Netanyahu spreekt veto uit 'All mer In Srebrenica is geen sprake van 'eenheid en vrede' GOED KOOP Ik stempe op alle postzei Kaï 0801 Unionisten dreigen met boycot Politieke partijen in Noord-Ierland Besluit euro al 11 Afscheid van Moeder Teresa Directeur DE STEM BUITENLAND A4i deSTEM Tegen bouw in Oost-Jeruzalem DESTEM COMMENTAAR Verkeerde strategie BUITENLAND KORTi België gaat Rijkswacht afschaffen Radioactief afval in zee bij La Hague Duits vliegtuig neergestort bij Afrika Onzekerheid omringt vredesoverleg in Ulster SISI ORANGE 00 |99 Be| di klantenservice Wij zorgen i i i i i MAANDAG 15 SEPTEMBER 1997 Van onze redactie buitenland Jeruzalem - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gisteren een veto uitgesproken tegen de omstreden bouw van een nieuwe joodse enclave in hartje Oost-Jeruzalem, het Arabi sche deel van de stad. Dit heeft een officiële woord voerder meegedeeld. Eerder op de dag had het ministerie van Binnenlandse Zaken het groene licht gegeven voor de bouw. Het besluit, dat ook Netanyahu ver raste, had toen woedende reacties aan de Palestijnen ontlokt die waarschuwden voor een 'explo sie' van geweld. Ook heeft Netanyahu besloten de helft van de gelden voor het Pa lestijns Gezag over te maken die zijn geblokkeerd sinds de jongste zelfmoordaanslagen in Jeruza lem. Israël int voor de Palestijnen douane- en belastinggelden, zo'n 60 procent van de inkomsten. Een van de weinige tastbare re sultaten van een bezoek van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Madeleine Alb right aan Israël waren gesprek ken, die leden van de CIA, de Amerikaanse geheime dienst, za terdag voerden met Palestijnse functionarissen over de bestrij ding van terrorisme. PLO-leider Yasser Arafat zou hebben be loofd de infrastructuur aan te pakken van militante organisa ties als Hamas, die verantwoor delijk is voor de aanslagen. Vanochtend heft Iraël de afgren deling op van de steden in het Pa lestijnse autonome gebied op de Westelijke Jordaanoever. Dit is gisteren door het leger meege deeld. Albright riep tijdens haar bezoek aan de Egyptische president Hos- ni Mubarak de Israëli's en de Pa lestijnen op een 'pauze in te stel len in hun verbale oorlog'. Dat zou het mogelijk maken om de sinds maart bevroren vredeson derhandelingen tussen beide kampen weer op gang te brengen. DE HOOGTE van de contributie aan de Europese Unie is veel Neder landse politici (in het bijzonder liberale) een doorn in het oog. Om de zoveel jaar wordt de eigen bijdrage op de politieke agenda gezet WD-minister Zalm van Financiën maakt op dat punt geen uitzonde ring. In het begin van zijn ministerschap gaf hij reeds een schot voorde boeg. Tijdens een vergadering met zijn collega's van Financiën it Luxemburg zette hij de kwestie aanzienlijk steviger aan. Met de stent van Duitsland, waar de liberalen eveneens grote moeite hebben ma het bedrag dat door de Duitsers in de Europese kas moet worden oe' stort. Zalm heeft - hoewel niet tijdens het formele deel van de Luxemburgse bijeenkomst - dreigende taal gesproken. Wanneer de Europese Unie niet wil ingaan op het zijns inziens gerechtvaardigde verzoek om verla ging van de Nederlandse bijdrage, dan is het niet onmogelijk dat Ne- derland zich tegen de toekomstige uitbreiding van de Unie zal keren. De stoere taal van Zalm is duidelijk voor consumptie in eigen land be doeld. De verkiezingen komen er aan. Het grote publiek is nog steeds ontvankelijk voor het verhaal dat Brussel zo duur is en dat Nederland er zo weinig van terug ziet. Dat is een misvatting. Het lidmaatschap van de Europese Unie is voor Nederland een voordelige zaak. Dat wil niet zeggen dat de akkoorden over de eigen bijdragen voorde eeuwigheid zijn gesloten. De