bedrijven Kanaaloevers/Driewegen, emie, te beperken. problematiek, de situatie in beeld te bren- vindt eerst een inventarisa- rlaats van de werkelijke toe- d bij de aanwezige bedrijven, moet duidelijk worden wel- ledrijven er allemaal verant- rdelijk zijn voor de over- ijding van de geluidsnormen, slotte willen gemeente en incie nagaan of er maatrege- aan de bron te treffen zijn, wil zeggen bij de betreffende •ijven. De eerste stappen zijn iddels genomen. Het wachten u op voorstellen van de be ien om hun geluidsproductie r mogelijk te beperken. uin langs de Binnenschelde in die manier wil de gemeente rondwerkzaamheden voor de vereniging De Kreekrakkers rop is het betreffende terrein eeft gisteren overlegd met de D over wat te doen in deze si- n te onderzoeken hoe ernstig lijke asbest. Pas als die geg er precies gaat gebeuren. Lonze verslaggeefster istburg - De Kust WV t,jWs-Vlaanderen heeft het Kelopen jaar financieel ge- |(a goed afgesloten. De or- ïjjjatie heeft een positief Lo van ruim 46.000 gul- ld is jaren geleden dat de Kust - vvinst heeft gemaakt, in 1995 werd namelijk nog een be hoorlijk verlies geleden. Het po sitieve saldo heeft te maken met een grote meeropbrengst uit de contributiegelden. De jaarrekening is nagekeken door het Oostburgse college van B en W. Zij hebben de rekening goedgekeurd en vragen de raad voor 1996 een subsidie vast te stellen van ruim 165.000 gulden. In de begroting voor volgend jaar houdt Oostburg voorlopig rekening met een subsidie van 170.000 gulden. Het is nog niet zeker of dit geld volgend jaar aan deze grootste Zeeuws- Vlaamse WV kan worden toege kend wegens de onzekere toe komst van de vereniging in haar huidige vorm. Vlak voor het zomerseizoen is een ernstig bestuursconflict geëscaleerd en momenteel be staat het dagelijks bestuur van de Kust VW uit een aantal per sonen die op een minimale steun van de betalende leden kunnen rekenen. Er wordt achter de schermen druk gewerkt aan een oplossing voor het conflict. Als de huidige situatie niet veran dert, is de kans levensgroot aan wezig dat veel leden hun lid maatschap opzeggen. Belangrij ke branche-organisaties als de Recron, Koninklijke Horeca Ne derland en Vekabo hebben al ge dreigd hun steun met betrekking tot de Kust-WV op te zeggen. De Kust VW bestaat uit de West-Zeeuws-Vlaamse afdelin gen van Cadzand, Breskens, Nieuwvliet, Oostburg, Groede en IJzendijke. Het collegevoorstel om de jaar rekening 1996 voor de Kust VW te accepteren en de subsidie 1996 definitief vast te stellen wordt behandeld tijdens de com missie Welzijn op vrijdag 26 sep tember. De vergadering vindt plaats in het Oostburgse ge meentehuis en begint om 13.30 I iBij Nieuwvliet-dorp zweven regelmatig deltavliegers en parapenters in de lucht. Door Sanne Schelfaut Vliegterrein Nieuwvliet aan de Sint Jansdijk 1 werd in mei 1991 officieel geopend. Tegelij kertijd werd een vereniging op gericht met de naam 'Jan van Gent', genoemd naar de vogel die met zijn anderhalve meter ;e vleugels minutenlang in de lucht kan blijven zweven. De vereniging groeit en telt inmid dels 64 leden. Het is het enige vliegterrein in Zuid-West Ne derland waar deltavliegers en parapenters hun sport kunnen uitoefenen en uit heel Zeeland, maar ook uit Brabant en Vlaan deren komen enthousiaste 'vlie geniers' naar Nieuwvliet. Parapente Deltavliegen, parapente, duo- vluchten, eendags-cursussen en volledige opleidingen. Er is veel mogelijk en de laatste jaren is met name het parapente popu lair aan het worden. Vooral duo-vluchten aan de parapente zijn erg in trek bij toeristen en ook de plaatselijke bevolking. Voor een duo-vlucht heb je geen opleiding nodig en instructeur Jan Dekker uit Oost-Kappelle neemt bij een ideale wind kracht", variërend tussen 1 en 4, iedereen boven de zestien jaar mee naar boven. De mannen van