'Mooi, maar anders dan |in Atlanta' André de Letter held van Hoek DE STEM Irma Heeren pakt tweede wereldtitel PSV boekt opnieuw twee verliespunten Oranje in voorbereiding op WK naar Zwitserland Van Wonderen blijft thuis Volleyballers winnen EK 'Positieve' plas toch negatief RTL 4, 21.15 TMF, 21.45 RT Zeeuwen in spectaculair duel naar overwinning op Quick Boys -émM Feyenoord tevreden met gelijkspel Waai 'ns flink uit en huur een motorfiets bij tigchelaar Breda! Zowel toer-, als choppei'tnodellen. Bel voor informatie#^ Sport Eindhoven (anp) - De voltooiing van de ultieme olympi sche droom in de Verenigde Staten heeft een vervolg ge negen op het Europese vasteland. De Nederlandse vol leyballers - een mix van ervaren krachten en enthousias te jonkies - vierden gisteravond het binnenhalen van de I eerste Europese titel dit keer met het eigen volk: ruim )0 in extase verkerende supporters. .Machtig, prachtig," vond de I «uwe vedette Bas van de Goor. I Jaar toch anders dan in Atlan- I ia. Dat blijft een heel speciaal I moment." In de Amerikaanse I stad was vorig jaar een klein I Oranje-legioen, aangevoerd door I dekroonprins zelf, die de olympi- I sche route van Joop Alberda en I zijn discipelen van dichtbij in een I jouden climax zag eindigen. De- I n week ging het in Eindhoven I anders. De gezapige groepswed- 1 strijden met vele lege stoeltjes op I de tribunes en de simpele over- I winningen zonder veel emotie 1 waren in het weekeinde direct I vergeten toen aartsrivaal Italië I en in de finale Joegoslavië wer- I den verslagen. I Echter geen ronddolende coach Eindhoven (anp) - De Euro- Volleybal Federatie it zaterdag een positief bevonden Bulgaar gerehabi liteerd. De CEV verspreidde j vrijdagavond het bericht dat dopingcontrole van een lgaar na afloop van het dueltegen Nederland positief J was uitgevallen. Een dag later trok de CEV de weer in. De me- commissie van de Fe deratie had zaterdagochtend van het betrokken lab te ho- dat de A-staal itief was uitgeval len. Waar en hoe de fout vrij dag is gemaakt, kon de CEV niet meedelen. Voor de fede ratie is de zaak verder de we reld uit. De uitslag Bulgarije - Neder land werd weer keurig terug gedraaid. Voor de Bulgaren maakte dit geen verschil. In plaats van drie keer met 15-0 leverliezen, kregen de sets- landen slechts een wat draaglijker aanzien: 3-15 9- 15en 11-15, Bulgarije eindig- ia als vijfde in de groep en was sowieso al uitgescha- Toon Gerbrands, geen van ont zetting omvallende spelers na het laatste punt. Het 'nieuwe' Oranje vierde feest, op een eigen manier. De mix van ervaring - spelverde ler Blangé, Görtzen, Van de Goor en Held - en relatieve jonkies als Nummerdor en Schuil leidde tot enthousiaste omarmingen, high- fives en grote voldoening over het bereikte doel. En Italiaans vreug devuur in de hal. Favorietenrol Nederland maakte in Eindhoven de ruim vooraf toegeschreven fa vorietenrol waar. „Daar waren twee finales voor nodig. De twee de wedstrijd was zwaarder. Meestal is het evenement voorbij als je van Italië hebt gewonnen. Ik was duidelijk gespannen. An dere spanning dan voor het eerste duel met Finland. Er stond iets belangrijks op het spel," keek nieuweling Reinder Nummerdor terug op het slotweekeinde. De speler van Dynamo staat al in de brede belangstelling van Itali aanse clubs, maar blijft nog een seizoen in Apeldoorn. „Ik wilde in eerste instantie nog twee jaar in Nederland blijven, maar weet nu wel beter. Ik heb een tweejarig contract, maar kan eerder weg." Gerbrands hielp Nummerdor met de flinke spanning omgaan. „Wat is het ergste dat je kan gebeu ren," vroeg hij voor het belangrij ke duel met Italië. „Hooguit ver