om! Oostburg wil tuinenproject binnenhalen Plukverse Kaas Bij Kaatje. Blokken en breuken in één lokaal 'Ontpoldering binnen gebied De Drie Ambachten van de baan' Commissie vindt 'Houdgreep' een 'goudgreep' POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS 'Eerste uitzendingen rond jaarwisseling' Bang&Olufsen GRATIS de stem lilll ZEELAND C3 Zes ton en lening van half miljoen EN, LEREN, EËREN' >te warenhuizen. WERELDPRIMEUR: BEOCENTER AV5 Provincie heeft primeur van geologische kaart I Terneuzen mag nieuw theater tiet uit WYG-pot financieren' De rijdende schooi is overal waar zeven kermiskinderen les willen hebben Aanrijding Gekneusde ribben Kop-staartbotsing Dronken rijden Auto gestolen Boekhoute Bestuur voor Stadsradio Terneuzen KAATJE JANS DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1997 Van onze verslaggeefster Philippine - Ontpoldering binnen het gebied van waterschap De Drie Ambachten is van de baan. Dit stelde dijkgraaf H. Eversdijk gistermiddag tijdens de algemene vergadering van De Drie Ambachten in Philippine. Eversdijk haalt zijn informatie uit het rapport van de commissie-Hendrikx dat is aangeboden aan minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. „De ver wachting is dat de minister rond 1 de cember 1997 haar standpunt aan de Tweede Kamer zal laten weten. Naar wat ik uit de wandelgangen hoor, zal zij zeer waarschijnlijk uit voorstel van de commissie overnemen en ook in de Tweede Kamer worden weinig moeilijk heden verwacht. Als het rapport wordt aangenomen betekent dit geen ontpolde ring in ons waterschap", aldus Evers dijk. Het ontpolderen, het onder water zetten van polders langs de Westerschelde, komt voort uit het natuurherstelplan Westerschelde. De dijkgraaf meldde verder dat binnen De Drie Ambachten een deel van de Margarethapolder is aangemerkt als binnendijks natuurcompensatiegebied. „Het gaat hierbij om totaal vijftig hecta re grond, het grootste gedeelte is land bouwgrond. Van deze vijftig hectare is inmiddels elf hectare natuurgebied met onder meer kreken, zodat maar 39 hecta re agrarisch gebied moet worden aange kocht." Het waterschapsbestuur staat in begin sel positief tegenover dit plan maar heeft wel randvoorwaarden gesteld. „De grondverwerving moet op basis van vrij willigheid. Er moeten marktprijzen voor worden betaald zodat vervangende grond eventueel kan worden gekocht. De mogelijkheid voor grondruil moet wor den bekeken. En in het nieuwe natuurge bied dat heel goed aansluit bij de nieuwe woonwijk Othene, moet recreatief mede gebruik mogelijk zijn," aldus Eversdijk. Van onze verslaggeefster Oostburg - Het Oostburgse college van B en W wil zes ton en een renteloze lening van vijf ton beschikbaar stellen voor de aanleg van de Euregiotuinen aan de Nieuwstraat in Oostburg. Hiermee komt het college voor honderd procent tegemoet aan het eisenpakket van de Stichting Euregiotuinen. Naast bijdragen uit de 5B-gelden (Europese subsidie), het ministe rie van Economische Zaken, ove rige subsidiegevers en een bank- linanciering, wil Oostburg nu dus een fors bedrag van zes ton toe kennen aan de stichting. De ren teloze lening van een half miljoen is met name bestemd voor de aankoop van de in een later sta dium in exploitatie te nemen grond, zo'n vijf hectare. Voor de nadere financiële invulling van het project verwijzen B en W naar het vertrouwelijk ter inzage gelegde bedrijfsconcept en de be oordeling daarvan van Deloitte euTouche. 