verlies is carrière voo DE STEM 'Wereldkampioenen worden geboren' Fast' Eddy Smulders wil in WK-gevecht eindelijk breken m^jm^go pechvogel Henny Thoonen, boksvader van Eddy Smulders acobs Breda Electronics voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie Car Hifi apparatuur. autoradio's basspeakers tweeters, boosters etc. NU EXTRA VOORDELIG! I liesbosstraat 14 - Breda/Princenhage - Tel. 076-5212881 Sport lllll ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1997 B1 **Letterbak** Verzamel hier nlln letters uit de vak|es met een ster Maak met deze letters een plaatsnaam in de balk van do dagoplossing Ulvenhout 6 PrinMnbo* aiu )udenbosch )osterhout )ostburg Vouw erhèijden Jank 5as van Gent toogerbeide 'ijsbergen Breedschol ioef O Baamberg Kleirv-Zundert sdonk Etten-Leur s Gravenmoer 3aarle Nassau I Fertieijden Dud Gastel 3reda 3ergen op Zoom Hulst Halsteren 3reda Mij zul je in mijn vrije tijd nooit aan de zijlijn van een voetbalveld (inden. Al was het maar omdat je tegenwoordig meer kans loopt om daar op je bek geslagen te worden dan temidden van een frontale botsing tussen rechtse sk inheads en linkse autonomen. Ik oeef er gewoon niet zoveel om, dus het zal me worst wezen wat ie op en rondom die velden alle maal uitkramen en uitvoeren. Ze doen maar, en zolang al die rad draaiers en ruziezoekers zich op zaterdagavond of zondagmiddag langs de zijlijn concentreren, is het instad en park lekker rustig. Logistiek zitten er louter voorde len aan die concentratie zou je zo zeggen, want de politie kan ze volgens mij toch ook een paar uur goed in de gaten houden. Nou word ik er wel vaker van beschul digd dat ik veel te kort door de docht ga, maar volgens mij zit er toch iets in. Kijk er de krantzelf maar op na. Iedere dag worden er er gens mensen in elkaar ge slagen, al dan niet om zeer triviale aanleidingen, al dan niet met noodlottige gevolgen. Allemaal diep treurig, maar omdat dat meer verspreid in tijd en plaats gebeurt, trekt het kennelijk niet die aan dachtdie het stammenge- weld rondom de voetbal velden geniet. Waar dan ook altijd nog batterijen camera's klaar staan om alles te registreren en af en toe zelfs te regisseren. Zoals het blad Panorama eerder dit jaar een met Ajax-logo's bestickerde au to bij de Kuip parkeerde en ver volgens vastlegde hoe het Japan nertje in een mum van tijd ver- schroot werd. Kort door de bocht of niet, ik denk dat het met dat voetbalgeweld hetzelfde werkt als met de drugshandel. Zolang de veroorzakers niet aangepakt wor den, en overheid en politiek niet meer pogen dan omstandigheden een beetje bemoeilijken, verplaat sen de problemen zich alleen maar naar een andere wijk, en verder verandert er niets. Bat liedje waar je voor en na het nieuws mee doodgegooid wordt, dat ding an land van zoveel mil- joen mensen in hun waarde laten j opdathe/e kleine stukje aarde, of zoiets, ik vind het préchtig, écht waar, ik krijg er bijna tranen van I in mijn ogen. Alleen klopt er geen reet van. Volgens mij is er geen enkel, zichzelf als westers en be schaafd betitelend land, waar re gels en wetten zo massaal aan aarzen gelapt worden als Neder land. De reactie is ook typisch Ne derlands: niet de sancties uitvoe- rendie ooit op het overtreden van de regels gezet zijn, maar de re gels verzachten of ergens een mouwaan proberen te passen. Of, nog typischer Nederlands, over tredingen voor het gemak naar de geest van de wet beoordelen, in plaats van naar de letter. Dankzij dat kromme denken kun ie tegenwoordig niet meer naar een voetbalwedstrijd zonder een dubcard, en nu lees ik zelfs dat ik niet naar Ajax-Feyenoord of Feye- noord-Ajax zou mogen omdat ik geen supporter van een van die twee clubs ben. Omdat die min derheid van idioten nooit zo hard to de vingers is geslagen is dat die 'ei die ongein voor eens en voor afgeleerd zijn. Misschien wordt het tijd om wet- tenmakers en controleurs eens op te sturen naar New York. «ds Rudolph Giuliani daar bur gemeester is en zijn theorie van de 'broken windows' heeft uitge werkt, loopt daar zoveel blauw op ttraat dat het pijn aan je ogen tet. 