Nederland moet slimmer worden Na jaren meer vlees op de botten 'Stille reserves' moeten aan de slag Raad van State: 'Groter deel extra meevaller voor tekortreductie' Extra militairen nodig voor betere uitvoering van taken Vijf miljoen gulden structureel meer voor de sport Minister Ritzen: 'Computers het land in, varkens eruit' Melkert en De Grave maken ouderenbeleid tot speerpunt Borst krijgt miljard extra voor zorg gehandicapten en ouderen MILJOENENNOTA Campagne voor groene stroom Totale kosten varkenspest ruim 4 miljard Geen verbod op grootschalige houseparty's Onderzoek borstkanker ook voor 70-plussers Meer geld voor fysiotherapie GEZONDHEIDSZORG I Jn~ kfeer geld voor L koningin Afname aantal vrouwelijke burgemeesters 0 procent meer ederlanders in luiteniandse cel Aantal opgeloste lisdrijven |iaalt zeer snel onor-brief in ebus bij 12 'Ijoen mensen ^WeUatnonriH19n98gaat I I WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1997 Groene stroom moet meer bekendheid krijgen bij de afnemers. Daarom start Ener- gieNed volgende maand met financiële steun van het minis terie van Economische Zaken een landelijke campagne om groene stroom te propageren. Momenteel maken ongeveer 16.000 huishoudens gebruik van elektriciteit die is opge wekt met duurzame bronnen. Ongeveer vijftig bedrijven ne men groene stroom af. Van de ongeveer 4 miljard gulden die de bestrijding van de varkenspest dit jaar kost, komt 1,9 müjard voor re kening van Nederland. De Eu ropese Unie betaalt de reste rende 2,1 miljard gulden. Van die 1,9 miljard betaalt het ministerie van Landbouw ruim 160 miljoen gulden, ter wijl minister Zalm van Finan ciën bijna 1,7 miljard bij draagt. Dit geld is beschik baar door meevallers bij ande re. ministeries en als gevolg van de economische groei. De varkenssector zelf tenslotte betaalt ongeveer 43 miljoen gulden. Het kabinet is bezorgd over de toenemende populari teit van xtc, maar gaat groot schalige houseparty's niet ver bieden. Op die feesten valt het gebruik te controleren en het kabinet is bang dat een verbod leidt tot oncontroleerbaar ge bruik. Uit het rapport 'Xtc in Neder land' blijkt dat 5,6 procent van de scholieren van 12 tot 18 jaar de drug wel eens heeft gebruikt en 2,2 procent dit regelmatig doet. Van de jongeren die re gelmatig grote houseparty's bezoeken, gebruikt 65 procent xtc. Uit onderzoek blijkt niet dat het testen van de pillen op houseparty's leidt tot meer ge bruik. Eind deze maand begint een voorlichtingscampgne over cannabis. Het gebruik hiervan onder jongeren is stijgende. Volgend jaar komt er een voor lichtingscampagne over de ge varen van xtc. De leeftijdsgrens voor deel name aan het bevolkings onderzoek borstkanker gaat omhoog tot 76 jaar. Tot nu toe kregen alleen vrouwen tussen de 50 en 70 eens in de twee jaar een oproep. De ouderenorganisaties heb ben de afgelopen jaren regel matig aangedrongen op verho ging van de leeftijd. Volgens recent onderzoek van de Zie kenfondsraad zal de sterfte onder vrouwen van 70 jaar en ouder afnemen als borstkan ker tijdig wordt ontdekt. De raad vindt het evenwel niet zinvol 76-plussers op te roe pen voor een onderzoek, om dat naar verwachting weinig vrouwen zullen reageren. Ook zullen bij tijdige ontdekking de voordelen van een behan deling niet opwegen tegen de nadelen. Jaarlijks overlijden in Neder land 3400 vrouwen aan borst kanker. Eén op de tien vrou wen krijgt met deze vorm van kanker te maken. De vergoeding voor fysio therapie wordt volgend jaar verruimd. In de begroting trekt minister Borst (Volksge zondheid) hiervoor 18 miljoen gulden uit. Sinds vorig jaar krijgen men sen nog maar negen fysiothe- rapiebehandelingen vergoed, tenzij hun aandoening voor komt op de lijst van uitzonde ringen. Die lijst wordt met in gang van 1 januari uitgebreid of versoepeld. Op de lijst ko men nu onder andere ook whi plash (zweepslag in de nek), botontkalking, botkanker en beroertes. Nederland moet