'Onveiligheid door tekort aan loodsen' 12.313 Bruiloft Gastel ontaardt in vechtpartij Diana-cd 'Candle in the Wind' is nu al platina Moerdijk komt in beeld als vliegveld Weinig geweld tijdens verkiezingen Bosnië leendert v.d. born s 0162-688084 jend van 11.00-19.00 u genweg 6 MOERDIJK*- STIMULA PHONE AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Loodgieter Rijkswaterstaat ontkent kritiek Tanker vlotgetrokken op Westerschelde lonmaakdienst Softblasting sbedrijf Heerkens 0T0M mè ^ritten vinden |dat Elisabeth ïuoet aftreden De Coubertin Trofee voor Erica Terpstra Stealth stort neer tijdens vliegshow Vier pelgrims doodgereden in Vlaanderen (Vechtpartij. DE STEM <heid en gezelligheid nog steea im dan eens bij ons aan, bekiik at. Open ma t/m zat. v 13 00 w. icc. Privé parking aohter cluh 17 trie trio !3u Variety's Zavan 12-21 Super sexv meisjes ontv. in linaerie 076-5221051 KARIN Breda.Laat u ontv 'n discr.rom.sfeer.7 <ja 10.30-23.00u 076-52111Q Zonnig warm exotisch sensuele live gesprekken' Tel. 00-323.231.49.70. Koop met zekerheid... NISSAN /Vfef v.d. Born valt te praten! SPINVELD 33 en 37 - 4815 HR BREDA - TEL. 076-5223166 DE STEM 103 1"000218 I I I I I 137e JAARGANG MAANDAG 15 SEPTEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2 75 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Zeeland Gids RTV-programma's A9 Sport B1 t/m B9 A2 A3 A4 A5 A6/A7 A8 TB-directeur Trienen: 'Alle kleine automerken in één winkel' PAGINA Feyenoord en PSV machteloos in matige topper PAGINA Eerste Europese titel nationaal volleybalteam Bart Voskamp wint etappe in Ronde Spanje PAGINA Irma Heeren: Europese duatlontitel 11/20 Nazomer Een hogedrukgebied nestelt zich de komende dagen boven Centraal Europa. Dat betekent voor ons mooi nazomer- weer. Geregeld zon, weinig wind en aangename tempera turen. en daar AN: Juridisch Adv Euro BV/Ltd.* GRATIS* vr. voorwaarden Bvba-Gmbh-BV-NV-SA i ADCOMP, 0492-545575 voor loodgieterswerï 06-53401741/0165-55891 Reparateur Diepvries/koelkast i REPARATIE met garantiej zonder voorrijkosten 24 uur serv. 076-5227774 Door Cees Maas Middelburg - Door een tekort aan Vlaamse loodsen varen j loodsplichtige schepen herhaaldelijk zonder loods vanuit de Westerschelde de Noordzee op. Daardoor ontstaan onveilige si tuaties. Rijkswaterstaat weet dat, maar knijpt een oogje toe. Rioolontstop. Riolering of afvoer verstopt!!! Bel Fred van Tilborg Tel: 076-5419092 Schilderwerk Voor schilderwerk 0165-558905/06-5340174 s en straaltechniek jen van gevels ijderen van graffiti ijderen van verflagen tditioneren stucplafonds offerte tel. 0165-540683 Stucadoor lende stukadoorswerkzaamhedenj ■rd in o.a. sierpleisterwerken, van plafonds wanden. 54324871 tel./fax: 0161-412058. EISTER/STUCWERK cl. materiaal. Tel. 0168-482130. einigt Profi- en laat linigen iraak: Timmerwerken Free-lance all-round TIMMERMAN biedt zich aan. Bel: 06-53109365. Voor al uw onderhoud machinale timmerwerk* HKM. Timmerwerki Tel. 076-5612741 Uitlaten onbetwist de uitlaatspecialist. Tel: 0165-549860 if Ëi Die kritiek komt van voorzitter A. Nauta van de regionale direc tie Scheldemonden van het Loodswezen. Woordvoerder Ge luk van Rijkswaterstaat bevestigt dat soms schepen zonder loods worden doorgelaten, maar ont kent dat daardoor onveilige si tuaties ontstaan. Hij ontkent ook dat schepen zonder loods worden doorgelaten vanwege een lood- sentekort. Nauta reageert