'Broken windows?' De hoek ten van het beleid van Giuliano: ®ereen raam kapot is in een ge euw moet je dat meteen herstel en. anders is het tweede de vol- Wdedag kapot. tmPel Nederlands: vuil trekt vuil te- Kort houden dus, en meteen "grijpen. Op basis van dat verfris te beleid is het aantal moor- en in New York voor de eerste eer sinds de Tweede Wereldoor- "5 spectaculair gedaald, kun je genwoordig ook 's nachts over l i 5tree* West lopen en zijn er ,,^raten 'n de South Bronx en s in Harlem waar weer jonge J*",»» wonen, en waar an- ewinkels en restaurants geo- Wd worden. Het is dat ik er niets dJ® maar a's voetbalsup- j. e! "j® en ik zou bij een van „„««heffende wedstrijden willen zijn, dan zou ik miip ,rec^er stappen. Omdat onL?-i .ie Seweigerd wordt suDnJ "iet bewijzen dat ik van de thuisdub ben. n lu '^tie-|k zou niet be- k^W'llen worden door stre ng an snotapen die daar zelf «voor bestraft zijn. -Léon Krijnen Profbokser Eddy Smul ders strijdt vanavond om de WBA-wereldtitel in het halfzwaargewicht. Op de drooggelegde ijs baan van sporthal Tivoli in Aken wil de Eindho- venaar geschiedenis schrijven. Winst op de Amerikaan Lou Del Val- le is voor de knock-out- specialist de drijfveer om alle misère in zijn carrière in een klap te vergeten. Door Peter van de Berg Eindhoven - Hij hunkert al jaren naar erkenning en waardering. Die kan bokser 'Fast' Eddy Smulders vanavond eindelijk krijgen als hij erin slaagt om de protserige kampioensgordel te veroveren. De amateur tussen de professionals wil voor eens en al tijd breken met zijn imago van pechvogel. aanloop naar het WK-gevecht sloeg het noodlot toe. Tijdens de training brak hij zijn middenhandsbeentje. Zijn carrière leek voorbij. Tot Eddy Smulders zich begin dit jaar aansloot bij de Duitse stal Universum Box Pro motion. Zijn nieuwe promotor Klaus- Peter Kohl slaagde erin alsnog een aansprekend titelgevecht van de grond te krijgen. Tegen de Amerikaan Lou Del^Val- le mag Smulders strïjden steunen. „Ik voelde me in Nederland ontzettend miskend. Daarom heb ik sinds dit jaar een Luxemburgse licentie. Universum is een machtig boksimpe- rium. Een echt bedrijf. In Hamburg hebben ze een eigen hotel en sport school. Op hun kantoor werken twintig daan." Hij krijgt naar verluidt een gage van on geveer vierhonderdduizend gulden. Nog niet zo lang geleden moest Smulders bij potentiële sponsors bedelen om geld. „Ik had een keer een afspraak met een kapitaalkrachtige geldschieter. Ik was sr-\ «0-' De voormalige drievoudige Europese ti telhouder staat aan de vooravond van de belangrijkste missie in zijn leven. De Eindhovenaar wil niet de geschiedenis in gaan als schlemiel van het Neder landse boksen, maar als de eerste échte wereldkampioen van de Nederlandse Boks Bond (NBB). Vorig jaar december leek het geluk aan zijn zijde. Eddy Smulders (34) kon om de WBO-titel vechten tegen de Duitse kampioen Dariusz 'Tiger' Michalczesw- ki. Hij werd uitgelachen door de critici. Eddy Smulders ergerde zich groen en geel aan mensen die de World Boxing Organisation - de vierde boksorganisa- tie in de wereld - typeerden als een kro- kettenbond. Het motiveerde hem alleen maar om nog harder te trainen. In de gordèl m