DE STEM Nieuw appartementencomplex Cadzand Bad Milieuwetten benadelen havens niet Vier lagen dik en twee meter hoog Matig protest in Zelzate Franse gastanker vlotgetrokken KffiSdnsasjg FNV strijdt tegen verf Water centraal thema bij Axelse kunstroute Hulst blij met drie miljoen voor basiliek Oostburg past bestemmingsplan aan om woningen mogelijk te maken Lobby maakt het de Belgen lastig Vechtpartij in Terneuzen Belautomaten Zuid Holland - N.Brabant A6 Potloodventer uit op 5-jarige meisjes Korte Kerkstraat feestte voor imago Zeeland 11 HHI Van onze verslaggever Oostburg - Ondanks een dreigende verzadiging van de markt willen B en W van Oostburg toch meewerken aan de bouw van een nieuw apparte mentcomplex aan de Boulevard de Wielingen in Cadzand Bad. Het gaat om een plan van Unievast BV in Deventer dat naast het vorig jaar opgele verde complex Cadzand-Bad-Residence een nieuw appartementengebouw wil neerzetten. Het is echter niet de bedoe ling op de begane grond ruimte vrij te houden voor winkels en horeca. Volgens het bestemmingsplan mogen er in de on derste bouwlaag geen woningen komen, maar Unievast wil dat juist wel. B en W van Oostburg zien daar de rede lijkheid wel van in. Het kost nu al de grootste moeite om de winkelunits in het naastliggende Cadzand-Bad-Residence vol te krijgen. „We willen niet volharden in het plan daar horeca en winkels toe te staan. Dit zou bouwen voor de leegstand betekenen," schrijven B en W in een voorstel aan de raad. In het bestemmingsplan voor de boule vard zijn juist winkels en horeca opgeno men voor de begane grond van de appar tementengebouwen omdat hiermee de boulevard aantrekkelijker wordt, dach ten B en W altijd. Maar als je er geen en kele winkelier voor krijgt en geen enkele cafébaas er brood in ziet heeft het weinig zin daar aan vast te houden, is de rede nering van het college. B en W gaan er ook mee akkoord dat er parkeerplaatsen achter het complex ko men. Zij lopen daarmee echter op tegen een beperking in het bestemmingsplan waarin staat dat een deel van de be schikbare ruimte bestemd is als tuin. Maar het is voor B en W geen probleem die passage met een versnelde artikel 19- procedure in het plan te veranderen. Het tevreden stellen van Unievast komt woensdag 24 september aan de orde tij dens een vergadering van de commissie planologie. Die begint om 8.30 uur. Van onze verslaggever Gent/Terneuzen - De strenge Nederlandse milieuwetgeving is voor de Zeeuwse havens bij het aantrekken van nieuwe bedrij ven geen extra handicap in de concurrentieslag met de Bel gische havens. De Belgische wet is weliswaar minder streng, maar daar staat te genover dat milieuvoorschriften in België sterk afhankelijk zijn van een goede lobby en het bespe len van de havenautoriteiten. Die rechtsonzekerheid weegt op tegen de nadelen van een strengere mi lieuwetgeving. De Gentse havenschepen D. Ter- mont betoogde dat zaterdag bij een milieusymposium in Oostak ker (B). Termont citeerde uit een nog niet gepubliceerd rapport, over concurrentievervalsende ele menten tussen Belgische en Ne derlandse havens. Van onze verslaggever Temeuzen - In de binnenstad van Terneuzen is gistermid dag een vechtpartij ontstaan tussen meerdere jongeren. Twee van hen raakten ge wond, een is per ambulance overgebracht naar ziekenhuis De Honte. De politie hield twee Terneuzenaren van 25 en 23 jaar aan als verdachten. Waarom de vechtpartij is ont staan is nog niet duidelijk. (ADVERTENTIE) Vondst inBreda In het onlangs centrum 'de sche wat U in Breda had T te vindende winkel van: edelsmid paul van den hout chopsmolenstraat 72, sestraat Itel. OI I 5-69 5 aravan znkstel- iover- 4,95. :N. odel- 99 |JD. aquarium, 076-5419424 Wi) henbhn Dark eewë won. Brab. P®rK' |iPtstr, ruilen tegen flaliZofg rinanradestr. 