ontwricht overleg sen zijn gen beu Onderzoek naar geschiktheid Doel voor opslag kernafval Iran houdt schepen vast van rederij Smit Internationale 4No' bus ronkt door apathisch Wales Lijfwacht Diana en Dodi bij bewustzijn De Windsors volgens de genadeloze Kelley Republikeinse splintergroepering verdacht van aanslag in Noord-lerland A4 I pESTEM BUITENLAND A5 :OMMENTAAR ENLAND KORT rartijen Bosnië desoverieg. ijen Bosnië vormen netwerk anti-nationalisme BUITENLAND KORT PTEMBER 1997 i I I I I WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1997 waarin men terecht gekomen ierland, en zeker asielzoekers zich hier thuis te voelen. Inbur' omer ook is, moeite en inspan- rijkste facetten van dit gewen- lederlands, vijfhonderd lesuren jen in de schoolbanken zit, een i en hulpverleners en uit onaf- lijkt dat dit aantal volstrekt on- met een behoorlijke talenknob- na genoeg om zich enigszins te t volgens de plannen van minis- rdt voor nieuw aangekomen al- na te gaan. Dat het beschikba- rol heeft gespeeld, is evident, .n hadden immers op basis van nen vertellen dat een zo korte flig. Want buitenlanders komen met het Nederlands. Niet alleen amenlijke vreemdelingencentra de sateliettelevisie eerder naar Nederlandstalige uitzendingen t Nederlanders veel beperkter is ig. Niet alleen om buitenlanders Nederlandse arbeidsmarkt, maar ten integreren in de Nederland- voorkoming van problemen nu nt en dus een aantal uren meer :e worden. De kost gaat immers ?n 'ten op wethouder heeft gisteren de 46-jarige gevangenisstraf van zeven n C. was drie jaar en tbs met uari in een Nijmeegs café op irzitter G. van Rumund (bei ten. De schietpartij veroor- ïers dachten dat op de stads- d met een omstreden milieu- >t wekenlang had gedebat- iter de oorzaak voor het ge- niljonair rijker an de Bank-GiroLoterij gaat i is opgelopen tot twaalf mil de trekking vanaf 18.50 uur n toegetreden tot het selecte id. Het is de tweede keer dat oen wordt uitgekeerd. Afge- en voor 49 gulden maf 2 november voor het ab- >r een enkele reis vliegen tus- zware concurrentieslag ver- Britannia kan de stoelen zo iten tussen Schiphol en Gat combinatie met een andere den. dan het retour dat KLM en nber parlement :ember verkiezingen voor een eur O. Koolman besloten. De :n verzocht het demissionaire elen. De regering-Eman hield ste van de twee regeringspar- ie. Premier Eman noemde het democratische rechten van de aren lat leraar wil worden in het ds. Daardoor dreigt een groot dden zich gemiddeld elf pro- zoor de lerarenopleidingen in natuurkunde (29), scheikunde [22) zijn er zeer slecht aan toe in oktober gaan stoppen met i. De Koninklijke Nederland- 'skunde (KNMvD) heeft dit tsen (Landbouw). en overvol raakten en er wel :ijnsproblemen ontstonden vooi 'arkens. Die problemen zijn 'oorbij, vooral in de gebie e vaar een fokverbod geldt, zo a iet doodspuiten niet meer no ig s." Naar aanleiding van hun aa condiging heeft de minister lierenartsen in allerijl ligd voor een gesprek. ;aat de KNMvD met vertegen- i voordigers van het ministerie le tafel zitten om een °P^0SS!n^et joeken. „Voordat wij me werk ophouden, willen wij e net de minister praten, daart Jorna zijn bereidheid overleg. Dilemma Navraag bij dierenartsen in pestgebieden leert, dat he sluit tot beëindiging van de bij de biggendoding verre va finitief is. „Het is een dde zegt A. Mouwen, voorzit» de Van onze verslaggever Doel >- De Belgische instelling Niras, die mogelijkheden be kijkt om radio-actief afval op lange termijn te bergen, gaat dit najaar ook onderzoek doen in Doel. jen proefboring tot op een diepte van 