'In Biervliet en Zaamslag beneden peil' v Familie uit Hoek wil schadevergoeding voor overlast tunnelaanleg Terneuzen wil lasten in 1998 gelijk houden 'Juf, waarom ga je weg Wit moet de dingen doen die ik nog wil" ZEEUWSCH-VLAANDEREN Celstraf geëist voor steken met keukenmes POLITIE RAPPORT UITSLAGEN Start werkzaamheden in de De Jongestraat DESTEM ZEELAND C3 Brandweer over huisvesting: Burger gaat nauwelijks meer betalen erneuzense ealer de cel in Achttien maanden voor verkrachting zestienjarige FESTIVAL VAN THEMA: 11 SEPTEMBER - 4 OKTOBER 1997 Deuken Auto in brand Inbraken Diefstal Koersbal Hengelen Werkstraf voor verslaafde Vlissinger Terneuzen pakt vandalisme aan en start in Hoek Nieuwe directeur voor De Blide C ar avan-kr aker krijgt straf van achttien maanden I I I VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1997 (au onze verslaggever geuzen - De familie H. de Jonge 0 de Willemskerkeweg in Hoek wil iin schadevergoeding van de ge meente Terneuzen voor de nadelige «volgen die het gezin vreest te on dervinden van de aanleg van de Wes- terscheldetunnel. gen adviseur van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) vraagt daarom, namens de familie, om taxatie van de eigendommen aan de Willemsker keweg. Het werkterrein voor het voorbe reidende werk aan de tunnel komt in de nabijheid van het woonhuis van de fami lie te liggen. Dat betekent 24 uur per dag, week in week uit verkeers- en geluids overlast. Daarnaast is hinder te verwach ten van het boren van de tunnel en het be werken van de tunnelelementen. Daar naast neemt volgens de NCB-adviseur ook de kans op criminaliteit toe: de werk zaamheden aan de tunnel zullen veel pu bliek trekken en niet bij alle belangstel lenden zal die interesse uitgaan naar de bouw, zo is verder de vrees. Een ander nadeel voor de familie De Jon ge is de geplande afsluiting van de Wil lemskerkeweg, waardoor zij om moet rij den om bij het huis te komen. Tenslotte gaat door de aanleg van het werkterrein het landelijke open karakter van de om geving gedeeltelijk verloren. Dat zal een negatieve weerslag hebben op de waarde van de eigendommen van de familie uit Hoek, zo valt in de brief te lezen. De familie De Jonge wil daarom vooraf de waarde van haar eigendommen laten schatten door een onafhankelijk taxateur. Als de aanleg van het werkterrein voor het grootste gedeelte gereed is, moet zo'n onafhankelijk deskundige opnieuw de waarde bepalen. Het verschil in waarde wil de familie vergoed krijgen. De brief staat op de lijst van ingekomen stukken voor de gemeenteraadsvergade ring van donderdag 25 september. Aan vang 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Vanonze verslaggever neuzen - De huisvesting van de brandweer in Biervliet en Zaamslag is ver beneden de maat. Daarnaast heeft de gemeen telijke brandweer van Terneuzen dringend behoefte aan nieu we blusvoertuigen voor Hoek, Biervliet en Sluiskil. Dat staat in het jaarverslag van je Terneuzense vrijwillige brandweer over 1996. Volgens brandweercommandant J. Brug jeman zijn de verbetering van de huisvesting en de vernieuwing van het materieel al langer noodzakelijk. Maar door de krappe gemeentelijke financiën en onzekerheid over mogelijke reorganisaties bij de korpsen in het kader van het nieuwe dek kingsplan voor de brandweer, rijn die verzoeken tijdelijk in de ijskast gezet. 