076-522__- titeresseerd in OVERNAME van of deelneming in OITATIE-BEDRIJVEN van in de provincies: uur 866 105 tiakawan. BOEKHOUDER adm- Jannikf>i oiayooom, Marrrke 100, Breda, Te[ fSetdLS^a^'""^Cteten meer, ze zijn niet slechter „Onze Nederlandse collega's wa ren er altijd heilig van overtuigd dat de milieuwetgeving in België te eenvoudig en minder streng is en dat er op die manier concurren tievervalsing optreedt. In Neder land weet elk bedrijf op voorhand wat er wel en niet mag, terwijl bij ons omstandigheden vaak een rol spelen. Onze wetgeving is van dien aard dat mensen invloed moeten hebben, dat er lobby moet zijn, dat we het kabinet moeten plat lopen en dat we met de sche pen moeten telefoneren. Dat schept onzekerheid en dat weegt uit oogpunt van concurrentie net zo zwaar als de strengere milieu wetten in Nederland." Termont weigerde desgevraagd dieper in te gaan op de resultaten van het onderzoek. De havensche pen deed zaterdag een oproep aan alle bedrijven die actief zijn op het gebied van afvalverwerking om samen met de Gentse haven een zogenoemd Ecotearn op te richten om de afvalproblematiek in het havengebied aan te pakken. De haven van Gent worstelt met de verwerking van afval en heeft in het Gentse havengebied onvol doende capaciteit om afvalstoffen te verbranden. Jaarlijks moet er in het Gentse 820.000 ton bedrijfsaf val worden verwerkt, waarvan een deel voor hergebruik en de helft verbrand moet worden. Ter mont liet na afloop van zijn toe spraak doorschemeren dat hij denkt aan de vorming van één be drijf voor afvalverwerking in de Gentse kanaalzone. Een belangrijke rol daarin lijkt weggelegd voor het milieupark dat de Fabricomgroep begin vol gende eeuw in bedrijf neemt in het havengebied en waar een wijde waaier van (scheeps) afvalstoffen verwerkt kan worden. Het milieu park betekent 270 nieuwe banen in de Kanaalzone. Deze droogbloemtaart moet groot genoeg zijn om een plekje te veroveren in het Guinness Book of Records. foto camile schelstraete Van onze correspondent Retranchement - Een vier la gen dikke en 215 centimeter hoge droogbloemtaart moet het Guinness Book of Records halen. De taart is te bewonde ren in de Droogbloemzolder in Retranchement (nabij 't Sluis- se Veer) en werd zaterdag offi cieel aan het publiek voorge steld. De officiële opening die werd verzorgd door burgemeester C. van Liere van Sluis/Aardenburg, samen met de drie dochters, Mi randa, Carolien en Danielle van Lijsbert de Koeyer, die al tien jaar lang de Droogbloemzolder runt. De Friese van geboorte verzorgt daar de cursussen en shows. „Ik wilde voor het tienjarig jubileum iets aparts doen. Tien jaar gele den zijn we begonnen op de zol der in ons huis met het geven van cursussen. Het werd te klein. Er kwam een winkeltje in de schuur. Dat werd na vijf jaar een winkel. Nu zijn we zo ver dat vrijwel de gehele schuur in beslag wordt ge nomen. Om de tien jaar te vieren willen we het Guinnes Book of Records halen. Een droogbloem taart ontbreekt daar nog in, dus aan de slag." Vier weken geleden kwamen de plannen rond. Het frame, met een diameter voor de onderste laag van 9,66 meter, werd gemaakt en donderdag 11 september moest het dan gebeuren. Exact 9038 droogbloemen moesten verwerkt worden. Lijsbert liet de wekker om 4.00 uur aflopen. Een uur la ter ging ze van start, omringd door een aantal officiële waarne mers en juryleden want het moet immers een record worden. Er moest zelfs een speciaal logboek worden aangelegd. „Dat gaat niet zo maar. Er komen aardig wat re gels aan te pas." Om 02.43 uur, vrijdagmorgen, zat