Varkensplan Van Aartsen in gevaar 40 tot 60% korting Kwart minder sterfgevallen door aids MANFIELD I )ere Fd 'Ook de Oranjes hebben zo hun BOX OFFER Beestachtig. Arts aangeklaagd na dood Osse hartpatiënt 'Kroongetuige' Abbas betaalt deel transactie op al onze tapijten! DESTEM BINNENLAND A3 IftU commissaris wil overleg 219,95 voor 169,- bootee van zachtleer 'n donkerblauw, zwart en bruin I ten onze verslaggever Van Aartsen wil registratie bij varkensboeren AS V5 HOE U DEZE OERSTERKE VRIJETIJDSWAGEN OMBOUWT TOT REPRESENTATIEVE ZAKENAUTO MERVOHALLEN ROOSENDAAL MEKKA PERZISCHE OOSTERSE TAPIJTEN 4 In Nederland ook gedwongen sterilisatie' iEPTEMBER 1997 A2 VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1997 jot-Brittannië en Ierland: stig weer met zonnige perio- maar in de vroege ochtend kans op mist. In het zuiden westen kans op een bui ddagtemperatuur van 13 iden in het noorden tot 20 iden op vrijdag plaatselijk in t zuiden van Engeland, lgië en Luxemburg: Vrijdag kele wolkenvelden en kleine ns op een bui. Zaterdag eerst atselijk mist, verder zonnige rioden en droog. Middag- nperatuur rond of net iets der de 20 graden, zaterdag ;s lager. jord- en Midden-Frankrijk: ■oog en zonnige perioden. In ochtend hier en daar mist. ij dag soms ook enkele wol- ■nvelden, maar op de meeste aatsen droog. Middagtempe- ituur van 20 tot 25 graden, iterdag wat lager. uid-Frankrijk: Droog en erwegend zonnig, 's Och- :nds kans op een enkele mist- ank. Middagtemperatuur 25 >t 28 graden, zaterdag wat la- ortugal: Flink wat zon, maar terdag ook enkele wolken- Iden. Op de meeste plaatsen roog. Middagtemperatuur aan :e rond 26 graden, landin- aarts enkele graden hoger, panje: Flinke zonnige perio- en, maar ook kans op een re- en- of onweersbui. Middag- imperatuur aan de Costa's in et zuiden en oosten meest tus- en 25 en 30 graden, anarische Eilanden: Zonnig, an de noordzijde van de eilan- en soms ook wolkenvelden en nisschien een bui. Middagtem- leratuur bijna 30 graden, ilallorca en Ibiza: Geregeld ;on, maar op beide dagen ook :ans op een pittige regen- of mweersbui. Middagtempera- ,uur ongeveer 28 graden, italië: Veel zon, maar zaterdag n het noorden kans op een re- ;en- of onweersbui. Maxima ond 27 graden, zaterdag in het morden minder warm. Griekenland en Kreta: Flink svat zon, maar ook enkele wol kenvelden en kleine kans op een bui. Op de Egeische Zee waait van tijd tot tijd een stevi ge noordenwind. Middagtem peratuur op de meeste plaatsen boven de 25 graden. Duitsland: Vrijdag in het zui den wolkenvelden en kans op een bui. Elders opklaringen en geregeld zon. Zaterdag eerst plaatselijk mist. Verder perio den met zon en droog. Maxima vrijdag in het zuiden en in het Rijndal nog boven de 20 gra den. Vanaf zaterdag overal wat frisser. Oostenrijk: Zonnige perioden en maxima van ruim 20 gra den. In de loop van vrijdag van het noordwesten uit meer be wolking en kans op een bui. Zaterdag eerst kans op mist, verder flink wat zon, maar met maxima van 15 tot 19 graden een stuk frisser. Oen Haag (anp) - Er gaan veel 1 minder mensen dood door "j(jS In 1996 zijn 335 mensen overleden aan de ziekte, blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta- I listiek. Dat is bijna een kwart minder dan in 1995. het aantal aidsdiagnoses is ig jaar sterk afgenomen. Het k Fonds waarschuwt echter voor te veel optimisme. Volgens het fonds is de daling te danken aan het feit dat steeds meer HTV- geïnfecteerde mensen de zoge naamde combinatietherapie vol gen. Zo'n behandeling leidt tot uitstel van aids, maar niet noodzakelij kerwijs