WD tegen vliegveld in Noordzee Smit hielp zonder overleg met berging helikopter; 'Smartengeld voor verhandelde vrouwen' Verkeersdrukte in iDeventer Max Heijmans: verfijning en elegantie Oude tijden.... jÉ— Wanneer gaat üw geld profiteren van de beurs? gouw is veel te duur VSB'BANK Moszkowicz wil Sorgdrager als getuige oproepen BINNENLAND KORT pESTEMMinBINNENLAND De Pensioendesk is een keten van meer dan 55 onafhankelijke adviesbureaus voor parti culier en bedrijfsleven. Gespecialiseerd in o.a. pensioenen, lijfrenten en koopsommen. Na analyse van uw financiële plaatje maken wii p de PENSIOEN^DESK VOOR EEN GOED SALARIS LATER "de Pensioendesk" in uw regio: Bergen op Zoom, Breda, Oisterwijk, Raamsdonksveer er wij een voorstel voor uw specifieke situatie- En ondertussen kunt u zich concentreren op de groei van uw bedrijf. Wilt u meer infor matie of een afspraak? Bel gratis (7 dagen per week 24 uur per dag) 0. Rotterdam/Teheran (anp) - De problemen van Smit International&in Iran zijn ontstaan, omdat zonder overleg met de autoriteiten in Tejje-j ran is geholpen bij de berging van een neergestorte Amerikaanse heli-i kopter. Het officiële Iraanse persbureau Irna heeft dat gisteren jjp-J kendgemaakt. De drie schepen van Smit die zijn opgebracht, waren op verzoek van Teheran bezig met de berging van een gezonken Kroatisch vrachtschip, aldus Irna. De boten stopten daar 'zonder enig over leg' mee, aldus de Iraniërs, om de Amerikanen te hulp te schieten. De hulp had plaats op 19 augus tus in de territoriale wateren van Iran. De reactie van Teheran bleef niet uit. De autoriteiten houden sinds 8 september in de haven van Bandar Imam Kho meini de schepen vast. Ook mag de bemanning niet van boord. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken wacht nog steeds op een officiële medede ling uit Teheran. Wel is er op hoog diplomatiek niveau voort durend overleg, aldus het dep- arment. Aangenomen mag worden dat de toestand van de bemanningsle den redelijk is, zei woordvoerster E. Lastdrager van Smit Interna-j tionale gisteren. Zeker wetëri doet zij dat niet, daar haar be-i drijf geen contact met de schejj^ heeft. Wel onderhoudt het dage lijks contact met de families de opvarenden in Nederland. t Ook de Nederlands zaakgelaste de mag de schepen niet op, aldus Buitenlandse Zaken. De Iraatf^e! tijdelijk zaakgelastigde in D:en Haag is inmiddels drie keer oiït-j boden op het ministerie. Eén van de belangrijke Nederlandse eis^n' is dat een Nederlandse waarffeJ mer de schepen mag betreden.i Bij het diplomatiek overleg is ö^kj Groot-Brittannië betrokken, öm-i dat onder de 33 bemanningsle^ênj die op de schepen vastzitten, eeni Brit is. Vijftien bemanningslecfènj hebben de Nederlandse nationa- liteit. De overigen hebben 'Tl^ Thaise en Maleisische nationalin teit. Hun respectievelijke rejj'e-j ringen zijn ingelicht. 22 SEPTEMBER 1997 A2 Groot-Brittannië en Ierland- Rustig weer met aardig wat zon en in de nacht en ochtend kans op mist. Maandag in het zuid westen van Ierland kans op re gen, verder droog. Middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. België en Luxemburg: Overwe gend zonnig met in de nacht en ochtend hier en daar mist. Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk- Aan het begin van de dag kans op mistbanken, verder veel zon en droog. Maandag in het zuid oosten meer woiKeu en een en kele bui. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Zuid-Frankrijk: Flink wat zon, maar vooral maandag ook wol kenvelden en een plaatselijke regen- of onweersbui. Middag- temperatuur ongeveer 24 gra den. Portugal: Droog en overwe gend zonnig. Maxima meest tussen 25 en 30 graden, dinsdag overal wat warmer. Spanje: Flink wat zon, maar in de oostelijke helft maandag nog wolken en een enkele re gen- of onweersbui. Middag- temperatuur aan zee uiteenlo pend van een graad of 22 langs de Golf van Biskaje tot rond 26 in het oosten en zuiden, landin waarts plaatselijk nog 30 gra den. Canarische Eilanden: In het noorden wolkenvelden en kans op een bui, maar op de zuidelij ke stranden veelal zonnige pe rioden en droog. Middagtem peratuur ongeveer 28 graden. Mallorca en Ibiza: Geregeld zon, maar vooral maandag ook een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 26 graden. Italië: Flinke zonnige perioden en droog. Maandag in het wes ten toename vam wolken en dinsdag in de zuidelijke helft een pittige regen- of onweers bui. Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en droog. Vooral dinsdag in het westen kans op onweer. Op de Egei- sche Zee een straffe noorden wind. Middagtemperatuur aan zee 24 graden, in het binnen land enkele graden lager. Duitsland: Rustig nazomer- weer met flinke zonnige perio den en droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Zwitserland: Zowel zon als sta pelwolken en kans op een loka le regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur omstreeks 22 graden. Oostenrijk: Zonnige perioden en droog. In Tirol kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. ijjfrsfoort (anp) - De overheid m beslag moeten leggen op de komsten van vrouwenhandela- u en dit geld als smartengeld )jn de gedupeerden moeten ge- «en. yj die eis besloten zaterdag 76 Ijstelijke vrouwen uit Europa |lin conferentie 'Not for sale' te- lfn vrouwenhandel. j,een actieplan, dat zij in Amers- aan bisschop Muskens van greda overhandigden, schrijven ie vrouwen dat vrouwenhandel in hoofdzaak wordt veroorzaakt door de ongelijke verdeling van macht en welvaart. Vrouwenhan del is een mannenzaak. Mannen hebben wereldwijd de macht in handen en houden de ongelijke verhoudingen 'opzettelijk' in stand. Daardoor leven veel vrou wen in Oost-Europa, Latijns- Amerika, Thailand en bijvoor beeld op de Filipijnen in armoede, aldus de verklaring. Vrouwen komen uit noodzaak, maar vaak ook onder valse voor wendselen in rijke landen in de prostitutie terecht. De Werkgroep Religieuzen Tegen Vrouwenhan del (WRTV), die de conferentie or ganiseerde, wil daarom meer poli tieke druk gaan uitoefenen om te komen tot wetten die vrouwen handel voorkomen en handelaren kunnen vervolgen. Beslaglegging op de inkomsten van de handel aren zou een middel in de strijd tegen de handel zijn. Dat geld moet dan wel als genoegdoening voor de vrouwen dienen. De WRTV, die sinds ruim vijf jaar tegen vrouwenhandel strijdt, wil bovendien blijven werken aan het doorbreken van de geringschat tende manier waarop vrouwen in onder meer de media en de kerken worden behandeld. „Vooral bin nen kerken moeten vrouwen hun waarde terugkrijgen waar ze die verloren hebben," zei voorzitter Michel Keesen van de werkgroep. De rooms-katholieke bisschop penconferentie, religieuze organi saties en de Wereldraad van Ker ken krijgen het actieplan toege stuurd. Bisschop Muskens, voor zitter van de bisschoppelijke com missie Vrouw en Kerk, noemde vrouwenhandel een enorm tra gisch fenomeen. Volgens hem moeten overheden aandacht schenken aan de vernietiging van de menselijke waardigheid van zoveel vrouwen. Om inzicht te krijgen in de voor hem onbekende wereld, bracht Muskens vorige week op