'Verantwoord' „Wij beseffen volledig dat hier sprake is van een forse bijdrage van de gemeente. Gelet op het be- van het project voor Oost- I burg, menen wij dat er deson danks sprake is van een verant woorde investering," aldus B en I ff in het voorstel aan de raad. De ton en de renteloze lening I worden gedekt uit de reserve Werkgelegenheid en Promotie. Hei tuinarchitectenbureau Bosch en Slabbers heeft bij het college I een inrichtingsplan neergelegd I waarbij tuinen uit heden en ver- (ADVERTENTIE) TV - FM radio met RDS - CD-speler en drie actieve luidsprekers. Dat alles in een compacte vormgeving waarvan alleen Sang Olufsen het geheim kent. tl moet het zien en horen om het te geloven. Do CD-speler, ook voor video en foto-CD's Ooit kiest u voor mooist AXEL Electro World Van Cadsand Bang Olufsen Center, Stationsstraat 7. ST. JANSTEEN |*Waes Electro World, Hoofdstraat 7. 3 jaar garantie leden worden aangelegd. Het hele complex heeft een omvang van ongeveer dertien hectare waar van in eerste instantie acht hec tare intensief wordt ingericht. De rest van het gebied biedt ruimte voor toekomstige uitbreiding. Werkgelegenheid De tuinen zijn verdeeld over drie categorieën. De eerste categorie vormen de Frans-Italiaanse tui nen (Middeleeuwen, Renaissance en barok). Een Engels land schapspark vormt de tweede ca tegorie tuinen. De laatste catego rie bestaat uit moderne voor beeldtuinen. Het in het plan op genomen hoofdgebouw heeft ver schillende functies, zoals educa tie, horeca als congresdoeleinden. Ook komt er een grote tropische kas. Bij de ingang en het hoofd gebouw wordt een parkeerterrein voor 430 auto's aangelegd. Het prestigieuze project zal werk bie den aan 25 mensen. Het voorstel wordt behandeld tij dens een gecombineerde vergade ring Planologie en Financiën op vrijdag 26 september. Deze ver gadering vindt plaats in het Oost burgse gemeentehuis en begint om 16.00 uur. Zodra de raad het voorstel heeft goedgekeurd, star ten B en W direct de planologi sche procedure die aanleg van de tuinen mogelijk maakt. In de eerstvolgende raadsvergadering zal het college de raad voorstel len voor het betreffende gebied een voorbereidingsbesluit te ne men. Van onze verslaggever Middelburg - Vandaag krijgt de Zeeuwse Commissaris der Koningin Van Gelder het eer ste exemplaar van een specia le geologische landkaart. Het is een kaart die de ondiepe ondergrond van Zeeland in beeld brengt en Zeeland is hiermee de eerste provincie van Nederland die zo'n kaart heeft. Dat komt omdat het Deltaplan, de versterking van de kustverde diging, een sterke impuls heeft gegeven aan het geologisch on derzoek in Zeeland. En de gege vens die dat onderzoek heeft op geleverd zijn allemaal verwerkt in de kaart. Van Gelder krijgt de kaart tijdens een bijeenkomst over de geologie in Zeeland. Daar wordt een nieuw licht geworpen op de ontstaansgeschiedenis van Zeeland en de rol die de mens daarbij heeft gespeeld. Ingrepen, zoals het ontwateren van veen waardoor het maaiveld zakte, waren er bijvoorbeeld de oorzaak van dat stormvloeden diep Zee land in konden dringen. geuzen - Klaverblad Zeeland, koepel van welzijnsin- ngen -vindt dat de gemeente Terneuzen voor de financie- J Va,n aet nieuwe theater geen greep mag doen uit de pot hid voorzieningen voor gehandicapten (WVG) worden be- 'ar th*n\a' ,metlsen dat gebaat is bij een goed toegankelijk en bruik- Wïoor H Vs we},iswaar aanzienlijk, maar de WVG-gelden zijn daar (Üin_ be™eld," aldus Klaverblad-directeur E. Aron-Visser. Dein- 'heste r' Zeeuwse Gehandicapten voorop, willen over »ck 'n® van WVG-geld een gesprek met wethouder P. Hame- "feletnl'nanC'er'n® van the3*61 zou Terneuzen een bedrag van riiaanz®ne.n.