Verzekering houdt boot toch vaak af (jAuzit KIJKDAGEN I I Schot! krijgt parlen 'Alarmlijn SP eigenlijk iets treurigs' ZEEUWSCH-VLAANDEREN Toerismesector wil convenant over Schiphol Koppelbazen rukken op in seizoensarbeid ^Varkensstapel in 2 fasen ingekrompen' te Nederweert I ^^röiTönïëS^aasm EU wil dial Wit-Ruslan Jiang Zemin DE STEM BINNENLAND Bij erfelijke afwijkingen Iraniërs demonstreren tegen uitzetting Extraatje voor restauratie van monumenten Jos, Fons en Bets nu op video! FESTIVAL VAN THEMA: 11 SEPTEMBER - 4 OKTOBER 1997 DE STEM fE3f COMMENTAAR Schots en scheef BINNENLAND KORT PIN-betalingen worden goedkoper Pastoor aangehouden voor ontucht Psychiatrische thuiszorg schot in roos Vals nieuw tientje duikt op in Nijmegen Kabinet versoepelt Nabestaandenwet Acht jaar en tbs wegens doodslag DE SERRE VOOR ALLE SEIZOENEN ZATERDAG - ZONDAG - MAANDAG 13 - 14 - 15 september Nederweert Pnnnenweg W Blair wil herhali] i i ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1997 aJpESTEM Amsterdam (anp) - Er moet een nieuw convenant tussen overheid en bedrijfsleven over Schiphol komen om zo milieu en economie met el kaar te verzoenen. Daarvoor pleiten het Nederlands Bu reau voor Toerisme (NBT) en de koepelorganisatie voor reisondernemingen ANVR. NBT en ANVR reageren daarmee op de maatregelen die Schiphol donderdag aankondigde om dit jaar binnen de wettelijke ge luidszone te blijven. Vanaf 1 ok tober is op veel momenten tij dens piekuren de helft van de huidige baancapaciteit beschik baar. Dat kan leiden tot vertra gingen voor duizenden passa giers, aldus luchtvaartmaat schappijen. Ook NBT en ANVR reageren onthutst. Het inkomend en uit gaand toerisme zal volgens de organisaties zwaar leiden onder de verminderde kwaliteit van Schiphol. Groei van het vakan- tievliegverkeer zoals afgelopen zomer zal onder de verwachte prijsstijgingen onmogelijk zijn. „Uitvlaggen dreigt naar buiten landse luchthavens waardoor onze economie honderden mil joenen guldens schade oploopt, zonder dat het milieu- er beter van wordt," stellen NBT en AN VR. Ze willen daarom een convenant waarin overheid en bedrijfsleven nieuwe, scherpe afpraken ma ken. De organisaties pleiten voor afspraken over onder meer een versnelde aanleg van de vijfde baan, geen nieuwe woningbouw onder nieuwe aanvliegroutes, in vesteringen in geluidsarmere vliegtuigen en nieuwe methoden van starts en landingen. Ook moet er flexibeler worden omge gaan met geluidszones zodat er geen draconische maatregelen nodig zijn om minimale over schrijdingen te voorkomen, al dus NBT en ANVR. Van onze verslaggever Utrecht - Bij werknemers met een chronische ziekte of een erfelijke afwijking in de familie groeit de angst dat ze belemmerd worden in hun ontplooiingskansen. Ze heb ben de grootste moeite met het afsluiten van een hypo theek; op het werk krijgen ze te weinig carrièreperspec tief; vaak lukt het ook niet om zich tegen een redelijk ta rief bij te verzekeren tegen de financiële gevolgen van ar beidsongeschiktheid. Dat kwam gisteren aan de opper vlakte tijdens een studiedag over de gevolgen van alle privatiserin gen in de volksgezondheid. On derzoekers, vakbondsbestuurders en vertegenwoordigers van pa tiëntenorganisaties namen eraan deel. Mensen met een verhoogd ge zondheidsrisico vangen steeds va ker bot bij de verzekering, vertel de mr. Margit Wewer van het Breed Platform Verzekerden: „Ook voor zelfstandigen 'met een vlekje' wordt het steeds moeilij ker om zich bij een maatschappij te verzekeren tegen arbeidsonge- Van onze Haagse redactie Den Haag - Bovenop de jaarlijkse tachtig miljoen gulden voor de restauratie van monumenten is dit jaar vijftig miljoen gulden extra