Vakantie reizen Nivec .and van druiven en wijn, kastelen en pittoreske dorpjes T? De Provence van de Lage P Landen ENST m/v PËSTEM E4 Irijf skundc 15.00 en 21.00 gsedijk 3 in Breda mogelijkheden Het is er groen en glooiend, met af en toe een steile rotshelling. Alleen romantische gehuchtjes met witte huisjes onderbreken de uitgestrekte wijngaarden. De charmes van de kronkelige rivier maken de Moselaner opgewekt. Het is het Moezeldal in Duits land, waar de wijn ruimhartig wordt geschonken. est-Brabarrt en Zeeland Leisteen Veerpont Wijnfeesten in Duitsland Nederlandse skigids Les Arcs Fietsvierdaagse in Twente 'Buitensporige' expositie Nieuw stukje Engeland Knuffelberen in Ouwehands Folder 'Wild op de Veluwe' fet plaatsje Torgny heeft alles "at een Zuid-Frans dorp aan trekkelijk maakt. Gele kalkste en huisjes met rode, holle dak- kruien en geraniums voor de rensterluiken, hellende straatjes, oud kerkje, een krakende dorpspomp en dit alles ingebed groene wijngaarden en geu rende velden met kruiden en bloemen. Alleen: Torgny ligt niet lr' frankrijk, maar in het zuide- !tste puntje van België. Torgny ligt in het zuidelijkste puntje van België I van de mooiste dorpen van Wallonië,' zo snoeft het reclame- bord bij de ingang van het dorp. - In ?1 onterecht. Torgny ligt afge- in 7atj res.t van de wereld in de Gau- takenri Een streek die ook wel Rust Orchideeën Trouwring 1997 11111 ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1997 ursbureau (ONRI) vee een specialist che. wij op zoek naar bereider en inkoper. pr, hard-/software ngineer. INGENIEURS EN P&O-ADVISEURS Fietsen langs de kronkelige Moezel toor Evelyne Verhoeven tnnfe maakt met het assortiment afnemers. Daarnaast gaat u elt u relevante marktinformatie en en onderhouden van contacten. •E niveau (electrotechniek), htig in het rayon. i uitstraling en de wil om te leren -ganiseerd bedrijf. ast goede primaire en secundaire juctie-afdeling zijn wij a 4 M indeloze wijnheuvels liggen voor- I I uit. De rijen wijnstokken keurig in A het gelid, het zand ertussen losjes omgewoeld. Jet 11 kilometer lange fietspad van Koblenz jaar Winningen slingert door wijngaarden en lossen. Aan de horizon zijn contouren van ,erre dorpjes zichtbaar. Een buizerd cirkelt joven een wijnterras. De uit stenen bestaan de muurtjes zien er kwetsbaar uit, alsof ze bij «en flinke storm zo weggevaagd kunnen wor- Toch gaan ze al zeker 200 jaar mee. tang de Moezel wordt een fietser al snel over weldigd door de mooie natuur. De aangename jast wordt afgewisseld door lieflijke dorpjes net uitnodigende restaurantjes en vakwerk- luizen of schilderachtige stadjes en middel- teuwse ruines. Het landschap is vriendelijk. het ook anders kan, wordt echter snel duidelijk. Elke winter houden de bewoners angstvallig de loop van hun geliefde en tevens rivier in de gaten. Markeringen op de gevels geven aan hoe hoog het kolkende water heeft gereikt. Menig Moselaner ver haalt vol vuur over 1993 toen de meeste ilaatsjes langs de Moezel de aanblik kregen van Klein-Venetië. „Sinds dat jaar heb ik mastbloemen in huis aangeschaft", lacht de vmuw van een wijnboer in Cochem. ilanaf de Franse Vogezen - waar de Moezel uitspringt - tot aan Koblenz waar ze met de lijn saifienvloètt; is dit gebied één grote wijn- jaard. Al eeuwenlang wordt hier wijn ver- louwd^l^gt.qpkde Romeinen wisten al dat iet zonnige en neerslagarme klimaat van de ze streek voor uitstekende wijnen kon zorgen. De vele restanten uit de Romeinse cultuur die de Moezel zijn gevonden, getuigen