De Jeugd Vakantie in eigen land favoriet De rustige oude dag is voor velen een gruwel 'Het Internet is klote' Meeste Zelf trappen is leuker DE STEM TOP-10 DE STEM DINSDAG 23 SEPTEMBER 1997 f4 Door Jules Hezemans Nederland staat bovenaan het lijstje met favo riete vakantiebestemmingen van vijftig-plus sers, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Het CBS onderzocht het vakantiegedrag van de Nederlanders in het afgelopen jaar. De se nioren (vanaf 50 jaar) gaan vaak op vakantie, zo blijkt, en blijven veelal in eigen land. Met het klimmen der jaren blijft de Nederlan der steeds vaker in eigen land. Alles bij elkaar gingen de ruim vier miljoen Nederlandse vijftig-plussers vorig jaar maar liefst 9,7 miljoen keer op vakantie. Ruim schoots de helft (bijna zes miljoen vakanties) brachten zij door in Nederland. Dat betrof vaak korte vakanties, die niet langer zijn dan vier dagen. Ook dagtochten tellen hierin mee. „Het is een trend: vaker maar ook korter op vakantie," stelt M. Baltus van Toerisme en Re creatie AVN, dat zich bezig houdt met bin nenlands toerisme. „Vooral de senioren gaan er regelmatig een dagje tussenuit, al zijn daar geen harde cijfers over." Volgens Baltus zijn vooral fiets- en wandelva kanties in de mode. „De mensen willen veel groen zien, ze willen de bossen in, waarbij ze eventueel een museum of dierentuin bezoe ken. Het is bijna even populair als bruin bak ken aan het strand." Dat is terug te vinden in de CBS-cijfers. De badplaatsen aan de Noordzee trokken vorig jaar ruim 800.000 vijftig-plussers. Dat is bijna evenveel als het aantal senioren dat afreisde naar Groningen, Friesland en Drenthe. Het gros van de vijftig-plussers blijft tijdens de vakantie binnen Europa, zo blijkt uit de CBS-cijfers. Duitsland is favoriet bij de senio ren. 43 Procent van alle Nederlandse bezoe kers aan onze Oosterburen was ouder dan vijftig jaar, want neerkomt op 490.000 men sen. Dat is bijna één op de acht senioren. Frankrijk, het meest populaire vakantieland van Nederlanders, trok 420.000 50-plussers. Daarna volgen Spanje (344.000 Nederlandse senioren) en Oostenrijk (252.000). Trends zijn er de laatste jaren niet te ontdek ken. Dat heeft alles te maken met een iets an dere manier van werken bij het CBS, dat tot aan het vorige soortgelijke onderzoek andere leeftijdsgroepen hanteerde, namelijk vanaf 55 jaar in plaats van 50. Maar ook in die on derzoeken uit de periode 1991-93 is Duitsland al de favoriete vakantiebestemming voor de ouderen. Goede tweede was Frankrijk, ge volgd door Oostenrijk. Senioren maken ver der vooral gebruik van de vrije tijd buiten het hoogseizoen. Van de leeftijdsgroep 50-64 jaar gaat 28 procent in het voorseizoen. Bij de 65-plussers is dat 32 procent. Overigens gaat nog altijd ruim een derde toch in het hoogseizoen. POPULAIRSTE BUITENLANDSE VAKANTIE 1. Duitsland 2. Frankrijk 3. Spanje 4. Oostenrijk 5. België 490.000 420.000 344.000 252.000 200.000 6. Groot-Britannië 165.000 7. Italië 8. Zwitserland 9. Griekenland 10. Tsjechië 133.000 130.000 93.000 92.000 overige landen 836.400 TOP-10 is 73% van alle vakanties De senior reist er op los Reisorganisaties zijn dol op vijftigplus sers. Veel ouderen beschikken over zeeën aan vrije tijd en hebben genoeg geld. Dat geldt voor ruim de helft van de senioren, die samen jaarlijks tiental len miljoenen guldens uitgeven aan reizen. Zij gaan bovendien vaker weg dan de gemiddelde Nederlander. Twee of meer vakanties in een jaar is eerder regel dan uitzondering. Door Jules Hezemans Het zijn vooral de 65-plussers die het er van nemen, zo blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Van deze groep ging vorig jaar 62 procent op een 'lange vakantie'. Dat is volgens het CBS een reis van tenminste vier overnachtingen. De 65-plussers gingen