hèthalfzwaar- gewicht. De World Boxing Associaton (WBA) is veruit de meest aansprekende en machtigste we reldbond. Wint Smulders dan stapt hij uit de scha duw van zijn voorgangers Regilio Turn en Don Diego Poeder, die genoegen moesten nemen met titels bij minder ge waardeerde bonden. Smulders beseft dat hij een unieke kans krijgt. „Het is nu of nooit. Als ik verlies is mijn loopbaan voorbij. Maar ik verlies niet. Ik pak die titel tegen Del Valle." Eddy Smulders betreurt het dat hij niet als Duitser geboren is. Sinds hij in zee ging met Universum-baas Klaus-Peter Kohl en diens rechterhand Peter Han- raths raakt hij niet meer uitgesproken over de manier waarop ze hem onder- mensen. Ze regelen alles voor me. In Ne derland moeten we het doen met iemand als Henk Ruhling. Dat zegt toch vol doende." Eddy Smulders probeert al jaren voor een WK-gevecht in aanmerking te ko men. Telkens werd hij gedwarsboomd door managers en promotors, die de ge vaarlijke knock-out-specialist ver bij hun eigen pupillen vandaan hielden. Hij heeft zijn tactiek veranderd. „Die pro motors laten hun boksers heus niet te gen het canvas slaan door zo'n gek uit Brabant. Het is frustrerend als je weet hoe sterk je bent en geen kans krijgt om dat te bewijzen. Als je niet van die men sen kunt winnen, moet je je bij him or ganisatie aansluiten. Dat heb ik ge- brutaal en vroeg een bedrag van vijfdui zend gulden per jaar. Ze reageerden heel koel en wilden me tevreden stellen met een paar trainingsoutfits. Dat komt hard aan. Zo gaat dat in Nederland. De volgende keer denk je 'ik neem die trai ningspakken'. Dan heb je in ieder geval nog iets." Tegenslag maakte Smulders hard. Zijn incasseringsvermogen kent geen gren zen. Op steun hoefde hij nauwelijks te rekenen. Sinds hij een buitenlandse li centie heeft, wordt hij genegeerd door de Nederlandse Boksbond (NBB). Smulders is daar niet rouwig om. „Ze hebben me niet eens succes gewenst. Het zegt genoeg over het beleid van die mensen. Ik ben daar volledig op afge knapt. Ik heb maling aan de bond. Ze hebben me altijd in de kou laten staan. Het profboksen in Nederland is dood. Laat de NBB vooral lekker op haar ei gen manier verder gaan. Maar dan wel zonder mij." Eddy Smulders hoopt in de nadagen van zijn loopbaan financieel nog een graantje mee te pikken van de vacante wereldtitel. „Na vandaag weet ik of mijn doorzet tingsvermogen beloond is. Ik moet alleen dat Amerikaanse bluffertje aan de kant zetten." Dat lefgozertje is 'Honeyboy' Lou Del Valle (29), nummer één op de uitdager- slijst van de World Boxing Association. Voor de Amerikaan van Puertoricaanse afkomst is boksen een vorm van overle ven. Hij groeide op in de New Yorkse achterbuurt Bronx. Werd op jeugdige leeftijd lid van een criminele bende. Raakte betrokken bij vechtpartijen en inbraken. Lou Del Valle toont de dikke knokkels op zijn handen. „Mijn vuisten waren voor mij de enige manier om me zelf te redden. In de Bronx heb ik leren knokken. Op de straat ben ik een man geworden." Lou Del Valle verdween op achttienjari ge leeftijd in de cel. Waarom hij naar de gevangenis moest wil hij niet zeggen. Tijdens de gebruikelijke foto sessie voorafgaand aan de twee kamp oogde Smulders (rechts) ontspannen. Verbaal is het ge vecht al losgebarsten. „Ik moet alleen dat Amerikaanse bluffer tje aan de kant zetten,schetst de bokser de afstand tot de titel. FOTOARNAUDNILWIK „Ach man, die periode is voor mij een gesloten boek. Ik wil nu alleen nog pra ten over boksen." Zijn moeder schopte hem het huis uit. Lou Del Valle kwam nadat hij zijn straf had uitgezeten in contact met Paco Jimenez. De trainer ontfermde zich over de ontspoorde jon geman