Bezwaren hertaxaties sneller klaar Salty Miel Vei Oostburg investeert bijna halve ton extra in ZorgCuisine 'Na dertig jaar nog een buitenbeentje Extra controles in keuken ZorgCuisine POLITIE RAPPORT SPORT IN HET KORT Veel belangstelling op open dag Coensdike Rik Verlinde volgt Domenique Pollet op Lionsclub in actie voor jeugd ]VRJ Ball en Pj '>Ik ben van de DE STEM ZEELAND DESTEM Oostburg in zee met ander bureau Stichting Aster wil Antillianen en Surinamers integreren in samenleving Suarez in Groede Om kinderziektes uit systeem te halen 'Diana-manifest' Benefietconcert voor Amnesty blijkt succes Insluiper Hardrijders Orevo Oostburg Bedrijfsvolleybal hulst EXAMENS Zeeuws-Vlaams succes tijdens NK obedience 'Rammen' VaaStSepu°Hd^leidingSt0nd DINSDAG 23 SEPTEMBER 1997 C3 Van onze verslaggeefster Oostburg - Het Oostburgse college van B en W stelt een extra bedrag van 47.500 gulden beschikbaar voor de Stichting ZorgCuisine. Tijdens de realisatie van de keuken is ge bleken dat de kosten een stuk hoger zijn dan oorspronkelijk was geraamd. De aan leg van de weg is duurder uitgevallen en door meer investeringen zijn ook de lege- skosten aanmerkelijk hoger. Dit heeft on der meer te maken met het feit dat er meer mensen in de keuken werken dan vooraf was ingeschaald. De Stichting ZorgCuisine heeft daarom B en W ge vraagd de totale bijdrage van de gemeen te opnieuw te heroverwegen. Het college gaat met dit verzoek akkoord. „Wij zijn van mening dat met name het aspect van structurele werkgelegenheid zo zwaar weegt, dat wij bereid zijn een aanvullende bijdrage van 47.500 gulden beschikbaar te stellen," aldus B en W in het raadsvoorstel. De gemeenten Oostburg en Sluis-Aarden- burg en het Samenwerkingsverband Wel zijn hadden voor de bouw van de centrale keukenvoorziening aan de Baljuw Vel- tersweg in Oostburg, inclusief de aanleg van de toevoerweg, een bedrag van 87.500 gulden beschikbaar gesteld. Dit geld was bedoeld voor de aanleg van de weg, leges- kosten en bijkomende kosten zoals het waterschap. ZorgCuisine levert warme maaltijden aan elf zorginstellingen in West-Zeeuws- Vlaanderen en de Kanaalzone. In de keu ken werken ongeveer vijftig mensen. Het collegevoorstel wordt vrijdag 26 sep tember besproken tijdens een gecombi neerde vergadering van de commissies Fi nanciën en Economische Zaken. De ver gadering vindt plaats in het gemeentehuis en begint om 16.00 uur. Van onze verslaggeefster Oostburg - De twaalfhonderd bezwaarschriften, die de ge meente Oostburg heeft binnengekregen over de hertaxaties van woningen en andere bouwwerken, zullen voor maart 1998 zijn verwerkt door taxatiebureau Houdringe. De gemeente heeft deze belofte gekregen van Houdringe dat taxa tiebureau Kafi opvolgt nu Oost burg heeft besloten Kafi na 2,5 jaar aan de kant te zetten. „We zijn de eerste gemeente in Nederland die een eind maakt aan de samenwerking met Kafi we gens nalatigheid en gebroken be loftes. Het kon zo echt niet langer, dit bureau heeft veel te weinig ca paciteit om al deze hertaxaties uit te voeren en de bezwaarschriften te verwerken," aldus een gemeen tewoordvoerder. Kort geding „We hebben het ruim twee jaar uitgehouden, hebben zelfs een kort geding aangespannen, maar ze doen hun werk nog steeds niet goed. Maanden en maanden heb ben we gewacht, de burger ver wacht op korte termijn antwoord op hun bezwaarschriften, maar dit kon nog wel een jaar duren. Daar hadden we geen zin meer in, vandaar dat we hebben besloten een ander bureau in te schakelen. De woordvoerder benadrukt dat de gemeente richting Kafi geen enkele verplichting meer heeft. „Nee, Kafi heeft alle hertaxaties na maandenlange vertraging