E L Weekend i DIRECT 0900-8889 Vedior Topman Herman Wijffels koestert de wortels van de Rabobank Boos Dg STEM E3 7commercieel >eidszorg meen alent. 'Als je weten wil waar je naar toe moet, moet je weten waar je vandaan komt'. Onder dat motto heeft de bijna honderdjarige Rabobank uitputtend zelfonderzoek gedaan om klaar te zijn voor een nieuwe eeuw, een nieuw millenium, een nieuwe tijd. Een oefening in diepwoelen, in de termen van topman Herman Wijffels: een ploeg- techniek die vruchtbare lagen naar de oppervlakte brengt. Diepwoelen met de denker onder de Nederlandse bankiers: over de balans tussen vandaag en morgen, nieuwe concepten voor duurzame economie, over de verwarring waaruit straks nieuwe patronen tevoorschijn komen. Een boerenzoon uit IJzendijke satie Kinderopvang Breda (COKB| satie voor kinderopvang in Breda diverse fusies. kinderopvang heeft de afgelopen iei doorgemaakt, o.a. door een kinderopvang-aanbod in Breda Jiverse werkvormen, nl.: peuter- agverblijven, centra voor buiten- astouderopvang en thuisopvang ganisatie actief op het gebied van ddeling ten behoeve van bedrijfj. ang van ruim 2000 kinderen in de heeft ca. 300 werknemers In egens uitbreidingen en termijn sRDAGVERBLIJVEN iNSCHOOLSE OPVANG RSPEELZALEN :woordelijkheid met een ander eind en de groep|en) waarover jeleiding bij de ontwikkeling van ng op de opvattingen en zorgen t het bij de leidfst)ers levende de doelstelling van de COKB. \W-KW); idirecte werkzaamheden op ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1997 Bankier tussen hoop en verwarring n te kunnen geven aan de groepen; elijkse activiteiten als in de n; te onderhouden met kinderen, :n de gehele organisatie; ding te tonen; d van het kind; rage te leveren aan de flexibele instelling is vereist. CAO Welzijn. verkrijgen bij Diny Weijters, hoofd lij Angélique Herremans, hoofd n. Zij zijn telefonisch te bereiken via 564 05 62. Belangstellenden voor i schriftelijke sollicitaties, voorzien Dber 1997 te richten aan: COKB, erker personeelszaken. Postbus 7482, an vacaturenummer 97-22. n alle secto- combinatie we per direct reet Werklijn lén van onze de hand. De r bereikbaar, irect contact t andere va- vediorasb.nl tten-Leur. tten-Leur. zeda. reda. oosendaal e.o. oogerheide. reda. reda. reda. aamsdonksveer. code 636 code 637 code 649 code 650 code 662 code 687 code 834 code 835 code 836 code 882 luist e.o. Itten-Leur e.o. toosendaal. 'erneuzen. )ostburg e.o. tergen op Zoom. )osterhout e.o. Uien betere drijfveer dan woede. Het mag na- I tlUr;jjk niet, want de beschaving leert dat boos heid een slechte raadgeefster is. Een razende klap I js antwoord op een dodelijke belediging; jaren ,an aangeleerde zelfbeheersing hebben het afge- aerd, maar wie zou niet graag meteen zo geweld dadig lid op stuk geven als hij, ondanks al zijn in stel precisie, door zijn meedere voor sloddervos m lijntrekker uitgemaakt wordt. Onderdrukte woede is nog beter. Een teleurge stelde echtgenote die vanwege haar pensioen ja renlang zwijgen, nukkigheid en zelfs geweld doorstaan heeft en bij wie de emotie het toch in- eenswint van het fatsoen, ondervindt begrip. De rechtbank die haar voor zich krijgt, schudt meewa rig liet hoofd over het gekozen middel, want rat- teèuid geldt als niet opgevoed, maar de ver- aditende omstandigheden worden desondanks ruimhartig geaccepteerd. Oeschoenmakersleerling die de werkplaats draai end en de stikmachines snorrend