liezen," was het rustige advies van de bondscoach. De wereld vergaat dus niet, bedoelde hij er mee te zeggen. Nummerdor speelde vervolgens goed. Nummerdors voorganger Zwer ver, vorig jaar afgezwaaid en al leen in bezit van een olympische titel, keek strak in het pak mee vanuit de VIP-box. „Dit is toch wel schitterend," sprak de voor malige international bewonderd. „Nummerdor en Schuil hebben zich staande gehouden." Nieuwe exponenten Nederland raakte na Atlanta een deel van de selectie kwijt, kreeg Toon Gerbrands als nieuwe lei der. Die smeedde voorzichtig weer een geheel. Met Schuil en Nummerdor als nieuwe exponen- •mica (anp) - Irma Heeren heeft zaterdag in Guernica de ''Mldtitel run-bike-run behaald. De atlete uit Middelburg jW de 10 kilometer lopen, 40 kilometer fietsen en nog eens 5 clometer lopen af in een tijd van 2 uur, 1 minuut en 19 secon- Voor Heeren was het haar tweede wereldkampioenschap. «Ier triomfeerde zij in 1994. foiitante Yvonna Atsma eindig- Spanje als 26e, op ruim een k™er van de winnares. P ®t lopen was Heeren (30) K' de sterkste. Op de fiets Li Zlmet een derde tijd het Lf tepakt. „Naast atletiek LL een aantrekkelijke Lij i sta ik echt aan de j'ldiale top," aldus Heeren, die Jözoen ook de Europa Cup ze niet, door materi al Guernica had de Ne- to. le aan de finish bijna minuten voorsprong op twee MicheUe Dülon uit Jre' Pe Spaanse Virginia fciint w1 eindi§de een halve Pjutlater als derde. L'!°annen 8ing de zege naar Lis J™athan Hall, in lMcr)i»?Uj ,Maas was met de ,i de beste Nederlander, minuten achter Hall. Gui- t (281 (2H Edwin van (ie) 21 Nico Weerkamp de andere Neder- nemers. Armand van Irma Heeren. foto epa ®^SttMhlrtte nlet*' W6geI* istringblessure. Guernica. WK Run-bike-run, 10 km lopen, 40 km fietsen, 5 km lopen. Mannen: 1. Hall (Aus) 1.48.15, 2. Mil- lon (Fra) 1.50.24, 3. Lebrun (Fra) 1.50.30, 11. Maas 1.51.20, 27. Gosse- link 1.53.19, 28. Van Dort, 43. Weer- kamp 1.56.15. Vrouwen: 1. Heeren (Ned) 2.01.19, 2. Dillon (Aus) 2.03.15, 3. Berasategui (Spa) 2.03.44, 26. Atsma 2.16.31. Ploegenklassement: 1. Australië 5.29.47, 2. Frankrijk 5.31.37, 3. Zwit serland 5.35.15, 5. Nederland 5.37.58. ES® ./Tal Bas van de Goor gaat uit z'n dak en wordt in toom gehouden door Peter Blangé. Op de voorgrond komt Henk-Jan Held aangelopen. foto anp ten. „De jonkies hebben het fan tastisch gedaan. Schuil en Num merdor waren in de slotfase van het toernooi voortreffelijk op dreef," complimenteerde Van de Goor zijn nieuwe assistenten in het veld. Schuil nam de dankbetuigingen glunderend in ontvangst. „Atlan ta was iets speciaals, maar voor mij persoonlijk heeft dit toernooi heel veel waarde. Ik heb een we zenlijke bijdrage geleverd aan deze titel en we hebben het moei lijk gehad tegen Joegoslavië," zei Schuil. Het verschil in de finale met de Joegoslaven was volgens Van de Goor de ervaring. „Wij konden net iets meer geven dan zij. Daar hebben we ook de routine voor. Er staan in dit team toch enkele jongens die al enkele belangrijke finales hebben ge speeld. Ik ben er trots op dat we dit hebben bereikt. Dit was toch een mini-WK. Deze titel is voor mij een extra prijs. En een be langrijke." Guido Görtzen, gekozen tot meest waardevolle speler van het toernooi: „De intensiteit waar mee je dit toernooi beleeft, is na genoeg gelijk aan de Olympische Spelen, maar olympisch goud blijft heel bijzonder. We hebben onze favorietenrol waargemaakt. Volgende week gaat iedereen weer met zijn club op pad, vol gend jaar staan we er weer op het WK." Die prijs ontbreekt nog op de palmares. Eindhoven. EK, mannen: Halve finales: Nederland - Italië 3- 0 (15-9 15-6 15-13), Joegoslavië - Frankrijk 3-0 (15-6 