op de al jaren be staande problemen tussen Neder landse en Belgische loodsen over de betaling van wederzijdse dien sten. Sinds augustus doen Neder landse loodsen geen extra werk meer voor hun Belgische collega's omdat de Nederlandse diensten, volgens het Nederlandse Loods wezen, nooit worden betaald. Het Vlaamse Loodswezen heeft een tekort aan mensen en roept regelmatig de hulp van Neder landse loodsen in. Dit jaar is op de Westerschelde al in tweehon derd gevallen Nederlandse as sistentie verleend, tot de staking in augustus daar een eind aan maakte. De openstaande reke ning bedraagt volgens het Neder landse Loodswezen minstens •.000 gulden. is sprake van een patstelling. Volgens de Belgische overheid lijn er genoeg Vlaamse loodsen. Maar de praktijk is anders, stel- Nederlandse loodsen. Het is dat herhaaldelijk zee- n vanuit Vlissingen de Noordzee op varen zonder zee- Het gaat dan om schepen uit de Belgische havens ko men met een Vlaamse rivierloods |ian boord. Die gaat dan in Vlis- ;n van boord, op weg naar volgende klus in een Bel ie haven. Vroeger sprong een [Nederlandse zeeloods dan vaak maar sinds augustus dus niet er, Paula: „De loodsplicht wordt ■ontdoken. Het gaat om zeesche lpdie door het westgat, over de '"togen, naar buiten gaan. Ze "en van Antwerpen naar Vlis- 'ffl met een loods aan boord ®als ze bij Vlissingen zijn en ze pken 'het kan wel, het zicht is 'ra, dan vaart het schip zonder ras verder. Dat is een onveilige P«tie. En de hoofdverantwoor- Wken, de Rijkshavenmeester Ms en de heer Damen van J '4- li f "PUK rto*f rr- •f-1 rW* X u,Mi ff. rmsJui 1 <i' Krrr' ti**" rr»l L» f Iwden (anp) - Meer dan ze- J®tig procent van de Britten t geen voeling meer met ragin Elizabeth. Ruim ig procent vindt dat de 'Mstin moet aftreden, blijkt llt de jongste opiniepeiling 18ïer het Britse koningshuis r® de krant Sunday Times. 5 van elke tien onder den zien prins WiUiam, - Ste zoon van de twee we- I geleden verongelukte |Nses Diana, het liefst als dger. Ruim dertig pro- vindt dat kroonprins des de scepter moet over- -ien. Pt onderzoek volgt op de I ,J fkritiek over de aan- I?l ik .onverschillige en e ouding van de konin- 113 het tragische o verlij- "van prinses Diana. Rijkswaterstaat knijpen hun oog jes toe." Het komt niet voor dat zeesche pen zonder loods stroomop waarts over de Westerschelde naar Antwerpen varen. De veilig heid in de riviermonding is gere geld in het zogeheten Scheldere- glement. Dat wordt momenteel herzien en in die herziene versie is een verscherpte loodsplicht op genomen. Het nieuwe reglement is echter nog niet van kracht. Woordvoerder Geluk van Rijks waterstaat: „We begrijpen me neer Nauta, en wanneer hij zijn opvattingen ontleent aan de wen selijke situatie heeft hij gelijk, we willen ook dat nieuwe reglement, maar wij werken nog met het ou de. En als wij vinden dat een schip niet zonder loods naar bui ten kan, dan gaat het ook niet. We beoordelen het van geval tot geval. Maar een schip zonder loods doorlaten vanwege een loodsentekort, dat ontkennen we stellig. Dan laten we het schip ge woon wachten en dan is het vaak verrassend hoe snel een loods ter plaatse is." Vilnius (anp) - Erica Terpstra is de opvolger van Nelson Mandela. De staatssecretaris van Sport ontving zaterdag in Vilnius de Pierre de Coubertin Fair Play Trofee 1996. Vorig jaar ging de onderscheiding naar de Zuid- Afrikaanse president. De