houdt, terwijl de tazijntijd verdoet met de winkeliersvereniging, «ei weergesprekjes met klanten en discussies met passerende parkeerwachten, slaat zwijgend maar verlekkerd met het schoenmakersmes in de handpalm, als de baas hem ongeduldig vraagt waarom de pumps van mevrouw De Vries nog niet verhakt zijn. Ze heeft die toch al drie kwartier ge leden gebracht. De dief die zijn klerk met beschaafd omfloerste stem meldt teleurgesteld te zijn dat het groot- boek, ondanks twee weken overwerk, niet bij is, moetop zijn tellen passen. Eens komt het moment van afrekening. De pennenlikker buigt zich rood- aangelopen over de nota's. Het hoofd wijt de Ideuraan schaamte, de medewerker weet beter. Dat is onderdrukte woede, want hoeveel liever tad hij het baasje niet meteen zijn vet gegeven en hem toegeschreeuwd hoe hij vanwege ziekte van tollegae al dagen lang van 's ochtend acht tot 's avoids elf buffelt, terwijl de verantwoordelijke «stipt kwart voor vijf zijn shawl dichtvouwt. En niets maaltijd van de zaak, gewoon een extra pak- jbrood en een tweede thermoskan voor de lan dranden. Of dertien uur per dag voor de zaak net genoeg is, er moet ook nog naar huis gegaan wrden, geslapen, gestoft en boodschappen ge- fa en een paar minuten per dag voor de overi jl ichamelijke functies, is dat te veel gevraagd? Iter niets daarvan natuurlijk. Bediendes kennen hi plaats, hoe hoog ze ook opgeleid zijn. Ze zijn (wede, derde of lager in de hiërarchie en van hen vradt daarom vernacht dat ze buigen. Dat doen ze'ot het voetstuk van het opperwezen wankelt. Dan slaan ze toe, bijten hem de strot door en trap per hem zelfs nog graag een keertje na. Behalve ilste over een veiligheidsventiel beschikken. Hard lopen, therapie of kunst. De Joodloper zweet zijn woede uit, de dient be- tat om van zijn ongerief af te komen en de dilet- tarr.-kunstenaar smeert zijn emotie op het doek. Waarde colonnes hooggeschoolden die na het mdmaal zich anderhalf uur het bloed in de «benen lopen. Er blijkt veel onvrede onder de jtfiplomeerde mensheid. Om die reden de «treeuw-, hergeboorte- en overlevingsbehandel- fepen, waaraan het logendom een met gouden brdvasten bespikkeld Kanaaljacht overhouden en «i exact dezelfde reden de talloze clubjes onbe- Mgde dames-aquarellisten. |bnen is het alternatief voor het spanlaken. Beter aandoeningen in verf dan gooien met het evies, zegt dertig eeuwen civilisatie. In plaats van rrlog op de werkplek een atv-middag namaakar- ïkteit. Want kunst is de uitdrukking van onder- «t gevoel. Generaties Rijksacademisten heb- «i er een boterham aan. Want wie zelf, ondanks «i Prix de Rome, niet verdient, kan zich altijd nog "leven houden met het toezicht op volwassen lateurs, 'sr helaas, ze zijn volwassen en dus geloven ze 'eigen kwaliteit. Hun werk is niet slechts thera- Met is kunst. En dus moet het getoond. In het Bgin met twee doekjes op een tentoonstelling zondagskunstenaars, vervolgens met een zelf eerganiseerde one-man-show in het buitenhuis, «lotte in een heuse galerie. Doorgaans van Bamerallooi, maar als de liefhebber in het 'matschappelijk bestaan voldoende hoog geste- P" ik wellicht zelfs als zomeractiviteit in een van Jipectabelesnit. lukte Piet Kuiper, in het officiële bstaan prof. PC. Kuiper. Grote man van de Nederlandse tatrie. Auteur van het enige leesbare hand- Mover neurosenleer, vader van talloze experi- jf"en behandelingen en oprichter van een ge beerde kliniek. Maar ook gek. Goed