uitnodiging van het RKK/KRO-programma Kfuis- punt een bezoek aan een seksclub in Roosendaal. Vanonze Haagse redactie Bussum - De VVD vindt de aanleg van een tweede natio nale luchthaven op een eiland voor de kust op dit moment niet realistisch. WD-Kamerlid Te Veldhuis zei j op een bijeenkomst van zijn partij in Bussum dat de bouw can een vliegveld in de Noordzee Ie duur is. „Het is beter om met beide benen op de grond te staan," vond Te Veldhuis. „Zo'n d is niet alleen peper duur. Er moeten ook technieken voor gebruikt worden, die nog uooiteerder zijn toegepast. Het is boter om die eerst verder te ont wikkelen." De voormalige commissaris van koningin in Groningen, WD'er Vonhoff, pleitte ervoor Schiphol voldoende uit te brei- zodat een tweede luchthaven Ét nodig is. ,,'Mainports' moet jc niet versnipperen, maar laten {roeien op de plek waar ze liggen. Het idee van een vliegveld in zee letterlijk - kant noch wal." Ie Veldhuis pleitte verder voor aanpassing van het systeem om iverlast van Schiphol te seten. De luchthaven maakte «langs bekend dat het vliegver- tor beperkt moet worden, om it er een overschrijding dreigt ia de geluidsgrenzen. Daarbij gaat het voornamelijk om plaat sen waar ge'èfi menden wonen. Op5 plaatsen waar huizen staan, is aog 'geluidsruimte' over. De Ka- ®r praat donderdag over de problemen van Schiphol. Om het toenemend zinloos ge leld op straat een halt toe te roe pt is versterking van politie en istitie noodzakelijk. Dat zei '-leider Bolkestein zaterdag ?de partijbijeenkomst. Mkestein deed zijn uitspraak mar aanleiding van de dood van dertigjarige man uit «uwarden, die op zijn vrijge- 'fciavond door vier mannen bs doodgeschopt. De WD vindt hl justitie extra geld kan ge- niken in de strijd tegen deze ntvan criminaliteit. Bij de al- fine beschouwingen vroeg de ij daarom 25 miljoen gulden wde uitbreiding van de politie twintig miljoen voor de rech ter macht en het openbaar aaisterie. „Het kabinet heeft "toegezegd," aldus Bolkestein. 'iVVD vindt het bestrijden van en andere vormen van "gelloosheid echter vooral een (ADVERTENTIE) I uj 'u9Aoqs}ipaj 'g jaua| 'iee|dJ9UJwnNj BEURSINDEX '92-,96. VSB BeursprofijtSparen: wèl het rendement, niet het risico. Het mooie van VSB BeursprofijtSparen is, dat u de voordelen combineert ai1 sparen en beleggen. Niet alleen krijgt u uw inleg altijd gegarandeerd l8> niaar u profiteert ook van de positieve ontwikkelingen van de beurs. Geïnteresseerd in deze spaarbeleggingsvorm, waarbij u geen enkel risico Wacht dan niet te lang. Slechts een beperkt aantal deelnemers kan zich 'jven. Kom dus snel langs. Of bel gratis met de adviseurs van VSB Bank: 24 uur per dag, 7 dagen in de week. VSB. Daar kom je verder mee. taak van opvoeders. Zij moeten hun kinderen normen en waar den bijbrengen. Ook de scholen moeten daar ruim aandacht aan schenken,vindt de WD. De Nederlandse Politiebond schaart de roep van de WD om meer politie onder 'holle verkie zingspraat'. De bond wijst erop dat de WD de belofte om vier duizend man politiepersoneel ex tra op straat te krijgen nog steeds niet heeft ingelost. Bolkestein verheugt zich overi gens nu al op de overwinning bij de Kamerverkiezingen van vol gend jaar. De WD-voorman gaat ervan uit dat zijn partij bij de ko mende verkiezingen zetels gaat winnen. Inzet van de verkiezin gen voor de WD is een tweede paars kabinet, zo hield Bol kestein zijn partijgenoten voor. Dit kabinet, dat Nederland de 21e eeuw zal binnenloodsen, moet volgens Bolkestein het fi nancieringstekort tot nul reduce ren en infrastructuur