Of WILLEMSEN 'Mooiste begroting sinds jaren' Schietpartij in Bergen op Zoom eist gewonde DE STEM Meer koopkracht voor iedereen I Kabinet probeert optimisme te temperen Beeld kwijt, fiets terug 0800 0345 u/aND- en vloertegels up-to-date sanitair luxalon plafonds DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N gESSSS Z~' Vlaams - Brabant, jong en vindingrijk W2M Waarschijnlijk afrekening drugswereld Wat Je ook zoekt, je vindt het altijd! De Gratis Gouden Gids Lijn9 Mogelijk opslag kernafval bij centrale Doel 'Covra komt in problemen met opslag kernafval' Rijk-begroting nffESSOIRES Barmen Gemarke o.l.v. Jan Cae- yers, solisten, 9de van Beetho ven. VEURNE Huis Rutsaert: Vleeshou- wersstr. 18 (058-31.21.54). 20-9 (20.30 u.): Flanders Recorder Quartet Vier op 'n Rij, van klas siek naar romantiek (FvV)- St.-Walburgakerk: (058- 31.52.28). 21-9(16 u.): Ludo Geloen (orgel) en Laidos koor o.l.v. Marleen Annemans. WESTERIO Abdij van Tongerlo: (014- 54.75.75). 20-9 (20 u.): Ensem ble Walter Boeykens, M.N. de Callatay (sopraan), werk van Schubert (FvV). iOODGIETERS-INSTALLATIEBEDRIJF DE STEM 8 "71 0311 000218" I I I I 137e JAARGANG 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 A4 Buitenland A5 Beurs ^6 Economie A7 Sport B1t/mB3 Miljoenennota M1 t/m M5 Zeeland Ct t/m C5 WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Gids D1 RTV-programma's D2 Lijf Leven E1t/mE3 In xtc zit steeds vaker amfetamine IMF juicht over groei economie PAGINA Ajax blameert zich in Maribor PAGINA Twente verliest van Lilleström PAGINA Muziek Jimi Hendrix leeft na ruim kwart eeuw voort Stress en geluk van vissen in gevangenschap 1 'ij PAGINA Van onze Haagse redactie UI>A« TTA tiortAvinrtofVo/». Historische Concerten. De historische concerten in Lom beek vinden plaats in de vroeg- gotische Onze-Lieve-Vrouw- kerk, gebouwd rond 1300, De kerk herbergt een beroemd retabel uit de 16de eeuw en het historische Goy- naut-orgel van 1753. Michael Schonheit, organist van het Gewandhaus van Leipzig, opent de reeks van drie concerten. Met medewerking van de hoboïst Norbert Kaschel vertolkt hij werken van Handel, Bach en Krebs. De Noord-Nederlandse organist Peter Westerbrmk ver zorgt, samen met het koor en orkest van de Jan Niklaasstich- ting uit Halle, het tweede con cert. Op het programma staan werken van Handel, Schubert en Brahms. Traditiegetrouw sluit de organist Jozef Sluys de reeks af. Samen met het Haydn Baroktrio speelt hij werken van Haydn, Johann Christian Bach en Mozart. (Lombeek-Roosdaal, 21 en 28 september en 5 oktober om 16 uur) GENT De Vlaamse Opera: Schouve burgstr. 3 09-225.24.25). 21. 23-9 (20 u.): „La Clemenza di Tito" opera van Mozart, door De Vlaamse Opera, muz. leid. Roy Goodman, regie Pierre con stant. Beethoven Academie. Het cultureel centrum De Velinx in Tongeren opent het seizoen met de onsterfelijke Negende symfonie van Beethoven. De nieuwe ver sievan dit populaire werk wordt uitgevoerd door de Beethoven Academie o.l.v. Jan Caeyers. De solisten zijn Camilla Nylund, Monika Groop, Scot Weir en Michael George. Twee koren, de Kantorei Barmen Gemarke uit Wuppertal en het knapenkoor ta Mei Jubilo uit Sint-Niklaas verlenen hun medewerking in het machtige slotdeel van deze symfonie. (Tongeren Ex Tempore. Het vocaal en ins trumentaal ensemble van Flo- nanHeyerick is op verschillende artistieke fronten actief. Terwijl f Vlaanderen Monteverdi in e &jker zet, koos hij voor een concert in Maastricht Monte- yerd3's landgenoot Stefano Landi 587-1639). Ex Tempore veitolkt zijn "dramma per musi- ca II Sant'Alessio in een concer- ante versie. Landi schreef deze geestelijke opera voor de cama- OfPeri?de te Rome in 1631. Maastricht, Theater aan het Vrijt- september om 20.30 uur, 00- M-43-350.55.55) Vincent Royer. Het Atelier 340 °™-7erk van de Brusselse alt act Bob Verschueren, die „i®.,natuurliike materialen Ê^'Voortwee laar begon de nankg van een Man- «nUvu.De Franse compo- zal bif a °llSt Vülcent Royer Hii ,w u Werk Improviseren. AJw ?ter van het Ensemble fflffirfflfi Z'Ctl toele8t op de De Ploter: Kerkstr.4 (02 chi. -Vuur) 582.44.33). 