gek, zoals M beschreef in zijn bestseller "Ver heen' Zijn U-woedes, frustraties en teleurstellingen had 1 "lijkbaar te lang verstopt. Hij raakte letterlijk h 'os'Kfist baatte hem toen niet meer. l i'®"na zijn ziekte wel, want in die perioden Pnet hem het onderdrukte te kanaliseren. Wtoonde deze zomer in de Amsterdamse ga- Dpeijer Vogtschmidt twee verdiepingen "■Hoofdzakelijk recente kale woede. Het 'nem dus weer redelijk gaan. Want hij rekent b'boeken. Niet alleen met potentiële vijan- "demonen, maar goed met vrienden, snappen en geliefden. Kunst hoeft zich im- it evenr0Ct 16 r'cdten °P de '30ze' verteken'n9 JPO' is geen schilder, wel een boeiend feno- v N|et vanwege stilering, kleurgebruik of Ffc maar code 625 code 638 code 660 code 663 code 664 code 688 code 693 code 93^ wi: vanwege zijn verzengende haat. Kui- lirtmfj trends m verf. Boos op de wereld tai -Zit en voora' k°os °P z'cbze|f- Om- te. 00r ,z'in woede geen oorlog, geen aanval, ft ,dellijke afrekening paraat heeft. Hij S3 WM als wapen. Drieduizend jaar er- tant „v- ez'ele'<undige omgesmeed van wild talatpn ^e<dlts 'n kunstmatigheid kan hij 'ai kun ^een deter bew'is voor be waarde u De penseelstreek in plaats van een Door Louis van de Geijn en Chris Paulussen De Rabobank naar de beurs? Die vraag is in de aanloop naar een bezinning over het karakter van de organisa.ie vrij snel met nee beantwoord. Aan de vooravond van het eeuwfeest, in 1998, heeft de coöperatieve organisatie uitvoerig in de spiegel gekeken en vastgesteld dat de coö- peratiev; v/ortels te waardevol zijn om ze af te kappen Directievoorzitter Herman Wijffels koestert die wortels inmiddels meer dan ooit: „Wij zijn ontstaan om mensen te helpen hun lot in ei gen handen te nemen. Je kunt zeggen dat we hebben geopereerd als een van de aspecten van de emancipatiebeweging die de twintig ste eeuw vorm heeft gegeven. Je had de vak beweging voor de arbeidende klasse, wij werkten voor de boeren, en later ook voor een steeds groter deel van de middenstand." Nu de bank zich ontwikkeld heeft tot een in stelling die het hele spectrum van financiële dienstverlening in huis heeft, moet ook de coöperatieve inslag worden gespreid. „We vormen ons om van een tamelijk gesloten kre dietcoöperatie tot een brede klantencoöpera tie. Dat is in wezen de slag die we de afgelo pen tijd in onze discussies hebben gemaakt. Maar onze basisfilosofie blijft: wij zijn er als instrument voor het realiseren van de ambi ties van de mensen." Hoe die opnieuw geformuleerde opdracht be stuurlijk vorm krijgt, is nog niet helemaal uit gewerkt. „Maar we willen ons laten blijven besturen door onze klanten. Uit onze leden worden mensen gekozen uit de steden en de dorpen van dit land die zorgen dat we op ons anker blijven, dat wij in het belang werken van de mensen die een beroep op ons doen. De keuze is duidelijk: als je zegt dat je er bent voor de klant, dan hoort daar bij dat die klant invloed heeft, en, in een getrapte vorm, ook zeggenschap. Wij kiezen niet voor Wall Street, waar je je laat aansturen door de in vesteerders, maar voor de steden en dorpen van dit land. De belangen die daar aan de or de zijn, sturen ons in wezen aan." De teneur in de maatschappij, het bedrijfsle ven, is een andere: het draait meer en meer om de aandeelhouder. „Wij kiezen heel bewust die andere kant. Dat de maatschappelijke wind nu waait uit de hoek van de shareholders value geeft ons ex tra ruimte