het eerste uur blijven daarentegen trouw aan het deltavliegen. Hun zeilen zijn minder windgevoelig dan de parapente en zij kunnen dan ook vaker de lucht in (tot wind kracht 5). Het vliegterrein aan de St. Jansdijk ligt er mooi bij. Het terrein is eigendom van de familie Provoost. Piet Provoost en zijn vrouw hebben van de campingkantine tevens het clubhuis van de vereniging ge maakt en het is er vooral in de zomermaanden een gezellige drukte. Campinggasten genieten op het grote terras van de zweefvluch ten. Velen kunnen de verleiding niet weerstaan en proberen een duo-vlucht uit. Iedereen is en thousiast over het korte zweef- avontuur dat gemiddeld vier tot vijf minuten duurt. Op onge veer tweehonderd meter hoogte zien ze het Zeeuws-Vlaamse kustgebied aan zich voorbij trekken. De campings van Nieuwvliet-Bad en Cadzand en bij helder weer kunnen ze zelfs tot 'over' de Westerschelde kij- FOTO WIM KOOYMAN best mee. „Als je op een goede manier omgaat met je vlieger, kun je er bijna tien jaar mee vooruit. Ik ken sporten waar je meer geld mee kwijt bent." Veiligheid Martin en de andere bestuursle den vinden dat veiligheid tij dens het uitoefenen van hun sport bovenaan moet staan. „Je bent van elkaar afhankelijk, veiligheid staat hier centraal. We zijn goed opgeleid en ge bruiken die kennis met elkaar. Elk jaar trekken we naar een bergachtig gebied om te vliegen en daar heb je elkaar zeker no dig mocht er iets mis gaan. De kans dat er trouwens iets ver keerd gaat, is met het moderne materiaal zeer gering, maar het zal je maar gebeuren dat je in een boom terecht komt. Zie er dan maar eens uit te komen in je eentje in een bergachtig ge bied," aldus Provoost. De mannen van Jan van Gent zijn er trots op dat hun vereni ging niet afhankelijk is van subsidie. „Het lidmaatschap, de donateurs en niet te vergeten de adverteerders in ons clubblad 'Da Vinei' zorgen ervoor dat we genoeg geld in kas hebben om door te gaan. Op het vliegterrein worden re gelmatig demonstraties gege ven en afgelopen weekend werd een grote clubwedstrijd gehou den met deelnemers uit Neder land, België en ook Frankrijk. Van onze verslaggeefster Wzendijke - De grond en het grondwater aan de Oranje- j straat 5 in IJzendijke is ern stig vervuild met olie en 'Met zo snel mogelijk wor- "en gesaneerd. Dit stelt het college van Gedeputeerde Staten na een uitgebreid bo demonderzoek op dit per ceel. Op deze locatie bevond zich vanaf 1960 een tanksta tion dat in 1993 is gesloten. Het tankstation hoorde bij een garage. Hit de resultaten van het bo demonderzoek blijkt dat de grond ter plaatse en in de.omge- Ung van de voormalige aflever- zuilen en vulpunten licht is ver ontreinigd met mineraalolie en matig tot sterk is verontreinigd met aromaten. De toegestane waarden voor benzeen zijn overschreden. Ook onder een deel van de weg is de grond ver ontreinigd. De diepste waarne ming is tot circa drie meter be neden maaiveld. Het grondwa ter bij de vulpunten is matig tot sterk vervuild met olie en sterk tot zeer sterk vervuild met aro maten. Ook in het diepere grondwater onder de veenlaag is het water sterk verontreinigd. Pas op negen meter diepte is de grond schoon. Door het nemen van monsters van grond en grondwater tij dens de uitvoering van de sane- Van onze verslaggeefster Oostburg - De Stichting Hoekspositie uit Oostburg krijgt defi nitief geen subsidie meer van de gemeente Oostburg. De gemeente Oostburg stelt 7200 ee tf esc^Haar voor de ontwikkeling van i n beHrijventerreinenvisie in Zeeuws-Vlaan- I 'en- resi Omgeslagen over de inwoners van deze I on o an k°mt c'e gemeentelijke bijdrage neer cent per inwoner. Voor de gemeente Oostburg betekent dat een bijdrage van 7.200 gulden. De kos ten kunnen worden gedekt uit de reserve werkgele genheid. Sinds de vaststelling van het Strategisch Plan voor