laarvan. Kenmerkend voor de wijnbouw in le streek van het Moezeldal - dat onder de luitse deelstaat Rheinland-Pfalz valt - is de eisteen die de helllingen bedekt. Overdag ilaat hij de warmte van de zon op die hij 's ïachts, wanneer het koud wordt, weer aan de vortels van de wijnstokken afgeeft. Op de lellingen kan de temperatuur overdag op- tot 60 graden Celsius. Deze bodemge steldheid maakt het mogelijk dat de druiven och goed gedijen in een voor de wijnbouw irij noordelijk gelegen streek, hls we het over druiven in het gebied van de Moezel hebben, is het bijna altijd de Riesling- wijndruif. Met de wijn uit deze druif heeft de Moezelwijn vroeger zijn formidabele reputa tie opgebouwd. Gemiddeld 8.000 liter wijn is iet eindresultaat van een hectare Riesling- wijngaard. Andere soorten druiven die - in 'cel mindere mate - verbouwd worden in de foezelstreek, zijn de Müller-Thurgau en de ■lbling. Moezelwijnen kunnen volgens ken- »s met succes de concurrentie met de hoog- 'iprezen Franse Chablis aan. De Britse wijn specialist Jim Ainsworth schreef over de Moezelwijn: 'Men proeft op de tong een strijd tussen het volle en het lichte, tussen temperament vol zuur en zacht honing zoet, tussen elegantie en vi taliteit, tussen eenvoudige prikkelende appelfrisheid en etherische subtiliteit en complexiteit. Zelfs rijpe wij nen hebben zulke scherpe contouren dat ze steeds le vendig, interessant, ja op windend blijven. En daarbij is het alcoholgehalte nooit overdreven hoog'. Het is maar de vraag of de gemiddelde wijnproever dat uit een slokje druivennat kan halen. Toch kan er in de Moezelstreek volop geoefend worden want rijden langs de river is rijden langs talloze bordjes met het opschrift 'Weinprobe'. In de ont vangstkamer van zijn huis in Winningen trekt wijnbouwer E. Fries een huisgemaakte fles 1995 Riesling Spiitlese halbtrocken open. Hij be graaft zijn neus in het glas, inhaleert het bouquet en glundert. Na een slok volgt een typering die tenminste staat als een huis: 'fruchtig, frisch und kraftig - fruitig, fris en krachtig -De rest van de wijnproevers beaamt dat volmondig. Winningen zelf is een waar wijnpara dijsje. Elke straat heeft uit zicht op de wijnheuvels. Weelderige wijnran ken sieren de straten. 'Trunken müssen wir alle sein!staat geschreven op een gevel in de dorpskern. Waarschijnlijk wordt hiermee ge doeld op de talloze wijnfeesten die in het dorpje worden gehouden. Zo is er elk jaar eind augustus het beroemde Moezelfeest dat tienduizenden bezoekers trekt. Zelfs uit de Wijnheksfontein stroomt dan tien dagen lang geen water maar wijn. Het is nog altijd het oudste wijnfeest van Duitsland. Maar niet al leen in Winningen wordt de oogst uitbundig gevierd. Bijna elke plaats aan de Moezel viert zijn eigen oogstfeest. Dan worden onder het genot van 'enkele' stevige glazen wijn de tra ditionele liederen gezongen en voorstellingen" opgevoerd. Het middeleeuwse marktplein in het wijndorp Zettingen Rachtig (112 kilome ter ten zuiden van Winningen) is elke zomer zelfs een paar dagen het decor van een groot se operette. Heel memorabel is de kleine werkplaats van E. Wagner iets buiten Zettingen Rachtig. Ge passioneerd vertelt de nog zeer kwieke 75-ja- rige Wagner over zijn inmiddels uitgestorven beroep: houten wijnvaten maken. De meeste wijnbouwers gebruiken heden ten dage vaten van kunstof of metaal. Zijn volgestouwde museumpje -met talloze ouderwetse ge reedschappen, honderden nostalgische foto's, vaten in alle maten, krantenartikelen en oude herinneringen - geeft een