"Einde van vredesproces in M-Oosten' Unionisten nemen toch deel aan overleg Vissen zonder bootje Weer doden bij etnische rellen in Indonesië li, hele voormalige Sovjet- loU ze met hem weg - Iosif Tn Ai'5 ^en 'evende legende w tot Kazachstan - ngton weigert de lffwan Patri°ttisehe liedjes louwaren een visum. Russische 'Sinatra' krijgt zetel in Doema Voetwassing als vorm van communicatie Mercedes Diana had mogelijk een botsing COMMENTAAR DE STEM BUITENLAND A5 I i[a extra garanties te hebben be- een bij de Britse en Ierse re- I ringen, verscheen de protes- tse leider David Trimble met i delegatie, geflankeerd door I vertegenwoordigers van twee jleine loyalistische partijen. Eer deze week hadden de protes- |{(raakactie loopt uit de hand r Vier vrouwen kandidaat Ierse presidentschap Geen bewijzen legen Nihoul in zaak-Dutroux iEPTEMBER 1997 A4 i i 111 DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1997 d samen. teit komt, heeft Zeker niet als het nega- t. Mevrouw Sorgdrager neen met instemming van haar antal opgeloste misdrijven te laag een in haar waarde aangetast. de Nijmeegse burgemees- Sordrager maakt zich druk :een in rsgilde, (rouw s een oom •ouw Sordrager maakt zich druk de prioriteit gelegd op het voor- en paar terreinen wonderwel. Er m agent doet wat hem opge- elijk. Den Haag heeft onder druk getrokken voor 'blauw op straat', van de burger diende beter be- lukt dit. Er zijn agenten bijgeko- op straat waar te nemen. En de n criminaliteit, zoals auto-inbraak lukkig niet meer toe. van de burger echter zeker niet ;anten die een opmerking maken ies lopen de kans gemolesteerd of s afgelopen weekend in Leeuwar- itie in de buurt geweest was, zou en dat is wat voor een groot deel onveiligheid bij de burger veroor- achtelijke situaties met te weinig dat het niet veilig is op straat dat digd rechtsgevoel is daar even zeer of foutparkeerder heeft een rede- worden, is het idee van de modale tegen ontspringt in zes van de ze- echtvaardig en daar wijst de minis- itshandhaving en is verantwoorde- erecht dat ze daarom ook aandacht NENLAND KORT okrijder: Ga Terug mt morgen in Dordrecht een ngssysteem tegen spookrijders een zwart bord waarin met ro- automobilist de verkeerde weg- radar reageert alleen op tege- een afstand van vijf tot maxi- zijn er in Nederland gemiddeld olgiug CID'ers lging van de chef van de Crimi- het Korps Landelijke Politie- iewerker van de CID is gesepo- ervan verdacht geheime infor- criminelen. geleden een onderzoek naar het natie. De CID-chef is toen op ille beschuldigingen. ud Igebied geldt sinds gisteravond arkzaamheden die stank veroor- ;t Rijnmond (DCMR). Stank kan komende 24 uur in de lucht blij- ankoverlast van afgelopen dins- n is nog onbekend. Volgens de lerd klachten binnen. witte werkster' gsgerechtigden maar ook werk- witte werkster' worden. Een rui- jkste knelpunten van de huidige :t minister Melkert (Sociale Za- mere subsidies aan voor de zoge- .jgen subsidie op loonkosten voor uishoudelijk werk laten doen. uit dat de vraag naar witte werk- jd. Een ander knelpunt vormt de jgste twee jaar. velijn gaat langzaam id voor de aanleg van de Betuwe- t. Toch denkt het ministerie van - aanleg van de nieuwe spoorlijn nu toe is pas 30 procent van de dbouwgrond op de route verwor- veel van de in totaal 1500 eigena en grond. Waarom dat gebeurt jk hopen eigenaren door te wach- i bezit. Een woordvoerder van het op hoeven te rekenen. t»rd met De Vries >schef J. Brinkman gaat toch ak in zijn ontslagzaak door SEK- van Leeuwen laten weten Pe Zaken. Aanvankelijk weigerde fries omdat diens onderzoeksop oeperkt zou zijn en omdat De Vrie dezelfde partij waar ook kurï® id van is. Peper heeft een crucia Brinkman. RTENTIE) I Boor Bob van