de klus er op. Bijna 22 uur dus met een paar korte sanitaire en etenspauzes. Het resultaat mocht gezien worden. Burgemeester van Liere ondertekende met veel ont zag dan ook het proces verbaal. Nu moet er nog twee weken ge wacht worden of het Guinnes Book of Records gehaald wordt, maar Lijsbert heeft daar met haar medew.erkers en medewerk sters alle vertrouwen in. De pioenrozen, korenaren en stro- bloemen, alles 'eigen kweek', zul len het op de zolder nog wel een poosje uithouden. „Sluis heeft er opnieuw een slechtweervoorzie- ning bij," zei Van Liere. Van onze verslaggeefster Roosendaal - De Bouw- en Houtbond FNV begint maandag in Je West-Brabant en Zeeland met een campagne tegen het ge bruik van verfprodukten op basis van oplosmiddelen. De FNV Saat werknemers, werkgevers en opdrachtgevers erop attende ren dat schilders ziek worden van die verf. Het is veel beter om verf op waterbasis te gebruiken. Re Bouw- en Houtbond wil dat er van kwaliteit. Toch worden ze n emt*e komt aan het gebruik Van schadelijke verven. „De ®eeste blikken met verf zijn net euie chemisch bommetjes," ertelt FNV-er Henk Nelen. Hij is c uder in het dagelijks leven en ®mt met drie collega's het '"V-promotieteam. lai!a£ maandag gaan ze bij zo el mogelijk bedrijven in de re- 0 °ezoek. Daar willen zé de vestigen op de gevaren verfprodukten op basis van oplosmiddelen. «duizend schilders hebben in- hpirl ï8 kamPen met gezond- adsproblemen. Ze hebben last hpjj dmzeligheid, vergeetachtig- sanne!?ositeit of ontregelde or- 6 nem Duizend schilders leiden Hr. organisch psychosyn- JJ (OPS), beter bekend akde jRUldersziekte. 1 o oplosmiddelen tasten niet al- nok sIp f>?zondheid aan. ze zijn terJ! V00r het milieu- Wa- Sdragen verfprodukten veel minder vaak gebruikt. Want onbekend maakt onbemind," denkt C. Monden van de FNV. Tijdens de campagne geeft het promotieteam 180 blikken verf op waterbasis weg. Dan kunnen de schilders het thuis uitprobe ren. „Die verf is een stuk natuur lijker. Natuurlijk kun je zo'n blik nog altijd niet leegdrinken. Maar je merkt dat bijvoorbeeld je je handen makkelijker schoon krijgt," zegt Nelen. Het is de bedoeling dat eerst de schilders enthousiast worden over de 'natuurlijkere verf'. Met de werkgevers probeert de FNV al sinds een paar jaar afspraken te maken. Maar dat bleef altijd nog bij vrijwillige afspraken. „Zij genieten liever vrijheid om de verf te gebruiken die ze willen," begrijpt Monden. „Maar uitein delijk zijn ze er zelf bij gebaat ais ze overstappen op waterhouden de verf. Dan zullen ze in de toe komst minder last hebben van ziekteverzuim." De campagne loopt tot 11 oktober. Van onze verslaggever Zelzate - Wat een luid protest van de gehe le Zelzaatse bevolking had moeten worden tegen het uitblijven van maatregelen tegen de milieuverontreiniging van de gemeen schap is verzand in een ludieke omgang van enkele tientallen actievoerders. Het was zaterdag alsof de Zelzaatse bevolking de hoop op een betere toekomst al heeft opgege ven. Immers, de vervuiling van bodem, lucht en gewassen met kankerverwekende stoffen, in de kleine tussen grote industrieën ingeklemde ge meenschap, is niet van gisteren. De protesten evenmin, maar maatregelen blijven uit. Het was tekenend voor de gelatenheid dat zich rond 10.30 uur, de start van de protestmars, nog maar een handjevol Zelzatenaren had verza meld bij de visvijver die al maanden is afgeslo ten. Later sloten nog enkele tientallen actie voerders zich aan, maar het werd zeker niet de mars die de nieuwe actiegroep PAK (Pluralis tisch Actiecomité Kanaalzone) zich ervan had voorgesteld. Toch slaagden de zestig tot zeventig enthousias telingen erin het voorgestelde