700 meter moet de weten schappers de nodige' informatie aanreiken over de eigenschappen van de zogenaamde Ieperiaanklei die in de ondergrond voorkomt. De omgeving zal van de proefbo ring niets merken. De operatie blijft beperkt tot het terrein van de kerncentrale. Klei wordt samen met graniet en zout wereldwijd onderzocht om er op lange termijn radioactief afval in op te sluiten. In wetenschappelijke kringen be staat er al lang geen twijfel meer over dat de Belgische kleilagen' zich daarvoor wel eens goed zou den kunnen lenen. Tot nu toe beperkte het onder zoek zich tot de zogenaamde Boömklëi nabij Mol, maar nu ko men ook andere kleiformaties aan bod. Zo zou ook de Ieperiaanklei in de streek van Doel in aanmerking komen voor berging van radioac tief afval. „Wat absoluut niet wil zeggen dat hier op de site van de kern centrale van' Doel ook effectief radioactief afval zal worden ge borgen," benadrukt directeur- generaal Decamps van Niras. „Het gaat om puur verkennend onderzoek, dat voornamelijk be doeld is om bijkomende weten schappelijke informatie te ver strekken." „Dit onderzoeksprogramma be vindt zich in de beginfase en zal ongeveer een tiental jaren in be slag nemen. Pas nadat dit onderzoek is afge rond, kan een balans worden op gemaakt van de eigenschappen van de verschillende kleilagen," licht projectleider Wouters van Niras toe. W. De Roovere, alge meen directeur van de kerncen trale Doel, benadrukt op zijn beurt dat het zeker niet gaat om een nucleaire activiteit. „Er is alleen sprake van verken nend onderzoek, zoals dat bij voorbeeld ook regelmatig wordt toegepast bij bodemonderzoek naar aardolie." Door Bob van Huët Londen - Het voorzichtige gestarte Noord-Ierse vredes overleg is gisteren ontwricht door een bomaanslag in het stadje Markethill, 35 kilometer ten zuidwesten van Belf ast'. zo nog net worden ontruimd. In een ander telefoontje, later op de dag, aan de Ierse omroep RTE ontkende een IRA-woordvoerder dat de organisatie achter de aan slag zat. De Noord-Ierse politie twijfelde er niét aan dat de aanslag was ge richt tegen de vredesonderhande lingen, waaraan sinds maandag - voor het eerst - vertegenwoordi gers deelnemen van Sinn Fein, de politieke tak van de IRA. De Brit se minister van Noord-Ierse Za ken, Mo Mowlam, liet weten 'ver ontwaardigd' te zijn over de ti ming van de aanslag. Ze was juist in gesprek met leiders van loya listische groepen om ze over te n n halen aan te schuiven bij het vre- David Trimble, leider van de Een, 200 kilo zware autobom richtte grote schade-aan aan het lokale politiebureau, de vee markt en omringende winkels en hüizen. Niemand raakte gewond. Twee bewoners werden met shockverschijnselen opgenomen in het ziekenhuis. Het was de zes de aanslag in Markethill in de af gelopen 27 jaar. De aard van de aanslag en het doelwit in een overwegend pro testantse gemeente droeg alle kenmerken van een IRA-actie. Een half uur voor de klap werd een anonieme, telefonische, waarschuwing gedaan. De weke lijkse veemarkt in Markethill kon Sarajevo (ap) - Anti-nationa listische oppositiepartijen uit heel Bosnië willen gaan sa menwerken om een sterker front te kunnen vormen tegen de nationalisten. Het na de parlementsverkiezin- gen van vorig jaar gevormde schaduwkabinet van de oppositie verklaarde gisteren in Sarajevo dat alle gemeentes waarin zij een meerderheid behaald heeft, zich als een net over de grenzen van de moslim-Kroatische en Servische gebieden met elkaar zullen ver binden om met behulp van de in ternationalegemeenschap aan een democratisch - Bosnie-Her- zegovina te