ein delijk verwerkt, maar de behan deling van de bezwaarschriften ZorgCuisine levert inmiddels drie weken lang ruim elfhonderd maaltijden per dag aan elf zorg instellingen in de Kanaalzone en West-Zeeuws-Vlaanderen. Bin nen deze periode zijn door fouten in de verschillende bestanden, bij veel patiënten verkeerde maaltij den terecht gekomen. Met name in streekziekenhuis De Honte in Terneuzen zijn er veel verontrus te patiënten die klachten hebben over de huidige maaltijdverstrek king door ZorgCuisine. Patiënten die momenteel in dit ziekenhuis liggen, hebben gister- Van onze correspondente Groede - De Zuid-Amerikaanse kunstenares Florinda Suarez is vanmiddag aanwezig in Gallery d'Ouwe Smisse in Groede. Zij geeft uitleg over haar werk. De schilderes exposeert voor de eer ste keer in Europa en de galerie houdster in Groede is dan ook trots op deze primeur. Suarez is vanaf 15.00 uur aanwezig en de expositie van haar kleurrijke schilderijen duurt nog tot 27 ok tober. laten we niet aan hen over. Het overgaan naar Houdringe heeft geen nadelige financiële gevolgen voor de gemeente. Kafi heeft z'n werk gedaan en Houdringe is van af nu verantwoordelijk voor de vervolgopdrachten. Maat vol Houdringe heeft Oostburg beloofd per 1 oktober aan de verwerking van de honderden bezwaarschrif ten te beginnen. „Ze verwerken 85 bezwaarschriften per week en verwachten rond maart 1998 klaar te zijn. We hebben van an dere gemeenten zeer positieve ver halen gehoord, dus we zijn opti mistisch. Houdringe heeft aange geven ruimte te hebben voor de verwerking wat Kafi duidelijk niet heeft. Ik heb van gemeenten uit heel Nederland telefoontjes gekregen over het feit dat ze pro blemen hebben met Kafi, maar ze hebben het lef niet om de samen werking op te zeggen. Voor ons was de maat in ieder geval vol." De problemen waren eerder dit jaar voor de gemeente reden om een kort geding tegen Kafi aan te spannen dat door Oostburg is ver loren. Het gemeentebestuur heeft nog niet beslist of ze in beroep gaat tegen de uitspraak van de rechtbank. Voorzitter D. van Uytrecht van de stichting Aster in Terneuzen...nog steeds angst voor het onbekende.... FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggeefster Terneuzen - De Stichting ZorgCuisine heeft meer personeel in gezet om extra controles uit te voeren bij de bestellingen van warme maaltijden. Op deze manier hoopt ZorgCuisine de kin derziekten uit het nieuwe automatiseringssysteem van de cen trale keuken in Oóstburg te halen. Door Gaby van Klooster Terneuzen - Hij vindt zich zelf nog steeds een buiten beentje. „Terwijl ik toch al dertig jaar in Terneuzen woon. Het zit 'm in kleine dingen: op een kraampjes markt voor verenigingen kla gen over te harde Antilliaan se muziek, terwijl van house niets wordt gezegd. Het is een gevolg van cultuurverschil len. Want in de praktijk blijkt dat mensen toch nog steeds angst hebben voor het onbe kende, het vreemde," zegt D. van Uytrecht. Hij is voorzitter van de stichting Aster in Terneuzen, koepel van ochtend aan de directie een brief uitgereikt waarin ze hun onge noegen over ZorgCuisine ken baar maken. Ook hebben ze de uitslagen van een dit weekend gehouden enquête over de kwali teit van de maaltijden bij de di rectie neergelegd. Hieruit blijkt dat een ruime meerderheid van de honderd ondervraagden het eten niet lekker vindt. Slechts zes personen vindt de kwaliteit 'goed'. De brievenschrijvers kun nen niet begrijpen dat de keuken van De Honte moest verdwijnen voor ZorgCuisine. „Vele patiën ten hebben zeer goede ervaringen met de producten van uw voor malige keuken, en snappen niet dat deze moeten wijken voor een