Forse kritiek op minderhedenbeleid SSENS DAG klapper POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws Een pianorecital met te weinig nuances 995.- Herdenking bevrijding Axel Wedstrijden voor politiehonden Geslaagde ideeëndag van SWW voor vrijwilligers Onder invloed Vernielingen Aanrijding Botsing Doorgereden Onderdelen Fietsen weg Te hard Vreemd verhaal Aanrijding Hulst St.-Jansteen ESTEM ZEELAND ssende ijk© dag j f ef provinciaal steunpunt buitenlanders en Impuls Zeeland naar college Terneuzen ipnorgeh stival van Zeeuwsch-Vlaanderen N ANNIE DEKKERS OOM PIETER-JAN DE STEM editie zeeland eks van de fabriek .ken bankstellen i zitkussens OOR FABRIEK ITIS 100 café-restaurant Dieven van wietplanten aangehouden Dodelijk ongeval Drugstoerist schuldig, maar krijgt geen straf almenü's. Vraag vrijblijvend MAANDAG 22 SEPTEMBER 1997 A6 MARKTEN GENT Toeristische Beurs - met deelname van enkele Zeeuws-Vlaamse ge meenten - Fianderens Expo complex - hele dag (t/m 22 sep) MUZIEK ZEEUWS-VLAANDEREN Festival van Zeeuwsch-Vlaande- ren - thema: Muziek, spiegel der kunsten - kerken en zalen in de 7 ge meenten - middag en avondconcer ten (t/m 4 okt) DIVERSEN CLINGE Vleeskaarting - café De Landbouw - 20.00 uur Koersbal - KBO - Malpertuus -13.30 uur LAMSWAARDE Kermisschieting - café De Lams oren -14.30 uur 50,- gratis) AXEL Tentoonstelling - over Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen - fotograaf Clem Willems - gemeentehuis - tij dens openingstijden (t/m 23 sept) Kaarting - SWO - De Halle - 14.00 uur TERNEUZEN Expositie - Wintersport - ivm Jaar van het Reizen - ism Interver - open bare bibliotheek (t/m 11 okt) ST.-JANSTEEN Prijskaarting - café De Kroon - 14.00 uur WESTDORPE Cursus EHBO - Concordia -19.00 uur KLOOSTERZANDE Low impact aerobic - St.-Martinus - 18.45 en 20.00 uur SAS VAN GENT Prijskaarting - KBO - St.-Albert - 14.00 uur - ook niet-leden OSSENISSE Kaarting - café De Jachthoorn - 14.00 uur NIEUW-NAMEN Koersbal - KBO - De Kauter -14.00 uur HULST Bieden - De Blaauwe Hoeve -13.00 uur ZEEUWS VLAANDEREN Kustrit - puzzelrit vos - routeboeken bij Hotel de Zwaan in Zuidzande en VW Cadzand - (dagelijks t/m 29 sep) FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur Face/off HULST Koning van Engeland - 20.00 uur Bean 20.00 uur Mimic 20.00 uur Absolute power 20.00 uur Conspiracy Theory 20.00 uur Nothin to lose 20.00 uur Face/off BRUGGE Kennedy Komplex - 20.00 uur Scre am 20.00 uur Face/off 20.00 uur Volcano 20.00 uur Contact GENT Decascoop 14.30,17.00 en 22.30 uur Speed 2 20.00 uur The English Patient 14.30 uur Lady en de vagebond 14.30 en 17.00 uur Free Willy 3 17.00, 20.00 en 22.30 uur Addicted to love 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Liar Liar 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Vol cano 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Scre am 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Men in Black 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Con spiracy Theory 20.00 en 22.30 uur Marvin's room 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Mur der at 1600 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Face/off 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Night falls on Manhattan 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Con tact KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Face/off 20.00 uur Contact 20.00 uur Volcano 20.00 uur Conspiracy Theory Terneuzen/Oostburg - Zater dagnacht hield de politie in Oostburg een 37-jarige inwoner uit Zuidzande