DE STEM Oostburg heeft genoeg van Kafi Vierde provinciale zege Marcel Buijsse jÜÜR FOTÓSÉRVICE o é|n jarig! Steigers? Slechts één Elektra naar Zeeuws-Ylaanderen Wind speelt ballonfestival parten Voor de honderdste keer jarig in Kloosterzande iSrSoTOSuT 'Helpen bij leven in plaats van overleven' Parelmoervlinder is mogelijk blijvertje mmm Kte n Degraform Steigers ■fl fotoverschoore ERHOUT O BREDA **Letterbak** 20 nnehemels nes riaal ie Smal of breed; hoog of laag. Grote partij Zwarte grond b&S Moerdijk-Breda. puingranulaat slen Stappers in elkaar geslagen I Controles Kanaalzone Autogordel niet om Zelfhulpgroep LSOVD voor ouders van drugsverslaafden in Terneuzen Tieubelen bankstellen ubelen-antieke meubelen- taf Je kunt het beste je A5 Taxatiebureau de laan uit 1997 Kodak Royal Print OLANSARHtUK I 10 x 15 c VI,;,/ BEKROONDE WM KWALITEITSPRINT fjÊk Kodak ëXPR&MB Zeeland HULST SMratrut 14 TERNEUZEN Noonbtrut 4 J 0 Seters O Dots! Heusdenhout 'Ba vel /enhouï iSlÈ Verzamel hier alle etters uit de vakjes met -en ster. Maak met deze letters een plaatsnaam in de balk van de dagoplossing. Villi >of O erg Oud Gastel 1 Kruisland Joker Productions/JFS Fonds is 35 jaar jong. Dat vieren NF gaat uiteraard dóór met zijn de natuur is het werk nooit af. nateur? De natuur heeft ons werk als u f 35,- Iff /NF-Zeist. wivf' pits zonnehemel of combinatie van un, is bij ons minimaal 20 tot 35/» I Ook voor Cleo veilige snelbrum- tuk of hogedruk bruiningslampen inmobil H.p.A. 400 S a 75,- per jij ons van harte welkom. dweg 12, Zegge, tel. 0165-5552W lealer /eg 4, 467. uur. met va, eda. rkl. ken )498. Voor verhuur en montage Tel.: 0162 - 512152. Fax.: 0162 - 522387. 0168-382024, milieuvriendelijke ver harding. Goedkoop th gebracht. Peeters, 0165-511201 Ion onze correspondente Lel - Van de zeven nomina tes voor de drie Zeeuws- ïlaamse toneelverenigingen L Transfiguratie Hulst, Ax- cellent Axel en Sempre Avanti Sluiskil) is er slechts een ver overd. Hans Langhout van Excellent kreeg een Elektra Ivoor regie. Het Zeeuws Centrum voor Ama- teurtoneel (ZCA) kent jaarlijks in verschillende categorieën een Elektra toe als pluim op de hoed van diegenen die iets verrassends tonen binnen het amateurtoneel. Doel van de onderscheiding is de kwaliteitsverbetering te stimule ren en de uitreiking van de Elek- tra's vormt jaarlijks een ontmoe- tingsfeest voor de hele Zeeuwse amateurtoneelwereld. Het beeld je, ontworpen door Rachel Herz, is een begeerd object en kan be schouwd worden als een soort Oscar. Axcellent maakte met vijf nomi naties voor de jeugdproductie 'Alfons III', een eigentijdse be werking van het sprookje 'De nieuwe kleren van de keizer' al de meeste kans. Maar de hoop op een beeldje van de Sluiskilse en Hulsterse toneelamateurs ging in rook op. Dit jaar werden van de 15 beschikbare Elektra's er maar tien uitgereikt. Opmerkelijk is dat vooral de jongeren in de prij zen vallen met vier Elektra's (driemaal de Ambitie en eenmaal Scholengemeenschap Schelde- mond). De uitreiking, tijdens het Elek- trafestival dat zaterdag in de stadsschouwburg in Middelburg werd gehouden, leverde voor de amateurtoneelliefhebbers een ge varieerde avond op. De close har mony formatie Montezuma's Re venge verzorgde een concert en tijdens het slof bal hield de for matie 'Doctor Charlie his Ju Ju Men' er de sfeer in. De winnaars van de Elektra's zijn: Ali Pankow van Intermezzo voor decor, De Ambitie (jonge ren) voor vormgeving, Paul ten T.k. 4 GEVELKACH& ƒ200,- waarvan 1 0165-541684 illen, Isd. JUI UU. C. I .