beschikbaar. Staatssecretaris Nuis (D66, cultuur) maakte dit gisteravond in Geldrop bekend. Vandaag wordt in ons land de jaarlijkse Open Monumentendag gehouden. Circa achttien miljoen gulden komt ten goede aan kerken, onder meer de basiliek in Hulst, de Evangelisch Lutherse Kerk in Groede en de Grote Kerk in Goes. Zeventien miljoen gaat naar kas telen en industrieel erfgoed en vijftien miljoen is bestemd voor woonhuizen en boerderijen. Daar bij zijn onder andere in de prijzen gevallen: Middelzwack in Kwa- dendamme, hoeve Eben Haëzer in Zaamslag, de Vlaamse Schuur in Etten-Leur, het pand 'Raadhuis straat 45-45a' in Roosendaal en het pand 'Provincialeweg Noord 19' in Almkerk. schiktheid." Volgens mr. Aart- Jan de Geus, vice-voorzitter van de vakcentrale CNV, wegen hypo theekverstrekkers de aanvragen van chronisch zieken op een schaaltje. Hetzelfde doen maat schappijen die het WAO-gat ver zekeren: „En als klap op de vuur pijl hebben werkgevers de neiging om mensen met een hoog ziekte verzuimrisico, op een zijspoor te rangeren, nu elk bedrijf zelf moet opdraaien voor het doorbetalen van het loon bij ziekte van een werknemer," aldus de CNV-voor- man. Sinds vorig jaar is er wel een ak koord (moratorium) waarin af spraken staan met verzekeraars over het omgaan met medische keuringen en erfelijkheidsonder- zoek, maar onder bepaalde voor waarden mag toch tot zo'n onder zoek besloten worden. Bij levensverzekeringen onder de 300.000 gulden mag een aanvra ger de resultaten van erfelijk- heidsonderzoek verzwijgen. Veel mensen merken dan echter, dat ze vervolgens om onduidelijke rede nen als klant geweigerd worden. Hetzelfde geldt voor arbeidsonge schiktheidsverzekeringen tot 60.000 gulden. Ook dan is de klant niet verplicht om mee te werken aan een erfelijkheidsonderzoek, maar de maatschappij kan net zo goed slagen om de arm houden, bijvoorbeeld door een absurd ho ge premie te vragen. „Het is inmiddels duidelijk dat duizenden mensen buiten die hoofdlijnen van het moratorium vallen. Geen wonder. Een op de tien mensen in Nederland is chro nisch ziek of gehandicapt," aldus mr. Wewer. Volgens haar zal de Wet Medische Keuringen, die in middels door het parlement is aangenomen en op 1 januari 1998 zal ingaan, slechts lichte verbete ring brengen in die situatie. Een van de demonstranten wordt het even wat te veel foto anp Den Haag (anp) - Zo'n twee duizend Iraniërs en Neder landse sympathisanten heb ben gisteren rond het Binnen hof in Den Haag gedemon streerd tegen de uitzetting van Iraanse asielzoekers naar hun vaderland. De demon stranten verzamelden zich omstreeks het middaguur op het Plein om daarna aan hun vreedzame protestmars rond het Nederlandse regerings centrum te beginnen. De betogers willen dat Neder land afziet van de uitlevering van 'de slachtoffers van onder drukking en intimidatie door het Iraanse regime'. Volgens de stichting Inlia telt ons land op dit moment ongeveer 1300 uitgeprocedeerde Iraanse asielzoekers. De angst onder de ze mensen om te worden uitge wezen is groot. Volgens hen lo pen ze in Iran groot gevaar. Ook organisaties als Amnesty Inter national, Vluchtelingenwerk en de Nationale Raad van Verzet Iran hebben hier herhaaldelijk op gewezen. Volgens de Nationale Raad van Verzet Iran is de situatie in Iran de afgelopen weken aanzienlijk verslechterd. Zeker dertig poli tieke tegenstanders van het be wind onder geestelijke leider ayatollah Khamenei zouden in het openbaar zijn opgehangen. Het kabinet concludeerde on langs nog dat de situatie in Iran veilig genoeg is en dat het niet onverantwoord is vluchtelingen naar dit land terug te sturen. Een meerderheid van de Tweede Ka mer onderschrijft