L Terneuzen-Noord Bedankt Leuk aangeklede borrel Vr V. £3* Pi TM Varkens, daar zakt m'n bril van af' ducten HÉ JA, DAT KEN I *?ree onztt, de Scê m$&ae thuiszorg STEM ZEELAND C4 Verspreking in het openbaar Bod Utrecht Ins Bloemen Oft ammel mijn schuld is Vl -w .Jy R.K.-KERKDIENSTEN RC-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN Lied van den Onbekenden Soldaat Igt en analyseert de de voet en overlegt/ jieders, gemeentelijke van het management- EJ-opleiding Maatschap- eidszorg, aangevuld met ervaring in de thuiszorg !ndheidsvoorzieningen, nagementpositie. U heeft td en weet daarvoor 'ertuigingskracht, ct zijn dan ook onmis- ;isch inzicht, goede onder- communicatief sterk. |biedt u een zeer brede en in externe contacten en Izetten en uit te bouwen. rhriftelijke sollicitatie igen te richten aan |n GITP, Sophiastraat 22, :nst nadere informatie |zoek maakt deel uit van i i ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1997 DE BURGEMEESTER van Terneuzen gaf de aloude dis cussie over de gemeentelijke herindeling van Zeeuws- Vlaanderen deze week een verrassend nieuw perspec tief. Hij deed dat met een en kel zinnetje bij de presenta tie van de plannen voor de houw van de Westerschelde- tunnel, tussen Terneuzen en het Borselse dorp Ellewouts- dijk. Wellicht kijkt Barbé verder dan een herindeling van Zeeuws-Vlaanderen in één of wellicht drie gemeen ten, zo viel uit die woorden af te leiden. Een ernstige Terneuzense burgervader maakte zich er in eerste in stantie druk over dat advies bureau Bravenboer en Scheers het deed voorkomen alsof alleen de gemeente Ter neuzen opdracht gegeven had over de afgifte van de benodigde gemeentelijke vergunningen voor de aanleg van de tunnel te adviseren. Op het sheet dat de over headprojector de aanwezigen toonde, stond namelijk al leen Barbé's gemeente ge noemd als opdrachtgever van het ingenieursbureau. De burgemeester hechtte er aan het diagram te laten ver anderen en bij de opdracht gever behalve de gemeente Terneuzen ook de gemeente Borsele te vermelden. Barbé tilde daar zo zwaar aan, om dat de kwestie erg gevoelig lag en de komende vijf jaar samenwerking tussen Bor selse en Terneuzense ambte naren op gezette tijden nodig is door de aanleg van de Westerscheldetunnel. „Dus duurt het nog even voor we van Terneuzen- Noord en Terneuzen-Zuid kunnen spreken," aldus de imperialistische slotwoorden van de glimlachende Barbé. (HdP) SPREKEN IN het openbaar is niet iedereen gegeven. Soms moet je als hoogwaardig heidsbekleder toch een toe spraakje houden. Niettemin verheelt -bijvoorbeeld- de Axelse wethouder A. van Wa- es niet dat hij als officiële daad liever ballonnen met pijl en boog doorschiet dan te speechen. Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen be hoeft echter een opening. Een klusje voor wethouder Van Waes, omdat burgemeester W. de Graaf niet kon. Aldus be gon Van Waes gewapend met een lijstje namen manmoedig aan het karwei. Het oplezen van alle 'hoogwaardigheids bekleders' ging hem goed af. Het kostte hem vervolgens wel enige moeite de naam van de festival-directeur uit te spreken en ook zijn Engels is blijkbaar aan een poetsbeurt je toe. Voor minstens één toe hoorder had Van Waes in ie der geval een verrassing in petto: burgemeester J. van Rest van Sas van Gent. Zij hoorde zich publiekelijk ver welkomen als eerste burger van Sluis-Aardenburg. Be schikt Van Waes wellicht over voorspellende gaven (JV) Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Liselotte van Werkho ven, Camile Schelstraete, Jeanette Vergouwen, Harold de Puysse- leijren Frank Deij. De redactie stelt reacties op prijs. Geen ano nieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips op- en of aanmer kingen belt u: 0115-645769. U kunt ook schrijven naar Postbus 145,45 3 2 CG, Terneuzen. AL BIJNA een jaar leeft hij in onmin met de belastingdienst. Het gaat natuurlijk om betalen en daar houdt deze Terneuzenaar niet van, niet als het de porte monnee van vadertje Staat be treft. Deze week was hij weer eens we zen