™ülen halen uit de WVG-pot. Dat is volgens Klaverblad iffl ^eeivan het bedrag dat de gemeente Terneuzen in zijn "Ternen tileater zou moeten besteden'. Klaverblad wijst erop adskantooen ™er^er uit deze Pot benutte voor een lift in het 'chting b°r't neens onterecht', omdat bij nieuwbouw de ver- 8®averW a te vo'd°en aan eisen van toegankelijkheid. Voorts niet will f^at ^erneuzen een van de twee gemeenten in Zeeland sP°rters 611 mee'aetaien aan kosten voor vervoer van gehandicap- Docent Jacques Weerts van de rijdende school probeert met de hele groep leerlingen altijd iets gezamenlijks te doen. Zo houden ze allemaal samen 'speelkwartier' op de parkeerplaats van de school, ditmaal de Westkolkstraat in Terneuzen. Al blijft 'allemaal' een relatief begrip Naar school gaan is voor de meeste kinderen iets heel gewoons. Voor kinderen van kermisex ploitanten is het minder vanzelfsprekend. Zij zijn afhankelijk van de stichting Rijdende School. Deze school komt naar de kermis om de kinderen les te geven. Kleine klasjes, telkens een andere meester of juf en tel kens andere klasgenoot jes. Van alle leeftijden. Een gesprek met Jac ques Weerts, meester van de rijdende school 'De Flierefluiter' in Ter neuzen, op de parkeer plaats aan de Westkolk straat. Door Gaby van Klooster DE RIJDENDE SCHOOL is een soort uit de kluiten gegroeide camper. Alle leeftijden, van kleuters tot kinderen uit groep acht, lopen door elkaar. Er staan tafeltjes en stoeltjes waar kinde ren hun reken- en taaloefenin gen kunnen maken, en er is een speelhoek voor de kleinsten. Het is druk in het schooltje. De mees ter loopt heen en weer tussen het alfabet en de tafel van zeven. Jacques Weerts, leraar van het schooltje op de kermis in Ter neuzen, blijft wonderlijk rustig in al die drukte. Een kleutertje wil haar bouwwerk van blokken laten zien, terwijl een 12-jarig meisje uitleg vraagt over breu ken. „Elk kind heeft zijn eigen leerprogramma bij zich. Dus ik moet ze allemaal apart begelei den. Ik begin elke dag wel met iets gemeenschappelijks, anders wordt het zo saai. Dan vertel ik bijvoorbeeld een verhaal, of we zingen samen een liedje." Stoute schoenen Kermisexploitanten reizen van april tot november met het hele gezin van stad naar stad. Dus ook met de kinderen. Kinderen die eigenlijk naar school moeten. Vroeger gingen zij of helemaal In de klas werken de kermiskinderen, ongeacht hun leeftijd, hun eigen lesprogramma af. Van daar dat Jacques Weerts zijn aandacht beurtelings verdeelt over blokkendoos en breuken. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE meereizen met zo'n gezelschap is een hele ervaring. Je wordt on middellijk geaccepteerd. Je bent lid van de gemeenschap, of je wil of niet. Alles maak je mee. Fees ten, dood en geboorte. Het is een samenleving op zich. Heel an ders dan de kermis. Het contact met hen is veel vluchtiger, veel oppervlakkiger. Dat is ook lo gisch, een circus reist samen en kermisexploitanten reizen al leen. Kermisexploitanten zijn ook meer eikaars concurrent dan circusmensen." Een vluchtig leven Jacques Weerts is na twaalf jaar regulier onderwijs, via een colle ga op de rijdende school terecht gekomen. „Ik doe ongeveer twintig kermissen per jaar. Meestal sta ik een week op een plaats, soms iets langer. Het is een vluchtig leven, je kunt wei nig opbouwen. Soms betrap ik mezelf erop dat ik wat opper vlakkig word. Toch zou ik dit le ven niet willen missen. Ik ben een beetje een flierefluiter. Ik hou van de vrijheid, de afwisse ling." niet naar school, of ze bleven achter bij familie en vrienden. Totdat de ouders van toen 41 jaar geleden de stoute schoenen aantrokken en naar het ministe rie van onderwijs stapten om geld te vragen voor hun idee, de rijdende school. Vijftien scholen De ouders kregen hun zin en de stichting Rijdende School was geboren. „Voordat deze school er was, waren bijna alle kermisex ploitanten en circusmensen an alfabeet. Zoals alle ouders werk ten zij keihard om hun kinderen een beter leven te kunnen garan deren door ze naar school te stu ren," legt directeur Bram van 't Hoff van Stichting Rijdende School in Geldermalsen uit. De stichting heeft inmiddels vijftien rijdende scholen en 25 leer krachten in dienst. Jacques Weerts werkt al dertien jaar voor de stichting. De