prijs is toegekend door het In ternationaal Comité voor Fair Play, een koepel van nationale organisaties die zich bezighou den met het bevorderen van spor tief en respectvol gedrag in en om de sport. Terpstra, oud-zwemster en deel neemster aan de Olympische Spelen, kreeg de prijs omdat ze zich in 1996 inzette om normen en waarden in de sport te verbe teren en negatieve tendensen te gen te gaan. Het juryrapport roemt met name haar initiatief voor een internationale ronde-ta- fel-conferentie over sport, tole rantie en fair play. Een Franse tanker met butaangas is gistermiddag vlotgetrokken op de Westerschelde bij Kruiningen. Er moesten zestien sleepboten aan te pas komen om het bijna 180 meter lange schip weer op weg naar Antwerpen te helpen. ZIE ZEELAND - Cl: Franse gastanker vlotgetrokken FOTO WFA Van onze verslaggever Sarajevo/Zepce De ge meenteraadsverkiezingen in Bosnië zijn dit weekeinde zonder grote problemen verlo pen. David Foley, woordvoerder van de Organisatie voor Vrede en Sa menwerking in Europa (OVSE) spreekt van een 'enorme triomf'. De OVSE, die de verkiezingen heeft georganiseerd, is blij dat er geen doden zijn gevallen en dat bijna alle 2229 stemlokalen open waren. „Dit waren ontzettend in gewikkelde verkiezingen, dat het niet massaal uit de hand is gelo pen is een geweldige overwinning voor de democratie," zegt Foley. Toch hebben zich nog heel wat incidenten voorgedaan in de twee dagen dat de moslims, Kroaten en Serviërs naar de stembus zijn geweest. In Sarajevo is zaterdag ochtend een lichte bom ontploft in het partijkantoor van de Kroa tische Democratische Unie. In Oost-Mostar dreigden moslims de verkiezingen te boycotten, omdat de OVSE een aantal stem bureaus sloot waar met name moslims waren geregistreerd. Zij besloten echter alsnog te gaan stemmen. In Teslic, in Noord- Bosnië, probeerden Bosnische Serviërs een brug op te blazen die moslim-vluchtelingen gebruiken om in de stad te gaan stemmen. Ook pleegden Serviërs in een stemlokaal in Brcko fraude. Na dat de OVSE dit had ontdekt, moesten alle kiezers opnieuw hun stem uitbrengen. De grootste problemen veroorzaakten de Bosnische Kroaten, die in Drvar Servische vluchtelingen tegen hielden. Na tussenkomst van de OVSE konden uiteindelijk toch alle Serviërs stemmen. De Kroa ten boycotten de verkiezingen in de stadjes Zepce en Usora, die zij sinds het begin van de oorlog in handen hebben. Bang in beide gemeenten de verkiezingen te verliezen aan de moslims, ging geen Kroaat naar de stembus. Moslims en Serviërs stemden hier wel. Volgens de OVSE hebben de Kroaten zichzelf hiermee flink in de vingers gesneden. ZIE BUITENLAND - A4: In Srebrenica is geen sprake van 'eenheid en vrede'. Van onze verslaggeefster Oud Gastel - Een huwelijksfeest in par tycentrum Van de Kasteele in Oud Gastel is uitgelopen op een vechtpartij. Toen de politie op verzoek van de partycen trum-beheerder vrijdagavond rond 23.30 uur wilde ingrijpen, werden de knokkende ruzie makers het plotseling weer flink met elkaar eens. Ze gooiden vervolgens met stoelen en glazen naar de politiemensen. Drie agenten raakten lichtgewond door rondvliegend glas. Een politiehond beet één van de tweehonderd bruiloftsgasten in zijn hand. De moeder van de bruid viel flauw en is overgebracht naar het Franciscusziekenhuis in Roosendaal. De politie is binnen korte tijd twee keer naar Van de Kasteele gesommeerd. Even