om een duidelijk profiel te maken. In alle eerlijkheid zeg ik erbij dat dit niet be tekent dat wij het op voorhand en per defini tie beter zullen doen dan anderen. Maar onze opdracht is wel het zo goed te doen dat ande ren zich zullen moeten aanpassen. Wij zijn een bijzonder element in de concurrentiever houdingen, het is een competitie tussen ver schillende drijfveren en dat vind ik een mooi, pluriform marktbestel." Het Nederlandse bankwezen staat internatio naal bekend als oerdegelijk en de Rabobank gaat prat op een in dit opzicht nogal bijzon dere triple A waardering, het hoogste cijfer voor kredietwaardigheid dat in de financiële wereld te vergeven is. „Als me daarover in het buitenland naar een verklaring wordt gevraagd, kom ik toch met de polder op de proppen," zegt Wijffels. „Niet het poldermodel waarover we nu zo veel ho ren, maar het sociaal-culturele basiskenmerk Wij kiezen niet voor Wall Street, waar je je laat aansturen door de investeerders, maar voor de steden en dorpen van dit land. De belangen die daar aan de orde zijn, sturen ons in wezen aan.foto's do visser van dit land: door de geografische omstandig heden zijn we gedwongen om dit land op te bouwen door iedere keer een dijk aan te leg gen om een aangespoeld stuk schorre. En dij ken bouw je samen, niet in je eentje. Die so ciaal-culturele traditie zit buitengewoon diep in dit bedrijf." Het accent op aandeelhoudersbelang, de po pulariteit van de beurs, dat lijkt niet in die maatschappelijke traditie te passen. „De laatste vijfentwintig jaar is de balans tussen denken aan vandaag en denken aan morgen wel erg naar 'vandaag' verschoven. Het shareholdersdenken is daar ook een ui ting van, in zijn extreme vorm is het kwar- taaldenken. Het heeft ook een tijdlang in de loonvorming gezeten, in de jaren zeventig vooral, en op nog een aantal terreinen is die afweging tussen vandaag en morgen wat uit balans geraakt." „Dat geldt zeker voor ecologie, daar is nog heel veel te doen aan herbalancering tussen vandaag en morgen. En dat gaat ook op voor het sociale terrein, waar we nieuwe vormen moeten vinden. Dat is een van de grote vraag stukken aan het eind van deze eeuw, denkend aan wat we moeten gaan doen aan de andere kant van die mijlpaal 2000. De meeste mensen die je daarover aanspreekt, zien toch wel in dat het zo niet door kan gaan." „Wij zijn als bank ooit begonnen als onder deel van wat je een maatschappelijke ver nieuwingsbeweging zou kunnen noemen. Ik zie voor de komende tien tot twintig jaar op tal van terreinen vrij fundamentele maat schappelijke vernieuwingen ontstaan, op eco logisch en ook wel sociaal terrein. Ik zou voor dit instituut daarin graag een belangrijke rol weggelegd zien." „Laat ik een teer punt noemen: de varkens houderij, maar dat geldt eigenlijk voor de he le agrarische sector. We moeten eigenlijk toe naar hele nieuwe concepten, een nieuwe orde. We moeten opnieuw gaan bewegen binnen grenzen die het mogelijk maken dat we over twee, drie generaties uit dezelfde bronnen waaruit we vandaag eten, goed voedsel pro duceren. Het vinden van die nieuwe concep ten en het ondersteunen daarvan, daarin ligt onze rol als onderdeel van vernieuwende om standigheden." Als dat de rol van de bank is, had u dan niet eerder uw verantwoordelijkheid moeten ne men in de varkenssector? „Ten principale: nee. Hoewel wij op alle mo gelijke manieren ondersteuning hebben gege ven aan proefprojecten op dit