Economie groeit erg sterk 7-10'% idaal maker gers p Zoom Tulip neemt merk en distributie Commodore over jers Handelscentrum Lille trilt op grondvesten Campina wÜ fabriek bouwen in Rusland EU geeft richtlijn voor vergelijkende reclame 'Belegger moet niet te snel liquide gaan' (IMF in juichstemming ECONOMIE KORT ECONOMIE A7 Bïenttwg in de eigen &- I «»S m BoSch draait TuliP Iteit Hf ac,ht uur Per daë- Tulip I "aar zo n vijfhonderd werk- I Jet Bosch (anp) - Computerbouwer Tulip uit Den Bosch neemt failliet verklaarde Commodore over. De fabriek, de machi- I «es en de resterende Commodore-winkels wil Tulip niet. Het |%che bedrijf koopt het merk Commodore, de voorraden, de I biteuren, de technische kennis en de distributie-organisatie. (fwei ooM KOP MUNT Provincialen I 1 WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1997 dvieskoers orige koers otkoers gisteren iten ieden claim dividend edaan/ bieden edaan laten eden en ex dividend aten en dividend ledaan en laten ex dividend jedaan en bieden ex dividend 0,50 0,80 1,70 2,20 1,00 1,20 b 0,60 0,70 0,20 1,80 0,30 2,30 18,70 19,50 16,70 17,40 13,50 10,80 14,10 a 11,60 9,30 9,70 7,10 7,40 2,90 2,30 7,50 7,00 10,00 9,70 9,50 b 16,00 6,20 10,00 a 3,70 5,80 2,20 2,90 a 3,00 3,50 2,00 4,80 0,80 1,90 8,00 3,50 12,50 6,00 18,00 8,50 10,50 8,40 35,00 28,00 39,50 a 32,00 54,00 48,00 2,40 3,00 14,00 14,90 8,90 b 8,50 6,50 b 6,50 4,00 3,90 7,90 7,70 12,50 a 16,40 5,30 0,70 7,90 1,10 3,30 4,00 0,40 0,40 3,10 4,70 0,70 a 1,60 8,00 5,20 7,30 5,20 2,00 3,30 0,80 1,60 3,30 4,60 1,20 b 1,90 1,50 0,90 1,60 a 1,30 voegen van glastuinbouwbe - Duurzame glastuinbouw door clustering Rijven is de beste garantie I voorde ontwikkeling van een (iuurzame glastuinbouw in ilidden-Brabant. Door het clusteren van bedrijven ont- I staan namelijk kostprijs- en I milieuvoordelen. e conclusie staat in het rap- 'Kansen voor een duurzame glastuinbouw in Midden-Bra bant', dat gisterochtend in Dru- nen is overhandigd aan de Bra bantse gedeputeerde mevrouw Aarts-Engberts. Het onderzoek naar de kansen voor een glastuinbouw die reke ning houdt met de belangen van zowel economie als milieu, is uitgevoerd door het Centrum voor Landbouw en Milieu in op dracht van het Samenwerkings orgaan Midden-Brabant (SMB). Hierin zijn 10 gemeenten vere nigd. Om de clustering van be drijven te stimuleren adviseert het CLM het Brabantse tuin bouwbedrijfsleven om een regio nale grondbank op te richten. Deze moet grond in mogelijke clustergebieden aan- en verko pen en ervoor zorgen dat tuin ders hun bedrijf kunnen uitbrei den. Daarnaast moeten de tuinbouw organisaties ervoor zorgen dat tuinders binnen de clusters ge zamenlijk werken aan de aanleg van voorzieningen als riolering en waterzuivering, aldus de CLM-onderzoekers. De regionale overheden krijgen het advies om in bestemmings plannen voldoende grote gebie den te begrenzen zodat moder ne, grote bedrijven zich er kun nen vestigen. Tegelijkertijd moeten dan de vestigingsmoge lijkheden voor glastuinbouwbe drijven buiten deze gebieden be perkt worden. Daarnaast adviseert het CLM de overheden een verplaatsingsre geling voor individuele tuinders te maken. Hierdoor wordt de tuinder gestimuleerd zijn bedrijf op de huidige locatie te beëindi gen en te verhuizen naar een clusterlocatie. Hongkong (anp) - De wereldeconomie maakt op het ogen- blik de sterkste groei door van de laatste tien jaar. De pro ductie zal zowel dit jaar als in 1998 toenemen met onge veer 4,25 procent. Het ziet ernaar uit dat dit tempo