Huët Londen - Drie protestantse partijen, waaronder de Ulster Unionisten, hebben zich gis- Lren toch gemeld bij het Noord-Ierse vredesoverleg in Belfast. tanten gesuggereerd niet te zul len komen. Dat voornemen werd versterkt door een bomaanslag, dinsdag, door een republikeinse splintergroep in het plaatsje Markethill. „We maken ons geen illusies over de aard van Sinn Fein. Wij hebben ze niet uitgeno digd voor deze gesprekken, maar we zijn niet bang voor ze. We zijn hier niet om met Sinn Fein te on derhandelen, maar om ze te con fronteren en hun fascistische ka rakter aan de kaak te stellen," verkondigde Trimble. Volgens de leider van de grootste politieke partij in Ulster was het belang rijk dat de protestanten zich lie ten zien bij de gesprekken. „We kunnen niet toestaan dat Sinn Fein wordt geportretteerd als een partij van vrede en wij als het probleem. De waarheid is dat wij de ware democraten zijn, maar als we buiten het proces blijven, wordt die waarheid niet erkend," aldus Trimble. Hij hekelde en passant geloofsgenoot Ian Paisley van de Democratische Unionis ten. Die heeft besloten het vre desoverleg te boycotten zolang de IRA niet eerst al zijn wapens in levert. De protestantse delegaties maak ten wel meteen duidelijk dat men geen enkele verandering zal ac cepteren van de status van Noord-Ierland. De provincie moest hoe dan ook integraal deel blijven uitmaken van het Vere nigd Koninkrijk. Daarnaast zou tijdens het 'overleg' een begin moeten worden gemaakt met de ontmanteling van het IRA-arse- naal. Sinn Fein-leider Gerry Adams beschuldigde de protes tanten van 'cynische manoeuvres' en opzettelijke vertragingstactie ken en hekelde hun weigering te praten over verandering. Sinn Fein wil niets minder dan een hereniging van de beide Ierlan- den. Waarnemers spraken van een grote doorbraak. Het is de eerste keer in de geschiedenis van Ulster dat protestantse leiders en afgevaardigden van Sinn Fein onder één dak vergaderen. Ze zit ten overigens nog niet in dezelfde zaal. De contacten verlopen voor lopig via tussenpersonen. Naar verluidt zouden over 'een of twee weken' rechtstreekse onder handelingen kunnen beginnen. Jeruzalem/Gaza (afp/rtr/dpa/anp) - De Palestijnse leider Yas- r Arafat heeft gisteren gedreigd met 'negatieve reacties' als I joodse kolonisten in de omstreden woningen in Ras al-Amoud inOost-Jeruzalem blijven. Arafat eist de onmiddellijke ont ruiming. Zijn medewerkers spre- Iren al van het einde van het vre desproces. De kolonisten die zich er sinds zondag ophouden, den ken er niet over om weg te gaan. De politie hield in de wijk hon derden Palestijnse demonstran- tenmet de wapenstok op afstand. Honderden Israëlische voorstan ders van het vredesproces sloten ach later bij de Palestijnse beto gers aan. Drie grote orthodoxe joodse fa milies trokken zondag in 'hun nieuwe woningen' in Ras al- Amoud, met goedkeuring van joods-Amerikaanse projectont wikkelaar Irving Moscowitz, die de rechtmatig eigenaar zegt te j zijn van de panden in het Arabi sche stadsdeel. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu, die staatsbezoeken in Oost-Euro pa moest afzeggen wegens de spanningen, wilde de jongste rel over de joodse kolonisatie van |Oost-Jeruzelem gisteren sussen compromissen. De partijen accepteerden die niet. De 'kra ker-kolonisten' weigeren hun verblijf om te ruilen voor een |soort bezoekrecht aan de wonin een idee dat afkomstig zou van Netanyahu. De Pales- I lijnen zijn ook woedend, omdat ptanyahu's zoeken naar een compromis kan leiden tot een 'deal' met Moscowitz. Met zo'n lovereenkomst erkent de Israëli sche regering impliciet Mosco- Mz zijn aanspraken op de kond. Ifc Palestijnse onderhandelaar iSaeb Erekat zei in een