17-15 15-11). Kruiswedstrijden plaatsing 5 t/m 8: Slowakije - Tsjechië 0-3 (5-15 11-15 11-15). Rusland - Oekraïne 3-0 (15-10 15-4 15-12). Om de zevende plaats: Oekraïne - Slowakije 3-0 (15-3 15- 13 15-3). Om de vijfde plaats: Rusland - Tsjechië 3-0 (15-10 15-9 15-9). Om de derde plaats: Italië - Frank rijk 3-1 (15-2 15-6 10-15 15-8). Finale: Nederland - Joegoslavië 3- 1 (15-11 10-15 15-10 15-9). ^WÊ - ^sflm Hoek-aanvaller Dave Gijsel (tweede van rechts) krijgt de bal niet onder controle in het strafschopgebied van Quick Boys. Uiterst links wacht spits Jacky Lambert op een tikje. foto camile schelstraete Door Ton Koomen Hoek - Gods wegen zijn on doorgrondelijk. Zo ook die van Hoek, dat in een attractief duel, dat bol stond van de spanning, zeer verrassend met 3-2 van Quick Boys won. HOOFDKLASSE A De KNVB-zaterdaghoofdklasser keek in de twintigste minuut na rust tegen een 0-2-achterstand aan door twee treffers van Guido Simons en op dat moment leek de formatie van trainer Adriaan Nieuwenhuijse 'afgeschreven'. Niet één van de 1400 toeschou wers die nog een rooie cent voor de kansen van Hoek gaf. Wonde ren zijn immers schaars. Zelfs in Hoek! Toch gebeurde het wonder. Ter wijl Quick Boys nog feest vierde na zijn tweede treffer scoorde in dezelfde minuut Angelo Nijskens de aansluitingstreffer en Geert de Poorter zorgde enkele minuten later uit een schitterend genomen vrije trap voor 2-2. De slimme Jacky Lambert 'versierde' drie minuten voor tijd een penalty na een simpele 'vrijage' met Quick Boys-back Jaap van Duyn en de strafschop werd door Gladdines onberispelijk ingeschoten. Bijna werd het in de slotminudt nog 3- 3 toen Franky Standaert dom in de fout ging door Quick Boys-uit blinker Jürgen Faerber aan het shirt te sleuren, net buiten en daarna in het strafschopgebied. Penalty besliste arbiter Van der Linden. Guido Simons plaatste zich achter de bal, maar Hoek- doelman André de Letter ver diende 'de hemel' voor zijn ploeg - de Hoek-aanhang keek met ge sloten ogen en oren de andere kant op - door de bal te stoppen. Meteen daarna was er het bevrij dende einde. Opportunistisch Einde van een spectaculair duel, dat alles bracht wat voetbal boei end maakt. „Ik heb het inderdaad even heel benauwd gehad. Op het moment dat Quick Boys 0-2 maakte, denk je dat het gebeurd is. Gelukkig scoorde Nijskens op het juiste moment. We hebben bewezen terug te kunnen knok ken. Dat deden we een week eer der ook al tegen FC Lisse. We hebben met open vizier gestre den, puur opportunistisch. We zaten het eerste kwartier na rust niet lekker in de wedstrijd. Ver geet echter niet dat Quick Boys over een uitstekend team be schikt. Sterker dan FC Lisse naar mijn smaak," stelde een dolge lukkige Adriaan Nieuwenhuijse, de Kruiningse oefenmeester, die zich geen prettiger start van de competitie kon voorstellen. Dit in tegenstelling tot zijn collega Cees Tempelaar, die in de laatste 25 minuten van de wedstrijd een jaar of tien ouder werd. „Met 0-2 voor komen, uit tegen Hoek, dan mag je het niet meer uit handen geven. Het gebeurde echter toch. De spitsen van Hoek zijn beweeglijk, speelden het spelletje bekwaam. Het wordt geen prettige reis terug naar Kat wijk." Hoek speelde gedurfd, het 4-2-4- systeem hanterend. Met aanval lers als Ad Gladdines, de grillige Dave Gijsel, gretige Angelo Nijs kens en slimme Jacky Lambert in de aanval. Voor rust leverde het nog geen resultaat op. Eerste mo gelijkheid was er voor de snelle Hachim Rbii, die Pieter Slootweg op maat bediende. Kurt Pacqué kon op de lijn redding brengen. Kansen kwamen er in het eerste bedrijf over en weer en Ad Glad dines had tien minuten voor rust Hoek op voorsprong