Spanning in Jeruzalem neemt toe Franse regering zet Chirac buitenspel Onwaarschijnlijk dat Nederland EU-uitbreiding blokkeert' Historisch overleg begint met lege stoelen Bosniscli-Servisclie leiders op zwarte lijst Maleisië geteisterd door smog Noorse regeringspartij stevent af op verlies Het is nieuw. Het is gratis. En u kunt het meteen gebruiken! Benieuwd? Analyse 1MENTAAR BUITENLAND A5 land KORT enavond, makkelijk! Na 'kraakactie' joodse families 1 "e verbazingwekkend hoge op- I oost van het afgelopen week- I tade geeft de organisatoren, met I de Organisatie voor Veilig- "d en Samenwerking in Europa I up kersen, noemde de ver- lErl^kk" 'n Eosnië een succes. I- bben ach tijdens de volks- buitenland KORT BER 1997 'oord genoeg, voor een che premier Netanyahu it betekent niet dat hij en Albright heeft de af- a met hardere woorden, jen dat hij stappen zou iden brengen. Er gebeur- it de Amerikaanse missie >e boodschap toch door- e Palestijnen economisch bezette gebieden op, be- toekomende belasting- jen alle verwachtingen in reem-rechtse Amerikaan- veranderd in een vredes- ïindelijk beseft dat er om joet worden. Hij is niet de oeg en die de veiligheids- :ft zijn mening aan de ge- roept Israël nu op zich te- che aanwezigheid aldaar ie zinloos geworden. Sha- eens veranderd. Zag hij ze igen initiatief met het Pa- sche politici, zelfs de hard- noet worden. Bestuurlijke ivisme. Dat is een hoopvol s nog zoveel onverzettelijk ken, maar door hun simpe- vel invloed hebben. pESTEM I I I I I DINSDAG 16 SEPTEMBER 1997 Is bemiddelaar in Binnenlandse Zaken ries als onderzoeker/be- heeft het ministerie via •inkman laten weten. De ter Dijkstal en dit week- ;zwaar tegen heeft. Ove- met De Vries niet uit de inmiddels al aan de slag idering van het regionaal gezag over een politie- p Mein Kampf :ich en De Graaf zullen ie) en Ritzen (Onderwijs) vragen over de ongebrei- Dek Mein Kampf op boe- irom de verkoop van het onder meer de jodenver- ;n verbod van het artikel wordt aangepakt. Uit een e dag, die vandaag wordt ot aantal extreem-rechtse :n Sorgdrager en Ritzen of tmanteld otterdam-West is gisteren vee andere bedrijfspanden litie heeft geen arrestaties ;nd planten in beslag. De n medewerkers van omlig- Rotterdam-Rijnmond heeft manteld. De grootste slag Vlaardingen en Maassluis, planten ook 120.000 stek- gemeesters :n voortaan een aanvulling flexibele pensioenregeling, voor de 36-urige werkweek En. Over de gevolgen die de enaren voor burgemeesters leid. Arbeidsduurverkorting id met hun vele verplichtin- kiezingen Aruba jen verdeeld over het tijdstip plaatshebben, nadat zater- man uiteindelijk toch nog is peld het huidige kabinet de- tst mogelijke termijn verkie- *teren. leweging Aruba) en OLA (Li- •entegen een intenm-kabme iden verkiezingen uitschrijn. tij) van Eman wil daar nie oop daarom doorhakken. Hij en van adviezen. ïst jd eek. i tan ik hiervoor bellen?" int u gratis bellen met :foon voor particulieren, u alleen een folder of itvangen, belt u gratis m Bestellijn: 0800-0043 terecht; 24 uur per d U kunt ook op Internet w-belastingdienst.nl iP Boor Bert Schampers Brussel - Minister Van Mierlo acht het 'zeer onwaarschijn lijk' dat Nederland de uitbrei ding van de EU gaat blokke ren als de bijdrage van Den [jaag aan Brussel niet wordt verlaagd. Nederland heeft de toekomstige financiering van de Europese Unie hoog op de agenda gezet. De discussie ziet er oeverloos |dt," stelde Van Mierlo vast. De bewindsman goochelde giste ren in Brussel met grafieken om de volgens hem onredelijke posi tie van het koninkrijk in het Eu ropese spectrum zichtbaar te ma ken. Maar andere delegaties de den hetzelfde met hun cijferma teriaal. Zo beweren de Britten de tweede netto-betaler te zijn. „Het Verenigd Koninkrijk rekent zich arm, terwijl ze bij ons op de vier de plaats staan," zei Van Mierlo. Tijdens de vergadering van de