reactie op |de berichten over Netanyahu's lfflnpromisvoorstel: „Als dit de Italische oplossing is, dan zijn ®j geen vredespartners meer." Be Palestijnse voorman in Al- lods (Arabisch voor Jeruzalem), t N* dreigt met ficties. negatieve FOTO REUTER Feisal Husseini, heeft gewaar schuwd dat deze 'gevaarlijke provocatie' niet alleen het vre desproces, maar ook de mogelijk heid van vreedzaam samenleven in gevaar brengt. Moscowitz bracht gisteren, om geven door lijfwachten, een be zoek aan zijn omstreden onroe rend goed. Hij is orthodox-joods en wil zeventig woningen voor geloofsgenoten neerzetten in Ras al-Amoud, een wijk van 11.000 Palestijnen. Moscowitz wendde zich tot het Israëlische hoogge rechtshof om ontruiming te blok keren. De religieuze project-ont wikkelaar vreest dat de regering met een beroep op de openbare orde tot ontruiming overgaat nu de kolonisten weigeren in te gaan op compromisvoorstellen. Neta nyahu leidt evenwel een rechtse coalitie, waarbinnen een groot deel voorstander is van de ge biedsuitbreiding ten koste van de Palestijnen. De ontruiming van de 'orthodoxe' grond zou een ka binetscrisis kunnen veroorzaken. Een jaar geleden liet Netanyahu een ingang van een tunnel openen bij archeologische vindplaatsen van islamitische heiligdommen in Oost-Jeruzalem. Deze provocatie leidde tot gewelddadigheden, waarbij 61 Palestijnen en vijftien Israëli's om het leven kwamen. Dublin (rtr) - De grootste re geringspartij in Ierland, Fian- na Fail, heeft gisteren verras send oud-premier Albert Rey nolds gepasseerd voor de kan didatuur voor het president schap. In plaats van Reynolds, die van 1992 tot 1994 taioseach (premier) was, wees de partij de juriste Ma ry McAleese aan. McAleese, die hoogleraar is, moet het eind okto ber opnemen tegen Mary Banotti, lid van het Europees Parlement, die door de grootste oppositie partij, Fina Gael, is voorgedra gen. Namens de linkse Labour Party neemt Adi Roche deel, die bekendheid heeft gekregen door haar strijd tegen kernenergie. De laatste kandidate is de zangeres Dana, pseudoniem van Rosemary Scallon, die in 1970 met het lied je All kinds of everything in Am sterdam het Eurovisie Songfesti val won. Als behoudende rooms- katholiek is zij voorgedragen door gemeentebestuurders in vier districten. De Nieuw-Zeelandse zoetwatervisser Petah Woollams loopt naar het water, klaar om haar Fish'N'Tube in gebruik te nemen. Het ding, een soort grote zwemband, is speciaal ontwikkeld om vis sers meer bewegingsvrijheid te geven, zodat ze zonder boot het water in kunnen. foto reuter Van onze correspondent Brussel - Jean-Michel Nihoul was een door seks geobse deerd fuifnummer, een oplich ter ook, maar de zakenman heeft niets te maken met de ontvoering en moord op de meisjes Julie, Mélissa, An en Eefje. Dat meldde het BRTN-Journaal gisteravond. Uit niets zou blijken dat Nihoul het brein is achter de bende van Mare Dutroux. Ontvoering Nihoul werd op 13 augustus 1996 gearresteerd, samen met Mare Dutroux, diens vrouw Michèle Martin en Michel Lelièvre. Hij werd verdacht van medeplichtig heid aan de ontvoering van de twee meisjes Sabine en Laetitia. Maar op 22 januari van dit jaar hadden de onderzoekers in Neufchateau nog altijd geen be wijzen tegen Nihoul. Eigenlijk had justitie Nihoul moeten laten gaan, maar zijn aanhouding werd opnieuw ver lengd. Een oude oplichtingszaak rond een dubieuze stichting werd uit de kast gehaald en met grote spoed afgehandeld. Nihoul werd wegens oplichting in deze zaak veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf. Hij bleef in de cel. Brein Sinds het uitbreken van de affai- re-die-België-schokte wordt Ni houl te pas en te onpas opgevoerd als het brein achter de ontvoerin gen en