DE STEM nderleclit rijgt straf an UEFA Svorada sprint naar zege in Spanje Interim-bondscoach Kuiper wil rust in de tent wn Europa Cup-voetbal Maradona blijft voorlopig voetballen UITSLAGEN standen Bifl® t'ine kritiek toitsjkov Van Gaal sportnieuws KORT Gullit gaat weer voetballen Krajicek niet in actie in München L nieuwste model uit de f NetServer Serie: it HP NetServer LD Pro „1 normeer informatie: 28 55 U# partner in automatisering Bunder 5-4854 MB BAVEL HEWLETT PACKARD Sport lllll DINSDAG 23 SEPTEMBER 1997 B1 Ld Fe# e - De gisteren aange- Lje interim-bondscoach Linie Kuiper overlegt bin- nkort met Piet Hoekstra KT de samenstelling van de ■eleiploeg die straks op 11 Itober in het Spaanse San ïbastian de vaderlandse eer Lmoet houden op het we- pampioenschap voor louwen. h absurde, of op zijn minst op- Uelijke situatie? Kuiper, de n die de (voorlopig tijdelijk) i-actief gezette Hoekstra neemt omdat vijf vrouwen :r willen samenwerken (tie in hun ogen te zwijgzame i Fries, vindt van niet. Ifiarom zou dat niet kunnen? fit weet ik nu van de huidige si- tuatie van het vrouwenwielren- nen. Piet moet me informeren over de stand van zaken en zijn mening zal meewegen," aldus de oud-wereldkampioen. Hij vindt het op zijn beurt absurd om te veronderstellen dat de vijf brief schrijfsters, van wie Edith Klep en Debby Mansveld al op de no minatie stonden voor het WK, ten prooi kunnen vallen aan een ran cuneuze ex-bondscoach. „Wie me kent, weet dat ik zorgvuldig om ga met dit soort zaken. De ploeg is op de eerste plaats gebaat bij rust. Ik voel me op dit moment verantwoordelijk voor het Ne derlandse dameswielrennen. Er moet nu even iets gebeuren. Na tuurlijk is het daarnaast ook een uitdaging en ik weet van mezelf dat wanneer ik ergens aan begin, ik het ook goed wil doen. Hoe kort de periode ook is." Kuiper zegt iemand te willen zijn die de komende weken (zijn be moeienissen met de nationale vrouwenploeg eindigen op 1 no vember) boven de partijen wil staan. Hij belde al met Piet Hoekstra. Niet om hem te vragen of die het goed vond dat hij het roer van hem overnam. „Want dat is een zaak van het KNWU- bestuur. Piet vatte het overigens ook sportief op. Wat dat betreft is hij een nuchtere man. 'Als het be stuur het zo wil, zal ik er mee moeten leven' zegt hij." Tijdelijke job De oud-ploegleider van Motorola stelt nadrukkelijk dat hij de na tionale vrouwenselectie als een tijdelijke job ziet. Samen met on der meer oud-voetbalprof Gerard Somer runt hij sinds kort het pr- bedrijf KSB. De oranjevrouwen lokken hem niet een-twee-drie uit die tent. „Ik ambieer geen functie in het vrouwenwielren- nen. Alleen als ploegleider van een profploeg of manager van een amateurformatie keer ik terug in het peloton. Dat zijn twee func ties waarbinnen ik iets meen toe te kunnen voegen aan de wieler sport." Toch sluit Kuiper een toekomst in het vrouwenwielrennen niet helemaal uit. „Niets is zo veran derlijk als een mens. Dus wie weet bevalt het me de komende weken zo goed dat ik er mee doorga." Alternatieven Op dit moment heeft bijna-vijfti- ger 'Kuipertje' buiten de nationa le selectie en KSB weinig alter natieven. Vorig jaar was hij even in beeld als prof-bondscoach toen Knetemann vanwege de on vrede rond de Olympische selec tie onder vuur lag en zijn naam wordt regelmatig in verband ge bracht met Jim Ochowicz, de Amerikaan die nog altijd