tot afstel. HIV is het virus dat aids veroorzaakt. Volgens het Aids Fonds is helaas geen sprake van afname van de problematiek. Het Aids Fonds wijst erop dat het aantal mensen dat tegen HIV wordt behandeld, sterk is geste gen en nog steeds stijgt. De ver wachting is dat de komende tijd meer mensen een HIV-test zullen ondergaan, zodat ook het aantal HlV-geïnfecteerden zal stijgen. Overigens registreert de Inspectie voor de Gezondheidszorg niet hoeveel geïnfecteerden er zijn. Na een laatste sterke stijging in 1992 (412 sterfgevallen) daalde het sterftecijfer in 1995 voor het eerst. Naar het zich laat aanzien, zet die ontwikkeling zich nu ver sterkt door, aldus het CBS gister ochtend in een toelichting. De CBS-cijfers zijn gebaseerd op de eerste tien maanden van 1996. De gemiddelde leeftijd waarop ie mand in 1996 aan aids overleed was 41,8 jaar. Dat is hoger dan voorheen. In 1995 was de gemid delde leeftijd 39,7 jaar. Vrouwen overleden in 1996 gemiddeld op 33-jarige leeftijd aan aids. Dat is veel jonger dan mannen, bij wie het gemiddelde 42,5 jaar was. Wel is de sterfte onder mannen veel hoger. Van elke tien overledenen vorig jaar waren negen een man. Brussel (anp) - Nederland kan niet zonder meer de varkenssta pel met een kwart reduceren. Dat heeft Europees commissaris voor landbouw Fischler in een brief aan landbouwminister Van Aartsen laten weten. 1 is momenteel één van varkensproducenten I mie EU. Een door Van Aartsen bepleite verkleining van de var kensstapel met 25 procent in Ne- derland verstoort de bestaande marktordening volgens Fischler I sterk. Overleg Daarover wil hij eerst uitgebreid met de Nederlandse I autoriteiten. Fischler wil liever I niet door Nederland voor het I blok gezet worden. I Een grote daling van het aantal I varkens in Nederland leidt tot I hogere prijzen in de rest van Eu- 1, redeneert hij. Die prijsstij- zal het voor veel boeren aan- -rekkelijk maken om er meer var- s op na te houden. Daardoor alen de prijzen vervolgens weer gaan. Fischler wil zulke marktfluctuaties in de hand kun- nen houden. Tazelaar, voorzitter van de Iftoductschappen Vee en Vlees, noemt de uitspraken van Fischler 'bemoedigend'. De boerenorgani- satie LTO-Nederland meent dat de uitspraken van Fischler het ei gen plan van de varkenshouders om de varkensstapel geleidelijk in te krimpen een stuk waarde voller maken. Minister Van Aart sen wil niet reageren op de brief van Fischler omdat hij niet van het bestaan van een brief met een dergelijke inhoud weet. Maar Fi schler hoeft niet bang te zijn voor het blok gezet te worden door Nederland, laat Van Aartsen via zijn woordvoerder weten. Grip Vorige week tijdens de informele Landbouwraad heeft hij met Fi schler over zijn inkrimpingsplan nen gepraat. Ook is toen afge sproken het overleg te vervolgen. Fischler is in principe geen te genstander van een betere af stemming van milieu en land bouwbeleid, maar hij wil daar zelf grip op houden. jga peeis 'siipaj ujeeiuei 'jaduinqoin (ADVERTENTIE) MWvT 36-42 I Oss - Een cardioloog van het Osse St. Annaziekenhuis heeft een Icollega van het gespecialiseerde hartcentrum St. Antonius in l&uwegein beschuldigd van nalatigheid rond het overlijden lean een naar hem doorverwezen patiënt. I De 74-jarige L. Kouvelt uit Hee- I sch werd ondanks herhaalde op- I roepen van de Osse cardioloog ■Zwart niet geholpen, en overleed I ij een fataal infarct, l.sen zeer treurige zaak," aldus medisch directeur S. Gerritsen het Annaziekenhuis. „Dit is jaiet de manier waarop de ge zondheidszorg in Nederland zou Pieten werken. Wij zijn