grootschalige gaarkeuken." P. Rademacher, directeur van ZorgCuisine en tevens algemeen directeur van De Honte, stelt dat de problemen binnen twee weken dienen te worden opgelost. „Door de inzet van extra personeel en extra controles bij de centrale computer, in de keuken zelf en in de ziekenhuizen, zal dat zeker lukken. Alles moet in elkaar groeien en we zijn deze startpro blemen binnen een paar weken de baas," aldus Rademacher. Oostburg - Een manifest in de vorm van een zelfge maakte kijkdoos met hierin het voorstel een park binnen de gemeente Oostburg te vernoemen naar prinses Diana. Nieuwvlietenaar Cees Spie renburg overhandigde deze doos aan de secretaresse van het Oostburgse college van B en W. Een voorstel op persoonlijke titel want Spierenburg is niet langer de woordvoerder van de Socialistische Partij. Het manifest is gericht aan B en W en de gemeenteraad. De twee locaties die Spie renburg naar voren brengt voor het Diana-park zijn de Euregiotuinen aan de rand van Oostburg en het groen gebied in het kader van de herinrichting kust West- Zeeuws-Vlaanderen. Antillianen, Surinamers èn Ter- neuzenaren. De stichting' heeft als doel de verschillende groepen dichter bij elkaar te brengen. Want in Zeeuws-Vlaanderen is volgens Van Uytrecht nog steeds niet echt sprake van samenwer ken en samenleven. De stichting probeert daar iets aan te doen. Volleybal Stichting Aster wil door het or ganiseren van verschillende ac tiviteiten haar Antilliaanse, maar ook Surinaamse, leden meer integreren in de samenle ving. Een voorbeeld is meedoen aan het bedrijfsvolleybal. Van Uytrecht: „Via de sport leren mensen uit de verschillende cul turen elkaar op een andere ma nier kennen. Als zij dan bijvoor beeld naar het postkantoor gaan kennen ze de persoon achter de balie van het volleybal. Dan kij ken de mensen anders naar el kaar. Op dat moment hebben wij ons doel bereikt." De stichting heeft veel plannen om haar doel te realiseren. Zo wil zij beginnen met een cursus papiamentu. Er is veel belang stelling, maar het is moeilijk voor Aster om het financiële plaatje rond te krijgen. „De me dewerking van de gemeente is nul. Wij moeten daarom hogere prijzen vragen om een beetje uit de kosten te komen. De cursus papiamentu kost bijvoorbeeld 125 gulden. Ervaring heeft ons geleerd dat de mensen die geïn teresseerd zijn in zo'n cursus over het algemeen uit de lagere inkomensgroepen komen. Voor die mensen is 125 gulden gewoon te veel," aldus de voorzitter. De stichting geeft niet op en pro beert op allerlei manieren kosten te besparen. „Als wij de Antilli anen uit de omgeving op de hoogte willen houden van onze activiteiten, doen we dat vaak per post. Alles binnen Terneuzen breng ik zelf weg," vertelt Van Uytrecht. Huiswerkclub De voorzitter van Aster wil zich in de toekomst ook meer bezig houden met de Antilliaanse en Surinaamse jeugd. „Door de verschillende activiteiten hou den we ze van de straat. Daar naast wil ik weer beginnen met een huiswerkclub speciaal voor Antilliaanse en Surinaamse kin deren. Ik geloof dat sommige kinderen nog steeds een achter stand hebben op school. Vooral bij degenen waar thuis geen of weinig Nederlands gesproken word." Ook voor dit plan heeft de voorzitter geen geld. En ook nu wil de gemeente, volgens de voorzitter, niet meewerken. Als de stichting ernaar vraagt, wordt gezegd dat er op de scho len zelf al huiswerk-klassen be staan. Kinderen met problemen kunnen daar terecht. Werklozen Er zijn 175 huishoudens in Zeeuws-Vlaanderen die van An tilliaanse afkomst zijn. Het me rendeel woont in Terneuzen. Van deze huishoudens zijn 32 man nen en 26 vrouwen werkloos. Bijna de