tot in de volgende eeuw kan worden volgehouden. Dat zonnige perspectief schil dert het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in zijn vandaag ge publiceerde halfjaarlijkse rap port over de wereldeconomie. Volgens het fonds hoeft er an ders dan bij voorgaande perio den van sterke groei weinig vrees te bestaan voor een wijd- verbreide vertraging of zelfs een isie in veel landen. I Sinds het rapport van april zijn de vooruitzichten voor de Vere- e Staten duidelijk beter ge- I worden. Het IMF heeft de groei raming voor de Amerikaanse economie voor 1997 verhoogd van 3,0 tot 3,7 procent en die voor 1998 van 2,2 tot 2,6 pro- cent. Ook Nederland draait aan- lijk beter dan verwacht. De I toch al mooie groeiprognose van 3procent in 1997 is opgetrokken tot 3,3 procent en die voor 1998 ging zelfs van 2,9 naar 3,7 pro cent, Het IMF zit daarmee op de zelfde lijn als het Centraal Plan- bureau. Onder de industrielanden vormt m de grootste tegenvaller. I De economie van dat land zal dit jaar slechts half zo snel groeien ais de eerder voorspelde 2,2 pro cent. Het percentage voor 1998 is verlaagd van 3 tot 2,1 procent. In ie prognoses voor Frankrijk en Duitsland is weinig verandering gekomen. I De magere groei van vorig jaar I zal in beide landen aantrekken tot 2,25 procent dit jaar en 2,8 procent in 1998. De vroegere communistische landen betekenen geleidelijk I meer voor de wereldeconomie. I Daarnaast komen er nog steeds I krachtige impulsen uit Azië, on ze kranten Brabants i De Stem zijn wij enige 5 jaar nige wijken vrij in stekende vergoeding, oordelen voor bezorgers, >mer- en wintertoeslagen urtoeslagen. ant en na enkele maanaen gratis tijdschrift. ve? 176)5 312 314 5216076/0652924486 IC M Ned. B.V. irse activiteiten met spoed, rkers irkers salaris met goede in. lijke reacties richten aan 66a, 2957 CL Nieuw- Buiten kantooruren: nze kranten Brabants ad De Stem zijn wij ar enige 15 jaar enige wijken vrij in zomer- en wintertoeslag uurtoeslagen. maanden ;rant en na enkele maa gratis tijdschrift. ->se? (07é) 5 312 314 IteniV k"""Ï en een sterlc verbe- «iin w a*me 'e'dt °P korte ter" Ibeidsnl n^a^en nieuwe ar- 'op ia aa sen 'n Oen Bosch en Slecht, termijn tot 150. een klein deel van de h Zan Commodore - voor- NJ®d °nder de naam Es- Wl ^inNieuw-Ven- mee. Hoeveel is nog niet danks de financiële crisis in het Verre Oosten. Het IMF verwacht wel dat een aantal landen in die regio de economische groei flink zal zien verminderen. Zo gaat Thailand, waar de problemen begonnen, van 8,7 procent in 1996 naar 6,4 procent dit jaar en nog maar 2,5 procent in 1998. Over het geheel genomen staat de wereldeconomie er veel beter voor dan tijdens eerdere bloeipe rioden, wat een sterke inzinking onwaarschijnlijk maakt. Zo zijn er weinig tekenen van spannin gen. De inflatie blijft bescheiden, de begrotingstekorten zijn vermin derd en de koersverhoudingen tussen de belangrijkste valuta's lijken in overeenstemming met de economische verhoudingen, aldus het IMF. Het fonds wijst er verder op dat Japan en een aantal Europese landen in latere jaren zullen groeien. Verder valt steeds meer te verwachten van het vroegere Oostblok en veel ontwikkelings landen. Dat alles zal samen met de gunstige effecten van de tech nologische ontwikkeling en de globalisering zorgen voor zeker nog vijf goede jaren. Het IMF verwacht voor de periode 1996- 2002 een gemiddelde groei van de wereldeconomie met 4,5 pro cent per jaar, vergeleken met in doorsnee 3,75 procent sinds 1970. De