als klein ■ziekenhuis voor dit soort ingre- Ipi aangewezen op de specialis me centra. Onze cardioloog eett diverse malen aan de bel [etrokken.De zaak speelde be- Jajuli van dit jaar. De heer Kou- Wtbleek na een hartcatheterisa- Jtie. door de specialist in Oss eind in Den Bosch uitgevoerd, - st'ge problemen met zijn Jtadvaten te hebben. Een spoed operatie was noodzakelijk. ®itsen: „Omdat hij tien jaar Barvoor al eens in Nieuwegein fis geholpen, besloot dr. Zwart r® naar zijn toenmalige behan delende arts door te sturen. Ons [Mnhuis heeft daarop de hart- plopjes met een ijlbode opge- ■Burd. Desondanks kregen we Een eenzame demonstrant op het Binnenhof, deze boerin uit Altweeterheide. Zij protesteerde giste ren tegen het doodspuiten van biggen en tegen het fokverbod. Op het papier dat zij bij zich heeft, valt te lezen: 'Varkens kunnen niet praten en boeren moeten zwijgen! Daarom heb ik er behoorlijk de pest Den Haag (anp) - In de strijd tegen de varkenspest zijn var kenshouders vanaf volgende week verplicht een register bij te houden van alle bezoekers die op het bedrijf komen. Ook moet het erf zodanig worden afgesloten dat niemand zomaar de varkenshokken in kan. Een varkenshouder die dit niet doet, krijgt een lagere financiële ver goeding als zich varkenspest op zijn bedrijf voordoet. Deze uitbreiding van de al be staande kortingsregeling is een onderdeel van het pakket ver scherpte maatregelen dat minis ter Van Aartsen vorige week heeft aangekondigd. De aange scherpte kortingsregeling is gis teren gepubliceerd in de Staats courant. Over een week worden ze van kracht. De boerenorganisatie LTO-Ne derland zegt te kunnen leven met deze verscherping. „Strengere maatregelen op het gebied van de bedrijfshygiëne zijn nodig. Maar het mag niet zo zijn dat de regels zo strak geïnterpreteerd worden dat een boer, zonder dat hij er iets aan heeft kunnen doen, een korting aan zijn broek krijgt. En die kans is er wel, omdat sommi ge voorschriften heel breed inter preteerbaar zijn," aldus een woordvoerder. LTO is tevreden dat de verplich ting voor de boer om zich iedere keer te verkleden bij het betreden van een andere varkensschuur op zijn bedrijf, is vervallen. „Dat was typisch een voorbeeld van een maatregel die vanachter het bureau was bedacht." Een nieuwe regeling is dat een varkenshouder verplicht is bin nen 24 uur bloed te laten tappen vanaf het moment dat hij bij zijn vee verschijnselen van een be smettelijke dierziekte ontdekt. De Dierenbescherming is begonnen met een groot scheepse voorlichtingscampagne om de handel in exoti sche dieren tegen te gaan. Dat is een nobel streven, maar wordt het onderhand ook niet eens tijd om de handel in exotische bieren tegen te gaan? In een gemiddelde supermarkt word je al doodgegooid met allerlei labels uit ons omringende landen en bij de slijter kan het al helemaal niet gek genoeg zijn. In een beetje café vergaat je de dorst bij het zien van de imposante lijsten waaruit een trefzekere keuze niet meer mogelijk is. En dat terwijl het Nederlandse bier alleen maar beter wordt. Wat gaat er nou toch boven een Tilburgse trappist of een meibock uit Limburg? In ieder geval niet dat be denkelijke spul uit België. En als het om lekkere, heldere pils gaat dan hoeft die toch niet uit Mexico, Italië of Canada te komen? Maar intussen word je als consument wel gek gemaakt met allerlei exotisch schuim dat je toch eens geproefd moet hebben en waarvan je tegenover je kennissen niet kunt bekennen datje het niet in huis hebt. Daarom, ban die onzin uit, dan voorkom je dat we nog gekker