pedofilienetwerken. Con clusie is dat Nihoul blijkbaar steeds op het verkeerde moment op de verkeerde plek aanwezig was. Hij liet zijn auto wel eens re pareren door Dutroux en anderen zagen hem ook benzine tanken bij het Q8-station van de familie Derochette in Brussel. Zoon Pa trick Derochette bleek later de ontvoerder en moordenaar te zijn van Loubna Benaïsssa. Nihoul werd ook gezien bij het zwembad in Bertrix waar op 9 augustus 1996 Leatitia Delhez werd ontvoerd door Dutroux. „Van Dutroux heeft men een monster gemaakt en ik was de duivel. Het parket durft niet toe te geven dat het geen poot heeft om op te staan," verweet Nihoul ooit de magistraten. Door Step Vaessen Jakarta - Rellen in de stad Ujungpadang in Zuid-Sulawesi, gericht tegen etnische Chinezen, hebben tenminste aan drie mensen het leven gekost. Ongeveer tien mensen raakten gewond. Een Chinese tempel, acht huizen en acht uit gaanscentra werden totaal vernield en meer dan vierhonderd gebouwen liepen schade op. De aanleiding voor de onlusten waren ge ruchten over een moord op een 9-jarig mos limmeisje door een Chinese man. De man was vermoedelijk geestelijk gestoord. Zijn arts vertelde in de Engelstalige krant Jakarta Post dat hij bij hem in behandeling was voor schi zofrenie. Nadat de geruchten over de moord op het meisje verspreid waren, is de Chinese man door een woedende menigte doodgeslagen. Toen de politie arriveerde, was hij al bezwe ken aan zijn verwondingen. Daarop trok de groep naar de Chinese wijk om daar Chinese bezittingen kort en klein te slaan. Huizen werden in brand gestoken en ramen met ste nen ingegooid. Een vrouw is gestikt door de rook in haar woning. Een brandweerman ver ongelukte tijdens bluswerkzaamheden aan een huis. De rellen zijn de hele nacht doorge gaan totdat een groot gebied in Ujungpadang vernield was. De hoofdstad van Zuid-Sulawesi telt onge veer 750.000 inwoners. De legerleiding riep de bevolking op kalm te blijven en zich niet te laten provoceren door geruchten over een et nische moord. „Het gaat hier niet om de moord van een moslim door een niet-mos- lim," zei de militaire commandant. „Het is de moord van een gezond mens door een ge stoord mens." Het leger heeft besloten geen avondklok in te stellen in Ujungpadang. Wel waarschuwden militairen om 's avonds niet de straat op te gaan als het niet per se nodig is. Volgens officiële cijfers zijn tweeëntwintig mensen in verband met de rellen gearres teerd. Andere berichten zeggen dat dit er bij na tachtig zijn. Geweld gericht tegen de Chinese minderheid komt in Indonesië regelmatig voor. Vorig jaar rond deze tijd begon ook een reeks geweldda digheden, die vooral op het eiland Java vele doden tot gevolg hadden. Tientallen kerken en tempels werden in brand gestoken en vooral winkels van Chine zen moesten het ontgelden. Onder de onge veer vijf miljoen Chinezen is sindsdien de on rust groot. Het vaak plotseling oplaaiende ge weld is vooral tegen hen gericht, omdat zij als minderheid in dit 200 miljoen mensen tellen de land meer macht en geld hebben dan de moslimmeerderheid. In Indonesië is ongeveer 95 procent van de be volking islamitisch. Volgens analysten worden de rellen daarom vooral door sociale onvrede veroorzaakt en minder door etnische verschillen. 