school heeft volgens hem veel voorde len. „Op deze kleine school krij gen de kinderen veel meer aan dacht dan op een burgerschool, zoals wij de reguliere scholen noemen. Gewoon omdat de groe pen veel kleiner zijn. Welke school heeft tegenwoordig nog een klas van tien kinderen, dat zie je nergens meer." Behalve docent op de rijdende school is Jacques Weerts ook consulent voor ongeveer twintig kinderen. „Elk kind heeft een consulent die de leerlijn van het kind bewaakt vanaf de kleuter school totdat hij of zij gaat stu deren. Dit betekent dat deze per soon het leerprogramma uitstip pelt, contact heeft met de ouders en adviezen geeft over de vraag naar welke middelbare school een kind het beste kan gaan." De school rijdt van plaats naar plaats. Als er zeven kinderen of meer op een standplaats aanwe zig zijn, komt de school er heen. Overal in Nederland, maar ook in het buitenland. "Vooral circus gezelschappen reizen veel tot over de grens. Als er bij zo'n ge zelschap tenminste tien kinde ren aanwezig zijn, reist de school mee. Jacques Weerts is een keer twee jaar achtereen meegeweest met het circus. „Als rijdende school Van onze verslaggeefster Sas van Gent - In de inhoud van het con venant 'Houdgreep' kan de raadcommis- sie Algemene bestuurlijke aangelegen heden van Sas van Gent zich wel vinden. Over de kosten van het project tegen drugsoverlast is de commissie minder te spreken. Sas van Gent moet, samen met Terneuzen en Axel, 62.400 gulden neertellen. De politie be taald 'slechts' 46.000 gulden voor het project. Mevrouw Sparreboom-Dupain (WD) om schreef 'Houdgreep' aan het eind van de ver gadering dan ook als een 'goudgreep'. Deze omschrijving werd met instemming begroet. Het convenant van het project Houdgreep is al ondertekend door justitie, politie en de burgemeesters van de drie gemeenten. Het project om de drugsoverlast 'tot aanvaardba re proporties' terug te dringen, is ook al ge start. Toch werd het convenant gisteren nog in de commissievergadering besproken. De commissie kon er maar niet over uit dat de gemeente kosten moet maken die voor heen door de politie werden betaald. „Het mag niet zo zijn dat de gemeente gaat dienen als gatenvuller. Maar nu we er voor betalen, hebben we ook recht op inzage van alle resul taten van het project," zei burgemeester J. Terneuzen - Een 46-jarige fietsster uit Terneuzen heeft gistermorgen tegen negen uur een pijnlijke enkel opgelopen bij een aanrijding op de krui sing Rooseveltlaan-Sloelaan. Zij kreeg geen voorrang van een auto, bestuurd door een 75- jarige vrouw uit de Schelde- stad. De fiets raakte zwaar be schadigd, de auto licht. Terneuzen - Een 18-jarige bromfietser uit Terneuzen heeft gekneusde ribben overge houden aan een aanrijding met de auto van een 45-jarige Sluiskillenaar. De bromfietser reed dinsdagmiddag rond 14.50 uur over het trottoir in de Nieuwe Diepstraat en knalde tegen het openstaande portier van de auto. Beide voertuigen raakten beschadigd. Sas van Gent - Bij een kop- staartbotsing op de Westkade is dinsdagmiddag forse schade ontstaan aan twee auto's. Een 51-jarige bestuurder uit Ter neuzen zag te laat dat de voor hem rijdende auto afremde. Deze werd bestuurd door een 36-jarige man uit het Belgische Zandhoven. Clinge - Twee Belgische auto mobilisten zijn in de nacht van dinsdag op woensdag bekeurd voor rijden onder invloed op de Clingseweg. Een 44-jarige man uit Stekene had een promillage van 0,6 en kreeg een bekeuring van 350 gulden. Een 34-jarige man uit De Klinge kreeg een rijverbod en een dagvaarding. Zijn alcoholpromillage be droeg 1,9. Sas van Gent - In Sas van Gent is in de nacht van woensdag op donderdag een witte Opel Ka- dett gestolen. De wagen, eigen dom van een vrouw uit Brugge, stond geparkeerd aan de West- dam. ABSOLUTE BEGINNERS - De muziekformatie