deze conclusie, maar steunt het voorstel van D66 om dit najaar een hoorzitting te houden over de mensenrechten situatie in Iran. Den Haag (anp) - Koppelbazen en malafide loonbedrijven in filtreren de markt van kortdurende seizoensarbeid en drukken er de legale arbeidsvoorziening steeds verder weg. Dat schrijft de Arbeidsinspectie in het jaarverslag. Het aantal opgemaakte proces sen-verbaal voor overtreding van de Wet arbeid vreemdelingen nam toe van 445 in 1994, naar 578 in 1995 en 867 vorig jaar. In de agra rische sector nam het aantal vorig jaar af van van 142 naar 112, maar daar stond een flinke stijging te genover in de horeca, van 186 naar 360 processen-verbaal. In de as pergeteelt ging het de goede kant op, maar er is nog altijd sprake van malafide constructies en frau derende loonbedrijven. Ook heeft de arbeidsinspectie vo rig jaar 350 keer het werk op bouwplaatsen stilgelegd en een proces-verbaal opgemaakt, omdat onvoldoende maatregelen waren genomen tegen valgevaar. De in spectie ging hier beter op letten, nadat uit statistieken was geble ken dat een jaar eerder 4300 bouwvakkers een val hadden ge maakt. Vorig jaar kwamen acht tien mensen om het leven tijdens werkzaamheden in de landbouw. De belangrijkste oorzaak is het werken met en het meerijden op trekkers. Van een verslaggever Den Haag - Varkenshouders die op het gebied van dierenwel zijn en milieu voorop lopen, ontkomen in eerste instantie aan de voorgenomen inkrimping van hun varkensstapel. Dat staat in het wetsontwerp herstructurering varkenshouderij dat het kabinet gisteren voor advies naar de Raad van State heeft ge stuurd. Het wetsontwerp is de uitwerking van de plannen van landbouwmi nister Van Aartsen om de var kensstapel met een kwart in te krimpen. Na overleg met verschil lende maatschappelijke organisa ties heeft hij besloten de korting in twee fases te realiseren. In de eerste fase worden de voorop lo pers op welzijns- en milieugebied dan ontzien. Volgens het ministe rie gaat dit echter om een zeer klpin aantal. De tweede korting vindt plaats in het jaar 2000. Het is nu nog niet bekend hoe de 25 procent over de twee fases verdeeld wordt. Als echter blijkt dat de hoeveelheid varkens in 2000 al een kwart min der is dan nu, is een tweede kor ting per bedrijf niet nodig, aldus een woordvoerder van het minis terie. Varkenshouders mogen zelf kiezen of ze de hoeveelheid var kens uit 1996 of uit 1995 als refe rentie aanhouden. Dit verkleint het aantal knelgevallen, meent het ministerie. Iri het wetsontwerp introduceert V(m Aartsen een varkensheffing. Dit bedrag per varken, dat de var kenshouder moet betalen, is be doeld om maatregelen ter bestrij ding van besmettelijke varkens ziekten te betalen. Met dit voor ste] stapt hij af van het huidige fi nancieringssysteem. De varkens heffing geldt overigens nog niet voor 1998. De Alarmlijn van de So cialistische Partij (SP) bestaat drie jaar. Tien duizend mensen belden sindsdien het gratis tele foonnummer om hun hart te luchten over de politiek. De Leidse poli ticoloog Koole over het nut van een 'politieke hijglijn'. Van onze Haagse redactie Den Haag - „Eigenlijk," zegt po liticoloog Koole van de Leidse universiteit, „is het treurig dat er zo'n Alarmlijn moet zijn. Kamer leden - ook die van de SP - zijn kennelijk niet in staat om zelf contacten met de samenleving te onderhouden." De SP vierde gisteren in Den Haag de derde verjaardag van haar Alarmlijn en had de politi coloog van de Leidse universiteit uitgenodigd om zijn licht te laten schijnen over nut en noodzaak van de gratis telefoonlijn. Volgens de wetenschapper is de Alarmlijn een manier om burgers meer bij de politiek te betrekken. Minder