Geen steun kleiner parlement w&*. liever in de stad dan dat ik een krant lees Sorgdrager: 'Advocaat mag geen hulprechter meer zijn' Ik zit J Vliegveld geeft Brabant Randstadkarakter Monument voor Hercules-slachtoffers Korpschef Brinkman weigert bemiddeling Wanneer gaat üw geld profiteren van de beurs? DE STEM BINNENLAND A3 VSB*BANK Wallage wil naar 100 zetels BINNENLAND KORT Rotterdam kandidaat culturele hoofdstad Reclamecommissie erkent slogan WNF Regering Aruba gevallen Vendex begint ook pompshops Bouterse eist inzage strafdossier justitie SP-Kamerleden blijven weg bij Troonrede maken wij een opziet voor* uw aanvullenci pensioen. De Pensioendesk is een keten van meer dan 55 onafhankelijke adviesbureaus voor particulier en bedrijfsleven. Gespeciali seerd in o.a. pensioenen, lijfrenten en koopsommen. Na analyse van uw financiële plaatje maken wij een voorstel voor uwj specifieke situatie. En ondertussen regels u andere zaken. Meer informatie of een kosteloze afspraak? Bel gratis (7 dagen per week 24 uur per dag) de PENSIOËNDESK VOOR EEN GOED SALARIS LATER "de Pensioendesk" in uw regio: Bergen op Zoom, Breda, Oisterwijk, Raamsdonksveer en Vlissinger BBUPSINDEX '92-'96r V5B BeursprofiffSparen: wèl het rendement, niet het risico. 'TEMBER 1997 A2 Door Bas de Vries Den Haag - Een satelliet van Schiphol in West-Brabant? Afgelopen februari, bij het begin van de discussie over de toekomst van de Nederlandse lucht vaart, werd er nog een beetje lacherig over gedaan. Maar ook André Verbaan, die de onderzoe ken naar dit onderwerp coördineert, geeft nu toe dat het gebied ten westen van Moer dijk uit de studies 'verrassend' goed naar voren komt. Niet dat uit zo'n mededeling wat voor definitieve conclusie dan ook mag worden getrokken. Het kabinet is nog niet eens toe aan en beslissing over de vraag of de luchtvaart mag blijven groeien, laat staan dat je nu al zou kunnen zeggen hoe of waar dat zou moeten gebeuren. Die hete aardap pel schuift 'paars' door naar de volgende re geringsploeg, die in 1998 aantreedt. Maar in de tussentijd wordt er door wel driftig gestudeerd op mogelijke locaties. Dat gebeurt onder grote tijdsdruk, omdat het kabinet met het oog op de onstuimige groei van Schiphol niet nog langer wil treuzelen. Om die reden zijn de studies die komende woensdag op een conferentie in Rotterdam worden besproken, ook nog niet in elkaar geschoven. Er ligt niet meer dan een stapel aparte, globale onderzoeken naar zaken als hulpverlening, geluid, milieu en kosten. Een advies aan het kabinet ontbreekt nog. „Dat neemt niet weg dat er voldoende mate riaal lijkt te zijn verzameld om tot inperking van het aantal zoekgebieden te komen," schrijft Verbaan in een inleiding bij de con ferentie. Welke locaties zouden kunnen af vallen, dat laat hij aan de fantasie van zijn lezers over. Maar wel duidelijk is dat Gro ningen, de Peel, de Achterhoek en het Markermeer niet hoog scoren. De eerste drie gebieden vooral vanwege de grote afstand tot Schiphol - wat een rol als satelliet erg moeilijk maakt - de laatste vanwege de vele vogels in de omgeving. Een tegenvaller voor de KLM, die een vliegveld in het Marker meer het meest zag zitten. Kansrijker locaties Daardoor blijven er vier kansrijker locaties over: Flevoland, de Maasvlakte, West-Bra bant en een vliegveld in de Noordzee. Alle vier die plekken hebben hun voor- en