PTT vraagt voorschot op hoge nota 40 tot 60% korting iAnMB Onze Top 10 van deze week. Tweede auto komt vaak 4 aanwaaien' Topper van de week Astma goed behandelbaar bij vroege opsporing op al onze tapijten! Openbaar ministerie tekent hoger beroep aan in 29 hooligans-zaken 'Verslaafde gevangene mag zelf arts kiezen' O 99 59 3.99 6.99 8.99 O 5.98 12.90 1.09 1.79 0 3.99 2.49 OU A2 DE STEM BINNENLAND A3 Bij onverklaarbare stijging Algerijnse schrijver in Amsterdam Km Strdie 318 j°Umalist |4ri®a eUjke dagblad h4tt!Ierb0d °pgeiesd-in hioi2 1 samen met an(le- Itei Pte s Man gedood door sterke luchtstroom MEKKA PERZISCHE OOSTERSE TAPIJTEN MERVOHALLEN ROOSENDAAL I Je^relHd SER 1997 innië en Ierland: iet zuidoosten van |geregeld zon en ■s flink wat bewol- :n regen. Woensdag iatsen zon maar in ■einig verandering. ieratuur van 14 [aatselijk in het :n tot rond 20 gra- ,onden. Luxemburg: Eerst mk wat zon. Woens- ip een bui. Middag dinsdag ongeveer |woensdag lager. Midaeii-Frankrijk: :oog en veel zon. vanuit het noord- 'olking en kans op Middagtemperatuur iden. Ikrijk: Flinke perio- on. Maxima 25 gra- |er. Droog en geregeld lagtemperatuur aan 28 graden, landin- :ele graden hoger. ,angs de oostelijke fnhoudende kans op mweer. Elders droog ld zon. Aan de zuid- stevige oostenwind, iperatuur tussen 25 -aden, in Andalusie (oger. ie Eilanden: Zoirnig |ordzijde van de eilan- ook wolkenvelden en I een bui. Middagtem- ongeveer 30 graden, en Ibiza: Kans op een onweersbui. Ook van [jd zon. Middagtempe- igeveer 28 graden. de zuidelijke helft ikenvelden en kans op :n regen- of onweers iet noorden droog en ft zon. Middagtempera- 23 graden in het ïten tot 27 graden op iland en Kreta: Gelei- lat meer wolkenvelden Iname in Griekenland I een regen- of onweers- hd de Egeische Zee een {noordenwind. Middag- |tuur van 25 tot 28 gra nd: Dinsdag droog en ■ti. Woensdag vanuit het lesten bewolking en toe- lie kans op regen. Mid- 'Iperatuur rond 23 gr a laar woensdag in het lesten lager. Hand: Eerst flink wat bensdag later op de dag noordflank van de Al ans op wolkenvelden. Maxima rond 23 gra- rijk: Flinke perioden n. Droog. Middagtempe- j tussen 20 en 24 graden. DINSDAG 16 SEPTEMBER 1997 Nijmegen (anp) - Astma en chronische bronchitis zijn goed behandelbaar als de aandoeningen in een heel vroeg stadium worden opge spoord. De meeste patiënten lijken dan voldoende te heb ben aan af en toe een kuur met inhalatie-medicijnen. In een later stadium van de ziek te zouden ze ernstige blijvende schade kunnen ondervinden. Dat blijkt uit een onderzoek van drs. P. Tirimanna van de vak- groep Huisartsgeneeskunde, So ciale Geneeskunde en Verpleeg- huisgeneeskunde van de Katho lieke Universiteit Nijmegen (KUN). Tirimanna promoveert over twee weken op zijn wereld wijd unieke onderzoek. Het is het eerste resultaat van een speur tocht tot ver in de volgende eeuw naar de oorzaak en behandeling van astma en chronische bron chitis. Tirimanna onderzocht 1100 vol wassenen uit tien huisartsprak tijken. Ongeveer 20 procent van de groep had vroege verschijnse len van astma of chronische bronchitis. Zo'n 5 procent had de ziekte al in een gevorderd sta dium. Een ander deel merkte zelf nog geen klachten als hoesten of pie pende ademhaling op, maar zou in de komende jaren snel meer last met de luchtwegen krijgen. Door hen corticosteroïden te ge ven, trad een blijvende verbete ring in hun longfunctie op. Astma en chronische bronchitis komen wereldwijd steeds vaker voor en kosten de