werken. De vice-president van het scha duwkabinet, Zeljko Ivankovic, zei dat de oppositie wil laten zien boe het is als burgerpartijen aan. de macht zijn'. Tot de beweging behoren gema tigde partijen en politici uit de moslim-Kroatische federatie en deRepublika Srpska, die in-geen 'an beide delen van Bosnië-Her- zegovina over een meerderheid beschikken. van grootste protestantse partij (UUP) liet meteen weten niet met Sinn Fein onder een dak te willen zitten zolang niet duidelijk was wie achter deze aanslag zat. De UUP zou juist van plan zijn geT weest zich een dezer dagen toch bij het vredesoverleg te voegen, maar dat voornemen werd tot na der order uitgesteld. Trimble diende wel een motie in om Sinn Fein te schorsen van het overleg. Ernstiger was dat een extreme protestantse groep, de Loyalist Volunteer Force, vergelding aan kondigde. Sinn Fein-onderhai}delaar Geriy Kelly 'betreurde' de aanslag, maar wilde die niet veroordelen. Hij beschuldigde de unionisten ervan de omstandigheden uit te buiten voor politiek gewin. Vol gens Sinn Fein 'zochten' de unio nisten naar een reden om niet te hoeven onderhandelen. Hoofdverdachte voor de aanslag was gisteravond de Continuity Army Council, een republikeinse splintergroep die bestaat uit ex- IRA leden. De Army Council wijst - net als anderen binnen de ERA - elk overleg af en streeft naar een gewelddadige afreke ning. Anders dan de IRA heeft de Continuity Army Council nim mer een bestand afgekondigd. Door Bob van Hu'ët Ebbw Vale - Vijf mannen springen uit een gammele dubbeldekker en hollen door het armoedige centrum van de oude mijnwerkersstad. Het winkelende pu bliek op hun weg krijgt een pamflet in de hand gedrukt waarop heel nadrukkelijk 'No' staat. Binnen twee minuten is de High Street zo af gewerkt. De meeste mensen gooien het papier ongelezen weg of frommelen het in de zak van trainingsjack of plastic tas met boodschap pen. Het lijkt een tamelijk zinloze exercitie in een apathische vallei. Maar de actievoerders heb ben dit kennelijk anders beleefd. Terug in hun mobiele basis kloppen ze elkaar buiten adem op de schouders. „Massief succes," ver haalt een- van hen aan achtergebleven leden van de 'No' Stuurgroep die alweer nieuwe fol ders vouwen. Een miljoen hebben ze er gekre gen van een anonieme weldoener die wil voorkomen dat het Verenigd Koninkrijk uit een zal vallen. In Ebbw Vale, lelijk en vergeten, ongeïnteres seerd in dit referendum over de Welshe As semblee en helemaal achterin een van de treurige ex-kolenvalleien, is de boodschap tenminste uitgedeeld. De bus kraakt en braakt dikke zwarte rook uit, op naar New port. De dubbeldekker ploegt door regenstriemen en een gehavend landschap. De heuvels zijn mismaakt door. mijnbouw en in flarden her- bebost. Grote takelwielen die eens boven de mijnschachten hingen zijn nu op sokkels ge zet, monumenten van een zwaar en hard ver leden. In de 'No' bus bevindt zich een curieus gezelschap. Een paar stoere jochies van de Jonge Conservatieven die Wales.'willen be schermen tegen 'nationalisten'. Hoewel maar tien procent van de Welshe kiezers ooit voor Plaid Cymru - de nationalistische-partij - heeft gestemd, zijn dit volgens deze Jonge To ries, 'wolven in schaapskleren'. De 'separatis ten' willen het referendum van overmorgen kapen en gebruiken als springplank naar on afhankelijk. „De nationalisten drijven ons naar de afgrond," zegt een joch terwijl de bus van de ene bocht in de andere ronkt. Aan boord is ook Rodry Morgan, uitgespro ken Conservatief en ex-vérkiezingsagent van een niet herkozen parlementariër. Net als in Schotland