naar stig op zoek is naar geldschieters om een vervolg te geven aan zijn vorig jaar opgeheven Motorola- ploeg. „Ach, overal waar mensen Jim zien praten, denken ze dat zijn nieuwe ploeg bijna rond is en word ik genoemd als ploegleider. De realiteit is echter dat ik op dit moment weinig uitzichten heb op een terugkeer in het profpeloton. Er heerst wat dat betreft een windstilte. De vrouwen die hij op dit mo ment nog niet kent, ontmoet Kui per het komende weekeinde op een trainingskamp in Limburg. „Vraag me nog niet waar dat pre cies gehouden wordt. Dat moet ik allemaal niet horen. Voorlopig staan alleen dat trainingskamp en de WK-week in San Sebastian vast. Over de invulling van de tussenliggende week volgt nog overleg." Voor de bom barstte binnen het vrouwenkamp waren Debby Mansveld, Edith Klep, Chantal Beltman, nationale kam pioene Nicole Vermast en Miriam Melchers aangewezen voor de ti telstrijd. liHenkMees dsinki/Brussel - Dertien jaar na dato moet Anderlecht alsnog i voor omkoping van een scheidsrechter. De meest voor staande voetbalclub van België, nu afgezakt naar de elfde ts, werd gisteren zonder enige vorm van proces voor een aruitgesloten van Europa Cup-voetbal. ■straf geldt nog niet voor dit lo- pde seizoen, waarin Anderlecht i Cup-deelnemer is. Zodra Igische club zich opnieuw fitst, wordt de straf van kracht. staf van Anderlecht i gisteren al bijeen voor met advocaten voor beroep tegen de e lijkt bij voorbaat onmoge- |strafzaak is volgens het tucht- i de Europese voetbal- je al veijaard. Daarom nam het poerend Comité van de UEFA, orgaan, gisteren in eigenhandig maatrege- i,Anderlecht heeft zich schul- aan zware inbreuk |desportieve moraal. Artikel 28 p onze reglementen voorziet er iat het Uitvoerend Comité in ooniene omstandigheden latregelen kan treffen," luidde I kkst van het communique i tevens Raymond De De- p voormalig scheidsrechtersbe- per van Anderlecht, tot per ron grata werd bestempeld, zal UEFA-voorzitter t Johansson nadere uitleg Naar verwachting zal hij «verdere straffen aankondi- :»k niet tegen Constant Van- I Stock, de toenmalige voorzit- Pe de hoofdrolspeler was bij Wening' van een miljoen francs 590 gulden) die Anderlecht op l'pril 1984 verstrekte aan de ®e scheidsrechter Muro. plona - De Bulgaarse aan- I' Hristo Stoitsjkov van Bar- P heeft ferme kritiek geuit piner Louis van Gaal. De turige spits meent dat de Wonder hem niets meer J1 te leren. „Ik ben 31, heb in Ifu doelpunten T .Hij hoeft mij niet te le- "o ik tegen een bal moet i. ov herinnerde aan zijn Winer Johan Cruijff. „De te? 'ets bee^ i" Het krediet is nooit terugbetaald, Muro kan het niet meer naverte- len omdat hij in 1987 bij een ver keersongeluk overleed. De tegen prestatie werd gevormd door een geschonken strafschop en een vol strekt ten onrechte afgekeurd En gels doelpunt in de UEFA Cup wedstrijd Anderlecht - Notting ham Forest op 25 april 1984 (3-0). Anderlecht bereikte daardoor, na een 2-0-nederlaag in Engeland, de UEFA Cup-finale. De Belgische tussenpersonen Eist en Van Aken brachten de zaak vorig jaar naar buiten. Ander daglicht De affaire ontmantelt Anderlecht als de chique club en Constant Vanden Stock als de onkreukbare voorzitter daarvan. Vorig jaar droeg Vanden Stock het voorzit terschap over aan zijn zoon Roger, die tevens lid is van de Europa Cup-commissie binnen de UEFA. Uitgerekend door