Zeeuws-Vlaanderen in 1995, op initiatief van de Ka mer van Koophandel, wordt in regionaal verband ge werkt aan de nadere uitwerking van het plan. Het voorstel van Oostburg wordt vrijdag behandeld tijdens de gecombineerde commissie Financien/Eco nomische Zaken die begint om 16.00 uur. De stichting had drie maanden geleden goede hoop dat de ge meente alsnog een bedrag van tien mille beschikbaar zou stellen. Wethouder L. Cuelenaere had het collegevoorstel tot beëindiging van subsidie namelijk terugge trokken tijdens de commissie Welzijn om te bekijken wat de meest noodzakelijke kosten bij de stichting waren. Ze zou dan bin nen het college bespreken of er alsnog niet een bedrag beschik baar zou worden gesteld. B en W hebben daarnaast begin deze maand opnieuw een gesprek gevoerd met het bestuur van Hoekspositie. „In dit gesprek zijn ons geen nieuwe feiten aan het licht gekomen," aldus B en W. Het voorgenomen besluit van het col lege wordt dan ook aangehouden en de subsidie van 10.000 gulden wordt met ingang van 1 januari 1998 gestopt. Tijdens de commissie Welzijn in juni bleek dat alleen de PvdA fel tegenstander is van dit besluit. PvdA'er J. Wielakker wilde de subsidie voor een jaar verstrekken en dan opnieuw bekijken. Het dichtdraaien van de geldkraan voor Hoekspositie vond hij een verarming van het cultureel leven binnen de gemeente Oostburg. De andere partijen stelden dat veel evenementen tegenwoordig draai en met steun van sponsors en dat Hoekspositie wellicht ook andere geldbronnen moet aanboren. Het gemeentebestuur acht de ex- postities van de stichting niet be langrijk genoeg meer om er geld aan uit te geven. De redenen hier voor zijn dat de exposities in cul tureel centrum Den Hoekzak niet meer tot de gemeentelijke kern taak worden gerekend en dat er inmiddels voldoende expositie mogelijkheden in de gemeente Oostburg zijn. Hoekspositie be staat bijna negen jaar. Het voorstel wordt behandeld tij dens de commissie Welzijn op vrijdag 26 september, die begint om 13.30 uur. Van onze verslaggeefster Groede - Agrarisch Jongeren Kontakt (AJK) afdeling West- Zeeuws-Vlaanderen houdt za terdag 18 oktober de jaarlijk se ploegwedstrijd. Er wordt geploegd op een perceel van de familie D'hont aan de Noordweg in Groede (nabij het hertenpark). De westrijd begint om 13.00 uur. Vanaf 10.00 uur is er de mogelijkheid om op het per ceel enkele omgangen te ploegen, zodat de ploeg kan worden afge steld. Tijdens de wedstrijd worden ploegdemonstraties verzorgd door P. Mabelis uit Nieuwvliet. Ook M. Verplanke uit IJzendijke geeft een demonstratie met een antieke tractor en ploeg. Bij vol doende belangstelling zal Theo Salomé (hoofdjury) op een nog nader af te spreken avond de wedstrijdregels uitleggen en de monstreren. Wie interesse heeft, kan zich opgeven tot en met dins dag 14 oktober bij Ina van Gijs in IJzendijke of Pieter Kools in Sluis. De wedstrijd is niet alleen bedoeld voor leden, maar voor ie dereen die een tractor mag bestu ren. Van onze verslaggever Middelburg - Middelburger Bram Móens wil binnenkort een aanval doen op het we relduurrecord ligfietsen. Drie jaar geleden haalde Moens 77,123 kilometer per uur. Dat record werd vorig jaar verpulverd door de Duitse profcoureur Lars Teutenberg, die 78,040 kilo meter per uur haalde. Moens heeft nu de hoop gevestigd op een drietal racekuipen voor zijn ligfiets. Ze worden deze week in een windtunnel getest. Wanneer Moens zijn aanval op het wereldrecord doet is nog niet bekend. Van onze verslaggever Terneuzen - Het werk van de gemeentelijke brandweer Terneuzen neemt de laatste jaren toe en verschuift steeds meer in de richting van tech nische hulpverlening bij on gevallen. Brandweercommandant J. Brug- geman merkt dat op naar aanlei ding van het jaarverslag 1996 van de vrijwillige brandweer Terneuzen. Het aantal