financiering van de Europese Unie is een ingewikkelde zaak. Een voortdurende bijstelling van gemaakte afspra-1 ken is derhalve noodzakeliijk. De minister van Financiën die dit onderwerp op de agende wil krijgen, ontmoet weinig tegenstand. Mits het probleem op zakelijke wijze wordt aangekaart. Zalm heeft dat niet gedaan. De zuidelijke lidstaten I bijvoorbeeld nemen hem zijn ongenuanceerde opmerkingen over de ongelijke verdeling van de hulpfondsen zeer kwalijk. In plaats van begrip voor zijn standpunt heeft Zalm weerstand ge-1 creëerd. Een strategische fout op Europees niveau van een ministerie in eigen land niet vaak op dit soort blunders kan worden betrapt. één Zaterdag werd Moeder Teresa in Calcutta begraven. Omdat Moeder Teresa een staatsuitvaart kreeg, stond de rouwstoet onder mili taire begeleiding. Haar kist lag op een affuit waarop in respectievelijk 1948 en 1964 ook de stoffelijke resten van Mahatma Gandhi en Jawaharlal Nehru werden vervoerd. Ongeveer 15.000 mensen volgden de afscheidsmis onder leiding van kardinaal Sodano. Onder hen waren vele zusters en prominente gasten als oud-premier Lubbers, de Amerikaanse first lady Hillary Clinton, de echtgenote van de Franse president Chirac, de Spaanse koningin Sofia en koningin Noor van Jordanië. Ook vertegenwoordigers van de hindoes, moslims, sikhs, boeddhisten en parsi's bewezen Moeder Teresa de laatste eer. Moeder Teresa is na de plechtigheid in besloten kring in het Moe derhuis van het klooster van de Orde van de Missionarissen van de Naastenliefde begraven. foto reuter Door Aart Heering Srebrenica - Radovan Karadzic is alomtegenwoordig. Langs de weg, op winkelruiten en in cafés, overal in het Servische Oosten van Bosnië staart de meest gezochte oorlogsmis dadiger van het moment de voorbij gangers aan. Met een vertrouwwekkende glimlach on der zijn weerbarstige grijze kuif verze kert de etnische schoonmaker dat hij, en alleen hij, 'vrede betekent' voor Servisch Bosnië. Weliswaar is de voormalige pre sident van de Bosnisch-Servische repu bliek zelf officieel voortvluchtig, maar zijn Servische Democratische Partij SDS is heer en meester in dit gebied, dat voor een aanzienlijk deel op verjaagde mos lims is veroverd. De gemeenteraadsver kiezingen die het afgelopen weekeinde zijn gehouden, waren mede bedoeld om deze mensen de mogelijkheid tot terug keer te bieden. De kans dat dat in de praktijk ooit zal gebeuren, lijkt echter nog altijd minimaal. De weg van Sarajevo naar Srebrenica voert kronkelend door een lieflijk berg landschap waar uitgestrekte beukebos- sen de eerste herfsttinten beginnen te vertonen. Minder vreedzaam zijn de uit spraken die we halverwege optekenen op een caféterras in het ruim 4000 inwoners tellende Han Pijesak, het hoofdkwartier van de beruchte en eveneens voor oor logsmisdaden gezochte Servische gene raal Ratko Mladic. Voor de oorlog woonden hier 3500 mos lims en nu geen een meer. En zo zal het blijven ook, betogen drie mannen om strijd. De internationale gemeenschap, die onder een hoedje speelt met de mos lims, kan daar niets aan verande- ren, net zo min als de verkiezin gen, want iedereen stemt toch op de SDS. Hun held is natuurlijk Karadzic, terwijl zij diens op volgster Biljana Plavsic als 'een vijandin van het Servische volk' beschouwen. Een van de weinige plek ken waar de verkiezingen wellicht wel tot een verandering kunnen leiden, is Srebrenica. In juli 1995 werd dit 37.000 inwoners tellende stadje ingenomen door de Serviërs. De voltallige moslimbevol king, die door het Nederlandse VN-ba- taljon Dutchbat niet al te energiek was beschermd, vluchtte en minstens drie duizend mannen werden afgeslacht door de beulen van Mladic. Sindsdien bestaat de bevolking van