ministers van Financiën in Mon- dorf afgelopen zaterdag haastte de Luxemburgse woordvoerder zich om de cijfers van zijn land in de tabellen handmatig te veran deren. De indruk moest worden weggenomen dat het meest wel varende land van de EU oneven redig profiteert van de onderlin ge solidariteit. Hoe dan ook, Van Mierlo zei gisteren hetzelfde wat Van Aartsen en Zalm vorige week al hadden geroepen. Nederland is van netto-ontvanger een netto betaler in de Unie geworden: we betalen een stuk méér dan we te rugkrijgen. Relatief zelfs het meeste van alle vijftien landen. In 1996 droeg Nederland 4,4 miljard ecu af, terwijl maar 2 miljard ecu terugvloeide. In recente voorstellen van de Eu ropese Commissie voor de finan ciering van de Unie in de jaren 2000-2006, gekoppeld aan her vorming van het landbouwbeleid en regionale hulp, zal de Neder landse positie verder verslechte ren. Dat is volgens het kabinet onaanvaardbaar. „Onze boeren krijgen steeds minder. Ze worden gestraft voor hun efficiënte be drijfsvoering," aldus Van Mierlo. Volgens de minister zitten Frank rijk en Duitsland op dezelfde lijn: de lasten in de EU zijn onredelijk verdeeld. Veel emoties maakte de eerste discussieronde over de fi nanciën na 2000, door de minis ters van Buitenlandse Zaken, niet los. Alleen de Belgische minister Derycke beklemtoonde dat een 'juste retour' - dat lidstaten even veel terugkrijgen als ze aan Brus sel afdragen - funest is voor de onderlinge solidariteit in de Unie. „Het is het voorrecht van de sterkste zich te permitteren lang rustig te blijven," merkte Van Mierlo op. De zuidelijke lidstaten van de EU hebben niettemin al duidelijk gemaakt dat een verla ging van de regionale steun uit Brussel voor hen niet acceptabel is. De Europese Commissie wil de komende jaren meer geld reser veren voor de nieuwe lidstaten uit Oost-Europa. Den Haag pleit voor een eerlijker verdeling van de gelden uit de regionale hulp fondsen, waarbij vooral aandacht moet zijn voor de nieuwe toetre ders. In december bepalen de rege ringsleiders met welke Oost-Eu- ropese landen onderhandelingen worden gestart. Pas daarna zal de Unie zich geleidelijk aan gaan buigen over de vraag hoe dat al lemaal betaald moet worden. „We staan nog maar aan het be gin van de discussie. We kijken wel waar we uitkomen," aldus Van Mierlo. Jeruzalem/Beiroet (dpa/afp/rtr) - De spanning in Oost-Jeruza- lem is gisteren gestegen nadat drie joodse kolonistenfamilies hun intrek hadden genomen in twee huizen in de arabische wijk en de Israëlische vlag hadden gehesen. Hoewel de Israëlische premier Netanyahu de vestiging van de joods-orthodoxe gezinnen ver oordeelde, nam hij geen maatre gelen om de actie ongedaan te maken. Na het bekend worden van de 'kraakactie' trokken Palestijnse jongeren naar de wijk Ras al- Amoed, waar zij slaags raakten met de Israëlische politie. Ze gooiden stenen naar de omstre denhuizen. Uit vrees voor escala tie van de ongeregeldheden ver sterkte Israël de politiemacht in heel Jeruzalem. De wijk Ras al- Amoed werd afgegrendeld. De Palestijnse vertegenwoordi ger Husseini waarschuwde voor 'een explosie' als de kolonisten de huizen niet ontruimen. „Dit is een zeer gevaarlijke toestand." Ook de Palestijnse president Ara fat veroordeelde de handelwijze van de kolonisten. „Een ernstige schending van de vredesakkoor den." De kolonisten zeggen overigens dat er geen sprake is van kraken, maar dat de huizen rechtmatig zijn gekocht door de Amerikaan se magnaat Irving Moskowitz en dat zij huurders zijn. Moskowitz is van plan in Ras al-Amoed, waar 11.000 Palestijnen wonen, zeventig huizen te bouwen voor joodse gezinnen. De actie volgde op een veto van Netanyahu tegen deze bouwplannen. Israël wil volgens de premier in Jeruzalem wel woningen voor ]oodse gezinnen blijven bouwen, ■naar dan volgens een blauw druk van de regering'. Oe Amerikaanse minister