Absolute Beginners, met daarin veertien Zeeuws-Vlaamse muzikanten, treedt zaterdag op tijdens de Garnaalfeesten in Boekhoute. De band werd samengesteld voor een eenmalig optreden, maar als gevolg van het succes volle eerste concert is Boek houte nu al het derde optreden. De band, met een grote bac- king-vocalgroep en een bla zerssectie, speelt nummers van onder anderen Tina Turner en Joe Cocker. Het optreden in Boekhoute is in zaal Ridderhof vanaf 21.30 uur. Van onze verslaggever Terneuzen - Terneuzen krijgt een lokale radio-omroep: Stads radio Terneuzen. Voor deze omroep is een nieuwe stichting op gericht. De verwachting is dat Stadsradio Terneuzen rond de jaarwisseling met uitzendingen begint, aldus voorzitter A. Her- De oprichting van een nieuwe stichting voor een lokale radio- omroep in Terneuzen bleek noodzakelijk, nadat het vorige maand tot een definitieve breuk kwam met een vertegenwoordi ging van het oude bestuur van de stichting Lokale Omroep Ter neuzen (SLOT), namelijk de Fa cilitaire Stichting Zeeland (FSZ). 'Doorstart' Aanvankelijk waren eerste ge sprekken met een delegatie van deze stichting hoopvol verlopen. Medewerking van de FSZ was onontbeerlijk voor een 'door start' van de SLOT. Maar in de loop van vorige maand bleek die medewerking echter niet meer aanwezig, volgens bemiddelaar J. van Rooijen onder meer omdat over de afgelopen jaren 'op fi nancieel gebied geen schoon schip kon worden gemaakt'. Van Rooijen nodigde daarop oud-medewerkers van de om roep, potentiële bestuursleden, winkeliersvereniging City en een vertegenwoordiging van de pro grammaraad om te bekijken of de oprichting van een nieuwe stichting haalbaar was. Het nieuwe bestuur nu telt vijf leden, met A. Hermus als voor zitter. Het bestuur is verzekerd van de steun van de medewer kers van de programmaraad en een speciaal adviesorgaan. City Terneuzen ondersteunt de om roep door de afvaardiging van A. Meeusen in het bestuur. Steun De verwachting van Van Rooijen èn het nieuwe bestuur is dat zo wel de gemeente als het Commis sariaat van de Media op basis van die steun mee zullen werken. Van Rooijen beschouwt zijn taak als bemiddelaar dan ook als beëindigd. Hermus op zijn beurt beschouwt het verleden van de Terneuzense lokale omroep als gesloten. „De deur is dicht, het deksel gesloten. De nieuwe stich ting heeft niets met de oude te maken. Wij kijken enkel naar de toekomst." Locatie zoeken Op korte termijn moeten er nog enkele hordes worden genomen, waarvan de financiering van Stadsradio Terneuzen op de lan ge termijn er één is. Voorts wordt gezocht naar een nieuwe locatie voor de omroep en moeten vrij willigers worden aangetrokken. (ADVERTENTIE) van Rest. Van Belleghem van Gemeentebe langen Groot Sas sprak zich enigszins cy nisch uit over het project: „Sinds het drugs- bestrijdingsproject in Terneuzen van start is gegaan, heeft het drugsprobleem zich als een waaier verspreid over de gemeente Sas van Gent. Het stuit me dan ook tegen de borst, dat we daar nu ook nog eens voor moeten be talen." J. Smit (D66) sprak de hoop uit dat politie, justitie en gemeenten ook aan de belangen van de bewoners denken. „Ik hoop dat weinig klachten van bewoners even serieus worden genomen als veel meldingen want een gevoel van veiligheid is een subjectief gegeven." Da's nou Noord-Hollandse kaas. Minder zout en heerlijk zacht van smaak. Onze koeien zijn dol op het unieke weide gebied in Noord-Holland waar zeelucht en grond voor het beste gras zorgen. Deze Grand Cru Kaatje Jans kaas is van jong tot oud plukvers de lekkerste. I 6 KAKELVERSE EIEREN BIJ 500 GRAM NOORDHOLLANDSE KAATJE JANS KAAS. (VAN JONGE TOT OUDE KAAS) Goldig van do. 18 sept t/m wo. 1 okt Voor hetzelfde geld haal je 't vers bij Kaatje. GENTSESTRAAT 6, HULST. PASSAGE 1AXEL

de Stem | 1997 | | pagina 17