üijksweg 61 moet sneller en veiliger9 IN DE Bakker Jan UIT ïïTBDDRT Sass Gosse I Klaar terwijl u wacht-systeem' op gemeentehuis Oostburg Torentijd als alternatief voor thuiswerkers Pijproken van genot verheven tot topsport WINTERJACKS OP OP J. de Coci HWP 1 ric DE STEM ZEELAND C4 Tientallen inspraakreacties Siesa speelt blijspel 'Frits' PvdA Oostburg wil bushok bij Schoonhof Eigenaar Vlissingse bios fout vermeld A. Verschoor nationaal kampioen modelbouw Middelburgse penitentiaire inrichting gaat op de commerciële toer De grootste collectie DEN DEKKER GELOOGD GRENEN OOSTBURG ADIDAS BOMBER JACKS Van 129.25 voor 89.95 van 169.95 voor 119.95 Kindertrainingspakjes v.a. 19.95 Seniorentrainingspakken v.a. 24.95 k hoen en ipovlhuk Markstraat 11, Aardenburg Tel. 0117-491314 "Bakker-Jan" viert de kermis mee! Tijdens de kermis: Onze vaste woensdagmiddagaanbieding: 5 broden voor éen tientje 4 bolussen voor twee piek Onze vaste weekendaanbieding: 10 luxe broodjes ƒ3.95 de stem SCHAKEN Schaakclub Terne i i i WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1997 Van onze verslaggeefster Oostburg - In het gemeentehuis van Oostburg wordt sinds deze week ge werkt met het 'klaar terwijl u wacht systeem' voor aanvragen van rijbe wijzen, paspoorten en uittreksels. Door de invoering van dit systeem hoeft de burger voor de aanvraag van een reisdocument of rijbewijs maar één keer naar het gemeentehuis te ko men. Met behulp van deze extra serviceverle ning verwacht het gemeentebestuur tach tig procent van de aanvragen te kunnen afhandelen. Aan het nieuwe systeem zijn wel enige spelregels verbonden. De aanvrager dient in persoon aan het loket te komen, bij aanvraag van een nieuw reisdocument of rijbewijs dient het oude exemplaar inge leverd te worden en de aanvrager moet twee pasfoto's bij zich hebben. Indien bij de verlenging van een rijbewijs op grond van de leeftijd of op medische gronden een verklaring van geschiktheid nodig is, dan dient deze bij de aanvraag aanwezig te zijn. In sommige gevallen, zoals bij het verlies van een paspoort of rijbewijs, kan een aanvraag niet direct worden gehono reerd. Bepaalde zaken moeten in deze si tuatie nader worden onderzocht en dat kan niet op het moment van aanvraag. Volgens het Oostburgse college, van B en W Weven er aan de nieuwe werkwijze en kele nadelen. „Zo kan het wachten toch enige tijd vergen als sommige klanten uit gebreide informatie nodig hebben over hun aanvraag of als het een aanvraag voor paspoorten voor een heel gezin be treft. Ondanks de uitgebreide service kost dat nu eenmaal tijd," aldus het college. Omdat het sinds 1 januari van dit jaar niet meer mogelijk was om genoemde ge meentehandelingen bij het postkantoor af te handelen, besloot de gemeente Oost burg op deze datum de secretarie op woensdag open te stellen van 9.00 tot 18.00 uur. Om de inwoners nog beter van dienst te zijn, is nu dus het 'klaar terwijl u wacht'-systeem ingevoerd. Binnen de gemeente Oostburg kost een paspoort 108,35, een rijbewijs 42,10 en een Europese identiteitskaart 35,90. Van onze verslaggeefster Hoek - Rijksweg 61 tussen Schoondijke en Hoek moet sneller maar ook veiliger worden na de aanleg van de Westerschelde- tunnel. Snel en langzaam verkeer moet van elkaar worden ge scheiden, kruisingen moeten veiliger worden door aanleg van rotondes en bedrijven moeten goed bereikbaar blijven. Dit zijn de hoofdpunten uit de tientallen inspraakreacties die Rijkswaterstaat heeft ontvangen van