Geen financiële drempels voor ouderen' PRINTEMPS WEEK- END STIJL I WÉ IS 3"-7 m kids factory DE STEM Hulst blijft gekant tegen ontpoldering IVMUIJ Groei van gebruik veerdiensten blijft achter bij verwachtingen Axel biedt mee in strijd om locatie waterschapskantoor innen en wieren. Woonzorgcentrum Coensdike officieel open DierenshoW V e rb ouwings opruiming Dief gebruikt buit voor nieuwe diefstal merwerken Gedeputeerde De Kok vindt dat het Rijk betere voorwaarden moet scheppen I Aardenburg - De Zeeuwse gedeputeerde G. de Kok (Ouderen- maakt zich ernstig zorgen over de toekomstige betaal- 1 van de ouderenzorg. Daarom roept hij het nieuwe ka- :t, dat volgend jaar aantreedt, op ruimte te scheppen voor a kwalitatief volwaardige en betaalbare ouderenzorg. Hardrijders vallen door de mand Sportieve najaarsmode voor het hele gezin. C1 IJerkstraf voor 'lenen'pincode Babyrfïêübel paradijs Breda Zeeland BH L onze verslaggever ■Middelburg - Het gebruik van de IZeeuwse veren blijft ver achter bij L verwachtingen. Rekenden het .[ovinciaal bestuur en de veerdienst IpSD op een jaarlijkse vervoersgroei fan 2 procent, de afgelopen drie jaar i was het slechts de helft. En de PSD i verwacht dat dit zo blijft de komen- i de jaren. Dit betekent minder inkomsten dan ge raamd. Ook de pachtopbrengst van de buffetten aan boord is minder omdat die pacht gekoppeld is aan de vervoersont- wikkeling. Gisteren heeft de PSD een bijgestelde meerjarenraming gepresen teerd die tot het jaar 2003 loopt. Zoals gemeld hebben de veren concur rentie van de Liefkenshoektunnel die steeds vaker gebruikt wordt. Maar ook de voorspelde groei van de automobili teit is lager dan de overheden verwacht ten en dat speelt eveneens mee in de da ling van de groei. Er is nog een ontwikkeling. Eind 1995 hebben de Zeeuwse Staten besloten de tarieven van de veren tot het jaar 2000 met vijf procent te laten stijgen. Wan neer de toltunnel dan opengaat is laatste veertarief meteen het eerste tunneltarief, zo is politiek besloten. En dat tarief zou dan gemiddeld een tientje moeten zijn, of 11,75 gulden met de BTW erbij. Zoals ge meld betekent dit dat een tocht door de tunnel voor velen duurder zal worden omdat een tientje een gemiddelde is. Nu blijkt dat er een toenemend gebruik van meerwaardekaarten is. Dat zijn kaarten die kortingen bieden. Door het toenemend gebruik van die kaarten zal een gemiddeld tarief van een tientje in 2000 niet worden gehaald, voorspelt de PSD. Een oplossing zou zijn de tarieven Iwionze verslaggever I .Niet alleen geen fysieke drem- 'i voor ouderen in woonzorg- n, maar ook geen finan- De Kok zei dat gisteren bij opening van het nieu- I we woonzorgcentrum Coensdike I in Aardenburg. De gedeputeerde ndaar ook de openingshande- lling voor zijn rekening, bet complex aan de Gaaiperswei I bestaat uit een dienstencentrum I net 61 vrije sector appartemen- Itoi. Deze woningen zijn zo ge- Itoiwd dat alle bewoners maxi- 1 male vrijheid en beschutting ge laten. Alle appartementen en I wningen zijn afgestemd op het ■gebruik door ouderen met uiteen lopende behoeften aan dienst- en erlening. Bewoners kunnen 1 zelfstandig wonen en een tigen huishouding voeren. Boven- i kunnen ze, als ze daar be- I toette aan hebben, hulp krijgen, kan variëren van maaltijd- Iveistrekking en huishoudelijke [tulptot verpleging. I Dp landelijke politiek beschouwt I prajecten als Coensdike als een ldige kwaliteitsverbetering ouderenzorg. Die verbete- I risgis mogelijk gemaakt door het I scheiden van wonen en zorg. Maar juist over die scheiding is in de landelijke politiek het nodige in. Het woonzorgcentrum is Jeeel duurder dan het traditionele I