helft van deze werklo zen heeft uitsluitend basisonder wijs genoten, de andere helft heeft alleen een opleiding op lbo- of mavo-niveau. Een van de oorzaken voor dit la ge opleidingsniveau is de slechte kennis van de Nederlandse taal. Een eerste vereiste om een ver volgstudie te volgen is perfect Nederlands spreken en schrij ven. Een onderkend probleem in Ne derland. Dus het huis werkklasje van Van Uytrecht is zo'n slecht idee nog niet. Van onze verslaggever Oostburg - De geldinzamelingsactie van de Lionsclub West- Zeeuws-Vlaanderen voor de ontwikkeling van scholierenpro gramma's heeft 5.000 gulden opgeleverd. De cheque werd tijdens een feestelijke bijeenkomst overhan digd aan professor J. Schouten, onder wiens hoede de lessen worden ontwikkeld. Het geld is ingezameld door middel van organisatie van bingo-avon den op campings langs de kust. De zogenaamde 'leefstijl' lessenpro gramma's zijn bedoeld om jongeren zich goed in hun vel te laten voe len, om zich positief op te stellen, om rekening met elkaar te houden en om 'nee' te kunnen zeggen als dat nodig is. Daarbij gaat het om za ken als alcohol, drugs en roken. Er zijn inmiddels programma's ontwikkeld voor 12 tot 14-jarigen en voor 14 tot 18-jarigen. In Nederland en in Vlaanderen zijn er inmid dels al heel wat scholen die deze programma's 'leefstijl' in hun lessen pakket hebben opgenomen. Van onze correspondente Terneuzen - De jongeren- werkgroep van Amnesty In ternational Oost-Zeeuws- Vlaanderen is tevreden. Het Benefietconcert zaterdag was een succes. Verschillende groepen traden op in Kalasnikov in Terneuzen en het publiek kreeg een scala aan stijlen van heavy metal tot gi taarrock en punk. Vooral het op treden van de Scalemodels uit Goes, de band die doorgedron gen is tot de finale van de Grote Prijs van Nederland, viel in de smaak. Maar liefst 221 popmuzieklief hebbers bezochten het concert en dat leverde de Amnesty-jon- geren een geldbedrag op dat be steed wordt aan onderzoek. On danks de grote opkomst en een geslaagd concert is de groei van het ledenaantal van de jongeren- werkgroep Amnesty nog niet ex plosief. Belangstellenden kun nen terecht bij coördinator Mar co van der Sijpt of Hanneke Smulders (0115-608717). Deltavlieger klaar voor de start om de Jan van Gent-wisseltrofee. FOTO WIM KOOYMAN Nieuwvliet - Rik Verlinde mocht zaterdagavond in de kantine van de vliegclub Jan van Gent aan de St.-Jansdijk in Nieuwvliet de gelijknamige wissel trofee in ontvangst nemen. De Knokkenaar was daarmee de opvolger van Domenique Pollet uit Brugge, die vorig jaar met de Jan van Gent-wissel trofee naar huis ging, maar zich nu niet aan de start meldde. Er zat zaterdag aardig wat wind in de polders rond om Nieuvliet. Windkracht vijf werd gemeten. Dat betekende dat de Parapanters bij voorbaat kansloos waren tegen de Deltavliegers. Geen van de vier Pa rapanters kwam dan ook in de uitslag voor. Dat be tekende dat de strijd ging tussen de tien Deltavlie gers. Uiteindelijk toonde Rik Verlinde zich op de drie onderdelen, bestaande uit start, tijdsduur in het luchtruim en landing, de beste. Het langst in de lucht hing trouwens Hans de Corte uit Vianen (pro vincie Utrecht): 1 uur en 4 minuten, goed voor een tweede plaats. Het landen voor de Delta vliegers moest gebeuren in een cirkel van 60 meter waar binnenin de stip, het middelpunt van de cirkel, lonkte. Immers hoe dich ter bij die stip, hoe meer punten. Door de wind gaf dat problemen. Velen hadden het moeilijk om bin nen de cirkel contact met de aardbol te maken. Toch vonden de insiders dat er kwalitatief goed werd ge vlogen. UITSLAG 1. Rik Verlinde (Knokke) 555 punten, 2. Hans de Corte (Vianen) 520, 3. Ronny Prang (Zuidzande) 490, 4. Marcel Lamers (Den Haag) 450, 5. Jan Martin (Sluis) 414, 6. Sandre Caron (Rotterdam) 407, 7. Wim van Sorgen (Rit- them) 397. 