praten met de belasting dienst. Want het is voor hem een kwestie van loven en bieden. Je bent ten slotte ondernemer of niet. „Ik heb nu mijn laatste bod gedaan. En duidelijk gezegd: als je dit nu niet accepteert, dan gaat het helemaal over..." bouw en gevestigd te rien met kandidaten voor de proces gestuurd wordt tellen wij: tide baan hieden in ploegendienst Irichten aan: 630, 4900 AP Oosterhout Varkensvarkens, varkens. Heel politiek Oostburg kan bijna over niks anders meer praten. Amb tenaren zijn full-time bezig uit te zoeken hoe ze de grote boze varkensbaronnen uit Brabant moe ten aanpakken. Overtreding na overtreding hebben de varkensfokkers begaan en de gemeente Dnstburg gaat hierbij niet vrijuit. Tijdens de raadsvergadering afgelopen donderdag werd er over tee kwestie lang en soms stekelig gediscussieerd tussen de raadsfracties en het college van B en Ook bij CDA-raadslid Harry Lippens zat het varkensleed hoog. 'Varkens Daar zakt m'n bril tan af Het is dezer dagen pompoenentijd. Ter redactie komen de afgelopen weken met regelmaat mel dingen binnen van pompoenen met respectabele gewichten: ruim 30 kilo in Oostburg, vijf meer in Koewacht, nog een kilootje er bovenop in Want het schijnt dat de telers er onderling een wed strijdje van maken wie de grootste en zwaartste kan telen. Want ook in pompoenenland geldt: baas boven baas. Pompoenen zijn dus 'in'. Als versiering in tuin, woonkamer of hal. Maar in Hulst is de zevenjarige Colinda Serie met lege handen achtergebleven. Van de week ontdekte ze dat 'haar' pompoen, waar ze zoveel zorg aan had besteed, was gestolen. In de tuin prijkt nu een fleurig bord je met wat versierselen. En met deze tekst: 'Gestolen 1 pompoen'. Met daaronder een pinnig 'Be dankt'. Soms zegt een simpel bordje meer dan duizend woorden. foto camile schelstraete foto camile schelstraete GEMEENTERADEN en raads commissies zijn eerbiedwaardi ge instituten der democratie. Maandelijks mogen de gekozen leden in vergaderingen hun vi sie geven op het beleid van bur gemeester en wethouders. Want het gaat immers om het wel en mee van stad en ingezetenen. In Sas van Gent vergaderde de ze week de commissie Algeme ne Bestuurlijke Aangelegenhe den, in de wandelgangen ABA. Kabbelde de vergadering aan vankelijk voort, dat veranderde toen de planning van de komen de begrotingsbehandeling aan de orde kwam. Want bespre king van het gemeentelijk huis houdboekje, dat is doorgaans het politieke hoogtepunt van het jaar. 1 In Sas van Gent was het even wel niet de inhoud, maar de broodnodige maaltijd - begro tingsbehandelingen plegen een zeer lange zit te zijn - die stof voor (voorjoverleg opleverde. „Wat deden we vorig jaar ook al weer?" zo opende burgemees ter J. van Rest de beraadslagin gen. PvdA'er De Meijer herin nerde zich dat nog goed: „Wat broodjes met soep." „Dat vind ik toch altijd zo lastig, eten tij dens een vergadering," sprak WD-vertegenwoordiger Spar- reboom-Dupain. „Op het mo ment dat je net een hap wil ne men, moet je wat zeggen en dan kun je je broodje weer terugleg gen. Nog erger is een broodje met een warme kroket." De Meijer liet vervolgens weten daar een andere mening over te hebben. Sparreboom wilde daarop duidelijkheid: „Wil jij soms wél een kroket „Of een garnalenkroket opperde de burgemeester een compromisje. Aan een warme maaltijd had de commissie niet zoveel behoefte. Omdat het dus erg ongemakke lijk is die staande de vergade ring te nuttigen. „Zullen we het dan maar houden op een simpe le broodmaaltijd," vroeg Van Rest. „Een simpele doch voedzame maaltijd," grinnikte De Meijer, vrij naar Ollie B. Bommel. „Met een stukje fruit voegde Van Rest daaraan toe. Daar had ie dereen wel oren naar. Aldus be sloten. Maar ook aan een begro tingsvergadering komt een eind. Wat te doen na afloop, dat was het volgende heikele punt. „Wat vindt u van een borrel stelde de burgemeester voor. De Meijer kwam met een eigen voorstel: „Een uitgebreide bor rel, want dit is de laatste begro ting van de raad in deze samen stelling." „Goed idee," kreeg