samenleving veel geld. De KUN is daarom ge start met een reeks van onderzoe ken. Zo moet nog blijken hoeveel medicijnen de patiënten met een zeer vroege vorm van astma no dig hebben. Het is nog onduide lijk of zij voorgoed kunnen gene zen. Er loopt ook een onderzoek onder 1000 personen dat moet aantonen of het lonend is zeer vroege vor men van de ziekten op te sporen. „Maak je mensen gelukkiger als ze drie jaar eerder weten dat ze astma of chronische bronchitis krijgen? Of verontrust hen dat onnodig?," aldus projectleider dr. O. van Schayck. De Nijmeegse onderzoekers be ginnen binnenkort in samenwer king met wetenschappers uit Maastricht met een aparte onder- zoekenreeks onder pasgeboren kinderen. Uit die onderzoeken moet blijken of het ontstaan van astma te voorkomen is. Speciale aandacht is er daarbij voor peu ters met allergieën en eczeem, omdat dat vaak een voorstadium van astma is. De resultaten zullen in 2001 be kend zijn. Van onze verslaggever Maastricht - PTT-Telecom houdt nauwkeurig in de gaten of mensen die plotseling heel veel meer gaan bellen, daar een plausibele verklaring voor hebben. Blijft die uit, dan verlangt de PTT vooruitbetaling van de rekening. 'atpieeq 'pueq /vee, een p/ANO. 'jnnA 'duiei 'seeft Als die tussentijdse nota ofwel 'waarborgsom' niet wordt be taald, wordt de telefoon afgeslo ten. De tussentijdse nota's wor den landelijk gemiddeld zo'n 1500 keer per jaar verstuurd, op een totaal aantal abonnees van acht miljoen. Waarschuwingssysteem Ook aanbieders van mobiele tele fonie zoals Libertel/Liberfone, blijken met zo'n waarschuwings systeem te werken. Liberfone, met 180.000 aansluitingen de grootste leverancier van Libertel, vraagt 'enkele keren per jaar' om een waarborg en sluit evenzo- vaak een lijn af. Het volledig geautomatiseerde waarschuwingssysteem van de PTT functioneert in sommige de len van het land al langer. Op an dere plaatsen, bijvoorbeeld Lim burg, is het pas sinds kort geau tomatiseerd. Aansluitingen waarop plotsklaps vele tientjes per dag méér wordt gebeld, rollen uit de computer. De abonnees worden benaderd met de vraag of ze het zelf weten en wat de reden is. Gezinsberaad Vaak, zo stelt de Limburgse PTT- woordvoerder F. Lenaerts, spe len speciale familie-omstandig heden een rol waardoor men tij delijk veel naar het buitenland belt. Soms weet de abonnee nog van niets maar brengt gezinsbe raad snel opheldering. Een enke le keer komt er technisch onder zoek aan te pas, waaruit kan blij ken dat de telefoonlijn illegaal is afgetapt. Als de abonnee echter volhoudt van niets te weten of geen 'plau sibele reden' weet te geven voor de stijging, dan verlangt de PTT sen vervroegde betaling, even tueel gevolgd door afsluiting. Libertel zoekt elke dag contact Amsterdam (anp) - De Alge- I %se schrijver en journalist ahmed Ancer mag een jaar ■■mg in Amsterdam zijn werk ®en. Het is voor het eerst dat Amsterdam een buitenlandse schrijver opneemt die in eigen land bedreigd en vervolgd wordt. I in, 's me* het initiatief, 'tomstig van het Kushdie De- ;«ce Committee, toegetreden tot netwerk van vluchtsteden 1 Oor bedreigde buitenlandse Straatsburg, Helsinki en ZanUX Sbigen Amsterdam al wr. De vluchtsteden bieden elk Jfeen schrijver de ruimte om rj !?n "dreiging te werken. Ui,, ?er'in wil tijdens zijn ver- J ..m Amsterdam een boek Jnjven over de recente ge in a6iS van de journalistiek Onafhankelijke me- luiuf6 hjden onder zowel ten "menta'isten als autoritei- ,ïe»er werkte na zijn uni- |enil „®dlahld, in die tijd het ■Sim,2® 5aitische houding I uit» meermalen een schrijf- |haSl w0+? de onafhankelijk( S^lWatanop Pjen woont rr Paar jaar ir 1^ mgesteide veiligheidszon=- met high users ('hoge verbrui kers') om hen te waarschuwen dat de rekening erg hoog kan uit vallen, aldus woordvoerder T. Cremers. Het eisen van een voorschot gebeurt alleen 'in zeer extreme gevallen' en voor het blokkeren van een lijn moeten er 'sterke aanwijzingen van fraude' zijn, meldt W. Tiems van Liber fone. Positief Volgens de zegslieden van de te lefoonbedrijven reageren de klanten 'verrast maar redelijk positief' op de nieuwe aanpak. „Ze ervaren het als een stukje service," stelt de Limburgse PTT- woordvoerder. „Ze vinden het prettig. Met onze gegevens kan de klant uitzoeken wat er aan de hand is of zijn eigen belgedrag corrigeren, en wij heb ben geen toestanden achteraf meer," aldus zijn collega op het landelijke hoofdkantoor. „Bovendien," stelt Liberfone, „zijn wij er ook niet bij gebaat als de klant na een maand opzegt omdat hij schrikt van de reke ning." Volgens de Consumentenbond is het 'in principe uitstekend' dat mensen worden gewaarschuwd als de rekening oploopt. „Al stel len we vragen bij de manier waarop wordt bepaald of iemand een voorschot moet betalen. Als je een prachtig verhaal hebt, ont kom je hier kennelijk aan," aldus woordvoerster N. van Zanten. Dodewaard (anp) - Een 30-ja- rige inwoner van Ochten is gistermiddag om het leven ge komen doordat een sterke luchtstroom hem tegen een loods aanblies. De man was op slag dood. De Ochtenaar was bij een opslag en transportbedrijf in Dode waard bezig met het lossen van een tank met frituurvet. Dat ge beurt onder hoge druk. Na het lossen moet de druk in de tank verminderd worden door lucht te laten ontsnappen. De Ochtenaar draaide daarvoor een aanspanmoer op de deksel van de tank een stukje los. De deksel schoot er echter direct af. De vrijkomende lucht blies de man met een klap tegen de loods. Arbeidsinspectie en technische recherche van de politie stellen een onderzoek in naar het onge val. De rol van de auto in het gezinsleven veran dert. Het is niet langer een gemeenschappelijk gebruiksartikel - zoals de koelkast of de was machine - maar een puur persoonlijk bezit, zoals het horloge of de fiets. Je kunt er wel zonder, maar dan maak je het jezelf onnodig moeilijk. Die overtui ging is vaak sterker dan de zorg om het milieu, zo ontdekte het ITS. En dat verklaart waarom een groeiend aantal huishoudens een tweede auto erop na houdt. Van onze verslaggever Zelfs gezinnen met een relatief laag inkomen kiezen vaak voor een tweede auto. Lang niet alle meerpersoons huishoudens met een lager inkomen ervaren die luxe nog langer als onbetaal baar. Steeds meer partners en even tueel nog thuiswonende meer derjarige kinderen hechten zo veel waarde aan hun individuele bewegingsvrijheid, dat ze de ho ge kosten van een 'reserve-auto' voor lief nemen. Dat blijkt uit een onderzoek naar de ontwikkelingen en ach tergronden van het bezit en ge bruik van een tweede auto. Leefbaarheid De studie is uitgevoerd door het Instituut voor Toegepaste So ciale Wetenschappen (ITS) in Nijmegen, op verzoek van de Adviesdienst Verkeer en Ver voer van minister Jorritsma. Zij wilde wel eens weten, hoe het valt te rijmen dat de tweede au to in een gezin normaler wordt, terwijl er tegelijkertijd zoveel mensen klagen over leefbaar heid en files. In Nederland rijden inmiddels al meer dan 1 miljoen tweede auto's