95 95 95 BREIN Bouw van klein deel Village Scaldia hervat JTMAR, KOST... Alsnog subsidie voor Scouting Westdorpe Kreekherstel wacht op bijval adviesraad Stichting voor behoud monumenten opgericht mmp POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN Enthousiast spel van vijf jeugdige musici DE STEM ZEELAND C3 leutermaten Kleuter- maten NIEUWE VOORRAAD BEDDENGOED duim 530 :Xtiel5upers in EUROPA gen van de negentien nu af te maken huizen wordt volgens de curator een modelwoning Eerste infokrant van Thuiszorg Vollemaansexcursie De Schuttershoek haalt 7.000 op met rommelmarkt Projectgroep wil voor het binnenhalen van subsidie snel projecten kunnen aanbieden Biervlietse organisaties starten met het in kaart brengen van bijzondere panden Viering Dag van de Ouderen in Den Hoekzak Oostburg Vernielingen Hardrijders Ongeluk Kleding gestolen Oostburg Kaartingen Schietingen Hengelen Festival van Zeeuwsch-Ylaanderen Dienstregeling veer Nieuw seizoen Hoekse Rakkers Het VoiceMail-jpromotieteam is aanweag in Terneuzen Prïmafooii i i i i i DINSDAG 16 SEPTEMBER 1997 2 2 4oordstraat ismarkt rugstraat arenmarkt ■Joordstraat W.C. Zuidpolder ebruikt om geestelijke irmoeidheid te bestrijden, fcn iet succes: stuk voor stuK ebben ze een merkbaar italiserende werking! )OORDACHT il deze stoffen zijn nu Eunengebracht in één capsule, en doordachte capsule, want oor de unieke combinatie an Mangaan, Zink, L-gmta- nine, Ginkgo Biloba Guara- ïa, Maté en Russische Gtn- eng, heeft u aan slechts een a wee Memocaps per dag oldoende om te leschikken over een brein vaarmee u dagelijks m ilezier zult denken: een goea jeolied brein! Van onze verslaggeefster Hoofdplaat - De bouw van vakantie park Village Scaldia in Hoofdplaat is hervat. De negentien huizen die tijdens een vei ling in Rotterdam afgelopen voorjaar door projectontwikkelaar Elander Pro perties werden opgekocht, worden mo menteel afgebouwd door aannemer Bouwgroep Zuid uit Goes. De bouw van de overige 63 huizen is daarentegen we derom uitgesteld. Curator H. den Hollander meldde een paar maanden geleden dat direct na de bouwvak drie projectontwikkelaars hun handtekening zouden zetten onder een contract dat hen bindt aan het afbouwen van de huizen. „De plannen liggen hele maal klaar, de bouw kan zo worden be gonnen. Maar de projectontwikkelaars hebben meegedeeld meer tijd nodig te hebben om alles op een rijtje te zetten voordat ze definitief toehappen," aldus Den Hollander. De curator verwacht dat de beslissing binnen nu en een week valt. „De plannen zijn gepresenteerd, de gemeente Oost burg heeft haar goedkeuring verleend, dus ik ben honderd procent positief over deze zaak. Het is alleen zo dat de pro jectontwikkelaars hun huiswerk goed willen doen voordat ze daadwerkelijk aan de slag gaan." De negentien huizen die nu worden afge maakt, zijn inmiddels te koop aangebo den. „Eén hiervan fungeert als modelwo ning. Dit huis wordt als eerste afge bouwd, zodat geïnteresseerden kunnen zien wat ze eventueel willen kopen. Het is de bedoeling dat ze in januari volgend jaar allemaal zijn verkocht," aldus Den Hollander. De curator verwacht dat Village Scaldia in de tweede helft van volgend jaar is af gebouwd. De bouw van het park kwam twee jaar geleden stil te liggen, omdat de twee grootste aandeelhouders ruzie kre gen. Een deel van het park werd zelfs failliet verklaard. Van onze verslaggeefster Sas van Gent - Drie jaar nadat Scouting Westdorpe had ge vraagd om een subsidie van 5.131 gulden wordt dit verzoek in gewilligd. Het geld is voor de aanpassing van het tweedehands houten gebouw. Een