hij van Van Rest mee. „Dan nodigen we ook alle ambtenaren uit, want die hebben hard gewerkt. Laten we het daar dan maar houden op: een leuk aangeklede borrel." Na deze besluitvorming achtte de commissie de bijeenkomst gesloten. Niet echter de CDA'er Bruggeman. Die kwam nog met een belangrijk punt: „Wat is ei genlijk het aanvangstijdstip van dit hele gebeuren Daar was dus nog niet over na gedacht. Maar ook daar werd de commissie het over eens: vijf uur des namiddags. Dan blijft er tenminste wat tijd over om te genieten van de 'leuk aangekle de' borrel. Da's ten slotte ook beleid. (LvW) rverander van een uiterst compleet ijko, met hoofdzetel te Walsoorden i omvat productie- en handelsves i rde én competente medewerkers, een irt in nieuwe producten en mark en, rositie op de Nederlandse markt ver- rciële aanpak, gedegen advies, cot jevice bouwt u met de doelgroep Jio een vertrouwensrelatie uit- Jthetiek met technisch inzicht en Iring. 1 (aannemers, ontwerpbureau pd) betekent een troef, een on Ie spirit is een absolute must- ferabant of bent bereid er te kome [r Bleijko Betonindustrie, 6a 4588 KJ Walsoorden. - 683217 n samenwerking met ESOURCES SERVICES INSULTING INTERNATIONAL Ift droomden. Ik zat in Affrikao. Onder n'n boom en evegoed wast nog bloed-eet. Tas eel lucht gekleed, 'n kort broeksken en 'n emdjen en toch dripteken vant zweet. "airas nie allenug omdat werm was, k'aoi 't ook op 'n andere manier eelveel benaud: eer die mannen die an bij mijn zaoten wier'k alt maor wijjer in d'n oek gedouwd. ft was d'n enugsten witten van d'ele kooi, toch alles tegaor wel 'n man of tien. 'Paor negers. Op zijn eigen nie zo vrimd, da zijn mensen die ge daor eelveel keu zien. yk'npaor Schinezen, ne Jap, n'n Eskimo, d'n duts aoi zijnen dikken bontjas nog aon! mie gezweet èn, en ook enen mee pluimen op zijnen kop, zo te zien n'n Indiaon. IVijjer a'k'r ne Paopoeao. Die'k nie thuis kost bringen waoren d'r ook nog 'n paor. mië of die buurtdocht'k en uit Zuid-Amerikao, deenk'k oor, daor raoij'k maor naor. Vrirrwfe was: ze kosten ammel Ollans praoten en ze kenden mij echteluk waor, stik voo stik. t Was Free van ier en Ftpp. van daor m.a.nr pvp.nnpd. a.nie z'a.rn.m.pl nn m.iA vrpp.d d.p. nik Da i van ier en Free van daor, maor evegoed aoie z'ammel op mij vreed de pik. I aor dank't zo benaud aoi. „Free, in Uropao waor ge gij weun, d'n bruinen beer?" 9 tien Eskimo, „oe staot taor eigeluk mee? Bestaotie nog? Verteld'ons 's wa meer." Da J"oe ne mens daor op zeggen? „Jao, nog 'n stik ofwa. k'Geloofnie da't goed gaot. 00P op 'n ende deenk'k." „En keuj'ons messchien ook zeggen oe't meete wolf staot?" u>as dien Indiaon. „Die gao vooruit geloof'k," zeej'k, „daor leesdeken overlest van..." TT 2e^er'" zeetien enen neger. IJ liet mij nog nie eens uitpraoten de man. 'fin 1zoveel mes op ulder land dat'r niks niemer wil groeien binnekort is da waor?" 1 r zoveel vergif in de grond ent waoter, da's nog nie te verelpen in geen 100 jaor?" iDafid'r' m 0UW 'arac^ weet n*e oeveel veschilluge blommekes emaol weg zijn? jjje ?an sommugste veugels gene onderd niemer over zijn en die gaon ook weg op termijn De ne ^a, 3e<^aon Eree, of emmen wij daor schuld aon? Nou wa zedde? Dien Indiaon? 9ers? D'Eskimoos, zeg't maor eerluk Free. Ge keu't gerust zeggen: Wien etta gedaon? J'Lnou naor ler gekommen om ons te zeggen oe ammen wij 't ier ammel moetne doen? Keu. er wisent uit meug roeien, meug'm wij't dan meet'n tijger of de wilde kallekoen?" °ven da't nie allenug van de wermte was dank laag te draojen en te zweten as 'n rend? maakten mijn Roos mij wakker en zeese - nie vriendeluk: Lig nou toch 's wa stil vent! !M WEST-ZEEUWS- VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 9 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 10.30 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zat. 19.00 u. Verrezen Christus: zon. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zond. 9.30 u. Zondag 21 september GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: geen opgave ontvangen. Terneuzen: Opstandingskerk, 10 u. ds. L. de Ruiter (geamenlijke dienst); Goede Herderkerk, 10 u. ds. A. Klap (gezamenlijke jeugd dienst); Grote Kerk, 10 u. ds. De Boer (gezamenlijke dienst). Zaamslag: 10 u. gereformeerde kerk, ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. R. van der Wolf, 15 u. ds. J. Burger. Hoek: 9 u. ds. L. Leeftink, 15 u. ds. A. Kramer. Terneuzen: 09.30 u. ds. J. Burger, 5 u. ds. R. van der Wolf. Zaamslag: 10.30 en 16.30 u. ds. L. Leeftink. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10.00 en 15.00 u. ds. R. Kok. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Schakel) 10 u. dhr. J. Wulffraat. Hulst: (Het Ravelijn) 10 u. Ds. Koster VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: (SOW-kerk) 9.30 u. ds. J. Leentfaar (Vredesdienst) Retranchement: 10 u, ds. L. Miet- us. Nieuwvliet: 10.30 u. dhr. H. Jager. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: (Vermaning) 10.30 u. geen dienst. Goes: 10.00 u. dr. C. van Duin. Middelburg: geen dienst Vlissingen: 09.30 u. oecumenische dienst in de Peteruskerk. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (St.-Baafs), 10.30 u. dfs. C. Schoorel. Oostburg: (gereformeerde kerk), 10 u. ds. C. van Duinen (SOW) Oostburg: (hervormde kerk), 10 u. geen dienst. CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (Den Hoekzak) 10 u. Dhr. Wisse Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. Verver, tel. 0114-320623 WEST-ZEEUWS-VLAANDE REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. Janssen (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. Erpelinck, tel. 0115- 451661. Aflevering 529 „SEPTEMBER," schrijft C. van Looy uit Terneuzen, voorheen te Hoek, ons, „is bij uitstek de maand waarbij onze generatie terugdenkt aan de dagen van de bevrijding in 1944." Dat geldt inderdaad voor het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen, voor het Westen duurde de de ellende nog ruim een maand langer. Vandaag, 20 september, werden de gebieden ten osoten van het Kanaal van Gent naar Terneuzen en ten noorden van Axel en het Land van Hulst bevrijd. De heer Van Looy stuurde ons, ter herinnering aan die gebeurtenissen, het 'Lied van den Onbekende Soldaat'. Alleen...hij deed dat al in 1991. Het is - als zoveel meer - al die tijd blijven liggen. We schamen ons wel watmaar het hoekje in de krant waarover wij mogen beschikken is nu eenmaal niet van elastiek.... Dit lied, zegt de inzender, werd bij 'mijn vader zijnen thuis' al gezon gen, dus zo rond de eeuwwisseling. Hij kent de melodie. De andere lie deren die u ons zond, komen binnen niet al te lange tijd ook aan de beurt. Echt! Kent gij hem niet, hij die daar ligt begraven, Ginds waar dat kruisje staat in het open veld? Kent gij hem niet, 't was een der koene braven Die sneuvelde als onbekende held? Niemand kent hem, daar waar hij is gevallen, Dien krijger die daar streed in droeve plicht. Zijn vrouwke zal er hem niet halen, Nee, want zij weet niet waar hij ligt. Zij heeft niet gezien, hoe 't avondschot hem knakte, Zij heeft niet gezien die doodse bleke tint. Op zijn gelaat, terwijl hij droevig snakte: „Vaarwel mijn vrouw, vaarwel ook dierbaar kind. 'k Zal mij met u aan tafel niet meer vermaken, 'k Zal nooit meer strelen jouw gezichtje klein, Want morgen als gij zult ontwaken, Zult gij reeds ja, zonder vader zijn." Terwijl hij bevend zijne handen vouwde, Mompelde hij, terwijl hij stervend lag: „Waar is de dag, dat ik mijn vrouwtje trouwde, Het blijde uur dat ik mijn zoontje zag?" Doch, al meteen kwam een grijnslach op zijn lippen, Zin oogen verbleekten als het licht der maan; Bloederig schuim deed hem verstikken, Hij stiet een zucht uit en t' was gedaan. Nu ligt hij ver van al die hem beminden; Met wie hij vroeger zo gelukkig was. Wat zou'en ze doen om hem terug te vinden? Helaas, zijn graf, 't is overdekt met gras. En mettertijd zal men hem nog vergeten Als alles weer in vrede eens vergaat. Geen sterveling zal dan nog weten Dat hier het lijk rust van een soldaat! Pegam.

de Stem | 1997 | | pagina 25