dan 3 procent van de be volking is nu nog maar lid van een partij. Van die groep is hooguit 10 procent daadwerkelijk politiek actief. Het gevolg daarvan is dat die par tijen minder goed weten wat er onder de mensen leeft. Koole: „Een telefoonlijn kan de teloorge gane band tussen kiezer en geko zene verbeteren." Het zou daar om goed zijn als de Alarmlijn na volging vindt bij andere partijen. De SP heeft volgens de weten schapper wel het voordeel dat de partij geen regeringsverantwoor delijkheid draagt. „Ze heeft dus meer de handen vrij om met de in formatie die ze via de Alarmlijn krijgt, kritisch aan de slag te gaan," legt Koole uit. De Alarmlijn is in september 1994 opgericht, nadat de partij bij de verkiezingen in mei twee zetels in de Tweede Kamer had veroverd. Kamerlid Marijnissen: „We na men ons toen voor - anders dan de andere partijen - onszelf per se niet te isoleren van de werkelijk heid buiten de Kamergebouwen". Over de keuze voor een telefoon lijn zegt Marijnissen: „We hadden kunnen zeggen: iedereen kan ons een brief schrijven. Maar wij we ten in de praktijk dat mensen uit volksbuurten - waar wij zelf ook vandaan komen - dat niet zo snel doen. Bovendien waren 06-num- mers toen populair." Overigens had de SP in het begin korte tijd concurrentie, omdat een zakenman uit Veenendaal een eigen politieke 06-lijn had opge zet. Verschil met de lijn van de SP was dat burgers die de zakenman belden, een gulden per minuut kwijt waren. De lijn van de SP is gratis. De meeste van de tienduizend te lefoontjes die de SP de afgelopen drie jaar heeft gekregen, gingen over sociale zaken (36 procent). Mensen belden de partij met vra gen en klachten over voorzienin gen voor gehandicapten, regelin gen voor arbeidsongeschiktheid, sociale diensten, pensioenen en werkloosheidsregelingen. (ADVERTENTIE) ook bekend aly 't Benkske: iedere week te zien bij TV8, maar op veler verzoek de leukst^ 10 avonturen nu ook op video. Wat moet u doen? Maak f 29,95 over op bankrekeningnummer 47.06.56.123, f.n.v. TV8 o.v.v. uw naam en vollediuo.adfTsh De video wordt u dan zo sneflmoqeliik toegestuurd. 584 14 85 spity}^ ^er THE ELOQUENT SONGBOOK LIEDEREN ENACTS OP TEKSTEN VAN SHAKESPEARE Met: Carolyn Watkinson, sopraan Maarten Koninsberger, bariton Kelvin Grout, piano Fred Jacobs, luit/theorbe Nelly Frijda, actrice Bart Kiene, acteur Dinsdag 23 september, R.K. Kerk, Hengstdijk Aanvang 20.00 uur Toegang 25.- CJP/Pas 65: 20.- Kaartverkoop: Zuidlandtheater, 0115-695555 of 45 min. vóór aanvang bij de kerk Sponsors: Rabobank en de Vrienden van het Festival mson Robert the Bruce, Mary, Queen of Scots, Bonnie Prince Charlie en Tony Blair. De Schotten hebben er weer een held bij. Na 290 jaar heeft Schotland een deel van zijn onafhankelijkheid terug. En het idooi wordt nu niet op de vlucht achtervolgd door de Highlands, maar zetelt in Downingstreet Londen. Labour is zijn belofte nagekomen en de Schotten hebben in hun refe rendum overtuigend aangetoond dat ze zich nog altijd anders voelen Niet uit het Verenigde Koninkrijk, maar wel autonoom. Voor Blair en de zijnen lag het politiek voor de hand de Schotten inde laatste verkiezingsstrijd een kans op autonomie te bieden. In Schotland is Labour al sinds mensenheugenis de grootste partij, In het Britse La gerhuis kwam dat nauwelijks tot uitdrukking. Het dunbevolkte Schot land beschikt slechts over een klein aantal volksvertegenwoordigersj, Londen. Maar het was niet uitsluitend vanwege de kiezersgunst dat Blair de Schotten een referendum in het vooruitzicht stelde. Het geluid van de oppositionele Labourvertegenwoordigers klonk in de dagen vu Thatcher en Major niet ver en het arrogante