verschillende overheden, in stanties en particulieren in het kader van de aanpassing van rijksweg 61. Deze inspraakreac ties zijn verwerkt in de notitie Richtlijnen voor de trajectno ta/MER rijksweg 61', die inmid dels is vastgesteld door de minis teries van Verkeer en Waterstaat en VROM. Gedeputeerde Staten van Zee land verzoeken Rijkswaterstaat om bij de verschillende alterna tieven voor de toekomstige 'stroomweg' de bereikbaarheid van West-Zeeuws-Vlaanderen zwaar te laten wegen en rekening te houden met de afspraken bin nen het verkeersveiligheidspro- ject Duurzaam Veilig. Rijkswa terstaat heeft beloofd hier reke ning mee te houden. Het Oostburgse college van B en W heeft grote twijfels bij de wen selijkheid en haalbaarheid van ongelijkvloerse kruisingen. Vol gens B en W mag het landschap pelijke karakter van West- Zeeuws-Vlaanderen niet de dupe worden van dit soort kruisingen. Van onze verslaggeefster Sas van Gent - Toneelvere niging Siesa uit Sas van Gent brengt vanaf 11 okto ber het volksblijspel 'Frits (de dekhengst)' van Luc Kerkhofs op de planken. De toneelvereniging repeteert momenteel onder leiding van regisseur Henk van der Branden drie maal per week. Het volkblijspel beleeft za terdag 11 oktober in cultu reel centrum 'De Speye' in Sas van Gent de première en zal daar dan nog op 18,24 en 25 oktober te zien zijn. In cultureel centrum 'De Halle' in Axel wordt 'Frits (de dek hengst)' vtij dag 7 en zater dag 8 november opgevoerd. De voorverkoop start maan dag 22 september bij de be kende verkoopadressen in Sas van Gent en Axel. Van onze verslaggeefster Cadzand - De PvdA-fractie van de gemeente Oostburg wil dat er langs de provinciale weg Nieuwvliet-Potjes, ter hoogte van opvangcentrum Het Schoonhof, een bushok wordt geplaatst. De bushalte die er nu staat, biedt volgens de PvdA geen enkele mo gelijkheid voor enige beschutting tegen weer en wind. 'Doordat Schoonhof momenteel en naar verwachting ook in de toekomst tientallen bewoners heeft die veelvuldig van het openbaar vervoer gebruik ma ken, lijkt deze investering ver antwoord', aldus de fractie in een brief aan het Oostburgse college. Volgens de PvdA is het mogelijk om ter plekke een voorziening te creëren. 'In verband met het na derend najaar verzoeken wij het college snel een beslissing te ne men'. In Het Schoonhof (het voormalig vormingscentrum Hedenesse) aan de Vierhonderdpolderdijk verblijven op dit moment onge veer honderd asielzoekers. Er wordt onderhandeld over een flinke uitbreiding van het aantal plaatsen. Het Oostburgse gemeentebestuur vraagt Rijkswaterstaat verder het studiegebied van de rijksweg uit te breiden in oostelijke richting, inclusief de brug bij Sluiskil. Rijkswaterstaat stelt dat terdege rekening wordt gehouden met het landschappelijk karakter van de ze streek. Het studiegebied voor de aanpassingen van de weg wordt echter begrenst door de weg naar de Westerscheldetun- nel. „De problematiek ten oosten van aansluiting met de tunnel is dermate verschillend dat koppe ling met deze tracéstudie niet wenselijk is," aldus Rijkswater staat in de notitie. De werkgroep 'Verkeersveilig Philippine' vraagt Rijkswater staat een grondige studie te ver richten naar de gevolgen van de aanpassing van rijksweg 61 en de realisatie van de Westerschelde- tunnel. Rijkswaterstaat heeft dit toegezegd. Veel particulieren die op de plannen hebben gereageerd, verzoeken Rijkswaterstaat met het oog op de verkeersveiligheid de scheiding van langzaam