Sre brenica volledig uit Serviërs, van wie de meeste op hun beurt weer zijn gevlucht voor moslims en Kroaten. Maar omdat bij deze verkiezingen de voormalige be woners het recht hebben om hun stem uit te brengen voor de stad waar zij in 1991 woonden, is het goed mogelijk dat het nu Servische Srebrenica een gemeenteraad krijgt die in meerderheid bestaat uit (af wezige) moslims. De meeste van hen stemmen in hun ballingsoord voor de raad van Srebrenica. Maar een kleine 200 moslims hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om naar de stad terug te keren. Voor hen is een stemlokaal ingericht in de buurtschap Zutica, in een weiland naast een paar kaportgesehoten huisjes, vlak over de gemeentegrens. De Organi satie voor Vrede en Samenwerking in Europa (OVSE), die toezicht houdt op het rechtmatig verloop van de verkiezin gen, wil daarmee voorkomen dat mos lims en Serviërs slaags raken in het cen trum. Voor de in autobussen aangevoer de moslims wordt de terugkeer daarmee een droevige en vernederende ervaring. De kiescommissie bestaat volledig uit Serviërs, van wie de voorzitter tever geefs probeert om de toegestroomde Ljiljana Karadzic, de echtgenote van de van oorlogsmisdaden verdachte ex- president van de Bosnische Serviërs Radovan Karadzic, brengt haar stem uit in een stembureau in Pale. journalisten weg te jagen. (Het lukt hem niet, ook omdat een paar honderd meter hoger in de staalblauwe lucht twee ge vechtshelikopters van de Navo-vredes- macht SFOR de wacht houden.) De stembiljetten zijn alleen in het cyrillisch schrift opgesteld, dat de meeste moslims niet kunnen lezen. En om het stembu reau te bereiken moeten zij langs een groepje spottend grijnzende Servische jongeren en een haag van grimmige Ser vische politieagenten. Om één uur 's middags komen drie bus sen aan met 90 armoedig geklede man nen en verbeten kijkende vrouwen met lange jurken en kleurige hoofddoeken. Het oudere echtpaar Redo en Rukija Sa- limovic is teleurgesteld dat de bus ver weg van het centrum is blijven staan. Ze hadden zo graag nog eenmaal hun huis willen zien en willen niets liever dan daar naar terug te keren. Zij zijn ook wel bereid om samen met de Serviërs te wo nen, zolang het maar niet de mannen zijn die hun zoon hebben vermoord. De weg naar Srebrenica zelf is een treurige op eenvolging van door moslims uitgemoor de Servische dorpen, door Serviërs ver nielde moslimhuizen, een onttakelde Dutehbat-basis en een loods waar twee jaar geleden 500 moslimmannen zijn vermoord. De weinige straten van Sre brenica maken een zo mogelijk nog troostelozer indruk. Vernielde, uitge brande en van kogelgaten pokdalige hui zen zijn provisorisch dichtgetimmerd en anders dan in Sarajevo, waar de meeste vernielde ruiten weer zijn vervangen, wappert hier op veel plaatsen nog slechts plastic in de sponningen. De Serviërs krijgen immers geen buitenlandse steun, omdat ze weigeren de akkoorden van Dayton uit te voeren. Tegenover de puin hopen van de opgeblazen moskee legt de SDS-leider van Srebrenica, tevens di recteur van het plaatselijke radio- en tv- station, Momcilo Svijetinovic, uit dat dat wat hem betreft ook niet hoeft. Van terugkeer van moslims kan volgens deze kleine besnorde man geen sprake zijn, zolang er geen nieuwe woningen zijn voor de Serviërs die nu in de stad wonen. Maar ook dan zal het onmogelijk blijven, omdat de geschiedenis heeft ge leerd dat Serviërs, Kroaten en moslims niet kunnen samenleven en de wonden die de moslims in de Servische ziel heb ben geslagen, nog veel te vers zijn. Om gekeerd is het een leugen dat er in Sre brenica moslims zouden zijn vermoord en moet het Internationale Gerechthof in Den Haag daarom onmiddellijk de aan klachten tegen Karadzic