voor 23.30 uur was er al melding gemaakt van een vechtpartij op het bruiloftsfeest. Toen de po litie arriveerde, leek de boel echter alweer ge sust. „Maar blijkbaar is de onenigheid na ons ver trek vrij snel weer opgelaaid, want de beheer der meldde even later dat er opnieuw gevoch ten werd," aldus woordvoerder S. Worm van de politie Midden- en West-Brabant. De politie wilde toen via de keuken de feest zaal van het partycentrum binnengaan, maar kwam in de smalle gang al een klein groepje bruiloftsgasten tegen. Die richtten hun agres sie vervolgens op de agenten. Politiemensen van verschillende korpsen moesten er aan te pas komen om de boel te sussen. Rond kwart voor één zaterdagochtend was de rust enigszins weergekeerd in het partycen trum. Vijf vechtersbazen werden meegeno men naar het Roosendaalse politiebureau. Na Van onze verslaggevers Breda - De cd 'Candle in the Wind' van de Engelse zanger Elton John vliegt de platen zaken uit. Afgelopen zater dagochtend waren alle schijfjes met de muzikale ode aan prinses Diana binnen een paar uur uitverkocht. Volgens platen verkopers is er nog nooit zo'n belangstelling geweest voor een schijfje. In Groot-Brittannië was de cd- single binnen enkele uren uit verkocht. In Nederland vlogen de meer dan 125.000 beschikba re exemplaren over de toonbank en stootte de single meteen door naar nummer 1 in de Mega Top 100. In Engeland besloten veel win keliers om moeilijkheden te voorkomen dat klanten niet meer dan drie exemplaren tege lijk mochten kopen van Elton John's ode aan de twee weken geleden omgekomen prinses Diana. Desondanks waren tegen het middaguur alle zaken door hun voorraad van vier- vijfduizend cd's per winkel heen. Veel verkopers in Nederland waren al halverwege de ochtend door hun voorraden heen. „Bij 'De Waarheid' van Marco Bor- sato liep het storm, maar dit is gewoon bizar," aldus een verko per. De winsten van het lied dat El- ton John zong tijdens de begra fenisplechtigheid van Diana gaan geheel naar het speciaal opgerichte Diana-Fonds, dat het liefdadigheidswerk van de prinses moet voortzetten. Verwacht wordt dat 'Candle in the Wind' alle records gaat bre ken en de verkoop van bijvoor beeld 'Do they Know it's Christ mas' van Band Aid in 1984 (3,5 miljoen stuks), ruim zal over treffen. In de Nederlandse platenzaken gingen veel cd's meteen naar de slimmerds die een bestelling hadden geplaatst. De klanten waren zaterdag veel vroeger bij de platenzaken dan de verkopers zelf. Voor veel pla tenzaken stonden lange rijen. De regionale platenzaken bie den vanaf morgen weer nieuwe kansen op de aanschaf van 'Candle in the Wind'. Elton John's ode aan Diana staat nu al op nummer 1 ga Top 100. in de Me- FOTO WFA Van onze Haagse redactie Den Haag - Het gebied ten westen van Moerdijk is een goede locatie voor een eventuele satelliet van Schiphol. Het ligt rela tief dicht bij de Randstad en heeft een goede aansluiting op het wegen- en spoornet. De Achterhoek, De Peel, Flevo land en het Markermeer zijn min der gunstige locaties. Dat is op te maken uit onderzoeken uitge voerd in het kader van de' discus sie over de toekomst van de Ne derlandse luchtvaart. Het kabinet beslist dit najaar over de vraag of de luchtvaart in de toekomst mag doorgroeien. Mogelijke locaties voor een Sehiphol-satelliet of tweede na tionale luchthaven komen pas na de verkiezingen van volgend jaar aan de orde. Een