Londen vervreemddezii op deze wijze van de Schotten. Zelfs de paar conservatieve Schotse par. lementariërs raakten ontevreden. Deze onvrede was vanuit Downingstreet niet meer te keren. Vandaar Blairs goed gemotiveerde keuze voor beperkte autonomie. Laat Schot land beslissen waar het zelf over beslissen kan. Blair probeert de klooi tussen kiezer en gekozene te verkleinen en het begrip democratie meer inhoud te geven. Dat hebben de Schotten zich geen twee keerlj- ten zeggen. De komende beperkte Schotse autonomie is echter niet alleen op klei ne binnenlandse schaal van belang. Schotland is in tegenstelling tot Je rest van Groot-Brittannië overwegend pro-Europa. Nu heeft Londen weliswaar zich het recht voorbehouden de buitenlandse politiek vast te stellen. Maar Brussel is, hoe gek het ook klinkt, niet alleen buiten land. De Schotten zijn, al was het maar ter benadrukking van hun ei gen, van de Engelsen afwijkende identiteit, veel meer geneigd Brussel se regels en voordelen te accepteren. Daarover zal in de toekomst nog menig robbertje gevochten worden tussen Edinburgh en Londen. Voor Blair levert een Schots parlement niet uitsluitend voordeel enge mak op. Utrecht - Interpay Nederland heeft besloten de tarieven voor PIN-transactie met ingang van 1 oktober te verlagen. Het aantal PIN-betalingen is sterk gegroeid. De omvang van de tariefsverla ging is afhankelijk van het soort aansluiting dat de winkelier heeft. Ook komen er extra kortingen als een winkel extra veel PIN-betalingen verwerkt. Rijpwetering - De politie Hollands Midden heeft een 68-jarige pastoor uit Rijpwetering aangehouden. De man wordt ervan ver dacht een minderjarige seksueel te hebben misbruikt. De geeste lijke werd 1 september al aangehouden, maar de politie heeft dat gisteren pas bekendgemaakt. De politie heeft aanwijzingen dat er meer slachtoffers zijn. De pastoor zit vast. Het bisdom heeft de parochianen via een brief ingelicht. Assen - Mensen die een beroep doen op de psychiatrische thuis zorg, blijken daarna minder problemen te hebben dan wanneer zij niet van deze voorziening zouden hebben gebruikgemaakt. Zij hoeven ook minder snel te worden opgenomen in een psychia trisch ziekenhuis. Gebeurt dat toch, dan is de opnameduur de helft korter. Dat blijkt uit een onderzoek van sociaal-psychiater H. Kluiter, die het experiment psychiatrische thuiszorg vanaf het begin in 1993 heeft bestudeerd. Volgens Kluiter doen patiënten sinds de start van het project minder vaak een beroep op andere vormen van geestelijke gezondheidszorg. Zij zijn tevreden over de dienstverlening. Nijmegen - In een winkel aan de St. Jacobslaan in Nijmegen is waarschijnlijk de eerste falsificatie van het nieuwe tientje opge doken. Twee vrouwen, die twee kinderen bij zich hadden, hebben ermee betaald. Voor de 24-jarige verkoopster was het biljetje hei eerste exemplaar van het nieuwe tientje dat ze onder ogen kreeg. Ze merkte wel direct op dat het papier nogal dim was, maar nam aan dat er ander muntpapier voor het nieuwe geld was gebruikt. Het valse tientje is naar de Centrale Recherche Informatie ge stuurd voor nader onderzoek. De Nijmeegse politie heeft nog geen andere aangiften van vals geld binnengekregen. Den Haag - Het kabinet heeft vrijdag besloten tot versoepeling van de Nabestaandenwet. De regering volgt daarbij de voorstel len zoals die eerder deze week werden gedaan door Kamerleden van de drie regeringspartijen. Het gaat om een pakket van maat regelen dat op jaarbasis 150 miljoen gulden kost. Amsterdam - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren acht jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging opgelegd aan de 26-jarige E.J. uit