gemiddeld 2,45 keer. In de leeftijdsgroep van 50 tot 65 jaar ging in 1996 72 procent op een 'lange' reis. Zij deden dat gemiddeld 2,22 keer per persoon. Bij de 75-plussers ging iets minder dan de helft op een lange vakantie (47 procent) en deed dat 2,43 keer per persoon. De reislust is snel verklaard. De kinderen zijn de deur uit en werken hoeft niet meer dank zij vut of pensioen. Dat levert zeeën aan vrije tijd op. Bovendien is de senior van nu van een heel andere generatie als de 'oude van dagen' van vroeger. Een 'rustige oude dag', met als wekelijks hoogtepunt het bezoek van de (klein-)kinderen, is voor velen een gruwel. Zij blijven zelf actief zolang het nog mogelijk is. Dat varieert van allerhande vrijwilligerswerk, complete universitaire studies tot vier vakan ties per jaar. Daar komt bij dat het idee van vakantie in twee, drie decennia is ingeburgerd. „Toen wij in 1968 begonnen, was vakantie een veel min der bekend fenomeen," vertelt J. Oorthuijs, directrice van reisorganisator Senior Vakantie Plan dat zich vooral richt op de niet meer zo mobiele senioren. „Een weekje naar de Vel- uwe of Terschelling was al veel, Zwitserland was toen nog ver weg. De senioren van nu hebben al veel meer gezien en meegemaakt. Zij zijn gewend aan reizen. Wij verkopen ook rondreizen in Indonesië, bijvoorbeeld." Voor het geld hoeven de meeste senioren het ook niet te laten. Ongeveer een derde van de 65-plussers heeft een inkomen boven modaal, meldt het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). De helft van de ouderen heeft een inko men tussen modaal en het sociale minimum. Zo'n vijftien procent moet rond zien te ko men van een minimuminkomen. U 81, 9 (Tl Wie bedenkt dat over het algemeen de ge zondheid verslechtert met het ouder worden, ziet de statistieken van het CBS verklaard. De 47 procent vakantievierders van 75 jaar en ou der is een stuk lager dan de 72 procent reizen de vijftig- tot 65-jarigen. De lichamelijke onge makken worden groter. Ons land telde in 1996 240.000 ouderen met zeer ernstige ge zondheidsproblemen, zoals het SCP het noemt. Die gaan hooguit met een speciale groep op reis, zoals de beroemde vakantie- tochten van De Zonnebloem. Toch is de groep gezonde en vermogende senioren nog altijd enorm groot. Zij voldoen nog altijd aan het ideaalbeeld van de reisbranche. Geld, gezond heid en tijd zijn basisvoorwaarden voor een vakantie, stelt het Nederlands Bureau voor Toerisme. Het aantal senioren in de samenle ving zal de komende jaren fors toenemen. Dat is de reiswereld niet ontgaan. De seniorisering, zoals de aanstaande vergrijzingsgolf in ambte lijke taal is gedoopt, maakt iedere vijftig-plus ser lid van een heuse doelgroep. De branche spreekt zelfs van een gouden grijze golf. Toch is het aanbod aan speciale reizen voor senioren laag. Slechts een paar reisorganisaties richten zich direct op vijftig-plussers. Dat is volgens woordvoerder G. Couvreur van het ANVR, de bond van reisorganisaties, niet zo gek. „De meeste ouderen willen niet in een apart hok je worden gestopt. Het heeft weinig nut om ze als oudere aan te spreken, want dat trekt niet veel belangstellenden. De meeste vijftig-plus sers boeken gewone reizen, waarbij ze letten op zaken die zij belangrijk vinden. Zoals een goed hotel en comfortabel vervoer." Door Nico Koolsbergen „Het Internet is klote." Amsterdammer Willem Schouw (73) windt er geen doekjes om: „Een rommeltje is het." Maar hij kan zijn pc niet missen. Er gaat geen dag voorbij of hij zit achter het beeldscherm. Te werken aan een bridge- programma dat hij zelf schrijft en dat het beste ter wereld moet worden. Hij is er al vijftien jaar mee bezig. „Soms wel tien uur per dag." Willem Schouw ziet niets in het Inter net, maar hij e-mailt er wel lustig op los. Met bridgekenners