21-9 (20 uT co" musical door NU aanbevolen HOEILAART Sporthal: Koldamstr. 'Ij. 9 f20.30 u.): Op eraconcert «w het BRTN-FilharmoraschOrx® o.l.v. Frank Shipway met Wj ela Kazradjian, sopraain, M Claessen, bariton en Jon Rum Arason, tenor. Operafragmen ten van Verdi, Puccini eri Saint Saëns. Kaarten: 02-657.41.9U. De Bogaard: Minderbroe- g dersstr. 29 (Ot 1-68.79.59). (20.15 u.): „II Trovatore W" Verdi, door solisten Neder lands-VI aamse Opera en t Promenade Orkest o.l.v. Ernes Maes. opent het seizen Mozarts laatste Italiaanse opera. Roy Goodman dirigeert en Pierre Constant regisseert in decors en kostuums van Roberto Platé en Emmanuel Peduzzi. De bezetting verenigt £1 Keith Lewis (Tito), Marie-Ange Todorovitch (Sesto), Janice Watson (Vitellia), Kathleen Brett (Servilia), Hanne Fischer (Annio) en Christophe Fel (Publio). Inde zomer van 1791 was Mozart Die Zau- berflöte aan het afwerken toen hij twee opdrachten kreeg die hij, gezien zijn penibele financiële toestand, moeilijk kon afwijzen. De eerste kwam van een geheimzinnige vreem deling die hem een Requiem bestelde. Mozart was nog niet erg met de compositie opgescho ten toen men hem vanuit Praag liet weten dat men in allerijl een feestelijke opera wou om de kroning van keizer Leopold II tot koning van Bohemen te vieren. In een politiek onzekere tijd, in een Euro pa overschaduwd door het spook van de Fran se Revolutie, vond men het gepast een gele genheidswerk te hebben waarin de wijsheid en de edelmoedigheid van een monarch bena drukt werd. Dus stelde men Mozart een bestaand libretto van Metastasio voor, dat voor de gelegenheid bijgewerkt werd: La Cle menza di Tito. Titus Flavius Sabinus Vespasianus leefde van 39 tot 81 na Christus. Hij was de zoon van de eerste plebejische keizer van Rome, Vespa sianus. Hij groeide op aan het hof van Nero, vocht als officier met de Romeinse legioenen, plunderde Jeruzalem en verwoestte de joodse tempel in 70. Hij stond bekend als een onbuigzaam man en men verweet hem een liederlijke levensstijl. Hij had een relatie met Berenice, de weduwe van Herodes van Chal- cis. Toen Titus zijn vader in 79 opvolgde, werd hij, aldus Suetonius, een ander man, bezorgd om zijn onderdanen, begrijpend en mild. Hij stierf in 81, naar men vermoed vergiftigd door zijn broer Domitianus. Het motto van zijn regeringsperiode was Amor et deliciae generis humani (liefde en vreugde voor de mensheid). Mozart componeerde La Clemenza di Tito in een minimum van tijd. De eerste opvoering vond plaats in Praag op 6 september 1791. Die Zauberflöte ging op 30 september 1791 in Wenen in première. Drie maanden later was Mozart dood. La Clemenza di Tito was de laatste opera die hij afwerkte en de eerste die hem een zekere internationale bekendheid ver schafte. Gedurende veertig jaar na Mozarts dood was Clemenza een van zijn populairste opera's. Waarschijnlijk droeg het verhaal met zijn verheven moraal meer de goedkeuring van het negentiende-eeuwse publiek weg dan Le Nozze di Figaro, Don Giovanni en Cosi fan tutte met de als frivool en zelfs immoreel bestem pelde libretto's van da Ponte. Rond 1850 verdween Clemenza in de ver getelheid om pas een eeuw later opnieuw enige aandacht te krijgen. De toen nog gang bare opvatting dat Clemenza ondanks mooie muziek, dramatisch geen sterk werk was, werd ontzenuwd door de producties van Jean-Pierre Ponnelle in München en Keulen. Later was er de internationaal bejubelde ver sie die Karl-Ernst Herrmann in De Munt pre senteerde in juni 1982. Pierre Constant, de Franse regisseur van Clemenza in de Vlaamse Opera, weet dat hij tegen die herinnering moet vechten. Tijdens de voorbije jaren realiseerde hij de da Ponte trilogie voor het Atelier Lyrique de Tourcoing en hij vindt het fijn dat hij op die ervaring kan voortbouwen. "Mozart greep voor Clemenza terug naar de toen al verouderde vorm van de opera seria, maar gaf die de dramatische impuls mee die hij uit de drie da Ponte-ope- ra's overgehouden had. De structuur is anders en zeker de manier waarop Mozart de recita tieven behandelt. In de finale van het eerste bedrijf combineert hij soli en koor, politieke