gingen in Wales alle Tory-zetels verloren bij de laatste verkiezingen. Morgans argument is dat Wales geen behoefte heeft aan extra ambtelijke rompslomp. Buiten landse investeerders zijn er niet van gediend. En omdat premier Blair de Assemblee nauwe lijks bevoegdheden heeft gegeven - heel an ders dan het Schotse parlement - wordt het niet meer dan een kletsclub waar niemand op zit te wachten, weet Morgan. Voor deze curieuze campagne heeft de Tory- agent de krachten gebundeld met Carys Pugh, een politiek fenomeen uit de Rhondda Vallei. Pugh is '22 jaar Old Labour', in hart en nie ren. Ze haat Tories, maar Blair zo mogelijk nog meer omdat die de oude socialistische idealen heeft verraden. Volgens Pugh is de Welshe Assemblee hooguit een pr-stunt, 'ty pisch New Labour'. Het geld voor de Assem blee kan maar beter worden besteed aan het korten van de wachtlijsten in de Welshe zie kenhuizen, voor een beter leven in Welshe be jaardenhuizen, meer speelgoed voor Welshe kleuterscholen. Pugh, die je je mag voorstellen als een Welshe Kenau, heeft haar eigen, zeer uitgesproken, ideeën over kleine naties in Europa. „Ze wil len van ons een soort Nederland maken. Ne derland, dat is toch waar u vandaan komt. Nou, zeg het de mensen hier maar eens. Dat land van jullie is toch ook veel te klein voor een eigen regering. Wat kost dat allemaal niet. Kleine landen kunnen hun energie beter steken in goed werkende streek en gemeente besturen dan zich uitsloven met dure Assem blees die toch niet werken." De opwinding in de 'No' bus is allerminst il lustratief voor de betrokkenheid van de mees te inwoners van het prinsdom. Ook in New port staat niemand te wachten. Opiniepeilin gen wijzen op een heel lage opkomst en ook dat dat ruim veertig procent van de kiezers nog niet. weet hoe te stemmen. De verwarring over de zin de Assemblee is er niet minder op geworden door felle oppositie van een aantal Labour kamerleden. Zij had den liever maatregelen gezien tegen de zoge heten 'quango's' die massaal zijn opgezet on der de vorige Conservatieve regering. De besturen van deze semi-overheidsinstel- lingen besluiten over miljoenenbudgetten, maar vallen praktisch buiten serieuze demo cratische controle. Geoff Mungham, ex-wethouder van Finan ciën, in Cardiff en actief in de 'Yes' campagne heeft er een hard hoofd in. „Het kan alle kanten op. We hopen op een schokeffekt na het Schotse referendum, maar het zal niet meevallen dit referendum te win- Door Bert Ummelen Washington - Je zou zeggen tot Kitty Kelley, de beruchte j ™Krikaanse biografe, een °i uksvogel is. Haar'nieuwe, gewoonlijk met aanzwel- I ®d tromgeroffel aangekon- gie boek over de Britse ko- toiklijke familie was volop in Productie toen uit Parijs het oevige nieuws kwam van de 1 Q°od van prinses Diana. UJ.""- afdeling Brabant van de MvD. „We zullen de minister blokkeren, maar dit kan gee tomatisme blijven. We wille delijk eens weten waar w toe zijn. We willen van de ter horen, wanneer we iuer zullen zijn." I :T> ze§t ze, was ervoor publi- tntle van het boek uit te stellen 'Januari. Maar haar uitgever, aml!leri^00ks' daeht precies de nitf16 kant op: zou verschijnen wat bespoedigd kunnen wor- Ï^leren' een week voor de KoJv j datum- Hgt 'The hanrU "n Amerikaanse boek- I fen m !i- teravond ook begon CSit2; geen talkshow de *a£ t ^agen of Etty Kelley Haar ende middelpunt zijn. les B'S6rVeS en' °Pvallend ge- I gazfne pVai) het P°Pulaire ma- I dollar p dat een 25-000 v°orpuMp e'1 VQor een reeks zich in! 5 opzeSde - 'aten I 'Stom!riipfSen uest verkkren. gel® zich ntT ^lnnen waar en" Kidteen