langer uitstel van de inves tering is niet verantwoord in verband met de slechte gesteld heid van de wanden. In juli 1994 diende Scouting Westdorpe een investeringssub sidie in voor het aanbrengen van damwandprofielen in het twee dehands houten gebouw. Totaal prijs: 11.045 gulden. Leden van Van onze verslaggeefster Terneuzen - Het Netwerk Vrijwillige Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen biedt vrijdag om 15.00 uur de eer ste Info-Krant aan aan bur gemeester Barbé. Dit gebeurt in de Burgerzaal van het stadhuis in Terneuzen. Met het uitreiken van deze eerste krant start het Netwerk zijn ac tie om hulpbehoevenden en mensen in hun directe omgeving beter te informeren over de hulp van Vrijwillige Thuiszorg. Het blad wordt volgende week over heel Groot-Terneuzen huis-aan- huis verspreid. Via het Netwerk zijn ruim 350 vrijwilligers actief. Ze zijn lid van een van de negen vrijwilli- gers-organisaties die sinds 1996 samenwerken. Hiertoe behoort behalve de thuiszorg bijvoor beeld ook de afdeling Terneuzen van het Nederlandse Rode Kruis. Het Netwerk wil niet alleen de vrijwillige thuiszorg meer be kendheid geven, maar ook geza menlijk de opleiding en begelei ding van vrijwilligers gaan coör dineren. Dat bevordert volgens het Netwerk de kwaliteit van de zorg. Braakman - Staatsbosbeheer houdt vandaag de laatste volle maansexcursie van dit jaar. Het onderwerp is weer vleermuizen, uilen, egels en heksen. Bij helder weer wordt het pad verlicht door het licht van de volle maan. Bij een bewolkte lucht is een zak lamp aan te bevelen. Vertrek bij de receptie van De Braakman om 22.00 uur. de scouting zijn inmiddels be gonnen met de verbetering van het gebouw. Doordat zij hebben meegeholpen de benodigde sta len profielen op maten te knip pen, zijn deze materialen voor een bedrag van 2.432 gulden aangeschaft. De kosten voor de aanpassing van het gebouw be dragen 10.262 gulden. De maxi male subsidie van de gemeente is de helft van dit bedrag: 5.131 gulden. De VW-Sas van Gent vraagt de gemeente een subsidie van 2.575 gulden voor de aankoop en in richting van de aangrenzende politie-unit. De VW wil dit leegstaande pand erbij, omdat de huidige behuizing vanwege een stijgend bezoekersaantal en een stijgend aanbod van folder materiaal te klein is geworden. Van onze correspondent IJzendijke - De rommelmarkt die de openbare basisschool De Schuttershoek in IJzen dijke afgelopen zaterdag heeft gehouden, heeft ruim zevenduizend gulden opge bracht. Na aftrek van de on kosten zal er naar schatting 6300 gulden overblijven. Leerlingen gingen zaterdag morgen op stap om huis-aan- huis wafels te verkopen. Ook de raadspelletjes, de verlo ting en de rommelmarkt le verden veel geld op. Johnny Groosman verzorgde tijdens deze twintigste rom melmarkt de muziek, terwijl dweilorkest De Deurzakkers voor de vrolijke noot zorg den. „Het was wel iets minder druk dan andere jaren, maar we hebben weer een uitste kende opbrengst en daar ben ik zeer tevreden mee," zei Willy van Opdorp van de ouderraad. De opbrengst wordt besteed aan het speel- werktuig, een kopieerappa raat en een printer. De kreek van Groot Eiland, nabij Hulst is een van de gebieden die, als er concrete projecten voor kreekherstel of verbetering op worden losgelaten, mogelijk voor subsidie in het kader van de Euregio Scheldemond in aanmerking komt. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - De projectgroep die ijvert voor het verdere herstel van het grensover schrijdend krekengebied in Zeeuws-, Oost- en West- Vlaanderen wil hiervoor een bijdrage van enkele tiental len miljoenen Belgische fran ken van de Euregio Schelde mond. Projectleider F. de Mulder, ambtenaar bij de provincie Oost-Vlaanderen in Gent, hoopt op bijval van de Scheldemond- raad voor het beleidsplan Grensoverschrijdend Krekenge bied. Die raad doet maandag 22 september zijn zegje over het beleidsplan, nadat De Mulder het heeft gepresenteerd. Het beleidsplan bevat concrete maatregelen om het herstel van deze kreken in de praktijk te brengen. Een van de kreken die volgens De Mulder in aanmer king komt om in het kader van het plan verder te worden ver beterd, is het Groot Eiland nabij Hulst. De algemene doelstelling van het plan is het krekengebied blijvend te beschermen en waar nodig de cultuurhistorische, landschappelijke en ecologische waarden te herstellen. Hierbij wordt tevens gelet op het toeris tisch en recreatief medegebruik en op de belangen van de land bouw. Het projectgebied omvat heel Zeeuws-Vlaanderen en de noor delijke strook van de provincies Oost- en West-Vlaanderen. Het gaat om de Zwinstreek, het ge bied Sint Kruis-Watervliet, het gebied Braakman-Assenede en het gebied Koewacht-De Klin- ge- Volgens de projectgroep is het zaak snel met concrete projec ten te komen. Het gaat dan om de aanleg van ecologische ver bindingszones en natuurvrien delijke oevers, het herstel van afgegraven dijken en aanpas sing van beplanting, de aankoop en herstel van linies, forten en vestingswerken, opstellen van beplahtingsplannen, bosaanleg en bescherming van dorpsge zichten. Deze projecten zouden moeten worden aangemeld voor subsidie. Volgens De Mulder is met de uitwerking van alle maatregelen zeker tien jaar ge moeid. Van onze verslaggeefster Oostburg - In cultureel centrum Den Hoekzak in Oostburg wordt op maandag 29 september de Dag van de Ouderen ge vierd. Deze dag is bedoeld voor alle vijftigplussers in West- Zeeuws-Vlaanderen. He sector Welzijnswerk voor Ouderen van de stichting Welzijn West- «euws-Vlaanderen wil in samenwerking met het Lokaal Comité Dag van de Ouderen deze dag goede informatie en leuke activiteiten aan beden. Het programma begint om 8.45 uur met een Broemrit, bedoeld voor rodere automobilisten, met een praktische proef-, ogen- en reactie- ïïinn tcd; H-"" uur *s er een demonstratie koersbal en van DO tot 16.00 uur worden er videobeelden getoond van West- eeuws-Vlaamse dorpen in vroeger jaren. aarnaast zijn er diverse informatiestands van onder meer de Neder- andse Vereniging voor Slechthorenden, De Stelle, Stichting Welzijn, e gemeente, Stichting Vrijwilligers Thuishulp, Kunstzinnige Vor- g en de Alzheimer Werkgroep. Ook worden er verschillende lezin- 8 n en presentaties over onder meer internet gegeven. De activiteiten duren tot 16.00 uur. Van onze correspondent Biervliet - De ondernemersvereniging 'Willem Beukelszoon', de dorpsraad Bier vliet en de stichting molen hebben de han den ineen geslagen en de stichting Behoud Monumenten Biervliet opgericht. C. de Ruysscher lichtte wethouder C. de Mol- Marcusse uitvoerig in over de oprichting. Het initiatief komt uit de leefgemeenschap Biervliet. Biervlietenaren zijn trots op hun mo numentale panden en historie. Ze willen deze monumenten zoals de Nederlands Hervormde kerk, Het Oude Raedhuys en de bibliotheek dan ook bewaren en bewaken voor de toe komst. De gemeente Terneuzen heeft een advi serende zetel in de stichting. „Wij Biervlietenaren zijn ons bewust van de plaats die Biervliet in de Middeleeuwen in nam. Door zijn geografische ligging van toen was Biervliet wat Terneuzen nu is, namelijk poort van Vlaanderen. In dit kader heeft de