ch Kok: tekort niet naar nul procent )e^e|Hd 'Dit is politiek van het loonstrookje' ■II WW Paars wil 64 miljard voor infrastructuur 'Beatrix is best een tof mens' Paarse kabinet heeft z'n lesje geleerd 'Daar ben ik rap mee gestopt. Mogen kwamen d er zowat uit/' Emily mag van publiek koningin worden 10.- 4.49 10.- 6.99 BJurgondisch Brabant a''es over MS <SJ V? kijk vanavond DE STEM BINNENLAND 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. b Campagne FNV tegen schadelijke verf Jekker etérêm Het gaat goed met Nederland. Ik hoorde dat gisteren zo vaak dat ik me toch maar eens ben gaan afvragen waar dat het voor staat. Op school werd geleerd dat het een onzijdig lidwoord was, noch vrouwelijk, noch mannelijk. Daar kom je niet zo gek veel verder mee, of je zou moe ten contstateren dat dat 'het goed gaat niet van toepas sing is op grote groepen vrouwen of mannen in deze sa menleving. Op die manier is 'het' on- en ook een tikkeltje eenzijdig. Nederland superlatief tot hét land beklemtonen komt dichter in de buurt. Want dat het goed gaat met Neder land is natuurlijk een bankiersstandpunt. Het gaat voor de wind, met als logisch natuurkundig gevolg dat het ook weer overwaait. Herinnert u zich HET nog, die beatgroep die zong van 'Ik heb geen zin om op te staan'? Aan dat HET moest ik denken toen ik op basis van de kabinetsplannen wat vooruit filosofeerde richting een oude, maar nog altijd werkzame dag. Al dat goede nieuws over banen is op die manier een jobstijding. Je zult tot aan je dood moeten blijven wer ken om het op te kunnen brengen. Echt, het zal mij niet verbazen als in een volgende kabi netsperiode ook het vervroegd uittreden van het astrale lichaam aan banden wordt gelegd. MERIJN Knap voordelig. 'eder heel en half uur l^^WanWSbeeIdr iedere avond! "EMBER 1997 A2 WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1997 Volgens hem heeft premier Kok 'in een coalitie met conservatie ven het beleid van mijn vorige christen-democratische rege ring' voortgezet. Met zo'n uit spraak van de grand old man van het CDA is het voor De Hoop Scheffer moeilijk oppositie voe ren. Zelfs premier Kok ontkent niet dat het paarse succes mede te danken is aan het beleid van de vorige drie kabinetten-Lubbers en het feit dat werkgevers en vakbonden elkaar niet te hard in de haren vliegen. Aan borstklopperij heeft dit paarse kabinet momenteel blijk baar weinig behoefte. Want voor je het weet hapert de economie en snijdt het bezuinigingsmes weer pijnlijk diep. En is het CDA voor de PvdA danwel de WD weer hard nodig om aan de macht te kunnen blijven. l| UBA J00 'S)(U!| >||OM '}e6|36o» I VERVOLG VOORPAGINA hvesteringsbesluiten worden vooruitgeschoven." Daarnaast I heeft het kabinet het begrotings- j -vkort niet genoeg verlaagd, de sociale zekerheid onvoldoende op I ds schop genomen en te weinig maatregelen genomen om lang durig werklozen aan werk te hel- Pen, stelt het CDA. -Het kabinet-Kok toont te wei- I Jjg politieke warmte naast de küte van de markt," zegt Groen links-fractieleider Rosenmöller. pleit voor verhoging van de uitkeringen en meer geld voor het milieu. Socialistische Partij, die uit protest wegbleef bij de Troonre- I f hekelt het kabinet omdat het gt voor een toenemende twee- mg in de maatschappij. kleine christelijke partijen mnden dat het kabinet alleen j^dacht heeft voor materiële langen als inkomen en betaald werk. „Dit is de politiek van het loon strookje," aldus RPF-leider Van Dijke. De