en snel verkeer snel tot stand te brengen. Ook het belang van vol doende oversteekplaatsen naar percelen wordt door veel bewo ners die aan de rijksweg wonen belangrijk gevonden. Rijkswater staat neemt deze reacties mee in de definitieve trajectstudie/MER voor rijksweg 61. Vlissingen - De eigenaar van de nieuwe grote Vlissingse bioscoop in de Spuikom is niet de Cinepo- lis Groep, zoals gisteren werd ge meld, maar de Cinema Groep, in samenwerking met het Brusselse bioscoopconcern Decatron BV. Dit laatste bedrijf beheert de Me tropolis in Antwerpen en de Kinepolis in Brussel. Den Bosch - André Verschoor uit Breskens is in Den Bosch natio naal kampioen modelbouw ge worden. Verschoor, die lid is van de modelbouwvereniging Oost burg, pakte de titel in de Marble- head-klasse. In dezelfde klasse werd zijn club genoot Peter van Delft uit Oost burg negende. De wedstrijden werden gehouden in de Ooster pias. De weersomstandigheden waren matig. Voor de echte spe cialisten was er te weinig wind. Ipgi j§ ,L' 3 De penitentiaire inrichting Torentijd in Middelburg behoorde in de nadagen van 1994 tot de voortrekkers van het plan om gedetineer den commercieel werk te laten verrichten. foto's jaap wolterbeek Door Ad Roos Middelburg - Nieuw is het niet: gedetineerden die arbeid verrichten. Was het vroeger het traditionele 'zakkies plakken', vandaag de dag gaat de bajes op de commerciële toer. Het 'zitten' is afgelopen en de ge detineerde moet werken of le ren. Voormalig minister van Justitie Hirsch Ballin presenteerde twee jaar geleden de nota Werkzame Detentie, waarin arbeid het sleu telwoord was. Niet zo verwonder lijk overigens, want iedere gedeti neerde kost het rijk per dag onge veer 250 gulden en in 1992 kostte het gevangeniswezen de samenle ving in totaal een dikke 669 mil joen gulden. De ontvangsten in dat jaar bedroegen niet meer dan 23 miljoen gulden. De gevangenen moeten daarom hun plaats achter de tralies verdienen in de meest letterlijke zin van het woord. Volgens de nota van destijds werd een regime voorgesteld waarbij tachtig procent van de gedetineer den 26 uur per week arbeid ver richt. Wie niet wil, moet in zijn cel blijven zitten. Eén op de vijf ge vangenen is vrij van arbeid. Die zijn niet in staat zijn tot welk werk dan ook, of het is hen uit vei ligheidsoverwegingen niet toege staan om aan de arbeid deel te ne men. Fröbelwerk De penitentiaire inrichting Toren tijd in Middelburg behoorde in de nadagen van 1994 tot de voortrek kers van de vernieuwende opzet. Weg met het fröbelwerk, vorming en educatie, maar op naar de ar beid. Wel moet opgemerkt worden dat er nog wel degelijk aandacht wordt gegeven aan vorming en educatie, maar niet meer zo pro minent als voorheen. Ook is er een duidelijk onder- Wie niet wil wefkenmoet in zijn cel blijven zitten. scheid tussen de Middelburgse ba jes en bijvoorbeeld de Bijlmerba jes. Torentijd is een Huis van Be waring en de Bijlmer is een gevan genis. In het Huis van Bewaring zitten lieden die nog op hun be rechting zitten te wachten. Ofwel: onschuldig totdat de rechter het schuldig heeft uitgesproken. De Bijlmerbajes heeft gestraften bin nen de muren. Het gevolg voor de arbeid is dan ook dat in Middelburg het verloop bijzonder hoog is. Dat vertaalt zich weer naar het soort arbeid dat er kan worden verricht. Argwaan Op het moment dat Torentijd offi cieel de markt opging, werd het met de nodige argwaan bekeken. Concurrentie voor de sociale werkplaatsen, heette