'Niet meer dan stalling' Met name de situatie van de brandweerhuisvesting in Zaam- is deplorabel, schetst com mandant Bruggeman. „Het is t meer dan een stalling voor let voertuig. De sanitaire voor zieningen zijn minimaal, er is douchegelegenheid, geen instructieruimte en geen plek om i een uitruk nog even na te kaarten." Nu het regionale dekkingsplan geen ingrijpende wijzigingen voor de gemeentelijke brand weer van Terneuzen teweeg heeft gebracht, wil het korps de druk opvoeren richting gemeen te om geld voor de benodigde verbeteringen los te weken. Mogelijk gloort er licht aan de einder voor het korps. Het colle ge van burgemeester en wethou ders kondigt in de aanbiedings brief bij de gemeentebegroting voor 1998 voorstellen aan voor de'versterking van de gemeente lijke brandweer. Zowel wat de uitrusting als de omvang van het korps betreft, plannen B en W hier vernieuwing en uitbreiding. Hoeveel geld de gemeente daar voor uit wil trekken, valt uit de begroting nog niet af te lezen. Twee miljoen gulden Volgens de brandweercomman dant hangt aan de oplossing van de knelpunten op het gebied van huisvesting en materieel een prijskaartje van twee miljoen gulden. Van onze verslaggever ftmeuzen - De gemeentelijke hefEingen in Terneuzen gaan het jaar slechts mondjesmaat omhoog. Sommige belas tingen blijven zelfs op het huidige niveau. tó blijkt uit de toelichting op de [Meentebegroting 1998. Een te reben wethouder K. van der Md (Financiën) presenteerde e begroting. et dagelijks gemeentebestuur •Terneuzen pleit in de volgen- kabinetsperiode vast voor een blelere algemene uitkering uit 't gemeentefonds, een uitkering het Rijk. Sterke schomme- n in de hoogte van die rijks age aan de gemeenten staan elijk een consistent gemeen- 'jkbeleid in de weg, aldus B en bi de toelichting op de ge- ntebegroting voor 1998. Ira 's, de algemene uitkering is de Mgrijkste inkomstenbron van gemeente. "atssecretaris A. van de 'adervoort (Binnenlandse Za- gaf dat enkele weken gele- ahjdens haar werkbezoek aan Scheldestad trouwens grif toe. bewindsvrouwe beloofde toen dat haar departement er 'k van maakt om iets te doen die schommelingen in de al- ene uitkering. begroting '98 van de gemeen- meuzen sluit met een post onvoorziene uitgaven van en nabij de anderhalve ton. feitelijk nieuw beleid is i vier ton beschikbaar. Za- 11 die de gemeente met dat geld Pekt, zijn de eerste en tweede 'an de herinrichting van de 'sestraat, de voltooiing van netspadenplan nabij Hugh- Uys en Tor Schorre, en de uit- ""g van de plannen woon- ^'«htbankrnedewerker burg De rechtbank in CSkeft gisteren de 29- veroordeeld tot een s.raf van twee jaar s maanden voorwaar- hem was een gevan- 1 van 'dhe jaar waarvan voorwaarctó^ geëist. •■icuzenaar wer(j ervan ver_ -cW ben gehandeld in iaiuan 1996Utntnde detpe™" maartvandi5aernmetmld- centrum Arsenaal en Smidswal. Nieuwe bezuinigingen zijn het komende jaar niet te verwachten. In de begroting staat een bedrag van om en nabij de één miljoen gulden aan ombuigingen. Het gaat echter om bezuinigingen waarover eerder al besloten is door de gemeenteraad. De gemeentelijke heffingen moe ten in 1998 maar minimaal om hoog. De toeristenbelasting, de afvalstoffenheffing en het tarief voor rioolafvoerrecht blijven op het niveau van dit jaar. De on roerende zaakbelasting stijgt zo als eerder in het beleidsplan vastgelegd met vier procent. De zelfde stijging geldt voor de fo rensenbelasting. Hondenbelas ting, marktgelden en leges (met uitzondering van die voor per soonsdocumenten) nemen met twee procent toe. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 27-jarige G.K. uit Zierikzee na een eis van 18 maanden cel en het betalen van 5.000 gul den voorschot aan smarten geld veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 18 maan den waarvan drie voorwaar delijk wegens verkrachting. Voor wat betreft het smartengeld oordeelde de rechtbank dat het slachtoffer - in dit geval - K. via een civiele procedure aansprake lijk moet stellen. Een en ander vond plaats in fe bruari 1992. K. ontmoette in een cafe een plaatsgenote en na veel aandringen van zijn kant ging de toen 16-jarige vrouw met hem mee naar zijn woning. Het stel belandde vervolgens in de slaapkamer waar het slachtof fer door K. stevig werd vastge houden en anaal verkracht. Het meisje vertrok, vertelde het haar vriendinnen en deed vier jaar la ter pas aangifte omdat ze het niet eerder kon opbrengen. Volgens K. was het hele verhaal van de vrouw van A tot Z gelogen. 'Juf Hans Kamphorst (61) van openbare basisschool Op Weg in Hoek neemt tot groot verdriet van 'haar' kleuters afscheid. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Door Gaby van Klooster Hoek - De kleuters van openbare basisschool 'Op Weg' in Hoek zijn het er niet mee eens. Adjunct-directrice Hans Kamphorst neemt, na 31 jaar onderwijs, op 1 okto ber afscheid van 'haar' kleu ters. En denk maar niet dat ze nu rustig aan gaat doen. „Ik ben 61, nu kan ik alles nog, ik ben nog fit, nu moet ik de dingen gaan doen die ik nog wil doen." Hans Kamphorst werd in 1985 adjunct-directrice van basis school 'Op Weg'. Ze was daar voor al hoofdleidster van kleu terschool 'De Klimop', en met de vorming van het basisonderwijs was het bijna vanzelfsprekend dat zij adjunct werd. „Ik heb me eigenlijk altijd vooral bezigge houden met de kleuters, daar hadden ik en mijn collega al ge noeg werk aan." Fusies zijn nooit zonder proble men, dus ook bij de basisscholen was het moeilijk. „Ik zeg altijd maar: het is hetzelfde als een zeilmakerij en een laarzenfa- briek bij elkaar stoppen. Je hebt rubber laarzen nodig op een boot, maar dat is dan ook het enige raakvlak. Zo was het ook met ons. Onze manier van wer ken was totaal verschillend. De lagere school werkte met me thodes, terwijl wij op de kleu terschool veel intuïtiever werk ten. We hebben echt moeten knokken om een kleuter een kleuter te laten. Je kunt bij een kleuter niet zeggen, we begin nen op maandag met dit, dan hebben we op vrijdag dat be reikt." Hans Kamphorst wijt veel van de problemen met de fusie aan het ministerie van onderwijs in die tijd. „Als ze ons toen een jaar de tijd hadden gegeven om aan elkaar te wennen, was het allemaal een stuk soepeler ver lopen." De school groeide ondertussen door. De kleuterafdeling was en is bij veel mensen bekend om haar projecten. „Als je een kind iets uit wil leggen, kun je dat het beste doen op een ruimtelijke manier, iets bouwen of iets doen. Bijvoorbeeld de bakker. Als ik wil vertellen hoe brood word gemaakt, begin ik met een pak meel en eindig ik met een oventje in de klas. Dat vinden ze hartstikke leuk. Al is het brood zwartgeblakerd, dan is dat het lekkerste brood wat ze ooit heb ben gegeten." Na de samenvoeging van kleu teronderwijs en lagere school kwamen de computers. „Ver schrikkelijk, vreselijk nieuw. Ik weet daar echt nog heel weinig van hoor. Ik doe de leerlingen administratie nu op de compu ter. Dat heb ik er met hulp inge stopt en met hulp komt het er weer uit." Kinderen laten wer ken met computers is erg inten sief, volgens Hans. „Je moet er naast blijven zitten, daarom hebben we nu behalve de lees- moeders, ook de computermoe ders om ons te helpen." Dit alles laat ze nu achter zich. Maar ze gaat zeker niet stilzit ten. In november vertrekt ze naar het Himalaya-gebergte. Ze is al onder andere in Kenia, Groenland, Lapland en de Azo- ren geweest. Ze heeft