ouderenpartijen stellen dat grote groepen mensen niet delen in de welvaart, maar zijn wel te spreken over de maatregelen van het kabinet om leeftijdsdiscrimi natie van ouderen tegen te gaan. Zowel de bonden als de werkge vers noemen de begroting 'be leidsarm'. Het kabinet gedraagt zich nu al 'demissionair', oordeelt de FNV. De vakcentrales FNV en CNV vinden verder dat het kabinet te weinig geld uittrekt voor de mi nima, de zorg, het onderwijs en het milieu. Ook de werkgevers vinden dat het kabinet kansen laat liggen. VNO/NCW noemt de werkloos heid nog steeds te hoog; daarom moet een volgend kabinet door gaan met lastenverlichting. Daarnaast willen de werkgevers meer aandacht voor technologie. /vou.cwv 'U BADEN //V/VT/V -X (ADVERTENTIE) Andrélon shampoo, /I /I n flacon 300 ml Nu Dove zeep, 3 pakken 200 gram JAST Aquafresh tandpasta, regular of tandsteen control, 2 tubes 75 ml -538~ Proset hairspray, set 3 bussen 300 ml TUT Kotex Brevia inlegkruisjes, 50 stuks of long 36 stuks, 2 pakken -&3T Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 20 september aanstaande. Deze week maken wij het u wel heel aantrekkelijk. Met heel goede verzor gingsproducten voor een zeer lage prijs. Zodat u zich ook deze week weer lekker voordelig in de watten kunt leggen. Srittannië en Ierland: in het zuiden als in het i bewolking en kans op Daartussenin droog en d zon. Frisser met op dag een middagtempe- van 12 graden in het resten tot tegen de 20 nabij Londen, en Luxemburg: Woens- ■oog, vrij zonnig en een gtemperatuur van onge- 23 graden. Donderdag ïvelden, kans op een bui Ier. - en Midden-Frankrijk: en vrij zonnig. Donder- het noorden enkele wol den en kans op een bui. lacht en ochtend kans op Middagtemperatuur on- - 24 graden. Frankrijk: Droog en egend zonnig. Maxima iven de 25 graden, gal: Droog en flink wat Middagtemperatuur aan and 27 graden, landin- s enkele graden hoger, e: Langs de zuidelijke en ijke costa's kans op regen veer. Verder droog en ge- 1 zon. Aan de zuidkust tevige oostenwind. Mid- mperatuur meest tussen 30 graden. rische Eilanden: Zonnig, e noordzijde van de eilan- oms ook wolkenvelden en hien een bui. Middagtem- uur ongeveer 30 graden, irca en Ibiza: Geregeld naar ook kans op een pit- egen- of onweersbui. Mid- imperatuur ongeveer 28 :n. In de zuidelijke helft en- wolkenvelden en een fikse ï- of onweersbui. In het den droog en flink zonnig, lagtemperatuur ongeveer •aden. kenland en Kreta: Flink zon, maar ook enkele wol- elden en met name op het iland een enkele regen- of eersbui. Rond de Egeische een stevige noordenwind, lagtemperatuur ongeveer raden. sland: Zonnige perioden roog, maar in het noorden ■al donderdag meer bewol- en kans op een bui. Maxi- van 17 graden in het noor tot 25 plaatselijk in het len. tserland: Vrij zonnig, maar le ochtend kans op mist. Idagtemperatuur dicht bij 25 graden. itenrijk: Flinke zonnige pe len, maar in de ochtend is op mist. Middagtempera- r 22 tot 25 graden. info: (013) 584 14 85 Door Esther Scholten Den Haag - Vlaggetjes zijn ze vergeten, maar de oranje strik is keurig gestreken. Nans Pos- tema (62) en Carla Verweij (62) uit Veldhoven willen Prinsjesdag een keertje van dichtbij meemaken. Om de sfeer te proeven. De gezel ligheid te ervaren. En natuurlijk om de koningin in het echt te zien. Gisterochtend, om 8 uur was het zover. Klapstoeltjes onder de arm, een thermosfles vol met kof fie en de rugzak gevuld met ap pels en muesli-repen. Opgewon den wachten de twee op het sta tion in Eindhoven op de trein naar Den Haag. Het is voor de oudere dames meer dan alleen een pleziertje. Prins jesdag op deze manier kunnen vieren, ervaren zij als een voor recht. Bij aankomst in Den Haag deelt een man oranje strikjes uit. Ui teraard tegen een kleine vergoe ding. Carla en Nans bedanken. 