Luchtje aan herverkiezing Bill Clinton n I Wie showroomkeukens -"moeten weg! noni Belgische justitie op spoor van milj oenenfraude GOED KOOP 199 Ik heb geen tijd om mijn postbus te legen. Wat nu? 0800-0430 Vluchtende auto na ongeluk Diana gezien 1.00 1.79 1.79 9.98 12.95 10.00 2.99 Miljoenenprotest tegen Umberto Bossi TERNEUZEN kaatsheuvel Oder-water snood: miljoenen aan giften over Solidariteit koploper bij verkiezingen Polen buitenland a4 !k ION SHAMPOO let op! Let op!Let op 114-313016 jestelauto's. d tel. privé: 15-697219 mnunaar bananen Justitie start onderzoek fORST 5BIEF of f iANG EZA CR0SSA V fExtreem-rechts lin Hamburgs [stadsparlement Rechtvaart 8, 0416-279269. 1 kilo 199 Opkomst redelijk bij Servische verkiezingen BUITENLAND KORT Bel dan gratis Klantenservice Zakelijke Markt: Wij zorgen ervoor. 997 X 55 TOT 18.00 UUR. I I I I I MAANDAG 22 SEPTEMBER 1997 Uden/Lorient (afp/rtr) - L getuige heeft een auto et hoge snelheid de Parijse „nnel zien uitrijden vlak na iet ongeval waardoor prinses Diana, haar vriend Dodi al fayed en chauffeur Henri paul om het leven kwamen, pit schrijft de Sunday Times inde krant van gisteren. ■citeerde getuige is de Britse j'vocaat Gary Hunter die op de an het fatale ongeluk op va- e was in Parijs. Hunter leeft zijn waarnemingen gerap- eerd aan de advocaten van j's vader Mohamed al Fayed, jëze hebben de getuigenis door meld aan de Franse politie. Hunter bevond zich in de nacht van 30 op 31 augustus in zijn ho telkamer op zo'n honderd meter van de tunnel, toen hij een enor me klap hoorde. Hij keek door de ramen naar buiten en zag ver schillende mensen de tunnel in lopen. Enkele seconden later „kwam een kleine auto met een donkere kleur" de tunnel uit en reed met grote snelheid een zij straat in. „Ik kreeg het gevoel dat de inzittenden van die auto de plaats van het ongeval probeer den te ontvluchten," zegt Hun- ter. Volgens de getuige moet de vluchtende auto een Renault of een Fiat Uno zijn geweest. De Franse politie verklaarde eerder al op zoek te zijn naar een auto van het merk Fiat Uno in ver band met het ongeluk. De politie sluit niet uit dat deze Fiat de Mercedes met prinses Diana heeft gehinderd. Op de plaats van het ongeluk vond de politie stukjes glas waarvan is vastge steld dat ze afkomstig zijn van een Fiat. Het gaat om delen van een richtingaanwijzer die in elk geval niet van de Mercedes was. Een eerdere getuige heeft de po litie verteld in de tunnel gepiep van banden te hebben gehoord en het geluid van een kleine bot sing. Op de Mercedes zijn ook een aantal krassen gevonden waarvan de herkomst onduide lijk is. Familie en vrienden hebben za terdag in de Franse stad Lorient de begrafenis bijgewoond van Henri Paul, de bestuurder van de auto waarin de Britse prinses Diana en haar vriend Dodi al- Fayed drie weken geleden om het leven kwamen. Het Ritz-hotel, waar Paul twaalf jaar had ge werkt, was bij de uitvaart verte genwoordigd door directeur Klein en zijn plaatsvervanger Roulet. Ongeveer zestig verslaggevers en cameramensen volgden buiten de kerk de begrafenisdienst in de roomskatholieke kerk Sainte- Therèse de Keryado in een rusti ge wijk van de West-Franse ha venstad, waar Paul woonde. De bevolking van Lorient was niet te spreken over de manier waar op de media Paul afschilderde. De aanwezige journalisten wer den uitgescholden, maar verder deden zich geen incidenten voor. De Britse