gebied. Maar ik zie toch de situatie waarin die sector is te rechtgekomen als de weersopiegeling van een maatschappelijke prioriteit. De vraag die de samenleving aan de landbouw heeft gesteld, is: produceer zo goed en zo veel mogelijk voedsel. Dat is het hele basisidee voor het landbouwbeleid geweest, eerst nationaal, toen Europees. De boeren hebben daar op ge antwoord, hebben binnen die context geïn vesteerd. Dat heeft de maatschappij laten ge beuren en wij zijn onderdeel van die maat schappij. Wij kunnen niet - ook in de toe komst niet, dat zeg ik er heel uitdrukkelijk bij - een sectorbeleid voeren. Wij kunnen niet te gen een lid zeggen dat met een investerings plan bij ons aanklopt: jouw plan is in orde, maar er zijn al zo veel bedrijven die hetzelfde doen, jij krijgt geen krediet. Dat is niet onze rol. Sectorbeleid moet op politiek niveau worden gemaakt." Dat neemt niet weg dat de bank als marktlei der in de agrarische sector een opvatting heeft over de toekomst van de landbouw in Neder land, en de varkenshouderij in het bijzonder. „Wij zijn daar op een terrein gekomen waar we niet duurzaam kunnen blijven. Onze op dracht daarin voor de komende periode is tweeledig: de sanering zorgvuldig bëgeleiden en de vernieuwing ondersteunen. Dat gebeurt in de meest basale vorm. Ik vind dat er fan tastische dingen op gang beginnen te komen, prachtige initiatieven." „Ik weet van een groep boeren in de Kempen Herman Wijffels (55), boerenzoon uit het Zeeuwse IJzendijke, volgde in 1986 Pierre Lardinois op als voorzitter van de hoofd directie van Rabobank Nederland. Daar voor was hij onder meer algemeen secreta ris van het toenmalige Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond. Hij heeft aan gekondigd nog voor zijn pensioendatum in 2004 'iets anders' te willen gaan doen. Wanneer hij weggaat, heeft hij nog niet gezegd. Vorige week maakte de Rabobank de benoeming hekend van Schiphol-direc- teur Hans Smits tot plaatsvervangend di rectievoorzitter, de eerste kandidaat om Wijffels tezijnertijd op te volgen. die hebben vastgesteld dat het vastloopt als ze zo verder gaan, met telkens de kosten nog wat terug proberen te draaien. Ze hebben een nieuw idee over bedrijfsvoering waarin eco nomie, diergezondheid en welzijn en milieu geïntegreerd worden benaderd. Dat is buiten gewoon boeiend." „Ik zie dat als een voorloper van hetzelfde fe nomeen op tal van andere terreinen. Onder wijs, gezondheidszorg, waar vanuit strikte fi nanciële doelmatigheid allerlei schaalvergro ting heeft plaatsgevonden waarbij langza merhand de mensen zich beginnen af te vra gen: waar zijn wij gebleven in het geheel?" Dat betekent dat we het klassieke idee van economische groei moeten vergeten? „Ik zie het klassieke concept zoals dat nu wordt gehanteerd toch echt op z'n eind lopen. Naar mijn idee gaan we op langer zicht toe naar: eerst vaststellen wat bijvoorbeeld de ecologische grenzen zijn, om ons vervolgens binnen die grenzen te gaan bewegen. Of an ders: hoe verhouden zich de mensen en de menselijke activiteiten met de bronnen waar uit wij putten: water, grond, lucht, grondstof fen. Duidelijk is dat de manier waarop wij produceren en consumeren vrij wezenlijk zal moeten veranderen. De landbouw is blijkbaar ook in dit opzicht de primaire sector, waar we zo frontaal op de grenzen zijn gestuit." Is in dit licht de beurshausse van de laatste ja ren een stuiptrekking van de 'oude' econo mie? „Tot op