'Die van ons is mooier'. Achter de dranghekken is nog volop plaats en de vriendinnen installeren zich op een mooie plek. Lekker in het zonnetje. Langzaam wordt het drukker. Het wachten is begonnen. Nog een paar uur en de gouden koets, de koninklijke familie en veel militair vertoon trekt aan hen voorbij. De politieke bood schap van het kabinet boeit min der. „Als ik daar nieuwsgierig naar zou zijn, was ik wel thuisge bleven. De ministers zullen wel vertellen dat het goed gaat," klinkt het ongeïnteresseerd. Een schoonmaakwagen veegt nog even snel de route schoon. De pa- tatkraam doet goede zaken. Ne derlandse vlaggen wapperen hoog in de masten. Oranje moor koppen liggen in een etalage. Feest in Den Haag. Een eindje verderop zit Aart van Kleef (77), een ware die hard. Al voor de vijftigste keer is hij aan wezig, 'om Beatrix te steunen'. „Ieder jaar geniet ik weer van de mooie militaire uniformen en alle pracht en praal. Dit is absoluut geen achterhaald verschijnsel. Waarom zouden hier anders zo veel mensen zijn?" Niet iedereen is een even fanatiek supporter van het koningshuis. Wendy Weltings (19), een van de weinige jongeren, zit op een stoepje. Samen met een vriendin maakt zij haar huiswerk. „Ik ben gewoon benieuwd hoe het er aan toegaat. Beatrix is best een tof mens, maar verder hou ik me daar niet echt mee bezig." Toeschouwers doden de tijd met het afsluiten van weddenschapjes over de kleur waarin Beatrix ge kleed zal gaan. Ze wiegen en neu riën mee met de muziek van het Koninklijke Militaire Kapel. Een gemoedelijk sfeertje. Als dan eindelijk iets na enen de gouden koets voorbij komt, stijgt er een applaus op. „Net een sprookje," verzucht een bejaarde vrouw. Een paar tellen later is het staatshoofd alweer de bocht om. Kort maar krachtig, conclu deren Nans en Carla. „Het zien van de koningin was absoluut de moeite waard. Heel anders dan als je voor de televisie zit. Het is hetzelfde verschil tussen een cd opzetten of een concert bijwonen. Dit was echt. En ja, natuurlijk hebben we hard geklapt." Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet vindt dat er tot 2010 64 miljard gulden moet worden geïnvesteerd in de infrastructuur: wegen, open baar vervoer, steden, milieu, kennis en bescherming tegen over stromingen. Daarvan is slechts 18 miljard 'ge dekt' in de begroting. In een brief aan de Tweede Kamer spreekt minister Wijers (D66, Economi sche Zaken) van een 'bescheiden onderbouwing'. De ontbrekende miljarden moeten de opvolgers van het huidige paars kabinet zien te vinden. Wijers benadrukt dat het wen- senlijstje voorlopig is en nog na der moet worden uitgewerkt. Voorlopig vindt het kabinet de komende 13 jaar onder meer 10 miljard gulden nodig voor wegen; 14,5 miljard voor het openbaar vervoer; 3 miljard voor kennis; 9 miljard voor milieu en groen en 6 (ADVERTENTIE) miljard voor maatregelen die het vervoer over de weg moet ver plaatsen naar spoor en water. Minister De Boer (VROM) ziet in de voornemens een goede basis voor het 'groene regeerakkoord' waar zij haar terugkeer als mi lieuminister van afhankelijk heeft gemaakt. Volgens De Boer krijgt het paarse kabinet een