belangrijkste risico's liggen volgens het fonds in oververhit ting van economie in bepaalde landen, onzekerheid rond de Eu ropese muntunie en verstoring van kapitaalstromen naar opko mende ontwikkelingslanden. Interieur van het handelscentrum Euralille Lille (anp) - Trillingen die de drie vijftig meter hoge torens in hethandelscentrum Euralille in de Noord-Franse stad Lille letterlijk doen beven op hun grondves ten, plaatsen deskundigen voor een vol strekt raadsel. Euralille is gisterochtend opnieuw anderhalf uur ontruimd ge weest. De trillingen zijn gisteren voor het eerst met seismologische apparatuur aangetoond. De apparatuur werd maandag geïnstalleerd, nadat zich de bevingen voor het eerst hadden voorgedaan. Enkele duizenden mensen die in Euralille werken, zijn toen geëvacueerd, na dat bureaus stonden te trillen, computers uit vielen en glazen op de tafels rinkelden. Dit verschijnsel heeft zich een paar maal voorge daan. Aanvankelijk werd gedacht aan een lichte aardbeving. De seismografische dienst in Frankrijk sluit dat evenwel uit. Landmeters en deskundigen van de gemeente zochten maandag zonder succes drie uur lang naar de oorzaak. Uit voorzorg werd tijdelijk ook de metro onder de torens stilgelegd. De enige conclusie maandag was, dat de gebou wen geen millimeter uit hun voegen waren geraakt. „Erg kan het nooit worden," verze kerde burgemeester Pierre Mauroy de toch wat benauwde mensen maandag. Gistermor gen rond tien uur gingen door de trillingen ook de alarmsystemen af. De politie zette toen de hele wijk af. Wellicht ligt de oorzaak van de trillingen bij de liften, luchtverversing, de verwarming of een combinatie daarvan. Er wordt zelfs gedacht aan een akoestisch ver schijnsel. Euralille, dat ligt rondom het gloednieuwe station voor de hogesnelheidstrein, is een ont werp van de Nederlandse stedenbouwkundi ge Rem Koolhaas. Het in 1995 geopende com plex herbergt kantoren, een handels- en win kelcentrum, een economische hogeschool, studentenflats, een hotel en een concertzaal. U Zwolsche computerketen I ynabyte kocht onlangs al ze- I entien winkels uit de boedel. I P was flink duurder uit ge- l/f' als het bedrijf zijn plan I, doorgezet om Commodore - I »i nog niet in surséance - in de I «nier over te nemen. Boekenon- I erzoek bij Commodore deed |'JlD °P zijn schreden terugke- |Dna bet afhaken van Tu- Iging Commodore onderuit. |,°teveel de aankoop Tulip heeft ITiiliÜv 1 det bedriif niet kwijt. Icüm a Productie van de lllaa n "COmputers over lbedr'7 B°SCh- Daar heeft het lielf enhele maanden terug U eea hypermoderne fabriek Im. fie noB niet op zijn kn H tieniveau zit Ijjp a overaame verwacht Tu- I, nder «eer een grotere in- Van een verslaggever Zaltbommel - „Campina Melkunie verkent de mogelijkhe den van een yoghurtfabriek in Rusland. Aanleiding van de studie is dat er een interessante markt in Rusland lijkt te ontstaan voor yoghurts en desserts. Meer kan ik niet zeg gen, simpel omdat er nog geen besluit gevallen is en we pas toelichting (kunnen) geven als er besluit ligt." Dat zegt een woordvoerder van Campina Melkunie in Zaltbommel. Aanleiding is een bericht in de Russische krant Kommersant dat Campina een fabriek van 100 miljoen gaat bouwen, die vanaf 1999 zou draaien in het plaatsje Stoepino bij Moskou. De woordvoerder van Campina weigert zelfs te zeggen of een Campina-delegatie Stoepino heeft bezocht om daar het terrein te verkennen. Medewer ker H. Dokter van de Nederlandse ambassade in Moskou bevestigt in Het Financieele