het. Inmid dels, na de nodige contacten en uitleg, is die concurrentie-angst verdwenen. Huis van Bewaring en Sociale Werkplaatsen werken nu broederlijk samen en zitten abso luut niet in eikaars vaarwater. „Het werk dat de gedetineerde hier verricht, is van eenvoudige aard," verduidelijkt Hoofd Arbeid Anita Idskes. „Moet ook wel. Het verloop onder de gedetineerden is gigantisch en dat impliceert dat we ook geen complexe arbeid kunnen aannemen. Het beperkt zich voornamelijk - althans tot nu toe - tot inpakwerk en assem blage, zoals verfkwasten in een plastic zakje doen, een borsteltje aan een steel zetten en een vogel huisje in elkaar zetten. Of kleur potloden op kleur in een doosje doen." Niet iedereen is echter geschikt om aan de arbeid deel te nemen. „De vraag om te mogen werken is groot en wie wil werken moet sol liciteren," zegt Idskes. „Dat op zich is voor velen al een probleem. Niettemin: de arbeid trekt, al was het alleen al voor de sociale con tacten. Een cel van twee bij drie meter met een definitieve deur er in is het alternatief voor wie niet wil." Verre Oosten Dat de 'bajesfabriek' een concur rent van de Sociale Werkplaatsen of het Zeeuwse bedrijfsleven zou Door Ad Roos Middelburg - Geheid dat het een homerisch gelach ople vert wanneer zondag 21 sep tember rond twee uur in de middag in het Schuttershof café in Middelburg circa honderd pijpen worden aan gestoken en de rookmelder spontaan begint te gillen. Daarna is het rustig en heerst er een serene stilte rond het nationaal kam pioenschap pijproken, dat daar wordt gehouden. Genot wordt tot cultuur en cul tuur wordt tot topsport verhe ven. Ga er maar eens aanstaan: drie gram tabak in de pijp en dat aan de praat zien te houden. En wie wordt Nederlands kam pioen? Wordt het de Nieuw- en St.- Jooslander Leo Kleinjan, die zich diverse malen al clubkam pioen van het Walcherse Pijproockgilde mag noemen? Wordt het de Belg Karei van den Abeele, Seis Pol of Hans Beckering, die zich tot de Euro pese top mogen rekenen? Of wordt het de Nederlandse top per Jan Sint Nicolaas? Het zal er om spannen. De wedstrijdregels zijn de een voud zelve. Met drie gram ta bak, twee lucifers en een stam pertje. Alleen krijgt dan ook nog eens iedereen eenzelfde (nieuwe) pijp, is de tabaksoort onbekend en heeft iedereen dus evenveel kans. „Op papier althans, want pro fessioneel pijproken is een kunst. Bijna topsport. Géén kwestie van roken, maar volle dige concentratie op de pijp," onthult pijprookpromotor Rudi van de Waart, die zich als een van de weinigen in Nederland 'Confrère des Maitres Pipiers' mag noemen. „De tabak tussen de vingers verkruimelen. De tabak niet in de pijpenkop stoppen, maar la ten zakken. Met een rond draaiende beweging van het stampertje een bed maken en verder het vuur in de gaten houden. Het moet alleen maar aan de praat blijven. Overleef je het eerste half uur - de meeste pijpen zijn dan al uit - dan ben je aardig op weg". Het record ligt in ieder geval boven de twee uur. „Vergeleken met het roken van sigaretten of sigaren is het ro ken van een pijp eeh vrij on schadelijke bezigheid. Je inha leert niet en als je het goed doet - maar daar is oefening voor nodig - ziet het nergens blauw van de rook en vallen de mug gen niet dood uit de lucht. Het is een kunst, met regels," do ceert Van de Waart. Niettemin: het wordt een span nend gebeuren. Met controleurs (want ook bij pijprookwedstrij den wordt wel eens gesjoe meld), met tijdwaarnemers en een