verklaringen van Vanden Stock senior kwam de omkopingszaak onlangs in een ander daglicht te staan, nadat de UEFA de zaak al als afgedaan had beschouwd. Een onderzoekscommissie onder leiding van de Duitser Hennes concludeerde dat het bewijs on voldoende was. Mede omdat de zaak was verjaard, kreeg Roger Vanden Stock eind augustus te horen dat zijn club niets meer te vrezen had. Vervolgens kwamen echter in België verklaringen en stukken naar buiten die wel over tuigende bewijskracht droegen. Het meest opzienbarend waren uitgetikte versies van bandopna men. Dat betrof gesprekken tus sen Jean Eist, een van de twee tus senpersonen, en Raymond De De ken die namens Anderlecht altijd de scheidsrechters bij wedstrijden in Brussel begeleidde. Hulp Uit de bandopname blijkt dat het initiatief de scheidsrechter te beïnvloeden uitging van toenma lig voorzitter Constant Vanden Stock. „De president vindt dat wij na die nederlaag in Engeland ge rust wat hulp kunnen gebruiken," zegt De Deken op die band uit 1984. Dertien jaar lang is die band ongewist bewaard gebleven, tot verdriet nu van Anderlecht. Maradona houdt na het duel Boca Juniors-San Lorenzo een jonge Boca-fan omhoog. Buenos Aires (rtr). - Diego Maradona heeft besloten voorlopig te blijven voet ballen. Als hij mag tenminste, want er hangt hem een schorsing boven het hoofd wegens cocaïnegebruik en een gevange nisstraf wegens het schieten op een groep journalisten voor zijn huis in 1994. Eind vorige week kondigde de 36-jarige Ar gentijn aan dat hij zondag waarschijnlijk zijn laatste wedstrijd voor zijn club Boca Juniors zou spelen. Hij gaf als reden op dat de con stante jacht op zijn persoon door de media nadelig zou zijn voor de gezondheid van zijn vader. Maradona maakte het duel met San Lorenzo voor eigen publiek mee tot een minuut voor tijd. Bij zijn wissel stak hij zijn duimen op in de richting van de fans, die hem zoals ge woonlijk met een ovatie begeleidden en in koor riepen 'ga niet weg'. Maradona zei na af loop: „Ik heb met mijn vader gesproken. Hij wil dat ik doorga. Daarom zal ik niet meer zeggen dat ik er mee stop. Dat doe ik alleen als er iets zou gebeuren dat slecht is voor de ouwe." FOTO REUTERS De wedstrijd werd in de eerste helft zeven mi nuten onderbroken nadat de scheidsrechter was geraakt door een voorwerp, dat uit het publiek het veld op was gegooid. Diego La- torre maakte beide treffers voor Boca, dat vierde staat in de competitie en de laatste vijf wedstrijden ongeslagen is gebleven. Maradona werd voorlopig geschorst na de po sitieve uitslag van een dopingtest na de eerste wedstrijd van het seizoen tegen Argentinos Juniors. Een rechtbank bepaalde echter dat Maradona mocht blijven spelen totdat een nader onderzoek is afgerond. er (anp) - De Slo fs «n Svorada heeft de P® etappe van de Ron- It sPanje gewonnen. De er uü de Mapei-ploeg '"de etappe over 169 ki- van Cangas de Onis Li ?tander in een massa- "e Duitser Wust en de 1 Di Basco voor. Aart ken werd vijfde, 'won eerder de elfde ^boekte de vijftiende 7iin ,seizoen. De Zwitser lbehield de gele lei- j Ue Kus Pavel Tonkov, e etappes in de Vuelta a Espana had gewonnen, stapte gisteren met een keelontsteking af. De organisatie van de Ronde van Spanje heeft zo zijn beden kingen over de afmelding van de ploegmakker van Svorada. On danks het feit dat manager Sa- ronni een met de hand geschre ven medisch