overheid wordt overla den met verzoeken om de drie weken geleden overleden prinses Diana voor te dragen voor de No belprijs voor de Vrede. Het zou volgens de Britten een gepaste beloning zijn voor haar inzet en toewijding in de anti-landmijn campagne. Dat heeft de Britse krant Sunday Telegraph ge- meld.Het Nobelprijscomité in Oslo overweegt mogelijk de No belprijs voor de Vrede uit te rei ken aan de internationale cam pagne voor het verbod op land mijnen, aldus de krant. De Prin ses van Wales bekleedde in de campagne een voorname positie. onze correspondent Washington - Het Amerikaanse ministerie van Justi tie heeft een onderzoek geopend naar mogelijke ille gale fondswerving door president Clinton. Het gaat om de eerste stap in een proces dat kan leiden tot de benoeming van een onafhankelijk aanklager. ■Minister Janet Reno besloot tot liet onderzoek na nieuwe infor- Imatie, die suggereert dat Clinton Ivorig jaar vanuit het Witte Huis ■telefoontjes heeft gepleegd om Ibijdragen te werven voor zijn Iterverkiezingscampagne. ■Het Witte Huis zei in een reactie I 'erop te vertrouwen dat de wet liietis overtreden'. De wet ver- Ibiedt fondswerving op overheid- Isterrein. Volgens advocaten van liet Witte Huis is het evenwel nog liaar de vraag of telefonische nazoeken om geld, als die zijn daaronder vallen. Men lïan immers argumenteren dat in liet geval van een telefoonge- lsrek de feitelijke werving ■plaatsvindt aan de andere kant lade lijn. Itinton heeft altijd volgehouden I kt hij zich niet herinnert tele- te hebben gepleegd om 2 werven. n zetfouten voorbehouden Va ring van deze waardebon eleste, Picanta, Al greco, Venetiana i gram t/m 27 sept. 1997 aal 1 bon per klant ring van deze waardebon ïl. t/m 27 sept. 1997 aal 1 bon per klant ia onze correspondent ï-De extreem-rechtse Deut- Volksunion (DVU) komt I» verrassend in het Hamburg- lïstadsparlement. Bij de gisteren ■louden deelstaatverkiezingen ■ham de DVU ruim boven de 5% Ifcdrempel. Pt SPD verliest in Hamburg |®ar liefst zeven zetels. extreem-rechts was «al de christen-democratische JDü de grote winnaar in deze Ittkiezingen. De CDU klom van lift in 1993 tot boven de 30%. (ADVERTENTIE) m: ijk Ween deze week, van maandag tot en met vrijdag. Al onze ihowroom keukens uit taatsheuvel moeten «eg! Tegen alles of "iets prijzen! 1 Geopend maandag t/m zaterdag, vrijdag koopavond. Volg de borden! Reno's besluit komt twee weken, nadat ze een soortgelijk onder zoek gelastte naar telefonische fondswerving vanuit het Witte Huis door vice-president Al Go re. Afgelopen week verving ze de top van de departementale werk groep die belast is met het onder zoek naar de fondswerving voor Clintons herverkiezingscampag ne. Reno staat onder grote druk van de Republikeinse meerderheid in het Congres om het onderzoek in handen te geven van een onaf hankelijk aanklager. Er is ge dreigd een afzettingsprocedure tegen haar te beginnen, als ze blijft weigeren dat te doen. Onderzoeken zoals nu op gang zijn gebracht, mogen hooguit dertig dagen duren. Dan moet de minister beslissen of er 'specifie ke en betrouwbare' informatie is dat president of vice-president het verbod op fondswerving op overheidsterrein heeft overtre den. Is er sprake van zulke infor matie, dan moet Reno een voor lopig onderzoek van negentig da gen gelasten. Op grond daarvan beslist ze uiteindelijk of er een onafhankelijk aanklager komt. Reno's