zekere hoogte. Onder de gestegen koersen zitten reële factoren, zoals de lage rente, de goede winstgevendheid van de be drijven, de omvorming van economische stel sels in ons deel van de wereld en met name ook in de Derde Wereld, waar allerlei krach ten zijn vrijgekomen die de winstgevendheid van bedrijven hebben bevorderd. Dat bete kent dat de reële waarde van de aandelen flink is gestegen. Maar voor een deel is het ook een euforie die a: in geen enkel geval zal kunnen voortduren en die b; ook te maken krijgt, vroeg of laat, met de factoren waar we het zoëven over hadden." Zal de omslag die u voorziet een geleidelijke zijn, of met schokken gepaard gaan? „Ik denk dat er een hele reeks incidenten zal zijn. Zo kim je de varkenspest zien en de gang van zaken rond Schiphol. Incidenten die het bewustzijn van dit thema gaandweg zullen vergroten. Ik denk altijd aan een natuurkun- deproef die wij in de tweede van de HBS de den. Je had een glasplaat met metaalvijlsel waar je een magneet onder hield. Dan zag je allerlei krachtlijnen ontstaan. Gaf je een tik tegen de plaat, dan was er een moment van verwarring, maar op de duur kwam er weer zo'n prachtig patroon. Volgens mij zitten wij maatschappelijk in zo'n proces. De tikken te gen de plaat, dat zijn zaken als de varkens pest en de Schiphol-kwestie." „Ik ken ook mensen, zoals iemand van World Watch Institute waarmee ik contact heb, die in dit opzicht alleen nog geloven in rampen. Er zijn mensen die zo tegen 'El Nino' aankij ken (een natuurverschijnsel dat als verklaring wordt gezien voor het vaker voorkomen van natuurrampen,red.). Dat verschijnsel zou ons wel eens reuze kunnen helpen om weer eens duidelijk te maken hoe afhankelijk we zijn van het systeem aarde." U bent niet.zo'n doemdenker? „Ik weet niet of ik zo optimistisch ben over de uitkomst van dit proces, wel over het voltrek ken daarvan. Zonder hoop is er geen leven. Ik denk aan een bijeenkomst onlangs in Praag over dit soort thema's, waar toch de hoop ten tonele verscheen, waar respect naar voren kwam voor de grootsheid, het besef dat er dingen zijn groter dan wijzelf. De een noemt dat god, de ander noemt het iets anders." De jeugd heeft de toekomst en die lijkt juist erg aan vandaag en aan zichzelf te denken. „Je ziet verwarrende dingen. De jeugd is heel kritisch ten opzichte van het collectief. 'Ik moet het zelf maken.' Dat leg ik eerder posi tief uit dan negatief. De jeugd wordt ook reli gieuzer, wat dat dan ook moge zijn. Een mil joen jongeren bij de paus in Parijs. Wat rond om de dood van Diana gebeurde, vond ik in dit verband ook buitengewoon boeiend. Daar zit volgens mij iets in van: dat was tenminste iemand vanuit de elite die de mensen belang rijk vond, die aidspatiënten aanraakte." „Het is de verwarring van de natuurkunde- proef uit mijn HBS-tijd. Hoe dat uitpakt, weet ik niet. Want de belangen die verankerd zijn in ons maatschappelijk bestel zoals dat nu is, zijn natuurlijk buitengewoon groot. Maar de krachten van de vernieuwing groei en. Je ziet bij elk incident even een moment dat de mensen zeggen: zo gaat het echt niet verder, het moet anders." Wat betekent die visie voor de Rabobank? „De vraag die bij dit patroon past, luidt: waar is onze plek? Die is zo dicht mogelijk bij de mensen. In plaats van weg te drijven en in de handen van min of meer anonieme krachten terecht te komen zo dicht mogelijk bij de mensen blijven."

de Stem | 1997 | | pagina 41