attest van de ploeg- arts had overlegd. Er wórdt overwogen een klacht in te dienen bij de Internationale Wielren Unie (UCI). De organisa toren denken dat de Rus de ziek te heeft gesimuleerd om bij zijn aanstaande vrouw Daria en hun vorige week woensdag geboren zoontje Nicolas te kunnen zijn. Vorige week gaf de Vuelta-orga- nisatie de Giro-winnaar van vo rig jaar tot twee keer toe de gele genheid per helikopter naar Ma drid te vliegen om moeder en zoon te bezoeken. Tonkov wees het voorstel beide keren van de hand. De zestiende etappe was relatief gezien een tamelijk rustige na de vierdaagse tocht door de Spaanse Pyreneeën. Door de zonnige heu vels en langs de goudgele stran den van Cantabrië gebeurde wei nig. Marino Alonso ging alleen op avontuur om op 35 kilometer van Santander in zijn geboortestreek familie, vrienden en kennissen te kunnen begroeten. Zeventien kilometer voor de aan komst probeerden de Franspian Durand en de Italianen Canzo- nieri en Bugno uit te breken. Daarna de Fransman Francis Moreau en diens Italiaanse ploegmakker (Cofidis) Fondriest. Ook Danny Nelissen waagde een poging. Svorada had vervolgens geen enkele moeite met zijn te genstanders in de massasprint, op 25 meter van de finish kon hij al rechtop gaan zitten. Ronde van Spanje Cangas de Onis - Santander: 1. Svorada (Slw) 170 km in 3.54.07 (43,568 km/u), 2. Wust (Dui), 3. Di Basco (Ita), 4. Mi- chaelsen (Den), 5. Vierhouten (Ned), 6. Colage (Ita), 7. Teutenberg (Dui), 8.Ca- min (Ita), 9. Gorini (Ita), 10. Edo (Spa), Nederlanders: 16. Voskamp, 19. Nelis sen, 29. Moerenhout, 60. Van Bon, 100. Van Heeswijk, 106. Knaven, 118. Jon ker 1.10,134. en laatste Guidi (Ita) 4.47. Algemeen klassement: 1. Zulle (Zwi) 68.52.02, 2. Escartin (Spa) 2.46, 3. Du- faux (Zwi) 3.39, 4. Zaina (Ita) 6.07, 5. Heras (Spa) 6.17, 6. Serrano (Spa) 7.10, 7. Clavero (Spa) 7.20, 8. Jalabert (Fra) 9.56, 9. Faresin (Ita) 11.10,10. Ledanois (Fra) 11.22, 64. Jonker 1.19.46, 76. Moe renhout 1.34.50, 82. Van Bon 1.43.48, 90. Van Heeswijk 1.56.52, 92. Vierhou ten 2.00.20, 101. Nelissen 2.05.00, 117. Voskamp 2.17.04, 129. Knaven 2.39.50, 134. en laatste Cembali (Ita) 3.07.41. Frankfurt. Ronde van Hessen. Proloog: 1. Van der Ven (Ned) 23 pun ten, 2. Klier (Dui) 10, 3. Sweet (Aus) 7. Ploegentijdrit: 1. Team Nürnberg 2,7 km in 2.59,86, 2. Nederland op 0,04 se conden, 3. Die Continentale Dortmund 2,20. Viane (Bel). 1. Talen (Ned) 164 km in 3.58.00, 2. De Buyst (Bel), 3. Allan (Aus) 0.16. Van der Ven leider in Hessen. Londen - Ruud Gullit gaat weer spelen bij Chelsea. Door een schorsing van centrale verdediger Frank Leboeuf en een aantal blessures is de nood bij de club hoog opgelopen. Gullit zei gistera vond in het sportprogramma van Canal+ dat hij over anderhalve week weer wil spelen. „Als libero. Dat tempo kan ik nog wel aan. Op het middenveld lukt dat niet meer." De 35-jarige voormalig international heeft nog een aantal dagen om zich op zijn rentree voor te bereiden. Gisteren speelde hij in een jeugdwedstrijd mee om zijn fysieke gesteldheid te testen. „Ik ben nog wat kilootjes te zwaar. Er zal nog wat afmoe ten," aldus de speler/manager, die aan het einde van afgelopen sei zoen voor het laatst op het veld actief was. Verdediger Frank Sinclair van Chelsea moet aan de Engelse voetbalbond FA een boete van ruim 2000 gulden betalen, voor de wijze waarop hij zijn eerste