\J\J Munten, Postzegel oude bankbiljetten ansichtkaarten, anti speelgoed, dinky-Wy poppen, beren, tremen- 0113-503116- onze verslaggever temeuzen - Een groepje man en vrouwen dat een i avondje uit was in Terneuzen is in de nacht van zaterdag op zonder aanleiding in I tiaar geslagen. Dat gebeurde omstreeks 5.00 uur inde Noordstraat, toen het clubje 1 op weg ging naar huis. Het werd itseling aangevallen door ze- i mannen uit Terneuzen die i bovendien bedreigden met I. Bij de vechtpartij raakte slachtoffer licht gewond en twee van de daders pleegden on- handelingen met één 1 van de vrouwelijke slachtoffers. flDrie van de daders werden zon- aangehouden. Bij één van werd ook een vuurwapen in beslag genomen. Bovendien wer- ien er in de woning spullen aan getroffen die waarschijnlijk van 1 diefstal afkomstig zijn. Terneuzen - De politie waar schuwt dat er de komende weken f veel plaatsen in de Kanaalzo ne snelheidscontroles gehouden worden. De aangekondigde controles voor tomende week zijn: vrijdag 26 september van 10.00 uur tot 18.00 nir op de Emmabaan, Koewacht a de Langeweg te Axel; dinsdag II september van 13.00 uur tot 1U0 uur aan de Westkade, Sas van Gent, en op de Dijckmeester- polder Philippine; donderdag 2 oktober van 7.00 uur tot 15.00 auraan de Oostkade, Sluiskil, en Rijksweg N 61 Terneuzen; woensdag 8 oktober van 10.00 tot MO aan de Guido Gezellestraat, Terneuzen, en aan de Haarman- Temeuzen; zaterdag 11 ok- irvan 9.00 uur tot 17.00 uur un de Rijksweg N61, Hoek, en lande Vergaertpolder te Philipi- Het eerste Abab-ballonfestival in Philippine werd af gelopen weekend geplaagd door de wind. Zaterdag stonden elf ballonvaarders gereed om met zo'n 60 pas sagiers het luchtruim te kiezen, maar uiteindelijk werd besloten om vanwege de harde wind de kleinere bal lons aan de grond te houden. Een zestal grote ballons (waarvan er enkele op de foto te zien zijn) steeg wel op voor een korte vlucht. Gisteren waren de weersomstandigheden wat beter. Bovendien lukte het de organisatie om 12 grote lucht ballons bij elkaar krijgen. Dat betekende dat alle passagiers die uiaren ingeschreven voor een ballon vaart alsnog mee konden. Het. ballonspetakel werd vanaf de grond gadegeslagen door naar schatting zo'n 6.000 toeschouwers. foto wim kooyman ie; maandag 13 oktober van 7.00 w tot 15.00 aan de N 252, Ter- nuzen, en aan de Langeweg, hel; vrijdag 17 oktober van uur tot 18.00 uur aan de Koewacht, en op de ijk en Hulsterweg te Axel; lag 20 oktober van 9.00 uur M 17,00 uur aan de Rijksweg •™1, Terneuzen, en op de w.Haarmanweg, Terneuzen; J 23 oktober van 7.00 ff tot 15.00 uur aan de Westka- Sas van Gent, en aan de dstraat, ook in Sas van Gent. fe onze verslaggever uis - Er zijn nog steeds heel "t automobilisten die hun auto- Wel niet omdoen. Dat bleek ®erdag tijdens een controle aan 18 Oude Rijksweg in Breskens, raar 73 automobilisten op de 9.30 en 12.00 uur werden tototaai 1200 voertuigen geeon- oleerd. Behalve de politie uit «brug deden aan de controle wk leden van de vrijwillige poli- 18 en een team van Veilig Ver nederland mee. Van onze correspondent Kloosterzande - Eduard Aarssen vierde zondagmid dag voor de honderste keer zijn verjaardag. De in Kloos terzande geboren en getogen eeuweling vierde dit samen met familie, kennissen en be langstellenden in de zaal van bejaardentehuis St. Antonius. De jarige is geboren in het ouder lijk huis aan de Groenendijk en woonde na zijn huwelijk met Ro salia Asselman, waarmee hij ruim 50 jaar getrouwd is ge weest, in de Cloosterstraat. Uit hun huwelijk zijn een dochter en vier zonen geboren (waarvan twee zonen reeds zijn overleden) die tezamen gezorgd hebben voor twaalf kleinkinderen en zestien achterkleinkinderen. Zo'n 14 jaar geleden is het echt paar in huize St. Antonius ko men wonen, waar drie jaar later Rosalia is overleden. PTT Reeds op jonge leeftijd kwam Eduard als postbesteller in dienst bij de PTT en deze baan heeft hij gehad tot zijn pensione ring. Vanuit zijn werk heeft hij een van zijn grote hobbies opge bouwd: postzegels verzamelen. Hij heeft in al die jaren een enor me collectie verzameld. Een nog grotere passie in zijn le ven vormde de