DE STEM 'Ambtenaren schnabbelen 4.98 |er aardig bij' n. 10% KORTING Zeeland blij met nieuwe financiering ambulanc ediensten Thuiszorg gebruikt financiële meevallers voor wegwerken wachtlijst Zaamslagveer roept opnieuw naar Londen 4.18 fej'toïïn tedS te 'Woonzorgcentra vaak te duur voor ouderen' &£mninge- Tientallen vragen over nieuwe zenders OPENINGSGESCHENK SCHOENEN SCALDIS C1 Onderzoek in gemeente Hulst: 'België meldde vervuiling in Zelzate wel op tijd' Hennepkwekerij 0tltnianteld Informatiemarkt over hersenletsel in De Honte Bij na-ramp rond bevrijding van Terneuzen komt na 53 jaar boven "iverhoopt op zijn» ?g van de aanbie- iteren van cd Bezorgde gedeputeerde De Kok tijdens conferentie in Kloetinge: Tfentr 06 nieuwe woon" Brandjes in schuurtjes en tractor OP DE NIEUWE WINTERCOLLECTIE Oude Kerkstraat 34, Sluis Zeeland DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1997 Van onze verslaggeefster Terneuzen - De Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen neemt dertig part-timers aan waardoor de wacht lijst in de loop van het jaar wegge werkt kan worden. Momenteel wach ten zo'n tachtig mensen in Zeeuws- Vlaanderen op thuiszorg: voorname lijk huishoudelijke verzorging. Het wegwerken van de Zeeuws-Vlaamse wachtlijst wordt mogelijk vanwege twee financiële meevallers. De Zeeuwse thuis zorg krijgt van minister Borst per direct een extra bijdrage van acht ton en daar naast stijgt het budget in 1998 met twee procent. Het wegwerken van die wachtlijst is geen overbodige luxe omdat er bij de Thuis zorg Zeeuws-Vlaanderen jaarlijks zo'n tweehonderd aanvragen voor hulp bijko men. Het gaat dan vooral om huishoude lijke verzorging. De thuiszorg biedt ook hulp aan mensen die na verblijf in het ziekenhuis thuis hulp nodig hebben. Dit is de zogenaamde 'ziekenhuis gerelateerde thuiszorg'. De vraag naar deze vorm van thuiszorg is in Zeeuws-Vlaanderen erg groot. Met 1000 aanvragen per jaar, is de behoefte twee keer zo groot als in de rest van Neder land. De Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen kreeg hier dit jaar net als andere thuis zorginstellingen een budget van acht ton voor. Door de enorme vraag naar deze zorg, was de Zeeuwse stichting al in juli door het budget van 800.000 gulden heen. Terwijl iedereen recht heeft op de ze 'ziekenhuis-nazorg' en deze mensen niet op een wachtlijst gezet kunnen wor den. Om zich financieel niet in de nesten te werken, diende de stichting een aanvraag om extra subsidie in bij minister Borst. Zij heeft nu toegezegd dat de stichting het bedrag dat tot 1 januari 1998 nodig is, acht ton extra, krijgt. Met ingang van het nieuwe jaar komt er namelijk een einde aan het onderscheid tussen thuis hulp na een ziekenhuisopname en 'gewo ne' thuiszorg. Naast die extra bijdrage van acht ton, kwam er met de bekendmaking van de miljoenennota nog een financiële mee valler bij. Minister Borst mag komend jaar 103 miljoen gulden extra besteden aan de thuiszorg. Directeur A. Schelf hout van de Stichting Thuiszorg Zeeuws- Vlaanderen ging meteen rekenen. „Ik re ken op een structurele uitbreiding van twee procent in 1998. Vooruitlopend op nog eens een uitbreiding van twee pro cent in 1999, gaan we zo snel mogelijk dertig parttimers werven om de wacht lijst weg te werken." Van onze verslaggever Hulst - Ambtenaren op de Hulster afdeling Stads- en Dorps ontwikkeling (SDO) schnabbelen naast hun dagelijkse werk een aardig zakcentje bij. Dat blijkt uit een onderzoek door de Inspectie Ruimtelijke Ordening van