doelpunt in deze competitie vierde. De speler uit de ploeg van trainer Ruud Gullit liet in augustus nadat hij in het duel met Coventry doel had getroffen, zijn broek zakken. Bij de Britse bookmakers is Arsenal-spits Dennis Bergkamp dit seizoen favoriet voor het behalen van de topscorerstitel in de Pre mier League. De Nederlander, die zondag tegen Chelsea twee keer succesvol was, heeft dit seizoen in zeven duels zeven keer gescoord. De NOS stopt er na 1 oktober mee om twee voetbalwedstrijden uit de Champions League gelijktijdig live uit te zenden. Het dage lijks bestuur van de NOS heeft gisteren gekozen voor een andere formule. Op 1 oktober worden nog wel de wedstrijden Barcelona - PSV en Feyenoord - Kosice tegelijkertijd op twee netten uitgezon den. Daarna kunnen kijkers één liveregistratie zien en wordt na af loop de tweede wedstrijd in een ruime samenvatting uitgezonden. Vorige week woensdag waren voor het eerst twee wedstrijden tege lijk op de televisie te zien. De redenen om het experiment niet voort te zetten zijn volgens de NOS de teleurstellende resultaten van de clubs. Het bestuur van Benfica heeft zondagavond coach Manuel José ontslagen. De maatregel werd genomen na de slechte start van de befaamde club in de Portugese competitie. Uit vier wedstrijden werden slechts vier punten behaald. Zaterdag ging de uitwedstrijd tegen Rio Ave met 3-1 verloren. Van de selectie van Benfica maakt oud-Feyenoorder Gaston Taument deel uit. Als interim-coach is Mario Wilson, oud-speler van Benfica, aangewezen. Hij deed dat wel vaker in het verleden als er een crisis was bij de club. Volgens insiders is de Engelsman Bobby Robson de voornaamste kandidaat om José op te volgen. Robson is momenteel bij FC Barcelona tech nisch directeur naast trainer/coach Louis van Gaal. Bondscoach Guus Hiddink is bereid mee te werken aan speciale activiteiten van Team Holland bij het WK voetbal in Frankrijk, ko mende zomer. Hij verbindt daar echter wel de nodige voorwaarden aan. „We gaan naar Frankrijk om te presteren. Het voetbal moet derhalve altijd voorop staan," zei de keuzeheer van Oranje gistera vond in het Veronica-programma Voetballen doe je zo. Team Hol land behartigt sinds een paar maanden de commerciële belangen van Oranje. De Raad van Beheer van de Belgische voetbalclub Sint Truiden heeft gisteravond unaniem het vertrouwen in de Nederlandse trai ner Barry Hulshoff uitgesproken. De vereniging stelt tot nu toe met vier punten uit zes duels teleur. De ploeg staat momenteel voor laatste in de Belgische competitie. De Raad van Beheer besloot ver der dat onmiddellijk twee aanvallende spelers worden aangetrok ken. De namen worden aan het einde van de week bekendgemaakt. Doelman Bruce Grobbelaar verhuist voor drie maanden van Ox ford United naar Sheffield Wednesday. De 39-jarige keeper uit Zimbabwe tekende pas een week geleden zijn contract bij Oxford, dat uitkomt in de First Division. Sheffield speelt in de Premier League en staat daar één na laatste. Omdat doelman Kevin Pressman geblesseerd is, zocht Sheffield een tijdelijke vervanger. Hertha BSC heeft belangstelling voor Georg Koch, de reserve keeper van PSV. Een woordvoerder van de Berlijnse club heeft dit gisteren bevestigd. Hertha, werkgever van de Nederlanders Dick van Burik en Bryan Roy, staat na de promotie van afgelopen sei zoen met slechts twee punten uit zeven wedstrijden