Dagblad, dat Campina een haalbaarheidsstudie uitvoert. Daarvoor gaf hij zelf goedkeuring. Die was nodig omdat de studie wordt uitgevoerd met geld 500.00) van een dochter van de Wereldbank. Campina geeft wél toe dat de ervaringen van de Duitse dochter Campina AG op de Russische markt aanleiding wa ren voor de studie. Straatsburg (anp) - Het Europees Parlement in Straatsburg heeft gisteren zijn goedkeuring gegeven aan een EU-richtlijn voor vergelijkende reclame. Als gevolg daarvan zal de Neder landse consument meer reclame te zien krijgen waarin concur rerende producten tegen elkaar worden afgezet. De nieuwe Europese richtlijn maakt het mogelijk in een recla mespotje de kwaliteit van het ene product met het andere te verge lijken. In veel EU-lidstaten is dat tot dusver niet toegestaan. In Ne derland is vergelijkende reclame geoorloofd, zolang er geen sprake is van misleiding. Verdere wette lijke regels ontbreken. In de praktijk wagen reclamemakers in Nederland zich nagenoeg niet aan een rechtstreekse vergelij king met andere producten. Ver gelijkende reclame is wel onder worpen aan een aantal strikte re gels. Zo moeten adverteerders die uitlatingen doen over producten van anderen, binnen 48 uur be wijzen kunnen aandragen. Be langrijkste voorwaarde is dat vergelijkende reclame de consu ment niet op het verkeerde been zet. Het is niet geoorloofd een goedkope imitatie te maken en vervolgens reclame te maken voor de lagere prijs. De grote, ge vestigde merken toonden zich een fervent tegenstander van de nieu we EU-richtlijn. duidelijk, aldus algemeen direc teur en mede-oprichter F. Hetze- nauer van Tulip. „Ze moeten willen." Bij het faillissement werkten er bij Commodore 250 mensen in de productie. Tulip gaat er prat op via de merknaam Commodore toegang te krijgen tot de wereldconsu mentenmarkt. De onderneming wil de distributie van beide com- putermerken, Tulip en Commo dore, commercieel gescheiden laten. Commodore zal zich voor lopig blijven richten op de Euro pese consumentenmarkt en op pc-privéprojecten via winkelke tens en grootwinkelbedrijven. Tulip concentreert zich op de professionele markt. Tulip wil ook zijn vermogenspo sitie versterken door 21,5 mil joen aan nieuwe aandelen uit te geven en 25 miljoen aan kre diet te betrekken bij de Nationa le Investeringsbank (NIB), via een AA-krediet. De aandelen worden ondershands geplaatst bij diverse partijen, waarvoor al een overeenkomst op tafel ligt. Tulip leed over de eerste zes maanden van dit jaar een verlies van 6,8 miljoen tegen 12,7 miljoen in dezelfde periode in 1996. De omzet liep terug van 266 miljoen tot 222 miljoen. Voor heel 1997 verwacht Tulip minimaal quitte te draaien. Bij het huidige chaoti sche beursklimaat vraagt vooral de begin nende belegger zich af in wat voor wespennest hij zich heeft gestoken. De beheerder van een van de succesvolste fondsen van Van Lanschot meent dat er absoluut geen re den is voor paniek. Laat staan voor paniekverko pen. Door Jos van Rijsingen „Ach, de markt is nou de onder kant aan het testen. Het is niet precies te zeggen waar de bodem ligt. Ik denk rond een AEX-index van 850, maar het kan ook 800 zijn." Drs. G. Sirks, hoofd vermo gensbeheer bij F. van Lanschot Bankiers, is nauwelijks veront rust over de heftige bewegingen op de aandelenmarkt. Hij denkt dat de koersen komende maanden tussen ca 850 en 950 zullen blij ven schommelen. „Zodra de koersen weer wat stij gen, zullen particulieren dat aan grijpen om wat te verkopen en dan zakt de index weer. Om