Alb- I ught pleitte er eerder voor alle bouwplannen voor joodse neder zettingen te bevriezen, omdat de Brussel (anp) - Bij de eerste na-oorlogse gemeentelijke verkie zen in Bosnië-Herzegovina heeft circa 80 procent van de I ®sgerechtigden zijn stem uitgebracht. veel voldoening. ijnen Pet stemgedrag is, zoals ver- I echt, veelal bepaald door etni- scheidslijnen. Maar een I'Oordvoerder van de vluchtelin- I desorganisatie van de Verenigde I zeszei gisteren dat ook onder »cpJer<keVenen ket opkomstper- IJ* hooë is geweest. Het IJ eroP da^ veel vluchtelingen I ug willen naar de streek waar ■«npnmkdijk vandaan ko- L en daar ook een toekomst lHe|Vv!0rDtt6r Van de 0VSE- Niels elijker. 1 of onmiddellijk erna fflcidenten van betekenis sMaan. Hij verwachtte niet Icerliil,6 ^M^kigen volkomen ■ge om_?n ^t.1! ziin onder de huidi- lsi|ltaten uheden' maar de re" rmdekn 1 afSeloPen week- «Proces ^eT Seinhetvre- dMavo JV us Petersen. De |Sa®enwert zullen blijven tón;en,0mdeverkiezi«gs- ï>ei> aldus \r Praktijk te bren- klw°;chefJavierSo- fee P,Tv n m Brussel. <S>t»n r Bosnisch-Servische Palestijnen die als provocaties beschouwen. De actie van de kolonisten kwam op een moment dat er sprake leek van enige toenadering tussen Is raël en de Palestijnen. Albright sloot gistermiddag haar bezoek aan het Midden-Oosten af na een kort bezoek aan Libanon. De Amerikaanse, die vorige week in het Midden-Oosten arriveerde in een poging de impasse in het vredesproces te doorbreken, toonde zich bij haar vertrek wei nig optimistisch. Ze zei geen en kele voorspelling te kunnen doen over het succes van haar missie. Zondagavond, na haar bezoek aan de Jordaanse koning Hoes sein, zei ze al dat er sprake is van 'lichte vooruitgang, terwijl we grote stappen voorwaarts nodig hebben'. Volgens de Amerikaanse minister zijn Israël, Syrië en Libanon wel bereid tot overleg over de Israëli sche bezetting van de 'veilig heidszone' in Zuid-Libanon. Zij noemde de huidige situatie daar onaanvaardbaar. „Maar onge lukkigerwijs is er nog geen over eenstemming over de basis van onderhandelingen. Ook hierrheb- ben we er alleen maar mee inge stemd verder te praten over ver dere besprekingen." Albright ontmoet volgende week in de marge van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties haar Syrische en Israëlische col lega's. Syrië en Algerije hebben gisteren na besprekingen in Damascus de Arabische landen opgeroepen de banden met Israël te bevriezen, omdat de regering-Netanyahu het vredesproces in het Midden- Oosten blokkeert. functionarissen op een zwarte lijst gezet. Zij zullen geen visa meer krijgen. Onder hen is het presidiumlid Krasjnik. Met deze strafmaatregel willen de vijftien de druk op de haviken opvoeren om mee te werken aan het Day- ton-vredesakkoord. Tegelijkertijd zal de gemeen schap de geldkraan openzetten voor gemeenten in de Republica Srpska die de internationale vre- desafspraken wel uitvoeren. In de praktijk betekent dit financiële ondersteuning voor West-Srpska waar de gematigde president Pla vsic en haar aanhangers de scep ter zwaaien. Mondjesmaat Omdat de vroegere Bosnisch- Servische leider Karadzic en zijn clan aan de touwtjes bleven trek ken en het vredesproces onder mijnden, bevroor de Europese Commissie in juli de wederop- bouwhulp aan Srpska. Overigens was die al mondjesmaat. Slechts 2 procent van de miljoenensteun is naar Bosnisch-Servisch gebied gegaan. Volgens de speciale afge zant voor Bosnië, Carlos Westen dorp, die gisteren in Brussel overleg voerde met de Europese ministers van Buitenlandse Za ken, is het tijd om onder voor waarden de hulp deels te hervat ten. Zo zouden gemeenten, die meewerken aan de terugkeer van de oorspronkelijke bewoners, voor financiële steun in aanmer king moeten komen. Door Bob van Huët Belfast - Het 'historische' vre desoverleg in Noord-Ierland is gisteren halfslachtig begon