hun nadelen. Een eiland in de Noordzee levert proble men op met vogels - hoewel die in dit geval 'beheersbaar zijn' volgens Rijkswaterstaat - en mogelijk ook met het slib- en zandtrans- port langs de kust. Dat laatste zou zelfs de Waddenzee kunnen aantasten. Daarnaast kost deze oplossing veel geld en bouwtijd en is zij relatief onveilig. Voordeel is de korte afstand naar Schiphol en het gebrek aan omwonenden. Een nieuwe nationale lucht haven in zee lijkt onwaarschijnlijk; alleen de inrichtingskosten van zo'n vliegveld ko men op 35 miljard gulden. De reistijd van Flevoland naar Schiphol is iets langer. Maar hier moet veel geld worden gepompt in de infrastructuur: wegen en spoor. Vanaf de Maasvlakte kost het met de trein 41 minuten om naar Schiphol te komen bij een snelheid van 200 kilometer per uur. Ook deze locatie levert - weliswaar oplosbare - problemen met vogels op en kost veel geld, omdat er gedeeltelijk 'ingepolderd' moet worden. West-Brabant heeft van deze vier de lang ste reistijd naar Schiphol: 47 minuten bij bovengenoemde snelheid. Net als bij alle 'landlocaties' wordt het landschap aange tast. Daar staat tegenover dat de aansluiting op het openbaar vervoer in West-Brabant goed is en dat er weinig hoeft te worden geïnvesteerd in nieuwe wegen. Bovendien is dit gebied in de volgende eeuw makkelijk aan te sluiten op de HSL. Schiphol heeft de ze voordelen ook, maar de nationale lucht haven zit spoedig aan z'n geluidplafonds. Mocht West-Brabant inderdaad een satelliet krijgen - het schrikbeeld van een tweede na tionale luchthaven is niet reëel, de activitei ten van Schiphol blijken moeilijk te 'split sen' - dan zijn de gevolgen voor de omgeving aanzienlijk. „De huidige kleinschalige structuur zal op en rondom het nieuwe vliegveld veranderen in grootschalige stuc- tuur (Randstad-karakter)," schrijft de Bouwdienst van Rijkswaterstaat. De RIVM wijst op de extra werkgelegenheid, in ieder geval in een straal van 25 kilometer. Een Utrechts adviesbureau voorspelt: „De vraag naar woningen en werkgebieden in Breda, Tilburg, 's Hertogenbosch, Drecht- steden, Rotterdam en omgeving zal fors toe nemen." Maar zij merkt ook op dat Ooster hout, Geertruidenberg, Raamsdonksdveer, Made en Zevenbergen met geluidsproble men te maken krijgen. Hetzelfde geldt voor het Hollandsch Diep. Zover is het echter nog lang niet. Want zelfs als het kabinet volgend jaar inderdaad de laatste knopen doorhakt, dan nog kan die beslissing nooit écht defini tief zijn. Het is namelijk nog volstrekt on duidelijk of de explosieve groei van lucht vaart in de volgende eeuw echt doorzet. „Daarmee," zo onderstreept Verbaan, „be staat zowel de kans dat luchtvaartinfra structuur altijd te laat is als het risico dat kapitale infrastructuur nutteloos wordt aangelegd." MAANDAG 15 SEPTEMBER 1997 WAAAA! MHAHA Het mooie van VSB BeursprofijtSparen is, dat u de voordelen combineert n sParen en beleggen. Niet alleen krijgt u uw inleg altijd gegarandeerd u8' maar u profiteert ook van de positieve ontwikkelingen van de beurs. Geïnteresseerd in deze spaarbeleggingsvorm, waarbij u geen enkel risico P* Wacht dan niet te lang. Slechts een beperkt aantal deelnemers kan zich 'Ven' ^om dris snel langs. Of bel gratis met de adviseurs van VSB Bank: uur Per dag, 7 dagen in de week. kernel; Www.vsb.nl VSB. Daar kom je verder mee. n ffortiio -Brittannië