blij vend boven een AEX van 1.000 te komen, zijn structurele signalen nodig," denkt Sirks. Het kan daarbij gaan om een dollar die blijvend naar een hoger niveau stijgt (boven de ƒ2,15), daling van de rente of meevallende winstcij fers van de bedrijven. „Wat dat betreft zit iedereen toch te wach ten op de kwartaalcijfers van ok tober." De vermogensbeheerders van Van Lanschot hebben tot nu toe een goed jaar achter de rug. Het suc cesvolle Esmeraldafonds behaal de de eerste acht maanden een rendement van 41,2 procent, tien procent meer dan het gemiddelde volgens de index van Morgan Stanley Capital International. De naam van het fonds is deze maand overigens veranderd in Van Lan schot Global Equity Fund. „We willen nadrukkelijker een link leggen met onze bank. Bovendien is zo direct duidelijk dat het fonds wereldwijd belegt," zegt drs. A. Zeldenrust, de beheerder van het fonds. Bij het beleggen van de middelen wordt een zogenoemde top-down- -benadering gekozen. „We kijken eerst wat de algemene economi sche ontwikkelingen zijn, daarna kijken we wat we voor de grote landenregio's verwachten en daarna bepalen we pas in welke sector en welke bedrijven we bin nen zo'n regio gaan beleggen." Mede op grond van de adviezen van het beleidsteam had de be heerder dit jaar besloten tot een overweging in de beleggingen in Europa (35% in plaats van 30) en de Verenigde Staten (52 in plaats van 48 In Japan werd juist minder geïnvesteerd (9 in plaats van 15 en in het Verre Oosten kreeg alleen Hong Kong (4 wat toegeschoven. Omdat veel beleggers de Nederlandse markt zelf 'beheren', heeft het fonds 'maar' drie procent belegd in Ne derland. „Met de overweging van Europa, ten koste van Azië, zaten we dus goed. In locale valuta ge rekend, presteerden de Verenigde Staten iets minder. Daar zou vol gend jaar nog extra groei uit kun nen komen." Volgens Zeldenrust is het van be lang elke week consequent vol gens dezelfde methode naar de portefeuille te kijken. „Geen en kele methode is zaligmakend, maar het is wel belangrijk vol gens een consequent systeem te. werken. Wij kiezen daarbij voor de fundamentele, onderliggende bewegingen." Ook een particulie re belegger zou volgens deze me thode te werk kunnen gaan. „Zo adviseren we ook onze eigen klanten." De fondsbeheerder vindt het daarbij niet nodig in te spelen op allerlei voorspellingen. „Er zijn al zoveel correcties voorspeld. Meestal komt daar niks van uit. Volgens ons moet een belegger niet te snel liquide gaan. Wij doen dat in ieder geval niet. Pas als de correctie er is, kun je daar op in spelen. Maar verder blijven wij beslissen op fundamentele gron den." In vergelijking met grote fondsen als Obam (belegd vermogen ca ƒ2 miljard) is het Global Equity Fund van Van Lanschot met ƒ160 miljoen een kleintje. „Maar wij zijn er pas een jaar of vier mee be zig. Het heeft als voordeel dat je wat sneller kunt inspelen op ont wikkelingen op de markt," aldus Zeldenrust. Gezien de sterke stij ging van het aantal deelnemers - dit jaar al 25 procent - mikt hij voor komende jaren overigens op een sterke groei. Als beheerder van het fonds gaat hij daarbij op langere termijn een belegd ver mogen van ƒ1 miljard of meer niet uit de weg. (ADVERTENTIE) GMFHFïnanz AG Hnric P«tri-Stras» 19 - CH-4051 Basel Tel. 00 41/61 279 92 80 Fox 00 41/61 279 92 81 DUS West-Brabant kan best geschikt zijn voor de aanleg van een satelliet-lucht haven voor Schiphol. Nu wordt West-Brabant altijd wel genoemd: voor een luchtha ven, voor kerncentrales, voor