en haalde Del Valle uit het slop. Hij leerde hem boksen, stak hem soms wat geld toe. Onder zijn hoede werd Lou Del Valle in 1990 prof. Hij stond 27 keer in de ring en zegevierde achttien maal op knock out. Op 20 april vorig jaar leed hij zijn eerste nederlaag in het WK-duel tegen Virgil Hill, destijds WBA-titel- houder. „Ik ben de enige die Hill ooit aan het wankelen heeft gebracht. Ik was ook winnaar, maar werd door de jury bestolen omdat het gevecht gehouden werd in de woonplaats van Hill." Vandaag krijgt Lou Del Valle een nieu we kans om een greep naar de macht te doen. Hij voorspelt een 'bloederige oorlog'. „Ik heb Smulders twee keer aan het werk gezien op videobanden. Hij is niet van wereldniveau. Zijn rechtse is welis waar sterk, maar om mij te kloppen is meer nodig. Hij is ook vijf jaar ouder. Zonder meer in mijn voordeel. Als hij in goede conditie is, sla ik hem niet vier, maar twaalf ronden verrot. Na dit weekeinde zal iedereen weten wie Lou Del Valle is." Soms loopt het mis. Dan heeft hij de buik vol van de gemakzucht van Smulders, zegt hij tabé en vertrekt. Maar eigen lijk kunnen ze niet zon der elkaar en dat weten ze allebei. Henny Thoo- nen had er dan ook op gerekend dat Eddy Smulders aan de voora vond van zijn titelge vecht weer bij hem op de stoep zou staan. Door Frank van den Heuvel Eindhoven - Het was vrijdag avond, 22 augustus. Eddy Smul ders belde aan bij het huis van Henny Thoonen in Stratum. Of hij terug wilde keren als zijn trainer? Thoonen had in de dagen ervoor gehoopt op zijn komst, erop gere kend toch ook, maar de moed was hem inmiddels een beetje in de schoenen gezonken. „De vol gende ochtend zouden we met de boot naar Grevelingen gaan, een week of zo, lekker op het water. Ik zei tegen Roos: 'Als hij deze week niets laat weten, is het te laat. Ik heb minimaal vier weken nodig om hem klaar te stomen.' Een dag voor ons vertrek, de kof fers stonden al klaar, kwam hij binnenzetten. Echt op het aller laatste moment. Tja, zo is Eddy hè. We kennen elkaar zo goed, maar dan heeft hij er toch moeite mee om de eerste stap te zetten. Is-ie toch wat verlegen." Het geplande tochtje over het Grevelingenmeer werd gecan- celd, de koffers uitgepakt. Tot zijn opluchting. „Ik heb de dagen ervoor op hem zitten wachten. Hij moest potdikke voor een we reldtitel vechten, iets waar we twee jaar lang mee bezig zijn ge weest. En Eddy is toch een beetje mijn jongen. Hij staat nu aan de top en heeft die zelf bereikt. Maar wel door mijn trainingen." Henny Thoonen stelde op de be wuste vrijdagavond maar één voorwaarde. „Eddy," zo zei hij, „we gaan er nu voor meer dan honderd procent tegenaan. En je doet wat ik zeg. Zo niet, dan be gin er niet aan." Het was om even de puntjes op de i te zetten. Vijf maanden eer der was het weer eens spaak ge lopen tussen de twee. Kort voor dat Smulders in Aken zijn rent ree zou maken na de handblessu re, trok de trainer zich terug. Ook om gezondheidsredenen - Thoonen heeft chronische pijn aan schouders en rug- maar Smulders gaf twee weken gele den de belangrijkste reden. „Ik kan me niet zo goed motiveren tegen mindere tegenstanders," zei hij schuldbewust tijdens een demonstratietraining. Thoonen: „Elke tegenstander is gevaarlijk, er kan altijd iets ge beuren. Ik kreeg hem niet scherp voor die partij tegen die Ameri kaan, Wynn. En als een trainer zijn pupil niet meer kan motive ren, moet hij ophouden. Dat ge beurt bij Feyenoord en PSV en zo heb ook ik het gedaan. Het is Thoonen, de man achter Smulders. „Hij moet gewoon naar me luisteren, anders kan ik niets. FOTO ANP voor mij altijd een hobby ge weest, een eer om Eddy te mogen trainen. Ik