worden dan we al zijn. MERIJN Amsterdam (anp) - Fouad Abbas Abdullah, eeri van de 'kroon getuigen' in het Hakkelaar-proces, heeft deze week een bedrag van 225.000 gulden aan het Openbaar Ministerie (OM) betaald. De veelbesproken drugsmakelaar moet nog bijna 1,5 miljoen vol doen. Doet hij dat niet voor het einde van deze maand, dan pleegt hij contractbreuk en loopt hij de kans alsnog te worden vervolgd voor zijn niet onaanzienlijke rol in het internationale drugsnet werk van Johan 'de Hakkelaar' V.. Dit zei officier van justitie mr. M. Witteveen gisteren voor het gerechtshof in Amsterdam. Wit teveen werd op verzoek van de advocaten van V. en zijn mede verdachte Koos R. als getuige ge hoord. Witteveen en zijn ambtgenoot mr. F. Teeven waren vorige week in Londen om met Abbas en diens advocaten te praten over de beta- geen gehoor." Vanuit het Anna ziekenhuis is diverse malen op spoed aangedrongen, zeker nadat de man in het ziekenhuis in Oss werd getroffen door een hartaan val. Toen hij eindelijk in Nieuwe gein terecht kwam, bleef behan deling alsnog uit. De patiënt overleed na drie dagen in het cen trum, op 8 juli. Advocaat De kwestie ligt inmiddels bij de Inspectie voor de Gezondheids zorg in Utrecht. Ook heeft de fa milie van de overledene een ad vocaat ingeschakeld. Advocaat P. Dingemans wil de zaak aanhangig maken bij het Medisch Tuchtcollege. „De kans is 99 procent dat ze de zaak in be handeling nemen. Een schade vergoeding is niet onze bedoe ling. De nabestaanden willen dat het handelen van de arts aan de kaak wordt gesteld." Het St. Antoniusziekenhuis wil geen commentaar geven zolang de Inspectie voor de Gezond heidszorg de zaak in onderzoek heeft. De Bilt (anp) - Koningin Bea trix had bepaald geen hoge muts op van prinses Diana, kan haar zoons en neven slechts met moeite mee naar de viering van Koninginne dag krijgen en is bepaald on gemakkelijk voor haar perso neel. Dat zijn een paar punten uit het boek Koningin Beatrix: een in stituut. Het boek van de Baarnse Oranje-publicist Fred Lammers is gisteren verschenen. Koningin Beatrix volgt de soap over het Huis Windsor op de voet, aldus Lammers, en heeft in het conflict Charles-Diana par tij gekozen voor de Prins van Wales. „Ondanks zijn wereld vreemd en onvolwassen gedrag vindt hij de Oranjes aan zijn kant. Hij is in hun ogen de zieli ge figuur die slachtoffer is ge worden van het, zoals zij het ty peren, 'hysterische gedrag' van prinses Diana. Voor Sarah Fer guson, de gewezen vrouw van prins Andrew, heeft onze ko ninklijke familie helemaal geen goed woord over," schrijft de Gooise royaltywatcher. Hij noemt geen bronnen en ook geen al te exacte voorbeelden 'omdat de verantwoordelijken dan te gemakkelijk te achterhalen zou den zijn'. De jaarlijkse Koninginnedag vieringen op 30 april zijn de oubolligheid ten top, vindt Lam mers en hij kan het weten want hij is voor dagblad Trouw al heel wat keertjes in het kielzog van de vorstin meegereisd. „De ko ninklijke familie doet alsof zij het allemaal leuk vindt, maar in feite grenst wat het staatshoofd die dag aan onbenulligheden wordt voorgezet aan een beledi ging." Met name de jongste generatie 'baalt' ervan. „Het is al jaren hetzelfde. Begrijpelijk dat het koningin Beatrix steeds meer overredingskracht kost om haar zoons zover te krijgen dat ze op 30 april weer in de helikopter of de koninklijke blauwe bus stap pen om zich naar een of ander afgelegen oord te laten bren gen." Na afloop van zo'n dag vol be jaardenkoren, kleiende zieli- gerds en op ingezeepte skippy ballen rondspringende lieden