en Mladic in trekken. Tenslotte hebben de moslims fraude gepleegd door de kieslijsten mas saal. op te vullen met.doden (die er dus niet .zouden zijn). Een moslim-meerder heid in de raad, een zeer reële mogelijk heid, is voor de Serviërs daarom kort en goed onaanvaardbaar, aldus de sterke man van Srebrenica. „Erg hoopvol klinkt het allemaal niet. We zullen hier nog de nodige moeilijkhe den krijgen met de implementatie van de akkoorden van Dayton," zegt de Neder lander Daan Everts, die het als chef van de Europese waarnemers bij de verkie zingen allemaal heeft aangehoord. Het mag een eufemisme heten, want het pos- telectorale scenario laat zich gemakke lijk voorspellen. De gekozen moslims zullen met gewa pende SFOR-escorte vanuit hun bal lingsoorden van en naar de raadszaal moeten worden vervoerd, omdat ze an ders hun leven niet zeker zijn. En van te rugkeer van de ballingen zal vooreerst al helemaal geen sprake zijn. De verkiezingen zouden het begin moe ten vormen van een 'blijvende eenheid en vrede' in Bosnië-Herzegovina, maar in Srebrenica is daar weinig van te merken. Brussel - De Belgische regering gaat de Rijkswacht opheffen. In I een toekomstige fusie moet de Rijkswacht samen met de andere politiediensten opgaan in een nieuwe nationale politiedienst. Mi nister van Binnenlandse Zaken Johan Vande Lanotte zei zater dagochtend voor de radio dat de hele nieuwe structuur tegen be gin '99 rond moet zijn. De graden in de nieuwe federale politie zullen volledig worden ge-1 wijzigd. Vande Lanotte wees erop dat de mentaliteit en de cultuur binnen het korps het komende jaar zullen moeten veranderen. Op-1 heffing van de Rijkswacht was een van de conclusies van de com- missie-Dutroux, die heeft onderzocht van er allemaal fout was g gaan bij de zoektocht naar de vermiste meisjes An en Eefje en Ju-1 lie en Melissa. Cherbourg - Greenpeace heeft dit weekeinde voor de kust van I Normandië, bij de nucleaire opwerkingsfabriek van Cap de la Ha-1 gue bij Cherbourg, vaten aangetroffen die volgens de milieuorga nisatie kernafval bevatten. De fabriek Cogéma, die een oj plaats van nucleair afval beheert, ontkent de aantijging. Volgens I het bedrijf gaat het om spullen waarmee de afwateringspijp mo-1 menteel wordt ontkalkt en gerepareerd. Duikers van Greenpeace I troffen gistermorgen twee olievaten met afval, een filter en 20 me ter pijp. Het afval heeft een radio-actieve straling van 100 tot 4000 1 meer dan normaal, stelt Greenpeace, die beweert dat het bedrijf I het kernafval jarenlang direct in zee loosde via de 7 km lange pijp die 250 meter van het strand Les Moulinets af ligt. De opwer kingsfabriek kwam in een slecht daglicht te staan toen in januari werd geconstateerd dat het aantal gevallen van leukemie onder j kinderen rond de fabriek drie maal hoger is dan in de rest van Frankrijk. Bonn/Johannesburg - Een vliegtuig van het Duitse leger met 241 mensen aan boord is zaterdagmiddag in zee gestort, 1500 kilome-1 ter uit de kust van Angola. Het toestel, een Toepolev, was op weg naar Kaapstad in Zuid-Afrika. Er is geen hoop op overlevenden, zo zei de Duitse minister van Defensie Volker Rühe gisteren tij- dens een persconferentie in Bonn. Aan boord van het Duitse toestel zaten twaalf militairen van de j marine, tien bemanningsleden en twee echtgenotes van militairen, Zij gingen naar Kaapstad voor de viering van de 75e verjaardag j van de Zuid-Afrikaanse marine. De Zuid-Afrikaanse autoriteiten deelden later op de dag mee dat I in hetzelfde gebied een Amerikaans militair toestel wordt vermist dat zaterdag van Windhoek naar Ascension had moeten vliegen, maar nooit is aangekomen. Een botsing tussen de twee vliegtuigen li wordt niet uitgesloten. Via satellieten