rond, wat betekent dat één op de vijf personenwagens tot deze groep behoort. Met de eerste auto wordt door gaans 28.000 km per jaar gere den, met de tweede niet meer dan 11.000. Volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) is het gemiddelde jaarki- lometrage van tweede auto's de laatste vier jaar met 10 procent gedaald, wat erop wijst dat dit vervoermiddel spaarzaam wordt ingezet. Maar omdat er steeds meer tweede auto's bijkomen, is het totale jaarkilometrage van deze groep gestegen met 28 procent. En daarmee ook het aandeel in de luchtvervuiling, leefbaar heids- en filepoblematiek. Aanwaaien Aan de aanschaf van een tweede auto gaat meestal geen bewust keuzeproces vooraf, zo blijkt uit het ITS-onderzoek. Het gaat vaak om een afdankertje dat is komen 'aanwaaien'. Bijvoorbeeld omdat een be drijfswagen was afgeschreven en voor een prikje beschikbaar kwam, of omdat een bekende zijn auto voor een spotprijs aan bood. Uiteraard is het huishoudinko- Ondanks de vele klachten over leefbaarheid en het grote aantal files in ons land, krijgt de twee de auto een steeds belangrijkere plek in onze maatschappij. foto anp men van invloed bij de koop, al dus het ITS. Bij mensen met een gezamenlijk netto-inkomen van minder dan 23.000 gulden, staat heus geen tweede auto voor de deur. Van alle huishoudens die netto 70.000 te besteden hebben, beschikt liefst veertig procent over een tweede auto. Maar tus sen deze twee uitersten komt het luxe-artikel zo gemengd voor, dat moeilijk beweerd kan wor den dat financiële speelruimte de enige drijfveer vormt. „Ook in huishoudens met rela tief lage inkomens worden de kosten niet als reden gezien om een van de voertuigen van de hand te doen. Men kan blijkbaar met weinig toe, of men bezuinigt op andere luxe om de tweede auto niet te hoeven verkopen. De lagere inkomens verrichten ook vaker eigenhandig repara ties, of laten die goedkoop uit voeren door bekenden," aldus onderzoeker drs. H. Katteler die tal van gebruikers interviewde om hun achtergrond in beeld te krijgen. Volgens het ITS heeft de opmars van de tweede auto alles te ma ken met de trend van individua lisering, die zich overal in de sa menleving manifesteert. Het be langrijkste argument voor aan schaf is de afwezigheid van de andere auto gedurend een groot deel van de week, waardoor de ze op werkdagen en vaak ook 's avonds niet als gezinsauto te ge bruiken is. Niet zelden is die eerste auto een bedrijfs- of leasewagen waarop de andere partner geen recht kan doen gelden. „Het gevolg is dat degene die niet over die auto kan beschikken, zich beknot en afhankelijk voelt. Door de aan schaf van een tweede auto wordt geprobeerd de zelfstandigheid en bewegingsvrijheid te vergro ten," aldus het ITS. Fulltime Een enkele uitzondering daar gelaten, zijn het alleen mannen die over een auto van de zaak beschikken. En omdat deze mannen bijna allemaal fulltime werken en bovendien vaak over uren maken, ontwikkelen juist getrouwde vrouwen die onaf hankelijk willen zijn, behoefte aan een tweede auto. Milieu-overwegingen verdwij nen al snel naar de achtergrond als het 'buitenkansje' van een betaalbare tweede auto zich voordoet. Op de vraag waarom ze voor kortere afstanden dan toch vaak de fiets pakken, geven de meeste mensen 'gezondheid' als antwoord. Katteler: „Argu menten als kostenbesparing, fi les, onveiligheid op de weg, tijd verlies of zorg om het milieu, worden nauwelijks spontaan ter sprake gebracht." Uit de interviews komt naar vo ren