steeds groener ge zicht. Zij wees daarbij onder an dere op de plannen van minister Van Aartsen (Landbouw) om de varkensstapel met 25 procent in te krimpen. „Een pure milieumaatregel", al dus De Boer. Door Romain van Damme Roosendaal - Binnenkort wordt Wal ter Dekkers van het Tilburgse schil- derbedrijf 'Van Amersfoort' uitvoe rig getest. Dat moet uitwijzen of hij allergisch is voor bepaalde stoffen die in verfproducten voorkomen. Twee weken achtereen werkte de schil der met een reparatiemiddel van een er kend merk. „Daar ben ik dus rap mee ge stopt. M'n ogen kwamen d'r zowat uit! Misschien een tikkeltje cynisch, maar wel een prima start voor Wim Suyker- buyk en Willem Davidse van de Bouw-en Houtbond, die enkele weken lang cam pagne voeren tegen de schadelijke gevol gen van verfproducten. „Ach, je ziet een paar plekjes op je arm. Het jeukt een beetje, de ogen prikken wat, maar dat gaat allemaal wel over. Zo wordt er vaak gedacht en gepraat," ver zekert Willem Davidse. De Vlissinger heeft recht van spreken. Hij is zelf schilder en weet derhalve van de hoed en de rand. „Als je jaren met be paalde verfproducten werkt, bouw je het gif in je lichaam als het ware op. Iedere keer een beetje meer. Tot het lichaam zegt, ho, nou pik ik het niet meer. De groeten en daar zit je dan, want het is er niet meer uit te krijgen." Onderzoek heeft aangetoond dat verf producten waarin oplosmiddel verwerkt is, de gezondheid van de schilders danig kan aantasten. Langdurig gebruik kan zelfs leiden tot het organisch psychosyn- droom (ops). Om het wat eenvoudiger te houden, de 'schildersziekte.' poor Paul Kokke {IET PAARSE kabinet heeft zijn lesje geleerd. Vorig jaar verscheen minister Zalm van Financiën op Prinsjes dag jubelend in de Tweede Ka mer, met zijn Miljoenennota koffertje triomfantelijk hoog in de lucht. En tijdens de algemene beschouwingen zette de toch zel den uitbundige premier Kok de wave in. Maar gisteren, tijdens de presen tatie van de 'mooiste begroting na de Tweede Wereldoorlog', overheerste de calvinistische in getogenheid. Dit keer werden de langdurig werklozen en andere minima niet in het openbaar ge schoffeerd door het 'kabinet van de zelfgenoegzaamheid'. Zalm liet zijn koffertje op de re geringstafel rusten en sprak in de Kamer zelfs bijkans veront- rustende woorden: „Dit is de Miljoenennota van 'het gaat goed', maar we zijn er nog lang niet." De geld-minister had zich voorgenomen om zich rustig te houden. „Anders krijg je weer dat gezeur dat we euforisch of zelfgenoegzaam zijn." Euforie en zelfgenoegzaamheid passen dan ook niet meer bij een kabinet dat zich realiseert dat het, ondanks alle successen, nog te weinig voor de sociale minima heeft kunnen doen. Een volgend paars kabinet zal volgens pre mier Kok er voor hen meer moe ten uithalen. Kok: „Dit beleid vraagt om een krachtiger vervolg. We zullen de mensen meer bij elkaar moeten brengen op het gebied van de inkomensverhoudingen." Het liefst met een solide werkgele genheidsbeleid, aldus de pre mier. Maar hij sloot niet uit dat er in een volgende kabinetspe riode meer geld naar de minima moet. De WD staat inmiddels al op de rem. De liberalen zijn als de dood dat PvdA en D66 weer aan het geld uitgeven slaan. De eerste wensen zijn al inge diend. Zo wil D66 dat het kabi net volgend jaar 40 miljoen meer uittrekt voor de geestelijke ge zondheidszorg. PvdA-fractie- voorzitter Wallage eist tijdens de algemene beschouwingen meer geld voor de