584 I4 85 f'Wierd Duk h Russische Frank I a'ra is hij genoemd, ande- tl00Pten hem de 'peetva- lr,van de Russische show- L k\IS; zeSgen de Amerika- Isi of 8en Populaire ar- irhonHr orimineel. Hij on- L anden met de Russi- EK k en hii handelt in l4'a3??s heten van Mos- rhnantoi ^etl zou slechts een laki s n Z1)n voor duistere !a»ht?Er.TthijAmeri- Wlitie liet KlISraëliSChe Jrniet door VOng lit stemg6Tl3arit'?n' die °°it met P huilen8°nid Brezjnev aan ler<i benno hte en onlangs Lr 'ot cultureel-al Pe® van rt-Y unureel burgemeester van Moskou, beklaagt zich veelvuldig over zijn lot. „Ik ben een gevan gene in mijn eigen land," aldus de nestor van het Sovjet-lied. Deze week kwam aan Kobzons martelgang een einde. De zanger veroverde bij tussentijdse verkie zingen in een veraf gelegen Oost- Siberisch district een zetel in de Doema, de Russische Tweede Ka mer. Kobzon heeft nooit in Aginsko- Boerjatie, aan de grens met Chi na, gewoond en tijdens de verkie zingscampagne gaf hij, volgens zijn tegenstanders, weliswaar miljoenen roebels uit voor liefda digheid en een nieuw ziekenhuis, maar hij liet de 44.000 kiezers niet eenmaal zijn beroemde ge zicht zien. De nieuwbakken parlementariër is dan ook niet van plan om in Moskou de belangen van zijn kie zers te behartigen. Hij is uit op internationaal respect, zegt hij. „Politiek wordt bedreven door mensen die geld nodig hebben of een appartement," luidde Kob zons nogal opmerkelijke analyse. „Maar dat heb ik allemaal al. Ik heb niets nodig van de Doema. Ik heb alleen de status nodig." Belangrijker nog dan status is waarschijnlijk de onschendbaar heid die Russische parlementa riërs genieten. Hierdoor werd het parlement in het verleden al gebruikt als toe vluchtsoord voor kandidaten met een schimmig of zelfs openlijk crimineel verleden. Een aantal van Kobzons nieuwe collega's was verheugd. „Hij is een moreel en spiritueel hoog staand mens," vond communis tenleider Gennadi Zjoeganov, die een fan is van Kobzons heroïsche schlagers over de Grote Vader landse Oorlog en de romantische Russische ziel. „Hij heeft het volk met zijn liederen enorm gehol pen." Aleksandr Korzjakov, de ex-lijf- wacht van Boris Jeltsin die ver dacht wordt van corruptie en ook al onschendbaarheid geniet als parlementariër, verwelkomde zijn 'vriend' Kobzon. Maar Joeri Sjtsjekotsjichin, een befaamde misdaadjournalist en eveneens lid van de Doema, was verbaasd. „Er is in de Doema een heel do zijn afgevaardigden, die banden hebben met de criminele wereld en de wettelijke bescherming misbruiken die hun status met zich mee brengt. Maar ik zou toch denken dat iemand als Kobzon wel een hoger geplaatst 'krisja' (Russisch voor beschermheer) heeft." Het afgelopen half jaar reisde Io sif Kobzon intensief door de voormalige Sovjet-Unie. De 60- jarige 'crooner' met de verdacht bruine haardos nam afscheid van zijn miljoenen, over het algemeen bejaarde en met trossen medail les behangen fans. „Ik stop op het hoogtepunt," zei de zanger in de krant. „Na de zestig wordt een mens kinds." De Russische tv eerde Kobzon met een live uitgezonden gala concert vanuit Hotel Rossia aan het Rode Plein. Het hele avond programma werd ervoor omge gooid; iets dat eerder alleen tij dens de putsch in 1991 en de ok- tober-rebellie in 1993 gebeurde. Premier Tsjernomyrdin, burge meester Loezjkov, geliefde ar tiesten en acteurs, iedereen die in Moskou iets betekent, gaf acte de presence. De marathon-uitzen ding sleepte zich zes uur voort en duurde tot in de vroege uurtjes toen een stoet van niet-zo-beken- de Russen ook nog een dank woordje mocht uitspreken. Toe vallig vielen de verkiezingen in Aginsko-Boerjatie nagenoeg sa men met Kobzons grandioze af scheid. Of de gepensioneerde entertainer als parlementariër de Verenigde Staten weer in mag, wil de Ame rikaanse ambassade in Moskou niet zeggen. „Wij bellen u terug," aldus de persvoorlichter. Volgens Aleksandr Korzjakov, die on langs een roddelboek over zijn tijd met Jeltsin uitbracht, „is het niet zo dat leden van parlemen taire delegaties automatisch visa krijgen uitgereikt." Mocht Kobzon toch in New York aankomen - waar hij, volgens ei gen zeggen, ooit tot 'jood van het jaar in