keer dat de brand weer moest uitrukken, bedroeg vorig jaar 143. Dat waren er 33 meer dan het jaar ervoor en 21 meer dan nog een jaar eerder. Daaraan werden door de hon derd vrijwilligers (alleen de commandant is een beroeps kracht) in totaal iets meer dan 1600 werkuren besteed. Vermeldingswaardige acties van de brandweer Terneuzen in 1996 waren onder meer de brandbe strijding op de rondvaartboot Isabella in april in Terneuzen. Daarbij ontstond een schade van 600.000 gulden. Verder valt een woningbrand in de Corellistraat in september op door de hoogte van het schadebedrag in het lijstje branden en hulpverlenin gen achter in het jaarverslag. In de categorie assistentie bij 'fatale ongevallen' staan het vuurwerkongeval op 30 april en dodelijke verkeersongelukken op de provinciale weg N 252 (13 juli) en de rijksweg 61 (19 de cember) apart vermeld. Van onze verslaggever Middelburg - Staatssecretaris Erica Terpstra opent woensdag 15 oktober bet verpleeghuis 't Gasthuis in Middelburg. Dat ge beurt tussen 14.00 en 16.15 uur. De Zeeuwse Koorschool geeft hierbij een optreden. RMEER VERHOEVEN Winkelcentrum Hoge Vucht Moerwijk 6, 4862 HN Breda Telefoon: 076-5873024 ring zal de werkelijke omvang van de vervuiling naar buiten komen. GS spreken nu al van een zeer ernstige bodemvervui ling. Een sanering is dan ook zeer gewenst. „Aangezien deze locatie staat vermeld in de in ventarisatie van het provinciale werkprogramma milieumaatre gelen bij tankstations valt de uitvoering van de sanering in de klasse 'zeer urgent'. Het college van GS stelt dat de sanering ui terlijk binnen drie jaar na de beschikking moet zijn uitge voerd. Het rapport over de vervuiling in IJzendijke ligt tot en met 16 oktober ter inzage op het pro vinciehuis in Middelburg en in het Oostburgse gemeentehuis. Het bestuur van Jan van Gent bestaat uit vijf mannen, voor zitter is Jan Martin uit Sluis. Hij is al jarenlang verbonden aan de vliegclub en het is dui delijk te merken dat hij, net als de anderen, helemaal is ver knocht aan de zweefvliegsport. „Het is echt een passie, het geeft een geweldige kick als je boven de aarde zweeft. Je weet nooit precies waar je zult lan den, dat geeft een bepaalde spanning." Jan vertelt dat een complete opleiding gemiddeld een jaar tot anderhalf jaar in beslag neemt. „Het is en blijft een hobby en je bent erg afhan kelijk van het weer. De keren dat je de lucht in kunt, zijn niet echt vaak dus daar steek je ook veel tijd in." Drie brevetten „Een volwaardig zweefvlieger heeft drie brevetten op zak. De theoretische kennis is ook van groot belang. Via de Koninklij ke Nederlandse Vereniging Voor Luchtvaart (KNWL) krijg je een cursusboek. Je leert onder meer over vliegtechniek, aërodynamica, meteo, regle menten, navigatie en je hebt na tuurlijk veel vliegpraktijk no dig om de brevetten te halen." Een volledig cursusjaar kost toch al bijna zevenhonderd gul den, vrij kostbaar dus. Volgens Jan Martin is dit geld het dub bel en dwars waard. „Ook wat het materiaal betreft, valt het ken. De deltavliegers komen een flink stuk hoger, de lier trekt hen zo'n negenhonderd meter naar boven. De start- en landingsbaan van het vliegterrein is 650 meter lang en driehonderd meter op het breedste stuk. In een wei land erachter staat het belang rijkste onderdeel van het zweefvliegen: de lier. De lier wordt handmatig bediend en de kabellengte bedraagt duizend meter. Via portofoons houden de mannen constant contact met elkaar en als de vlieger klaar is om de lucht in te gaan, klinkt een luid en duidelijk 'go, go go!!'. Binnen enkele secon den zitten ze op een halve kilo meter en maken ze verschillen de draaiingen en 'figuren'. Als de wind uit de goede hoek komt, Oost/Noord-Oost is de meest ideale richting, stijgen ze nog een paar honderd meter ho ger.

de Stem | 1997 | | pagina 19