en Ierland: In riden van Engeland gere- :on en droog. Elders flink ewolking, wind en nu en :gen. Middagtemperatuur 1 graden plaatselijk in het iwesten tot iets boven de nd Londen. en Luxemburg: Rustig nk wat zon. Droog. Mid- mperatuur oplopend tot aden of wat hoger op dins- d- en Midden-Frankrijk: g en veel zon. Stijging van eratuur, met op dinsdag ima rond 24 graden. -Frankrijk: Droog en flin- erioden met zon. Maxima 25 graden, dinsdag plaat- r hoger. ugal: Droog en flinke zon- perioden. Stijging van leratuur, met op dinsdag ma rond 28 graden, land- .arts soms nog hoger, nje: In het oosten aanvan- k nog kans op regen of on- r. Verder geleidelijk meer Middagtemperatuur van ot 33 graden. arische Eilanden: Zonnig, de noordzijde van de eilan- ook wolkenvelden en mis- ien een bui. Middagtempe- uur tussen 25 en 30 graden, llorca en Ibiza: Kans op een ;en- of onweersbui. Soms zon. Middagtemperatuur ;eveer 28 graden, lië: Vooral langs de oostkust in het zuiden soms wolken den en kans op een regen- of weersbui. Langs de Adriati- kust aanvankelijk ook nderig. In het noorden droog flink wat zon. Middagtem- ratuur van 23 graden ten orden van Ancona tot 28 aden langs de westkust, ekenland en Kreta: In het orden van Griekenland toe- imende kans op regen of on eer, verder tamelijk zonnig. noordenwind op de Egei- he Zee wakkert aan. Middag- mperatuur van 25 tot 28 gra in. uitsland: Maandag in het orden aanvankelijk nog wat olkenvelden. Verder flinke onnige perioden. Droog. Stij- ,ng van temperatuur, met op nsdag maxima rond 23 gra- en. witserland: Flinke zonnige erioden, maar maandag aan e zuidflank van de Alpen mis- chien nog wolkenvelden. )roog. Maxima rond 22 gra- en. Oostenrijk: Droog en meer zon. Stijging van temperatuur, met p dinsdag maxima van 21 gra den rond Salzburg tot 24 in •Carinthie. Door René Quist Breda - Gabbers zitten er niet de 5- vwo klas geschiedenis van de Nassau Scholengemeenschap in Breda. De leerlingen, met een gemiddelde leef tijd van 16 jaar, kijken dan ook vreemd op als ze horen dat ruim een kwart van de jongeren zich rekent tot de gabbercultuur. Ten minste als de uitkomsten van het donderdag gepresenteerde rapport Jongeren' 97 kloppen. Het bureau Inter/View vroeg 3.155 jon geren in de leeftijd van 6-24 jaar naar hun mening over onderwerpen als school, politiek, media en normen. Het jongerenonderzoek wordt sinds 1991 om de twee jaar gehouden. De opkomst van de gabbercultuur is de meest in het oog springende verschui ving. Daniëlle Schillemans heeft een makkelijke verklaring voor de uitkom sten. „Ze zullen wel in een bepaald ge bied van Nederland die vragen hebben gesteld. In Rotterdam heb je veel meer gabbers dan in Brabant." Die opkomende cultuur zou wel eens zeer tijdelijk kunnen zijn. „Het is een doodlopende cultus," weet Sjoerd de Boorder stellig. „Het was een tegen-cul tuur. Op het moment dat de commercie gabbers ontdekte, was het eigenlijk afge lopen." Juist in de gestegen bekendheid van de cultuur ligt volgens Sjoerd de re den voor het hoge percentage jongeren dat zich afficheert met de gabbers. „Het zijn gewoon meelopers. Die zeggen dat ze gabber zijn om er maar bij te horen." Diezelfde commercie is volgens het rap port steeds minder in staat jongeren te bereiken. Televisiereclame wordt door de twintig leerlingen buitengewoon irri tant bevonden. Vooral reclames