slimmer wor den. Het 'poldermodel' mag dan aardige economische resul taten opleveren, de nationale kennisbalans is negatief. „Com puters het land in, varkens er uit," heeft minister Ritzen (On derwijs) zich al eens laten ont vallen. Al heeft de bewindsman over dat laatste niets te vertel len. Verkleining van de laagste klas sen in het basisonderwijs, com puters op school en het vasthou den van oudere leraren in het onderwijs zijn de voornaamste speerpunten in de begroting van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. Die prioriteiten (kosten 730 miljoen gulden) moeten de balans in be weging brengen. Bij een positieve balans kan Ne derland zich de titel brainport aanmeten. Kennisoverdracht, culturele ontplooiing en weten schappelijke nieuwsgierigheid zijn de instrumenten die het land in die richting kunnen loodsen. Ritzen roept daarvoor alle hens aan dek. Het bedrijfsleven wordt gelokt met een belastingvoordeel om personeel te laten scholen. Wie ooit een onderwijsbevoegdheid haalde, kan van staatssecretaris Netelenbos een brief verwachten met het verzoek terug te keren. Voor kleinere klassen zijn im- Computers op school; het is één van de voornaamste speerpunten i van Onderwijs. mers meer leerkrachten noodza kelijk. De kwaliteit van de vrouw of man voor de klas moet omhoog. De ervaring van oudere leraren - mogelijk gebruikt bij de coaching van jonge collega's - vinden Ritzen en Netelenbos daarvoor hard nodig. Om de se nioren aan het werk te houden, is 100 miljoen gulden extra uit getrokken, boven de 350 miljoen n de begroting van het ministerie FOTO ANP die al voor het leeftijdsbewust personeelsbeleid beschikbaar was. Zo denkt de minister onder de zware last van de wachtgel ders uit te komen. Het is de eer ste keer dat Ritzen in zijn nu acht jaar lange ministeriële loopbaan in dit opzicht niets sombers te melden heeft. Net als in de vorige begrotingen ligt een zwaar accent op het ba sis- en voortgezet onderwijs. Als het om toegankelijkheid en doorstroming gaat, liggen de problemen en dus de oplossingen volgens Ritzen daar en niet in het hoger onderwijs. Invoering van de profielen in de tweede fase van havo en vwo krijgen een impuls, evenals de huisvesting in het beroepsonder wijs en de volwassenen-educa tie. Voor de aansluiting van mbo en hbo is extra geld beschikbaar. De keuze voor techniek krijgt van Ritzen een steuntje in de rug. Van hoog tot laag is of dreigt er een gebrek aan techni sche specialisten. Meer studenten (24.000) zullen een aanvullende beurs ontvan gen, die dit jaar niet meer buiten de inkomstenbelasting valt. Dat is van belang voor werkende stu denten, een combinatie die Rit zen vooral aanmoedigt als studie en werk op hetzelfde terrein lig gen. Het in juni gesloten nieuwe contract voor de OV-studenten- kaart is duurder uitgevallen dan voorzien. Komend jaar bedraagt het verschil 58 miljoen gulden. Dat bedrag loopt in 1999 al op tot 154 miljoen. De minister mikt op verdere meevallers. Totale uitgaven zorgsector per jaar 66,4 miljard. Dat is per Nederlander ƒ4.300,- per jaar. De uitgaven zijn als volgt samengesteld: Bijdragen overheid Eigen bijdragen f 225,- f 50,- r-Premies AWBZ 1725,- Premies Particuliere verzekering ƒ675,- totaal 4300,- Premies Ziekenfonds ƒ1625,- ■M Dat geld gaat op aan de volgende kosten: Administratie/beheer f 300,- Preventie f 100,- Gehandicaptenzorg 500,- totaai 4300,- Huisarts/tandarts/ ziekenhuis 1700,-* Medicijnen en hulpmiddelen 400,- Geestelijke gezondheidszorg 300,- De 1700 gulden aan ziekte en genezing wordt als volgt verdeeld: ziekenhuis (opname en operaties) ƒ1100,- specialist 150,- huisarts 125,- tandarts ƒ50,- therapieën 150,-** kraam- en verloshulp ƒ50,- ziekenvervoer 35,- overige kosten ƒ40,- fysiotherapie, oefentherapie, ergotherapie, logopedie Na drie jaren van beknibbelen en besparen, presenteert mi nister Borst van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) nu een be groting met