verzorgingshuisstelt het rijk. 1 Mede vanuit die invalshoek heeft I staatssecretaris Terpstra de pro- lacies gevraagd die oude vorm I zoveel mogelijk intact te laten, li Kok betwijfelde gisteren I openlijk of de kosten van woon- tra nu echt zoveel hoger i die in een normaal ver- |zorgingshuis. „Bij mijn weten is r nooit goed onderzoek naar san. De zorgconsumptie in iMonzorgcentra lijkt mij bijvoor beeld lager dan in verzorgings huizen." De zorg die de provincie Zeeland over de scheiding van wonen en zorg heeft, richt zich met name op de betaalbaarheid. De praktijk leert dat het woonzorgcentrum onbetaalbaar is voor ouderen die rond moeten komen van AOW of AOW met een klein pensioen. In tegenstelling tot een verzor gingshuis hebben bewoners van een woonzorgcentrum niet één in komensafhankelijke bijdrage. Ze moeten afzonderlijk huur, servi cekosten, een zorgbijdrage en dergelijke betalen. De praktijk leert dat mensen in sommige ge vallen dan minder geld overhou den dan het in het verzorgings huis vrijgestelde zak- en kleed geld. Daarom moet het Rijk maat regelen nemen om de ouderenzorg betaalbaar te houden, aldus de gedeputeerde. Door de instellingen van allerlei regeltechnische eisen te vrijwaren kan de rijksoverheid hieraan on der meer haar steentje bijdragen, zo ging hij verder. Een samen smelting van verzorgingshuis en thuiszorg op het juiste geografi sche niveau, zoals in Aardenburg, kan volgens De Kok bijdragen aan de betaalbaarheid van een kwalitatief goede ouderenzorg. De gedeputeerde ziet het verzor- gings- of verpleeghuis als het cen trum dat zowel binnen als buiten de muren zorg verleent. „Het een voudige voorbeeld dat er een nachtzuster uit Terneuzen of Oostburg naar een van de Aar- denburgse aanleunwoningen moet reizen, moet verleden tijd worden." De Kok verwacht dat in de toekomst meer en intensieve samenwerking tussen de verzor gingshuizen en de thuiszorg zal plaatsvinden. In Coensdike trok vooral een beeld van Ernest Joachim, dat twee versmeltende druppels (zelfstandig wonen en zorg) voorstelt, veel aandacht. De onthulling van het beeld was de openingshandeling. foto wim kooyman Van onze verslaggeefster Aardenburg - Gedeputeerde G. de Kok verrichtte gister middag de officiële opening van het splinternieuwe woonzorgcentrum Coensdi ke aan de Gaaiperswei in Aardenburg. Samen met de oudste bewo ner van Coensdike, de 102- jarige heer Vermeulen, ont hulde De Kok een glimmend kunstwerk. Dit beeld stelt twee druppels voor, een twee-eenheid die het samenbrengen van zelfstandig wonen en zorg symboliseert. Het kunstwerk is opgedragen aan René van de Wijnckel, geestelijk vader achter het idee 'woonzorgcentrum' Van de Wijnckel overleed een paar jaar geleden als gevolg van een ernstige ziekte. Coensdike is eigendom van de Algemene Woningstichting Zeeuws-Vlaanderen en wordt beheerd door de Stichting Coensdike en de Stichting Thuiszorg. Wonen en zorg zijn in dit ver nieuwende concept financieel van elkaar gescheiden, maar kunnen door de bewoners als een geheel worden ervaren. Het woonzorgcentrum bestaat uit 61 appartementen. Het tota le 'Plan Coensdike' bestaat ver der uit 24 aanleunwoningen en tientallen nieuwbouwhuizen voor particulieren. De ruim zestig bewoners ver huisden in mei van een kamer tje van zestien vierkante meter naar een heus appartement van ruim 65 vierkante meter, ruim vier keer zo groot. Aardenburg - Bij een snelheids controle op de rijksweg bij Aar denburg heeft de politie afgelo pen donderdagmiddag opmerke lijk veel automobilisten bekeurd. Een kwart van alle voorbijgan gers slaagde er in harder dan de maximumsnelheid van vijftig te rijden. En dat opmerkelijk ge noeg