speci fiek gericht op jongeren blijken hun doel volledig voorbij te schieten. „Die Cleara- sil reclame tegen puistjes vind ik echt ir ritant," zegt Daniëlle. Ook Kit Kat zal geen reep extra verkopen door het spotje met de stuiterende gabber. Vreemd genoeg is de zender Veronica, waar de reclame welig tiert, erg populair onder jongeren. X-Files, Melrose Place en All You Need is Love staan verankerd in de top 10 van best bekeken program- ma's. Met de reclame weten ze wel raad. „Zappen," zegt Jeroen Seegers. Een dag zonder de afstandsbediening is zo'n beetje het ergste dat een scholier kan overkomen. Ook Goede Tijden Slechte Tijden scoort hoog. „Op dat tijdstip is er toch weinig anders op de televisie," vindt Jeroen. Het Journaal, daar wordt zeker niet naar ge keken en de krant lezen gebeurt ook niet vaak.„Je kunt kiezen: Of een half uur langer in je bed blijven liggen of de krant lezen. Dan weet ik het wel." Hij gaat nog even verder. „Als ik vrij heb, ga ik naar de stad en pak ik niet de krant." Zijn opvatting is tekenend. Jongeren' 97 stelt dat genieten van leven weer in is, carrière staat op het tweede plan. „Een studie moet vooral leuk zijn," stelt Nien- ke Verhoef. Hard werken? Hoe bedoelt u. Hard werken. Nee, natuurlijk gaan we niet hard werken. En nee, we hebben ze ker geen krantenwijk. De eventuele wel vaart van hun ouders heeft onmisken baar voordelen. Toch zijn de jongeren niet van plan de tol voor die welstand te betalen. Daniëlle: „Huiselijk geluk is heel belangrijk. Op een scheiding zit je ook niet te wachten." Van onze Haagse redactie Den Haag - PvdA-fractievoorzitter Wallage krijgt geen steun voor zijn voorstel om de Tweede Kamer te verkleinen van 150 naar 100 zetels, coalitiepartner WD spreekt van een 'ongeluk kig voorstel'. Ook regeringsfractie D66 en Tweede Kamervoor zitter Bukman (CDA) reageren afwijzend. PvdA-fractievoorzitter Wallage verklaarde dit weekeinde dat hij zich zorgen maakt over het func tioneren van de democratie en van de Tweede kamer en kabinet in het bijzonder. Volgens Wallage zijn het kabinet, het parlement en het ambtena renapparaat te veel met elkaar verstrengeld. Daardoor is de de mocratie onvoldoende herken baar voor de burgers. Knikkende knieën Wallage vindt dat de Tweede Ka mer haar rol als controleur van de regering beter moet waarma ken. Nu dreigt het parlement volgens hem onderdeel te worden van de regering. „Ministers en staatsse cretarissen komen veel te weinig met-knikkende knieën naar het parlement. Bewindslieden moeten bang zïjn voorde Tweede kamer," aldus aë fractievoorzitter zaterdag in de Volkskrant. Volgens Wallage kan de controle rende rol van de Kamer worden versterkt als Kamer en kabinet meer op hoofdlijnen debatteren. Een Tweede Kamer met minder leden wordt daar vanzelf toe ge dwongen, aldus de fractievoor zitter. Om meer tegenwerking te geven aan het ambtenarenappa raat pleit hij voor een eigen on derzoeksbureau van de Tweede Kamer. WD-Kamerlid Te Veldhuis vindt de uitlatingen van Wallage 'vreemd'. „De afgelopen maan den was Wallage steeds de schoolmeester als Bolkestein wat tegen het kabinet inging. Juist Wallage eiste trouw aan de rege ring en wees een beetje onafhan- kelijke opstelling af," aldus het I Kamerlid. Veldhuis constateert dat Wal- ge 'kennelijk een beetje is bij gedraaid'. „Ik hoop dat hij het ook gaat toepassen." In de