hJ durven wa§en'. I - ekend Engels gezegde. Maar Kelley doet nu juist niets liever. De Washingtonse succes schrijfster heeft er haar handels merk van gemaakt met biogra fieën over Frank Sinatra, Jackie Kennedy en Nancy Reagan. Zelf heeft ze het graag over ont mythologiseren, de mens achter het imago opsporen, vernis weg krabben om de naakte waarheid te tonen. Critici zien haar passie voor de schamelheid, kleinheid en ondeugd van haar figuren een tikje anders. Zoals veel van haar collega's op him speurtochten door de wereld van macht en gla mour geobsedeerd zijn door glit ter en goud, zo kijkt Kelley voort durend uit-naar vuile was. 'The Royals' past geheel in haar oeuvre. Vier jaar research heeft ze naar eigen zeggen in het por tret van de Windsor dynastie ge stoken. In de ogen van specialis ten op het gebied van de Britse monarchie zal dat geen zee van tijd zijn, maar het is in elk geval genoeg geweest om een aantal pi kante bijzonderheden op te dis-'' sen. Haar kroniek begint in 1917, als koning George V de Duitse af komst van de familie begint te verdonkeremanen en die her doopt naar Windsor Castle, het fraaie kasteel in het Britse graaf schap Berkshire aan de Theems. De toon van het boek; hoofdzake lijk gebaseerd op een achthon derdtal interviews, is daarmee meteen gezet. Lang niet al haar onthullingen zijn van dezelfde spektakelwaar- de. Dat Charles' broer Edward homoseksueel is, is een publiek 'geheim en daarbij, nou ja, het komt in de beste families voor. Zowel koningin Elizabeth als haar zuster Margaret zijn ver wekt via kunstmatige insimina- tie, vertelt Kelley. Prins Philip is een schuinsmarcheerder en prin ses Alexandra een notoire raciste. Sarah Ferguson mag op gezette tijden graag een lijntje coke ge bruiken en is verslaafd geweest aan dieetpillén. Ook wijlen Diana ontbreekt niet in de galerij van van hun voetstuk tuimelende hoogheden. Ze portretteert de prinses van Wales als een opper vlakkige vrouw die zowel bemin nelijk als kleingeestig en mani- ■pulatief kon zijn. Kitty Kelley schreef haar portret vóór de heiligverklaring van Dia na, dat kan ze ook niet helpen. Het werkt in feite als een bewijs voor de eerlijkheid van haar typering, al moet ook hier be dacht worden dat eerlijkheid en genadeloosheid voor Kelley praktisch synoniemen zijn. Inte ressanter is dat de vracht aan Diana-literatuur die de afgelo pen weken op de wereld neer daalde, een buitenkansje biedt om het soortelijk gewicht van haar karaktertekeningen te be palen. De vergelijking valt, als het gaat om zulke zaken als psy chologische diepte en inlevings vermogen, alles behalve in het voordeel van de Washingtonse diva uit. Het succes van haar nieuwe, 502 bladzijden tellende boek zal er niet minder om zijn, daar is War ner Books stellig van overtuigd. Anders dan haar auteur en Peop le is de uitgeverij geen moment bang dat het grote publiek de pu blicatie als een soort mentale grafschennis zal beschouwen en denkt ze binnen de kortste tijd een miljoen exemplaren te heb ben verkocht. De Amsterdamse uitgeverij Lui- tingh-Sijthoff is al bezig met een tweede Nederlandse druk van Kitty Kelleys boek Het Britse Koningshuis. De eerste druk komt pas vandaag in de boekhandels, maar de win keliers hebben al veel meer exemplaren besteld dan uit de eerste druk van 10.000 stuks kun nen worden geleverd. Het als schokkend aangekondig de boek zal in Groot-Brittannië niet verkocht worden. Rotterdam (anp) - De Iraanse autoriteiten houden sinds maan dag 8 september twee schepen van dochterondernemingen van Smit Internationale in de haven van Bandar Imam