dat het gebruik van beide auto's sterk persoonsgebonden is. Beide partners (of thuiswo nende, meerderjarige kinderen) gebruiken ieder hun eigen voer tuig. Alleen in uitzonderingsge vallen ruilen ze. „Dit duidt erop dat ze auto's vooral als persoon lijk bezit zien en niet als een ge meenschappelijk bezit," aldus Katteler. Gevoelens spelen vaak een gro tere rol bij de aanschaf dan ra tionele overwegingen, zo is re clamemakers bekend. De keuze voor een tweede auto verloopt volgens Katteler precies eender: „Die wordt eerder als een genot middel, dan als een gebruiks voorwerp gezien. En wat leuk en opwindend is, mag best wat kos ten. Dat verklaart waarom veel mensen wél kijken waar ze het goedkoopst kunnen tanken maar géén brandstof willen be sparen door minder of zuiniger te rijden, want dat gaat ten kos te van het plezier." (ADVERTENTIES) Moet wegens ziekte helaas de zaak sluiten Mekka Teteringenstraat 22, Breda, telefoon 076 514 79 03 GEOPEND DINS. T/M ZAT. VAN 10.00 UUR TOT 17.00 UUR DOND. KOOPAVOND nen»nA,eaanenkele aansla an Daar jaar uT gezin sinds J?» meen door de rege- SEPTEMBER INFORMATIEBEURS VOOR AANSTAANDE OUDERS 8 JONGE OUDERS H7, MS mrnimm Haarlem (anp) - Justitie gaat in hoger beroep in 29 zaken rond voetbalsupporters die zijn veroordeeld voor hun aandeel in de massale vecht partij tussen Ajax- en Feye- noord-aanhangers op 23 maart bij Beverwijk. Dat heeft een woordvoerster van het OM in Haarlem gistermiddag bekendgemaakt. De termijn waarbinnen hoger beroep kon worden aangetekend, verstreek gisteren. Het OM wil in hoger beroep op nieuw het lidmaatschap van een criminele organisatie ten laste leggen. De rechtbank heeft alle supporters hiervan vrijgespro ken. „Het punt van de criminele orga nisatie is voor ons echt een prin cipiële kwestie," aldus de woord voerster. „We willen precies weten wat hier wel en wat hier niet onder valt. Volgens ons is bij de hooli gans qua organisatievorm en uit voering wel degelijk sprake van een criminele organisatie." Donderdag werd al bekend dat 26 hooligans hoger beroep heb ben aangetekend. Justitie gaat hierin mee. Zelf heeft het OM in drie andere zaken hoger beroep aangetekend. Inmiddels is. be kend geworden dat de betrokken veroordeelden hier ook in mee gaan. De rechtbank veroordeelde eer der deze maand acht Feyenoord- fans tot celstraffen van maximaal vier jaar en stadionverboden. Twee Feyenoord-hooligans kre gen ieder vier jaar cel, omdat ze volgens de rechters medeverant woordelijk zijn voor de dood van van Ajax-aanhanger Carlo Picor- nie. De ene sloeg de leider van de F- side met een ketting, de andere met een paraplu. Van de acht veroordeelden gaan er zeven in hoger beroep. Onder hen zijn ook de twee Feyenoord- supporters die volgens de recht bank in Haarlem medeschuldig zijn aan de dood van Picornie. Van de 29 supporters die door de politierechter zijn veroordeeld tot straffen van ma-ximaal een half jaar cel, gaan er 22 in hoger beroep. Onder hen zijn zeven Ajax-aan- hangers. J Ms <y V5 De laatste tijd hoor ik steeds vaker dat ik op Elton John lijk. En verdomd, toen ik mijn zondagse gezicht in de spiegel zag met de haren van de handveger voor mijn kalende voorhoofd, was er op zijn minst sprake van op merkelijke overeenkomsten. Dezer dagen wat op Elton John lijken is op zich al iets waarop je best trots mag zijn, want zijn glorie straalt toch een beetje op jou af. Daarom vind ik dat mij, als zeg maar de Nederlandse Elton John, als eerste het recht toe komt om uit