plannen van de PvdA-frac- tieleider ziet Te Veldhuis echter niets. „Een kleinere volksverte genwoordiging betekent minder invloed en een verzwakking van de democratie ten opzichte van het landbestuur," aldus het Ka merlid. Hij denkt dat de invloed van de ambtenaren alleen maar groter zal worden als er minder Kamerleden zijn. Volgens het Kamerlid wil Wallage het pro bleem aan de 'verkeerde kant' oplossen. De WD voelt er zelf meer voor om fiks het mes te zet ten in het ambtenarenapparaat. „Je zou terugmoeten naar minis teries waar maar 1000 mensen werken in plaats van 100.000." Ook D66-Kamerlid De Graaf -wijst het voorstel voor een klei nere Tweede Kamer af. „De ge dachte is al heel oud, maar het is geen oplossing. Als je vindt dat de Kamer haar rol als controleur van het regeringsbeleid niet goed waarmaakt, moet je iets doen aan de kwaliteit van de Kamerleden en niet aan de kwantiteit." Bureaucratisering Zowel de De Graaf als Te Veld huis voelt ook niets voor het voorstel van Wallage om de Tweede Kamer een eigen onder zoeksbureau te geven. Dit zal volgens de Kamerleden alleen maar leiden tot meer bureaucra tisering. „Dan krijg je ambtena ren tegenover ambtenaren en staan de Kamerleden toe te kij ken," aldus De Graaf. Kamervoorzitter Bukman liet za terdag weten dat er enkele decen nia geleden niet voor niets is be sloten tot een uitbreiding van 100 naar 150. Hij vreest dat een inkrimping van de Tweede Kamer leidt tot kwali teitsverlies. Marco Habets, een van de zeven overlevenden van de ramp met de Hercules, staat naast het net onthul de gedenkteken 'Onthech ting' voor de slachtoffers van het vliegtuigongeluk in juli '96. Het sculptuur be staat onder meer uit een opgaande vlam die ook is bedoeld als symbolische no tenbalk met daarop 34 mu zieknoten. Na de onthulling van het beeld gaf het Fanfa rekorps Koninklijke Land macht voor het eerst na het neerstorten van de Hercu les een openbaar concert in Nederland. Het nieuw geformeerde ge zelschap telt 43 leden. Ze ven daarvan maakten ook deel uit van de oorspronke lijke groep. Zij waren op de fatale 15e juli ziek thuis of reisden per auto terug uit Italië waar het korps een optreden had verzorgd. Het concert werd bijge woond door nabestaanden van de slachtoffers en over levenden. Ook waren fami lieleden van de Belgische bemanning aanwezig. FOTO ANP Van onze verslaggever Breda - „Als mevrouw Sorg drager vindt dat advocaten niet langer rechter-plaatsver- vanger in hun eigen arrondis sement kunnen zijn, dan zij dat zo." Mr. C. de Bont uit Berkel-En- schot, deken van de Orde van Ad vocaten in het arrondissement Breda, reageert lakoniek op het standpunt dat de minister van justitie afgelopen zaterdag naar buiten bracht. De Bont: „Advocaten jagen het rechter-plaatsvervangerschap niet na. Ze zien het niet als een opstap naar een carrière in de rechterlijke macht. Ze doen het omdat het hen gevraagd wordt en omdat het leuk is om eens aan de andere kant van de tafel te kij ken. Vanuit die situatie zien wij lijdzaam toe hoe de discussie ver loopt. Als de rechtbank in Breda vanaf morgen geen advocaat meer inroostert als rechter- plaatsvervanger, dan zij dat zo." De president van de Bredase rechtbank, mr. P. Paalvast, wil niet reageren op de woorden van de minister. Hij zegt: „Het is een discussie die al een tijdje loopt en die nu met de stellingname van de minister weer een opleving meemaakt. Het lijkt me niet goed dat we nu, via de media, stellingen gaan betrek ken." Naar schatting van Deken De Bont zijn in het arrondissement Breda enkele tientallen van de in totaal 460 advocaten ook plaats vervangend rechter. Hij zegt: „Dat is geen sinecure. Als je een dag in de maand rechter bent, dan kost dat met voorbereiding en afwikkeling heel veel tijd. Maar we doen het voor de goede zaak. Iedereen is gebaat bij een goed lopend rechtsbedrijf." 