het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) naar het vergunningenbeleid in de gemeente. „Tijdens het onderzoek bleken ambtenaren tekenwerkzaamhe den te verrichten voor derden," aldus een passage uit het nog niet openbare rapport. „Gedurende de onderzoeksprocedure hebben de- Antwerpen/Zelzate (anp) - De Vlaamse autoriteiten hebben Saterland wel degelijk op tijd de hoogte gesteld van een zware bodemvervuiling in de Belgische grensgemeente Zel zate. Dat zegt gouverneur Balthazar van de provincie Antwerpen in antwoord op vragen van de Vlaamse groe- nen (Agalev). Agalev begreep uit de Neder- ■andse media dat de provincie Antwerpen verzuimd heeft Ne derland op de hoogte te stellen. Balthazar ontkende dit gisteren formeel. In Zelzate werd in mei een zware bodemvervuiling ge constateerd met kankerverwek- I N'a uitgebreid onderzoek werden Vlaamse en Zeeuwse autori- tdten hier - eind juli - gelijktij- I dig van op de hoogte gesteld, al- jBalthazar. De provincie Zee- Mi is vervolgens betrokken bij belangrijk overleg, stelt Baltazar. Uit voorzorg riep de re plaatselijke burgemeester de be- ■olking op niet langer groenten |jj'eigen tuin te eten. e vervuiling zou zijn veroor- ™t door het chemiebedrijf "in Zelzate. De provinciale i Ife^teiten in Antwerpen zeggen I j1® in deze niets te verwijten I r Zij gaven het bedrijf een ver- ■gunning, nadat het gemeentebe- I uur van Zelzate en andere in- f «nties hen daar een positief ad- |«s over verstrekten. nl* P°hhe heeft afge- ^.dagmiddag een hen- - --cenj in een woning aan tanfu aat 111 koewacht ont- lam Kaast twee assimilatie- pen en ventilatoren namen de taaeV31 hennepplanten in loev it komt overeen met een veelhad van bijna twaalf ki- jram. Alle spullen zijn in he rkomen. Tegen de 40-jarige lerha T Van ket ku*s 's Proces- paal opgemaakt. ze ambtenaren werkzaamheden verricht die variëren van kleine bouwwerken, verbouwingen tot en met nieuw te bouwen wonin gen." De inspectie raadt de gemeente aan om een goede instructie op te stellen voor ambtenaren die er in hun vrije tijd bijklussen. Geen namen Om hoeveel ambtenaren het gaat vermeldt het rapport niet. Op ver zoek van de gemeente worden alle oorspronkelijke passages die rechtstreeks naar personen te her leiden zijn uit de rapportage ge schrapt. Het gaat onder meer om gespreksverslagen. Schuurtje Volgens wethouder G. van de Voorde, die Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening in zijn por tefeuille heeft, wordt er op de af deling SDO zeker niet op grote schaal geschnabbeld. De gemeen te maakt er verder ook geen punt van als ambtenaren in hun vrije tijd proberen wat bij te verdienen. „Als dat bij tekeningen voor een schuurtje blijft is dat zeker geen probleem, maar als het om hele bouwplannen gaat ligt het toch anders," zegt Van de Voorde. „Daarom moeten er om de zaken zuiver te houden goede afspraken gemaakt worden dat diezelfde ambtenaren niet zelf de vergun ningprocedure gaan afhandelen." Het onderzoeksrapport van de In spectie Ruimtelijke Ordening wordt officieel 23 oktober gepre senteerd in de raadscommissie Stads- en Dorpsontwikkeling. Van onze verslaggeefster Terneuzen - In ziekenhuis De Honte in Terneuzen is zater dag 11 oktober van 11.00 uur tot 16.00 uur een informatie markt over het thema 'Niet- aangeboren hersenletsel'. Vele deskundigen werken aan de markt mee, waaronder gespecia liseerde artsen, ervaringsdeskun digen, het hersenletselteam Zee land en het revalidatie-centrum. De informatiemarkt zal vooral ingaan op de