te mo gen maken wie de Nederlandse versie van Candle in the wind mag inzingen. René Froger valt meteen af. Alleen al de gedachte dat hij de naam van de geheiligde prinses net zo plat Amster dams uit zou kunnen spreken als Bavaria lijkt mij vol doende reden. Marco Borsato zou het zingen aan het publiek overla ten en enthousiast oproepen tot ongepast meezwaaien. Herman van Veen is te kaal en de transplantatie bij Ge rard Joling is niet die van Elton, dus dat werkt alleen maar nadelig. Guus Meeuwis is te jong en Gordon is te Gordon. Blijft er één man over en als ik kaars zeg, weet u natuurlijk wie mijn favoriete vertolker is: Rob de Nijs. Met een gevoelige vertaling van Belinda moet dat een prachtig nummer kunnen worden. Ze zal vast zelf wel zo slim zijn om niet van een opgerekt 'als een kaa-aars in de winduit te gaan. Met de primeur in de 5 Uur Show scoor je natuurlijk het hardst, maar ik opteer toch voor een voorzichtige start bij Koffietijd. Dan hebben Rob en het nummer tijd om te groeien. MERIJN Amsterdam (anp) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft in een civiele procedure bepaald dat een gedetineerde het recht heeft zelf een arts te kiezen, net als iedere andere burger. Het arrest van het hof bevestigt een vonnis van de rechtbank uit februari van dit jaar. Voormalig gedetineerde H. van der M., verslaafd aan harddrugs, spande de procedure aan tegen de Staat der Nederlanden. De man beklaagde zich erover dat hij tij dens zijn detentie in de Bijlmer bajes van de inrichtingsartsen veel minder methadon kreeg dan van hun collega's van de GG&GD toen hij nog op vrije voeten was. De verlaging van de doses schaadde zijn gezondheid. Van der M. is al 25 jaar verslaafd en kampt met een slechte gezond heid. Zijn advocaat mr. H. Struy- cken betoogde dat zijn cliënt door de lage dosering het risico liep weer aan de heroïne te raken, ook al omdat heroïne in de Bijl merbajes makkelijker verkrijg baar is dan methadon. De betrokken inrichtingsartsen stelden zich op het standpunt dat verslaafden moeten afkicken en dat methadon daartoe een middel is. De rechtbank vond dat de ver- dosering veel wegheeft van een gedwongen behandeling. Volgens het college is dat in strijd met het grondrecht op een vrije artsenkeuze, waarvan alleen mag worden afgeweken op basis van een nationale, wettelijke rege ling. Het hof vindt niet dat er sprake is geweest van een dwangbehande- ling. Voor het overige onder schrijft het het oordeel van de rechtbank. Discussie Vorige maand adviseerde het Bu reau Justitiële Gezondheidszorg van het ministerie van justitie in richtingsartsen aan de verstrek king van methadon aan gedeti neerden voort te zetten. Het be leid van het ministerie is gericht op afkicken, al vormt het perma nent onderwerp van discussie. Advocaat Struycken is blij met de uitspraak van het hof. „Het gaat hier om een belangrijke, principiële kwestie," aldus de raadsman. (ADVERTENTIE) Accent aardappelen, zak 3 kilo 1.98 zak 1.5 kilo Sperziebonen, 500 gram Pitloze druiven, kilo Cfl Kippenbouten, schaal 6 stuks ca. 1.6 kilo Varkensrollade, kilo J550- Gehakt half om half, 500 gram 2F&3.25 kilo Jlëff Ch Goudse oude kaas 48+, kilo xm CU Volle yoghurt, pak 1 liter DU Boerenbrood, wit, bruin (249] of volkoren (2§9), heel Uit de diepvries: Ola Magnum, bruin, wit of praline pak 3 stuks, 360 ml i59- Yorkham of Kbrkham met basilicum 100 gram 24% 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 20 september a.s.

de Stem | 1997 | | pagina 3