'In de grond' kan mr. De Bont de discussie wel begrijpen die ont staat door de dubbelfunctie van advocaat en rechter. „Maar," zegt hij, „dat is toch voorname lijk theorie. Het zou kunnen voorkomen dat twee kantoorge noten in de zelfde rechtzaal zit ten, de een als raadsman en de ander als rechter. Dat is echter theorie. In de praktijk zal elke collega zich hoeden voor die com binatie. Voor het overige is het rechter-plaatsvervangerschap niet iets dat advocaten najagen. Je kunt er ook niet voor sollicite ren. Het is een kwestie van ge vraagd worden en het zijn niet de eersten de besten die gevraagd worden. De rechtbank maakt de selectie en bepaalt vervolgens wie er ingeroosterd wordt. Daar om acht ik het risico van belan genverstrengeling nihil." Op de vraag of het rechtsschip in Breda morgen strandt als er geen advocaten uit het eigen arrondis sement meer mogen optreden als rechter-plaatsvervanger, zegt Deken De Bont geen antwoord te kunnen geven: „Dan moet je bij de president zijn. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Rotterdam (anp) - De ontslagen korpschef J. Brinkman weigëiit overleg met de door minister Dijkstal (Binnenlandse Zakerj) benoemde bemiddelaar K. de Vries. Brinkman toonde al eerder zijn bedenkingen, maar vandaag zal zijn raadsman C. van Leeuwen een duidelijke weigering bekendmaken in een brief aan de landsavocaat. Rotterdam - Rotterdam wil in 2001 culturele hoofdstad van Euro pa worden. Het kabinet heeft vrijdag besloten om de stad voor te dragen als kandidaat bij de Europese Raad van Cultuurministers. Dat heeft staatssecretaris Nuis (Cultuur) zaterdag in Rotterdam bekendgemaakt. Er is 52 miljoen gulden nodig om de Maasstad een jaar lang tot cultureel centrum van Europa te maken. Twëë~ concurrenten van Rotterdam zijn Genua en Barcelona. Zeist - De reclameslogan van het Wereld Natuurfonds 'Elke 20 minuten sterft 1 diersoort uit', is voldoende wetenschappelijk on derbouwd. De milieuorganisatie maakt zich daarom niet schuldig aan misleiding. Tot dat oordeel komt de Reclame Code Commissie in hoger beroep van de klacht van de stichting Heidelberg Appeal Nederland (HAN). In een televisiespot illustreerde het WNF dat dagelijks ,72 diersoorten verdwijnen, en er minder bijkomen. Volgens de we tenschappelijke uitgave Global Biodiversity ligt het sterftempo van dieren echter lager dan het WNF beweert. Volgens de stich ting HAN misleidde het WNF het publiek met de slogan om donar teurs te werven. Volgens de raadsman van Brink man voldoet de opdracht die De Vries heeft meegekregen niet aan de wens van de rechter, die heeft bepaald dat het overleg gericht moet zijn op een mogelijke terug keer van Brinkman als korpschef in Rotterdam. De opdracht heeft volgens Van Leeuwen meer weg van een 'over- legrondje'. Bovendien is de oud politicus De Vries (PvdA) een partijgenoot van burgemeester Peper van