Amerika' werd uitgeroe pen - dan kan hij een oude kennis in de gevangenis opzoeken. In 1995 arresteerde de FBI een van de kopstukken van de Russische maffia, Vjetsjeslav Ivankov, bij genaamde de 'Kleine Japanner'. Na de arrestatie van Ivankov na men de geruchten over Kobzons banden met de Russische onder wereld toe. Iosif Kobzon ontkent de aantij gingen. „Maar," zei hij onlangs in een openhartige bui voor de ra dio, „ik ben er trots op dat aan mijn keukentafel een inspecteur van politie en een peetvader el kaar kunnen ontmoeten." De fans luisterden en huiverden. Genève (anp) - Het was geen alledaagse gebeurtenis giste ren in het gebouw van de Wereldraad van Kerken in Genè ve. Voorafgegaan door dr. K. Blei met een kelk vol water, liepen de 150 leden van het Wereld- raadbestuur in processie naar de centrale hal om daar eikaars voeten te wassen. Sommigen huilden van emotie, anderen keken verlegen om zich heen. De kerkleiders die gewend zijn over documenten en voorstellen te praten, zaten nu in groepjes van vier bij el kaar. Naar het bijbels voor beeld wasten ze eikaars voeten. Daarbij zongen ze de oude ge loofsbelijdenis 'Ubi caritas et amor, Deus ibi est', (waar me demenselijkheid en liefde is, daar is zeker God). „Wij doen het, omdat Jezus ons dat heeft gezegd," zei de Cana dees Jean Vanier, de oprichter van de l'Arche, een christelijke gemeenschap waarin geestelijk gehandicapte mensen op basis van gelijkwaardigheid zijn op genomen. Nu zijn er in alle continenten meer dan honderd van zulke gemeenschappen. Voetwassen is volgens Vanier een manier van communiceren door elkaar aan te raken. Daar mee laat je de ander voelen dat hij of zij waardevol is, dat zijn of haar wil om te leven sterker moet zijn dan het verlangen naar de dood. ,,'t Is iets aparts," zei Blei na derhand, „maar het raakt je wel. Als je aan het Oosten denkt, dan zie je het voor je: vuile sandalen, voeten die niet alle dagen gewassen worden, lichamelijkheid." In het Johan- nesevangelie komt voetwassing in de plaats van het avond maal. In beide gevallen gaat het om een bijzondere vorm van gemeenschap vieren. De gereformeerde predikante A. Westra was tot tranen toe geroerd. „Vanier breekt alles af waar wij nog tegenaan hik ken." De opmerking van Va nier, dat je niet iets hoeft te doen, maar dat je de ander lief de moet betonen, had haar bij zonder geraakt. Vanier werkt sinds 33 jaar met geestelijk gehandicapten die niet verbaal kunnen communi ceren. Vooral door elkaar aan te raken communiceren deze mensen met elkaar. Volgens hem een voorbeeld voor alle christenen. BUITENLAND KORT Amnesty wil actie tegen inzet kindsoldaten Rijswijk - Amnesty International dringt aan op internationale ac tie tegen de guerrillabeweging Verzetsleger van de Heer in het noorden van Uganda, die kinderen inzet als soldaten tegen het Ugandese leger. Het Verzetsleger van de Heer (LRA), een streng-christelijke groep die vecht tegen de regering van president Museveni in Kampala, heeft ten minste 8000 kinderen ontvoerd, zegt Amnesty in een vandaag verschenen rapport. Het guerrillaleger wordt gesteund door de regering van het buurland Sudan en het bestaat inmiddels voor naar schatting 90 procent uit kinderen. Meisjes moeten ook vechten en worden daarnaast seksueel misbruikt. Duitse maatregelen tegen vliegverkeer Bonn - De Duitse regering wil maatregelen gaan menen om de lucht- en lawaaivervuiling door het vliegverkeer te verminderen en nachtvluchten verder te beperken. Ook wil zij het aantal nachtelijke vliegbewegingen verder inper ken, of in elk geval door hogere tarieven minder aantrekkelijk ma ken. De regering in Bonn heeft hiertoe een concept-beleidsplan vastgesteld. Het luchtverkeer staat in Duitsland onder