nen. Ondanks intensieve be sprekingen in de allerlaatste minuten voor het begin van het overleg lieten de protes tantse afgevaardigden hun stoelen demonstratief leeg. Toch liet de Ulster Unionistische Partij (UUP) doorschemeren la ter deze maand alsnog te zullen aanschuiven. Tenminste als men bepaalde for mele toezeggingen kreeg over het onderhandelingsprotocol. Sinn Fein-leider Gerry Adams, die wel aanwezig was, sprak niettemin van een nieuwe fase in het Noord-Ierse overleg. „Dit zou het begin kunnen zijn van het einde van het conflict op dit eiland," aldus Adams. Hij twijfelde er niet aan dat de pro testanten op den duur inderdaad zouden komen. David Trimble, de leider van de grootste protestantse partij UUP, en niet Adams werd zo de man- van-de-dag. Ondanks vele be denkingen hield Trimble de deur naar besprekingen wijd open en hintte dat zijn unionisten niet al te lang op zich zouden laten wachten. Samen met vertegenwoordigers van extremeloyalistische groe pen had Trimble besloten niet op Stormont Castle te verschijnen voor de eerste dag van het over leg. Dit tot spijt van de tientallen cameraploegen die in Belfast aanwezig waren. Behalve zorgen over het protocol en de gespreksagenda leek de protestantse tactiek er vooral op gericht te voorkomen dat de dag een Sinn Fein Show zou worden. Veel media-aandacht was de af gelopen dagen gericht op de his torische aanwezigheid van de po litieke tak van de IRA in de vre- desgesprekken. Met name de Amerikaanse televisiestations konden dat niet genoeg bena drukken. De Ulster Unionisten hielden langdurig hun onderling beraad. De meeste televisiecamera's ston den tenslotte voor de deur van Vredesbesprekingen Noord-Ierland Samenstelling bevolking (gegevens 1991) Geweld aantal doden in het conflict Oslo (rtr/dpa) - De Noorse sociaal-democratische regerings partij lijkt bij de parlementsverkiezingen af te stevenen op een verlies van zo'n 3 procent ten opzichte van de verkiezingen van 1993. Volgens een prognose na telling van 11 procent van de stemmen krijgt de partij 32,9 procent. Dat is aanzienlijk minder dan het mi nimum van 36,9 dat premier Thorbjoern Jagland had gesteld voor aanblijven van zijn kabinet. Volgens de eerste prognose wordt de extreemrechtse Vooruitgang spartij met 17,7 procent van de stemmen de op een na grootste partij. In de kiezersonderzoeken bleef de partij steken op 15,2 respectie velijk 13,5 procent, meer dan een verdubbeling ten opzichte van de vorige parlementsverkiezingen (6,3 procent). De leider van de Vooruitgangspartij, Carl I. Ha gen, zette tijdens de verkiezings campagne in op strengere immi gratiemaatregelen en besteden van de inkomsten uit de oliein dustrie voor verbetering van de sociale voorzieningen in plaats van ze te investeren voor de toe komstige oudedagsvoorziening. De conservatieve partij komt vol gens de prognose uit op 13,6 pro cent (was 17 procent). De partij van Jaglands rivaal voor het pre mierschap, de christendemocraat Kjell Magne Bondevik, zou 13,9 procent van de stemmen krijgen (in 1993: 7,9 procent). De libera len zouden uitkomen op 4,6 pro cent (was 3,6). Wat voor regering er komt als het kabinet van Jagland aftreedt, is nog niet duidelijk. Uit eerdere opinie-onderzoeken bleek dat 45 procent van de kiezers in ieder geval een andere regering wil en dat tweederde van hen de voori keur heeft voor een coalitie van conservatieven, christen-demo craten en liberalen. In ieder geval maakt Vooruit gangspartijleider Hagen geen kans op een plaats in de regering, omdat geen enkele partij met hem wil samenwerken. Schoolmeisjes in de centrale staat Malacca in Maleisië proheren het inhaleren van smog te vermijden. De laatste dagen worden delen van het land geteisterd door smog, waardoor het zicht sterk is afgenomen. De regering overweegt de noodtoestand uit te roepen als de luchtvervuiling toeneemt. De oorzaak