jury. Verder is er tijd en ge legenheid voor een vrolijke noot, door entertainment van Frank van Drunen (13.00 uur) en de bekendmaking van de pijproker van het jaar, waar voor een bekende Nederlander wordt uitverkoren (13.30 uur). Menigeen zal de kampioen schappen, waar de deelnemers zich veelal in gildekostuum hebben gekleed, met een glim lach aanschouwen. Maar pas op: het is hetzelfde als wijn drinken. De een giet het naar binnen als limonade, de ander trekt er een avond voor uit om slechts te mogen nippen. Beide categorieën drinkers zijn tevre den. Hetzelfde geldt voor de pijproker. „Pijproken moet worden verheven tot een kunst; het bewaren van een stukje cul tureel erfgoed. Want dat is het ook. Zie alleen maar de oude prenten met de vroede vaderen intevreden lurkend aan hun lange stenen pijpen. Er gaat iets vanuit. Het heeft iets," zegt Van de Waart. Zeeland kent sinds enkele jaren het 'Walcherse Pijproockgilde', dat zetelt in Middelburg. Een vereniging die maandelijks bij eenkomt, met zowel mannen als vrouwen als leden, die pijp rookwedstrijden houdt en brokken informatie verstrekt over alles wat met de pijp, pijp roken en tabaksoorten heeft te maken. Alpha Bomber Helly Hansen Oxbow Quicksilver Salty Dog Chiemsee Craft Aigle Nike Reebok Rag's Bad Boys Champion Kappa Fila Levis enz. Absdaalseweg 12 Hulst Vrijdag koopavond Zondags geopend zijn, wordt door Idskes bestreden. „Wij richten ons op een totaal an dere markt," zegt ze. „Wij zijn het best te vergelijken met het Verre Oosten of thuiswerkers. Bedrijven die van die mogelijkheden ge bruik maken - tenslotte kost daar alles drie keer niets - kun nen hun werk bij ons uitbesteden. Bij ons kunnen de opdrachtgevers een pallet goederen neerzetten. Bij een thuiswerker gaat dat niet. Van echte concurrentie is dus geen sprake. Aan de andere kant kun nen we eenvoudigweg niet alles aannemen, omdat we daar niet op zijn ingericht. Spuitwerk gaat dus niet, evenmin als het in elkaar zet ten van fietsen. Voor het eerste zitten we met milieu-eisen en in het tweede voorbeeld met het ge brek aan ruimte." Veel animo Inmiddels is Torentijd ook gestart met een eigen houtafdeling en is er voor zeven ton aan machines en apparaten geïnstalleerd. Ook voor deze arbeid, waar voor slechts vijftien gedetineerden plaats is, is de animo groot. Ook zij moeten solliciteren en goed motiveren waarom ze eigenlijk willen wer ken. Voor het zakgeld, 1,60 per uur, hoeven ze het niet te doen." De eerste orders zijn al binnen en problemen met het gevuld houden van de orderportefeuille voorziet Idskes niet. „Ons houtbedrijf richt zich voornamelijk op de productie van klein- en tuinmeubelen, het op maat zagen van planken en het maken van - inderdaad - vogel huisjes. Timmerfabrieken in de regio hoeven zich niet ongerust te maken, want voor ingewikkelder zaken als deuren hebben we mis schien wel de technische moge lijkheden, maar niet de geschikte mensen en de tijd." Eén probleem kent Torentijd in ieder geval niet en dat is het ge brek aan personeel. Cottage... opmerkelijke meubelen in opvallende afwerkingen Ti Individueel woonple:ier met eindeloze combina ties Vakmanschap in massief geloogd die nen, met keuze uit vier afwerkingen: gelakt olie/was, antiekfinish en Old Cottage. Kom eens langs bi| uw Cottage dealer en hul de gratis Cottage cata logus, vol fantastische ideeën. Cottage meubelen... voor milieuvriendeli|k wonen. BROUWERIJSTRAAT 31 - OOSTBURG TEL.: 0117-455221 FAX: 0117-454813' m. lie