moeten brengen. In vrije schietpositie op links faalde de Brabantse bakker. Jacky Lambert was eveneens dicht bij een treffer, maar ook zijn inzet strandde op Quick Boys-doelman Peter Kromhout. De doelpuntloze eerste helft was echter een juiste afspiegeling van de krachtsverhoudingen. Spektakel Het grote spektakel kwam echter in het tweede bedrijf. Al in de zesde minuut zette Guido Smits zijn ploeg met een flitsend schot, onhoudbaar voor Hoek-doelman André de Letter. Smits zorgde ook voor 0-2 en op dat moment rekende de fanatieke Hoek-aanhang op een trieste middag. Tot het moment waarop Nijskens en Geert de Poorter op weergaloze wijze Hoek terug brachten in de race. De slotfase, waarin door beide partijen 'alles- of-niets' werd gespeeld bracht attractief voetbal, met een hoofd rol voor scheidsrechter Van der Linden, die de bal twee keer op de stip legde. Met Gladdines als gladiator aan Hoek-zijde en André de Letter, die zich in de laatste seconden 'onsterfelijk' maakte door de penalty van Gui do Smits onschadelijk te maken. De Letter: „Op deze manier drie punten uit het vuur slepen, maak je nooit meer mee. Enorm goed voor het zelfvertrouwen. Zoiets geeft je een geweldige kick." HOEK - QUICK BOYS 3-2 (0-0) - 51. Smits 0-1, 65. Smits 0-2, 66. Nijskens 1-2, 70. De Poorter 2-2, 87. Gladdi nes 3-2 (strafschop). Scheidsrechter: Van der Linden. Toeschouwers: 1400. Gele kaarten: Van der Plas en Taerber (Quick Boys). HOEK: De Letter, Kayser, De Poor ter, Pacqué, Standaert, Minnaert, Naudts (53. Dek), Nijskens, Lambert, Gladdines en Gijsel. QUICK BOYS: Kromhout, Taerber, Van Duyn, Van Dijk, Van der Plas, Van Beelen (78. Van der Kley), Van Hooy, Smits, Crooy, Slootweg en Rbii. I I I I I MAANDAG 15 SEPTEMBER 1997 B1 Zeist (anp) - Het Nederlands voetbalelftal zal zich in Zwitserland voorbereiden op het WK in Frankrijk. In de aanloop naar de strijd om de wereldtitel wil Oranje een stuk of vier oefenwedstrijden spelen. Daarvan worden er twee afgewerkt tij dens het verblijf in mei in Zwitserland. Het Zwitserse elftal is daarbij een van de tegenstanders. Na terugkeer wil bondscoach Hiddink nog een tweetal wedstrijden in eigen land spelen. Tot de kandidaat-tegen- standers behoren Argentinië en Nigeria. „Alles," zegt KNVB-voor- lichter Rob de Leede, „is afhankelijk van de plaatsing. We zijn nog niet zeker van het WK. Dat weten we pas na de wedstrijd tegen Tur kije." Ulrich van Gobbel viert op geheel eigen wijze feest. Jean-Paul van Gastel (rechts) en George Boateng snellen toe om hun ploegge noot te feliciteren. foto anp Door Henri van der Steen Rotterdam - PSV blijft ook na de eerste 'topper' van het voet balseizoen achter Feyenoord op de ranglijst. Het is onwaar schijnlijk dat de eindstand in mei hetzelfde beeld te zien geeft. PSV is domweg beter dan Feyenoord. Met de 1-1 van gisteren in de Kuip kwam de kampioen feitelijk te kort. Of Dick Advocaat al in paniek be gon te raken, werd hem na afloop gevraagd. Tuurlijk niet. Advocaat raakt niet in paniek, al was het maar omdat er geen reden voor is. Zes verliespunten na vijf wedstrij den is extreem veel, maar in de eredivisie zijn al grotere verschil len ongedaan gemaakt. Van het grootste belang voor bei de ploegen was gisteren het ver mijden van een nederlaag. Dat lukte dus. Met het oog op de start van de Champions League kon Feyenoord noch PSV een psycho logische klap gebruiken. Zorgen zal Advocaat genoeg hebben. Haan ook. PSV was gisteren voor in machteloos, Feyenoord liet zich thuis bijna voortdurend de wil op leggen. Even leken de coaches het na af loop eens te zijn. Arie Haan vond dat zijn ploeg voor spektakel had gezorgd, ook Dick Advocaat had een