stichting dan ook het licht gezien," aldus J. van Harn van de stichting Behoud Monumen ten Biervliet. Het eerste beleidspunt van de stichting is om de monumenten in kaart te brengen. Uitgangpunt hierbij is de wandelrou te van de VW waarin de monumenten zijn op genomen. Verder probeert de stichting de mo numenten onder de aandacht te brengen. Hier bij krijgt de stichting assistentie van de Heem kundige Kring Terneuzen. Wethouder C. de Mol-Marcusse onderschrijft het idee om een stichting op te richten. „Eigen- Het dorpshuis van Biervliet met op de achtergrond de Nederlands Hervormde kerk van het dorp, zijn volgens de pas opgerichte stichting Behoud Monumenten Biervliet bescher ming waard. foto camile schelstraete lijk is de oprichting van een stichting de uit werking van de notitie 'Biervliet een maatje groter'. Deze toekomstvisie voor Biervliet is uitvoeringsgericht. Zo verwacht ik dat ook de visie van hoe in de toekomst om te gaan met de monumenten toekomstgericht zal zijn". ^rneuzen - Schrijver/beel- Wolkers en Bastet komen naar Porgy Bess «end kunstenaar Jan Wolkers J &omt definitief naar Terneu- aan i a*.eni§e geleden gekondigde *ezing vindt P aats op zaterdag 1 november mporgy&Bess. Hs«chting Prometheus, die de wacht °P t0UW beept: 8ezet, ver word 88n^0te belangstelling. Er naar o niet uitSeweken hetvptTh ere' grotere zaal- 111 Wk» iWas dat b*ivoorberid en Adri 08n Connie Palmen thea£f,!fnDishetZuidland- 'erzorlip I Le0n de Winter Grote Kerk. 6 aVOnd omdb tV beWUSt V00r ëek°- r mdat deze keer niet te doen. Kijk, Porgy Bess staat altijd voor ons klaar. Als we zestig man in huis hebben, maar ook als het er maar tien zijn. Dus vinden we dat de lezing ook daar thuishoort als er honderdvijftig of tweehon derd mensen op afkomen," aldus Hans van de Sande van Promet- heus. Wolkers is wel gevraagd of hij twee lezingen wilde geven, één op zaterdagavond en één op zondag middag. Aldus zou het publiek over twee dagen verdeeld kunnen worden. De schrijver was hiertoe niet be reid, in verband met de lange te rugreis naar het noorden van het land. Met Reve en wijlen W.F. Hermans behoort Wolkers tot de grote drie van de naoorlogse Ne derlandse literatuur. Boeken als Kort AmerikaansSerpentina's Petticoat en Turks Fruit brachten hem grote bekendheid. Zijn ro man Terug naar Oegstgeest be hoort tot de klassiekers. Recenter is Mondriaan op Mauritius uit 1996. Enkele van zijn boeken wer den verfilmd, verschillende wer den vertaald. Wolkers geniet ook grote faam als beeldend kunste naar. Prometheus heeft verschillende lezingen op het programma voor de komende tijd. Zo is er in no vember een literaire thema-avond met Benno Barnard, Geert van Is- tendael en Jeroen Brouwers. Een bijzonderheid, want met name Brouwers laat zich niet zo vaak verleiden tot het geven van een le zing. De eerstvolgende literaire avond is over twee weken. Dichter/ar cheoloog en Couperus-biograaf Frédéric Louis Bastet is dan te gast in Porgy. Bastet (1926) stu deerde klassieke letteren in Lei den. Hij studeerde af met Latijn en archeologie als hoofdvakken en promoveerde in 1958 cum laude aan de Leidse universiteit. Aan deze zelfde universiteit werd hij in 1966 tot hoogleraar in de klassie ke archeologie benoemd. Halverwege de jaren zeventig werd Bastet conservator van de klassieke afdeling van het Rijks museum van Oudheden in Leiden. Sindsdien is hij zowel weten schappelijk als literair zeer actief. Hij publiceert essayistisch werk en in mindere mate poëzie. In 1980 verscheen Een zuil in de mist, een bundel met beschouwingen over Louis Couperus. Hij kreeg