persoonlijke om standigheden van mensen die hersenletsel hebben opgelopen. De deskundigen geven informatie over onder meer trauma-opvang, organisatie en verpleegkundige zorg. Zo scheppen ze meer duide lijkheid over hersenletsel. Inlich tingen over deze dag zijn ver krijgbaar bij de afdeling voor lichting van Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen. De 'eerste Nederlandse Marva' Francien de Zeeuw (midden) zat er in 1944 achter een illegale zender. Drieënvijftig jaar na dato is ze terug op de zolder van de boerderij van de familie Koster in Zaamslagveer. De oudste dochter (rechts), Kaatje Koster, en zend amateur Vervaet van de Veron luisteren naar haar uitleg. Op de boerderij van Koster op 5 '-jM Zaamslagveer werden op 17 sep- l tember 1944, bij toeval, aan de H. Koning Willem III-weg partiza- jjjfe nenleider R. Fassaert en de staf I van de partizanen van de Knok ploeg Zeeland opgepakt door de Duitsers. Tien mannen en een vrouw en het gezin Koster dreig den te worden gefusilleerd. Slechts door snel ingrijpen van de oudste dochter Kaatje Koster en Francien de Zeeuw ontkwa men het gezin en de partizanen aan een bijna-ramp in deze hec tische dagen aan het front. Door Jan Jonkman DE GESCHIEDENIS van Terneuzen en met name de bevrijding van Terneuzen dient te worden aangevuld. Wat slechts bij een hand jevol partizanen bekend was, komt nu 53 jaar na dato, dankzij zendamateurs en Francien de Zeeuw, lid van de verzetgroep, naar bui ten. Francien de Zeeuw, destijds rijkstelefoniste in Terneuzen, neemt op het zoldertje waar de ploeg toen ondergedoken zat plaats achter de historische zendapparatuur en neemt nog een keer de zendsleutel ter hand. In gedach ten gaat ze 53 jaar terug naar de nacht van 16 op 17 september 1944. „Ik was lid van de staf van de Knokploeg Zeeland en als zodanig op een zolder bij de familie Koster terecht gekomen. In de schuur lag Rudolf Fassaert te slapen in zijn auto. De terugtrekkende Duitsers zoeken bij toeval met hun tanks onderdak op de boerderij van Koster en vinden daar Fassaert." De boerderij wordt gelijk onder bewaking gesteld. Tweehonderd meter verderop zit de knokploeg. Francien en Kaatje hebben als Francien de Zeeuw klimt naar de zolder waar ze in de nacht van 16 op 17 september 1944, vlak voor de bevrijding van Terneuzen en het omliggende gebied, hachelijke mo menten beleefde. foto camile schelstraete enige van de ploeg bewegingsvrijheid. Kaatje brengt in de nacht eerst de wapens weg door ze in de wc te droppen. Daarna verbrandt ze de aanwezige vluchtschriften. Dan komt voor haar het moment waar ze nog steeds moeite mee heeft. „Ik werd voor Ru- dolf gezet die slechts gekleed was in zijn on derbroekje. Ik heb gezegd dat ik hem niet kende. Dat moment voel je je als een Judas." De volgende morgen wordt de zendappara tuur naar buiten gewerkt en in een zinken teil naar een vuilnisbelt afgevoerd. Fassaert is dan al overgebracht naar Middelburg. Het is waarschijnlijk dat de onderduikers hun leven in dit stadium te danken hadden aan het feit dat het SS-hoofdkwartier in Ter neuzen gebombardeerd was. Een van de knokploegleden komt om melk en Francien vindt een briefje met de vraag of ze bevrijd willen worden. Francien: „Ik heb te ruggeschreven dat het je reinste zelfmoord zou zijn." Het aanvalsplan van de bevrijders wordt herzien, maar twee uur voor de bevrij ding van de boerderij is de ploeg afgevoerd. Ze worden overgebracht naar Biervliet. Daar beslist een Duitse officier dat ze maar dood geschoten