onderzoekers zouden op nieuwe aanwijzingen zijn ge stuit, dat Clinton vanuit het Wit te Huis telefoontjes heeft ge pleegd om donaties te werven en dat een deel ervan is gebruikt als zogenaamd 'hard geld'. Daarvan is sprake als het gaat om de fi nanciering van de campagne van een bepaalde kandidaat. In te genstelling tot 'zacht geld', be doeld voor algemene activiteiten van de partij, stelt de wet strikte grenzen aan bijdragen in 'hard geld'. Boze Italianen dragen in Milaan een karikaturale beeltenis van Bossi mee Van onze correspondent Rome - De nationale kwestie begint een steeds belangrijker rol te spelen in de Italiaanse politiek. Zaterdag protesteer den circa één miljoen mensen in Milaan en Venetië tegen de afscheidingsplannen van Um berto Bossi en zijn Liga Noord. Als antwoord zorgden gisteren circa driehonderd woedende Li- ga-aanhangers voor rellen in het Noordelijke Verona, waar presi dent Oscar Luigi Scalfaro opriep tot behoud van de nationale een heid en solidariteit. En zelfs in Stockholm kwam het tot een handgemeen tussen al dan niet Liga-gezinde fans van Italiaanse Daviscup-tennissers. De bijeenkomsten van zaterdag waren georganiseerd door de vak centrales CGIL, CISL en UIL na de manifestaties van de Liga van de afgelopen week, waarin Bossi zijn aanhang onder meer opriep tot een belastingboycot en het verbranden van de nationale driekleur. De bonden hebben een indrukwekkend aantal tegen standers weten te mobiliseren in het verzet tegen een dreigende politieke en economische opde ling van het land in een rijk Noor den en een arm Zuiden. De partij van Bossi die aanvankelijk een fe deralistisch Italië nastreefde, vaart een steeds extremere koers. Sinds het teleurstellende verkie zingsresultaat bij de parlements verkiezingen van vorig jaar, toen de Liga op minder dan 8% bleef steken, neemt Bossi alleen nog maar genoegen met de totale on afhankelijkheid van 'Padania', zoals het Noorden tegenwoordig Liga-taal wordt genoemd. Aanvankelijk reageerde de poli tiek nogal laatdunkend op de Li- Brussel (anp) - De Belgische justitie lijkt op het spoor te zijn van een miljoenenfraude, waarbij een van de aanzienlijkste fa milies in België is betrokken. Het parket van Brussel hield za terdag het echtpaar De Clerck officieel aan, nadat beiden de hele nacht aan de tand waren gevoeld. Jan en Martine de Clerck worden ervan verdacht honderden miljoe nen franken zwart geld te hebben witgewassen via hun bedrijven en banken. Het onderzoek naar het familie-imperium van de De Cler- cks loopt al meer dan vijf jaar. Het dossier bevat honderdduizen den pagina's. Inmiddels is een honderdtal huiszoekingen gedaan en zijn speciale onderzoekscom missies gestuurd naar belasting paradijzen. De zaak kwam echter in een stroomversnelling met de aanhouding van een voormalige bankdirecteur uit Sint Niklaas eerder deze maand. Hij zou be trokken zou geweest bij de zwen del en de ingewikkelde construc tie rond de witwasserij met be hulp van spookrekeningen uit de doeken hebben gedaan. Jan de Clerck staat aan het hoofd van de tapijtenproducent Domo, een van de belangrijkste onderdelen van de Beaulieu-groep die is opge bouwd door zijn vader Roger de Clerck. De globale omzet van deze groep met vestigingen in de hele wereld, onder andere in de Vere nigde Staten, wordt geschat op 5,5 miljard gulden. Er werken zo'n 20.000 mensen. Het echtpaar kwam eerder in het