Khomeini vast. De reden is nog onbekend. Ook een derde, door Smit inge- het lot van de bemanning door te huurd vaartuig, wordt vastge houden. Het bedrijf heeft dit gis teren bekendgemaakt. Het Nederlands ministerie van Buitenlandse Zaken en de Neder landse ambassade in Teheran zoeken naarstig naar een oplos sing. Gezien de gevoeligheid van de zaak, waarbij bemanningsle den betrokken zijn, hebben Bui tenlandse Zaken en Smit beslo ten uiterst terughoudend naar buiten te treden. De in totaal 33 bemanningsleden, onder wie vijftien Nederlanders, bevinden zich nog aan boord van de twee schepen. Hun familiele den worden voortdurend op de hoogte gehouden, aldus de woordvoerster van Smit Interna tionale. Het ministerie van Buitenlandse Zaken wil weinig kwijt over deze 'heel gevoelige zaak'. Het onder houdt nauw contact met Smit, al dus een woordvoerder. De Iraan se zaakgelastigde in Nederland is inmiddels twee keer op het mi nisterie ontboden om ophelde ring te geven en de Nederlandse bezorgdheid over de situatie en geven. De Nederlandse zaakge lastigde in Teheran heeft diezelf de boodschap aan de Iraanse au toriteiten overgebracht. De Nederlandse ambassadeur in Iran is nog steeds in Nederland, sinds de Duitse ambassadeur uit dat land werd weggestuurd. De Europese Unie liet maandag we ten dat zij bereid is de vijftien EU-ambassadeurs terug te sturen naar Iran, mits er geen sprake is van aparte voorwaarden voor Duitsland. Een commentaar voor de Iraanse radio wekt evenwel de indruk dat Iran vasthoudt aan zijn eis dat de Duitse ambassadeur als laatste in Teheran terugkeert. De EU wil graag nieuwe diplo matieke contacten opbouwen met Iran. De Iraanse eis dat de Duitse am bassadeur als laatste in Teheran terugkeert, is echter tegen het ze re been van Bonn. Hoewel er aan wijzingen waren dat sommige lidstaten wilden zwichten voor Teheran, is volgens Poos 'de soli dariteit binnen de EU nog steeds onaangetast'. Politiemannen houden toezicht op de lokatie in Markethill, Noord-lerland, waar gisteren een bom ontplofte. Hoewel er geen gewon den vielen, heeft de aanslag mogelijk grote gevolgen voor de vrede in Noord-lerland. foto epa Meer tucht voor Belgische vredestroepen Brussel - Het Belgische leger wil meer tucht en discipline om wan gedrag onder blauwhelmen te voorkomen. Bij de selectie voor een vredesmissie moeten voortaan niet alleen de officieren, maar ook de andere militairen aan een persoonlijkheidstest worden onder worpen, aldus luitenant-generaal Schoups. Na schokkende onthullingen over martelingen van Somalische kinderen door Belgische para's kreeg Schoups, chef operaties van de landmacht, opdracht de recrutering en opleiding van vredes troepen te onderzoeken. Hoewel de gebeurtenissen in Somalië al veranderingen in het le ger op gang brachten, zijn er nog tal van verbeteringen noodzake lijk. Een strenger optreden is nodig omdat wangedrag de naam en faam van het hele leger schaadt, meent de generaal. Gevelklimmer van wolkenkrabber gehaald Philadelphia - Een Franse professionele gevelklimmer is maandag gearresteerd, omdat hij tijdens de avondspits een wolkenkrabber in de Amerikaanse stad Philadelphia aan het beklimmen was. Alain Robert haalde de top net niet. Toen hij de 44ste verdieping had bereikt van de 49 die het Blue-Crossgebouw telt, werd hij ge arresteerd. Hij werd luid toegejuicht door de menigte die zich op de stoep had verzameld en door de werknemers in het gebouw, die Robert langs hun ramen omhoog hadden zien klimmen. Halverwege had de Fransman even een pauze genomen en een si garetje gerookt. Robert verdient