meer vlees op de bot ten. Zij heeft extra geld gekregen om de meest schrijnende proble men aan te pakken bij de zorg voor ouderen en gehandicapten. Borst erkent dat er de afgelopen jaren 'zorgverschraling' is opge treden in de verzorgings- en ver pleegtehuizen. „Er zijn daar leef omstandigheden die niet goed te verdedigen zijn in een land waar het economisch zo goed gaat." VWS krijgt er volgend jaar 1131 miljoen gulden bij. Na aftrek van 238 miljoen gulden aan bezuini gingen, blijft voor nieuw beleid 943 miljoen gulden over, een groei van 1,5 procent. „Daar gaan we mooie dingen mee doen," aldus de minister. Het extra geld wordt vooral inge zet in de sectoren waarin de afge lopen jaren grote problemen aan het.licht kwamen: gehandicapten, ouderen en thuiszorg. „Een be wuste keuze," aldus Borst. Gehandicaptenzorg krijgt er 243 miljoen gulden bij; 4,2 procent meer en daarmee de sterkste groei er. Het geld wordt besteed aan verkorting van wachtlijsten (198 miljoen) en aan dagopvang (45 miljoen). „Een flinke stap, al zijn we er nog lang niet," zegt staatsse cretaris Terpstra van Welzijn. Voorzitter P. Bottelier van de Ver eniging Gehandicaptenzorg on derschrijft alleen het laatste deel van die mededeling. „Wij hebben voor dagbehandeling van 20.000 ernstig gehandicapten 190 miljoen gulden extra nodig. We krijgen maar 37 miljoen, waarvan 24 mil joen eerder was toegezegd voor verbetering van arbeidsvoorwaar den. We krijgen dus maar 13 mil joen extra te besteden, een fooi." Terpstra vindt dat Bottelier 'een karikatuur' maakt van haar be leid. „Ik garandeer dat gulden voor gulden uitsluitend naar de dagopvang gaat." Voor de ouderenzorg is komend jaar 295 miljoen gulden extra be schikbaar, een groei van 2,5 pro cent. Daarvan is 150 miljoen be doeld voor verkorting van de wachtlijsten voor verpleeg- en verzorgingstehuizen. Met de overi ge 145 miljoen wordt extra perso neel aangetrokken.. De thuiszorg, een sector in grote problemen, krijgt 103 miljoen gul den extra, een groei van 3,2 pro cent. Borst hoopt daarnaast de rust in de sector te herstellen met een stop op het toelaten van com merciële thuiszorg-bureau's. Ook komt er per 1 januari een einde aan het onderscheid tussen thuis hulp na een ziekenhuisopname en 'gewone' thuiszorg. Deze zoge naamde 'knip' leidde in de prak tijk vooral tot verwarring en bu reaucratie. Borst boekte afgelopen begro- - tingsjaar succes met het beteuge len van de kosten voor medicijnen. Sinds de invoering van een prij zenwet, vorig jaar, werd al ruim 800 miljoen gulden bespaard. De traditioneel hoge medicijnprijzen in Nederland zijn voortaan gekop peld aan gemiddelde Europese prijzen. T Tolgend jaar moeten de apothe- V kers bloeden. Zij leveren jaar lijks 100 miljoen gulden in. Zij ontvingen die van de farmaceu tische industrie aan bonussen en kortingen. Gesprekken daarover met de apothekersorganisatie KN- MG verliepen uiterst moeizaam. Borst: „Alsof je met de kalkoen zat te overleggen over het kerstdiner." In de sector medische hulpmidde len lukt het Borst echter niet de prijzen in de hand te houden. „De prijzen zijn onnodig hoog," erkent de minister. Een rolstoel die in de Derde Wereld voor 100 gulden wordt gemaakt, gaat in Nederland voor 1500 gulden of meer over de toonbank. Borst: „De sector hulpmiddelen is nog moeilijker dan de geneesmid delen. Een prijzenwet ligt voor de hand, maar invoering lukt me niet, vooral omdat er zoveel aanbieders zijn." Tegelijkertijd constateert Borst 'onvoldoende marktwerking'. Fa brikanten houden, al dan niet in onderling overleg, de prijzen hoog. Consumenten klagen daarover niet, omdat de rekening terecht komt bij zorgverzekeraars of over heid. De werkgelegenheid groeit in deze kabinetsperiode met 465.000 perso nen. Het aantal uitkeringsgerechtigden per 100 werkenden daalt tot onder de 76. Toch staan er nog te veel mensen (ouderen, vrouwen, langdurig werklo zen) aan de kant. Het weer aan de slag krijgen