duivensport. Tot dat hij in het bejaardenhuis ging wonen, heeft hij een bestuurs functie gehad en berekende al wat nodig was voor de wedstrijd- vluchten. Op zondagmiddag moesten de kinderen uit zijn buurt blijven, want dan moest hij de uitslagen berekenen. Momenteel is de gezondheid van de jubilaris redelijk te noemen. Het lopen gaat een beetje moei lijk' en de grootste kwaal is dat hij flink doof is. Harmonie Burgemeester en wethouders van de gemeente Hontenisse waren zondagmiddag ook naar de re ceptie in de zaal van huize St. Antonius gekomen om hun ge lukwensen over te brengen. En de koninklijke harmonie St. Ce cilia, waarvan de jarige ook lid is geweest, kwam een serenade brengen. Eduard Aarssen vierde zijn honderdste verjaardag in het bejaardentehuis St. Antonius. foto wim kooyman f® onze verslaggeefster ''neuzen - De Landelijke tern ze u^PSroeP in Meubelvriend, 076-5141601- 12, Breda. Open van tO.OO^W- je, Koelemei 10 Breda 076-572 Teteringsedijk 84 076-53 tot 18 uur, do. 21.00 uur- .cuzen. Ouders en andere geleden-die in de proble- zijn gekomen door de ^verslaving van hun Q. kunnen maandelijks sa- kotnerrom elkaar te hei- ra. 8 oververmoeide man zegt te- zijn verslaafde zoon van 'S- Mammie en H5Tvinden- IUi er§ezellig dat je nog steeds /"woont, maar we vroegen ons Rnd r5' niet 20 langzamer- lostoo/J l at ie ons een beetje leb ik in a-aaltu °f: 'Eén dülg vel rtni acht jaar therapie van alles de schuld ge beld»!1 ??igszins cynische voor at het werk van illustra tor Peter van Straaten. Maar ze slaan volgens de LSOVD wel de spijker op de kop als het gaat om de relatie tussen drugsverslaaf den en hun ouders. Door het uitwisselen van ervarin gen en het geven van informatie hoopt de stichting te bereiken dat ouders de problemen die het ge volg zijn van de verslaving, beter aankunnen. De LSOVD treedt ook op als belangenbehartiger bij overheden en instellingen en heeft in de provincie Zeeland al gespreksgroepen in Middelburg en Zierikzee. Thea de Groot uit Terneuzen en Tiny Stechweij uit Wissenkerke zijn de stuwende krachten achter de oprichting van de Zeeuws- Vlaamse LSOVD-groep. Hun kinderen zijn zelf ook verslaafd geweest en ze zaten jarenlang middenin het proces van experi menteren met drugs tot versla ving en vervolgens het proberen af te kicken. „Ja, we weten pre cies wat voor ellende een ver slaafd kind met zich meebrengt. Ontkenningsfasen, paniekfasen, berustingsfasen, we zijn er door heen gekropen. Nu gebruiken we onze ervaringen voor mensen die op dit moment grote problemen hebben met hun verslaafde kin deren. Want het patroon van die problemen zijn bij druggebrui kers bijna altijd hetzelfde. Lie gen, manipuleren, misbruik ma ken van de zorg van een ouder," vertelt Tiny Stechweij. Volgens haar kunnen verslaafden hun familie veel pijn aandoen zonder dat te beseffen. „Ouders laten hun kinderen te ver gaan. De grens wordt steeds verlegd en dat proberen wij juist te voorko men. Als er duidelijk sprake is van verslaving binnen het gezin, dan onstaan er grote spanningen. Het is dan moeilijk voor een va der of moeder om een juiste hou ding te vinden. Ouders blijven vaak beschermen en verzorgen, terwijl verslaafden nogal eens misbruik maken van die zorg. Af stand nemen is dan beter, zeker voor het gezin en op de langere duur ook voor de verslaafde zelf. Niemand kan een verslaafde dwingen tot een ander, 'gezonder' inzicht. Dat moet hij zelf doen. Het is zaak dat ouders zich niet laten meeslepen en dat ze vast houden aan hun eigen normen en waarden." De LSOVD heeft in april al een bijeenkomst gehouden in Terneu zen. „Hieruit bleek dat er behoef te is aan een lotgenotencontact in Zeeuws-Vlaanderen. De mensen die bij ons kwamen, waren met name ouders wier kinderen al ja ren verslaafd waren, vaak ver stokte hippies. Een andere grote groep zijn ouders van zeer jonge kinderen. De