aardig beeld van de betekenis van wijn in de Moezelstreek. Hoe anders is het toeristische pretpark Bern- kastel een paar wijnvelden verder, waar de busladingen zich tussen de vakwerkhuisjes door proberen te wringen. Of het populaire Cochem met zijn kasteel dat boven het stadje op een rotspunt balanceert. En waar men zich te buiten is gegaan aan vakwerk op de huizen. Nee, het leukste blijven de kleine paadjes binnendoor waar je ongestoord kunt fietsen. Wel even de tijden van de veerpontjes in de smiezen houden. Het geplande bezoekje aan Het Duitse Moezeldal is een streek van wijnen, pittoreske dorpjes en kastelen. Burg Cochem is er een van de grootste toeristentrekkers. Pommern (op acht kilometer van Cochem) valt bijna in het water als blijkt dat de veer pont een dagje niet vaart. Maar erger nog: het geasfalteerde fietspad langs de Moezel gaat over in een weggetje met zware steenslag. Maar geen paniek, want het hobbelige wegge tje door verlaten bossen voert wel naar het idyllische Treis Karden met zijn imposante middeleeuwse kloosterkerk St.-Kastor. Blikvanger is het gotische hoogaltaar met de 'Aanbidding van de Wijzen uit het Oosten' van terracotta. Boven de kerk is een Klooster museum ingericht dat een overzicht geeft van de 2000 jarige geschiedenis van het plaatsje. Er zijn Romeinse kruizen, koraalmisboeken en kerkboeken tentoongesteld die bij de res tauratie van de kerk gevonden zijn. Verder op de fiets. Over heuvels, romantische bruggen en wijnhellingen. Het gebied rond de Moezel is een gebied voor toeristen die van natuur, traditie en gezelligheid houden. Én van fietsen en wijn drinken, want deze twee aardigheden zijn perfect te combineren in het Moezeldal. Informatie: Duits Verkeersbureau, Hoogoord- dreef 76, 1101 BG Amsterdam, telefoon 020- 6978066. Bij nagenoeg elke VVV in het Moezel dal is informatie over wijnproeverijen te vinden. Wijnfeesten worden er in Duitsland het hele jaar door gehouden maar de nadruk ligt op het najaar. Waar in welk wijnge bied de wijnfeesten worden gehouden is precies terug te vinden in de brochure 'Deutsche Winzerfeste 1997' van het In formatiebureau voor Duitse Wijn. In de brochure staan ruim 1.000 wijnfeesten op een rijtje, gerangschikt naar wijn- bouwgebied en maand. De brochure is aan te vragen bij het Informatiebureau voor Duitse Wijn, tel. 071 - 5602040. Het bekende Franse wintersportoord Les Arcs brengt dit seizoen voor het eerst een Nederlandstalige wintergids uit. Die be vat informatie over het bekende skige bied, de wintersportmogelijkheden en de dorpen Bourg St. Maurice, Arc 1600, Arc 1800 en Arc 2000. Aanvragen en infor matie via 023-5512295. Samen met de VW in Goor heeft de Stichting Hof van Twente een vierdaagse fietstocht uitgezet. Die vindt plaats van 13 tot en met 16 oktober; elke dag heeft een ander thema op het gebied van flora en fauna. De tocht, per dag 30 of 50 kilo meter, gaat door de gemeenten Markelo, Diepenheim, Goor, Stad Delden en Ambt Delden. Vertrek, tussen 9.00 en 12.00 uur, en aankomst is elke dag bij het Ver- enigings- en Evenementencentrum de Reggehof, Höfte 5 in Goor. Informatie: 0547-260079. Veel stof, maar ook het toilet van ko ning Willem III en andere curiosa zijn tevoorschijn gehaald uit de depots van het Nederlands Spoorwegmuseum. Tijdens de zeventig jaar dat het mu seum bestaat, zijn er talrijke markante en soms hilarische kleinoden verza meld. Daarvoor was in het museum nooit plaats. Nu zijn ze te zien, tijdens de tentoonstelling 'Buitensporig' die tot en met 2 november