van deze 'stille reserves' is broodnodig om de kosten van de vergrij zing op te kunnen vangen. Dat schrijven minister Melkert en staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in hun So ciale Nota 1998. Zij vinden dat Nederland grote vorde ringen maakt met de werkgelegenheid, de inkomensontwikkeling en de armoe debestrijding. Door de aantrekkende economie en de forse banengroei komt het inkomen per hoofd van de bevolking zelfs boven de 40.000 gulden uit. Daar mee kruipt Nederland weer langzaam omhoog naar de top van de Europese welvaartsladder. Het grootste zorgenkindje blijft de lage arbeidsparticipatie van ouderen. Slechts één op de vier 55-plussers heeft nog een betaalde baan. En de trend gaat eerder de verkeerde dan de goede kant op. Melkert en De Grave willen langer doorwerken aantrekkelijker maken voor werknemers en werkgevers. Ouderen moeten minder snel gebruik kunnen ma ken van de WW, de WAO of de VUT. In plaats daarvan moet er meer ruimte ko men voor scholing, het aanpassen van werktijden en het verlichten van de werkdruk. Om dit mogelijk te maken, krijgen be drijven volgend jaar 235 miljoen gulden voor het bijscholen van 40-plussers. Verder moet er in het belang van oudere werklozen meer geëxperimenteerd kun nen worden met uitkeringsgeld. Ook aan de onderkant van de arbeids markt moet de participatie nog omhoog. Werkgevers krijgen een hogere belas tingkorting voor laagbetaalde werkne- Te veel ouderen staan nog aan de kant. FOTO FRANCO GORI mers (van 1830 naar 3660 gulden per jaar). Bij een langdurig werkloze kan de korting zelfs oplopen tot 8160 gulden. Voor huishoudelijke dienstverlening valt de subsidie zelfs nog hoger uit. Schoonmaakbedrijven die een langdurig werkloze in dienst nemen, krijgen een subsidie van 19.000 gulden per jaar. Een 'witte' hulp in de huishouding kost dan maximaal 17,50 gulden per uur. Verschillende maatregelen zijn erop ge richt om de gewenste overstap naar werk ook voor uitkeringsgerechtigden aantrekkelijk te maken. Zo gaat het ar beidskostenforfait (de vaste aftrekpost voor mensen met een baan) omhoog van 10 tot 12 procent. Door de aftopping op 3100 gulden profi teren lagere inkomens relatief het meest. Bijstandsmoeders krijgen een forse financiële prikkel door de verdub beling van de fiscale aftrek voor alleen staande ouders van 6 tot 12 procent. Verder komen de bewindslieden met verschillende maatregelen rond de AOW. De AOW-premie wordt in 1998 bevroren op 16,5 procent. Voorzover de ze premie niet kostendekkend is, wordt het verschil met een rijksbijdrage over brugd. Daarnaast wordt er geld opzij gelegd voor het AOW-spaarfonds. In 1997 gaat het om een bedrag van 750 miljoen gul den, in 1998 om 1,5 miljard. In geval van nieuwe meevallers komt het structurele deel daarvan voortaan ook in het spaar fonds terecht. Het kabinet moet de komen de jaren een groter deel van de meevallers besteden aan te rugdringing van het financie ringstekort. Dat staat in het ad vies van de Raad van State over de Miljoenennota. De extra te kortreductie moet ten koste gaan van de lastenverlichting. Voor volgend jaar heeft het ka binet voor 1,7 miljard gulden aan tekortreductie ingeboekt. Aan lastenverlichting voorziet de regering 3,9 miljard gulden. De Raad van State vindt het van groot belang dat inkomsten en uitgaven van de overheid zo spoedig mogelijk in evenwicht komen. De staatsschuld en bij gevolg de rentelasten groeien nog steeds. De raad acht dat on gewenst, met name met het oog op de kosten die de toenemende vergrijzing met zich meebrengt. De raad pleit voorts voor strikte handhaving van de criteria voor toetreding tot de Economische en Monetaire Unie (EMU), waarover volgend jaar een be slissing valt. „Een verkeerd be gin van de EMU moet worden vermeden." Volgens de raad hoeft Nederland zich overigens weinig zorgen te maken over toelating tot de EMU. De Raad van State maakt zich grote zorgen over het lage per centage werkende