en onder wijs verbeteren. Paars-II moet ook de strijd tegen de criminali teit voortzetten en de rechtstaat versterken. De WD-leider maakt zich zorgen over over de invloed van de Oost-Europese en Turkse maffia, die zich onder meer zou bezighouden met de smokkel van mensen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Sorgdrager van Justitie (D66) en haar voor ganger Hirsch-Ballin (CDA) wor den vrijwel zeker opgeroepen als getuige in een strafzaak tegen de Surinaamse ex-dictator Desi Bouterse. Mr. A. Moszkowicz, de raadsman van Bouterse, zei dat gisteren in het tv-programma Het Buiten hof. De advocaat overweegt ook officier van justitie Van der Voort op te roepen, alsmede asielzoe kers en acht anonieme getuigen. Eén infiltrant zou illegaal in Su riname hebben geopereerd. Bouterse wordt verdacht van grootscheepse cocaïnehandel en het witwassen van drugsgeld. Tijdens de open dag van de landmacht in 't Harde herleefden afgelopen zaterdag oude tijden. Voor zo'n tienduizend bezoekers werd de 'Slag om de Oldebroeker Heide' nagespeeld door een groep artilleristen. foto wfa DoorTwan van Lierop De eerste autovrije zondag in Deveijter .was gisteren een beperkt succes. Op enkele straten in en om het centrum konden kinderen ongestoord spelen. Daarbuiten raasde het verkeer gewoon door, net als anders. „Er is minstens zoveel verkeer op de weg als op een normale zondag," zegt buschauffeur Han Albers. „Ik merk nauwe lijks verschil. Ja, de bussen zit ten wat voller, omdat het open baar vervoer vandaag gratis is. Voor de zekerheid hebben we een extra chauffeur opgeroe pen, maar die heeft nog niets te doen gehad." Deventer beleefde gisteren een 'autovrije zondag op vrijwillige basis'. Een bewonerscomité had alle stadgenoten vriendelijk verzocht de auto een dagje te laten staan, maar niemand hoefde zich verplicht te voelen aan die oproep gehoor te geven. Dus stapte Deventer massaal achter het stuur en raasde het verkeer gewoon door, net als anders. Het liefst had het comité een volledig autoloze zondag gezien en al het gemotoriseerd verkeer uit de stad geweerd. Voor zo'n drastische maatregel is in De venter te weinig draagvlak, oordeelde -het stadsbestuur. Wel konden straten worden af gesloten wanneer buurtbewo ners daar iets bijzonders orga niseerden. Zodoende waren gisteren ne gentien straten in en om het centrum van Deventer autovrij en ging het jachtige leven daar buiten zijn vertrouwde gange tje. Automobilisten hadden alle sympathie voor het initiatief, maar moesten dringend naar hun werk, een familielid weg brengen naar het station, op be zoek bij moeder in het ver pleeghuis of voerden andere be langrijke redenen aap,iii4 „Deventer zet hiermee een trend in Nederland," zei burge meester James van Lidfh'"dê Jeude bij de opening van de au tovrije zondag. De burgemees ter, die trots vertelde dat hij zich doorgaans per dienstfiets door de stad verplaatst, kent tal van argumenten om de auto te laten staan. „Onthaasting en bezinning, minder milieubelas ting en betere sociale contacten in de buurt." Eén van de autovrije straten was de Welle. De lange boule vard langs de Ijssel krijgt ge middeld 15.000 auto's per dag te verwerken, maar was nu al leen open voor voetgangers en fietsers. Kinderen mochten de hele straat vol krijten en bezoe kers konden neerstrijken op een terras bij de kademuur. „Wel kom in Pedestrië," riep de stadsomroeper. Een natuur- stichting nodigde voorbijgan gers uit vqoi^.