intrige en intieme gevoelens tot een muzikaal absoluut grandioos ensemble." "In Clemenza vechten mensen om macht, maar misschien nog meer om liefde. Sesto houdt van Vitellia, maar zij wil Tito en Tito houdt op zijn beurt van Sesto. Je kan die lief de op verschillende manieren interpreteren, maar in de grote confrontatie tussen de keizer en de vriend die hem naar het leven stond, zegt Sesto tot Tito ti ricorda il primo amore (her inner je de eerste liefde). Ze zitten eigenlijk in een helse kring. Ze willen elkaar bereiken, maar slagen er niet in. Het gevolg is een grote een zaamheid." "Voor Tito komt daar nog de eenzaamheid van de heerser bij. Hij'is een man vol teder heid die de liefde van zijn vrienden en van zijn volk nodig heeft en die misschien niet echt voor de macht gemaakt is. Hij is zeker niet de keizer die Publio, de prefect van de Pretori- aanse garde, wenst." "We hebben er lang over nagedacht hoe we de opera zouden visualiseren. We combi neren drie periodes. De kostuums evoceren de eeuw van de verlichting, van de muziek. Het decor is een antieke arena, maar gerealiseerd met hedendaagse materialen. Als handelings plaats kozen we een arena. De laatste tonelen van de opera spelen er zich af en een arena is bovendien het toneel van politiek als schouw spel, de plaats waar privé-leven en openbaar leven tegelijkertijd voor de massa ten prooi gegooid worden." Gent, Vlaamse Opera, op 2123,26 en 30 september om20uur,28 september om 15 uur, 09-225.24.25. Autwerpen, Vlaamse Opero, op 8,10,14,16 en 18 okto ber om 20 uur, 12 oktober om 15 uur, 03-233.66.85. Dirigent Roy Goodman. ©Annemie Augustijns Opgericht in 1995, na de splitsing van de provincie Brabant, is Vlaams-Brabant de jongste afdeling van het Festival van Vlaande ren. De organi satoren hebben een originele formule uitgedacht die ze conse quent naleven. In de even jaren ligt het accent op de 20ste-eeuwse muziek, in de oneven op de oude muziek. Daarnaast heeft men nog de Repertoireconcerten, ook die getuigen van een doordachte programmatie. In 1997 is dus de oude muziek aan de beurt, in totaal vijf hoogstaande concerten in de Leuvense Sint-Geertruikerk en in de ro- maanse kerk van Bertem. Ook hier wordt de 500ste verjaardag van de dood van Johannes Ockeghem herdacht. Na zovele Ockeghem- concerten in Alden Biesen en Antwerpen zou men kunnen denken dat Leuven noodge dwongen werken van deze Vlaamse polyfo- nist in herhaling moet programmeren. Fout. Er zijn zelfs twee cruciale werken uit het oeu vre van Ockeghem die dit jaar nog niet uitge voerd werden. The Clerks' Group van Edward Wickham vertolkt naast enkele Maria-motet- ten de vierstemmige Missa Prolationum. Het is een werk in de traditie van Ockeghems cere brale schrijfwijze. Zijn Requiem is zelfs de oudst bewaarde polyfone dodenmis. Zij wordt door het Daedalus Ensemble vertolkt. In die context zijn er nog twee concerten van het Huelgas Ensemble en van de minder bekende Engelsen Henry's Eight The Dufay Collecti ve. Tot de hoogtepunten van de Repertoirecon certen moeten het recital van de pianist Andras Schiff (Schubert) en de Stravinsky- avond gerekend worden. Stravinsky's Agon wordt zelfs twee keer uitgevoerd, eerst als bal let in de choreografie van George Balanchine met het Nationale Ballet uit Nederland, bege leid op twee piano's, en dan in een orkestver sie, uitgevoerd door het BRTN Filharmonisch Orkest. Nieuw zijn de concerten in de Vlaamse rand rond Brussel. Onder het motto Maestro al Cembalo vertolken de belangrijkste klavecinis- ten van dit ogenblik, Gustav Leonhardt (Wemmei), Andreas Staier (Wezembeek- Oppem) en Christophe Rousset (Sint-Genesi- us-Rodelatere werken voor klavecimbel van Johann Sebastian Bach. In de historische ste den treden ook andere grote musici op, onder anderen Zeger Vandersteene, Levente Kende, Florian Heyerick en het ensemble Oxalys uit eigen land en Pieter Wispelwey en Peter Zazofsky uit het buitenland. (Mirek Cemy Festivol van Vlaonderen Vlaams-Brabant, tot 30 okto ber. Inlichtingen: 016-20.05.40. mmmm 1998 mo- tgeld voor 'lbaar be- ëid beta- jn). tt de inko- 1.000 stu- jnmerking