Rotterdam. De burge meester speelde een cruciale rol in het vertrek van Brinkman. De Vries wil niet reageren op de opmerkingen van Brinkman en zijn advocaat. Hij wacht de reac- i I tie en verdere instructies af van minister Dijkstal. Van Leeuwen vindt dat de minis ter nog niets heeft geleerd vap dfe uitspraak van de rechter. „De be middelaar moet een volwaardige opdracht krijgen en de instem ming hebben van twee partijen. Dijkstal heeft ons wel gevraagd wie onze voorkeur had, mgair heeft vervolgens een ander be noemd. Dit is een schertsverto ning," zegt Van Leeuwen. De behandeling van de ontslag zaak gaat vrijdag 19 september verder met een hoorzitting. Het is nog onduidelijk wat voor effect het bij voorbaat stukgelopen overleg heeft op de hoorzitting. Oranjestad - De Arubaanse coalitiepartij (OLA) heeft haar steun aan de regering opgezegd. Het huidige kabinet onder leiding van premier Henny Eman is daarmee zijn meerderheid in het parle ment kwijt. Dit heeft OLA-leider Glenbert Croes zaterdag be kendgemaakt. In de Staten, het Arubaanse parlement, bezat OLA i twee zetels; de Arubaanse Volkspartij van Emam tien zetgl^. Daardoor had de regering een meerderheid van drie zetels in het 21 man tellende parlement. Vanaf het optreden van het huidige kabinet in september 1994 zijn er fricties geweest tussen de twee regeringspartijen. De definitieve breuk ontstond deze week, toen de OLA het voorzitterschap van de Staten op eiste. Amsterdam - Na Albert Heijn en Spar gaat ook Vendex samen met een benzinemaatschappij starten met pompshops. De onder- i handelingen hierover tussen het detailhandelsconcern en een tigg onbekende partner zijn bijna rond. Of het gaat om een nieuwe winkelformule of om één van de bestaande Vendex-formuïë's (Edah, Basismarkt, Konmar en sinds kort Prijsslag) wil Vendex nog niet kwijt. Het verwacht wel binnen enkele weken de naam van de benzinemaatschappij bekend te kunnen maken. Volgens :i het supermarkt-vakblad Distrifood zou het daarbij wel eens om BP kunnen gaan. Paramaribo - Dési Bouterse wil het strafdossier zien dat het Openbaar Ministerie in Nederland van hem heeft. Hij vraagt zijh af waarom zijn advocaat, mr. A. Moszkowicz, dat dossier niet kan krijgen en waarom de Nederlandse justitie weigert de stukken J naar het OM in Paramaribo te sturen. De van drugshandel ver dachte ex-legerleider is ervan overtuigd dat Moszkowicz, ondeP- steund door een Surinaams team van advocaten, de zaak wint. Bouterse herhaalde dat Nederland erop uit is hem en de staat Sp- i riname politieke schade in de wereld te berokkenen door de zaak zo lang mogelijk te rekken. Den Haag - De drie Kamerleden van de Socialistische Partij zijn morgen niet in de Ridderzaal als koningin Beatrix de Troonredp voorleest. De Tweede Kamerleden Marijnissen en Poppe en hun collega De Wit uit de Eerste Kamer vinden dat dit gejubel 'valspfi harteloos klinkt in een land waarin het met veel inwoners zo slecht gaat dat hun leven steeds meer een last dan een lust wordt'. De SP wijst op de bijna één miljoen huishoudens die in armoede leven, op gehandicapten, op de meer dan 1,5 miljoen mensen die wel willen werken maar niet mogen, en aan de mensen die afhan kelijk zijn van thuiszorg en verplegings- en verzorgingstehuizen die hun tekorten zien groeien. idoou>| 'uaddopiaiM '3 jaw3l 's>iu!l Pue® I

de Stem | 1997 | | pagina 3