aan die na onder zoek teveel bleek te hebben ge dronken. De man kreeg een dag vaarding mee en een rijverbod. In Terneuzen liep zaterdagnacht een 49-jarige bestuurder uit St. Niklaas eveneens tegen de lamp. Hij kreeg een rijverbod en mocht na betaling van 650 gul den weer vertrekken. Terneuzen - Zaterdagnacht kreeg de politie melding dat er vernielingen werden aangericht op de Axelsestraat in Terneu zen. Ruiten en rolluiken moes ten het ontgelden en er waren planten uit bloembakken ge trokken. De politie stelde een onderzoek in en kreeg een groepje jongeren in het zicht dat inderdaad bezig was vernielin gen aan te richten. In samen werking met Kon. Marechaus see werden zes personen aange houden. Na verhoor konden er vier naar huis. Twee werden nog voor nader onderzoek vastge houden. Eén van hen stond ook nog gesignaleerd voor open staande boetes. Axel - Een Belg reed zaterdag ochtend met een trekker met op legger over de Tractaatweg richting grens, toen er vanuit te genovergestelde richting een be stelwagen met een bestuurder uit Hulst aankwam. Beiden kwamen met elkaar in botsing, waarbij lichte schade aan beide voertuigen ontstond. Hulst - Op de kruising Galcis- weg/Tivoliweg in Hulst botsten zaterdagochtend twee auto's op elkaar. Een bestuurder uit Hulst gaf geen voorrang aan een auto mobilist uit Biervliet. Er ont stond materiële schade aan bei de voertuigen. Philippine - In Philippine werd zaterdagochtend aan de Sport parklaan een personenauto aan gereden, waarbij de dader zich snel uit de voeten maakte. De aanrijding ontstond toen de ge dupeerde achter de auto van de dader reed, die plotseling stopte en achteruit reed. Sluiskil - Van een personenauto die aan de Visartsstraat in Sluiskil geparkeerd stond wer den in de nacht van vrijdag op zaterdag verschillende onderde len gestolen. Het betrof onder delen van een zwarte Nissan Primera. Terneuzen - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een fiets gestolen uit de foetsensta- laling aan de Rosegracht in Ter neuzen. Het betrof een grijze Ri- vel herenfiets met drie versnel lingen. Zaterdagavond verdwe nen een bruine Batavus dames fiets aan de Cantfortstraat en een groene Gazelle herenfiets aan de Oude Vaart. Nieuw-Namen - Bij een snel heidscontrole in de Woestijne straat nabij Nieuw-Namen wer den 32 bestuurders op de bon geslingerd. Er passeerden 266 voertuigen de radarpost. Ter plaatse geldt een maximum snelheid van 80 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 119 kilometer per uur. Hulst - De poütie trof vrijdag nacht op de Groote Kreekweg in Hulst een 27-jarige Axelaar aan die verklaarde zojuist te zijn aangereden door een andere au tomobilist die er vervolgens Vandoor was gegaan. Even rondneuzen door de politie le verde echter op dat de man ver moedelijk zelf een aanrijding had veroorzaakt bij de stoplich ten aan de Zoetevaart. Hij was daar tegen een lantaarnpaal ge reden. Verder bleek dat de be stuurder een paar slokken teveel op had. De man kon meteen zijn rijbewijs inleveren. Oostburg - Op de Van Ostade- laan in Oostburg botste zondag een vrouw uit Groede met haar auto tegen een geparkeerd staande auto. Beide voertuigen werden licht beschadigd. AFGESCHREVEN BOEKEN - Zaterdag 27 september worden vanaf 10.00 uur in de openbare bibliotheek afgeschreven boe ken verkocht. Iedereen kan tij dens de openingsuren van de bi bliotheek: 10.00 tot 12.00 en 13.00 tot 16.00 uur, terecht. COLLECTE - In St.-Jansteen en Kapellebrug heeft de collecte voor de kankerbestrijding 163,80 opgebracht. In Heikant was de opbrengst 85 en in Absdale 89,40. 