worden de bezoeken in de Oran je-familie nog uit en te na be sproken. „Daarbij valt heel wat te lachen. Gekke gebeurtenissen worden soms nagedaan. Zo heb ben ook de Oranjes hun plezier tjes," zegt Lammers. De koningin bestuurt haar huis houden 'met straffe hand'. „Als paleispersoneel zich de ontstem ming van de majesteit op de hals haalt, is de vorstin niet mis. De betrokkene wordt op het matje geroepen en berg je dan voor de Beatrix als klein meisje. Op iets latere leeftijd was ze al be rucht om haar woede-uitbars tingen. FOTO ANP woede van de koningin. Haar donderpreken zijn berucht. Niet zelden verlaat een lakei met be traande ogen de koninklijke werkkamer," schrijft Lammers. Hij weet ook te melden dat Bea trix als jonge vrouw op Soest- dijk al 'gevreesde woede-uit barstingen' had. „Die gingen soms zo ver dat ze stampvoetend haar nylonkousen aan flarden trok." Het is volgens Lammers sowieso geen lolletje om lid van de hof houding te zijn. „Aan een hof, het Nederlandse vormt daarop geen uitzondering, is sprake van een sterke competitiestrijd die gepaard gaat met veel onderlin ge jaloezie. Jaloezie is in de ko ninklijke paleizen een woeke rend kwaad waarvan in de loop der jaren al diverse personen het slachtoffer zijn geworden." Fred Lammers wil ook afreke nen met de mare dat de Oranjes in een glazen kooi leven. „Men sen praten elkaar daarbij na en weten in feite niet waarover ze het hebben, want hoe is dat in de praktijk? Wie weet wat koningin Beatrix doet zodra zij achter de hekken van Huis ten Bosch ver dwijnt? Wie weet welke mensen zij privé ontvangt? Wie weet waar zij zonder dat dit bekend wordt gemaakt naartoe gaat? Slechts als de omstandigheden ongelukkig uitpakken komt dat in de openbaarheid," aldus Lammers verwijzend naar de keren dat de vorstin ziek werd in een oord waarvan niemand wist dat zij er zat. „De voordelen van het koning schap zijn talrijk, nog afgezien van het feit dat je woont te mid den van kunstschatten. Het maakt in de praktijk weinig uit dat die in stichtingen zijn onder gebracht." Lammers schat dat de monarchie jaarlijks ongeveer honderd miljoen gulden kost, al is het niet precies na te gaan. Een deel van de kosten, zoals die van bewaking en beveiliging, valt onder de diverse ministe ries. Lammers heeft ondanks alles veel respect voor de vorstin. Hij vindt dat ze haar werk prima doet en zeker haar charmante kanten heeft. Ze is ook lang niet altijd zo zelfverzekerd als ze lijkt. Ze kan hevig twijfelen aan zichzelf. „Weinigen kennen die momen ten van de koningin. Juist onder die omstandigheden komt de mens achter het instituut boven. Dan komt Beatrix naar voren als een sympathieke en ook heel kwetsbare vrouw." Maar na tientallen jaren Oranje-verslag- geving zegt hij ook: „Vorstelijke personen zijn weliswaar gewone mensen, maar dan wel in buiten gewone omstandigheden. Die buitengewone entourage maakt dat ze ergens een hersenkronkel krijgen. Geen mens is ertegen bestand zo in de watten te wor den gelegd." En: „De populariteit van de Oranjes is groot, maar er hoeft weinig te gebeuren om daarin verandering te brengen." (ADVERTENTIES) (KOPPEL DE TRAILER AP, DOE EEN STROPDAS OM, KLAAR) Gisteren zat ik nog onder de modder en nu sta ik weer representatief voor het verkeerslicht" Zo combineert de veelzijdige Land Rover Discovery het aangename met het nuttige. En de Discovery is nu nóg veelzijdiger met de nieuwe Land Rover Discovery Skyline. Naast de herkenbare hoge zit en de vertrouwde specificaties zitten er extra op de Skyline: Automatische versnellingsbak Dubbele airbag