op een weggedeelte tussen een verkeersdrempel en een hon derd meter verderop gelegen snelheidsremmende bocht. Bij de controle waren ook vrij willigers van Veilig Verkeer Ne derland afdeling Zeeuws-Vlaan deren present om voorlichtings folders uit te delen over het ge bruik van de autogordel. Van de 450 gecontroleerde voer tuigen reden er 114 harder dan de maximumsnelheid. Ook werd er vier keer een bon uitgeschreven voor het niet dragen van de gor del. (ADVERTENTIES) Ontdek de nieuwe vrijetijdscollecties van Donaldson. Escada Sport, Polo Ralph Lauren. Burberrys en La Gaviotta. Donaldson, nu ook voor de allerkleinsten. ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1997 nog meer te verhogen, maar dat is een politieke zaak. Er gaat veel geld om binnen de PSD. Al leen aan personeelskosten is de veer dienst dit jaar 30 miljoen gulden kwijt. De vervoersopbrengsten brengen dit jaar volgens de begroting 24 miljoen gulden in het laatje. De rijksbijdrage bedraagt 49 miljoen gulden en aan pacht van de buffetten komt er ruim negen ton binnen in 1997. Van onze verslaggever Axel - De gemeente Axel heeft er veel geld voor over om het nieuwe waterschapskantoor binnen de gemeentegrenzen te krijgen. Het college van burgemeester en wethouders heeft de gemeenteraad afgelopen donderdagavond tijdens een besloten zitting gepolst hoe ver het mag gaan om het water schap naar Axel te krijgen. De raad vond unaniem dat het college haar uiterste best moet doen om er voor te zorgen dat het nieuwe kantoor van het ge fuseerde waterschap aan de Crijnssenstraat in Axel komt te staan. Met hoeveel geld de gemeente het waterschap over de streep wil trekken, blijft vooralsnog diep geheim. Ongetwijfeld ech ter, gaat het om een fors be drag. Immers, eerder bood de gemeente Oostburg een miljoen gulden om het waterschaps kantoor naar IJzendijke te ha len. Het Axelse gemeentebestuur denkt met de Crijnsenstraat een goede kans te maken. Het terrein van de voormalige lts is prima bereikbaar, centraal ge legen en groot genoeg (9200 vierkante meter). De locatie komt voor op de zo genoemde 'shortlist' van de werkgroep die op zoek is naar de beste plaats voor het nieuwe kantoor voor het toekomstige grote waterschap in Zeeuws- Vlaanderen. Daarop staan zo als bekend verder de locatie Ti- voli in IJzendijke en het terrein van de voormalige betonfa- briek van De Hoop in Terneu zen. Statistisch gezien maakt deze stad de beste kans te wor den uitverkoren tot vestigings plaats van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Immers, behalve het Hoop-terrein heeft de werkgroep ook haar oog la ten vallen op de Alvarezlaan en de Westkolkstraat in Terneu zen. Nu de locatiekeuze zich in het finale stadium bevindt - vol gens ingewijden wordt de defi nitieve locatie uiterlijk 1 okto ber bepaald - bereidt Axel een aanbod voor waar het water schap, hopelijk voor het ge meentebestuur, niet aan kan weerstaan. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst blijft fel gekant tegen plannen om de Hertogin Hedwigepolder terug te geven aan de zee. Er gaat binnenkort dan ook een brief naar de minister van Verkeer en Waterstaat met de mededeling dat Hulst onaangenaam verrast is dat het ontpolderen nog steeds niet van de baan is. Wethouder G. van de Voorde zei dat deze week in de commissie Stads- en Dorpsontwikkeling naar aanleiding van vragen door J. Steijaert (CDA). Het herstel van allerlei kreken om natüur- verlies in de Westerschelde te compenseren vindt de gemeente best, maar ontpolderen gaat te ver. „Ik denk dat er noch een bestuur lijk, noch een maatschappelijk draagvlak in de regio voor te vin den is," betoogde wethouder Van