1 1997 den gebracht onder voorzitterschap van de coördinerende gemeente van het min derhedenbeleid. Terneuzen dus. Ten tweede moest er één netwerk komen om de activiteiten op het gebied van zorg, on derwijs en welzijn ten behoeve van min derheden op elkaar af te stemmen. „Ondanks de ambtelijke wens en onder steuning is de eerste netwerkontwikke ling nooit tot stand gekomen door de on wil van uw college," aldus de brief. Het tweede netwerk is er door inspanningen van de betrokken instellingen wel geko men, maar begin dit jaar trok de gemeen te zich uit het overleg terug. Dit met het argument dat Terneuzen niet de centrum gemeente op het terrein van de minderhe den is en vanwege de 36-urige werkweek. Daarnaast ligt nog een aantal schriftelij ke voorstellen over huisvestingsproble matiek en relatieverbetering al één tot twee jaar ergens in een lade in het stad huis. De instellingen zeggen de handelwijze informatie hadden gekregen en dat ze er ook veel mee kunnen doen. „Met al die ervaringen van van daag kunnen we jaren vooruit," sprak Tera van Holland. Belangrijk vond zij ook dat er makkelijker naar de Stichting Welzijn gestapt kan worden om bepaalde informatiekisten op te halen. „Dat was namelijk eerst helemaal niet bekend. Nu heb je ook meer concrete vragen. Tus sen de deelnemers is veel erva ring uitgewisseld." Volgend jaar zit er nog geen ver volg in, vertelt Cecile Aernoudts namens de SWW. „Zo'n dag vergt toch enorm veel voorberei ding en er hangt een behoorlijk punten. P. Vreeke behaalde de tweede plaats en A. Zoeteweij werd derde. Clubkampioen van de Politiehondenvereniging Saeftinghe werd A. Boone met sn onze verslaggever kneuzen - De gemeente Terneuzen haar verantwoordelijkheid ne- n en de ogen niet sluiten voor de jinderhedenproblematiek in de ge- neente. jet provinciaal Steunpunt Buiten- mders en Impuls Zeeland schrijven tatin een brief aan de gemeente Ter- waarin ze forse krieiek leve- ,„op het Terneuzense beleid. HL y particulieren <je, jubileum, huwelijk, verloving, tatie, examen, Abraham enz. r kolom 0,65 incl. B.T.W., )te regel verplicht. naat 35 x 40 mm 26.- incl. B.T.W. arieven op aanvraag. of geef uw tekst 2 dagen vóór ij één van onze kantoren. e richten aan De Stem Brabants 129,4800 MB Breda t.a.v. Kleintjes. cht voor teksten, foto 's en tekeningen f van redenen te weigeren. opdrachtgever van deze advertentie er bekend te zijn. Indien er een ve van een telefoonnummer gewenst zich te legitimeren, ter voorkoming ever is gerechtigd naam van de eend te maken. Uitgever is niet de in de advertentie voorkomende teksten. ggg** De twee instellingen constateren dat er van eerder gemaakte afspraken niets is terechtgekomen, vanwege onwil van het college van burgemeester en wethouders. Al in 1995 bleek uit een inventarisatie dat zich 26 overlegorganen en werkgroepen bezig houden met minderheden en dat er nogal eens lang elkaar heen wordt ge werkt. Om er enige lijn in te brengen werd afgesproken het aantal overlegorganen terug te brengen tot twee. Ten eerste zou beleidsmatig één netwerk tot stand wor- van de gemeente 'ten zeerste' te betreu ren. „Omdat de gemeente een kans laat liggen om direct en wederzijds te worden geïnformeerd over de ontwikkelingen op het gebied van minderheden en de af stand tussen de praktijk en de gemeente wordt op deze manier vergroot. Gezien de concentratie van de algemene voorzienin gen en de problematiek minderheden in de gemeente Terneuzen zijn wij van me ning dat de gemeente haar verantwoorde lijkheid dient te dragen." Hulst-Baudeloozaal-Fringe- concert Festival van Zeeuw sch-Vlaanderen. Door Heieen van Leerzem (piano). Werken van Debussy, Mozart en Min gelen. Gehoord op zaterdag 20 september. 