van de smog, die ook hangt in delen van Indonesië en in Singapore, wordt toegeschreven aan de duizenden bosbranden die woeden op de eilanden Sumatra en Kalimantan en aan luchtvervuiling door industrie. foto reuter VS alsnog akkoord met verbod landmijnen Washington - De Amerikaanse regering heeft zich gisteren bereid verklaard toch een internationaal verdrag over het verbod op landmijnen te ondertekenen. Washington stelt wel als voorwaarde dat het verbod pas over negen jaar ingaat. Amerikaanse rege ringsfunctionarissen in Oslo waar de onderhandelingen over landmijnen gevoerd worden zeiden niet te weten of het Ameri kaanse compromisvoorstel aanvaardbaar is voor de andere lan den. Het verbod op landmijnen is in de publiciteit geraakt door de inspanningen van de verongelukte prinses Diana. 'Oordeel studentenopstand 1989 herzien' Peking - De acht jaar geleden aan de kant gezette Chinese partij leider Zhao Ziyang wil dat de partij haar oordeel over het neer slaan van de betoging voor democratie in juni 1989 herziet. Hij vindt dat de beoordeling van de democratische beweging als 'con tra-revolutionaire rebellie' gecorrigeerd moet worden. In een brief aan het vijfjaarlijkse congres van de communistische partij schrijft hij dat de Chinese leiders indertijd niet hun toevlucht hadden mogen nemen tót geweld. Zhao vindt dat China een hoge prijs heeft moeten betalen voor de gebeurtenissen van toen, die honderden mensen het leven hebben gekost. De relatie tussen partij en volk is verslechterd, net als die tussen China en het buitenland. (ADVERTENTIE) het unionistische hoofdkwartier en niet bij Stormont Castle, waar Adams arriveerde. Ondanks afwezigheid van de pro testantse partijen werd een begin gemaakt met de onderhandelin gen die uiteindelijk negen maan den mogen duren. Daarna volgt een referendum in Noord-Ierland en eentje in Ierland over eventue le resultaten. In de wat lege vergaderzaal zaten gisteren tenslotte senator George Mitchell, Britse en Ierse rege ringsvertegenwoordigers, Sinn Fein, de gematigde katholieke SDLP van John Hume, de kleine Alliantie Partij en het Vrouwen Forum. Belangrijkste gespreks onderwerpen zijn een nieuwe be stuur over de provincie - waarin de katholieke minderheid zich beter kan herkennen - en het op zetten van Iers/Noord-Ierse, grensoverschrijdende, instituten voor economische ontwikkeling en toerisme. Parallel aan die be sprekingen moeten onderhande lingen worden gevoerd over ont wapening van de IRA en protes tantse terreurgroepen. Buiten Stormont Castle werden verschillende politici aangespro ken door Rita Restorick, de moe der van Stephen Restorick, de laatste Britse soldaat die werd vermoord door de IRA. „Ik sta hier als een moeder om te zeggen dat ik hoop dat anderen dat niet meer hoeven door te maken. Let op uw brievenbus! Hebt u niets ontvangen, bel dan gratis 0800-0402. telecom altijd dichtbij. CO-PRINS Jacques Chirac buigt zich sinds gisteren over een belangrijk justitieel pro bleem in het dwergstaat je...Andorra. Het Pyreneeënstaatje, waar schijnlijk 's werelds grootste tax-freeshop in de openlucht, valt onder de buitengewone competenties van het Franse staatshoofd. Chirac moet zich er verbijten. Want op hetzelfde mo ment dat Chirac in Andorra-la- Vella is, loodst de regering-Jos- pin de creatie van de Franse ver sie van Melkertbanen door de Assemblee nationale. De Franse president, gekozen voor nog vijf jaar, reist als een fantoom van Mauretanië naar Andorra, in afwachting van de Frans-Duitse top van eind deze week. Veel Fransen vragen zich af waar hij nog toe dient - behal ve ervoor zorgen dat het presi dentiële vliegtuig vlieguren maakt. Een satirisch programma schilderde Chirac bij de vijftig ste verjaardag van Lucky Luke af als Averell Dalton, de meest onhandige en minst snuggere van de stripboeven. Chirac knipt linten door, 'geeft de geraniums