duurt. Bezoekers kunnen zelf in de depots van het museum snuffelen en ontdek ken wat er in die zeventig jaar bij el kaar is gezocht. Het Nederlands Spoorwegmuseum in Utrecht ligt op loopafstand van het centraal station. Dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur, in het week einde van 11.30 tot 17.00 uur. Informa tie: 030-2306206. Engeland is groter geworden. Een deel van de aarde die is opgegraven bij het aanleggen van de Eurotunnel is gestort aan de voet van Lower Shakespeare Cliff, een van de befaamde 'white clif fs of Dover' aan de Engelse zuidoost kust. Daar is een nieuw stuk Engeland gecreëerd, met beplanting, wandelpa den en een beschermende zeewering. Het is de bedoeling dat dit nieuw-Engeland - zo'n 30 hectaren groot - een plek wordt voor wilde planten, vlinders en vogels. Bezoekers kunnen nu al terecht in Samphire Hoe, om te wandelen, vogels te bekijken en te vissen. Een veiling van beren van bekende Ne derlanders is een van de hoogtepunten van de Rnuffelberendagen in Ouwe hands Dierenpark. De tweedaagse be- Tienbeurs vindt vandaag en morgen plaats. Fans en verzamelaars kunnen tij dens een veiling bieden op teddyberen van bekende Nederlanders - onder an deren Jos Brink, Catherine Keyl, Ruth Jacott en Bart de Graaff -op berente keningen en -aquarellen van kinderboe ken-illustratoren (bijvoorbeeld Dick Bruna) en op een aquarel van Herman Brood, Onder de hamer komen ook enkele unie ke beren, een door Jomanda gesigneerde teddybeer en een kinder-oldtimer met herenkleding. De opbrengst van de vei ling gaat naar de echte bruine beren. De veiling begint zaterdag om 13.00 uur, kijken tot 12.30 uur. Informatie via 0317-650200. 'Wild op de Veluwe' is de titel van een nieuw, gratis foldertje dat een overzicht biedt van alle wildactiviteiten op de drukbezochte Veluwe die dit najaar plaatsvinden. De brochure schenkt onder meer aan dacht aan de bronsttijd van de edelher ten. De uitgave is verkrijgbaar via de grote VW's op de Veluwe. Langs de kronkelige Moezel zijn eindeloze wijnheuvels te vinden. Verschillende snijtechnieken en nes versnijd je grote rollen tape Jidproducten voor uiteenlopende Door middel van training on bpgeleid tot all-round Ibinnen de afdeling productie. Je fkzaamheden bestaan dan uit het fenen van verschillende machines, t productieproces lever je een Ige aan de kwaliteit van onze ing f Etten-Leur, met circa 100 j gespecialiseerd in zelfklevende keling en productie van tapes ["pakkingen, productverpakkingen •epassingen vormen de Jan het bedrijf. Dankzij de apes en de tapeverwerkende upertape Systems bv in Lisse. is kat de industriële eindgebruiker laloplossingen te bieden. sollicitatie sseerd in bovenstaande functie, wij u vriendelijk uw schriftelijke hten aan: а.v. afdeling P&O 0 AA Etten-Leur rmatie kunt u contact opnemen orbart, chef Snijderij, telefoon jfoul van den Booren tanden 3'S Provence van de Lage ®aarÏÏ'u §avonden lokkertje natuurlijk, Plaatsip t 116 ^ume> en met name het '®es- i]itn0rfnTonmiskenbaar zuiderse al- ^Wonercuj 8 wÜngaarden, waakvan de r Zlch de Plaatselijke Clos de Zolette laten smaken, en een natuurreservaat met opmerkelijke flora en fauna. De statistieken bewijzen dat de beschuttende kalkrotsen het gure Ardense weer op een afstand houden en zorgen voor een mild klimaat. Hoewel de hoofdstraat van Torgny (216 in woners) heel royaal Rue Grande heet, is het dorp verder bescheiden van afmetingen: wie iets te hard struikelt valt met zijn neus gega randeerd Frankrijk binnen. Echt druk is het er ook niet: terwijl