kernafval, voor chemisch af val, voor een HSL. En niet voor niks! West-Bra bant afficheert zich graag als een ideale vestigingsplaats, prachtig gelegen tussen de we reldhavens van Rotterdam en Antwerpen en de wereldlucht havens van Zaventem en Schiphol. West-Brabant is het snel kloppende hart van de dy namische Gouden Delta met prachtige steden als Breda (Een stad met karakter!) en Oosterhout (Daar kun je niet aan voorbij!). Rijkswaterstaat roemt in een van de veertig rapporten over de toekomst van de luchtvaart in Nederland de infrastructuur in de regio West-Brabant. En terecht: we hebben al een hal ve Zoomweg en de wegen naar Rotterdam en Utrecht zijn van zo'n onvolprezen schoonheid, dat automobilis ten steeds vaker stilstaan om te genieten van de geneugten van hun disautomobiliteit. Rijkswaterstaat roemt met na me de toekomstige HSL-lijn, daarmee een redenering fraai afrondend: wij dringen West- Brabant een snelle trein op, constateren vervolgens dat West-Brabant over een hyper moderne infrastructuur be schikt en schenken de regio als toegift een satelliet-luchtha ven. Nu zou een luchthaven uit economisch oogpunt een wel daad zijn voor West-Brabant. Het effect op de werkgelegen heid kan wel tienduizend ba nen betekenen. Voor minder heeft Brabant indertijd het in dustrieterrein Moerdijk aan gelegd. En het prachtige van de glamoureuze luchtvaart is dat de meeste banen helemaal niet zo high-tech zijn: neen, eenvoudige banen voor de on derkant van de markt ontstaan er. En in tegenstelling tot wat wel eens wordt gedacht, heeft Nederland juist voor grote groepen minder geschoolden veel werk nodig. Maatschappelijk heeft het ont staan van werkgelegenheid bovendien belangrijke neven effecten: er hangen minder randgroepjongeren op straat, de jeugd heeft een toekomst, er ontstaat welvaart waardoor gemeenten kunnen investeren in het welzijn van de gemeen schap en uiteindelijk zou ie dereen gelukkiger kunnen Door Willem Reijn worden. Maar in postmodern- Nederlands: daar hangt wel een prijskaartje aan. Vliegtui gen belasten het milieu en de geluidsoverlast is dankzij Schiphol fameus. Zelfs als mo derne technologieën doorbre ken, zal een luchthaven van circa 11 miljoen passagiers een behoorlijke tol eisen. Vooral als nachtvluchten zouden zijn toegestaan, moeten de onder de aanvliegroutes slapende burgers voor hun nachtrust vrezen. In de jaren zestig riep een bur gemeester Reijnders van Ze venbergen over de industriële vervuiling nog vrolijk dat je beter op je zestigste dood kunt gaan aan luchtverontreiniging dan op je veertigste aan hon ger, maar dertig jaar later is een dergelijk standpunt poli tiek niet geheel correct meer. Dus zal een gedeputeerde meteen roepen dat West-Bra bant geen afvalbak is van de Randstad. Waarbij ik me met een afvraag of de Randstad dan meteen moet roepen dat Brabo's geen recht op vliegen hebben, tenzij zij vanaf Seppe Airport vertrekken. Je mag gedeputeerde Van Geel met recht een provinciaal bestuur der noemen! Nu denk ik werkelijk niet dat er in West-Brabant een grote luchthaven komt. Want naast het onderzoek naar de infra structuur, waarover deze krant publiceerde, zijn er nog 39 an dere onderzoeken verricht. Waarvan minstens de helft West-Brabant zal uitsluiten, schat ik. Trouwens, elke twee jaar komt West-Brabant wel naar voren als geschikte loca tie, en elke keer is West-Bra bant even snel weer afgeser veerd. Maar als West-Brabant een se rieuze mogelijkheid blijkt, zal de Pavlov-reactie van de loka le bestuurders