Hilversum wegens doodslag op C. van der Ma de-Six. Het slachtoffer was de moeder van de vriendin van minis ter Van Mierlo van Buitenlandse Zaken. J. ging in de avond van 20 februari naar het Hilversumse huis van de vrouw met de be doeling haar te beroven. De man kende het slachtoffer, want in het verleden had hij klusjes in de tuin van de vrouw gedaan. Toen het slachtoffer meer weerstand bood dan hij had verwacht, bracht hij haar met messteken om het leven. (ADVERTENTIE) JEE3I3Ö 0495-626665 I Door Aart Heering Sarajevo - Minder dan 30 uur voor het openen van de stem bussen in Bosnië-Herzego- wina heeft de Kroatisch- Bosnische partij HDZ bakzeil gehaald. I Na een marathon-onderhande ling in Zagreb met de Kroatische president Franjo Tudjman en vertegenwoordigers van de Or „anisatie voor Vrede en Samen werking in Europa (OVSE) heeft de HDZ-leiding besloten om de gemeenteraadsverkiezingen van vandaag en morgen niet te boy cotten. De verkiezingen vormen een be langrijk onderdeel van de twee jaar geleden in het Amerikaanse :- I A Van onze correspondent Londen - Met een overweldige Schotten donderdag voor beperkt nigd Koninkrijk gekozen. In alle kiezers vóór een eigen parlement Slechts in twee districten, de Ork- ney-eilanden en Dumfries en Gal loway, zei een meerderheid geen behoefte te hebben aan inspraak van dit parlement in de belasting heffing. De Britse premier Tony Blair heeft de bevolking van Wales gis teren opgeroepen het voorbeeld van de Schotten te volgen en mee te helpen de Britse constitutie ver der te moderniseren. Wales gaat komende donderdag naar de stembus voor een referendum over een eigen Assemblee. „Het is tijd voor verandering, ver nieuwing en modernisering. Tijd voor een regering dichter bij het volk en dichter bij de prioriteiten van het volk. We zijn trots op onze geschiedenis maar vastbesloten te leven in de toekomst," aldus Blair in Cardiff. Het tijdperk van 'grote gecentraliseerde regeringen' was voorbij, aldus de premier. Eerder op de dag was Blair naar Edinburgh gevlogen-om de Schot ten persoonlijk te feliciteren met 'hun moed en zelfvertrouwen' in het dubbele 'Yes'. Dat gold de meest gegeven antwoorden op de beide referendumvragen: wilt u een Schots parlement en moet dat parlement de bevoegdheid krijgen inkomstenbelasting te heffen? Respectievelijk 74 en 63 procent van de Schotten stemde daarmee in. De opkomst was zestig pro cent. Het 'overweldigende resultaat' Brussel (anp) - De Europese Un loog met Wit-Rusland stop te zet voormalige sovjetrepubliek niet Europa. Daarin overleggen veertig Euro pese landen vooral over mensen rechten. Een diplomatieke missie, onder leiding van de Nederlandse ex- bewindsman Kosto, heeft geen enkele toezegging opgeleverd om verbetering aan te brengen in de gebrekkige democratische situa te in het land. Eerder zette de EU al alle technische hulp aan Wit-Rusland stop. President Loekasjenko organi seerde vorig jaar een referendum waarbij hij zich in zijn macht Het herbevestigen. Volgens EU- waarnemers verliep dat referen dum niet democratisch, onder Meer omdat de oppositie geen negang had tot de media. Ver der installeerde Loekasjenko een D°oMan van der Made Peking - Gisterochtend is in ieking het Vijftiende Con gres van de Chinese Commu nistische Partij geopend met een redevoering van partijse cretaris Jiang Zemin, waarin ni.l een beleid uitstippelt voor 6 volgende eeuw. Gedurende meer dan tweeën- nhalf uur beschreef Jiang Ze- yanaf een spreekgestoelte ,,P hat Podium van de Grote Hal n het Volk de toekomstvisie 1v,n£ei?sterk en vreedzaam Chi des j ldeaal kan bereikt wor- Den 'het vaandel van de eng Xiaoping-theorie (lees:

de Stem | 1997 | | pagina 4