nieuws, in 1992, toen hun zoontje Anthony werd ontvoerd uit de ouderlijke woning door de beruchte bende Van Hamel. De jongen kwam vrij na de betaling van een losgeld van ruim 13 miljoen gulden. (ADVERTENTIE) gratis WITTE REUS vat 5 kilo 1 ZUIVELDRINK diverse smaken literflacon van .345* Aanbiedingen geldig van ma. 22 t/m za. 27 september 1997. A&P Savices B.V. tel 035-5483333 JkJpi ELKE DAG GOED NIEUWS fcoi onze correspondent J8 - „Ons geld is alléén md voor Duitse over- fommgsslachtoffers." Gulle VeK maken in boze brieven 8 oe deelstaatregering van i^enburg bezwaar, dat 8 giften naar Poolse wa- sn°°dslachtoffers worden fgemaakt. Duitse regiobesturen langs 1,i.,.U1's"P°0lse grensrivier de %r"en nU me' meer ^an *3" V Wjoen geschonken marken in De schade van de ungen van begin au- s vallen - althans op de oever - mee: zo'n 500 mil- mark, alles inbegrepen. Dat v is precies het bedrag dat de lan delijke en regionale overheden voor de slachtoffers en de we deropbouw beschikbaar hebben gesteld. Maar de Duitse burgerij tastte onverwacht diep in de porte monnee. Er werd ruim 130 mil joen mark bij elkaar gebracht; de helft van dat bedrag werd ge stort op een speciale rekening van het Duitse Rode Kruis. Dat geld moet binnenkort worden verdeeld onder de slachtoffers. Maar de regiobesturen die dat moeten coördineren, hebben al laten weten veel geld 'over te zullen houden'. Grote (kerkelijke) caritas- en andere instellingen die inzame lingsacties hielden voor alle wa tersnoodslachtoffers, zijn wèl akkoord dat een deel van dat geld naar Polen en Tsjechië wordt overgemaakt. Daar is de schade door het hoge water aan zienlijk groter en de (over- heids)hulp aanmerkelijk minder dan in Duitsland. Maar veel kleine gevers willen absoluut niet, dat hun geld naar Polen gaat. De meeste Duitse watersnood slachtoffers hebben uit hun DDR-tijd een nog geldige verze kering tegen waterschade. Wie niet verzekerd is, kan op een schadeloosstelling tot 90 procent rekenen. De totale privé-schade wordt op 25 miljoen mark ge schat. Uiteindelijk heeft alleen de Ziltendorfer Laagte onder water gestaan. Enkele honder den huizen zijn daar deels zwaar beschadigd. Tot nu toe hebben getroffen en geëvacueerde fami lies tot maximaal 30.000 mark handje-contantje ontvangen. De bewoners langs Rijn en Moe zel hebben met wrange verba zing geconstateerd hoeveel geld er voor de Oder-slachtoffers be schikbaar kwam. Bij de laatste overstroming van de Moezel stortte de meelevende burgerij 330.000 mark voor de getroffe nen; een schijntje vergeleken met die 130 miljoen voor ooste lijk Duitsland. De regiobestuurders langs de Oder zoeken - in overleg met de instanties die de inzamelingen organiseerden - naar een zo cor rect mogelijke verdeelsleutel. Een aanbeveling uit kerkelijke kring om óók geld aan onderne mers te geven om zodoende de werkgelegenheid in het getrof- Warschau (rtr/anp) - De Electorale Actie Solidariteit (AWS) is met 35 a 36 procent van de stemmen koploper bij de parle mentsverkiezingen in Polen. Dit blijkt uit exit polls, gesprek ken met kiezers die net hun stem hebben uitgebracht. De ex-communistische regeren de Democratische Linkse Allian tie (SLD) van premier Wlodzi- mierz Cimoszewicz komt volgens de verschillende kiezersonder zoeken op 25 a 29 procent. Derde kracht zou de rechts-liberale De mocratische Unie (UW) worden met 13 procent, gevolgd door de Boerenpartij (PSL), in de afgelo pen regeerperiode de coalitie partner van de SLD, met 7 a 8 procent. De stembussen sloten gisteravond om 22.00 uur. De AWS, die uit de ooit door Lech Walesa geleide vakbond Solidariteit is voortgekomen, is een losse verzameling van meer dan twintig centrum-rechtse tot uiterst-rechtse partijen, vakbon den en maatschappelijke organi saties. De AWS heeft een anti communistisch, conservatief-na- tionalistisch programma, waarin de katholieke kerk, het gezin en zuiveringen van het overheid sapparaat centraal staan. De AWS wordt geleid door de voor zitter van Solidariteit, Marian Krzaklewski, die al heeft aange kondigd geen premier te willen worden. ga-dreiging. In de afgelopen maanden is echter duidelijk ge worden dat de Liga meer is dan een virtuele dreiging alleen - de aanhang van Bossi blijft constant, wat hij ook zegt - en daarom zijn ook de reacties harder geworden. Ook het Vaticaanse huisorgaan Osservatore Romano, dat zich maar al te graag in de Italiaanse politiek mengt, veroordeelde Bos si als een man die 'het vaderland heeft verwond'. Maar mede dank zij de politieke verdeeldheid zal Bossi nog lang ongestoord de op deling van Italië kunnen predi ken. Belgrado (rtr/afp/dpa) - De Servische kiezers brachten gisteren in redelijk groten ge tale hun stem uit voor de Ser vische presidents- en parle mentsverkiezingen. Ongeveer 60 procent van de in to taal 7,2 miljoen kiesgerechtigden maakte de gang naar de stembus. Dat heeft het kiescomité in de Servische hoofdstad Belgrado meegedeeld. Het comité boorde met de mede deling drie uur na sluitingstijd van de stemlokalen de hoop van de oppositiepartijen, die de ver kiezingen boycotten, de grond in. Bij een opkomst-percentage lager dan 50 procent zouden de verkie zingen namelijk ongeldig ver klaard zijn. Servische oppositiepartijen, waarvan er twaalf de verkiezin gen boycotten, constateerden on regelmatigheden. Volgens de Servische Vernieu wingsbeweging (SPO) verhinder den politieagenten in verschillen de stembureau's leden van de partij om hun stem uit te bren gen. fen gebied te bevorderen, kreeg slechts geringe bijval. Zolang er geen grote uitbetalin gen plaats hebben gevonden op grond van aantoonbare water schade, overheersen in het Oder- gebied roddel en achterklap. Er zouden overhaaste en onjuiste uitbetalingen zijn gedaan. Aan 'slachtoffers' bijvoorbeeld die een jarenlange bouwval prompt opvoerden als 'waterschade'. Een Duits postorderbedrijf had een groot aantal tegoedbonnen ter waarde van 500 mark be schikbaar gesteld. Sommige ont vangers bestelden daarmee gou den sieraden in plaats van bed- degoed en keukengerei zoals het gulle bedrijf had verwacht... Israël arresteert tientallen Palestijnen Nablus - Het Israëlische leger heeft in de nacht van zaterdag op zondag tientallen Palestijnen opgepakt in dorpen in het noorde lijke deel van de Westelijke Jordaanoever. Volgens ooggetuigen kondigde de Israëliërs zaterdagochtend, voorafgaande aan de speuractie in het dorp Assira al-Chamilija, een uitgaansverbod af. Zij sloten telefoons af en dreven alle mannelijke inwoners ou der dan 16 bijeen. Aan de operatie namen parachutisten en leden van speciale politie-eenheden en de geheime dienst deel. Verstikkende smog in Zuid-Oost-Azië Jakarta - In Indonesië woeden op 167 plaatsen grote bosbranden die een verstikkende smog veroorzaken die als een deken over grote delen van