er een jaar later de Literaire Witte-prijs voor. In 1987 schreef hij een bio grafie over Couperus. Behalve gedichten en essays heeft Bastet ook verhalen en romans ge schreven. In 1993 verscheen Funérailles, waarbij de schrijver zich liet leiden door zijn bewonde ring voor de componist Franz Lis zt. Zijn verhalen, onder andere ge bundeld in Lobster cocktail (1986), worden wel vergeleken met die van Roald Dahl. Met Wol kers wordt hij tot nu toe niet ver geleken, maar ze hebben wel wat gemeen: Bastet woont namelijk in Terneuzen - Van een truck op een terrein aan de Industrie weg is het voorbije weekeinde de hele cabine vernield. Alle ruiten, de verlichting, richting aanwijzers en spiegels moesten eraan geloven. Mogelijk is ook de benzinetank gesaboteerd omdat de tankdop op de grond lag. Tenslotte werden twee ac cu's van de truck gestolen. Sluiskil - Bij een snelheidscon trole op de provinciale weg na bij Sluiskil zijn gisterochtend zestig autobestuurders be keurd. De grootste overtreding bedroeg 58 kilometer per uur. Temeuzen - Bij een snelheids controle op de Hoofdweg zijn 86 bestuurders bekeurd. De grootste overtreding bedroeg 47 kilometer per uur. Zaamslag - Een 16-jarige bromfietser uit Terneuzen ver loor afgelopen zondagavond de macht over het stuur van zijn voertuig. Hij kwam ten val op de Kwakkel nabij Zaamslag. De jongen is met verwondingen aan zijn knie overgebracht naar het ziekenhuis in zijn woonplaats. Sluis - Uit een winkel aan de Kapellestraat zijn twee dozen kleding met een totale waarde van tweeduizend gulden gesto len. De diefstal vond afgelopen zondag plaats tussen 13.00 uur en 16.00 uur. BIJEENKOMST - De Neder landse Vereniging van Migrai- nepatiënten afdeling Zeeland houdt zaterdag 27 september een regionale bijeenkomst in ziekenhuis De Honte in Ter neuzen. Neuroloog W. Hoef nagels (werkzaam in de zie kenhuizen van Oostburg en Terneuzen) houdt een lezing over verschillende soorten hoofdpijn. Voor leden en hun partners is de toegang gratis, niet-leden betalen 2,50 gul den. De bijeenkomst begint om 10.00 uur en vindt plaats in vergaderzaal 1 en 2 op de eer ste verdieping van het zieken huis. Clinge - Malpertuus, 48 personen. Bieden: 1. Th. Braem, 2. G. Sturm, 3. G. Borm. Extra prijzen: 1. G. Sturm, 2. F. Braem, 3. F. Piessens. St.-Jansteen - De Warande, KBO, dertig schutters. Hoge en eerste zijvogel: G. Ivens, tweede zijvogel: O. de Schrijver, grootste aantal (4): B. Danckaert. Clinge - Clingse Hengelaarsvere niging, karperwedstrijd, dertien personen. De grootste vis, 68 cm, werd gevangen door Hugo Willae- rt en de kleinste vis, 60 cm was voor Manuel Verstraeten: 1. Ma nuel Verstraeten en Hugo Willaert 8400 gram, 3. Alexander Peeters (allen Clinge) 4600 gram. IJzendijke - N.h.-kerk. Fringe- concert. Door het Lovanium Chamber Brass Koperkwintet: Mieke de Meyer (trompet), Ward Opsteyn (trompet), Peter van Montfort (hoorn), Jeroen D'Helft (trombone) en Dieter Verschuren (tuba). Werken en arrangementen van Moess- orgski, Hidas, Benoit, Grieg, Zaninelli, Van der Roost, Gil bert Sullivan en Henderson. Gehoord op zondag 14 septem ber. Door Jeanette Vergouwen Het Lovanium Chamber Brass, bestaande uit vijf dynamische jonge musici, wordt gecoacht door Ed Bogaert. De Fringe-concerten van het festival hebben tot doel jonge musici op het podium te brengen, zodat ze kunnen tonen wat ze in huis hebben. Jeugdig enthousiasme en techni sche vaardigheden zijn een goede combinatie. De vijf muzikanten beschikken al over een bijna pro fessionele manier van optreden. Zij werden in IJzendijke niet ge holpen door