water', zoals een Franse zegswijs luidt. Hij verveelt zich tussen het bladgoud van het Elysée-paleis, omdat hij sinds de dramatisch verlopen kamerverkiezingen ei genlijk niets meer te zeggen heeft. Tegelijkertijd is premier Jospin populairder dan ooit. Zijn methode lijkt te werken. Hij weet de zo broos lijkende coali tie van groenen, communisten en socialisten van diverse pluimage redelijk bij elkaar te houden. Po litieke blunders zijn er nog niet geweest. Na ruim drie maanden van rus tig inwerken is de Franse rege ring overgeschakeld in een hoge re versnelling. De opening van het parlementaire jaar, gisteren, valt samen met de behandeling van het jeugdbanenplan van mi nister Martine Aubry. Nog dit jaar moeten de eerste 50.000 van de 350.000 banen worden ge schapen in semi-overheidsin- stellingen. De overheid betaalt 80 procent van het salaris, de te werkstellende stichting, ge meente of provincie de resteren de 20 procent. Het gaat om 'nieuwe banen', zoals natuurbe- Door Wilko Voordouw heer, schoolondersteuning, sur veillance. Bezien wordt of de al dus geschapen werkgelegenheid zinvol is en op een andere ma nier kan worden gefinancierd. Na het scheppen van die banen wil de Franse overheid dat het bedrijfsleven ook 350.000 jonge- renbanen creëert. Die dadendrang valt samen met de steeds maar verdere isolering van president Chirac. Over de binnenlandse politiek heeft hij niets meer te zeggen. De rege- ring-Jospin deelt de lakens uit. Het staat Chirac vrij om kritiek te leveren, maar zelfs daarvoor lijkt hem de fut te ontbreken. Hij zit op woensdag de ministerraad voor, accepteert de geloofsbrie ven van nieuwe ambassadeurs, spreekt zijn eigen vertegenwoor digers in den vreemde toe, voert - volgens de legende - de eenden in de paleistuin, kijkt naar de door hem geliefde westerns en speelt met zijn kleinzoon. Hij staat compleet buitenspel, en dat alleen maar omdat hij in april besloot de Assemblée nationale te ontbinden en nieuwe verkie zingen uit te schrijven. De bom die hij voor links dacht te leggen ontplofte in zijn eigen handen. Zelfs in de twee 'gereserveerde domeinen' van Defensie en Bui tenlandse Politiek is hij in een bijrol gemanoeuvreerd. Zijn 'ei gen' regering Juppé had al beslo ten de dienstplicht af te schaf fen, teneinde het leger goedko per te maken. Jospin heeft nog een vermageringskuur opgelegd. Defensie levert 1,7 miljard gul den extra in. Het is aan minister Alain Richard om de begroting dekkend te krijgen, Chirac liet slechts zwakjes afkeurende ge luiden horen. Met de buiten landse politiek is het al niet an ders. Nog vorige week liet minis ter Hubert Védrine zich ontval len, dat de politiek van de Israë lische regering 'rampzalig' was en een doodsteek betekende voor het vredesproces. Uit enkele ver ontwaardigde reacties van ver trouwelingen van Chirac moest de Franse publieke opinie distil leren dat de president het niet eens was met de opvatting van zijn minister. Het is des te dramatischer voor de president, die in 1995 na een campagne met veel vibrato en sociale bevlogenheid werd geko zen, dat de regering-Jospin wel licht daar gaat slagen, waar hij zelf volledig de mist in is gegaan. Chirac voerde campagne op de strijd tegen de werkloosheid. Hij wilde banen scheppen - ook een soort Melkertbanen. Maar daar was geen geld voor, want het ging economisch slecht. Sinds enkele weken staan alle Franse economische lichten op groen. Jospin Surft op de oplevende economie, ziet de export stijgen, de werkloosheid licht dalen en is zeker dat Frankrijk aan de Eu ropese normen gaat voldoen. Chirac ziet werkloos toe. Een ding is zeker: als co-prins van Andorra - samen met de bis schop van Urgel, José Marti i Alanis - hoeft hij geen verkiezin gen uit te schrijven. Maar dat is een bittere troost voor de man die een hoofdrol wil spelen op het wereldtoneel.

de Stem | 1997 | | pagina 5