wedstrijd vol strijd en vol du els gezien. Feyenoord - PSV was evenwel een dikke tegenvaller. Het vooraf favoriete Feyenoord (ongeslagen, geen blessures, lek ker in vorm) werd voor het eerst echt op kwaliteit getest en voor die test zakte de ploeg van Haan. PSV was tactisch beter en tech nisch veelzijdiger. Alleen liet voorin De Bilde het weer ernstig afweten. Advocaat was naderhand eerlijk over zijn spits. „Hij blijft maar klagen over pijn in een bilspier, of zo, maar het feit is dat je niks ziet van hem." De Bilde werd na rust van het veld gehaald. Twee minu ten later was het raak. Jonk zette met een prachtig balletje Van der Weerden voor keeper Dudek die zijn tegenstander lomp onderuit schoffelde. Onnodig ook, want het lobje dat Van der Weerden al had losgelaten, was nooit in het doel verdwenen. De strafschop werd door Jonk omgezet in het doel punt dat de eerdere, mooie goal van Van Gobbel uitwiste: 1-1. Van Gobbel en Jonk waren om uiteenlopende redenen belangrij ke spelers. De Feyenoord-verde- diger startte voor het eerst in de basis; hij werd vooral voorNuman een ware plaag. Bijna had hij, met een lobje, 2-0 gemaakt. „Ik vond PSV minder sterk dan enkele ja ren geleden. Ik vond ze heel dege lijk vandaag," aldus Van Gobbel. Jonk mocht zich die kritiek van de Feyenoorder aantrekken. De spel maker was helemaal vrijgesteld voor offensieve acties, maar de Volendammer maakte er weinig van. Cocu wel. Cocu was een van de weinige goe de spelers. De beste PSV'ers lie pen achterin. Bij Feyenoord ook. De dure spits Cruz viel alleen op met een elleboogstoot op het ach terhoofd van Valckx. Haan klaagde na afloop over scheidsrechter Uilenberg die al tijd tegen Feyenoord schijnt te fluiten, wat tot dusverre alleen Haan is opgevallen. De coach was echter ook teleurgesteld over zijn eigen ploeg, die te weinig balvast en ook mentaal te weinig sterk was geweest. Met het oog op de uitwedstrijd tegen Juventus, woensdag in Turijn, heeft Haan dus zijn zorgen. Advocaat eveneens. Nilis is ook woensdag tegen Dynamo Kiev nog te geblesseerd om te spelen, De Bilde is uit vorm. De vraag is dus wie er moet scoren. Jaren geleden had PSV nog scorende libero's. Koeman, Gullit. Goed voor 20 goals per seizoen. Stam en Valckx maken er ook samen dit seizoen zeker minder. FEYENOORD - PSV 1-1 (1-0). 22. Van Gobbel 1-0, 64. Jonk 1-1 (straf schop). Scheidsrechter: Uilenberg. Toeschouwers: 35.000. Gele kaart: Dudek, Fraser (Feyenoord), Bruggink (PSV). FEYENOORD: Dudek; Van Gobbel (73. Schuiteman, 81. Zwijnenberg), Picun, Fraser en Graff; Boateng, Van Gastel, Sanchez en Van Bronekhorst; Cruz en Vos (78. Korneev). PSV: Waterreus; Stam, Valckx en Nu- man; Petrovic, Van der Weerden, Jonk en Cocu; Iwan (62. Möller), De Bilde (62. Bruggink) en Zenden. :'v Van onze verslaggever Rotterdam - Kees van Wonderen mist de eerste wedstrijd van Feye noord in de Champions League tegen Juventus, woensdag in Turijn. De middenvelder onderging vrijdag een kijkoperatie aan zijn knie. Daaruit bleek dat een knieband beschadigd is. Hij is nog een paar j ken uit de roulatie. Verdediger Bernard Schuiteman is voor het duel met Juventus i schijnlijk evenmin beschikbaar. In het duel met PSV (1-1) speeld| zondag als invaller amper tien minuten mee. Schuiteman kwam had botsing met Numan. Krimpend van pijn ging hij per brandcard var( veld. Onderzoek in het ziekenhuis moet uitwijzen of zijn knie emsfl„ beschadigd. Het herstel van Paul Bosvelt vordert gestaag. De midden velder bekeek de wedstrijd tegen PSV vanaf de bank. Trainer Arie Haan gaat ervan uit dat Bosvelt voor de wedstrijd tegen de Italiaanse kam pioen weer speelklaar is.

de Stem | 1997 | | pagina 13