de Voorde. „Wij blijven daar te genstander van." Zeeuwse bestuurders dachten dat JONGENS GEVRAAGD VOOR DANSLES VERBERKMOES DANCE MASTERS 0115-612199 AXELSESTRAAT 174 TERNEUZEN na alle commotie de ontpol- deringsplannen wel geschrapt zouden worden. Dat is ook voor een groot deel gebeurd, maar de ontpoldering van de Hedwigepol der is in het advies van de com- missie-Hendrikx aan de minister overeind gebleven. „Er wordt dan wel gesproken over 'gecon troleerd overstromingsgebied', maar dat is alleen maar een uit drukking om hetzelfde te zeg gen," stelde Steijaert. Hij was daarmee A. van Duyse (Groot Hulst/Gemeenschappelij ke Belangen) net voor, want ook die wilde namens zijn fractie zijn afkeuring uitspreken over het handhaven van de ontpolderings- plannen. Minister Jorritsma heeft nog geen officieel oordeel geveld over het advies van de commissie-Hen- drikx. Met de brief hoopt de ge meente Hulst te bereiken dat de ontpoldering van de Hedwigepol der alsnog van het lijstje maatre gelen wordt geschrapt. «^NATIONALE.. - MET DUIZEND-EN-ÉÉN HUIS- EN BOERDERIJDIEREN ZATERDAG 27 SEPTEMBER ZONDAG 28 SEPTEMBER 1997 BRABANTHALLEN 'S-HERTOGENBOSCH 10.00-18.00 UUR (fjj 0Perdng van woonzorgcentrum Coensdike in Aardenburg le- ,van de kant van gedeputeerde De Kok een aantal opmerke- anttekeningen bij het rijksbeleid op. Jonge gasten vonden al Opraken echter veel te lang duren. (ADVERTENTIE) FOTO WIM KOOYMAN ;h wenden tot: 4560 AC HULST 4561 BD HULST ii.i.v. 23 sept. nieuw 0114-372525. PftH* 'n weerw^ van zÖn lange strafblad ging het goed met F.L. pet s' totc!at; hij in juni in de fout ging. De man woonde samen lachte - £iendifl. maar °P een hag stal hij het giropasje van haar 1 Hij wist de pincode omdat hij al eens geld voor haar had op- - L. nam duizend gulden op en vertrok per trein naar Arn- aar loste hij een gokschuld af. 5ls alles weer koek en ei tussen man en vriendin. Hij gaf gis- 'eleri i P°hHerechtbank in Terneuzen te kennen het gebeurde heel 'l'ero 4 v'nhen- Conform de eis van de officier van justitie werd |»ïkenc°| ee'd tot zestig uur dienstverlening, in de plaats van vier A. VAN DOOREN ZN. ISOLATIE B.V. Showroom: Expeditieweg 10 4715 RM Rucphen Telefoon: 0165-343153 Fax: 0165-343510 Geopend: maVvrij.: 08.00-17.00 uur zat.: 10.00-15.00 uur en eventueel 's avonds op afspraak. r Accessoires van Mulberry Printemps Week.end 'BüIBjjf Kaa' 9 ft Sluis HlQH1" 00-31-117 46 16 68 moet hij het geld terugbetalen. Kunststof met een grote K Vari onze verslaggever Overslag - Een onbekende dief heeft in de nacht van donderdag op vrijdag eerst de auto van een inwoner van Overslag gekraakt om vervolgens met de krik en een wielsleutel uit die auto de velgen en banden van de auto van de buurman te stelen. Een 40-jarige inwoner van Overslag deed bij de poli tie aangifte. Hij raakte alle vier de wielen van zijn auto kwijt. De gestolen lichtmetalen velgen en ban den vertegenwoordigen een waarde van tweeduizend gulden. Bij een buurman van deze man werd de auto radio met cassetterecorder en de cd-wisselaar uit de auto gestolen. Ook de krik en een wielsleutel waren uit zijn auto gestolen. Vermoedelijk zijn die materia len gebruikt voor het demonteren van de wielen van de andere auto. Babymeubel Paradijs sluit eind iecember haar deuren om se vervolgens direct weer open te gooien voor haar nieuwe winkel formule V Ettensebaan 17a 4822 XA Breda t (076) 521 06 95 ma. gesloten do. koopavond Om ruimte te kunnen maken voor dese enorme verbouwing kunt u nu uw slag slaan. Baby- en tienerkamers showmodellen met kortingen tot 70%! Ben er snel bij, want sulke lage prijzen zag u nog nooit! ER 1997

de Stem | 1997 | | pagina 19