monument van vergiftigde groenten, fruit, putwater en tuin grond op te richten. Een inwoner had zijn fiets 'behangen' met vergiftigde groenten. De actie was met name gericht tegen het in be drijf blijven van het chemische bedrijf VFT (in de volksmond 'het teerkot'). PAK ziet VFT als de grote boosdoener en wil dat het bedrijf een tijdje dicht gaat voor een sanering gesaneerd. VFT, dat een nieuwe milieuvergunning tot ver in de volgende eeuw op zak heeft, ontkent de veroorzaker te zijn van de verontreiniging. Aan de actie deden ook enkele leden van de Sas- se Welzijnsraad mee. Een van hen, Maurice Ver- eecken, vond de bijeenkomst mat. De belang stelling van bevolking viel hem tegen. De pro testmars werd evenwel geen zoveelste uiting van woede door een klein en bekend groepje ac tivisten. Vereecken, zelf negen van de tien keer present, ontdekte veel nieuwe gezichten. Waar mee in ieder geval dat deel van de protestmars, die niet specifiek was bedoeld voor politici en 'beroepsactivisten' maar voor de gewone bevol king, geslaagd leek. i' Actievoerders richten een monument op van vergiftigde groenten. foto camile schelstraete I I I I I MAANDAG 15 SEPTEMBER 1997 Vari onze verslaggever Terneuzen - De scheepvaart op de Westerschelde is gister middag een uur lang gestremd geweest. De stremming was nodig om de Franse gastanker „Eeklo" in een tweede po ging vlot te trekken. Die was in de nacht van zaterdag op zondag ter hoogte van Hansweert met aan boord de gassen butaan en propaan, aan de grond gelopen. Vijftien sleepboten van ber gingsbedrijven URS, Multras hip en Willem Muller Neder land BV deden kort na het vastlopen al een poging om het schip vlot te trekken maar moesten rond 3.00 uur bij snel afnemend tij hun pogingen sta ken. Gisteren om 10.00 uur gingen de bergers opnieuw aan de slag. Even na enen kwam het 179 meter lange gevaarte los en zette vervolgens de reis naar Antwerpen voort. Voor zover bekend heeft het vastlopen niet tot lekkages geleid. De scheepvaart, inclusief de veerdienst Kruiningen-Perk- polder, was korte tijd gestremd in beide richtingen om de sle pers het werk niet te bemoeilij ken. Volgens de scheepvaart dienst leverde de stremming geen problemen op omdat deze vroegtijdig was aangekondigd. Van onze correspondent Axel - De vierde kunstroute in Axel is wederom een succes ge bleken. De grensoverschrijdende manifestatie liet een grote verscheidenheid aan kunstvormen zien. De kunstenaars, die exposeerden in de Axelse watertoren, hielden zelfs een pleidooi om deze toren in Terneuzen te behouden. In en nabij de Axelse watertoren sprongen de metalen werkstuk ken van Fred Huisman uit Sas van Gent in het oog. Eenmaal binnen in de toren riep het geluid van water van Lisandre Begijn di rect associaties op met de omge ving. Ook de waterinstallatie van Barbara van de Wiel met water zakjes en potten en pannen gaf de expositie een speciaal effect. Ben Huisman had drie schilde rijen rond het thema water inge zonden. Dennis Bastiaansen uit Terneuzen vertelde over zijn ad vertentiefiguur. Schilder Bert Be gijn exposeerde mystieke werken waarin, als je goed kijkt, veel ge beurt. Dichter André van der Vee- ke had zijn teksten met krijt op de pilaren geschreven. 