ouderen. In de leeftijdscategorie 55 tot en met 59 jaar werkt slechts 40 procent. Bij mensen tussen de 60 en 65 ligt dat percentage op slechts 11. Om de arbeidsdeel name in deze leeftijdscatego rieën te verhogen, pleit de raad voor het zoveel mogelijk tegen gaan van vervroegde uittreding „Het op grote schaal vroeg op houden met werken, is een luxe die wij ons niet lang meer kun nen permitteren," waarschuwt de raad. Verder moet het kabinet voor zichtig zijn met uitbesteding van allerlei overheidstaken Ook moet de overheid uitkijken met de introductie van markt werking in de eigen gelederen. De overheid wordt nu eenmaal geacht 'andere waarden' te han teren dan het bedrijfsleven. „Dat is in de meeste gevallen ook precies de reden waarom bepaalde taken aan de zorg van de overheid zijn toevertrouwd aldus de Raad van State. Tot slot waarschuwt de raad voor een te ruimhartig gebruik van fiscale instrumenten om be paalde doelstellingen te berei ken, zoals bevordering van scholing, het in dienst nemen van langdurig werklozen en mi lieuvriendelijk gedrag. Volgens de raad kunnen deze fiscale sti mulansen leiden tot 'riskante en ondoorzichtige belastingwetge ving'. I t-roningin Beatrix krijgt vol- I l\g®d jaar een staatstoela- e van ruim 7,3 miljoen gul- den Dat is ongeveer 264.000 gulden meer dan dit jaar. De verhoging is gebaseerd op de I stijging van de inflatie en de I ambtenarensalarissen. Kroonprins Willem-Alexander ^jjgt een uitkering van ruim 117 miljoen gulden. Prinses I Juliana ontvangt in 1998 bijna 12 miljoen gulden, prins Bern- Ihard zo'n 1,2 miljoen en prins I claus ruim 1,4 miljoen, f De toelagen betreffen niet al- lleen het persoonlijk inkomen I van de leden van het konink- Jlijk huis. Het meeste geld I wordt besteed aan personeels- I kosten en andere onkosten. Zo I heeft de koningin voor zichzelf 11,3 miljoen gulden te besteden |en Willem-Alexander bijna 1390.000 gulden. Minister Dijkstal (Binnen landse Zaken) heeft vaak Meer soldaten nodig. foto anp Minister Voorhoeve (Defen sie) heeft 848 man extra nodig om de verschillende krijgsmachtdelen hun taken beter te laten uitvoeren. Vooral de Nederlandse inzet bij vre desoperaties trekt een grotere wissel op landmacht, lucht macht, marine en marechaus see dan in de Prioriteitennota (1993) was voorzien. In zijn memorie van toelichting op de Miljoenennota stelt Voorhoeve vast dat Defensie bij de ingrijpende reorganisatie van de krijgsmacht, die enkele jaren geleden van start ging, op enkele knelpunten is gestuit. Via een herschikking binnen de landmacht wil de minister be reiken dat militairen één keer in de anderhalf jaar voor mis sies naar het buitenland wor den uitgezonden. Momenteel werkt zo'n aflos- singssysteem alleen bij de luchtmobiele brigade. In ande re gevallen vormt Defensie ad hoe eenheden, afkomstig uit verschillende onderdelen. Deze situatie is slecht voor de oplei ding en oefening van de onder delen die plots militairen moe ten afstaan. Voor specialistische functies (staf, logistiek, artsen) wil Voorhoeve ruimte maken voor 122 militairen extra. Ook de genie (78) en de .commando's (87) worden uitgebreid. Door deze maatregelen duurt de re organisatie van de landmacht twee jaar extra en zal zij pas in 2000 zijn afgerond. De marine doet voor vredes missies vaak een beroep op het Korps Mariniers. Honderdvijf tig mariniers (chauffeurs, ver- bindings- en onderhoudsperso neel) zijn nodig om de druk op het korps zodanig te verlichten dat het zonder problemen men sen kan afstaan. De luchtmacht heeft nog 179 militairen nodig voor de tacti sche helikoptergroep (Cougar- transportheli's De sterkte op de vliegbasis Eindhoven gaat omhoog met 89 militairen en zes burgers. Ook de marechaussee kan re kenen op een uitbreiding (137 personen). De nieuwelingen zijn vooral gewenst door de groeiende grensoverschrijden de criminaliteit, het toezicht op vluchtelingen- en migratiestro men en het indammen van de