via sponsors zijn boterham met gevelklimmen. Hij gebruikt alleen zijn blote handen. Hij heeft zo al meer dan 30 wolkenkrabbers bedwongen, waaronder het Empi re State Building in New York. Het was al de 35ste keer dat Ro bert werd gearresteerd. Hongerdood voor 500.000 N-Koreanen Washington - Minstens een half miljoen en misschien wel twee miljoen Noord-Koreanen zijn omgekomen door de hongersnood die het land al enige jaren teistert. Dit zegt vice-voorzitter And rew Natsios van de christelijke hulpverleningsorganisatie World Vision. World Vision baseert zich bij deze schatting op een onder zoek dat de organisatie in juli deed aan de Chinese kant van de grens met Noord-Korea, zo zei Natsios tegen het Amerikaanse te levisiestation CNN. De Verenigde Naties zeggen dat niemand buiten Noord-Korea in staat is de schatting van World Vision te bevestigen. De afvaardi ging van Noord-Korea bij de VN wil niets zeggen. Geen VN-onderzoek naar massamoorden Kinshasa - De regering van Congo, het voormalige Zaïre, heeft gisteren een missie van de Verenigde Naties toestemming gewei gerd in het binnenland een onderzoek in te stellen naar vermeen de massamoorden. VN-woordvoerder Diaz zei, na overleg met mi nister van Planning en Nationale Wederopbouw Mbaya dat Kins hasa weigert het VN-team toestemming te geven naar Mbandaka te reizen. „De regering handhaaft haar bezwaren zodat wij niet kunnen vertrekken." Parijs (ap) - Lijfwacht Trevor Rees-Jones, de enige overlevende van het auto-ongeluk in Parijs dat aan onder meer prinses Dia na het leven kostte, is bij kennis en kan praten. Sarah Ferguson is volgens Kelley niet vies van een lijntje coke op z'n tijd. foto reuter Dat heeft een arts van het zieken huis Pitie-Salpetriere gisteren gezegd. „De toestand van de heer Trevor Rees-Jones is aanzienlijk verbeterd," zei Pierre Coriat, hoofd-anesthesist van het Parijse ziekenhuis waar de lijfwacht is behandeld en waar Diana in de vroege ochtend van 31 augustus is gestorven. De 29-jarige Rees- Jones, wiens eventuele getuigen verklaring over de toedracht van het ongeluk van groot belang kan zijn voor de politie, is van de kunstmatige beademing gehaald en zal de komende dagen verder aansterken, aldus Coriat. Rees- Jones was de 'schaduw' van Dodi al-Fayed, Diana's Egyptische vriend die op slag werd gedood bij het ongeluk. Rees-Jones, die naast de eveneens omgekomen bestuurder Henri Paul zat en over wie wordt ge zegd dat hij als enige inzittende een veiligheidsgordel droeg, liep zware verwondingen aan zijn ge zicht en aan een van zijn longen op. Aanvankelijk werd het be richt de wereld ingebracht dat hij zijn tong was kwijtgeraakt en slechts schriftelijke verklaringen zou kunnen afleggen. „Hij is volledig bij bewustzijn en kan goed communiceren," ver klaarde Coriat. Iets minder dan een week na het ongeluk onder ging hij een langdurige operatie aan zijn gezicht. Alleen zijn vrouw, zijn ouders en artsen van het ziekenhuis hebben de afgelopen twee weken toegang gehad tot de kamer van Rees-Jo nes. Buiten de deur staat een zware politiebewaking. De poli tie, die het onderzoek heeft toe gespitst op de vermeende dron kenschap van de chauffeur en de hoge snelheid waarmee hij reed, heeft de vrees uitgesproken dat Rees-Jones door de klap in de tunnel langs de Seine en de daar opvolgende verdovingen in het ziekenhuis zich niets meer van het ongeluk zal kunnen herinne ren. De lijfwacht is de enige die zou kunnen zeggen of achtervol gende persfotografen op motoren of in auto's een directe invloed hebben gehad op het ongeluk.

de Stem | 1997 | | pagina 21