is op het moment van de j verdwijning van beide toestellen een soort bliksem waargenomen j| boven het zeegebied in kwestie. Volgens de Amerikaanse lucht macht gaat het bij het vermiste toestel om een C-141-vrachtvlieg- tuig met negen bemanningsleden aan boord. (ADVERTENTIE) regular, zonder prik of fresh light fles 1,5 liter van ,3-99 VOLLE JONC BELEGEN van Speciaal voor A&P gerijpte kaas. Fi/n van smaak, heerlijk voor op de Doterham, maar ook lekker als tussendoortje. NIEUWE OOGST BLAUWE DRUIVEN Aanbiedingen geldig van ma. 15 t/mza. 20 september 1997 A&P Services B V tel 03^5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS g Door Bob van Huët Londen - Noord-Ierland maakt zich op voor het begin van 'historisch' vredesoverleg in Belfast. Vandaag zal voor het eerst een delegatie van Sinn Fein, de poli tieke tak van de IRA, deelnemen aan de vredesonderhandelingen in Stormont Castle. Maar wie er nog meer aan de onderhande lingstafel zullen verschijnen, was gisteravond onbekend. De Ulster Unionisten, de grootste protes tantse partij, willen pas vanoch tend beslissen of men al dan niet aanschuift. Zaterdag kon het partijkader van de Ulster Unionisten niet tot overeenstemming komen tijdens hun bijzondere overleg in Belfast. Men wil in principe wel de pro testantse stem laten horen in het vredesoverleg, maar weet voor alsnog niet goed hoe die moet klinken. Rechtstreekse onder handelingen met de Sinn Fein- delegatie - geleid door Martin McGuinness - lijken uitgesloten. Unionistenleider David Trimble liet doorschemeren dat zijn unio nisten deelname aan het overleg op zijn best met zeer veel terug houdendheid wilden beginnen. Na verloop) van tijd zou de aard en de intensie van de contacten eventueel kunnen worden her zien, afhankelijk van de houding van Sinn Fein en de IRA. Onzekerheid heerst bij alle be trokken partijen over de diepere betekenis van een interview met een IRA-kopstuk in An Pho- blacht, de spreekbuis van de Ierse republikeinse beweging. Daarin werd gesteld dat de IRA 'een pro bleem heeft' met alle beloften die eerder in de week door Sinn Fein waren gedaan. Onder meer over het afzweren van politiek geweld, uiteindelijk afbouw van het ter- reurarsenaal en een referendum over de politieke toekomst van Noord-Ierland. Volgens de IRA- afgevaardigde voelde zijn organi satie zich niet gebonden aan toe zeggingen van Sinn Fein, de poli tieke tak. In een artikel in de krant Belfast News Letter liet de Britse pre mier Blair weten dat hij Sinn Fein uit het vredesoverleg zet zo dra er geweld werd gepleegd of daarmee werd gedreigd. „Nie mand moet naïef zijn over Sinn Fein en de IRA. Beide organisa ties zijn onverbrekelijk verbon den. Het is niet geloofwaardig dat de een beweert onafhankelijk te zijn van de ander. Wat voor problemen sommigen in de IRA ook mogen hebben, er ligt een toezegging van geweldloosheid en democratie. Dat is de enige basis voor de vredesonderhande lingen. Als die toezeggingen wor den gebroken bestaat er geen twijfel over dat Sinn Fein niet in het vredesoverleg kan blijven," aldus Blair. Een groot deel van de Noord-Ier se publieke opinie, zowel protes tanten als katholieken, denkt dat de unionisten hoe dan ook moe ten deelnemen aan de vredesge- sprekken. Andere protestantse partijen als de Democratische Unionisten van Ian Paisley en de UK Unionist Party van Robert McCartney hebben al gezegd de besprekingen te zullen boycotten. De partijen gebonden aan de lo yalistische (protestantse) terreur groepen komen wel. Premier Blair heeft de partijen negen maanden de tijd gegeven met een compromis te komen. Daarna wil de premier een refendum houden over de toekomst van Ulster. Onduidelijk is in hoeverre de Sinn Fein-top van het