daarnaast gesolliciteerd bij de stichting 'Doe een Wens'. Deze stichting helpt kinderen die ongeneeslijk ziek zijn een laatste wens te ver vullen. En ze gaat mee als vrij williger bij een ski-vakantie voor gehandicapten. Iedereen om haar heen vindt het jammer dat ze de school verlaat. De kinderen zoeken de oorzaak van haar vertrek hogerop. „Kan je niet aan de burgemeester vra gen of je mag blijven," opperen zij. Ook de directeur van Op Weg, J. van de Lijke, vindt het jammer dat ze stopt. „Het is een actieve, sterke vrouw die baan brekend werk heeft verricht op onze school, zij zal zeker gemist worden." (ADVERTENTIE) CAMERATA ANTONIO LUCIO o.l.v. EMMY VERHEY Werken van Grieg, Reichardt, Vivaldi en de wereldpremière 'Alice in Wonderland' van A. Werkman Zaterdag 27 september, Grote Kerk Noordstraat, Terneuzen Aanvang: 20.00 uur Toegang 30.- CJP/Pas 65: 25.- Kaartverkoop: Zuidlandtheater, 0115-695555 of 45 min. vóór aanvang Sponsors: Rabobank, Adriaanse van der Weel, P H Groep, Gerechtsdeurwaarderskantoor van Damme met dank aan Zeeland Nazomer Festivals Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - Het waren lelijke woorden, die de medebewoner van het 'opvangpen- sion' Dix in Vlissingen aan de zuster van de 33-jarige Iraniër S.J. had gericht en dus moest een en ander worden uitge praat. J. liep op die 23ste april van dit jaar naar de keuken, pakte er een mes en zo uitgerust liep hij naar de man die van die nare dingen had gezegd. In plaats van een dialoog ontstond er een worsteling. Het slachtoffer liep enkele steken en schrammen van het mes op. Gisteren stond J. terecht voor de rechtbank in Middelburg, wegens een poging tot het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel. Volgens het slachtoffer, dat er uiteindelijk geen 'zaak' van had willen maken, was het iets anders ge beurd dan J. deed voorkomen. In plaats van een gesprek aan te knopen werd hij op zijn schouder getikt en werd hij direct met het Breskens - Een 26-jarige auto mobilist uit Noordwalle is af gelopen woensdag om 17.10 uur met zijn auto op de Boule vard in Breskens naast de weg geraakt. Hij kwam eerst in de berm terecht en belandde ver volgens met zijn voertuig in de sloot. De auto zat vol deuken. Draaibrug - De auto van een 35-jarige Axelaar is afgelopen woensdagavond fiks bescha digd geraakt na een brand. Mogelijk was kortsluiting de oorzaak. Het dashboard van de auto liep vooral schade op. De Axelaar slaagde er samen met een buschauffeur in de brand te blussen. Terneuzen - Bij twee woning inbraken in de Amerstraat zijn in de nacht van woensdag op donderdag honderden gul dens aan contant geld, een fo tocamera, een videorecorder en geluidsboxen gestolen. Zaamslag - Bij een diefstal uit een bedrijfspand aan de Ter- neuzensestraat is gisteroch tend zo'n duizend gulden ge stolen. De gedupeerde, een 42- jarige vrouw uit Vogelwaarde, deed aangifte. Clinge - Malpertuus, ANBO. Mat 1: 1. mevrouw De Baere/P. van Broeck, 2. mevrouw Van Vlierberg- he/W. de Windt. Mat 2: 1. mevrouw De Block/J. Warnier, 2. mevrouw Pieters/J. van Mol. Mat 3: 1. me vrouw Baeijens/J. Heije, 2. me vrouw Heije/E. Jonkers. Ossenisse - Hof ter Nesse, acht per- onen: 1. E. de Maat/M. de Maat-de Waal, 2. A. Rottier/M. Rademakers- Warrens, 3. R. Reijns-de Kort/R. de Waal-Cammbeen. Axel - Gregoriuscentrum, zes per sonen: 1. H. van Waes, 2. G. Hylke- ma, 3. mevrouw Hylkema/mevrouw Baart. Heikant - KBO, 't Heike. Mat 1: 1. M. Smet-Ruijloft/B. Smedt, 2. A. Hiersoux/A. Schout. Mat 2: 1. L. de Jonghe-Martens/P. Ringoot-Aude- naerde, 2. A. van Acker-Huls- hout/C. van Houten. Sas