en softwareschijvers over de hele wereld, want iedere kritiek op zijn programma (dat de naam ABS draagt) is welkom. De contacten legt hij via CompuServe, de grote online-dienst. „Die is serieus en goed georganiseerd. En je kunt, als je dan zo nodig moet, toch het Internet op." „Met een computer kan je naar de bui tenwereld. Zo'n ding zou voor ouderen bijna verplicht moeten zijn. Met een computer heb je ook altijd iets om han den, hij kan een gat vullen. En wat kost het nou? Met een machine van driedui zend gulden kun je alles. En je kunt voor e-mail lokaal bellen." Wel zou 'de sociale zorg' een helpdesk moeten begin nen waar ouderen computerhulp kun nen vragen, vindt hij. Willem Schouw heeft een avontuurlijk leven achter de rug. Sinds 1948 werkte hij bijna onafgebroken in het buiten land, waar hij vaak de leiding had over grote bouwprojecten. Onder meer in Nieuw-Zeeland, Australië, Algerije, Zambia, Saoedi-Arabië, Iran, India, en als hij even nadenkt komen er nog wat landen bij. We mogen Willem zeggen. Vooraf gaand aan de persoonlijke ontmoeting waren al enkele elektronische briefjes uitgewisseld. In e-mail is tutoyeren nor maal en als je elkaar in levenden lijve treft, ga je daarmee door. Willem Schouw woont alleen. Maar niet een zaam, de pc staat onder handbereik. Zijn linkerhand trilt. „Ik heb wat TIA's, lichte attaques, achter de rug. Vreselijk, ik kon soms niets doen. Zonder compu ter ben ik dood." „Ik werk al vanaf 1982 aan het bridge- programma. Het is het eerste waarin uitgegaan wordt van de gebruiker zelf" Hij laat het zien. De gebruiker kan let terlijk alles naar eigen wens instellen. Er is misschien geld mee te verdienen; h-ÖtPÏWïMmXplgens Schguffifc ker dan alles wat op dit gebied bestaat. H??, voltooiing- JfflÏÏfe, simulator, daar komen de B en ae S in de naam ABS vandaan. De A staat voor Amstel. „Misschien vind ik een sponsor, misschien wil Amstel wel met een bier flesje in het programma." Nee, de brou wer weet dat nog niet. Vijftien jaar geleden begon hij met pro grammeren op machientjes met geheu gens van 16 en 32 kb. „Stukjes uit dat al lereerste begin zitten nog steeds in mijn programma." Maar een eigen home page heeft hij nog niet. „Geen tijd voor." PERCENTAGE BEROEPSBEVOLKING DAT NOG DEELNEEMT AAN ARBEIDSPROCES Met de vut 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% 45-49 jaar 1991 •92 '93 '94 '95 '96 50-54 jaar 55-59 jaar 60-64 jaar Er treden nog steeds mensen vroegtijdig uit het arbeidsproces. Wel neemt de laatste jaren de gemiddelde tijd die mannen tussen 55 en 65 jaar besteden aan arbeid weer toe. Met name in de leeftijdsgroep 55-59 jaar lijkt de deelname aan het arbeidsproces weer te groeien, zowel bij mannen als bij vrouwen. Maar als de huidige verhoudingen tussen werkenden en uitkerings ontvangers gehandhaafd zou blijven dan zijn er in het jaar 2010 een half miljoen 50-64 jarigen méér die een (vut-)uitkering hebben. Dat is een toename van vijftig procent. Negatieve prikkels als demotie of verlaging van de vut-uitkering lijken niet echt te werken. Door Pleun van Stralen Het maken van fietstochtjes is vrije tijdsbe steding nummer één onder ouderen. Jaar lijks, zo schat de Fietsbond, trappen de man nelijke senioren ruim duizend kilometer weg. De vrouwen fietsen gemiddeld zo'n zes honderdtwintig kilometer per jaar. Fietsen is gezond, het is goed voor hart en bloedvaten. En zwaar hoeft de sport niet te zijn - tenslotte wordt het lichaam op het za del gedragen - omdat iedereen zijn eigen tem po kan bepalen. Fietsen is daarom een mooie manier om tot op hoge leeftijd in beweging te blijven. Maar wie dacht dat ouderen alleen maar op van die oerdegelijke stadsfietsen met r een zwaar frame, trommelremmen en hoog uit drie versnellingen rondrijden, heeft het helemaal mis. Een