internationale drugshandel. In een eerder stadium vonden al honderdvijftig marechaussees onderdak bij het wapen om on der andere achter de grens ille gaal binnenkomende vreemde lingen te onderscheppen. De aanpassingen kosten vol gens Voorhoeve geen extra geld. Vooral door te snoeien® de exploitatie denkt de minis ter voldoende geld vrij te kun nen maken. Vijf miljoen gulden structu rele verhoging voor sport op een totale post van vijftig miljoen gulden. De blijdschap erover zit alleen in de zeker heid dat het bedrag vast op de begroting blijft staan. De bezuinigingen uit het re geerakkoord werken namelijk ook in 1998 nog door. Pas in 1999 en later heeft de sport daadwerkelijk iets aan de in de begroting voor 1998 aangekon digde verhoging. De sportbegroting van VWS in 1997 bedroeg 45.591.000 gul den. Daar kwam vijf miljoen incidentele verhoging bij, gro tendeels bedoeld voor de actie Jeugd in Beweging. Die vijf miljoen zijn structureel gewor den. Met 43.177.000 gulden als basis komt de sport voor 1998 op 49.855.000 gulden uit. Hier in zijn tevens nominale wijzi gingen verwerkt. Enkele inci dentele projecten op het gebK I van gezondheid kunnen j uiteindelijke bedrag nog 'e,!| opvoeren. De structurele verhoging vijf miljoen gulden is bedoeld voor initiatieven jeugd, onderwijs, tolerantie e I fairplay. De departement v® VWS blijft zich beijveren voo meer samenwerking van verschillende departemen op het gebied van sport 'I stimuleert ook het creëren gesubsidieerde banen in sportsector. De rijksoverheid levert ov I gens slechts een klein dee I de financiering van de K® I landse sport. De gemeo met ruim één miljard gu sponsors met een half *11 en de sporttotalisator BK I ventig miljoen gulden bre veel meer op. dat hij graag meer I vrouwelijke burgemeesters wil. jOok zei hij vorig jaar dat de tijd rijp was voor een allochto ne burgemeester. Van deze [doestellingen is het afgelopen I jaar niets terecht gekomen. Het 1 aantal vrouwelijke burgemees- Itere is sinds juli vorig jaar met [zes afgenomen en een allochto- burgemeester is er ook nog id telt 438 mannelijke esters en 84 vrouwelij- ;e. De afname van het aantal kouwelijke burgemeesters [tornt volgens het ministerie vooral door de herindelingope- ities - onder meer in Brabant waardoor het aantal burge- itersposten is teruggelo- De meeste burgemeesters rijn nog steeds van CD A-huize (45 procent). De PvdA heeft 151 burgemeesters (29), de 100 (19) en D66 24 (5). LTet aantal Nederlanders dat liin het buitenland in de cel it, is het afgelopen jaar flink- lestegen. In totaal zitten er 540 Nederlanders in buiten- andse gevangenissen, 10 pro ent meer dan vorig jaar, blijkt Tit cijfers van Buitenlandse za ten. De meeste Nederlanders ptten gevangen in Frankrijk, Wtsland, Spanje, Engeland, wgië en Marokko. De helft is iroordeeld voor drugshandel. je politie presteert onder maats. In 1980 loste zij nog procent van de misdrijven 1997 is dat nog maar Procent. Minister Sorgdra- r (Justitie) noemt dat 'onaan- fardbaar' en wil dat de poli- Pop orde op zaken stelt. '«rijdt dat er te veel wordt vraagd van de politie. „We Ppen veel geld in de politie ij, kan echt meer dan ze nu C, Zoheeft dit kabinet geld trokken voor een kleine Tlr _Ulze extra agenten en is La!fnvesteerd 111 nieuw ma- euv, J? °Pleidingen. Op- j; xtra geld is niet direct &meent Sorgdrager. IZaho (Binnenland- ikvni deze opvatting. fens hem heeft de pol?- facüiwd<? mogelijkheden L "feiten om succesvol te rell Of geen orgaandonatie Pjoen V ljden? AUe 12 NoiT2etenen van 18 Ir der worden volgend rd met0°diik g?confr°n- agp„ ,dle mdringende kie in n P 0rgaan- atsvan£uWe]komtinde i het dnn uldlSe Praktijk ^feC°&Ü' dat op rm basls wordt inge- v°or verwan!) lies Bii^ u1"8 en nare koffer van k als het 9'geenc ,r een ^abaal on- Qabestaand ijZichheeft ?ot-*ensaoderin *et va* de Noor gaaP de ^gte zijn. h® verlor Jaarlljks veel behoefte aan is1^^ daar

de Stem | 1997 | | pagina 28