'oort t'is wezeluk waar zijn 25 jaar bij mekaar Sander en Debbie 3 25 JAAR BIJ ELKAAR!! randa, Erik, Hennie, Wendy. HOERA, 't is echt waar WORDT 91 JAAR! Hartelijk gefeliciteerd De Familie. NATIONALE COLLECTE verstandelijk gehandicapten Leven met verstandelijk gehandi capten brengt extra zorg met zich mee. Ouders, broers, zussen, leer krachten en verzorgers hebben daarbij extra hulp nodig. Met uw bijdrage steunt u projecten die het leven van verstandelijk ge handicapten aangenamer maken èn de zware zorgtaak van hun omgeving een stuk verlichten. Dat is hard nodig. Want als we samen willen leven, moeten we óók samen delen. GIRO 11 22 22 Z T.N.V. NATIONALE COLLECTE VERSTANDELIJK GEHANDICAPTEN, UTRECH' Mleanette Vergouwen )t Zeeuwse pianiste Heieen van «rzem koos voor een niet ge- laMjk programma waarin [je verschillende stijlperioden nbod kwamen. De jonge pia- ijste heeft de kans om podiumer- aring op 'e doen niet ten volle mit. Zij schoot op het gebied an techniek, interpretatie en iresentatie nog te kort om zich te rofileren als concertpianiste, ij begon met de Suite Berga- iasque (naar gedichten van Paul een vrolijke en leven- ijePrelude, een Menuet met een evarieerd ritme, een expressief Jaire de Lune en een ritmisch ittige Passepied. Deze typische laiaktertrekken kwamen niet Ut uit de verf. Het geheel werd ut teveel ernst en overbodig pe- balgebraik vertolkt. Ie Sonate in C KV 330 van Mo ut heeft een pré-romantische ma. Onder de schijnbare een- oud is een rijke melodiek te ho- L. Het Allegro Maestoso berust I [verschillende motieven. In het J ndante cantabile (wat een oppe modulaties) en Allegretto ija verschillende thema's uitge- nkt en hoort men de stijl van len J.Chr. Bach. In het An- Cantabile was het ontbre- en van een juiste balans het eest voelbaar. En ook moet er og gewerkt worden aan het oortreJdcen (en uitademen) van kale zinnen, it de twee boeken Préludes solde Heieen van Leerzem er tr. Danseuses de Delphes heeft ssober en onbewegelijk karak- i.La fille aux cheveux de lin is je modale melodie en La fcdrale engloutie berust op de li-Bretoense legende van de iJIJs die in de golven ver vuil en waarvan de fundamen- de kathedraal te zien zijn rd. in stofvanaf w w 5 zitkussens leder lenvanaf lanvraag komen ij u langs met leder iren van 9.00-17.00 uur. Absdaalseweg 1 4561 GH Hulst Tel. 0114-312854 Fax. 0114-319152 kzorgklachten, abonnementen- Nnistratie, lezers- en fotoservice: BELLEZERSCONTACT 076-5 312 312 ïindagt/m vrijdag 8.00 - 17.00 uur zaterdag 8.00- 12.00 uur "tatie Terneuzen: 'Zandstraat 32,4532 CG, loon 0115-645769, fax 0115-645742. leuren: Frank van Cooten, Deij (plv. ed.chef), '"under Helm, Peter Oggel "hel), Harold de Puysseleijr, Schelfaut, ie Middelburg: 'i'ndstraat 33d, 4337 EA 'tan 0118-652759, fax 0118-652738, 'sur: Cees Maas 'ncieverslaggever). ie Hulst: Joo 16,4561 ES. tan0114-372777 en 0114-372776, '114-572771. leur: Eugène Verstraeten ie Zeeland: Koomen, telefoon 0115 -645751 '90115-645753). ies: LBaudeloo 16,4561 ES. pendels-, diensten-, B-to-B-, n* en toerisme-advertenties: 'Mn 0114-372772, fax 0114-372771 (Kleintjes): 076-5312313, fax 076-5312340. dankbetuigingen en :enties: tan 076-5312550, fax 076-5312340. 16ta opleidingen- en cursussen- «tenties: 076"531224O, fax 076-5312242. 