^en wandeUng,, naar 'het'natuurgebied Össëh- waard, een tourclub had een fietstocjlt'dó'ó'r Deventer en om-1 geving uitgezet en milieube„ schermers serveerden biologi sche koffie en zelfgebakken no tencake. Een taxichauffeur pleitte tijdens een publiek de bat voor een beter milieube wustzijn. „We zouden met zijn allen wat vaker de taxi móeten nemen." Ook op deze mooie dag bleef het opletten in Deventer. In het centrum stoven wande laars opzij, toen een politie-au- to met piepende banden een bocht nam. Alle reden om 's avonds nog even naar het hoofdbureau te bellen voor mo gelijke bijzonderheden. „Een rustige zondag," aldus de dienstdoende agent. „Slechts twee aanrijdingen, alleen lichte materiële schade." ^^.vsb.nl i {fortiio, Rijswijk (anp) - Met het over lijden van couturier Max He ijmans heeft Nederland we derom een groot vertegen woordiger van de klassieke vaderlandse couture verlo ren. Begin dit jaar overleed ook modekoning Frank Go vers. Heijmans was de couturier van de kunst- en theaterwereld. Hij kleedde sterren als Mary Dres- selhuys, Alexandra Radius en Conny Stuart. De mode-ontwerper die samen met Frans Molenaar, Edgar Vos, Dick Holthaus en Frank Govers de Nederlandse couture omhoog stuwde, is op een trieste manier aan zijn einde gekomen. Hij werd vorige maand na een brand in zijn woning in het ziekenhuis opgenomen, waar hij uiteinde lijk na vier weken ziekbed over leed. Met Heijmans' overlijden zijn er nog maar weinig echte Nederlandse couturiers over. Zijn stijl was superchique en zeer verfijnd. Zijn inspiratie was onveranderd de damesachtige sfeer van Parijs in de jaren '50 en '60, met Chanel als exponent, maar ook Balenciaga en andere klassieke Parijse couturiers. „Mijn stijl verandert nooit," zei hij. „Soms weet ik zelf niet meer uit welk jaar een bepaald kle dingstuk dateert, maar het leuke is dat op al die beeldige plekken waar ik toon, honderden mensen met open mond zitten te kijken." Die plekken waren onder meer De Spiegelzaal van het Concert gebouw, de foyer van de Amster damse Stadsschouwburg en het Paleis Noordeinde in Den Haag. Recentelijk kon de trendy Am sterdamse discotheek Supper- club aan de reeks fashion-evene- menten, zoals hij zijn shows noemde, worden toegevoegd. Volgens Edgar Vos werkt de jon ge generatie couturiers volgens andere uitgangspunten en is het solide vakmanschap van Heij mans' generatie gedoemd te ver dwijnen. „Wij werken nog drie dagen aan een japon, terwijl de jonge generatie vluchtiger werkt en meer gericht is op het effect," aldus Vos. Het prijskaartje dat aan een echte Heijmans hangt, liegt er dan ook niet om: vijftien tot twintigduizend gulden voor een tailleur of cocktailjapon. Toch kon Heijmans het finan cieel moeilijk bolwerken. Zake lijk was hij niet. Hij maakte geen filmpjes voor wasmiddelen, bracht geen confectie uit naast zijn collecties en had maar één verkooppunt: zijn eigen salon. Hij had een kring van goede vrienden die hem via een stich ting financieel steunde. Behalve gevoel voor luxe, stijl en elegantie was ook Heijmans ge voel voor humor kenmerkend. Over het kleedgedrag van de Ne derlandse vrouw zei hij eens: „De meeste vrouwen die bood schappen doen, zien er uit alsof ze net uit een brandend huis zijn gevlucht en snel nog wat kle dingstukken hebben kunnen grijpen." Max Heijmans is ge schiedenis geworden, maar zijn werk blijft. Het Haags Gemeen temuseum bij voorbeeld heeft elf van zijn werken in het bezit en wellicht kan in de toekomst daar meer Heijmans-couture bewon derd worden. Max Heijmans houdt bij een van zijn shows vanuit de coulissen de gang van zaken in het oog. foto anp Kerk Hardop