beurs, personeel ien fiscaal miljoen), kelijke ei kenfonds- el. De bij- :n per po- uderen en en gulden ^e opvang Dt 12 jaar, end plaat- hdingen - ts het cel zijn ge- edaald. In |9, dit jaar PAGINA 11/20 Minder warm De wind gaat geleidelijk naar het noordwesten. Het wordt dan een stuk frisser. Vandaag zijn er eerst perioden met zon, later neemt de bewolking toe en is er kans op een en kel buitje. Van onze verslaggever Bergen op Zöom - Bij een schietpartij op het industrieterrein Noordland in Bergen op Zoom is gistermiddag een 31-jarige Engelsman ernstig gewond geraakt. De kogel die hij in zijn rug kreeg, is in het ziekenhuis Lievensberg operatief verwijderd. Gistera vond was de man buiten levens gevaar. De 35-jarige S. el M. uit Bergen op Zoom zit vast op het politiebureau. Hij meldde zich daar zelf aan. Het is nog onduide lijk of hij ook de schutter is. Ge tuigen hebben na de schietpartij twee mensen in een auto zien wegrijden. Ook zou iemand zijn weggevlucht in een aangrenzend maisveld. Een zoektocht met een helikopter en met politiehonden leverde echter niets op. De schietpartij is waarschijnlijk een afrekening in de drugswereld. De gewonde viel in of bij de zoge naamde 'growshop' Obelix, ge vestigd in bedrijvencentrum Spectrum. Een growshop levert materiaal en grondstoffen voor de wietteelt. De hele dag hing er gisteren rond Obelix al een ge spannen sfeer. Tot twee keer toe werd de politie geroepen, de eer ste keren leek er weinig meer aan de hand dan een ruzie over een schuld. De derde keer echter gold de oproep een schietpartij en kroop er een gewonde uit de sloot voor het bedrijvencentrum. Vol gens de politie zijn het slachtof fer en de aangehouden Bergenaar in mei van dit jaar al betrokken geweest bij een schietpartij in Roosendaal. Van onze verslaggeefster Breda - In plaats van zijn ver dwenen kunstwerk heeft kunste naar Jan Maas zijn twee weken geleden gestolen fiets uit de Bre dase singel gevist. Het honderd kilo zware kunst werk van gepolijst Belgisch hardsteen stond tentoongesteld aan de Vierwindenstraat. Maas ontdekte de verdwijning gisteren. Hij is met de havenmeester van Breda gaan dreggen in de singel. Tot zijn verbazing kwam de ge stolen fiets toen tevoorschijn. „Ik ga nu vragen aan de brandweer of die eens wil kijken als ze op deze plek een oefening doen. Als zij ook niets kunnen vinden, zal het beeld wel bij iemand in de tuin staan." (ADVERTENTIES) Doel - België gaat onderzoeken of bij de kerncentrale in Doel op slag van radio-actief afval moge lijk is. De Nationale Instelling voor Radioactief Afval zegt dat de resultaten van deze studie pas over tien jaar bekend zullen zijn. De klei in de buurt van Doel is volgens wetenschappers van dc Rijksuniversiteit Gent geschikt voor de opslag van kernafval. ZIE BUITENLAND - A5: Onderzoek naar geschiktheid Doel voor opslaglcernafval Van onze verslaggeefster Borssele - Minister Wijers van Economische Zaken verwacht dat Covra in Boissele de Neder landse contractuele verplichtin gen over het terughalen van hoog radio-actief afval uit Engeland niet kan nakomen. Alternatieven zijn er niet, meldt de minister in antwoord op Ka mervragen van de WD. Volgens Wijers vindt er op korte termijn overleg plaats met de betrokke nen, maar is er geen oplossing in zicht. Covra beschikt nog steeds niet over vergunningen om een ge bouw voor opslag en eventuele verwerking van dit afval op tijd te bouwen. Terwijl het materiaal in 2001 wel naar Nederland komt. Covra komt volgens Wijers al veel eerder in de knel met de normale bedrijfsvoering. ZIE ZEELAND-C1: 'Nieuwe opslag is nooit op tijd" klaar' [S&jfcsJBI, ZK Zi ,1 1: De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: Q een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* D Eer kwartaal d.m.v. .acceptgiro97,50 O kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres;,......... Postcode;...,...,,..,.,...;..,Plaats:.,....., Telefoon:Bank/Gironr Handtekening;. Stuur 21-202 i bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontaet, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND J

de Stem | 1997 | | pagina 5