'end goed-, financiële diensten- advertenties: *0114-372772, fax 0114-372771. - Poische openingstijden: 'dvertenties, familieberichten, uigingen en geboorte- ities: dagelijks 9.00-20.30 uur. Je advertenties: W"mVriida9 &30tot 17.00 uur. ^tt*J!°pdrachten worden uitgevoerd %Ui( V?van de algemene voorwaarden •««^r a.atsc^aPPij Zuidwest-Nederland B.V. e en voor het advertentiewezen. bij laag water. Bruyères (boek 2) is een vredige eentonige zang van een herdersschalmei en bezit de zelfde vredige kalmte en zuiver heid als La fille aux cheveux de lin. De verrassing van het program ma was de creatie van het spe ciaal voor deze gelegenheid ge componeerde Reinaert van Govert Mingelen (leraar van Hei een van Leerzem). Hij schets in 9 korte deeltjes de dierenfiguren uit het Middeleeuwse epos. Het kasteel Malpertuus werd met la ge loopjes en enkele dissonerende accoorden verklankt, het guitige Reynaerde thema kwam verschil lende keren terug en de beschrij vingen van de rouwstoet voor Co- ppe, Bruin de Beer, Tibeert de Kater en het droeve lot van Cuwaert deden sterk denken aan impressies a la Debussy. Het werk, dat met zorg werd vertolkt, is opgedragen aan mevrouw G. Lockef eer te Sint Jansteen en is tevens een soort hulde aan Hulst dat zich als Reynaertstad profi leert. Van onze verslaggever Terneuzen - De Terneuzense po litie heeft zaterdagavond drie mannen in de kraag gegrepen die bezig waren wietplanten weg te halen uit een tuin achter een wo ning in de Donze Visserstraat. Dat gebeurde toen een voetpa trouille plotseling op het drietal stuitte. De mannen zetten het op een lopen en lieten in hun kielzog een spoor aan wietbladeren ach ter. De politie hoefde het spoor maar te volgen naar een woning aan het Huizingaplein, waar de man nen in de kraag werden gegrepen. Het ging om twee mannen uit Terneuzen van 20 en 24 jaar en een 18-jarige inwoner uit Axel. De planten zijn in beslag geno men en de mannen konden na het opmaken van een proces-verbaal weer vertrekken. Van onze verslaggever Zoutelande - Tijdens een eenzij dig verkeersongeval in Zoutelan de is zaterdagochtend een 71-ja- rige inwoonster uit die plaats om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde toen de 78-jarige echt genoot van het slachtoffer de macht over het stuur kwijtraakte en tegen een boom slipte. De be stuurder zelf en nog twee andere inzittenden raakten licht ge wond. Van onze verslaggever Terneuzen - Een drugtoerist uit het Franse Le Havre hoeft geen boete te betalen voor het bezit van zes gram wiet. De man werd op 15 juni van dit jaar samen met zijn vriendin sla pend in een auto aangetroffen in Schoondijke. De avond tevoren had hij marihuana gekocht in een koffieshop in Terneuzen. Omdat het om een erg kleine hoeveelheid ging, wilde politierechter Hop mans van het Openbaar Ministe rie weten waarom de man toch was vervolgd. Het is immers be leid om niet te vervolgen tot vijf gram en daar zat de Fransman slechts één grammetje boven. Officier van justitie Van Fessem stelde eenvoudig vast dat de man daarmee toch in overtreding was en dus werd vervolgd. Hij eiste een boete van honderd gulden. Hopmans ging er echter van uit dat de zes gram in de auto over beide inzittenden verdeeld moest worden. Dat leverde drie gram per per soon op. „Het kan niet de bedoe ling van de wetgever zijn om daarvoor straf op te leggen," vond hij. Dus verklaarde hij de Fransman bij verstek schuldig, zonder oplegging van straf. Een beeld van de bevrijdingstaptoe op de markt in Axel. Axel- Axel