de toeristen zich verdrin gen in de echte Provence, kun je hier nog re delijk ongestoord genieten van het dorpje met alle daarbij behorende kneuterigheid. Een roze geschilderde hoeve, knusse huisjes met gepleisterde muren, steile steegjes en in het hart een oude wasfontein. Op het enige terras proost een handjevol dorpsbewoners met een glas getapt abdijbier op iets wat hen bezighoudt. Dat kunnen geen parkeerproblemen zijn, want die kent Torg ny niet, Je komt er hooguit een paar fietsen de Nederlanders tegen op doortocht door de Ardennen. Toch meldt de VW-baas fier dat Torgny per jaar drieduizend toeristen trekt. Dat zijn er overigens evenveel als de Eiffelto- ren per uur. De belangrijkste eerste bezoekers vormden de Romeinen die al snel doorhadden dat je in deze streek fijn wijn kon verbouwen. Zij plantten daarmee een traditie die tot in de negentiende eeuw zou duren. Begin jaren vijftig verschenen de wijnranken opnieuw in de Gaume, waar nu afhankelijk van het weer jaarlijks 1500 tot 4000 liter Auxerrois ge wonnen kan worden. De bewoners van Torg ny leerden tevens van de Romeinen hoe ze de holle dakpannen moesten bakken die zo ken merkend zijn voor de zuidelijke helft van Frankrijk. De Romeinen lieten nog meer sporen na, zo als een oude villa langs de weg tussen Torgny en Virion, die overigens niet toegankelijk is voor bezoekers. De opgegraven schatten zijn veiligheidshalve ondergebracht in het Musee Gaumais in Virion, waar naast een kleine Cupido ook zilveren en benen juwelen pron ken. De krijtlagen rondom Torgny bepaalden niet alleen de architectuur in het dorp, maar ook de flora en fauna. In het natuurreservaat naast het dorp, een waar paradijselijk lust oord, bloeien twaalf soorten orchideeën, weelderige kamperfoelie en, zoals dat in streek met Provence-pretenties hoort, tijm en wilde marjolein. Voor een zoemende druk te zorgen vooral de vele insecten, die varië ren van talloze vlindersoorten tot bidsprink hanen. Wie eenmaal toch in Torgny terecht is geko men, doet er goed aan ook even de Onze Lie ve Vrouwe-abdij van Orval te bezoeken. Hier streek rond 1070 een uitgeputte groep Bene dictijnen uit Zuid-Italië neer. Zij legden hier de grondvesten voor een indrukwekkend kloostercomplex dat in de Middeleeuwen nog eens uitgebreid zou worden. Eeuwenlang huisde hier een bloeiende kloostergemeen schap. De daarvan overgebleven ruïnes zijn zonder meer imposant. Wie er ronddwaalt, krijgt het gevoel in de we reld van schrijver Umberto Eco terecht te zijn gekomen. De Romaanse kapitelen van de kerk zijn een beziens waardigheid, evenals de binnentuin, de gewelfde kelder waar de geschiedenis van de abdij te volgen is en een kruidentuin met artsen ijschool. Ook is er de vijver die de streek zijn naam van Gou den Vallei gaf. Zn deze vijver zou een forel de weduwe Mathilde van Toscane haar trouwring hebben terugbe zorgd. Die was daar zo ver rukt over dat ze de streek uitriep tot val d'or, wat om onduidelijk redenen verbas terd werd tot Orvai. De forel en de ring zijn tevens terug te vinden in het embleem van het smakelijke abdij bier dat hier nog altijd wordt gebrouwen, het stevi ge en bittere Orval in een herkenbaar bruine buikige flesje. De beste manier om monnikenwerk echt te leren waarderen. Inlichtingen Torgny: 00-32- 63578381, inlichtingen Orval: 00-32-61311060. Gele kalkstenen huisjes met rode, holle dakpannen en geraniums voor de vensterluiken: in het Belgische Torgny waan je je in een Zuid-Frans dorp. foto raoul van den boorn

de Stem | 1997 | | pagina 47