rondvraag bij de grote fietsmerken en fietsenmakers leert dat de 55- plusser tegenwoordig het mooiste van het mooiste wil. De fiets moet licht zijn, mini maal 21 versnellingen hebben en zo'n heer lijk zacht gel-zadel. Kortom, heel sportief, maar vooral ook com fortabel. Bij voorkeur een fiets waarop je rechtop zit en met een lage instap bij de vrou wenmodellen. De lichte hybride, een kruising tussen racefiets en mountainbike, is het hele maal. Wel moet worden gezegd dat deze hip pe, sportieve fietsen vooral voor dagtochten worden gebruikt. De ritjes naar de super markt maken de meesten toch nog altijd op de oude vertrouwde stadsfiets. En natuurlijk is er ook nog de fiets met het motortje, de Spartamet. Interessant voor fietsers vanaf veertig jaar, dacht Sparta bij de introductie in 1987. Mensen die niet willen of kunnen trap pen. De redenen om een Spartamet aan te schaf fen zijn na tien jaar hetzelfde gebleven. Maar de doelgroep blijkt nu toch ouder te zijn, mi nimaal 55 jaar. Over de verkoop van de 'mo torfietsen' is Sparta wel tevreden. Sinds de in troductie zijn er zo'n 150.000 verkocht. Maar toch maken ze maar een heel klein deel uit van het totale aanbod. Zelf trappen is toch leuker. Jaarlijks trappen de mannelijke senioren ruim duizend kilometer weg. De vrouwen Jietsen gemiddeld zo'n zeshonderdtwintig kilo meter per jaar. FOTO FRANCO GORI Opnieuw verliefd worden ven de zeventig bent? 1 schrijfster Cri Stellweg. een weduwe die een vond. a Het k Het nie Door Mick Salet Ik had nooit gedacht dat he beuren, maar op m'n eene werd ik weer verliefd. Vresc Op een man van 78. Vhnc buik. Zenuwachtig zitten zijn telefoontje. Alsof ik geen 711 Ik wist niet dat het nog mogelij zestigste denk je daar niet mee gaat hollend achteruit en het hc niet meer zo. Dat had ik ook met hn Wayne en boeken van Graf Voor mijn zestigste vond ik die daarna deden ze me niets meer. 1 was dat ook zo. Ik werd niet meer Ik dacht niet meer: hè ja! Tot moette. Toen was het opeens: ba: De volgende dag vertelde ik het rr 'Ik heb zó'n leuke man ontmoe leen maar: 'Nou, nou!' Ik heb het Fred ook verteld. Ik b graf gegaan en heb hem gezegd d dere man had ontmoet. 'Jij zou he hebben gevonden.' Ik praat nog altijd tegen hem. Ik h de hoogte van mijn wel en wee. N loof dat hij het hoort, maar ik he te hem in alles te blijven kennen bij mijn leven betrokken houden Een vriendin verweet me dat het. Door Mick Sa .Je eerste kleinkind is een wondei ter wonder dan je eerste eigen kir Anjo Geluk hebben samen Het omt Een boek met tips van en voor gr Lenny Duijvelaar, 48 jaar, is or Anjo Geluk, 52 jaar, is sociologe e hebben de twee nog geen kleink wel dat het ooit zover komt, „w; mogen geloven, dan is oma of o flat een mens kan overkomen." Lenny: „De meeste mensen vindei ten dat ze een kleinkind krijgen we levensfase. Vaak hebben ze e Als ze horen dat hun dochter of is, dan stralen ze helemaal." Anjo: „Niet iedereen vindt het eer oma of opa te worden. Je hebt m klemkinderen krijg, dan word ik 1®, Lenny: „Tot ze het eerste 1 hebben." Anjo: „Dan zijn ze in de soften ze ook dat je als oma niet met een knot bent en als opa nif kende man in een leunstoel." Lenny: „Jonge oma's schelen in le Is het bejaardenhu ser? Nee. De meestr gewoon huis. Van sen boven de 65jaa cent in een verzc pleeghuis. De rest i Hoe? Meer dan de woont in een eenge leeftijd, des te grot in een benedenhui: Wie de woningen met de woningen 65-plussers vaker h dat de generaties makkelijk een hui ties van vandaag, ningen vaak beter van oudere bewoni kleiner en gelijkvlc deren het huis uit z is overleden, hoéve zo groot te wonen. Ouderen verhuizer Negen van de tien hun huis en de bii mopperen het mee heid en het verkeei te verhuizen zou h lichamelijke beper

de Stem | 1997 | | pagina 16