de akoestiek. De na galm, mede veroorzaakt door de iets tegenvallende belangstelling van het publiek, was erg lang. Het recital toonde aan dat het Lo vanium Kwintet over veel indivi dueel talent beschikt en dat er bo vendien prima samengespeeld wordt. Direct bij de eerste tonen van de Promenade uit een Schil derijententoonstelling van Moess- orgski was de nagalm nadrukke lijk als zesde speler aanwezig. Dit leidde tot een vermenging van to nen. De eerste trompettist klonk in dit werk vrij scherp en er waren ook wat foutjes en kleine intona tieproblemen. Al deze technische tekortkomin gen werden in het verloop van het recital weggewerkt en de muzi kanten speelden wat meer los van de partituur. In Jatek (spel) van F. Hidas zitten mooie korte, speelse passages. Opmerkelijk was hier (en trouwens tijdens het gehele optreden) de inbreng van hoornist Peter van Montfort. Het nogal zoetige Ave Maria van Benoit werd gedragen en met gevoel ver tolkt. In de Suite van E. Grieg (in een arrangement van Civil) hoort men de folklore uit Noorwegen. Volkse melodieën en typische me lodische wendingen. Het werk werd vlot en enthousiast gespeeld. De muzikanten kunnen technisch veel aan. Iets meer nuances en wat minder (vaak) hard spelen is noodzakelijk, maar de akoestiek in de kerk van IJzendijke hielp ook niet echt mee. Na de pauze werd het recital iets luchtiger van sfeer met knap spel in Designs for Brassquintet van Zanelli. Jan Van der Roost, de man die alle kleuren van de hafa- brawereld kent, schreef Cuprioles (Capriolen voor koperinstrumen ten), een werk waarbij de leden van Lovanium zich lekker in hun vel voelden. Omdat hierbij alle mogelijkheden van de instrumen ten benut worden, is het een mooie kans om je als koperblazer te pro fileren. De Suite from Pirates of Penzance van het operette-duo Gilbert Sullivan (in een arran gement van Watkin) werd los en vlot gespeeld en The Dog Gone Blues van Henderson met een ge punteerd ritme vormde een prima swingende afsluiter. Breskens - Het veer tussen Bres- kens en Vlissingen vaart in het weekeinde van 27 en 28 september met een beperkte dienstregeling. Enkele boten vallen uit vanwege werkzaamheden aan de aanleg steigers (de hijskabels worden vervangen). De laatste afvaart vanaf Vlissin gen van zaterdag 27 september - om 23.50 uur - en de daarop vol gende retourvaart vanaf Breskens om 0.20 uur komen te vervallen. Zondagmorgen 28 september gaat de afvaart vanuit Vlissingen om 6.50 uur niet door, net als de af vaart om 7.20 uur vanuit Bres kens. Als het karwei volgens plan verloopt, vertrekt de eerste boot zondagmorgen om 7.50 uur uit Vlissingen en om 8.20 uur uit Breskens. Hoek - De stichting De Hoekse Rakkers begint aan een nieuw seizoen. Om de veertien dagen worden op woensdagmiddag kinderclubs gehouden. Aan bod komen daar onder andere bingo, koekjes bakken, glas versieren en textiel verven. In het dorpshuis is op donderdag van 9.00 uur tot 12.00 uur bridge, zaterdag om 13.30 uur kaarting, jokeren en bieden. Op zondag 28 september is er vanaf 14.00 uur triviant. Zaterdag 25 oktober wordt het Denoek Rockfestival weer gehouden. I De lezing van Bastet vindt plaats op donderdag 25 september om 20.15 uur in Porgy Bess, Toegang 10.00/CJP 65+ 7,50. I Kaarten voor de lezing van Jan Wolkers op zaterdag 1 november zijn vanaf 1 oktober in de voorverkoop verkrijgbaar bij Boekhandel Van de Sande in de Noordstraat in Terneuzen. Toegang: ƒ15 (ADVERTENTIE) op 26 september 1997 van 14.00 tot 17.30 uur in Primafoon Terneuzen - Havenstraat 32. DE WINKEL VAN m TELECOM

de Stem | 1997 | | pagina 17