luiden: in onze achtertuin geen luchthaven! Want iedereen wil wel vliegen, maar niemand wil een luchtha- Benzine en diesel worden goedkoper Rotterdam - De prijzen van benzine en diesel gaan donderdag met een cent per liter omlaag. Dat blijkt uit nieuwe adviesprij zen die marktleider Shell bekend heeft gemaakt.Ongelode ben zine komt hierdoor op f 2,22 per liter. Super met loodvervanger en ongelode superbenzine komen terecht op respectievelijk f 2,34 en f 2,27 per liter. Dieselolie kost vanaf donderdag 150,6 cent. Hoofdkantoor zuivelgigant in Meppel Zutphen - De nieuwe zuivelcombinatie van Coberco, Friesland Dairy Foods, Twee Provinciën en Zuid-Oost Hoek vestigt haar hoofkantoor in het Drentse Meppel. Daar worden alleen de con cernstafdiensten ondergebracht, aldus de fusiepartners gisteren in een persbericht. Coberco betrok eerder dit jaar een nieuw (ge huurd) hoofdkantoor in Zutphen, FDF heeft zijn hoofdzetel in Leeuwarden. Wat de keus voor Meppel inhoudt voor de mede werkers van de stafdiensten van de vier fusiepartners, is nog niet bekend. Volgens geheime berekeningen die aan de fusie ten grondslag liggen, bespaart de nieuwe zuivelcombinatie zich 10 miljoen aan overheadkosten. Bij Cehave 155 arbeidsplaatsen weg Veghel - Bij Cehave Voeders in Veghel moeten op korte termijn minimaal 155 van de 760 arbeidsplaatsen verdwijnen. De rede nen zijn volgens de directie de sterk veranderende marktom standigheden in de agrarische sector en een forse omzetdaling in de tweede helft van 1997 als gevolg van de varkenspest. De di rectie zegt dat de inkrimping nodig is voor een gezonde toe komst van het bedrijf. De varkenspest heeft geleid tot een forse omzetdaling in de varkensvoeders. Het directe gevolg daarvan is dat met ingang van 25 augustus voor 490 personeelsleden werk tijdverkorting werd aangevraagd. Op langere termijn voorziet het bedrijf ook sombere tijden. Philips raakt vliegdienst niet kwijt Eindhoven - Het is Philips niet gelukt een koper te vinden voor zijn vliegdienst. Het concern heeft daarom besloten één van de twee vliegtuigen te verkopen. Wat de gevolgen zijn voor de pilo ten en het cabine- en onderhoudspersoneel, is nog niet bekend. Gisteren heeft de Philips-directie de vakbonden ingelicht over de reorganisatie van Philips Aviation, zo meldde bestuurder J. Cuperus van de Industriebond FNV. Bij de dienst werken in to taal 31 mensen. Hoeveel van hen overbodig worden met de hal vering van de vloot, is nog niet bekend. De Philips Vliegdienst werd in 1955 opgericht en vloog ooit met 8 toestellen. Halfjaarwinst Miehelin helft hoger Parijs - Het Franse bandenconcern Miehelin heeft in de eerste zes maanden van dit jaar zijn winst met bijna de helft zien stij gen. Het nettoresultaat ging van 1,27 miljard naar 1,87 miljard frank 625 miljoen). Analisten hadden een wat hogere winst verwacht. Boeing loopt achter met leveringen New York - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing levert de ze maand maar 24 vliegtuigen af, in plaats van de beoogde 36. Een tekort aan onderdelen en geschoold personeel en onvol doende capaciteit bij de toeleveranciers zijn daar de oorzaak van, zo meldde de zakenkrant The Wall Street Journal gisteren. Bij de toestellen die Boeing niet kan leveren, zijn vier toestellen van het type 747, de meest winstgevende van het concern. Enige tijd geleden kondigde Boeing een ambitieus programma aan om zijn productie uit te breiden teneinde de toenemende vraag bij te kunnen houden.

de Stem | 1997 | | pagina 23