8. Jo Kint (Hulst) 392, 9. Miel van Herck (Stekene) 382,10. Eric Beelaert (Terneuzen) 301 punten. Terneuzen - Een insluiper is er afgelopen zondagmiddag met een zaktelefoon en enkele tien tjes vandoor gegaan uit een huis aan de Vlooswijkstraat. Een 38-jarige Terneuzense was de gedupeerde die aangifte deed. Vogelwaarde - Bij een snel heidscontrole op de provinciale weg zijn afgelopen zondagmid dag 364 van de 1800 passanten bekeurd. Dat is ruim twintig procent. De grootste overtreder reed 137 kilometer per uur in plaats van tachtig. Oostburg - La Porte d'Or blijft de ranglijst aanvoeren in de eerste klasse van het Orevo. De IJzendijkenaren wonnen afge lopen week vlot van OBS/Er- asmus en stellen duidelijk hun kandidatuur voor de titel. Onderaan lijkt het een moeilijk seizoen te worden voor 't Krik je. De Hoofdplatenaren verlo ren opnieuw. Nu van Francke Sport. Het duel tussen de twee debutanten in de eerste klasse, Du Commerce en 't Hart van Sluis, werd door eerstgenoem de met het meest minimale ver schil gewonnen. De derde de butant Deltan zorgde voor een verrassing door Valentine te verslaan. UITSLAGEN Eerste klasse: Du Commerce-'t Hart van Sluis 5-4, La Porte d'Or- OBS/Erasmus 3-1, Deltan-Valen- tine 4-2, 't Krikje-Francke 2-4. Tweede klasse: Woittiez/Omnis- port-ABN/AMRO 3-5, Rode Leeuw-Populierenhof 7-1, Traas- Telepost 4-2, Meeusen-Woit- tiez/Omnisport 3-2. Derde klasse: Riemens-Zagers 1- 8, Van de Sande/Les Amies-Jopie 4-5, De Kaasboer-l'Equipe 3-2, De Tol-De Zwart 5-2, Golden River- Chez René 0-0. STANDEN Eerste klasse: La Porte d'Or 4-7, Oud Sluis 3-4, RVS/Engelaar 2-3, Groosman/Pacojeans 1-2, 't Hart van Sluis 2-2, Francke 2-2, Valen tine 3-2, OBS/Erasmus 3-2, Du Commerce 3-2, Deltan 3-2, 't Krikje 2-0. Tweede klasse: Traas 4-6, Bon Ami 2-4, ABN/AMRO 3-4, Voer man 2-3, Woittiez/Omnisport 4-3, Rode Leeuw 2-2, Gemeente Oost- burg 2-2, Meeusen 2-2, Telepost 3- 2, Wielwaal 2-0, Populierenhof 2- 0. Derde klasse: De Kaasboer 2-4, De Tol 2-4, Golden River 2-3, Chez René 2-2, Zagers 2-2, l'Equipe 2-2 Jopie 2-2, Van de Sande/Les Amies 2-1, Riemens 2-0, De Zwart Hulst - In het Hulster bedrijfs volleybal werden afgelopen week bekerwedstrijden afge werkt. In deze race naar De Stern-bokalen zorgde tweede klasser L'Entree voor een ver rassing. De ploeg van aanvoer ster Yvonne van Steenbeek slaagde er in eersteklasser Van Damme uit de bekerstrijd te wippen. Deze tweedeklasser, die met een 4-0-voorsprong aan elke set begon - een regel die al en kele jaren gangbaar is - pakte de eerste set met 15-6. De basis van de winst was daarmee ge legd. Van Damme kwam in de tweede set goed terug, maar slaagde er niet in de winst te pakken. Met 15-13 ging deze opnieuw naar de formatie van Yvonne van Steenbeek. In de overige duels wonnen de eer steklassers. Bij de mannen ge beurde hetzelfde. Hier dus geen opmerkelijke uitschake lingen. UITSLAGEN: Vrouwen: Tence-SC Morres 3 1-2 (13-15, 15-6, 9-15), Total/De Beu- le-SC Morres 2 1-2 (8-15,15-10,4- 15), De Sterre-Jong Morres 2 0-2 (6-15, 13-15), CVC-'t Hoeksken 2- 1 (11-15, 15-14, 15-5), L'Entree- Van Damme 2-0 (15-6,15-13). Mannen: ABN/AMRO-Van Wes ten 2-1 (15-11, 12-15, 15-19), Am- bulo-WC Rhodos 0-2 (8-15,7-15), Luctor-Rijk 2-0 (15-5, 15-8), Brandax-Reinaertcollege 2-1 (7- 15, 15-8, 15-9). Den Bosch - Hogere Agrarische School, agarische bedrijfskunde, Frits van Damme (IJzendijke) Maastricht - Faculteit Geneeskunde. Doctoraal medicijnen: Stel la Seij, Terneuzen. Van onze