gewraakte IRA-interview afwist. Gerry Adams noemde het 'zinloos', tweede man Martin McGuinness suggereerde gisteren de timing ervan evenmin te begrijpen. Volgens Britse en Ierse commen tatoren is het onmogelijk dat Adams niet op de hoogte was en is de 'dubbele strategie' van IRA/Sinn Fein bovendien niets nieuws. Zowel langs gewelddadi ge als politieke weg blijft men het ideaal nastreven van een here nigd Ierland. Sommigen ver- denkten de IRA ervan bewust nieuwe twijfel te hebben willen zaaien onder de protestanten. Binn Fein zou het propaganda- argument zoeken dat zij wél over vrede willen praten en de unio nisten niet. Belfast (rtr/dpa/afp) - Op initiatief van de regeringen van Groot-Brittannië en Ier land begint vandaag in Belf ast een vredesconferentie over Noord-Ierland, waaraan vertegenwoordigers van Iers- nationalistische katholieke en pro-Britse protestantse partijen deelnemen. Daaronder zijn ook vertegen woordigers van paramilitaire groeperingen die zich inmiddels zeggen te beperken tot vreedza me middelen. In mei 1998 moe ten de onderhandelaars een de finitieve vredesregeling hebben bereikt. De voorzitter De gesprekken staan onder lei ding van de Amerikaanse oud senator George Mitchell. Hij is ooit benaderd door de toenmali ge Conservatieve premier John Major, bemiddelt al jaren in het Noord-Ierse conflict en geniet het vertrouwen van beide par tijen. Mitchell is katholiek en een vriend van de Kennedy's. In de vooronderhandelingen po neerde hij de Mitchell-principes waarmee hij de eis dat de terro risten zich hebben ontwapend alvorens zij aan de onderhande lingen kunnen deelnemen, als onrealistisch en onhaalbaar af wees. Deze visie is door de La- bourregering van Tony Blair overgenomen. De Britse en Ierse regering zijn het erover eens dat de Noord-Ie ren zelf moeten uitmaken hoe ze willen worden bestuurd. Het doel van de Labour-regering is om de kwestie Noord-Ierland op te lossen. Daarmee is de daad krachtige minister voor Noord- Ierse aangelegenheden Mo Mowlan belast. Zij hanteert een onconventionele stijl en heeft radicaal met het beleid van haar voorganger, de Conservatief Pa trick Mayhem, gebroken. Tot nu toe namen negen partijen deel aan de gesprekken. Sinn Fein, de politieke vleugel van de verboden IRA, het Ierse Repu blikeinse Leger, was ervan uit gesloten. Op 20 juli kondigde de IRA een nieuw bestand af. Om dat Sinn Fein vervolgens de Mitchell Principes omarmde, zette Mowlan de deur voor hen open. De deelnemers UUP, de Ulster Unionist Party, is de grootste protestantse partij van Noord-Ierland. Ze heeft tien leden in het Britse parlement en is voorstander van het handha ven van een Brits bestuur over Noord-Ierland. De UUP be schouwt zichzelf als de belang rijkste beschermer van de unie met Groot-Brittannië. Haar partijleider is David Trimble. SDLP, de sociaal-democrati sche arbeiderspartij, staat een gematigd nationalisme voor en pleit voor 'open grenzen' tussen Ulster en Ierland. Ze wijst ge weld af en probeert met vreed zame middelen te komen tot een verenigd Ierland. De SDLP heeft drie vertegenwoordigers in het Britse parlement. Haar lei der John Hume is een van de ar chitecten van het huidige vre desproces. Hij bemiddelde tus sen Londen, Dublin en Sinn Fein/IRA. DUP, de Democratische Unio nistische Partij, van de radicale dominee Ian Paisley, is fel tegen elke concessie aan de katholie ken. Hij beschuldigt de regering van Tony Blair ervan het be stuur van Noord-Ierland gelei delijk aan Dublin over te dra gen. De DUP weigert deel te ne men aan de vredesgesprekken nu Sinn Fein aan de onderhan delingstafel is toegelaten. Sinn Fein wordt algemeen ge zien als de politieke vleugel van de IRA, hoewel ze dat zelf ont kent. De