van Gent - SAV, De Speye: 1. L. van Overloop/J. van Bunder, 2. M. de Boeij/L. Taelman, 3. R. Wil- lems/J. van Overloop. Axel - SWO, De Halle, negen perso nen: 1. G. Navest, 2. J. Vercauteren, 3. mevrouw Vercauteren. Clinge - Visvereniging Scheldeleut, Westerschelde, 31 personen: 1. H. van Dorsselaer 2100 gram, 2. C. Schuerman 1300 gram. Grootste vis: H. van Dorsselaer. Kloosterzande - Zeehengelvereni- ging De Vogel, vijfde clubwedstrijd, Westerschelde ter hoogte van Wals oorden, 19 personen. Vrij aas: 1. me vrouw De Waal 59 cm, 2. P. de Waal 32, 3. H. Mannaert 30 cm. Leeglo pers: 1. J. van Hoye 65, 2. H. van Vooren 21, 3. Rob Goense 0 cm. Pijp: I. Jonkheym. De volgende wedstrijd is op zondag 28 september ter hoog te van de Kruispolder. Terneuzen - ONI, eindklassement jeugdwedstrijden over vier wed strijden van de drie beste resultaten meetelden. Gemiddeld aantal deel nemers 54, totaal gevangen vis 72,96 meter. T/m 10 jaar: 1. Davy Bos 290 punten, 2. Daniël Tollenaar 290, 3. Francesco Bos 285.11 t/m 15 jaar: 1. Jeroen van Mullem 298, 2. Bert Scheele 289, 3. Mare Scheele 284 punten. Eerste meisje: Nadia van der Eijk. Grootste vis: Mike Wolra- be, graskarper van 56 cm. Axel - GOA, vierde wedstrijd voor kampioenschap zoet, senioren, Kleine Kreek, 42 personen: 1. G. Dhooghe, 6070 gram, 2. R. de Smul 4150, 3. E. Lambrechts 3050, 4. J. Stevens 2500, 5. R. de Smet 2400 gram. Eindstand: 1. E. Lambrechts 6 punten (klassementspunten van de drie beste wedstrijden), 2. D. den Engelsman 5, 3. G. Dhooghe 15 pun ten. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Maandag beginnen de werkzaamheden in de De Jongestraat in Terneuzen. De bestrating en de riolering wordt vervangen en de inrichting van de straat zal ook een metamqr-^ fose ondergaan. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De 28-jarige Vlis singer D.K., tegen wie twee we ken geleden een gevangenisstraf van 18 maanden en twee maan den extra als ten uitvoerlegging van een eerder vonnis werd geëist, is gisteren door de recht bank in Middelburg veroordeeld tot een totaal van 340 uren dienstverlening en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Bovendien moet hij 775 gulden schadevergoeding betalen. K., die alles heeft bekend, stond terecht voor zeker dertig insluipingen in Middelburg en Vlissingen, die door hem werden gepleegd in de periode september 1995 en ja nuari van dit jaar. Vaak waren de bewoners gewoon thuis. Werd K. betrapt, wat meerdere keren gebeurde, dan verzon hij een smoes en vloog er als een haas vandoor. De aan drugs verslaafde Vlissinger was met name uit op geld. mes bewerkt. „Een geluk dat de zaak niet verder is geëscaleerd," meende officier van justitie mr. J. Valente en eiste een gevangenis straf van een jaar tegen de verdachte. In dienstverlening, zoals de raadsman had voor gesteld zag Valente niets. „In de eerste plaats is het delict te zwaar om daarvoor in aanmer king te komen en in de tweede plaats heeft meneer geen vluchtelingenstatus zodat hij niet eens mag werken". Over twee weken wijst de rechtbank vonnis. Na de De Jongestraat, komen De Blokken en de Zandstraat aan de beurt. Begin december wordt be gonnen met de reconstructie van de aansluiting De Blokken/Stad huisplein, naast de ingang van de parkeergarage. Eind december moet het hele plan uitgevoerd zijn. Totale kosten: 900.000 gulden Van onze verslaggeefster Terneuzen - De gemeente Ter neuzen gaat optreden tegen vandalisme en begint daar mee in Hoek. Wethouder van Sociale Zaken A. Stahl zegt dat er nog geen con crete plannen zijn. Momenteel wordt de praktische