verzorgingstehui zen en mogelijk ook voor ver kleining van de klassen in het onderwijs. Ho eens even, dacht WD-leider Bolkestein, „het is geen feestbegroting." Onderwijl keken de fractievoor zitters van de drie regeringspar tijen al met een schuin oog naar de verkiezingen van volgend jaar. Wallage, die zich grote zor gen maakt over de voorsprong van de WD in de peilingen, bood gisteren zelfs een verdekte opening naar het CDA. Natuurlijk wil hij dat er een tweede paars kabinet komt. Maar hij wil de discussie met het CDA bij voorbaat niet afkappen. „We moeten met het CDA een serieuze dialoog voeren," aldus Wallage. CDA-fractieleider De Hoop Scheffer hoorde het allemaal glunderend aan. Hij weet dat wanneer de WD in de verkiezin gen de PvdA verslaat, de kansen van zijn partij op regeringsdeel name aanmerkelijk stijgen. De CDA'er hield zich trouwens opmerkelijk stil. Zijn kritiek op de Miljoenennota 1998 beperkte zich tot de parabel van de ijsco man die op een stralende dag al zijn ijsjes verkoopt, maar dat ook maar moet zien te klaren als het weer tegen zit. Had De Hoop Scheffer mis schien al kennis genomen van de opinie-bijdrage van oud-premier en partijgenoot Lubbers in de International Herald Tribune? In dat artikel trekt Lubbers min- tens een deel van het succes van Paars naar zich toe. l/anonze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok acht het vrijwel onmogelijk om het fi nancieringstekort rond het jaar 2000 op nul te laten uitkomen. „Dat is niet doenbaar," aldus de premier. „Tenzij bij een zeer hoge groei de schepen met goud in rijen van tien komen binnen varen." De WD ziet het liefst dat het fi nancieringstekort, dat in 1998 uitkomt op 1,7 procent, zo snel mogelijk wordt teruggebracht naar nul procent. Volgens Kok kan dat alleen wan neer de economie jaarlijks met 4,5 tot 5 procent kan groeien. „Als dat kan, ben ik er absoluut niet op tegen." De premier ge looft dat het financieringstekort overigens wel verder zal dalen. Maar hij vindt dat een volgend kabinet uit moet gaan van een economische groei van ongeveer 2 procent per jaar. Dat deed het paarse kabinet bij zijn aantreden in 1994 ook. Uiteindelijk viel de groei met 3,75 procent veel hoger uit, Minister Zalm (Financiën) zei gisteren dat nul procent financie ringstekort in de volgende kabi netsperiode moeilijk haalbaar is bij een gematigde economische groei van twee procent. Wel vindt hij dat de WD zich bij de komende kabinetsformatie hard moet maken om dat doel te bereiken. „Maar pas bij een groei van drie procent behoort het tot de mogelijkheden," aldus Zalm. Volgens premier Kok is het ech ter niet ondenkbaar dat de eco nomie minder hard groeit. Veel is afhankelijk van de ontwikkeling van de wereldeconomie. Zelfs bij een matige groei 'is las tenverlichting in alle gevallen ge wenst', aldus de premier. Ook zal meer geïnvesteerd moe ten worden in onderwijs, zorg en economische structuurverster king. De kritiek van de Raad van State dat het kabinet voor 1998 te wei nig geld heeft gereserveerd voor verlaging van het financierings tekort en te veel voor lastenver lichting, noemt Kok 'niet erg con sistent'. Volgens hem is de raad namelijk wel positief over de evenwichtige inkomensverhoudingen in Ne derland. Een kleiner bedrag aan lastenverlichting voor de burgers leidt juist tot vergroting van de inkomensverschillen, aldus Kok. (I Prinsjesdag 1997: Als het aan het publiek langs de route ligt, wordt de vriendin van kroon prins