wè i 10 oliebollen voor ƒ5.95 Noordstraatpromenade -Terneuzen Tel. 0115-619817 van onze schaakmedewerker Oostburg - Na een erg moei- e start, nul punten uit jL wedstrijden, redde cvWZV vorig seizoen nog gemakkelijk het vege lijf in de hoofdklasse van de Ei» euwse Schaakbond. Een overwinning tegen mede- degradatiekandidaat Landau en de verrassend forse winst (6V2- l'/2) op Souburg 2 brachten SVWZV in het juiste spoor. In de wetenschap dat men op de laat ste competitiedag nog aan moest treden tegen hekkensluiter Goes, kon SVWV maar weinig meer gebeuren. Met een simpele 2-6- stelde de Oostburgse for- Door Peter Snelders Sas van Gent - Even maar maken van het nationale Eén seizoen vertoefde de Sa klasse tussen alle landelijke aan die sportieve uitdaging e geslagen nam dat team afsc men had er op voorhand rek droom slechts van korte duu Voorzitter en teamleider Walter Cardon zegt daarover: „We zijn steeds met beide benen op de grond blijven staan. Toen we pro moveerden wisten we al dat we het bijzonder moeilijk zouden krijgen. Met wat geluk kun je mis schien een jaar overleven. Net bo ven de twee degradatieplaatsen eindigen, maar daarna is het dan toch voorbij. Simpelweg omdat wij de middelen, zeg maar finan ciën, niet hebben om op dat ni veau een blijvertje te zijn. Dan moet je een grote sponsor achter je hebben. Moet je links en rechts toppers aan gaan trekken. Dan moet je de vraag stellen of je wel goed bezig bent met een clubje dat tot dan toe hoofdzakelijk bestond uit vrijwilligers. Dan moet je op den duur ook andere mensen tege moet komen. De personen die naar de wedstrijden rijden, de man die de wedstrijdzaal thuis al tijd in orde brengt en de persoon die de bar beheert. Nee, zo ver willen wij echt niet gaan. Uniek Het kampioenschap in de eerste diende zich echter aan en dan streef je sportief gezien toch naar die titel en de daaraan ver bonden promotie. Het is leuk dat je kunt zeggen: 'Ik heb nog in de meesterklasse gespeeld.' Voor een clubje als HWP uit een plaatsje als Sas van Gent is dat een uniek feit. Maar nu richten we onze aan dacht weer helemaal op dit sei zoen en een klasse lager." HWP 1 koestert dit seizoen geen verwachtingen in de eerste van de KNSB. „We moeten boor Peter Snelders Terneuzen - Ondanks dat het eerste team van de schaak vereniging Terneuzen eerste bordspeler Ralf Gommers zag vertrekken naar SMB Nijmegen zijn de verwach tingen aan de vooravond van net seizoen 1997-1998 aller minst pessimistisch. Men re kent opnieuw op een plaats in de veilige middenmoot. Uat verklaart enige uitleg, brosse Kamminga, teamlei der en tevens voorzitter van e Zeeuwse Schaakbond, verduidelijkt dat. Kammmga: „Het vertrek van d betekent zonder meer een groot verlies voor ons. Hij was ]wel altijd goed voor een wn*"?3'6 score. Vorig seizoen orde hij nog zeven punten V<v> n,et zoveel wedstrijden, hehi °°k door ziin inbreng ^bben wil. in tegenstelling tot meeste voorgaande jaren, gpri Probleemloze competitie fiik 1 ,°P zich is het natuur eer WlJ lo§lsch dat Ralf voor ZE*"* club kiest Hij gaat de lirtifn ln -^ndh°ven en dan is vean o T* een op een h°ger ni" Voor de club snel gelegd. noodz^r,0"twikkeling was het ken ai ]k.om die stap te ma- een m S ^r'jwel ieder seizoen C®aX™ale score boekU dan in wil "o16 derde Wasse waa ieren °men niet veel meer eerste h" i^raand anders aan het Wie dat nJ0eten gaan Htten. maal duideV u 'l1108 niet hele" ellJk. Persoonlijk zou 11 o H h v

de Stem | 1997 | | pagina 38