fietst naar Rome Den Bosch - Drie leden van het comité Kerk Hardop, organisator van een handtekeningenactie voor vernieuwing in de Rooms- Katholieke Kerk, zijn gisteren vanuit Den Bosch op de fiets naar Rome vertrokken. Op 11 oktober nemen zij daar deel aan een inter nationale manifestatie die gericht is tegen de pauselijke opvattin gen over het priesterschap, het celibaat en seksualiteit. Wereldwijd heeft de organisatie 'We Are Church' miljoenen handtekeningen van katholieken verzameld. In Nederland zijn een kleine 16.00(1 handtekeningen verzameld. De drie fietsers, die de handtekenin gen naar Rome brengen, krijgen op 11 oktober gezelschap van ruim dertig medestanders van Kerk Hardop. Grote brand in Hema-bakkerij Amersfoort1 Amersfoort - In een bakkerij van de Hema aan de Nijverheidswëg in Amersfoort heeft gistermiddag een grote brand gewoed. Hét vuur heeft een kantoor en een aantal onlangs geïnstalleerde nieuwk ovens vernield. Een deel van het dak is ingezakt. De schade be draagt volgens een woordvoerder van de Hema zeker twee miljoen gulden. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Nationaal meldpunt vermiste kinderen Amsterdam - Op initiatief van de Centrale Recherche Informatie1;- dienst (CRI), Stichting Correlatie, Slachtofferhulp en de Amster damse politie is voor het opsporen van vermiste kinderen de Stictó- ting Meldpunt Vermissing Nederland opgericht. Dit meldpunt gaat deel uitmaken van een internationale federatie van soortgelijke in stellingen die in Parijs zetelt. Dat heeft directeur M. de Jong van de European Law Enforcement Cooperation in Brussel (Elec) zater1 dag gezegd. Frankrijk, Groot-Brittannië, België en Nederland heb ben zich inmiddels aangesloten. Het doel is kennis en informatie uit te wisselen over vermiste kinderen om ze beter op te kunnen sporen. Bouwwerkgevers willen snelle ombouw vut Utrecht - De werkgevers in de bouw willen voor de 50.000 werkné: mers die onder de UTA CAO vallen, een snelle ombouw van de vut-. Om die reden zien zij weinig in het vakbondsalternatief waarin dé kosten van de ombouw naar een vroegpensioen over dertig jaar worden uitgesmeerd. De CAO geldt voor het uitvoerend, technischj, en administratief personeel. De onderhandelingen voor een nieuwe CAO liepen in juni vast. Studenten weer dupe van oplichter Utrecht - Opnieuw zijn kamerzoekende studenten het slachtoffer van een oplichter. Zeker tien jongeren zochten woonruimte iA Utrecht en betaalden ieder ruim duizend gulden borg voor een kal mer in de Sumatrastraat. Hoeveel gedupeerden er precies de dup'e zijn, is niet bekend. Volgens een woordvoerster van de politie ko men er nog steeds aangiftes binnen. Het huis staat op naam van dè vader van de oplichter. Van de verdachte ontbreekt verder ieder spoor.Het is al de tweede keer dit studiejaar dat een groep studeni ten de dupe is van een oplichter. Ten minste negentien jongeren hadden in Breda een en dezelfde kamer gehuurd van een 26-jarigè inwoner van die stad. Ieder slachtoffer had een borg danwel een deel van de huur vooruitbetaald. De verdachte is aangehouden. 'jj Iraniërs zetten actie voort Den Haag - De ongeveer 25 Iraanse actievoerders die vrijdag nk drie dagen lopen Den Haag bereikten, zetten hun zitactie op héf Plein voor de Tweede Kamer voort. Volgens een woordvoerder vah het Coördinatiecomité van Iraanse Asielzoekers en Vluchtelingen blijven de demonstranten hun zitactie voor het parlement minL maal doorzetten tot 20 oktober. MAANDAG 22 SEPTEMBER 1997 A3 'n- (ADVERTENTIE)

de Stem | 1997 | | pagina 3