krijg er in principe niets voor en Eddy beurt het geld. Dan mag ik wel honderd procent inzet verwachten? Hij moet gewoon naar me luisteren, anders kan ik niets." Een paar jaar geleden noemde Thoonen Smulders 'de luiste bokser ter wereld'. Nu lacht hij daarom, relativeert hij, overigens zonder zijn uitspraak te ont krachten. „Die gemakzucht zit toch in alle topsporters, ze willen met zo weinig mogelijk moeite zo veel mogelijk bereiken. Onze zoon, Erik, was motorcrosser en tramde gruwelijk veel. Deed er werkelijk alles voor. Jongens als Dave Strijbosch en Gert-Jan van Doorn lachten daarom, maar re den hem zondags wel vrolijk voorbij. Die dreven puur op ta lent en hebben de top gehaald. Je kunt iemand geen wereldkampi oen maken. Wereldkampioenen worden geboren." Thoonen (54) werd Smulders' trainer in 1989, kort voordat Fast Eddy van ama teur tot prof promoveerde. „Ik ben wel door meer boksers ge vraagd, maar meestal zei ik dan gewoon 'nee'. Bij Eddy was dat anders. Ik zag in hem meteen een winnaar. Heb ik hem destijds ook gezegd: 'Jongen, ik maak van jou een Europees kampioen.' Keek hij me aan met grote, ver baasde ogen en zag je hem den ken; ja, ja, dat zal wel. Je ziet wat er van gekomen is." „Eddy heeft iets aparts. Ik kan dat moeilijk uitleggen, maar kijk eens naar dat dynamische li chaam. Die spiermassa in de schouders zie je toch alleen maar bij bodybuilders... Hij ziet er echt prachtig uit. Vorige week trok ik hem even mee en zette hem voor een grote spiegel. 'Wat vind je daar nou zelf van', vroeg ik. 'Zie je er niet fantastisch uit? Een velleke als een hempke, droog, gespierd. Zou jij niet on der de indruk raken van een te genstander met zo'n lijf?" Eddy knikte. Thoonen is als trainer bikkel hard. Als er een gevecht aan zit te komen, moet alles wijken voor dat ene doel. Excuses kent hij niet. De laatste vier weken waren weer bepaald niet de vrolijkste in het leven van de bokser. Thoo nen: „Hij heeft plat achterover in de ring gelegen, uitgeteld over de touwen gehangen. En dan nog even door." Vier rechts voorstaande spar ringpartners kwamen langs in Eindhoven en Oostende. Tim Hilly uit Engeland, Bernd Schenk uit Duitsland, Phillipe Michel uit Frankrijk en Alexan der Jacob, een in Duitsland wo nende Rus. Ze hebben het gewe ten. Thoonen: „Die Michel kwam maandagochtend en was woens dagochtend weer pleite, hebben we weggestuurd. Het leek wel een jojo, op neer, op en weer neer. Zo'n sparringpartner kost toch al gauw zo'n 3000 gulden per week en dan moeten ze meer kunnen dan alleen vallen." Smulders ging als een wildeman tekeer. Thoonen maant hem soms tot kalmte, maar kan er ook van genieten. „Dat moet hij doen, an ders zit het niet goed. Die Jacob is echt een hele goede bokser met veel talent, maar tijdens een trai ning op donderdag in Oostende was hij helemaal de weg kwijt, wankelde door de ring. Eddy lachte erom, stond er gewoon bij te neuriën Sinds eind vorige week is Smul ders er psychisch klaar voor, vindt Thoonen. „En dan is het een kwestie van vasthouden. Zijn gedachten moeten louter en al leen nog bij de wedstrijd zijn. Ik zou me ook veel liever afzonde ren met Eddy. Als het me niet be valt in het hotel in Aken, vertrek ik. Alles moet in orde zijn. Als er te veel drukte om Eddy heen is, boek ik zo een klein afgelegen hotelletje. Ook het eten moet perfect zijn. Ik heb zelf eens te gen Jean-Pierre Koopmans ge bokst, in Antwerpen. Ik stond als een zombie in de ring. Ze hebben me zeker iets geflikt. Een slaap pilletje, een spierverslapper, ik weet het niet. Ik was helemaal suf en afwezig. Dergelijke risi co's wil ik volledig uitsluiten.

de Stem | 1997 | | pagina 11