verslaafden worden steeds jonger, dat is een angst aanjagende ontwikkeling die je ook in deze streek signaleert. Bij onze zelfhulpgroep zit iedereen door elkaar, van jong tot oud. Ze kunnen van elkaar leren en erva ringen delen. Het is de bedoeling dat de groep maandelijks bij elkaar komt in de Scheldestad. Hierbij worden re gelmatig gasten uitgenodigd die Mjp mmwm mmmm mt? 11111 MAANDAG 22 SEPTEMBER 1997 Broeke van De Ambitie voor mu zikale vormgeving, Nicole Meij- sen van Scholengemeenschap Scheldemond voor choreografie, Ger de Boer en Rob de Groot van SSGM voor productie, Dien Ra- via van Goese Operettevereni ging voor vrouwelijke bijrol, Lies Hanse van Intermezzo voor vrou welijke hoofdrol, Johan Bodrij van Middelburgs Theater voor mannelijke hoofdrol, De Ambitie voor ensemblespel en Hans Lang hout van Axcellent voor regie. Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oostburg heeft het taxatiebureau Ka fi aan de dijk gezet. Reden is het voortdurend geharrewar over de hertaxaties van de woningen en andere bouwwerken in de gemeente. Burgemeester en wethouders hebben hun besluit kenbaar ge maakt in een mededeling aan de commissie financiën en econo mische zaken, die komende vrij dag vergadert. De gemeente Oostburg ligt al geruimte tijd in de clinch met Kafi, maar nu is voor het college de maat vol. „De aanhoudende problemen rond de hertaxaties van onroerende za ken," zo schrijft het college, „zijn voor ons aanleiding ge weest om te besluiten met in gang van 11 september 1997 niet langer gebruik te maken van de diensten van Kafi B.V.". B en W hebben dat het bureau ook met een laten weten. De gemeente is nu in onderhan deling met het bureau Houdrin- ge. Een bedrijf dat volgens het college de hertaxaties met succes in enkele Zeeuwse gemeenten heeft afgerond. „Uit oriënteren de contacten is gebleken dat dit bedrijf bereid en in staat is de afhandeling van bezwaarschrif ten tegen de aanslagen onroe- rend-zaakbelastingen, met voortvarendheid ter hand te ne men," aldus B en W. Ook vanuit andere Zeeuws- Vlaamse gemeenten is al forse kritiek geleverd op het bureau Kafi. Ten eerste omdat het be drijf geen kans zag de hertaxa ties van het onroerend goedbe- stand binnen de afgesproken termijn gereed te hebben. Ten tweede omdat de waardebepa lingen in bijna alle gemeenten een stortregen aan bezwaar schriften tot gevolg hadden. Daardoor werd de indruk ge wekt dat de hertaxaties niet overal even nauwkeurig zijn uit gevoerd. De problemen waren eerder dit jaar voor de gemeente Oostburg reden om een kort geding tegen Kafi aan te spannen. Dit vanwe ge de grote vertragingen in de werkzaamheden voor de her taxaties. Tot verbijstering van Oostburg verloor de gemeente het kort geding. De gemeente be sloot daarop te proberen het toch maar met Kafi eens te wor den, maar dat is dus niet gelukt. Zuidzande - Marcel Buijsse uit Oostburg, ex-voorzitter van de provinciale zondags vliegers, pakte zaterdag de winst op de provinciale vlucht vanuit Bourges. Van zijn acht ingemande duiven arriveerde zijn derde getekende, een doffer, om 15.42 uur op het hok in de Schorpioen. Dat bete kende dat de afstand tot Bourges (ongeveer 500 kilometer), waar de 2692 jonge duiven om 08.00 uur met noordoostenwind in vrij heid waren gesteld, werd afge legd met 1025 meter per minuut. Het was voor Buijsse de vierde provinciale zege in zijn loopbaan en zijn achttiende in de voormali ge kring. Dit jaar was het zijn eerste grote zege, ondanks dat het met de jon ge duiven voortreffelijk gaat. Het was trouwens toch een succesvol le vlucht voor de Oostburgse Snelvliegers want Pierre de Pae- pe pakte de tweede provinciaal. Van de zeven ingemande duiven klokte hij zijn eerste getekende. „Een doffer op kleine jongen, die het dit seizoen al meerdere keren goed heeft gedaan. Een duif waarin ik alle vertrouwen had," aldus De Paepe, wiens eerste gro te succes het in provinciaal ver band in zijn jarenlange loopbaan was. Sterk spel was er ook van Henk de Feyter uit Zaamslag die de derde, vierde en tiende provin ciaal pakte. Je moet het maar kunnen. VROEGSTE MELDINGEN Marcel Buijsse (Oostburg) 15.42 uur (1025 mpm), Pierre de Paepe (Oost burg) 15.49 (1011), H. de Feyter (Zaamslag) 15.51 (1008), H. de Feyter (Zaamsslag) 15.53 (1004), A. Houmes en zoon (Middleburg) 16.13 (1004), Lex Thijs (St.