Willem-Alexander ge woon 'queen Emily'fotowfa Willem Davidse: „Jaarlijks komen er zo een vijftig ernstig zieke schilders bij. Dat is inderdaad veel." De Vlissinger heeft het van nabij meege maakt. „Ik wil waken voor indianenver halen, daar hebben we niets aan. Maar het is een verschrikkelijke ziekte. Ik heb mensen compleet zien veranderen. Dan hoor je bijvoorbeeld dat een collega thuis vroeger zo vrolijk was en nu humeurig, uitvalt tegen de kinderen en niets meer kan hebben. Dan weet ik al hoe laat het is." Probleem is vaak nog aan te to nen dat er sprake is van de gevreesde schildersziekte die trouwens ook on der dakdekkers en 'vloerenleggers' kan toeslaan. Willem Davidse: „Dat is een helse weg. De symptomen komen overeen met die van alcoholisme. Krij gen ze nog te horen ook, komt wel van het drinken. Gelukkig zijn er in Neder land enkele universiteitsteams die de schildersziekte kunnen aantonen. Maar dat kan wel eens een jaar duren." Belangrijk trouwens. „Ja, want dan kun je schadeclaims indienen. Als jij voor je verdere leven arbeidsongeschikt bent ge raakt door die producten, kan dat wel eens om tonnen gaan. Ook daar moet je dan voor vechten. Niet gemakkelijk als je zo ziek bent." Walter Dekkers kent de gevaren ook. Hij is al jaren schilder. „Maar weet je, het product dat bij mij die ellende veroor zaakte, is wel goed. Het is een reparatie- middel. Prima spul om mee te werken, in een oogwenk zit het erop. Maar ja, als het niet goed is voor je gezondheid, krab je wel eens achter de oren." Eigenlijk hoeft Willem Davidse daar weinig meer aan toe te voegen. „Maar ik weet wel hoe het werkt," zegt hij. „Je werkt jarenlang met diverse verfproduc ten die op zich goed bevallen. Maar op langere termijn kan het wel eens veel minder bevallen." Prachtige woorden allemaal. Maar wat moet je dan als schilder? Het cam pagneteam heeft daar uiteraard op gerekend en de op lossing bij zich. Watergedragen verfproducten. Willem Davidse en Wim Suykerbuyk ge ven op iedere werkplek die ze bezoeken een paar van die blikken weg. Om thuis eens te proberen en later de werkgevers te overtuigen. „Prima van kwaliteit en veel minder schadelijk. Maar voor alle duidelijkheid, gezonde verf bestaat niet. Wel minder schadelijk en dat is al een stap in de goe de richting," zegt Willem Davidse, die met zijn compaan Wim Suykerbuyk gis teren óp de eerste campagnedag zes werkplekken in West-Brabant bezocht. „Genoeg om nu al te kunnen zeggen dat de schilders wel degelijk bezorgd zijn. Het beste is dat straks verf met organi sche oplosmiddelen niet meer gebruikt wordt, maar dat is een kwestie van de lange adem." Nu al hebben naar schatting vierduizend schilders problemen met de gezondheid. Die klachten duiden op een lichte vorm van de schildersziekte. „Maagklachten, last van duizeligheid, nervositeit en overgevoeligheid," staat er in de uitgebreide informatiemap, die Willem Davidse en Wim Suykerbuyk on der de schilders uitdelen. Maar het kan nog veel erger. Door aan tasting van het zenuwstelsel treedt er vergeetachtigheid op, functioneren be langrijke organen als hart, lever en nie ren niet goed meer en kan er depressivi teit optreden. Ongeveer duizend schil ders lijden inmiddels aan deze ernstige vorm van de ziekte. Of beter gezegd, in veel gevallen ex-schilders. Want vaak keren ze niet meer terug in het arbeids proces. Willem Davidse (rechts) bezoekt huisschilders op hun werkplek. foto de stem/ben steffen

de Stem | 1997 | | pagina 19