Zuidoost-Azië hangt. Miljoenen mensen in Indo nesië en de buurlanden Singapore en Maleisië ondervinden last van de luchtvervuiling. Twintig miljoen inwoners van met name Sumatra en Kalimantan en het Indonesische deel van Borneo kampen met tranende ogen, en huid- en ademhalingsproblemen. Taleban breidelen buitenlandse media Kabul - De regerende ultra-religeuze Taleban-militie in Kabul heeft gisteren strikte regels bekendgemaakt voor de buitenlandse pers in Afghanistan. Nieuwsberichten moeten in overeenstem ming zijn met de regels en tradities in Afghanistan, zei het minis terie van Buitenlandse Zaken van de Taleban in een verklaring. In de verklaring verbieden de Taleban buitenlandse verslagge vers commentaren of analyses over de toestand in Afghanistan te schrijven. Correspondenten moeten zich beperken tot berichtge ving over de huidige situatie in het land. Taleban-autoriteiten hebben journalisten verboden te praten met vrouwen. Zij verbo den eerder foto's door te sturen van mensen en dieren. Bezoeken de journalisten moeten Taleban-tolken en -chauffeurs gebruiken en in officieel goedgekeurde hotels verblijven. Doden door voedselgebrek Irian Jaya Jakarta - In afgelegen dorpen van de Indonesische provincie Irian Jaya zijn de afgelopen dagen ruim honderd mensen aan voedsel gebrek bezweken. Een aanhoudende droogteperiode bedreigt honderden dorpelingen in de omgeving, melden Indonesische me dia zaterdag. Alle rijstvoorraden zijn op. Het weinige drinkwater is vervuild, wat tot de uitbraak van cholera leidde. Het is niet mo gelijk de lijdende bevolking met helikopters van noodrantsoenen te voorzien, omdat de rook van enorme bosbranden de piloten het zicht ontneemt. Het ergst getroffen zijn de kleine nederzettingen in het Baliemdal van de regio Jayawijaya, 3300 kilometer ooste lijk van de Indonesische hoofdstad Jakarta. Vakbondsleden in Jakarta vrij Jakarta - Indonesië heeft zaterdag twee Australische vakbonds leiders en tien Indonesische vakbondsactivisten op vrije voeten gesteld, die vrijdag waren gearresteerd tijdens een congres van de niet erkende Indonesische vakbond SBSI. De autoriteiten zeiden dat het ging om een illegale bijeenkomst. Indonesische ordetroe pen pakten vrijdag ook de twee Nederlandse journalisten, Step Vaessen (NOS) en Ronald Frisart (GPD), op die het congres van de SBSI bijwoonden. De twee kwamen korte tijd later op vrije voeten. Een woordvoerder van de Algemene Confederatie voor Arbeid in Parijs zei dat de vrijgelaten Indonesische activisten zich twee keer in de week bij een politiebureau moeten melden. Nederlanders overvallen in Albanië Tirana (dpa) - Drie Nederlanders en een Italiaan zijn in het noor den van Albanië door onbekenden overvallen en beroofd. Dat heeft het Albanese persbureau ATA zaterdag gemeld. Wanneer de incidenten zich afspeelden, is niet duidelijk. De Nederlanders waren op weg naar de Joegoslavische deelrepubliek Montenegro, toen bewapenden mannen hen aanhielden. De daders stalen de auto waarin zij zaten, en al hun bezittingen. De politie heeft de identiteit van de slachtoffers niet vrijgegeven. Ondanks ver scherpte veiligheidsmaatregelen maken gewapende bendes grote delen van Albanië nog altijd onveilig. (ADVERTENTIE) Dan komen we uw post toch gewoon brengen. Wilt u meer weten over de Haal- en Brengservice of over een van de ande re producten en diensten van PTT Post?

de Stem | 1997 | | pagina 5