uitvoerbaar heid van het anti-vandalisme- plan bekeken. „In alle dorpen in Terneuzen komt vandalisme voor, onder meer in Hoek. Ik weet niet of je dat 'vandalisme' moet noemen, maar in verschillende wijken be staat er in ieder geval onvrede over het gedrag van bepaalde jongeren. In samenwerking met die wijken willen we daar wat aan doen," zegt Stahl. Dat de actie in Hoek start, is niet zo vreemd. Uit onderzoek is ge bleken dat het meeste vandalisme daar plaatsvindt. Dat gebeurt vooral om en nabij multifunctio neel centrum De Hoekse Rakkers. Een groepje jongeren hangt rond bij het buurthuis en gaat vervol gens uit verveling dingen vernie len, waaronder speeltoestellen uit de speeltuin. Terneuzen/Westdorpe - Bejaar dencentrum De Blide in Terneu zen heeft een nieuwe directeur. Met ingang van volgende week maandag gaat P. Aertssen in deze functie aan de slag als opvolger van zuster Caritas. Het is de bedoeling dat Aertssen directeur Zorg wordt na de fusie tussen de verzorgingshuizen De Blide en 't Verlaet in Westdorpe. De samenvoeging van deze centra is voorzien met ingang van vol gend jaar. Naast Aertssen wordt ook directeur L. van Haelst van 't Verlaet directielid van de gefu seerde instelling. Hij wordt di recteur Algemene Zaken. Aertssen was laatstelijk in dienst bij het verzorgings- en verpleeg huis Sint Maarten in de Groe in Goes, als sectorhoofd. Dit tehuis valt onder de stichting Ter Weel, eveneens in Goes. T'CAS De drie straten die grenzen aan het gebied Stenen Beer, de Be Jongestraat, De Blokken en de Zandstraat, krijgen een nieuw ui terlijk dat goed aansluit bij de in middels aangelegde Markt en het Stadhuisplein. In de Zandstraat en bij de ingang van de parkeerga rage komt nieuwe beplanting. De oude abelen die ter hoogte van de Zandstraat langs de Oostkolk staan, worden ongemoeid gelaten. Als de werkzaamheden aan de De Jongestraat volgens planning ver lopen, wordt met de herinrichting van De Blokken op 8 oktober ge start. De Zandstraat wordt vanaf 3 november onder handen geno men en 1 december wordt begon nen bij de aansluiting De Blok ken/Stadhuisplein. Als alles naar wens verloopt, zijn de straten voor het nieuwe jaar weer dichtge gooid. Gemeente en aannemer doen er alles aan om de overlast totieen minimum te beperken. Voor hou ders van een parkeerverguiming in het bewuste gebied is een rege ling getroffen. i 8 Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De 25-jarige Joegoslaaf S.N. die destijds in het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede verbleef is gisteren, vanwege een hele reeks inbraken in caravans, door de rechtbank in Middel burg veroordeeld tot 18 maan den cel waarvan drie maan den voorwaardelijk. Daarnaast werd zijn auto con form de eis verbeurd verklaard en moet hij 431 gulden schade vergoeding betalen. De officier van justitie had twee weken gele den, toen de zaak werd behan deld, twee jaar cel waarvan, zes maanden voorwaardelijk, ver beurdverklaring van zijn autp en het betalen van 431 gulden scha devergoeding geëist. N., die alles heeft bekend, werd schuldig bevonden aan zeker 21 inbraken in caravans op de cam pings Sine Cure en Rozenhof in Burgh-Haamstede, plus enkele woninginbraken, die alle werden gepleegd in de periode eind' fe bruari tot en met 28 maart van dit jaar. Als reden voor de inbraken gaf N. aan dat hij met de 75 gulden zak geld die hij wekelijks kreeg nau welijks kon rondkomen en dus het inbrekerspad maar was inge slagen. Het geld dat een en ander op bracht werd voornamelijk ge spendeerd aan drank en casino- bezoek.

de Stem | 1997 | | pagina 17