deel van de studies spitst zich toe op acht mogelijke plaat sen voor een nieuw vliegveld. Daarvan heeft het Markermeer de voorkeur van de KLM, terwijl Schiphol het meeste ziet in de aanleg van een vliegveld in de Noordzee. Vooral aan de eerste optie zitten flinke nadelen, blijkt uit onder zoek van de Bouwdienst van Rijkswaterstaat. Een luchthaven in het Marker meer is te onveilig, vanwege de kans op botsingen tussen vlieg- Washington (afp/anp) - Tijdens een vliegshow in de Amerikaanse staat Maryland, is gisteravond een Stealth-geveehtsvliegtuig neergestort. Twee huizen vlogen in brand. Volgens het Ameri kaanse tv-station CNN zijn tal rijke mensen gewond. Er zijn nog- geen berichten over doden. De pi loot wist zich met de schietschoel te redden. tuigen en vogels. Bij een vliegveld in zee of op de Maasvlakte be staat dat gevaar ook, maar dat is volgens Rijkswaterstaat 'naar verwachting beheersbaar'. IZIE BINNENLAND-A3: Vliegveld geeft Brabant Randstad karakter Van onze correspondent Brussel - Een in slaap geval len automobilist heeft gister morgen in West-Vlaanderen vier mensen doodgereden. Zij maakten deel uit van een groep Belgische bedevaartgan gers die te voet onderweg waren naar het Maria-oord Dadizele. Veertien pelgrims raakten ge wond. Het ongeval gebeurde in het schemerdonker in de buurt van de West-Vlaamse gemeente Gullegem. De auto reed in op eèn groep van drieëntwintig bede vaartgangers. Twee wandelaars waren op slag dood, twee ande ren overleden later in het zieken huis. Veertien mensen werden met verwondingen in het zieken huis opgenomen. De chauffeur was achter het stuur in slaap ge vallen. Hij had de hele nacht in een jeu'gdcafé gewerkt en was oververmoeid in de auto gestapt. Volgens de Rijkswacht verkeerde hij niet onder invloed van alcohol of drugs. De chauffeur is in shocktoestand naar het zieken huis gebracht. (ADVERTENTIE) verhoor mocht het vijftal weer naar huis. Het is nog onbekend of de politie nog een aantal gasten voor verhoor oproept. Volgens Worm was slechts een klein groepje van de tweehon derd bruiloftsgasten daadwerkelijk betrok ken bij de vechtpartij. „En een nog kleiner aantal had het op de agenten gemunt. Overi gens zijn de gewonde agenten niet van plan een aanklacht in te dienen. „Risico van het vak," meent Worm. De precieze oorzaak van de onenigheid is onbekend. De politie gaat vooralsnog uit van al langer broeiende pro blemen binnen de familie van het bruidspaar. Een woordvoerster van partycentrum Van de Kasteele meldt laconiek dat het incident hele maal niet zoveel voorstelde. „Schade? We hebben helemaal geen schade," zegt ze reso luut. „Het bruidspaar hoeft van ons in ieder geval geen extra rekening te verwachten." Een puzzelactie voor de lezers van De Stem en Brabants Nieuwsblad met een prijzenpakket t.w.v. ƒ25.000,-. Puzzelend door .Zuidwest - /N/ederland pg[D) -A.O yot en met ig oktober kunt u iedere dag meedingen naar onder meer een gratis breedbeeld kleurentelevisie, een video camera, een multimedia- computer en vele andere fantastische prijzen. Zie elders in deze krant. (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich Fi afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement óp De Stem. Uw abonnementskeuze Ls: een proefabonnement van 6 weken voor 3V of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50*. Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1