-Jansteen) 15.54 (1002), P. de Bakker (Axel) 15.53 (1001), E. en L. Breepoel (Hoek) 15.58 (993), F. Bal (Tholen) 16.34 (988), H. de Feyter (Zaamslag) 16.01 (988), J. den Dek ker (Breskens) 16.09 (987), J. van Sp- aandonck (St.-Jansteen) 16.02 (986), P. de Smet (IJzendijke) 16.02 (985), J. en M. van Belzen (Kamperland) 16.37 (983), J. de Cock (Hulst) 16.07 (982), A. Wauters (Vogelwaarde) 16.10 (981), F. van Kruyssen (Kloos terzande) 16.17 (978), H. Mookhoek en zoon (Breskens) 16.13 (978), R. van Dammc (Koewacht) 16.02 (977), J. en H. van de Vrede (Rilland-Bath) 16.26 (977), R. Rokven (Hulst) 16.11 (977), W. Kuypers (Heikant) 16.06 (976), A. de Wever (Oostburg) 16.07 (973), A. Dusarduyn (IJzendijke) 16.09 (972), J. Bras (Wemeldinge) 16.38 (969). (in)direct met verslaafden te ma ken hebben zoals artsen, recher che, reclassering of de sociale dienst. „De mensen moeten in ieder ge val niet denken dat wij zo zielig groepje zijn waar alleen maar zware problemen worden bespro ken. We hebben ook ontzettend veel lol met elkaar en die instel ling moet je hebben om over je el lende heen te komen. Ouders van verslaafden moeten weer de ruimte krijgen om te leven in plaats van overleven en daar wil len wij heel graag bij helpen. Want de strekking: 'dat gebeurt mij toch niet', gaat voor niemand op", besluit Stechweij. De eerste bijeenkomst van de LS- OVD-Terneuzen is dinsdag 14 oktober en begint om 19.30 uur. De ontmoetingsplaats wordt van wege de privacy niet bekend ge maakt. Geinteresseerden kunnen contact opnemen met Tiny Stech weij (0113-371680) of Thea de Groot (0115-615648). Van onze verslaggever Sint-Jansteen - Vlinderliefhebbers hebben er goede hoop op dat de kleine parelmoervlinder zich, al is het maar tijde lijk, in het waterwingebied bij Sint-Jansteen gaat vestigen. Aanleiding voor die gedachte is het toegenomen aantal waar nemingen van deze voor Oost- Zeeuws-Vlaanderen bijzondere vlindersoort. Bovendien, zo weten de leden van de insectenwerkgroep van De Steltkluut, hebben zich ook elders in het land tijdelijk klei ne populaties van de kleine pa relmoervlinder kunnen vesti gen. Twee jaar geleden, in oktober 1995, werd door E. Taelman voor het eerst een kleine parel moervlinder in het waterwin gebied waargenomen. Dit sei zoen werden er op 11 augustus drie exemplaren gezien en vo rig weekeinde zagen leden van de insectenwerkgroep zelfs vier vlinders voorbij fladderen. „Mogelijk zijn ze in het water wingebied uitgekomen," zegt E. Taelman, „want ze waren puntgaaf." Eén exemplaar vloog in het Zuidkanaal. De drie andere zijn voor het eerst waargenomen in het Noordka naal. Niet zo verwonderlijk, want in de buurt van het ka naal staat de voornaamste waardplant van deze soort in dit gebied, het akkerviooltje, in volle bloei. De vlinder zet de ei tjes af aan de onderzijde van het blad van deze plant. De soort overwintert als rups op de waardplant. De kleine parelmoervlinder is vooral te vinden in de duinen. De vlinder vliegt van april tot november in drie generaties per jaar, die elkaar overlappen. De vlinder zit vaaki te zonnen op kale zandgrond. Volgens de leden van de insectenwerk groep is het van belang om ter- reintjes waar akkerviooltjes groeien niet te laten dicht groeien. Want dan verdwijnt het akkerviooltje en daarföee ook een mogelijke kleine popu latie parelmoervlinders.

de Stem | 1997 | | pagina 7