correspondent Aardenburg - Veel belangstelling was er zaterdag voor de open dag van het nieuwe woonzorgcentrum Coensdike in Aarden- burg. Een centrum dat een dag eerder door gedeputeerde G. Kok officieel was geopend. Een complex dat bestaat uit 61 wooneenheden of appartementen van elk 65 vierkante meter met in de nabijheid nog 24 aanleunwoningen. „Een landelijke voorloper," gaf hobby- en ontspanningsruimtes, directeur beheer Henny Damen vervangende verpleegzorg en eer winkeltje voor de dagelijkse bood schappen. Zaterdag kon iedere een kijkje nemen in een leegstaa de eenheid, een gemeubileerde eentje die bewoond werd. Van onze verslaggeefster Heinkenszand - Zeeuws- Vlaams succes tijdens de Ne derlandse hondenkampioen- schappen obedience zondag middag in sporthal De Stenge in Heinkenszand. Het ging hier om gehoorzaam- heidsoefeningen op het hoogste niveau. Vijfentwintig deelneffl® uit heel Nederland en Belg» moesten met hun honden (voor namelijk border collies en wor king sheepdogs) allerlei soo oefeningen uitvoeren om hoogste prijs binnen te halen de categorie gehoorzaamheid. De winnares in de C-klasse deze wedstrijd is Louise Mier® uit Koewacht met haar border collie Cha-Kweena. Mieras met trots te kennen. „Een uniek project ook want het is het eerste kind van een fusie tussen thuis zorg en verzorgingshuis in Neder land." Aan werkelijk alles is ge dacht. De bewoners kunnen voor alle zorg in hun directe omgeving terecht. Om de bewoners op het juiste spoor te brengen zijn de deuren in het drie verdiepingen tellende gebouw in verschillende kleuren geverfd. De bovenste eta ge is groen, de middelste blauw en de onderste rood. „Direct na de verhuizing, eind ju ni, moesten velen nog him weg zoeken, maar nu komen we nog maar zelden 'verdwaalden' te gen," aldus projectleider B. Sa- man. De gemiddelde leeftijd in het centrum is 86 jaar en dat komt on der andere door twee honderdja rigen: de heer Vermeulen en me vrouw De Bruijne. „Vrij hoog," al dus Damen. „Dat betekent een arbeidsinten sief project. We hebben dan ook 25 formatieplaatsen. De kosten vallen mee. Vroeger moest er in het oude bejaardencentrum 3000 gulden per kamer worden neerge teld. Deze is nu ruim vier keer zo groot en kost inclusief servicekos ten 900 gulden. Daarbij moet wel worden aangetekend dat dit be drag alleen geldt voor bewoners die verder geen zorg nodig heb ben. Moet de was gedaan worden of wordt er gebruik gemaakt van de gemeenschappelijke maaltij den dan komen er uiteraard nog bedragen bij. Het is zuiver afge stemd op de individuele behoefte. Een vooruitgang met de oude si tuatie want toen moest voor het pakket, ongeacht wat men nodig had, 3000 gulden worden neerge teld. Dit terwijl er van bepaalde diensten geen gebruik werd ge maakt. Nu zijn mensen, die nog voor een deel zelfstandig kunnen opereren, een stuk goedkoper uit." Aan werkelijk alles is gedacht: fy siotherapeut, kapster, pedicure, een eigen hondentrainingsscl* in Koewacht. Een van haar Ie® lingen, Elly Kooyman uit Zn»' dorpe, eindigde zondag op tweede plaats met Bleu, een wo king sheepdog. Ook Anne) Smoor uit Breskens is een leerlin ge van Mieras. Zij eindigde de working sheepdog Fiedel de vijfde plaats. De organisatie was in handen The Dutch Obedience Sort (DOS). De obediencewedstni® zijn een Engels fenomeen, laatste jaren groeit in ons het aantal deelnemers aan soort wedstrijden fors. In He kenszand waren Engelse ke meesters aanwezig om de han lingen van de honden en hun zen te beoordelen. Door Rinus Verberkmoes Breskens - Onder ideale omst: heden is het tweede weekeinc de John Brown's Breskenswee gegroeid tot een succesverhaa Salty Dog