herdacht dit jaar op twee manie ren de bevrijding van Axel. De Vrienden van de Eerste Poolse Pantserdevisie legden sa men met 42 oud-strijders kransen bij de drie herdenkingsmonumenten. Een officiële plechtigheid was het echter niet; het gemeentebestuur ontbrak. Het her denkingscomité hield een korenavond en een bevrijdingstaptoe. Zaterdagmorgen hielden 3b Vri'étiflén van de Eerste Poolse pantserdivisie een mis'in de. rooms-katholieke kerk iri dé Walstraat. Om elf uur werden er kransen gelegd op de Alge mene Begraafplaats. Om twaalf uur werd bij het dragonderskruis aan de Zeedijk een mi nuut stilte in acht genomen. Er werden kran sen gelegd namens diverse oud-strijders. Er was een uitgebreide erewacht bij het monu- FOTO WIM KOOYMAN ment opgesteld. Tërrslbtte werd bij het Pool- se Kruis aan de Hulsterseweg een plechtig heid gehouden. ,!ylf Het herdenkingscomité, een onderdeel van de Oranjevereniging, hield vrijdagavond in de rooms-katholieke kerk van Koewacht een korenavond. Zaterdag was er een bevrijding staptoe op de markt, waaraan alle Axelse muziekkorpsen deelnamen. Van onze correspondent Clinge - Zaterdag werd er op het terrein van de Politie hondenvereniging Saefting he (PHVS) onder een schraal zonnetje gestreden voor de clubkampioenstitel en het kampioenschap van Zeeland. Zeven combinaties hadden zich voor dit sportief evene ment aangemeld. De leden van de PHVS trainen drie maal per week met hun hond. Donderdagsavond, zater dagsmiddag en zondagochtend zijn hun vaste trainingstijden. De wedstrijden waren georgani seerd door de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Politiehonden Vereniging. Het ochtenprogramma omvatte het zogenaamde kleine werk als springoefeningen en het zoeken van kleine voorwerpen. Voor het onderdeel zwemmen werd uitge weken naar het water bij de Witte Bergen, 's Middags werd het stelwerk verrricht waarbij de honden het aan de stok kre gen met de pakwerkers Rene Loos en August Lokerse. Voorzitter Piet Ferket kon te vreden terugzien op een ge slaagd kampioenschap, waarbij hij reeds een blik op de toe komst werpt. „In april 1998 be staat de PHVS 30 jaar," aldus Ferket. „Wij willen dat feit herdenken met een grote wedstrijd waarbij de tien beste combinaties van Nederland uitgenodigd worden. Politiehond Benno in actie tijdens het kampioenschap van Zeeland voor politiehonden. FOTO WIM KOOYMAN Het belooft een groots jubileum te worden." Kampioen van Zeeland en te vens winnaar van de wisselbe ker werd J. Hoefnagels met 418 431 punten. Hij werd tevens uit geroepen tot de beste steller. J. Hoefnagels werd tweede, P. Fer ket en P. Pardon behaalden de derde en de vierde plaats. Van onze correspondent Oostburg - Op de ideeëndag voor vrijwilligers die de Stichting Welzijn West Zeeuwsch-vlaanderen (SWW) afgelopen zaterdag in Den Hoekzak in Oostburg hield, zijn 25 deelnemers afgeko men. Tera van Holland en Hanne Radder, beiden van het jeugd- clubwerk uit Cadzand, gingen laaiend enthousiast huiswaarts. Zij vonden dat ze nu veel meer prijskaartje aan. We zijn blij dat we ook de eigen stichting wat op de voorgrond konden brengen." De deelnemers die vrijwillig werkzaam zijn bij de scouting, het buurtwerk, buitenschoolse opvang, ouderraden van scholen enz. kwamen uit heel Zeeuws- Vlaanderen. 's Morgens werd het onderdeel kinderparticiaptie door iedereen afgewerkt, 's Mid dags werd aan druktechtechnie- ken gewerkt, 10-minutenspelen en kinderen die opvallen. Alles onder begeleiding van gastdo centen.

de Stem | 1997 | | pagina 9