steeds grotere kritiek van milieuactivisten door de hoge uitstoot van schadelijke stoffen. Ook protesteren bewoners in de gebieden rond luchthavens tegen de geluidsoverlast door het vliegverkeer. Medische behandeling in EU vrij Brussel - Ziektekostenverzekeraars moeten de kosten vergoeden van patiënten die zich in een andere EU-lidstaat laten behandelen of medische producten aanschaffen. Afgezien van ziekenhuisbe handelingen is toestemming vooraf niet nodig, oordeelt de advo caat-generaal van het Europese hof van Justitie in Luxemburg. Voor de vergoedingen gelden wel de tarieven die gebruikelijk zijn in het land waar men is verzekerd. De extra kosten moet de pa tiënt zelf bijbetalen. Volgens een woordvoerder van de Europese Commissie opent het juridisch oordeel grote mogelijkheden voor EU-burgers om buiten hun landsgrenzen medische hulp te zoe ken. Tot nu toe dekken verzekeraars meestal alleen de kosten in het buitenland voor noodgevallen en ziekten die ter plaatse zijn opgelopen. VS tekent niet het verbod op landmijnen Oslo - De deelnemende landen aan de conferentie over landmijnen in Oslo zijn gisteren akkoord gegaan met de tekst van een toekom stig verdrag dat het gebruik van anti-persoonsmijnen verbiedt. De Verenigde Staten wijzen de inhoud af en de Amerikaanse dele gatie deelde mee dat zij zich 'met grote spijt' uit de conferentie te rugtrekt. De Verenigde Staten slaagden er niet in een door hen in gediende wijziging voor de verdragstekst aangenomen te krijgen. Begin december in het Canadese Ottawa zal de tekst als definitief, over de gehele wereld geldend verbod op landmijnen worden on dertekend. Bobigny (afp) - De Franse politie is sinds gisteren op zoek naar een auto van het merk Fiat in verband met het ongeluk in Pa rijs waarbij op 31 augustus de Britse prinses Diana het leven verloor. Dit volgens bronnen bij de Fran se politie. De onderzoekers van het ongeluk in een Parijse ver- keerstunnel willen de 'geringe' mogelijkheid niet uitsluiten dat deze Fiat de Mercedes waarin het gezelschap van de prinses reed, heeft gehinderd, aldus de bron nen. Stukjes glas Op de plaats van het ongeluk zijn stukjes glas aangetroffen, waar van het politioneel laboratorium in Rosny-sous-Bois bij Parijs heeft vastgesteld dat ze van een Fiat afkomstig zijn. Het gaat om glasdeeltjes van een richtingaanwijzer die niet van de Mercedes was. Het betreffende voertuig is tot dusver niet geïden tificeerd. Een botsing van de Mercedes met de Fiat is niet vastgesteld en zou zich kunnen hebben voorgedaan voor het ongeluk dat het leven kostte aan prinses Diana, haar vriend Dodi al-Fayed en him chauffeur Henri Paul. Een getuige heeft de politie ver teld 'een gepiep van banden te hebben gehoord, en daarna het geluid van een kleine botsing'. Andere getuigen hebben dit niet bevestigd. Op de Mercedes is een aantal krassen gevonden, waar van de herkomst onduidelijk is. De enige overlevende van het on geluk, lijfwacht Trevor Rees-Jo- nes, zal morgen voor het eerst door de politie kunnen worden gehoord. Zijn getuigenverklaring is van vi taal belang voor het onderzoek op minstens twee punten: wat de chauffeur Paul gedurende de avond deed en of een andere auto de Mercedes hinderde. Herdenking 'In de zaak-Diana zijn veel be schuldigende vingers uitgesto ken: naar de pers, naar de chauf feur van de ongeluksauto, naar de Britse koninklijke familie. Niemand wees echter verwijtend naar God. Integendeel, mensen trokken meer naar Hem dan an ders'. Dat zei John Taylor, oud-bis schop van St. Albans, gistera vond in de Haagse Kloosterkerk. Daar hield de Britse gemeen schap in ons land een herdenking voor de op 31 augustus veronge lukte Prinses van Wales.

de Stem | 1997 | | pagina 5