met schipper André aan het roer. Opvallend was het optreden van Ridendo vt. ques Jacobsen, die de Challeng nere de Breskens won. In de CHS waren Passegeule van Buijze en NRJ Ball van Roland ys de sterksten. ZEILEN Salty Dog, een jacht van de Duitsei Hout van 12 meter lang, maar g< door André Nelis uit Antwerpen Hout zich in de Griekse wateren op won tijdens de vierdaagse John Bi Breskensweek vijf van de zes rac zijn groep. Zondag was dit schip a de slotetappe voor de boeg, zeker i zege. Een overwinning die schipper dankte aan professioneel optrede: de bemanning en in het bijzonder t Eede - Hij werd geboren in het jaar 1938 in de buurtschap Den Biezen onder de rook van Eede. Werd in de burgerlijke stand van Aardenburg inge schreven als Emanuel Ver- straete. Weinigen kennen hem onder die naam. Wel Miel Ver- straete, de man die in de vijfti ger jaren tot de top van het na tionale en internationale wie- lerpeloton behoorde. Reed aan de zijde van mannen als Jan Jansen, Jan Hugens en Henk Nijdam de Ronde van de Toe komst. Reed een half jaar als prof bij Pel- forth aan de zijde van de latere Tourwinnaar Jan Jansen. Bereik te in de wielersport nooit datgene wat hem lichamelijk bij zijn ge boorte was meegegeven. Blikt toch met veel plezier terug op zijn wielerloopbaan, maar kruipt zel den of nooit meer op de fiets. „Ik kon niet leven als een pater. Dat kon bijvoorbeeld wel Jan Jansen. Ik was te veel pallieter." Genoot overal en altijd van het le ven. De ploegleiding deed in Biar ritz, aan de voet van de Pyre neeën, hem kennende, tijdens de Ronde van de Toekomst zijn ho telkamer op slot. Miel kwam toch naar buiten, maar had de pech dat hij de begeleiding, onder aanvoe ring van ploegleider Jefke Jansen, in een café tegenkwam. „Ik mocht net nog in de Ronde blijven, maar ze gaven me daar goed onder mijn voeten." Emanuel Verstraete had alles in zich om een 'grote' te worden. Had dagen dat hij alles kon, maar was er altijd bij als er geintjes uit gehaald moesten worden. Begon in 1953 tijdens de kermisronde van St.-Kruis met het in competi tie fietsen. Toen gebeurde er al wat, want Emanuel stond zich nog te verkleden toen het peloton nieuwelingen van start ging. Hij koerste er achteraan. Zijn eerste nets kreeg hij van buurman Mar- eel de Baere, die een café had en ?ek was van het wielrennen. ankzij de regionale kranten werd de wat ongebruikelijke naam Emanuel vlug veranderd in 1.1 en die Miel begon te winnen, uetst met voorsprong. Gewoon lekker 'rammen' tot alles er af was. De Baere kende zijn .uurjongen eveneens goed. „Tij- ens mijn trainingsrondjes moest «verse plaatsen zoals Cad- nn i' Groeck' Oostburg, kaartjes aL Lr post gooieo geadresseerd Marcel. Hij vertrouwde mijn 'ramingen niet." Miel, die eigelijk ouderlijk boerenbedrijf van Ju ouders had moeten overne- w? ii eeg de smaak echter goed e pakken. Won vrijwel alles in de als hrt 6r w"lnen wel het maar wat opleverde een ™hega winnen, spnn na j6n Sesla.agde nieuwelin- amit Ziin eerste k°ers bij de klnnteUrS' "Dat was in Eekl°- Ik d'HnP i,er 111 de sPurt Lucien EetTri ,6' een Mepper in die da- lanóri-f daarvoor nog een be- 5£^tenkoe--Mgiëhad dówhrIeiiSplicht zorgde voor de nation i f°P nationaal en inter- Amersfoort °PSekomen in de wat h t maar vii vlu§ werden kaar In wielrenners bij el- Phesr H' °,ePen voor de militaire °Pgeropno bulte-Er weren er 35 verknm Zeven werden uit dun Rno en daar hoorde ik bij. zitter van6!? "f®' de latere voor* tnilitajv.p KNWU, was onze trum was ?S' i?6tr trainingscen- Vught. Ik werd inge- I s I V V g j h h li b j< v b V VI k P li VI N V K m A al d< ki bi df R. M w G B; bi

de Stem | 1997 | | pagina 22