Airconditioning Speciale alumi nium velgen (5x) Metallic lak Wortelnotenhouten interieur Achter opstap Vloermatten. De Land Rover Discovery Skyline Tdi is verkrijgbaar vanaf 88.900,- en de V8i vanaf 87.900,-. SEPTEMBER INFORMATIEBEURS VOOR MNS1AANDE OUDERS JONGE OUDERS G.P.M. KNOOK BREDA B.V., REGENBEEMD 23, 4825 AS BREDA, TELEFOON 076 - 5714888. U rijdt al Land Rover Discovery 3-deurs vanaf 71.900,- incl. BTW en BPM. U least al Discovery vanaf 1.862,- p.m. excl. BTW en vervangend vervoer (Bron: RGFS; operational lease 48 maanden en 20.000 km/jr). Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden. Moet wegens ziekte helaas de zaak sluiten Mekka Teteringenstraat 22, Breda, telefoon 076 514 79 03 GEOPEND DINSDAG T/M ZATERDAG VAN 10.00 UUR TOT 17.00 UUR DONDER DAG KOOPAVOND A.S. ZONDAG GEOPEND VAN 11.00 TOT 17.00 UUR ling. Abbas - in afwachting van uitlevering aan België in Londen gedetineerd - had de volledige som van 1,8 miljoen voor 1 sep tember betaald moeten hebben. Dit was een van de voorwaarden van de deal die hij met het OM sloot. Witteveen werd uitvoerig aan de tand gevoeld over de deals die hij sloot met Abbas en de voormalig garagehouder Ad Karman, voor naam logistiek medewerker in de 'Firma' van de Hakkelaar. Even als Teeven, die dinsdag werd ge hoord, is Witteveen er nog steeds van overtuigd dat de overeen komsten een goede en juridisch verantwoorde zet zijn geweest. De deal met Karman stond en viel bij de belofte van de officie ren dat zij een aan Karman opge legde celstraf niet ten uitvoer zouden leggen. Deze belofte werd vorige maand afgestraft door de rechtbank die de zaak tegen Kar man behandelde. De zaak wordt voortgezet op 30 september met het getuigenver hoor van Karman. Abbas is op 6 oktober aan de beurt. Rijswijk (anp) - In de jaren zestig en zeventig zijn in Ne derland enkele honderden zwakbegaafde meisjes en vrouwen gesteriliseerd, zon der dat hun ouders of familie daarvan wisten. Oud-inspecteur zwakzinnigen zorg Hoeing zei dit gisteren in een interview met de GPD-dag- bladen. Kort na publicatie heeft Hoeing de uitspraken ontkend. In het krantenartikel zegt Hoeing dat de sterilisatie meestal ge beurde „uit angst dat een gehan dicapt meisje verkracht zou wor den". De oud-inspecteur stelt dat zelfs diepe zwakzinnigheid niet erfelijk is. Hij kon destijds echter niet ingrijpen, omdat de wet daar volgens hem onvoldoende moge lijkheden voor bood. In een reactie zegt een woord voerder van het ministerie van Volksgezondheid dat Hoeing het ministerie inmiddels heeft laten weten dat hij verkeerd is geci teerd. Hij zou hebben gezegd dat sterilisatie van zwakbegaafden 'allicht wel eens zal zijn voorge komen', maar nooit zonder toe stemming van ouders of familie. De Groningse hoogleraar gehan dicaptenzorg prof. dr. Nakken zegt in het GPD-artikel dat de gedwongen sterilisatie vooral ge beurde in enkele inrichtingen in het zuiden van Nederland. Het was daar volgens hem beleid dat artsen iedereen steriliseerden. Welke inrichtingen dat waren, is niet meer te achterhalen. Nakken stelt dat in Nederland nooit mensen onder dwang van de overheid zijn gesteriliseerd, zoals in verschillende Europese landen zou zijn gebeurd. Het ministerie van Volksgezond heid wijst er op dat er in de jaren zestig en zeventig nog geen richt lijnen waren voor sterilisatie. Die zijn in 1980 ingevoerd. Eén van de voorwaarden voor sterilisatie is dat de betrokken persoon, of zijn wettelijke vertegenwoordi ger, toestemming moet geven. Ook mag geen sprake zijn van lij felijk verzet.

de Stem | 1997 | | pagina 3