organisatie eist het ein de van het Brits bestuur over Noord-Ierland en wil dat Ulster opgaat in Ierland. Sinn Fein meent dat alle Ieren zich moeten kunnen uitspreken over beslui ten over de toekomst van de pro vincie. Gerry Adams en zijn plaatsvervanger Martin McGuinness hebben sinds de verkiezingen in mei zitting in het Britse parlement. Waar schijnlijk een vijfde van de Noord-Ierse katholieken steunt de beweging. Alliance Party, een centrum partij die voor het grootste deel wordt gesteund door Unionis ten, maar ook gematigde katho lieken achter zich weet. De par- j tij meent dat de toekomst van regio moet zijn gebaseerd op een jj politiek die niet is gebaseerd op j een geloofsrichting en respect u heeft voor beide gemeenschap pen. De Alliance Party won procent van de stemmen, net t® j| weinig voor een parlementsze-1 tel. UKUP, de United Kingdom Uniononist Party, is een fanatie-1 ke groepering voor het behoua van de unie. De advocaat Robert j McCartney en de Ierse oud-®- nister Conor Cruise O'Brien ain haar belangrijkste vertegen-1 woordigers. PUP, de Progressive Union® Party, en de UDP, de Ulster Ca-1 mocratic Partij, zijn twee p®' tieke vleugels van verboden p"' j Unionistische paramilitaire or-1 ganisaties die sinds het naja van 1994 een wapenstilstand acht nemen. Zij menen dat a 1 IRA het Britse bestuur Noord-Ierland moet accepten® Nog twee doen mee, te Noord-Ierse Labour. De NIWC wil meer invloed geven en met de door mannen ged° i neerde politieke strijd in U» Ze wil de oude tegenstelM doorbreken met nieuwe gieën waarin armoed ding en gelijke kansen op c kleine org: ideNlWC,»1 Door Willem Reijn Breda - De dealers van al markt zijn gedoemd samej consument een Honda of nier om geld te verdienen ij onder druk staan. Frank Trienen is directeur vaq divisie personenauto's van Tilburg-Bastianen in Breda. viert deze week het vijftig-ji dealerschap van Volkswagen. I Samen met vier anderen stal Van Tilburg-Bastianen in ll als de eerste VW-dealers van f derland. „Dat was in die tijd echt populair," zegt Trienen. middels vallen ook Audi en onder TB. Wellicht gaat er in de komel vijf jaar meer gebeuren dan iij laatste vijftig jaar. Niet op tej nisch gebied, want wie de oorlogse BrilKevers vergell met de top-Golf van nu, ziet I indrukwekkende technologist ontwikkeling. Maar de bedri| tak staat aan de vooravond structurele en revolutionaire i anderingen, is de overtuiging i Trienen. Exclusief imago Trienen onderscheidt drie ma ten in de autowereld. De imago-merken als Merl des, BMW, Audi en Rover. Auf worden verkocht op zorg en rel tiebeheer. De merken zijn kit: maar kunnen door hun excluj Door Bert Schampers Mondorf - Begin mei volger! vastgesteld van de verschills euro. De ministers van Fina' op die manier speculanten i Als basis geldt de huidige sp koers van de munten in het Eu pees Monetair Stelsel EMS. De beslissing over de koersen v| tijdens een jumbo-vergaderingj het weekeinde van 1, 2 en 3 nf 1998, wanneer de Europese reg nngsleiders ook een politiek b f uit nemen over de landen diel 1999 de euro gaan invoeren f euro komt pas in 2002 in omlod In het Luxemburgse kuurocJ Mondorf-les-Bains zei minisj Zalm afgelopen zaterdag dat vroegtijdige afspraak over i wisselkoersen voor rust moet zcl gen. Hij verwacht na mei 19 geen grote speculatiegolven De centrale banken van de lidslj ten beschikken volgens preside Wellink van de Nederlandse! «ank bovendien over voldoen! jechnische instrumenten aanvallen' op de nationale mu (ADI beidsmarkt domineren. - zegt de belangen van de N° Ierse arbeidersklasse te aien J Ja, met een frankeermacl gemakkelijk, maar kunt u ooJ wut u meer weten over frankd en Van de andere producten]

de Stem | 1997 | | pagina 4