stijf onderaan in de Bundesliga. De club is nu op zoek naar een vervanger voor de eerste doelman, de 22-jarige Christian Fiedler. De reserves van NAC zijn in Rotterdam tegen Sparta tegen een 3-1-nederlaag aangelopen. Een onnodig verlies, omdat NAC meer dan gelijkwaardig was aan Sparta. NAC miste in de openingsfase via Aksit een riante mogelijkheid op 0-1. Pal erop scoorde Sparta via Joeri Kayis wel, 1-0. De voorsprong werd in de 25e minuut ver dubbeld, toen Wilco de Vogt onder een voorzet van Nico Jalink ging en Andrade de 2-0 binnenkopte. NAC werd daarna een stuk sterker, maar had de pech dat in de 40e minuut de aansluitingstref fer van Dominique Diroux wegens buitenspel werd afgekeurd. On terecht volgens NAC, dat na een kwartier in de tweede helft wel scoorde via Stanley MacDonald. Roelofsen, die later geel kreeg, was de aangever. Balverlies van Langeveld op het middenveld be sliste het duel. Het was opnieuw Kayis, die counterend scoorde, 3- 1. RBC boekte met 1-2 haar derde competitiezege op rij. Opvallend bij de Roosendalers was de inbreng van Jurgen Roeken. Hij scoor de in de 4e minuut na een knappe soloactie en tekende negen minu ten later uit een prachtige pass van Johan Jacobs 0-2 aan. Lee Ver- heyden zorgde met het stoppen van een penalty, dat die stand voor rust niet werd gewijzigd. In de 47e minuut werd het wel 1-2 na een treffer van Rob Mulder. Straffen betaald voetbal. Voorlopige uitsluiting: Van de Goor (Top Oss). Vier duels: Becker (Twente), Woudstra (RBC), Fung-A-Loi (AZ). Eén duel: F. de Boer (Ajaxj, Persijn (Volendam), Fuchs (De Graafschap), Hofstede (Helmond Sport), Magielse (Excelsior), Van der Roer (ADO Den Haag), Abdellah (Telstar), Schaap (FC Den Bosch). München - Richard Krajicek heeft zich gisteren wegens een voet blessure afgemeld voor de Grand Slam Cup in München. De orga nisatie heeft de Australiër Mark Woodforde aangewezen als zijn vervanger voor het toernooi, dat vandaag begint. San Antonio. Texas Open, 2,8 mil joen gulden. Eindstand: 1. Herron (VSt) 271 slagen (71 67 64 69), 2. Fehr (VSt), Geiberger (VSt) 273, 4. Waldorf (VSt) 274, 5. Parry (Aus) 275. Canton (VSt). Vrouwen, LPGA- circuit. Eindstand: 1. Neumann (Zwe) 276 slagen (67 70 69 70), 2. Harvey (Can) 279, 3. Webb (Aus) 282. TENNIS Soerabaja. Vrouwen, 215.000 gul den. Eerste ronde: Pitkowski (Fra) - Noorlander (Ned) 6-3 3-0 opgave Noorlander, Inoue (Jap) - Kochta (Dui) 6-2 6-1, Saeki (Jap) - Ell- wood (Aus) 7-6 6-3, Nemeckova (Tsj) - Gersi (Tsj) 6-3 6-7 6-1, Mc Quillan (Aus) - Drake-Brockman (Aus) 6-2 6-3, Pratt (Aus) - Olsza (Pol) 6-3 6-1. Leipzig. Vrouwen, 900.000 gulden. Eerste ronde: Oremans (Ned) - Chladkova (Tsj) 7-6 6-7 6-0, Ma- ruska (Oos) - Carlsson (Zwe) 4-6 6-4 7-6, Schett (Oos) - Glass (Dui) 7-6 6-4, Paulus (Oos) - Sukova (Tsj) 4-6 6-4 6-2, Magdalena Ma- leeva (Bul) - Rittner (Dui) 6-2 6-2. Toulouse. Mannen, 800.000 gul den. Eerste ronde: Siemerink (Ned/7) - Grosjean (Fra) 6-3 6-1, Henman (GBr/2) - Vacek (Tsj) 6-4 1-6 6-3, Martelli (Ita) - Wilkinson (GBr) 6- 2 7-6, Kief er (Dui) - Fredriksson (Zwe)4-6 6-3 6-1. Boekarest. Mannen. Eerste ronde: Berasategui (Spa/3) - Pescariu (Roe) 6-3 1-6 7-6, Por tas (Spa/4) - Martin (Spa) 4-6 7-6 6-4, Clavet (Spa) - Alami (Mar/8) 6-3 6-3. VOETBAL Engeland: Liverpool - Aston Vil. 3-0. ZAALHANDBAL Mannen eredivisie: Aalsmeer - V en L 38-28.

de Stem | 1997 | | pagina 9