moeten worden. Opnieuw vindt een wonder plaats. Zijn meerdere wil de ver antwoording niet op zich nemen en de ploeg wordt vrijgelaten. Fassaert ontsnapt twee uur voordat hij doodgeschoten zou worden met behulp van de ondergrondse uit de ge vangenis. Francien ontvangt het verzetsher- denkingkruis. Zij wordt later bekend als de eerste Nederlandse Marva. Ter nagedachtenis aan deze gebeurtenis heb ben de zendamateurs verenigt in de Veron opnieuw contacten gelegd met Londen. verslaggever inallo u °°r ouderen met een Ld nT^' en dat is niet eemJf °odschap bracht de 'e Kok (0|VdA"8edePUteerde fBmeeÏÏUderenzorg) 8^ re ?nr een c°Serentie f veel 'I worden in Zeeland Plaatsen nieuwe woon zorgcentra voorbereid en in ge bruik genomen. Ik vind dat we daarmee op de goede weg zijn, maar een kwalijk neveneffect is dat de toegankelijkheid voor mensen met lagere inkomens in het gedrang komt als gevolg van de stapeling van eigen betalin gen." De gedeputeerde vroeg verder aandacht voor een groep die wei nig in de schijnwerpers staat: mensen met een zware verstande lijke handicap. Die blijven achter wat subsidie betreft bij de mensen met een lichtere handicap en dan gaat het om geld voor dagbeste ding. Omdat mensen met een lich tere handicap vaak nog iets kun nen is daar meer geld voor. De Kok vindt dat een logische ge dachte, maar hield wel een plei dooi voor meer subsidie aan de eerste groep. „We moeten oppas sen dat we de groep die minder of haast geen mogelijkheden heeft, vergeten," aldus de gedeputeerde. Het kabinet heeft inmiddels al wel meer geld beschikbaar gesteld voor die groep, maar volgens De Kok en een groot aantal stafleden dat ook op de conferentie aanwe zig was, is het nog niet genoeg. Een ander punt van zorg in Zee land, dat naar de smaak van De Kok verbetering behoeft, is de op- Van onze verslaggeefster Middelburg/Tterneuzen - De Zeeuwse kabelexploitant Ze- katel heeft de afgelopen dagen tientallen telefoontjes ge kregen naar aanleiding van de wijziging van het kabelnet. Het merendeel van de in totaal 94 telefoontjes betrof vragen over de nieuwe plek van de zenders Nederland 3, SBS6, Kindernet, de Duitstalige RTL en Maximaal Teksttelevisie. Door de wisseling van coaxka- bel naar glasvezelkabel bij tot nu toe 8500 huishoudens in Zeeuws-Vlaanderen, zijn en kele zenders niet meer op de oude plek terug te vinden. Dit heeft geleid tot verwarring bij abonnees. Met name ouderen weten niet hoe ze hun televisie opnieuw moeten instellen. Zekatel zegt weinig te kunnen doen aan dit probleem. „Dit valt niet binnen ons service kader. Als mensen ons opbel len met deze vraag, verwijzen wij ze naar de gebruiksaan wijzing van hun toestel. Moch ten ze er dan niet uitkomen, kunnen ze altijd naar de dichtsbijzijnde radio- of tele- visiehandel gaan," aldus woordvoerder A. Brasser van Zekatel. De kabelexploitant vergoedt de kosten voor even tuele hulp van een specialist overigens niet. Zekatel verwerpt kritiek dat abonnee's zijn verrast door de wijziging van het kabelnet. Het bedrijf vindt dat klanten voldoende zijn geïnformeerd via advertenties in huis-aan- huis bladen en informatie via het eigen Zekatel-kanaal. Het bedrijf heeft verder nog de plaatselijke radio- en televi- siehandel geïnformeerd en de bejaardentehuizen in de regio op de hoogte gesteld van de veranderingen. Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben goede hoop dat een aantal problemen met ambulances in de provincie zal worden opgelost. Deze week is namelijk binnen de GS-ver- gadering bekendgemaakt dat Zeeland garen gaat spinnen bij de nieuwe opzet van financiering van ambulancediensten. Het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) gaat namelijk niet meer uit van het aantal ritten om zo het rijksgeld over de provincies te verdelen. Voortaan wordt de beschikbaar heid van de ambulances bepa lend. En dat is nog een knelpunt in Zeeland. Versnippering Zoals gemeld spelen er al gerui me tijd problemen rond de am bulances. Het is voorgekomen dat ze de verplichte aanrijtijd van vijftien minuten niet haal den. De doelmatigheid van het werk lijdt eronder dat veel ver snipperde diensten zich bezig houden met de ziekenauto's. En Zeeland is met de eilandenstruc tuur een moeilijk gebied. Maar Sas van Gent/IJzendijke - Twee schuurtjes aan de Irenestraat in Sas van Gent zijn dinsdag rond middernacht volledig in vlam men opgegaan. Later in de nacht brandde een tractor in IJzendijke totaal uit. De brandweer van Sas moest uit rukken voor de schuurbrandjes. Het ging om twee schuurtjes die tegen elkaar aan waren gebouwd. Het schadebedrag is nog onbe kend. Naar de oorzaak wordt na der onderzoek ingesteld. De brandweer van IJzendijke moest rond 1.45 uur naar de hoek Watervlietseweg/Mollekotweg. Daar stond een tractor van een firma uit het Belgische Evergem in brand. Binnen tien minuten klonk het sein 'brand meester'. De tractor was toen al volledig uitgebrand. De toedracht is on bekend, maar aan brandstichting wordt zeker niet gedacht. het tekort aan geld was het grootste probleem, zo hebben tal van onderzoeken aangetoond. Fusies De PvdA-gedeputeerde De Kok (Volksgezondheid) heeft zoals gemeld eerder dit jaar al laten merken dat het de goede kant op gaat. Behalve de verdeling van het geld over de provincies, speelt ook een belangrijke rol hoe inzet van de ambulance dienst inhoudelijk in een provin cie geregeld is. Daar wordt in Zeeland na het onderzoek van de Commissie Don hard aan gewerkt. De com missie adviseerde het aantal diensten in Zeeland terug te brengen tot twee. Eentje boven en eentje onder de Westerschel- de. In Zeeuws-Vlaanderen is de fusie dit jaar gerealiseerd, boven de Westerschelde worden de eer ste stappen gezet. Het wachten is nu op de nieuwe berekeningen van het COTG voordat duidelijk is welke ande re stappen moeten worden gezet om volledige financiering te krijgen voor het ambulance hulpverleningsplan dat Zeeland heeft gemaakt. Regionalisering Binnen Gedeputeerde Staten is deze week afgesproken dat de Centrale Post Ambulancever voer (CPA) en de ambulance diensten hun werkzaamheden goed op elkaar moeten afstem men. Tevens zal de CPA zijn re- gietaak moeten waarmaken. Volgens GS zal er een grotere druk op alle partijen worden ge legd omdat ook het rijksbeleid in beweging is. Een van de ontwikkelingen is de vorming van de regionale ambu lancevoorziening (RAV), een sa menwerkingsverband tussen CPA en ambulancediensten. Daarbij zijn ook ziekenhuizen en huisartsen betrokken. (ADVERTENTIE) vang van psychiatrische patiën ten. De Kok: „Mensen met een psychiatrisch probleem blijven tegenwoordig langer in de samen leving en krijgen ook na een opna me spoediger een plaats in die sa menleving. Dit kan alleen als de zorg meegaat in de maatschappij. Er gebeurt al van alles op dit ge bied in Zeeland maar het zou goed zijn als we met elkaar na gaan of het netwerk van opvang en steunfuncties nog sluitender kan worden gemaakt." (Alleen geldig bij contante betaling, dus papier of muntgeld.)

de Stem | 1997 | | pagina 13