'Hoe je ook denkt over de dressuur van water. Leidingen zijn hier op zijn plaats' of 'Watertoren Axel. Als je in Ter neuzen had gestaan, was 't nu met je gedaan'. Bezoekers konden hun handtekening zetten voor behoud van de Terneuzense watertoren. In het stadhuis exposeerden Bel gische kunstenaars. Lieve de Cooremeter had prachtig kera miek, de overige kunstenaars hadden traditionele werken inge zonden. Het beeldhouwerscollec tief 'Loods 13' uit Gent exposeer de moderne beeldhouwwerken in steen en hout. Dirk van Hecke van het collectief opperde om elk jaar een kunstroute te houden zo wel in Nederland als België. „Nu zit er telkens een jaar tussen en zijn de mensen 't vergeten." De Axelse musea waren gratis geo pend voor het publiek. In totaal waren er zestien exposities. Zon dagavond werd de kunstenaars route afgesloten, in de Halle met een gratis verloting van werken, die door de kunstenaars zijn afge staan. Van onze verslaggever Hulst - Blij, dat zeker. Drie miljoen gulden is niet niks. Maar stiekem had het kerkbestuur van de basiliek in Hulst gehoopt dat staatssecretaris A. Nuis van Cultuur dit weekend wat die per in de buidel had getast voor Hulst. De staatssecretaris maakte vrij dagavond de verdeling van de extra vijftig miljoen gulden be kend die het kabinet aan de res tauratie van monumenten wil geven. Hulst had al de toezeg ging op zak dat er voor de derde fase van de restauratie drie mil joen gulden beschikbaar kwam, maar toezeggen is altijd nog iets anders dan krijgen. Dat verlos sende woord sprak de staatsse cretaris vrijdagavond in Geldrop voorafgaand aan de Open Monu mentendag, waar een afvaardi ging van Hulst bij aanwezig was. Restauratie-coördinator Piet Hamelink van het kerkbestuur was blij. „Er waren driehonderd gegadigden voor de subsidie. Slechts 92 projecten kregen geld.Daaronder zaten 18 kerken en wij zaten er bij. Hij is zijn be lofte nagekomen. En dan moet je even niet mopperen maar we hadden gehoopt dat we iets meer zouden krijgen." Met de gift van drie miljoen gul-'' den is het kerkbestuur nog niet helemaal uit de brand. Het kerk bestuur kijkt nog altijd aan te-j gen een tekort van ruim zes ton voor de inmiddels uitvoerde tweede fase (de toren). Het ge- Axel - Een 5-jarig meisje had gis termiddag omstreeks 16.00 uur de schrik van haar leven. In de brandgang van haar woning aan de Jan van Eykstraat in Axel liet een man zijn edele delen aan haar zien. Een eveneens 5-jarig meisje was in diezelfde straat om 14.30 uur ook al het slachtoffer van zijn ex hibitionistische neigingen. Het signalement van de fietser luidt: volwassen man, bruin tot donkerblond haar, lichtgekleur de kleding. volg van een beleidswijziging van het Rijk die de rijkssubsidie terugbracht van 80 procent naar 70 procent. Hamelink zegt $e staatssecretaris daar vrijdag avond nog over aangesproken te hebben. Voorlopig nog zonder succes. Van de vijftig miljoen gulden ging er 7,6 miljoen naar Zeeland. De Evangelisch-Lutherse kerk in Groede ontving 640.000 guldepi! Vari onze correspondent Terneuzen - De ondernemers van de Korte Kerkstraat in Terneuzen hielden zaterdag een geslaagd buurtfeest. De horeca had de handen ineen geslagen om van het slechte imago van de buurt af te ko men. Het was gezellig druk en er werd een zeskamp afge werkt, die werd gewonnen door het jeugdteam. „Uniek deze samenwerking," zegt Reina Adriaansen van café Wilhelmina. „Alle bedrijven van de Korte Kerkstraat werkten mee. We gaan leuk met elkaaj: om. Alle bedrijven hebben cd's geleverd. Alle muziekstijlen weik den door elkaar gedraaid Dé mensen overdrijven altijd en zeg gen dat het hier een gevaarlijke buurt is. Ik woon hier al jaren en 't valt erg mee. We hebben een hele dag op straat feest gehad en er is nog geen glas gesneuveld Voor de jeugd was er een play- backshow en de ouderen konden hun krachten meten met een zes kamp. Het jeugdteam eindigde op de eerste plaats. Tweede werd de President, derde het COC. Veel belangstelling was er ook voor de tombola. De opbrengst is be stemd om de klok van de St. Wil- librordustoren weer aan de praat te krijgen.

de Stem | 1997 | | pagina 7